Tash e 500 vjet mrekullojnë italianët me kulturë shqiptare, Arbëreshët festojnë Pashkët (FOTO/VIDEO)

KultPlusju sjellë fotografi të realizuara nga fotografi Mario Calivà në Horën e Arbëreshëve ku janë duke u mbajtur manifestime të ndryshme për të shënuar Pashkët.

Festimet për Pashkët nisin që më 25 mars dhe përfundojnë më 1 prill, të dielën e Shenjtë të Pashkëve ku mbahet mesha e celebruar nga peshkopi me ritualin e “tryezës së shenjtë”.

Një regjistrim i kohëve të fundit tregon se ka rreth 800 veshje në Horën e Arbëreshëve, 500 prej të cilëve vishen për Pashkë. Për të shënuar Pashkët, arbëreshët organizojnë parada pas të cilës jepet bekimi dhe shpërndahen vezët e kuqe.

Vezët e kuqe përfaqësojnë një traditë shekullore të Horës së Arbëreshëve dhe në përgjithësi të të gjitha komuniteteve lindore greko-bizantine dhe ritet ortodokse. Ato shprehin jetën, pjellorinë dhe Ringjalljen e Krishtit.

Hora e Arbëreshëve ka ruajtur shumë elemente etnike të kulturës së saj shqiptare, veçantitë e saj kulturore, gjuhësore, fetare (gjuhën, ritin bizantin, veshjet tradicionale, zakonet, muzikën, folklorin).Banorët janë pasardhës të familjeve shqiptare, duke përfshirë edhe fisnikët dhe të afërmit e Skënderbeut, që u vendosën në Italinë e Jugut gjatë pushtimeve të Perandorisë Osmane në Ballkan.
Identiteti arbëror i Horës së Arbëreshëve është i fortë, në fakt gjuha arbëreshe flitet nga tërë bashkësia dhe përdoret në gazeta, shkolla dhe radio.


Bashkia përdor në dokumentet zyrtare gjuhën shqipe dhe italiane për banorët e saj, në bazë të ligjit ekzistues për mbrojtjen e pakicave etnike dhe gjuhësore në Itali./KultPlus.com

Edi Rama: Kam gjak shqiptari jo llum kazani në vena

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka reaguar pas zhurmës së ditës së sotme me rastin e protestave nga qytetarët e Kukësit, në lidhje me taksën e autostradës Kosovë- Shqipëri që është vënë së fundi nga Qeveria e Shqipërisë,shkruan KultPlus.

Rama ka reaguar mbi komunikimin e sotëm që është adresuar tek Rama, por ky i fundit ka deklaruar se ai ka gjak shqiptari, për më shumë mund ta lexoni të plotë reagimin e tij.

Kam nje lajm për ata që merren me frymëmarrjen time në komunikimin e sotëm: Kam gjak shqiptari jo llum kazani në vena. Zemrën e kam në vend jo në zorrë. Mish e shpirt i kam në dispozicion të detyrës dhe të atyre që e duan këtë vend megjithë mend e këtë popull megjithë zemër!/KultPlus.com

‘Asgjë Sikur Dielli’ sonte në Rockuzinë

Asgjë Sikur Dielli është grup i njohur muzikor kudo ku ka shqiptarë.

Asgjë Sikur Dielli është bendi më aktiv i muzikës alternative në Kosovë. Përmes teksteve me metafora provokative, kryesisht me tema nga refleksi i jetës sociale dhe me një stil më të thellë, djemtë e grupit kanë krijuar një atmosferë autentike muzikore, duke arritur kështu që të bëhen shembull tipik i muzikës alternative kosovare.

Grupi u krijua kah mesi i të ’90-tave, kur Alban Nimani (vokalist) dhe Bujar Hundozi (kitarë) u takuan dhe vendosën që të punojnë së bashku.

Grupi sonte do të performojë në ROCKUZINË në kryeqytet. Mbrëmja fillon në ora 21:00

Kandidatët për drejtor të Teatrit Kombëtar merren në pyetje

Kandidatët për drejtor të Teatrit Kombëtar kanë kaluar para bordit të shqyrtimit të platformave për drejtorin e ri të Teatrin Kombëtar ngritur nga Ministria e Kulturës.

Ema Andra, Genci Fuga, Laert Vasili dhe Hervin Çuli janë pyetur mbi mënyrën sesi ata do të drejtojnë TK në rast se do të zgjidhen në krye të këtij institucioni.

Kështu, zyrtarisht Hervin Çuli ka hedhur kandidaturën për një mandat të dytë në krye të Teatrit Kombëtar. Edhe pse platformat e propozuara nga secili nuk janë bërë publike, ato tashmë janë parashtruar në Ministri dhe pritet që shumë shpejt të bëhet përzgjedhja e kandidatit që do të drejtojë teatrin kombëtar në katër vitet e ardhshme.

Zgjedhja e drejtorit të ri të Teatrit, bëhet në një moment delikat të një përplasjeje publike mes Ministrisë dhe artistëve të këtij instucioni të cilët janë ndarë në qëndrime të ndryshme mbi shembjen apo jo të teatrit dhe ngritjes së një teatri të ri. Qëndrimet e kandidatëve për drejtor të bëra publike kanë qenë për një teatër të ri, çka shkon në sinkron me qëllimet e Ministrisë së Kulturës.

Zbulohen finalistët për Shqipërinë në Eurovizionin e instrumentistëve

Radio Televizioni Shqiptar sot ka zbuluar emrat e gjysmëfinalistëve të garës “Albania Young Musicians”.

Këta gjysmëfinalistë kanë fituar kësisoj një biletë dhe secili është afër përfaqësimit të Shqipërisë në Eurovizionin për instrumentistë, që këtë vit mbahet në Edinburg.

Këta katërmbëdhjetë muzikantë do të luajnë pjesë të ndryshme muzikore në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të RTSH-së.

Emrat e gjysmëfinalistëve janë:
o Aleks Shameti
o Dejon Bendaj
o Eni Maqellari
o Erald Shamku
o Filippo Jakova
o Grigor Ylli
o Iva Zurbo
o Jonathan Verkuj
o Klaudio Zoto
o Laura Llozi
o Laura Sulaj
o Noel Shutina
o Rejsi Prosi
o Tedi Tola

Vetëm gjashtë prej këtyre instrumentistëve do të vazhdojnë garën më tutje, shkruan KultPlus.
Edicioni i 19-të i konkursit “Eurovision Young Musicians” do të zhvillohet ne Edinburg nga data 18 deri më 23 gusht 2018.

