Sonte, premiera e filmit artistik “Fusha e mëllenjave”

Një tjetër premierë i vjen ekraneve shqipfolëse.

“Fusha e mëllenjave” me skenar dhe regji të Arzana Krajës, do të hapë zyrtarisht edicionin e 11-të të PriFest, sot, më 16 korrik, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, përcjell KultPlus.

Filmi “Fusha e mëllenjave” është prodhim i shtëpisë kinematografike Circle Production (Kosovë – Besnik Krapi) në bashkëpunim me Britaninë e Madhe dhe Action Production (Shqipëri-Gerta Qurku). Ky film është përkrahur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, Shqipëri.

Në rolet kryesore janë: Shkumbin Istrefi, Astrit Kabashi, Melihate Qena, Abdinaser Beka, Ilire Vinca, Art Lokaj, Çun Lajçi, Xhevat Qorraj, Adem Karaga, Irena Cahani, Xhevdet Doda, Shengyl Ismajli, Ilir Prapashica.

Syla, një ish-i burgosur politik, kthehet në Kosovë pas 25 vjetësh. Në përballje me të shkuarën ai do të kërkojë arsyen e vërtetë të dhimbjes së tij. / KultPlus.com

Sonte nis PriFest, për 6 ditë shfaqen mbi 70 filma

Festivali Ndërkombëtar i Filmit-PriFest , tashmë është gati për të nisur edicionin e 11-të.

Me 6 ditë festive, me mbi 70 filma, prej tyre 7 premiera botërore, 5 premiera ndërkombëtare, 1 premierë evropiane, 19 rajonale dhe 32 premiera kosovare, sot nis festivali ndërkombëtar i filmit PriFest.

Ndërsa filmi debutues i regjisores Arzana Kraja, “Fusha e Mëllenjave” do të jetë filmi që do të shënojë hapjen zyrtare të edicionit të sivjetshëm të PriFest, në natën solemne në ora 21:30 në Teatrin Kombëtar dhe në Kino ABC në ora 22:00.

Gjithashtu në ora 20:00, në kinemanë e hapur në sheshin “Zahir Pajaziti”, do të shfaqet filmi “Mjaltë nga Shkëmbi”, dedikuar pikërisht për heroin tone kombëtar Zahir Pajaziti.

Përveç shfaqjes së filmave, në kuadër të PriFest, do të organizohen edhe shumë aktivitete, punëtori, e mbrëmje festive të muzikës “live” dhe DJ, artistë të huaj. / KultPlus.com

Sonte nisë rrugëtimin e dhjetë PriFilmFest

Sonte me fillim nga ora 19:30 në Teatrin Kombëtar të Kosovës, nisë rrugëtimin e 10-të me radhë Festivali i Filmi në Prishtina “Prishtina International Film Festival” – “PriFilmFest”, shkruan KultPlus.

Ky festival përgjatë gjashtë ditëve do ta bëjë Prishtinën epiqendër të ekranit të madh, duke dhënë filma të ndryshëm, duke mbajtur masterklasa, konferenca e gjithashtu nuk do të mungojnë mbrëmjet me muzikë.

“Rooftop Story”, është filmi i metrazhit të gjatë i regjisorit Gazmend Nela, ai që do ta hapë këtë festival ndërkaq janë edhe shtatë filma vendorë që do të shfaqen përgjatë tij, gjysma e tyre janë premierë.

Vlen të përmendet se mysafire nderi e këtij edicioni do të jetë Vanessa Redgrave – aktorja britanike, fituese e çmimit Oscar e shumë çmimeve të tjera.

Prishtinën pa lum sivjet e pret një javë me filma shumë./ KultPlus.com