‘Arushi’ i cili e ndihmoi të shkruajë histori, Arona Zyberi ëndërron dyert e mëdha të botës së kinematografisë

Uranik Emini

Të realizoni ëndrrën e juaj të madhe duke qenë vetëm një fëmijë i vogël është diçka e jashtëzakonshme, e këtë fat dhe arritje të madhe ka realizuar vajza e vogël me emrin Arona Zyberi, e cila u bë shumë e dashur për publikun në ekspeditën e saj në Itali me kastën e aktorëve të filmit “Vera Andrron Detin”, shkruan KultPlus.

Aktorja më e re në moshë në këtë film, tregon në një intervistë për KultPlus se fillimisht ka qenë pjesë e një projekti së bashku me Teuta Krasniqin, e nga aty ka dëgjuar që po kërkohet një fëmijë i vogël për të luajtur në një film me regji të Kaltrina Krasniqit.

“Mami kishte dëgjuar për audiconin dhe më ka njoftuar mua, e më pas edhe kemi vazhduar aty”, thotë Zyberi.

Kur ishte në moshën shtatë-vjeçare, Arona filloi aventurën e saj për të qenë pjesë e një filmi të madh dhe kësisoj aplikoi e u pranua të bëhej pjesë e kastës së këtij projekti.

Arona Zyberi, the girl who stepped on the red carpet of Vencia

“Fillimisht regjisorja më ka pyet që ta bind mamin me ma ble një arush, e unë i kam thënë që nuk e kam arushin e bardhë dhe duhet me ma ble një të tillë”.

Ka mjaftuar pjesa e një arushi që Arona të jetë pjesë e një filmi me suksese ndërkombëtare tanimë, “Vera Andrron Detin”.

“Ata e kanë lajmëru mamin në telefon dhe më ka njoftu mami që e kom fitu rolin. Kam qenë duke i bërë detyrat dhe e kam marrë lajmin si në befasi. Kam dashtë me ia bo befasi, por në fund nuk doli”, e thotë ajo me shumë ngazëllim në fytyrë.

Mirëpo, përpara se ta fitonte rolin, Arona ndau një vlerë të jashtëzakonshme që ajo posedon në karakterin e saj.

 “Aty ka pasur edhe fëmijë të tjerë e unë nuk kom besu që kam me marrë rolin. Kur kam dalë prej audicionit unë i kam tregu edhe fëmijëve të tjerë për ato se çfarë më pyetën pasi nuk besoja se mund ta fitoja rolin, e kur kam fituar më kanë uruar”.

Pasi ka arritur të fitojë këtë audicion dhe është bërë pjesë e kastës së filmit, Arona tregon se kishte filluar xhirimet në moshën tetë-vjeçare, por për arsye se disa skena kërkonin qëndrimin në një vend, ishin pak të mërzitshme për të.

May be an image of 1 person, sitting, airplane and indoor

 “Në moshën tetë -vjeçare e kam filluar aktrimin, xhirimet kanë ndodhur në disa vende e jo vetëm në një lokacion. E kemi filluar në shtëpi e më pas kemi lëvizë, përveç Kosovës edhe në Shqipëri. Për pjesën time kanë qenë 11 ditë xhirime, e për të tjerët më shumë. Kanë zgjatë më shumë se që e kam pritë, e pak të lodhshme. E kam pasë një rol me qëndru shtritë duke fjetur dhe është dukë vetëm një këmbë, nuk më ka pëlqy edhe shumë kur kam qëndruar veç në një vend”.

Vajza me një karrierë në aktrim tanimë, pohon se bashkëpunimi me një regjisore siç është Kaltrina Krasniqi ka qenë shumë i mirë dhe madje është gëzuar shumë kur e ka përzgjedhur në film.

Marrëdhëniet e krijuara në film kanë ndikuar që Arona të bëjë disa shoqe të reja në jetën e saj.

 “Me Teutën e kam një marrëdhënie më të mirë në film sesa me nënën edhe pse në film kam dashuri për të dyja, por me gjyshen kam bërë më shumë skena dhe është kujdesur më shumë për mua”.

Përshtatja e jetesës për një film është paksa e vështirë, kjo për shkak që një fëmijë ka edhe angazhime të tjera në jetë, por shkolla e ka mirëkuptuar një gjë të tillë.