Në këtë edicion marrin pjesë 18 shtete, numri më i lartë i përfaqësimit që prej vitit 2006.
Shqipëria prezantohet për herë të parë në këtë ngjarje të madhe të Eurovizionit, me instrumentistin që do të shpallet më i miri në garë, në koncertin gala “Albanian Young Musicians”. / KultPlus.com

Pranvera Hoxha dhe Visar Kuqi bashkojnë muzikalitetin në Festivalin DAM

Alberina Haxhijaj

Pianistja Pranvera Hoxha ka sjellë mbrëmë, në kuadër të edicionit të 13-të të Festivalit DAM, një program të bukur pianistik, e që brenda tij barti mesazhin e sivjetshëm të këtij festivali.

Ajo duke zgjedhur kompozitorët spanjollë solli krijime të kompozuara gjatë Luftës së Parë Botërore, e që nuk dëgjohen shpesh në Prishtinë. Në dy vepra muzikore pianistja Hoxha u shoqërua nga violinisti Visar Kuçi. Kjo dyshe solli një interpretim mjaft të matur të veprave të kompozitorit Pablo De Sarasate, në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Universitare, shkruan KultPlus.

Pianistja Pranvera Hoxha tregoi për KultPlus se e vlerëson shumë faktin se Festivali DAM vazhdon të u japë hapësirë artistëve të rinj dhe atyre në formim.
“E veçanta e këtij recitali është se unë kam përzgjedhur me luajt vetëm muzikë spanjolle nga dy kompozitorë: Enrique Granados dhe Manuel De Falla. Kjo është e veçantë pasi zakonisht ne instrumentistët kur mbajmë koncerte recitale jemi mësuar të sjellim vepra nga epoka të ndryshme të historisë muzikore. Në këtë rast të gjitha vepra janë kompozuar nga fundi i shekullit XIX dhe fillimi i shekullit XX. Kjo është lidhur shumë bukur edhe me temën që e ka në këtë edicion Festivali DAM”, tha Hoxha.

Festivali DAM këtë edicion do të sjellë vepra që për burim inspirimi kanë pasur luftën ose janë krijuar gjatë luftërave. Ky koncept vjen si thirrje për paqe në kohën kur ka shumë vatra lufte në botë dhe në kohën kur pavarësisht se Kosova ka kaluar një luftë dy dekada më parë, qytetarët e saj vazhdojnë t’i bartin pasojat në forma e manifestime të ndryshme. Për DAM-in këtë vit, paqja duhet të mbizotërojë përgjithmonë.

“Një pjesë e konsiderueshme e veprave që unë kam luajtur janë kompozuar pikërisht gjatë Luftës së Parë Botërore. Për njerëzit besoj që kjo ka qenë interesant edhe për arsye se kjo muzikë luhet shumë pak te ne, këtë e kam vënë re edhe si pedagoge e muzikës. Prandaj përmes këtij recitali përveç që i kam argëtuar njerëzit me muzikën spanjolle kam sjellë edhe më shumë informacion për këto vepra”, tregoi pianistja Pranvera Hoxha.

Gjatë këtij recitali u luajtën edhe dy vepra të kompozitorit Pablo De Sarasate. Për të sjellë këto pjesë pianistes Pranvera Hoxha iu bashkangjit në skenë edhe violinisti Visar Kuçi.
“DAM-i është një prej festivale më të mira që i kemi dhe që gjithmonë sjellë risi dhe njerëz shumë të veçantë kështu që është shumë e rëndësishme që ky festival të vazhdojë. Unë edhe nëse nuk kam marrë pjesë me performanca kam marrë pjesë më forma të ndryshme në këtë festival edhe pse zakonisht luaj diçka, si sonte ku u paraqita me dy pika si mysafir. Më pëlqen që edhe sivjet ka shumë laramani dhe netët janë të ndryshme, komplet prej njëra-tjetrës, dhe pres me padurim që t’i dëgjoj këto koncerte”, u shpreh ai për KultPlus. / KultPlus.com

Taksa e Rrugës së Kombit, kosovarët braktisin bregdetin e Durrësit

Taksa e vendosur për Rrugën e Kombit ka zemëruar kosovarët, të cilët janë turistët më patriotë të vendit tonë dhe kryesisht të bregdetit Adriatik.

Dje, në ditën e dytë të aplikimit të kësaj takse në tunelin e Thirrës në Kukës, e cila përkoi me fundjavën e fundit të marsit, që u shoqërua me diell e temperatura të larta në plazhin e Durrësit, numri i kosovarëve të mbërritur është në minimumin e tyre historik. Burime nga agjencitë turistike dje bënë me dije se autobusët e nisur nga qytete të ndryshme të Kosovës kanë mbërritur bosh në Durrës, ndërkohë që pritej fluks për shkak të motit të mirë. “Zemërimi i kosovarëve është i madh”, thanë shoferët e autobusëve të Kosovës, të cilët kanë paguar taksën e hyrjes 11 euro e 30 cent në kufi. “Me 19 veta nga 51 që duhet të vinin, kaq erdhën nga Gjilani këtë mëngjes. Populli është indinjuar, pasi taksa është vënë vetëm për të bllokuar kosovarët dhe kuksianët që të mos vijnë në Tiranë e në Durrës. Kjo është shumë e rëndë”, u shprehën shoferët nga Kosova. Ndërkohë që apeli i çdo biznesi në plazhin e Durrësit, duke nisur që nga hotelet e deri tek subjektet e vegla sezonalë është që qeveria shqiptare duhet të rishikojë taksën e vendosur në Rrugën e Kombit. Sipas operatorëve turistikë, vendosja e kësaj takse në këtë segment është shumë e shtrenjtë dhe frenon ardhjen e pushuesve. Sipas tyre, nëse pushuesit nga Kosova nuk do të vijnë në plazh, subjektet e plazhit falimentojnë të gjithë.

REAGIMI I KOSOVARËVE
“Unë kam një qebaptore këtu në plazh. Nëse nuk vijnë pushuesit nga Kosova, ne të gjithë falimentojmë. I mbyllim dhe ikim të gjithë nga plazhi”, tha një grua. Dy të rinj nga Kosova, Muhamed Bajrami, i cili ka përfunduar ekonomikun në Padova dhe inxhinieri Mustafa Pashtriku, po ktheheshin për në Prishtinë, pas një jave që qëndruan në Durrës në një seminar. Ashtu si të gjithë kosovarët, edhe dy të rinjtë janë të mërzitur nga vendosja e taksës për qytetarët dhe biznesin në mënyrë të njëanshme në Rrugën e Kombit nga qeveria shqiptare. “Kostoja 10 euro për një veturë të Kosovës vajtje-ardhje, është po aq e shtrenjtë sa për banorët e Kukësit, sepse Shqipëria dhe Kosova kanë pagat më ulëta në rajon si në sektorin privat, ashtu edhe për administratën publike. Biznesi ka rritje kostosh me vendosjen e taksave të tilla të pastudiuara nga ana e qeverisë shqiptare. Këto taksa kanë ndikim të drejtpërdrejtë në ekonominë e familjeve të Kosovës dhe pritet të frenojnë jo pak ardhjen e kosovarëve në Durrës. Konkurrenca është e lartë, ndaj kjo ka indinjuar të gjithë qytetarët e Kosovës, të cilët do të kërkojnë të gjejnë vende të tjera më të lira për të pushuar”, thanë dy të rinjtë nga Kosova.

