‘Prishtina Vocal Fest’ ndan çmimet për kompozitorët e rinj në vepra korale

Prishtina Vocal Fest mbrëmë ka ndarë çmimet e konkursit per kompozitorët e rinj për vepra korale, përcjell KultPlus.

Vlerësimi i këtyre veprave të kompozitorëve është bërë nga juria profesionale e përbërë nga: Baki Jashari, kompozitor dhe dirgjient; Edon Ramadani, dirigjent; si dhe nga Kushtrim Gashi, kompozitor dhe dirigjent.

Ndërkaq, çmimet e ndara janë si në vijim:

Çmimi i parë, 500.00€ – Ersan Januzi me veprën MBASE

Çmimi i dytë, 300.00€ – Fjolla Gashi me veprën ZGJIMI

Çmimi i tretë, 100.00€ – Leutrim Sahiti me veprën ATDHEU.

Fotografitë: Adi Beqiri. / KultPlus.com

Sot Kori i Filharmonisë së Kosovës do mbajë koncert në Shkup

Filharmonia e Kosovës sezonin për këtë vit do ta vazhdoj në Maqedoninë e Veriut, me Korin e Filharmonisë së Kosovës, shkruan KultPlus.

Kjo është bërë e ditur nëpërmjet një postimi në Facebook, nga faqja zyrtare e Filharmonisë së Kosovës ku shkruhet se ky koncert në kuadër të sezonit 2021/2022, do të mbahet sot në Filharmoninë e Maqedonisë – Salla e koncerteve në Shkup, duke filluar nga ora 18:00.

Numri i pjesëmarrësve që mund të marrin pjesë në koncert është i kufizuar.

Për të rezervuar vendin tuaj, shkruani në [email protected] me titullin / Rezervim 16.10.2021 – Emri / Mbiemri.

Përmes një e-maili ju mund të rezervoni maksimumi dy vende.

Për shkak të masave për të parandaluar përhapjen e Covid-19, mbajtja e maskës është e detyrueshme. / KultPlus.com

Kori i Filharmonisë së Kosovës solli magjinë e veprave të mëdha botërore mbrëmë në Prishtinë

Flonja Haxhaj

Nën dirigjimin e dirigjentit, Edon Ramadani, Kori i Filharmonisë së Kosovës emocionoi publikun mbrëmë në Pallatin e Rinisë në Prishtinë përmes interpretimit të pa shoq të veprave të mëdha botërore, shkruan KultPlus

Koncerti filloi me këngën ‘Thou Knowest Lord, the Secrets of our Hearts’ nga Henry Purcell, që mbajti vëmendjen dhe emocionin e publikut të ngërthyer pas çdo tingulli që lirohej me mjeshtëri nga pjesëtarët e Korit të Filharmonisë së Kosovës. Atmosfera që përcollën u vërejt edhe në duartroktijet e publikut pas përfundimit të kësaj kënge.

Sopranoja Kaltrina Miftari mori vëmendjen e të gjithëve me interpretimin e ‘Come Again’ të John Dowland, nën shoqërimin e Diellza Sylejmanit si alt, Etrit Nura tenor dhe Shaban Behramaj bas. Artistët sollën stilin melankolik gjatë interpretimit tejet të veçantë të këngës së vitit 1597.

Ky koncert solli edhe këngën e William Henry Smith ‘Ride the Chariot’, që u interpretua nga sopranoja Adelina Paloja dhe mezosopranoja Elikona Hysaj-Shala duke vazhduar më pas me ‘Michelle’ nga John Lennon dhe Paul McCartney, një ribërje korale dhe orkestrale ku shkëlqeu tenori Liridon Sadiku.

Të pranishmit që kishin mbushur plot ulëset në ateliejën e Pallatit të Rinisë, patën mundësinë të shijojnë më pas këngët ‘Can’t buy me love’ të John Lennon  dhe Paul McCartney të interpretuar nga pjesëtarët e Korit të Filharmonisë së Kosovës.

Më pas, kori solli për publikun edhe veprat ‘Over the Rainbow’ ku u dallua sopranoja Shkurte Hykaj, ‘Don’t get around much anymore’ të Duke Ellington, ‘M-O-TH-E-R’ të Theodore Morse dhe Howard Johnson dhe ‘Sweet Adeline’ nga Harry Armstrong.