“Ka pasur disa ditë kur nuk kam qenë në shkollë për shkak të filmit, por në fund filmi ka qenë shumë i mirë. Kur e kam përfunduar filmin, në shkollë dhe në klasë isha njeri i famshëm”.

Derisa nëna e saj shpjegonte nga afër se si ishte pjesa e shkollimit të Aronës, aty ishte e përfshirë edhe pjesa e vizitës në Venecia, si një gjë e jashtëzakonshme e që ndodhë shumë rrallë nëpër Festivale të Filmit.

Prezantimi dhe pjesëmarrja e Aronës në festival ishte magjike për vetë faktin që presidenti i festivalit ishte në emocion dhe ngazëllim kur e pa atë.

“Çdo aktorë ka qenë në lot pas përfundimit të filmit në Venecia, duke më përfshirë edhe mua. Eksperienca në Itali shumë e mirë, njerëzit në rrugë na ndalnin dhe gjithnjë po na komplimentonin për filmin, ndjenjë e veçantë”.

Ajo gjithashtu tregon se gjatë ekspeditës në Itali ka marrë edhe komplimentin që është aktorja më e mirë, gjë për të cilën është ndjerë shumë mirë.

“Kam qef me shku edhe në festivalet e tjera dhe shpresoj që më ftojnë edhe atje i gjithë ekipi”.

Hera e parë kur Kosova dërgoi dy fëmijë të vegjël për të bërë paraqitje në tapetin e kuq në një festival të madh të filmit ishte në edicionin e 88-të të Oscar, kur aktorët Andi Bajgora dhe Lum Veseli bënë paraqitjen e tyre në tapetin magjik.

E rrethuar nga një numër i madh i aktorëve eminent të skenës shqiptare, Arona shihet e buzëqeshur dhe në disponim të mirë në disa fotografi që u publikuan gjatë ecjes në tapetin e kuq në Festivalin e Filmit në Venecia.

 “Regjisorja më ka tregu që ka ndodhë shumë rrallë një përfaqësim i tillë. Jam ndje krenare që kemi përfaqësu Kosovën, jam ndje krenare përveç me filmin por edhe me veten. Jam ndje shumë mirë kur është përfundu filmi dhe eksperienca në Venecia, shumë persona na kanë uru për filmin. Shpresoj që edhe personat e tjerë kanë me marrë pjesën e këshillës që me bo çka të dëshirojnë dhe me arritë gjithçka”, ka thënë në vazhdim dhjetë vjeçarja.

Rreth karrierës dhe të ardhmes së saj, Zyberi thotë se do të vazhdojë tutje të merret me film në qoftë se ka role për fëmijë, por tani ajo thotë se ka më shumë filma të dhimbshëm sesa për fëmijët.

E pyetur se ku e gjen veten më mirë, në aktrim apo balet, Arona thotë se këto dyja dallojnë shumë mes veti.

“Aktrimi shumë më i vështirë pasi duhet të kesh talent, edhe baleti është i vështirë por unë mendoj që në aktrim është më vështirë”.

Dëshira e madhe e Aronës për vitin 2022 është që filmi ku ajo merr pjesë të vijë në Kosovë dhe klasa e saj ta shohë këtë pjesë.

 “Po pres me padurim që të shfaqet filmi, dua t’i bëj ftesë të gjithë klasës me ardhë e me e pa e gjithë filmin, është dëshirë e imja”.

Përveç aktrimit, ajo ka marrë pjesë edhe në disa reklama të ndryshme, derisa me KultPlus, Arona ndan edhe ëndrrën e saj më të madhe.

“Ëndrra ime është të bëhem e famshme, por jo ta lavdëroj shumë vetën. Kam dëshirë të bëhem një aktore e famshme, ose këngëtare ose edhe një mjeke”.

Mesazhi i Aronës për fund ishte që gjithmonë të ndjekni ëndrrat e juaja dhe të mos i leni diku tjetër, sepse në fund ato realizohen.

Mbështetja e vazhdueshme e prindërve ka ndikuar që një fëmijë i vogël siç është Arona të arrijë diçka të jashtëzakonshme dhe të marrë pjesë në një festival kaq prestigjioz.