Sipas tyre, taksa vendosen për mirëmbajtjen e rrugës, por është me çmime të papërballueshme për popullsinë shqiptare në të dy kahet e kufirit. Ndaj është e domosdoshme rishikimi i vendosjes së taksës në Rrugën e Kombit. Ndërkaq, drejtues mjetesh pohuan se shumica e familjeve të Kosovës kanë paga që variojnë nga 200 deri në 350 euro në muaj. Sipas tyre, 10 euro taksë veture aq sa shpenzojnë për karburantin të vijnë nga Kosova në Durrës konsiderohet e lartë dhe e tepërt për Rrugën e Kombit, e cila u ndërtua të bashkojë e jo të ndajë popullin shqiptar në dy pjesë. “Një taksë e tillë kaq e shtrenjtë nuk është as në Gjermani, që ka kosto jetese të pakrahasueshme për popullin shqiptar të Kosovës dhe Shqipërisë. Taksa të ulet, në të kundërt Shqipëria do të braktiset nga vëllezërit e saj matanë kufirit. Dhe kur njerëzit ikin, zor se kthehen më në atë vend”, deklaruan ata.

GSH / KultPlus.com

DAM Festivali mirëpret muzikantët nga Peja, me misionin për promovimin e të rinjve

Alberina Haxhijaj

Festivali DAM po vazhdon të jetë një platformë për promovimin e artistëve të rinj e veçanërisht studentëve. Në edicionin e 13-të të tij, ky festival mirëpriti për herë të parë studentët e Fakultetit të Arteve nga Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë, shkruan KultPlus.

Studentët e këtij fakulteti u paraqitën mbrëmë me vepra të ndryshme në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Universitare. Muzikëdashësit të cilët ishin të pranishëm në këtë koncert patën rastin që të dëgjojnë edhe një program të bukur e të larmishëm muzikor, i cili erdhi përmes Korit të Fakultetit të Arteve në Pejë.

Programi i tyre ishte fokusuar te kompozitorët e shekullit të fundit, duke tentuar edhe ruajtjen e veprave të kompozitorëve shqiptarë. Kori interpretoi për herë të parë edhe veprën “Vendlindja” të kompozitorit Valton Beqiri, kompozuar posaçërisht për këtë kor, i cili u shoqërua me piano nga Besim Qorri. Dirigjenti i korit, Hysen Nimani, tregoi për KultPlus se Fakulteti i Arteve e po ashtu edhe kori kanë dëshirë që të jetë edhe në vitet e ardhshme pjesë e Festivalit DAM.

“Ja vlen organizimi i festivaleve të tilla për ruajtjen por edhe ngritjen e cilësisë në muzikë. Pjesëmarrja këtu është kënaqësi për ne dhe shpresojmë që tani e tutje të jemi pjesëmarrës të rregullt. Është shumë e rëndësishme përfshirja e të rinjve, madje ata marrin edhe përvoja nga instrumentistët e huaj që janë pjesë e festivalit e që vijnë prej shteteve të ndryshme. Vlen të theksohet se puna më e mirë është kjo, shkëmbimi i informatave, eksperiencave dhe përvojave në mes të instrumentistëve”, tha ai.

Nga Fakulteti i Arteve në Universitetin “Haxhi Zeka” në Pejë janë paraqitur edhe studentët Frederik Gjokaj (saksofon), Agon Daka (saksofon), Endrit Rexhepi (saksofon), Lavdim Elezi (saksofon), Erion Kryeziu (saksofon), Kosovar Arifaj (klarinetë), Erblina Bajrami (flaut), Valon Kryeziu (klarinetë), Rexhep Karaqi (piano) dhe Entela Demi (flaut).

Entela Demi, studente e vitit të tretë në Fakultetin e Arteve, solli mbrëmë me flaut “Fantazinë Hungareze” të kompozitorit Franz Doppler, dhe u shpreh e lumtur për mundësinë që po u jepet të rinjve për të qene pjesë e festivaleve që mbahen në Kosovë.

“Është hera e parë që po marrim pjesë në DAM në kuadër të fakultetit, ndjehem shumë mirë që na është dhënë kjo mundësi. Kjo pjesëmarrje do të na shërbejë në të ardhmen si muzikantë të rinj. Ka shumë rëndësi edhe paraqitja në një festival siç është DAM-i, dhe në të cilin marrin pjesë edhe artistë nga të gjitha vendet evropiane si dhe nga Kosova”, tha për KultPlus Entela Demi, e cila tashmë është mësuar me publikun, pasi emri i saj ka figuruar shumë herë si fituese në gara të ndryshme.

Sonte do të performojë “Vienna World Orchestra” duke filluar nga ora 20:00 në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Universitare.

Në kuadër të festivalit sonte vjen Përplasje III – me pjesëmarrjen e Rina Kaçinarit, Golnar Shahyar, Paul Dangl, Jorg Mikula, Mahan Mirarab, Ariel Ramirez, Simon Schellnegger dhe Efe Turumtay. / KultPlus.com

Bedrie Ashiku, shkodranja që u torturua e internua nga xhelatët komunistë

Një copëz nga historia rrënqethëse e burgosjes dhe internimit të grave e vajzave të Shkodrës, në vitet e para të represionit komunist

Tortura ndaj vajzave dhe gave të Shkodrës, në vitet e para të respresionit komunist, është një dosje e zezë që meriton vëmëndje specifike. Bedrije Ashiku ishte një prej grave të Shkodrës që u torturua, u burgos dhe më pas u internua. Fritz Radovani, përcjell copëza të histoisë së zonjës Bedrie Ashiku, të rrëfyera nga bashkëkohës të saj. Ai na sjell në vëmëndje konviktin “Malet tona” në Shkoder i cili ishte kthyer në hetuesi. Ishte pranë spitalit të Shkodres, në fund të rrugës së Shtëpisë së Kulturës dhe se konvikti i kthyer në hetuesi, iu duhej afër spitalit. Radovani shpjegon, mbështetur në rrëfimët e vuajtësve në ato biruca famëkeqe, se hetuesit kriminel nuk kishin interes të mbyllnin dosjet tri ditët e para të torturave, prandaj iu duhej afer spitali. Pastrimet e zyreve i banin me vajzat ose gratë e arrestuara që nuk ishin aq pak ndër ato qeli.

