‘Ka një sasi të pafund shprese në univers, por jo për ne’

Franz Kafka konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë artistike të shekullit të 20-të, transmeton KultPlus.

Puna e tij përfshin tregime të shkurtra si Metamorfoza (1912) dhe Në Koloninë Penale (1914) dhe romane, duke përfshirë Gjyqi (1925), Kalaja (1926) dhe Amerika (1927).

Shumë prej veprave të tij u botuan nga miku i tij i ngushtë Max Brod, i cili injoroi dëshirën e Kafkës për t’i shkatërruar dorëshkrimet.

Letërsia e tij vazhdon të jetë e njohur edhe sot e kësaj dite dhe Albert Camus, Gabriel García Márquez dhe Jean-Paul Sartre janë ndër shkrimtarët e ndikuar prej tij.

BBC Culture u kërkoi lexuesve të ndajnë citimet e tyre të preferuara nga veprat e tij.

“Një libër duhet të jetë sëpata për detin e ngrirë brenda nesh“, – Franz Kafka, nga një letër për Oskar Pollak (1904).

“Ka një sasi të pafund shprese në univers … por jo për ne“, – Franza Kafka, nga një letër që dërgoi për Milena Jesenska (1920).

“Disa mohojnë ekzistencën e mjerimit duke treguar diellin; ai mohon ekzistencën e diellit duke treguar mjerimin“, Franz Kafka, nga ditari i tij. /KultPlus.com

Kalaja e templarëve në Ponferrada, kështjellë mesjetare në një rrugë pelegrinazhi

Qëllimi parësor i Kalasë së Templarëve ishte të mbrohej Rruga e famshme e Shën Jakobit, e cila përdorej nga pelegrinët në Santiago de Compostela

Kalaja e Templarëve e Ponferradas (El castillo de los templarios de Ponferrada) është e vendosur në qytetin e Ponferrada në provincën kasteliane Leon, transmeton KultPlus.

Hulumtimet e hershme pohuan se ajo u ndërtua në shekullin e 12-të mbi rrënojat e një kështjelle keltike. Mirëpo, hulumtimet e mëvonshme e kundërshtuan këtë pretendim dhe sot konsiderohet se ajo ishte ndërtuar në të vërtetë mbi mbetjet e një vendbanimi romak dhe vizigotik.

Si e mori emrin?

Kur Ponferrada u bë e varur nga Urdhri në vitin 1178, anëtarët gjetën një fortifikim të vogël për veten e tyre, i cili u përmirësua dhe u zgjerua për ta me donacione nga mbretërit e viseve të provincës Leon.

Qëllimi parësor i Kalasë së Templarëve ishte të mbrohej Rruga e famshme e Shën Jakobit, e cila përdorej nga pelegrinët për në Santiago de Compostela.

Sot, kështjella ka një rëndësi të madhe artistike për shkak të ndërthurjes së kullave, mes kateve, fasadave lozonjare, oborreve të bollshme … / KultPlus.com

Rehabilitohet Kulla C në kalanë e Durrësit, e dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit

Në qytetin e Durrësit ka nisur puna për ringritjen e kullës C, një nga kullat fortifikuese të kalasë, e dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti inspektoi nga afër punimet për restaurimin e kullës.

“Rehabilitimi i kullës u bë i mundur nga një financim i qeverisë suedeze, që na ndihmoi në ditë të vështira. Bashkë me profesorët e nderuar Pirro Thomo e Gjerak Karaiskaj ishim sot pranë objektit, ku qytetërime, ngjarje historike e fatkeqësi natyrore kanë lënë gjurmët e tyre”, – tha Margariti.

Kalaja është e lashtë sa vetë qyteti i Durrësit. Gjatë shekujve ajo është prishur dhe rindërtuar disa herë. Muret rrethuese të Durrësit në pjesën e tyre kryesore i përkasin periudhës së perandorit Anastas (491-518) me origjinë nga ky qytet dhe përbëhen nga dy pjesë kryesore: Akropoli ose Kështjella e sipërme dhe Kështjella e poshtme. Riparime të mureve janë kryer që prej tërmetit shkatërrimtar të vitit 1273.

Muret mesjetare aktualisht rreth 4,6 metra në lartësi dhe tri hyrjet e disa prej kullave të fortifikimit janë ruajtur në gati një të tretën e gjatësisë fillestare të qytetit kala.

Lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit nuk kanë kursyer as monumentet e kulturës, të cilat datojnë prej shekujsh. /Atsh /KultPlus.com

Kalaja e Beratit, rreth 15 mijë vizitorë gjatë 20 ditëve të para të gushtit

Kalaja e Beratit është një ndër pikat turistike e cila ka një numër vizitorësh që vjen gjithnjë në rritje Monumentet e kulturës vijojnë të mbeten atraksioni turistik i preferuar për turistët e huaj dhe vendas në këtë sezon veror.

Gjatë 20 ditëve të para të muajit gusht kalaja e Beratit është vizituar nga 14.669 vizitorë, mes të cilëve 9.612 kanë qenë vizitorë të huaj. Berati është një ndër qytetet më interesantë dhe tërheqës, i cili çdo vit e më shumë po tërheq turistë të huaj dhe vëmendjen e mediave të huaja, ku ky qytet është i pranishëm në shkrimet që bëhen për Shqipërinë, kjo edhe për faktin se është trashëgimi botërore e UNESCO-s.