Ndërkaëq, filmi “Vera Andrron Detin” është një portret intim por edhe universal i një gruaje e cila lufton një realitet të vrazhdë të pabarazisë gjinore thellë të rrënjosura në shoqëri edhe në ditët e sotme’. Ky film pritet që gjatë janarit të vitit 2022 të fillojë të shfaqet edhe në Kosovë. /KultPlus.com

Vera Andrron Detin”, me çmimin “Grand Prix” në festivalin e Tokios - Kultura

‘Ditë e Kuqe’ po vazhdon aventurën në Evropë, pjesëmarrëse në festivalin e filmit Girogirocorto

Filmi “Ditë e Kuqe” i metrazhit të shkurtër me regji të Besim Ugzmajlit, është zgjedhur që të marrë pjesë në festivalin e filmit në Itali “Girogirocorto”, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë llogaria zyrtare e filmit, të cilët janë duke marrë pjesë në shumë festivale të ndryshme evropiane.

Festivali i Filmit Girogirocorto është një festival i filmit të shkurtër: vendi kryesor është Instituti Francez – Qendra Saint Louis pranë Piazza Navona, një nga atraksionet kryesore të kryeqytetit italian, para Krishtlindjeve.

“Ne do të shfaqim disa nga filmat më të mirë të shkurtër edhe në Arènes de Montmartre në Paris” thuhet nga Festivali.

Edicioni i gjashtë do të zhvillohet nga 15 deri më 17 dhjetor 2021. /KultPlus.com

May be an image of 1 person and text that says 'FESTIVAL DELLA COMMEDIA Pulcinella FilmFest red day Film by: Besim Ugzmajli FIGURINA FILMS FESTIVAL DISTRIBUTOR PREM1ERE'

Light Sparks hapi festivalin e filmit ‘Art Without Limit’

Të mërkurën mbrëma është hapur festivali i filmit “Art Without Limit”, i cili ka fokus filmat që trajtojnë personat e personazhet me aftësi të kufizuara, shkruan KultPlus.

Hapja e këtij festivali u bë me filmin “Light Sparks, ku rrëfehej për jetën e Fahri Krasniqit, një burrë që vetëm njërën dorë e kishte funksionale, por edhe me një dorë ai punonte sa një ekip njerëzisht me aftësi “të pakufizuara”.

Fahriu ishte mjeshtër i gdhendjes, përpuimit të drurit, ku krijonte figura e mjete të ndryshme.

Ai etëm me një dorë, kishte krijuar një çifteli speciale të cilës i binte veç me dorën e djathtë dhe i gëzohej jetës.

50 filma vendor dhe ndërkombëtar të metrazhit të shkurtër do të shfaqen në këtë festival, të gjithë me fokus në personat me nevoja të veçantë.

Ceremonia përmbyllëse e këtij festivali do të bëhet me 3 dhjetor dhe ndarja e çmimeve të festivalit do të bëhet në Teatrin Kombëtar të Kosovës, e dy ditë përpara do të bëhet shfaqja e filmave në “Kino Armata”.

Një juri në përbërje të: Yllka Gashi, presidente e jurisë, Cristiano Palozzi, Agron Domi, Donna Russo, Lou Figueroa, Rolf Killius, do të ndajë 12 çmimet e Festivalit.

Festivali AWLIFF organizohet nga një grup i grave artiste dhe OJQ “Art Without Limit”. /KultPlus.com

Donart Zymberi debuton në Festivalin e Filmit në Slloveni me filmin ‘Një Manual për Ndarjen’

Uranik Emini

Të rinjtë e Kosovës janë duke shënuar suksese të mëdha nëpër botë sa i përket pjesës së kinematografisë dhe krijimtarisë së filmave të rinj, shkruan KultPlus.

I tillë është edhe rasti i Donart Zymberit, student në vitin e tretë në Regjinë e Filmit, në Universitetin e Prishtinës.

Zymberi me filmin e tij “Një Manual për Ndarjen” është përzgjedhur që të marrë pjesë në edicionin e 37-të të Lubjanë LGBT Film Festival, festivali më i vjetër i këtij lloji në Evropë.

Gjithashtu, ky festival është edhe i pari sa i përket filmit internacional në Slloveni.