“Në Shkoder kam pasë fatin me njoh Martirin Loro Vata, i cili ka jetue deri në vitin 1999, dhe prej Tij mësova ngjarje të sakta që ishin të varrosuna në thëmelet e atij konvikti…

Në vitin 1946, pak ditë mbas arrestimit Loro Vata dergohet në hetuesinë “Malet tona”. Aty merrej në pyetje nga një katil i njohun i hetuesisë, Fadil Kapisyzi. Edhe qelia ku ishte i pranguem Loro, ishte pranë dhomës ku Fadili, merrte në pyetje të arrestuemit.

Shpesh terroristët masakronin nga dy vetë bashkë. Një natë Fadili kishte marrë në zyre të vet edhe një monster si veten Dul Rrjollin, dhe po torturonin një nga Klerikët Katolik” shkruan Radovani, i cili i mbështet rrëfimet në dokumente zyrtare të marra nga arkivat e shtetit komunist.

Historia e Bedrie Ashikut

“Ishin ditët e para të Dhjetorit 1946. Aty nga ora 8 e mjesit Duli kishte hapë një qeli aty pranë Loros, ku ishte e prangueme zonja Bedrije Ashikja, motra e Ahmet Ashikës, rreth moshës 24 vjeç, së ciles i kishin pushkatue Burrin, dhe kerkonin me e dënue edhe këte. Flitej se Fadili kishte një lidhje të largët kushrinije me Bedrijen, dhe per këte arsye ai shpesh e merrte Bedrijen me pastrue dhomat e hetuesisë… Pak minuta mbasi Bedrija po pastronte dhomen e Fadilit, u ndigjue një virrmë e fortë, që u këput pa u kuptue pse…

Nuk vonoi pak kohë dhe mërrijti Dul Rrjolli, i cili mbasi e pyeti: “Pse e preke thesin, a të thashë, se mbas derës mos pastro… moj e poshter…” dhe vazhdoi, tue terhjekë rrëshanë Bedrijen, dhe tue e sha me fjalorin e njohun të tyne, derisa e holli në qeli… Mërrijti aty edhe Fadili, dhe vazhdoi edhe ai si Duli. Në fund e porositi: “Guxo e tregoi kujt se shka ke pa, se edhe ty do të kalbi në një gropë me te, moj ..!”

Atë natë ishe i sigurtë se na pergjojnë, tha Loro, prandej, as nuk i dhashë Bedrijes fare sinjal per me marrë vesht shka ngjau atëditë, në zyren e Fadilit…

Të nesermen heret më zgjoi vetë Bedrija: “Loro, a e di shka ka ngja dje në zyre të hetues Fadilit?” – Unë, i pergjegja jo! Po në të vertetë, gjatë natës, veshtrova nga oborri dhe, aty nga e vona, disa roje hapne një gropë, dhe hollen aty një thes ngjyrë kafe të mbyllët mu tek qerrshija brinjë murit të hetuesisë… Kuptova se dikush kishte vdekë në tortura!

Bedrija i kishte tregue, se gjatë torturave me korrent elektrik, Fadilit dhe Dulit u ka mbetë i vdekun në dorë At Bernardin Palaj, dhe ashtu me tela nder veshë e kishin ba si thes në zhgunin e vet. Unë pa dijtë gja, tue pastrue mbasdere, kur e pashë vrrita dhe më ka ra të fikët… Ka ardhë Duli dhe më ka hjedhë ujë, e kam ardhë në vete. Gjithë diten jam qenë e tmerrueme, as nuk më ka kalue buka… Një tmerr me e pa Fratin ashtu!!

E mbytja e At Bernardin Palaj në torturë, vazhdon mos me e shkrue si kje e verteta!

At Bernardini nuk ka vdekë as nga telat e ndryshkin as nga tetanozi! Ate e keni mbytë!

Sigurisht, kjo jo, per të gjithë!

Heroina Bedrije Ashikja, mbasi bani shumë vjetë burg, nuk i mjaftoi komunistëve vuejtja e Saj sa e sa vjeçare, duhej interrnue fatzeza në Hajmel… Ishte thirrë nga Sigurimi per me “deponue” per Imzot Ernesto Çoben, në një mbledhje të lagjes së Saj, se: “Ishte pa nga dritaria e Mark Berishës, karrshi Kishës së Madhe, ku shpesh aty shkonte edhe Xhemal Dini dhe Angjelin Kumrija, me “ndonjë agjent” tjeter, dhe survejonin kush hyn e del në Argjipeshkvijë… Një mbasdreke kishin pa edhe Bedrije Ashikën, që nuk mohonte se asht kenë tek Imzot Ernesto Çoba. Sigurimi i kerkonte Asaj me deponue tjera fakte që nuk ishin asnjë të verteta. Bedrija ua preu shkurt: “Këto që thoni ju, kerkoni atje ku jeni mësue, po jo tek unë, mbasi unë kam shkue me i lypë ndihmë 1000 lekë (të vjetra), se nuk kishe pare as me marrë buken, dhe Imzot Çoba mi ka dhanë. Tashti, ju kerkoni që unë “edhe ti shpifem Atij, që më bani nder… A jeni në vete ju, që e kerkoni këte?!”

Në mbledhjen e lagjes zonja Bedrije nuk u mjaftue me aq sa i tha në zyren e Sigurimit, po me një guxim të paharrueshëm, Ajo ua perplasi per surrat veprat dhe moralin e tyne, me të cilët, ata kanë shkatrrue Shkodren dhe Rininë e Saj…

Fatkeqsisht, zonja Bedrije Ashikja e mbylli jeten me një smundje të randë “harrese”, që ndoshta, shpesh asht edhe per t’ Ua pasë zili Atyne fatzezëve që sakrikuen aq shumë!”, shkruar nga Fritz Radovani, Melbourn, SHBA.

Shënim: Prej vitesh, studiuesi Fritz Radovani, ka një kontribut të çmuar në botimet e historive që rrëfejnë krimet e komunizmit në Shqipëri.

KUJTO.AL

Eugent Bushpepa këndon ‘Mall’ fuqishëm në skenën e The Voice Kids (VIDEO)

Mbrëmë ai ka dhënë paraqitjen e fuqishme të këngës e cila në më pak se dy muaj do të na përfaqësojë në Eurovizion.