Okteti i meshkujve me një interpretim të veprave ‘Margie’ të Con Conrad dhe J.Russel Robinson dhe ‘K-K-K-Katy’ të Geoffrey O’hara, sollën një atmosferë të re dhe tejet të veçantë në sallë. E pas tyre, në mes të skenës u vendosën kori i femrave që shpalosën një version të rrallë të këngës ‘Mr. Sandman’ të Pat Ballard.

E krejt në fund, nën shoqërimin e pianistit Andi Duraku, Kori i Filharmonisë së Kosovës solli përsosmërinë e muzikës Jazz përmes interpretimit të këngëve ‘Kyrie’, ‘Gloria’, ‘Sanctus’, ‘Benedictus’ dhe ‘Agnus Dei’ nga Bob Chilcott e që pas përfundimit u përcoll me duatrokitje disaminutëshe të publikut.

Ndërkaq dirigjenti Edon Ramadani  ka folur për KultPlus ku ka shpjeguar programin e këtij koncerti.

“Programi i koncertit përmban vepra nga repertoari koral britanik dhe amerikan! Programin e kam ndarë në 5 blloqe të ndryshme stilistike: Renesancë Britanike, Gospel/Spirituale, Riberje dhe aranzhime korale, Barbershops dhe blloku i fundit me xhaz meshen e B. Chilcott – Nidaros Jazz Mass.” – thotë Ramadani duke shtuar se është tejet i kënaqur që ka punuar me Korin e Filharmonisë së Kosovës, pjesë e së cilës ishte edhe ai gjatë viteve 2006-2008.

Të njëjtin koncert publiku mund ta shijojë edhe këtë të shtunë në Shkup.

“Koncertin do ta shfaqim edhe të shtunën (16.10.2022) ns sallën e madhe të Filharmonise së Maqedonisë, ku salla dhe masat kufizuese aktuale te atjeshme, do të na mundesojnë që të pranojmë një numër mjaft të madh të publikut, gjë që fatkeqësisht nuk patëm mundësi që ta bëjmë edhe në Prishtinë për shkak të kufizimeve anti-Covid. Prandaj, do t’i mirëpresim me kënaqësi te gjithë pëlqyesit e muzikës korale per ta ndjekur këtë koncert në Shkup”- shton Ramadani për KultPlus./KultPlus.com

Kori i Filharmonisë së Kosovës me koncert në Prishtinë

Kori i Filharmonisë së Kosovës do të mbajë koncert në Prishtinë nesër më datë 13 tetor, përjcell KultPlus.

Ky koncert do të mbahet në Pallatin e Rinise dhe Sportit nga ora 19:00.

Në koncertin me dirigjent Edon Ramadanin, Kori i Filharmonisë së Kosovës  do të performojë vepra të Purcell, Dowland, Newton, Lennon, McCartney, Arlen, /ellington, Armstrong, Conrad, Robinson, O’Hara, Morse dhe Chilcott./KultPlus.com

Me tinguj romantik në qiell të hapur, Orkestra e Filharmonisë së Kosovës pushtoi mbrëmë Prishtinën

Era Berisha

Interpretimi i Orkestrës Harkore të Fakultetit të Arteve, Orkestrës Simfonike të Filharmonisë së Kosovës dhe debutimi i kitaristës Tringa Sadiku, mbrëmë përmes veprave të larmishme të kompozitorëve botërorë erdhi me inkuadrimin e melodive që flakëruan skenën si një ndezje qiriri që ngjasonte me perëndimin e diellit, tingujve që i dhanë frymë të pranishmëve me energjinë e pakrahasueshme dhe harmoninë e krijuar përmes përkëdheljeve të instrumenteve, nën qiellin e hapur, mbizotëruan atmosferën me një përkulje ekstravagante të kaplimit shpirtëror dhe lojën mjeshtërore e marrëzore të performuesve, shkruan KultPlus.