Kalaja e Beratit është një ndër pikat turistike e cila ka një numër vizitorësh që vjen gjithnjë në rritje. Ajo përbën një nga atraksionet turistike më të preferuara në Shqipëri për turistët e huaj dhe ata vendas.

Kalaja e Beratit është një nga monumentet më të mëdha historike të Ballkanit, një fortesë e madhe që sundon mbi lumin Osum. Ajo është ngritur sipas një plani në formë trekëndëshi. Kjo kala, po të shihet nga poshtë, duket si pjesë e kodrës. Kulla e hyrjes së brendshme është e bërë nga blloqe guri, që u përkasin fortifikimeve ilire, të cilat janë ndërtuar në shekujt IV-II p.e.r.

Maja e kodrës është e rrethuar me një mur të jashtëm periferik me 24 kulla. Në brendësi të kësaj kalaje ndodhen rreth 14 kisha, të cilat e kanë bërë mjaft të dëgjuar atë. Disa prej tyre janë: Kisha e Shën Triadhës, e cila i përket fundit të shek. XIII dhe fillimit të shek. XIV. Në brendësi të saj ka afreske mjaft interesante. Pas kishës së Shën Todrit gjenden kishat e Shën Kollit, Shën Kostandinit, Shën Helenës, Shën Mërisë Vllaherna etj. Muzeu i Ikonave Onufri: Ndodhet në lagjen Kala dhe përmban disa nga shembujt më të bukur të artit fetar në Shqipëri.

Muzeu u hap në vitin 1986, emrin e ka marrë prej piktorit të madh të shek. XVI të shkollës shqiptare Onufrit. Me mbi 210 objekte muzeale, 60 prej të cilave të shpallura si monumente të kategorisë së parë, Berati konsiderohet si një nga qytetet me trashëgiminë më të pasur kulturore, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në rajon./ KultPlus.com

NgomFest ‘pushton’ Kalanë e Prizrenit

Alberina Haxhijaj

Kalaja e Prizrenit edhe sivjet mirëpret edicionin e 8-të më radhë, të Festivalit NgomFest, i cili pritet të tundë gurët e kësaj kalaje, shkruan KultPlus.

Edicioni i 8-të i NgomFest sivjet nisë nga 12 e deri më 15 korrik.

Publiku dhe ndjekësit e festivalit NgomFest janë mësuar që të rrugëtojnë së bashku me festivalin, duke u zhvendosur nëpër hapësira të ndryshme si skena në Shatërvan, skena në Marash e të tjera. Mirëpo edhe në këtë edicion ky festival ka zgjedhur Kalanë e Prizrenit, e cila mbanë copëza të historisë dhe trashëgimisë sonë.

Kujtojmë se Festivali “bredhacak” i Prizrenit i cili në fillimet e tij ishte i njohur për zhvendosjen nga një lokacion në tjetrin, për herë të parë ishte vendosur në kala në edicionin e tij të 6-të. Edicion i cili përveç muzikës përcolli edhe mesazhin kryesor të festivalit e që është mbrojtja e monumenteve historike.

Edhe ky edicion si të tjerë do njihet për veçantit e tij theksoi për KultPlus Ulpiana Emra, nga stafi organizativ i festivalit.

“Ajo që tashmë është bërë e zakonshme edhe është veçantia e këtij festivali është vendndodhja në kalanë e qytetit të Prizrenit si dhe periudha kohore e cila e përfshin edhe lindjen e diellit në mëngjes, ku audienca jone përpos që mund të kënaqet me muzikën do e shijojë edhe një pamje të mrekullueshme”, tha ajo.

E përpos këtyre dy veçantive normalisht do të ketë edhe artist të njohur të cilët do e argëtojnë publikun për 3 net radhazi. Ndër ta janë: Nick Warren, Insolate, Deepbass, GJIKO, The Black Room, Bottlecap, dhe shumë të tjerë që do të bëhen publik së shpejti.

“Gjithashtu kemi edhe artistë të ri për të cilët skena jone gjithmonë është e hapur. Ata deri më tani kanë aplikuar që të jenë pjesë e këtij festivali dhe mendoj që është një mundësi shumë e mirë për promovimin e tyre si artistë”, u shpreh ajo.

Në kala, në kuadër të festivalit do të vendosen dy skena “Skena Kryesore” ku artistë të ndryshëm do të performojnë deri në ora 2:00 të mëngjesit dhe “Skena e Lindjes së Diellit” ku publiku mund të shijojë pamjen që ofron kalaja gjatë lindjes së diellit ndërkohë që argëtohen me muzikë.

E për gjithë këtë punë festivali i është mirënjohës të gjithë atyre që e kanë ndihmuar në edicionet e mëparshme por edhe në këtë edicionin.

“Në krahasim me vitin e kaluar këtë vit kemi pak më shumë përkrahje nga ana e institucioneve. Shpresojmë që kjo përkrahje të rritet çdo vit e më shumë për faktin se edhe ne dëshirojmë që të zhvillohemi më tepër si festival e të sjellim më shumë risi”, tha për fund Ulpiana Emra.

Biletat për këtë edicion tashmë janë në shitje dhe bileta 3 ditore kushton 10 euro, si dhe oferta: 3+1 Gratis ./ KultPlus.com

Biletat mund të blihen në dy pika në Prizren, tek Kafja Jeme si dhe Qarshia. Gjithashtu për të interesuarit jashtë Prizrenit është mundësia e rezervimit të biletës nëpërmjet emailit: [email protected] /KultPlus.com