Eugent Bushpepa mbrëmë ka goditur notat e larta duke e sjellë për herë të parë këngën “Mall” në një televizion shqiptar, live, pas triumfit në Festivalin e Këngës.

Bushpepa ka qenë i ftuar mbrëmë në The Voice of Albania ku e ka sjellë këngën “Mall”.

Kënga është e fuqishme dhe i tillë është edhe vokali i Gentit.

Eugenti me këngën “Mall” do të ngjitet në skenën e Eurovizionit me datë 8 maj, ndërsa nëse kualifikohet për në finale, do të këndojë edhe me 12 maj.

Kjo performancë e tij e mbrëmshme është komentuar pozitivisht, marrë parasysh fuqinë e performancës së Gentit të
cilit zëri i buron lehtësisht por është i thellë dhe unik në përmbajtje. / KultPlus.com

RomArchive, platforma për të dokumentuar kulturën rome nëpër Evropë

Do të jetë një platformë e cila do të sjellë para lexuesit hartën kulturore të komunitetit rom në Evropë.

Fotografi, intervista dhe histori të suksesit të ciganëve do të vijnë në RomArchive, një platformë që nga tetori i këtij viti do të dokumentojë historinë rome në kontinentin tonë.

Rahim Burham, shembull, është një regjisor maqedon me prejardhje rome. Për të nuk ka shumë informacione online, pos që ka themeluar teatrin rom “Pralipe” në Shkup.

Për këtë mungesë informacionesh, kjo platformë do të angazhohet në hulumtim e prezantim, shkruan KultPlus.

Ideja është e moçme, e vitit 2012-të, dhe lindi gjatë punimeve për Memorialin e të vrarëve në Holokaust, me prejardhje rome dhe Sinti.

“Kemi nevojë për një platformë ku paraqitet kultura jonë dhe emrat tanë kryesorë” tregojnë dy ideatoret – Isabel Raabe dhe Franziska Sauerbrey.

Për momentin, 150 persona nga 15 shtete po punojnë në RomArchive. Në platformën online momentalisht mund të gjeni intervista, të dhëna mbi emrat më të njohur të kulturës rome në Evropë, ndikimin e tyre në kulturën e gjerë, zhvillimi i muzikës dhe feminizmit rome dhe aspekte tjera. / KultPlus.com

“Komunizmi e demokracia janë krejt dy shejtana të kundërt”

“— Kurrgjâ nuk po na thue Pater Gjon, — tha persëri plaku. — Komunizmi e demokracia janë krejt dy shejtana të kundërt dhe nuk mund aviten kurr bashkë. Hori e pasaniku jeton veç me fitue, ndërsa komunizmi asht si ai djalli që kur rrin pa punë çohet e rrahë e mbytë femijët e vet. Mjerisht ne na ka perfshî ky e na do të vuejm deri te na lshojë. Ky nuk na lshon, por deri të vijë nji tjetër me e hjekë qafet…”

Atë Zef Pllumi, “Rrno për me tregue”

Rrno vetëm për me tregue është një libër i At Zef Pllumit i botuar në Tiranë në vitin 2001 nga shtëpia botuese Hylli i Dritës. Titulli në fjalë është vëllimi i tretë i Rrno vetëm për me tregue. Vëllimi i parë është botuar në vitin 1995, ndërsa vëllimi i dytë në vitin 1997. Redaktori i librit, sikundër edhe në dy vëllimet e para, është Aurel Plasari.

Kërkohen 80 satelitë për Kosovën në Bienalen e Arkitekturës në Venedik

Në kuadër të zhvillimit të Pavilionit të Kosovës dhe prezantimit të tij në Bienalen e 16-të Arkitekturës në Venedik, me kurator Eliza Hoxhën, bëhet thirrje për kontribut për mbledhjen e 80 satelitëve (d=95cm) që do të ekspozohen gjatë muajve MAJ-NËNTOR 2018.

Ky është një kontribut në homazh të viteve të 90-ta për të gjithë qytetarët që dhanë hapësirat e tyre për hir të zhvillimit të edukimit, kulturës, artit në Prishtinë. Satelitët do të personalizohen me emrat e personave që do t’i dhurojnë ato.

Afati i përfundimit të thirrjes: 10 Maj.

Kosova kësisoj do të jetë pjesëmarrëse në Bienalen e Arkitekturës në Venedik, aty ku shtetet nga mbarë bota mblidhen për të sfiduar arkitekturën në forma të ndryshme. / KultPlus.com

U promovua në Prizren romani ‘Psycho’ nga Ilir Muharremi

Sot, në hapësirat e Kolegjit Fama në Prizren u promovua romani “Psycho” i autorit Ilir Muharremi.

Për veprën foli profesori Eqerem Zenelaj i cili e vlerësoi lartë veprën e Muharremit duke i këshilluar studentët të lexojnë më shumë.

Ndërsa, Mensur Bytyqi – drejtor i librarisë “Pena” në Prizren foli fjalë miradije për romanin:
“Ky roman është shkruar me mbi vetëdije, është shumë psikologjik dhe rrëfen për një realitet të pa trajtuar në Kosovë dhe më gjerë”, shtoi mes tjerash Bytyqi, shkruan KultPlus.

Ndërsa, vet autori Muharremi tha pak fjalë rreth librit që tanimë ka marrë vëmendjen e lexuesit shqiptar.

“Jam i lumtur për këtë vepër e cila çdo ditë po gjen lexuesin e vet, shpresoj të promovohet edhe në gjeografitë ndërkombëtare” shtoi Muharremi.

Ky roman rrëfen për erotikën, kanibalizmin, dëshpërimin, psikopatinë, çmendurinë, vrasjet, dhunën, tema këto të ndërthurura në roman në formë interesante. / KultPlus.com

‘Nëse s’ke qarë, sytë e tu s’mund të jenë të bukur’ dhe porositë tjera nga Sophia Loren

Çdo fazë e jetës ka dështimet dhe të bukurat e veta!

Në moshën tridhjetë vjeçare je i ri dhe i pasigurt, dyzet je i fortë dhe shpesh i lodhur, pesëdhjetë je i mençur e ndoshta edhe disi melankolik.

Dhe kur mbërrin në pragun e të tetëdhjetave, me raste të kap dëshira t’ia nisësh së gjithës nga e para.

Lind sërish nëpër kujtime dhe dashurohesh me të ardhmen.

Kjo është vetëm një nga thëniet e Sophia Loren, femrës plot pushtet në kinematografi, një prej aktoreve më të dashura e të njohura në botë.