“Një Manual për Ndarjen” është një film fiktiv i metrazhit të shkurtër me skenar dhe regji nga Donart Zymberi, i prodhuar si detyrë semestrale gjatë vitit të dytë të studimeve të tij në Universitetin e Prishtinës.

Posteri i filmit: Një Manual për Ndarjen

Filmi është prodhuar gjatë vitit të dytë të studimeve në departamentin Regji Filmi dhe Tv në kuadër të Fakultetit te Arteve në Universitetin e Prishtinës, klasa e prof. i rregullt Jeton Ahmetaj, dhe asistente More Raça.

Ky film trajton temën e dashurisë nga perspektiva e ndarjes, dhe përbehet nga disa segmente të ndryshme, të cilat paraqesin proceset që një individ mund tí përjetojë pas përfundimit të një lidhjeje romantike dhe përcjellet me personazhin e Anës (Eli Gashi), një vajzë e re biseksuale, e cila rikujton eksperiencat e ndarjes nga ish e dashura e saj, Rina (Kosovare Krasniqi) derisa të takohet me një shok të vjetër.

Zymberi është përqendruar që filmin e tij ta shoqërojë me disa “mëlmesa” siç janë përdorimi i fotografive në segmentin e alkoolit dhe montazhi paralel në skenën e dashurisë.

Pjesë nga filmi

Kjo nuk është hera e parë që një film nga Kosova merr pjesë në këtë festival, pasi tre vite më parë edhe filmi “Martesa” me regji nga Blerta Zeqiri ishte prezentë në këtë festival.

Në anën tjetër, vitin e kaluar çmimin për filmin më të mirë në këtë festival e fitoi dokumentari “Welcome to Chechnya”.

Donart Zymberi është një regjisor i ri, i cili është akoma në studimet e tij dhe preferencat e tij kryesore janë format jo-konvencionale dhe eksperimentale në filmat e tij, veçanërisht në procesin e montazhit, siç edhe ka ndodhur në filmin e tij të fundit.

Kasta e aktorëve në këtë film janë të përbërë nga: Eli Gashi, Plumb Aliu dhe Kosovare Krasniqi, derisa pjesa tjetër e ekipës përbehet nga: Alper Zilgir, Kushtrim Haxha, Shkelqesa Salihu, Rinas Sherifi dhe Debora Zymberi, të cilët kryen funksione të ndryshme gjatë produksionit.

“Një Manual për Ndarjen” do të ketë premierën e tij më 13 dhjetor të këtij viti, në Kinotekën Sllovene në Lubjanë, gjithashtu do të shfaqet virtualisht në uebfaqen e festivalit. /KultPlus.com

Donart Zymberi

Aktorja Yllka Gashi, presidente e jurisë në ‘Art Without Limit International Film Festival 2021

Protagonistja kryesore e filmit “Zgjoi”, Yllka Gashi, do të jetë pjesë e jurisë në edicionin e dytë të Festivalit të Filmit, “Art Without Limit International Film Festival”, shkruan KultPlus.

Në këtë festival, i cili do të zgjasë nga data 1 deri në 3 dhjetor, Gashi do të jetë presidente e jurisë.

AWLIFF është i vetmi Festival në Ballkan ku të gjithë filmat të cilët janë në program për tu shfaqur, kanë si temë personat me aftësi të kufizuar.

Festivali është organizuar nga një grup i grave Artiste dhe NGO “Art Ëithout Limit” me drejtoreshë ekzekutive Ganimete Sava, ndërsa drejtor Artistik është regjisori; Burim Haliti, dhe drejtor i programit; Michael Stoeger.


Shumë filma nga 80 vende të Botës kanë aplikuar për të qenë pjesë e programit të festivalit, selektorët e festivalit kanë përzgjedhur 50 nga ta për tu shfaqur në edicionin e dytë në konkurrencë zyrtare.

Hapja zyrtare e këtij festivali do të bëhet më 1 dhejtor me fillim nga ora 18:00 në Kino Armata në Prishtinë me premierën vendore të dokumentarit të shkurtër “Light Sparks”.