Ky koncert portretizoi një literaturë muzikore që fillimisht mbrëmë Orkestra Harkore e Fakultetit të Arteve shënoi nisjen e këtij koncerti fantastik me veprën e kompozitorit botëror Bela Bartok, ‘Valle Folklorike Rumune’, nën dirigjimin e Edon Ramadanit, për të vazhduar me interpretimin e Orkestrës Simfonike të Filharmonisë së Kosovës, duke filluar nga veprat e kompozitorëve romantik si: Johannes Brams, Antonio Vivaldi dhe Robert Schumann, nën dirigjimin e bullgarit Svilen Simeonov, ku krahas tyre në rolin e solistes ka debutuar kitaristja Tringa Sadiku, duke sjell kështu vepra premierë të cilat ndezën atmosferën si një raketë ndriçuese që digjej nën ajrin e qytetit të Prishtinës.

Sheshi ‘Zahir Pajaziti’, mbrëmë kishte një pamje krejtësisht ndryshe ku në fundin e Amfiteatrit ishte vendosur skena gjigande e cila ishte mbështjellë tërësisht në të zezë, ndërsa përballë saj në një kontrast ngjyrash, qëndronin karriget e bardha që rëndom përshtateshin me gjelbërimin e veçantë të pemëve prapa tyre, e që mbrëmë u mbushën komplet duke kaluar edhe numrin e paramenduar.

Në skenë, të veshur me të zeza e me një qëndrim preciz filluan të dilnin instrumentistët e Orkestrës Harkore të Fakultetit të Arteve ku së bashku me instrumentet e tyre diversive me ngjyrë kafe e të kuqe të errët, filloi interpretimi i tyre dhe pasuan meloditë e qeta e të buta që lëviznin nëpër shkallë të ndryshme të harmonive, me ç’rast krijuan një ndjesi pothuajse të frikshme për arsye se ofruan tinguj të një natyre vetjake ku së bashku me dirigjentin dhe krahët e tij që ngjasonin me krahët e zogjve që po interpretonin një fluturim në qiell dhe manovrimi i instrumenteve harkore që dukeshin si trupa të dytë në skenë krahas studentëve, ata shënuan nisjen e koncertit me një frymë që përthithi atmosferën në një puthje muzikore unike.

Flladi i butë si një dhuratë që shoqëronte të nxehtin e atmosferës, reflektorët e bardhë që binin horizontalisht para shikimit të publikut dhe reflektorët me ngjyrë portokalli që po vinin në pah lojën mjeshtërore e serioze të instrumentistëve, kishin kapluar ambientin në një përqafim të kënaqshëm. Po ashtu, mbrëmë një shkrirje absolute e seriozitetit, energjisë dhe saktësisë në një ndjesi të vetme, Orkestra Simfonike e Filharmonisë së Kosovës, pushtoi skenën me një madhështi dhe precizitet që solli një heshtje të melodive të kthjellura e të këndshme për tu dëgjuar e përhumbur tërësisht në brendësinë e papërsëritshme të tingujve.

Ndërsa, dirigjenti Svilen Simeonov ishte ai që solli çmendurinë e lëvizjeve të kokës dhe trupore të tij para publikut kosovar që me një adhurim në sy po e vështronin lojën e tij dhe së bashku me fletat e repertorit muzikor që nuk po rrinin dot në një vend për shkak të erës, dëshmoi se mprehtësia e tingujve therr vrazhdë zemrën e njeriut të pranishëm, meloditë hyjnore thumbojnë shpirtin e të pranishmëve dhe talenti i tij gëlltit tërësisht ajrin në qytetin e Prishtinës në një guaskë simfonike.

Të gjitha elementet e veçanta të skenografisë tani nuk kishin më asnjë efekt për shkak se ishte radha e debutimit të kitaristes Tringa Sadiku, e cila në rolin e solistes solli një interpretim premierë të kompozitorit Antonio Vivaldi, duke prezantuar talentin e saj që lehtësisht rrjedhte në skenë e që vezullonte me një shkëlqim engjëllor që dhuroi iluzionin se i vetmi yll prezent në qiell që vërehej ishte ai që po pasqyronte kitaristen në skenë, një yll që dhuroi një shpërthim melodish me një përmbajtje tejet të ëmbël e jashtëzakonisht të freskët.

Ky koncerti i parë i Filharmonisë që erdhi pas dy vjetësh në ambient të hapur, u përmbyll me veprën e famshme të kompozitorit Wolfgang Mozart, të titulluar ‘’Rondo Alla Turca’’, një vepër kjo që u interpretua në bashkëpunim me publikun i cili me duartrokitjet, brohoritjet dhe fishkëllimat e tyre, iu bashkëngjitën interpretimit qysh nga sekondat e parë e deri në çastin e fundit, duke krijuar një situatë që përthekoi vetminë totale të gjuhës simfonike duke lënë gjurmë perandorake në kujtesën e të pranishmëve.