Në vijim, ju njohim me disa nga shprehjet e saj më të bukura, që janë pjesë e frazeologjisë botërore, duke frymëzuar miliona femra…

Kur ti je nënë, ti vërtetë nuk je vetëm në mendimet e tua. Një nëne i duhet të mendojë dy herë. Një herë për veten dhe një herë për fëmijën e saj.

Veshja e një femre duhet të jetë si një gardh telash me gjemba: që t’i shërbejë qëllimit pa e penguar shikimin.
Një grua mund të duket më mirë, nëse ndihet mirë nën lëkurën e saj. Këtu nuk hyjnë as fustani e as tualeti, por mënyra se si shkëlqen.

Ka një burim i pashterrshëm rinie: është mendja jote, talenti yt, krijimet që ti sjell në jetën tënde dhe jetët e njerëzve që ti do. Kur ti mëson ta shfrytëzosh këtë burim, ti vërtet e ke mundur moshën.
Duhet ta gëzosh jetën. Gjithmonë të jesh me njerëz që i pëlqen, njerëz me të cilët ke bisedë të këndshme. Ka kaq shumë gjëra pozitive për të cilat të mendosh.

Nëse nuk ke qarë, sytë e tu nuk mund të jenë të bukur.

Gabimet janë pjesë e haraçeve që paguhen për një jetë sa më të plotë.
Duhet të jesh e lindur një sex symbol. Përndryshe nuk bëhesh dot. Nëse ke lindur me këtë cilësi, atëherë do ta kesh edhe kur të jesh 100 vjeçe.

Pas kaq vitesh, unë jam prapë jam e përfshirë në procesin e vetëzbulimit. Ishte më mirë ta shfrytëzoja jetën dhe të bëja gabime se të bëj një jetë të sigurt.
Seksi është si të lash fytyrën – diçka që do ta bësh, sepse duhet bërë. Seksi pa dashuri është absolutisht qesharak. Seksi pason dashurinë, asnjëherë nuk e paraprin.
Shumë njerëz mendojnë se i dëshirojnë gjërat, por ata nuk kanë vërtet forcën, disiplinën. Ata janë të dobët. Unë mendoj se njeriu arrin çfarë do, nëse ai e do vërtet shumë.

Kurrë nuk jam përpjekur t’i errësoj kujtimet e së shkuarës, edhe kur ato janë tejet të dhimbshme. Gjithçka që përjeton, të ndihmon që të jesh njeriu që je.

Për të përparur në profesion, kërkohet shumë besim tek vetja. Prandaj disa njerëz, me talent mediokër, por me shtysa të brendshme të fuqishme, shkojnë shumë më përpara se njerëz me talent të madh.

Nuk gjen kënaqësi në punë, nëse nuk e bën punën që dëshiron.

Shkrimtarja Elif Shafak: Në Turqi demokracia ka bërë hapa prapa

Intervistë e shkrimtares turke Elif Shafak në janar 2017.

Elif Shafak, shkrimtarja më e shitur në Turqi, autore e librit më të fundit “Tre bijat e Evës”, është një grua me një finesë të madhe mendore, dhe di të përziejë politikën me kulturën, shoqërinë me ekonominë. Por këtë herë, toni i zërit të saj ka një krisë më shumë.
“Jam thellësisht e tronditur, e trishtuar. Nuk kam fjetur fare. Njerëz të pafajshëm që festonin ardhjen e Vitit të Ri, u sulmuan, masakruan në mënyrë të pamëshirshme në klubin e natës Reina. Një akt i tmerrshëm mizorie, kryer me gjakftohtësi. Viti 2016 ishte një vit i tmerrshëm për Turqinë”.

Reina i Stambollit si Bataclani i Parisit: ngjashmëria është e menjëhershme. Elif Sharak, shkrimtarja më e shitur në Turqi, autore e librit më të fundit “Tre bijat e Evës”, është një grua me një finesë të madhe mendore, dhe di të përziejë politikën me kulturën, shoqërinë me ekonominë. Por këtë herë, toni i zërit të saj ka një krisë më shumë.

Përse nuk kalon një javë pa një atentat terrorist në Turqi?

Nga një pikëpamje gjeopolitike, Turqia është bërë për Shtetin Islamik, fronti i ri. Lufta në Siri ndikon drejtpërdrejtë, sidomos që kur jemi përfshirë në konflikte rajonale. Ndajmë me Sirinë 500 milje vijë kufitare, një kufi tashmë i pasigurtë. Për shumë kohë u është dhënë e drejtë kalimi, shumë grupeve sirianë. Më pas nisën të godasin qytetarët turq, t’i rekrutojnë. Në të kaluarën, atdheu im ishte porta, ura kulturore mes Lindjes së Mesme dhe Europës. Sot nuk është më. Jemi një shoqëri në depresion, e tronditur, e traumatizuar.

Presidenti Erdogan flet për “kaos që dikush po e krijon për të shkatërruar Turqinë”. Ju a nuk mendoni se polarizimi i skajshëm i pozicioneve, përjashtimi i forcave demokratike dhe ndryshimi i vazhdueshëm i aleancave të jashtme (me Rusinë, Izraelin, frontin shiit, Europën, SHBA) kanë bërë që Turqia të precipitojë në një vend të paqëndrueshëm, ku të mund të krijohet kaosi?

Në Turqi, elitat në pushtet flasin gjithmonë për “armiq të jashtëm” dhe për “lobe ndërkombëtarë”. Thonë se Turqia është kaq e madhe, saqë armiqtë e jashtëm janë xhelozë dhe duan të na shkatërrojnë. Ka paranojë, mosbesim kundrejt Perëndimit.

Edhe këtë herë?

Këtë herë duhet të pushojmë së parë “fajtorët perëndimorë” dhe të përqëndrohemi tek “demokracia jonë e brendshme”. Prej shumë kohësh vendi është i polarizuar. Qeveria e udhëhequr nga partia konservatore u zgjua me vonesë për të kuptuar se grupet islamike fondamentaliste, në anën tjetër të kufirit, do të mund të na godisnin një ditë. Nuk e kuptoi atëherë kur duhej këtë rrezik.

E megjithatë, deri pak kohë më parë, Turqia ishte një vend në zhvillim të plotë, edhe ekonomik. Për çfarë ka nevojë?

Kur isha fëmijë, në Ankara, dhe përgjatë gjithë rinisë sime në Stamboll, Turqia ishte një vend i ndryshëm. Festimi i Vitit të Ri ishte normale. Njerëzit bënin blerje, blinin arra dhe fruta, shihnin këngëtarë dhe aktorë të famshëm në televizion, në mesnatë përqafoheshim të lumtur. Kjo ndodhte. Tani nuk ndodh më.