Në anën tjetër, gjatë ditës së dytë do të shfaqen filmat konkurrues në Kino Armata në Prishtinë, ndërsa me datën 3 dhjetor në orën 18:00 do të bëhet ceremonia e ndarjes së çmimeve në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Në këtë edicion, festivali do të përbëhet nga 3 juri të ndryshme, ku në të parën bëjnë pjesë juria kryesore, në të dytën juria e mediave dhe juria e organizatave të aftësisë së kufizuar në Kosovë.

Juria kryesore e festivalit është e përbrë nga Yllka Gashi, Cristiano Palozzi, Agron Domi, Donna Russo, Rolf Killius dhe Lou Fugeroa.

Secila juri do të bëjë ndarjen e çmimeve të ndryshme, që kanë të bëjnë me 50 filmat e përzgjedhur.

Data 3 Dhjetor po ashtu shenohet si ditë Ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuar. /KultPlus.com

‘Sea By The River’ i shtohet edhe një çmim tjetër ndërkombëtar, shpallet filmi më i mirë studentor

Filmi “Sea By The River” me regji të Sovran Nrecaj, ka fituar çmimin për filmin më të mirë studentor në Festivalin e Filmit “Looks Around”në Bosne Herzegovina, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur pikërisht “Sea By The River”përmes një postimi në llogarinë e tyre zyrtare në “Facebook”.

Juria pas rezultatit është shprehur se ky film i bindi ata plotësisht me historinë interesante dhe referencën lehtësisht të dallueshme për të pajtuar me një të kaluar të kohës së luftës.

Ata gjithashtu shtuan edhe pjesën e dizajnit teknik, figurës e zërit si diçka që kontribuoi në shpalljen e këtij çmimi si filmi më i mirë studentor.

“Sipas mendimit tonë, një vend i parë i merituar”, shkruhet në llogarinë zyrtare të filmit, të cilët shprehen shumë të lumtur për këtë çmim të fituar.

Ky film në të kaluarën kishte marrë edhe çmime të tjera sikurse, ”Tbilisi International Student Film Festival” dhe pjesëmarrës në disa prej festivaleve të njohura nëpër Evropë.

Sea by the river and river by the sea, është film me metrazh të shkurtër nga Sovran Nrecaj, me aktorët: Rebeka Qena, Agron Shala, Valdrin Osmani, Nil Osmani.

Prodhuar nga Can and Cam dhe Akademia e Filmit në Sarajevë. / KultPlus.com

Festivali ‘Frankofon’ do të jap sot filmin La Grande Bouffe

Festivali i Filmit “Frankofon” po vazhdon shfaqjen e filmave në Prizren, Pejë dhe Prishtinë, shkruan Kult Plus.

Filmi që do të shfaqet sot, i quajtur “LA GRANDE BOUFFE” nga Marco Ferrerinë, i cili është më ndryshe sesa filmat e kaluara.

Përpos Kino Armatë, ky film do të shfaqet edhe në Pejë në Kino “Jusuf Gervalla” dhe në Prizren në “DokuKino”.

Ambasada e Francës është duke realizuar edicionin e 20-të të Festivalit të Filmit “Frankofon” në Kosovë.

Më 15 nëntor është bërë hapja e këtij festivali, derisa më 21 nëntor do të shfaqet filmi përmbyllës “Luanteshat e Kodrës”.

Frankofon ka njoftuar se ky film do të jetë në frëngjisht, por do të shfaqet edhe me titra në gjuhën angleze.

Në komunikatën zyrtare të Ambasadës së Francës thuhet se festivali do të mbahet në disa qytete të Kosovës.

“Nga data 15 deri më 21 nëntor, në Prishtinë, Pejë dhe Prizren, çdo ditë, shpresojmë të shihemi në: Kolegjin AAB, Kino Armata, Institutin profesional ATC, Fondacionin 17, Anibar, Dokufest, për një javë të veçantë në 20 vjetorin e Festivalit të Filmit Frankofon!”, thuhet në njoftim./ KultPlus.com

Vera Andrron Detin pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Mannheim

Vera Andrron Detin do të shfaqet nesër në Gjermani në edicionin e 70-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit – Mannheim, shkruan KultPlus.

Regjisorja Kaltrina Krasniqi, shkrimtarja Doruntina Basha dhe aktorja kryesore Teuta Ajdini Jegeni do të jenë aty për të prezantuar filmin.