Ndërsa, për të treguar rreth pjesëmarrjes së Orkestrës Harkore të Fakultetit të Arteve dhe dirigjimin e veprave të performuara, për KultPlus foli dirigjenti Edon Ramadani.

“Jemi ftuar nga menaxhmenti i Filharmonisë për të ardhur mysafirë në këtë koncert edhe pse kjo në fakt ka qenë vetëm një pjesë e shkurtër nga koncerti jonë paraprak, sepse këtu ishte vetëm Orkestra harkore e Fakultetit të Arteve. Procesi i provave ka qenë i pazakontë sepse vetëm tri javë para koncertit kemi filluar me prova fizike e që në kushte normale do të duhej dy herë prova në javë gjatë gjithë vitit universitar”, thotë Ramadani.

Sipas tij, shtatë pikat e performuara të valleve rumune folklorike të Bartokut ishin mjaft dinamike e dallonin shumë me njëra-tjetrën duke dëshmuar talentin e tyre për një ardhmëri të ndritur. Andaj, koncerti për të ishte tejet i mirë e Filharmonia e Kosovës tingëlloi mjaft bukur sonte sidomos pas një kohe shumë të gjatë të performancave në ambient të mbyllur.

“Ne e shijuam këtë skenë gjigande me ndriçim dhe me zërim kurse natyrisht ka kaluar kohë e gjatë kur kemi pasur një numër të madh të publikut si kjo natë dhe më në fund po i kthehemi normalitetit”, ka thënë Ramadani.

Kurse, për të treguar përshtypjet e tij të performimit në Prishtinë, për KultPlus foli dirigjenti Svilen Simeonov.

“Unë po ndjehem shumë i lumtur që më në fund kemi gjetur një mënyrë për të krijuar një proces të provave të jashtëzakonshme sepse veprat që i performuam janë shumë të vështira për shkak të dinamikës dhe energjisë së tyre. Po ashtu, ishte shumë nxehtë, gjatë gjithë kohës por reagimi i publiku më bëri mjaft të lumtur”, thotë Simeonov.

Sipas tij, i gjithë programi ka ardhur për herë të parë në Prishtinë me vetëm një javë prova për një publik që nuk ka pasur rastin ti dëgjoj më parë këto vepra specifike.

Gjithashtu, kitaristja Tringa Sadiku e cila mbrëmë debutoi në rolin e solistes, për KultPlus foli rreth përshtypjeve të saj për koncertin.

“Koncerti ka qenë një ndjenjë përtej asaj që e përjetojmë në përditësi. Puna me Filharmoninë dhe dirigjentin bullgar kanë qenë të mrekullueshme dhe ndihem shumë me fat që kisha mundësinë të jem pjesë e këtij eventi madhështor”, ka thënë Sadiku.

Po ashtu, drejtori i Filharmonisë së Kosovës, Baki Jashari është shprehur mjaft i lumtur që më në fund i janë kthyer normalitetit duke e cilësuar koncertin si koncerti i parë postpandemik.

“Përshtypja është e veçantë sepse ky koncert ka ndodhur ende në një fazë të pasigurtë të lirimit të masave ku kemi shfrytëzuar rastin e parë të mundshëm, gati ta quajmë edhe koncerti i parë postpandemik, por pjesëmarrja e madhe e qytetarëve dhe reagimi i tyre na ka bërë të ndihemi mirë”, thotë Jashari.

Sipas tij, koncerti ka qenë një impakt shumë domethënës në relacion me një muzikë jo të masave por një muzikë e zgjedhur klasike që në botë ka një publik të limituar në krahasim me zhanret e tjera të muzikës.

“Ishte një rikthim, një moment ku e ndjeva në publik një harresë të pandemisë sikur të gjithë dëshironin ti iknin asaj, duke iu rikthyer ndjenjave të tyre në botën reale me duartrokitje e brohoritje dhe jo ajo botë e izolimit që na përcolli për më shumë se një vit”, përfundon Jashari për KultPlus.

Filharmonia e Kosovës e solli këtë koncert përmbyllës të sezonit 2020/2021 në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. / KultPlus.com