Po çfarë ndodh?

Grupet islamike shpërndajnë fletëpalosje në rrugë, ku u bëjnë thirrje myslimanëve të mos festojnë Krishtlindjen. Dhe ministri për Punët Fetare shpall “ilegjitim” festimin e Vitit të Ri. Sa gabim! Nuk kanë të drejtë: njerëzit duhet të festojnë atë që duan. Por rritet presioni kulturor dhe politik mbi laikët, mbi stilin modern të jetesës.

Pak ditë më parë, u lirua pas katër muajsh burg shkrimtarja Asli Erdogan. Edhe linguistja Necmiye Alpay. Por u burgos gazetari investigativ Ahmet Sik. Për ata që përdorin fjalën e shkruar, të punojnë këtë është bërë gjithnjë e më e vështirë. Edhe ju shkrimtarët jeni larguar pothuaj të gjithë jashtë vendit…

Unë u kënaqa shumë kur Erdogan dhe Alpay u liruan nga burgu. Një kënaqësi e mbytur, sepse po atë ditë arrestuan Sikun. Dhe ai është një gazetar kurajoz, i hapur, një veteran që kërkon të vërtetën dhe tani duan ta heshtin. A e besoni nëse ju them se 143 gazetarë e kanë nisur 2017-ën prapa hekurave? Turqia është sot burgu më i madh i gazetarëve. Këtu fjalët nuk janë të lira. E di mirë çdo gazetar, shkrimtar apo intelektual. Dhe të flasësh e të shkruash bëhet gjithnjë e më e vështirë. Ka një presion shumë të madh mbi intelektualët që kanë pozicione kritike. Në momentin që kritikon, mund të të etikojnë menjëherë si tradhëtar. Rezultati është që shumë shkrimtarë, e mbi të gjitha gazetarë, janë të frikësuar.

Çfarë duhet bërë?

Duhet mbështetur një demokraci e plotë pluraliste. Partia Demokratike e popujve, filokurde, dhe gazetarët e intelektualët turko-kurdë të burgosur duhet të lirohen të gjithë, menjëherë. Qeveria duhet të përdorë policinë e saj për të kërkuar terroristët (edhe të ISIS edhe të PKK), në vend që të arrestojë gazetarë, shkrimtarë, karikaturistë.

Nuk do të jetë e lehtë.

Sot Turqia është më e dobët sepse demokracia ka bërë hapa prapa. Si vend jemi ndarë mes atyre që duan Erdoganin dhe atyre që e urrejnë. Nuk ka më një kulturë bashkëjetese. Ose vlerash të përbashkëta.

Me Reinan, mos vallë terroristët deshën të godasin një simbol të laicitetit?

Zgjodhën një objektiv simbolik. Sulmojnë një stil jetese laik, perëndimor, kozmopolit. Një vend ku myslimanët dhe të krishterët, burra dhe gra, takohen, festojnë, pijnë së bashku. Nuk ka qenë një koincidencë. Fanatikët këtë synojnë: urrejtjen, frikën, ndarjen. / La Repubblica – www.bota.al

Milica, gruaja nga Sremska Mitrovica e vrarë në kohën e Holokaustit

Historia e Milica Popovic Kuhn është e dhimbshme.

Ajo ka lindur në Sremska Mitrovica, në vitin 1895. Sremska Mitrovica është pjesë e Vojvodinës në Serbi.
Milica Popovic ishte fëmija i katërt nga nëntë fëmijë sa kishin prindërit e saj të cilët ishin serb ortodoksë dhe pronarë të tokave në Kroaci, pjesë dikur e Jugosllavisë.

Në vitin 1922 ajo u martua me Milan Kuhn, një katolik serb, dhe u zhvendosën në Maqedoni ku Milan po punonte në projekte hidroelektrike. Ndërsa në vitin 1932 çifti së bashku me vajzën e tyre u kthyen për të jetuar në pjesën veriore të Jugosllavisë.

Ata jetonin në Zrenjanin në Vojvodinë, rreth viteve 1933-1934. Aty Milan ndërtonte projekte të cilat do e mbronin qytetin nga përmbysja kurse Milica organizonte festa dhe përgatiste ushqim, ajo po ashtu punoi në një dyqan për restaurimin e mobileve antike. Në vitin 1938 zhvendoset në Novi Sad, shkruan KultPlus.

Në mars të vitit 1941, dy ditë para se Jugosllavia të nënshkruante marrëveshjen e tradhtisë me Gjermaninë, oficerë të ushtrisë serbe e rrëzuan qeverinë jugosllave.

Më 6 prill Gjermania pushtoi Jugosllavinë. Katër ditë më vonë, fashistët kroatë erdhën në pushtet në Kroaci, duke përfshirë në Sremska Mitrovica, ku kjo familje jetonte atëherë. Qeveria e re targetoi si armiq serbët, hebrenjtë dhe ciganët. Pasi u miratuan ligjet anti-serbe, Milica u konvertua me forcë në katolicizëm dhe u rimartua me burrin e saj në një ceremoni katolike.

Më 3 shkurt 1942, Milica dhe burri i saj u vranë në Srem, nga fashistët kroatë. Ajo ishte 46 vjeçe. / KultPlus.com

Vajzë e vogël në Hiroshimë

Poezi nga poeti turk Nâzım Hikmet, përkthyer nga Faslli Haliti.

Vajzë e vogël në Hiroshimë
(bashkëvendëses sime)

Hapmani derën, jam unë…
trokas në derën e të gjitha shkallëve
por askush s’më sheh
sepse fëmijët e vdekur, askush s’arrin t’i shohë.

Jam nga Hiroshima dhe atje kam vdekur
shumë vite më parë. Shumë vite do të kalojnë.
Isha shtatë vjeçe, atëherë: edhe tani jam po aq,
sepse fëmijët e vdekur nuk bëhen të mëdhenj.

Kisha flokët të shndritshëm, zjarri m’i përzhiti,
Kisha sy të bukur, të kthjellët, zjarri m’i qelqoi.
Një grusht hi, kjo jam unë tani
sepse hirin pastaj e shpërndau era.

Hapmani derën; ju lutem, jo për mua
Sepse mua nuk më duhet më as bukë as oriz:
nuk kërkoj më as edhe sheqer:
një fëmije të djegur si një gjethe e thatë s’i duhet më.

Ju lutemi më vini një firmë këtu,
ju lutem ju njerëzve të gjithë botës;
firmosni, ju lutem, që zjarri të mos djegë fëmijët
dhe të mund të hanë gjithmonë sheqer.

Viti i Skënderbeut, ndahen 52 milion lekë për aktivitetet gjatë këtij viti

I shpallur si viti i Skënderbeut, 2018 do të shoqërohet me një sërë aktivitetesh në të gjitha fushat kushtuar heroit tonë kombëtar.

Për këtë arsye qeveria ka miratoi një fond prej 52 200 000 lekësh, për mbulimin e shpenzimeve të aktiviteteve që do të realizohen në kuadër të vitit 2018, si “Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut”. Sipas vendimit të marrë në mbledhjen e djeshme, Këshilli i Ministrave miratoi këtë shtesë fondi në buxhetin e vitit 2018 të Ministrisë së Kulturës. Nga ky fond, parashikohet që shuma prej 14 200 000 lekësh të shkojë në programin buxhetor “Trashëgimia kulturore dhe muzetë” në zërin “Shpenzime korrente”. Ndërsa në programin buxhetor “Art&kultura” kalon fondi prej 38 000 000 lekësh. Sipas vendimit të qeverisë, ky fond të përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit.

Ndërkohë një komision i posaçëm do të ngrihet, për organizimin dhe promovimin e këtij viti ku përveç 550 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, spikasin edhe tre përvjetorë të tjerë, me rëndësi themelore për kombin shqiptar. Por padyshim në harkun e vitit që i lidh këta përvjetorë, ka edhe momente të tjera për të kujtuar e kremtuar, ngjarje e figura të historisë sonë kombëtare. Tri monedha të reja do të hidhen në treg nga Banka e Shqipërisë. Pak kohë më parë u mor vendimi për emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. “Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre monedha, me vlerë emërore 200 Lekë në metal ar, 100 Lekë me metal argjend dhe 50 Lekë në metal të thjeshtë.” thuhet në njoftimin e Bankës së Shqipërisë. Kujtojmë se viti 2018, është shpallur nga qeveria si “Viti i Skënderbeut”, në nderim të 550 vjetorit i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar.

Në zbatim të vendimit të Komisionit Shtetëror për vitin mbarëkombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, Këshilli i Lartë i Arkivave ka miratuar modelet e dokumenteve administrative që përmbajnë logon, të detyrueshme për zbatim nga gjithë administrata shqiptare. Logoja dhe përmasat e saj janë miratuar nga Komisioni Shtetëror me vendimin nr.2, ndërkohë që KLA e ka integruar në dokumentet administrative për vitin 2018. Skënderbeu lindi në vitin 1403. I përkiste familjes së Kastriotëve. I ati ishte Gjon Kastrioti, udhëheqës i qyteteve më të mëdha të asaj kohe, Krujës dhe Mirditës dhe e ëma ishte Vojsava. Ai vdiq më 17 janar 1468 në Lezhë. / KultPlus.com

Gratë e Orkestrës së Mandolinave në Pejë, viti 1952 (FOTO)

KultPlus ju sjellë një fotografi të vjetër ku shihet Orkestra e Mandolinave, me anëtare femra, e formuar dhe udhëhequr nga Franjo Vacolini, Pejë, 1952.

Disa nga anëtaret e kësaj orkestre në këtë fotografi janë Gjejlon Bukleta, Gita Ciflaku, Nexhmije Krasniqi, Drita Rugova, Hasibe Syka, motrat Nagjije Luta dhe Samka Luta, Vilma Gashi, Zekije Budima, Sabernaz Bojku, Sytkije Turjaka, Saide Gashi, Qamile Sahatciu, Jezofina (mbiemri i pa njohur), Feride Gashi, Gjemile Kyqykrama, Atifet Malushaga, Vilma Antoni, Atije Dranqolli, Resmije Begolli dhe Bukurie Taraku.

Dirigjenti Franjo Vaculini kishte ardhur nga Çekosllovakia e atëhershme. Ai kishte filluar mësimin e teorisë së muzikës dhe fillimin e shkollës së parë muzikore me mësimin e instrumenteve frymore dhe të tjerave dhe luajtjen me nota, që në atë kohë ishte një risi.

Franjo Vaculini kishte qenë dirigjent i Orkestrës Shtetërore të Mbretit Zog kurse në Kosovë kisha ardhur si pasojë e internimit. Ai jo vetëm që formoi këtë orkestër por edhe Orkestrën Frymore të Meshkujve. Pas Franjo Vaculinit, orkestrën e ka udhëhequr Muhamet Belegu dhe më vonë Halit Kasapolli.

Peja në atë kohë, në vitet 1950 -1960 ka pasur disa lloje të orkestrave, si Orkestra frymore , Orkestra harkore, Xhaz orkestra, Orkestra e mandolinave dhe Orkestra popullore amatore. Këto të gjitha ishin në kuadër të shoqërisë kulturore “Përparimi”. / KultPlus.com

Nxënësit nga Kolegji ‘Mehmet Akif’ protestojnë në shesh

Nxënësit e Kolegjit “Mehmet Akif” kanë protestuar përsëri në sheshin “Zahir Pajaziti” në shenjë pakënaqësie për arrestimin e djeshëm të drejtuesve të këtij kolegji turk, dhe deportimit të tyre.

Ata marshuan drejt ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në sheshin “Skënderbeu”.

Në pankartat e tyre shkruhej “Kolegët tanë janë të pafajshëm”, “Lironi kolegët tanë”, “Nuk do të dorëzohemi”, ndërsa brohoritnin “Ndalni bombat jo lapsat”.

Për gjashtë gylenistët, sot nga Qeveria konfirmuan se ata janë deportuar në Turqi, ndërsa kryeministri Ramush Haradinaj ka shkarkuar drejtorin e AKI-së Driton Gashi dhe Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefajn. / KultPlus.com

Tom Hanks i preferuari i të gjithëve, lë prapa super aktorë

Sipas një sondazhi ku kanë marrë pjesë rreth 1.1 milion votues, Tom Hanks është zgjedhur aktori më i mirë, përcjellë KultPlus.

Nëse keni nevojë për ndonjë konfirmim tjetër se Tom Hanks është i preferuari i të gjithëve, ne kemi diçka për ju, ka shkruar indy 100.

Me një CV të punës ku përfshihen filma si Forrest Gump, Saving Private Ryan dhe Toy Story, nuk është çudi që Hanks u votua si aktori më i madh i filmit në historinë nga 1,1 milion votues në një sondazh të realizuar nga Ranker.

Hanks kryeson këtë listë e cila ka shumë aktorë dhe aktore të mrekullueshëm si: Bette Davis, Marlon Brando, James Stewart, Katharine Hepburn, Robert De Niro, Jack Nicholson, Morgan Freeman, Anthony Hopkins, Dustin Hoffman e të tjerw./KultPlus.com