E zhytur në një atmosferë të tensionuar, “Vera Andrron Detin” është një portret intim por edhe universal i një gruaje e cila lufton një realitet të vrazhdë pabarazisë gjinore thellë të rrënjosura në shoqëri edhe në ditët e sotme’.

Në film luajnë: Teuta Ajdini Jegeni, Alketa Syla, Refet Abazi, Astrit Kabashi, Arona Zyberi, Aurita Agushi, Ilire Vinca, Xhevat Qorraj, etj. Drejtoreshë e fotografisë: Sevdije Kastrati; Producent: Shkumbin Istrefi.

Vera andrron detin’ është bashkëprodhim në mes të Kosovës (Puntoria Kreative Isstra, Vera Films), Maqedonisë së Veriut (Dream Factory) dhe Shqipërisë (Papadhimitri Productions) i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë – Shqipëri. /KultPlus.com

May be an image of text that says '70. IFFMH INTERNATIONALES FILMFESTIVAL MANNHEIM HEIDELBERG 11--21 Nov 2021 IN KINOS UND ONLINE WWW.IFFMH.DE'

‘Ombrella’ nga Ben Apolloni shfaqet në Festivalin e Filmit në Berlin

Filmi i metrazhit të shkurtë ”Ombrella” me regji të Ben Apollonit, do të shfaqet në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër mbi Shëndetin Mendor që mbahet në Berlin, përcjell KultPlus.

Lajmi u bë i ditur në faqen zyrtare të festivalit në rrjetin social Instagram.

”Po ju paraqesim një film të shkurtër nga Kosova, nën regjinë e Ben Apollonit. ”Ombrella” paraqet historinë e një gruaje e cila së bashku me vajzën pret burrin e saj të kthehet nga lufta”, thuhet në njoftim. / KultPlus.com

Festivali evropian i filmit sjell kinematografinë e huaj në Kosovë

Filma të shumtë me laramani tematikash do të shfaqen në Festivalin evropian të filmit deri më 30 nëntor, shkruan KultPlus.

Festivali që ka nisur sot është organizim i Europe House Kosovo e Cineuropa dhe do të sjell kinematografinë e shteteve të huaja në Kosovë.

Nëpërmjet platformave digjitale, do të shfaqen filma të metrazhit të gjatë e të shkurtë nga vendet si Italia, Letonia, Gjermania.

‘’Comme des garçons’’, ‘’And then we danced’’, ‘’King of the Belgians’’, ‘’Jacob, Mimmi and the talking dogs’’, ‘’The line’’ janë disa nga filmat që do të zënë vend në këtë festival.

Linku për qasje është: https://bit.ly/2UQS8nz . /KultPlus.com

Fituesi i ҫmimit Oscar, President i jurisë në “Art Without Limit International Film Festival” në Prishtinë

“Art Without Limit International Film Festival” është Festivali më i ri i filmit në Kosovë i cili do të mbahet nga data 28 – 30 Shtator 2020 në Prishtinë.

AWLIFF është i vemti Festival në Ballkan ku të gjithë filmat të cilët janë në program për tu shfaqur, kanë si temë personat me nevoja të veҫanta.

Festivali është organizuar nga një grup femrash dhe NGO “Art Without Limit” me drejtoreshë ekzekutive Znj; Ganimete Sava, ndërsa drejtor Artistik është Regjisori; Burim Haliti, dhe drejtor i programit; Michael Stoeger. M

bështetjen më të madhe për Festivalin e ka dhënë Producenti i njohur Austriak; Veit Heiduschka i cili do të jetë president i jurisë profesionale i festivalit! Z. Heiduschka si producent ka fituar ҫmim OSCAR me filmin Amour së bashku me Regjisorin e famshëm Michael Haneke. Gjithashtu ka fituar PALMËN e ARTË në Kan, dhe ҫmimin BAFTA.

Festivali AWLIFF gjithashtu ka gjetur mbështetje të gjërë nga të gjitha organizatat që përfaqësojnë personat me nevoja të veҫanta në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni! Mbi 500 filma nga 70 vende të Botës kan aplikuar për të qenë pjesë e programit të festivalit, selektorët kan përzgjedhur 40 nga ta për tu shfaqur në edicionin e parë në këtë festival. Festivali ishte paraparë të mbahet në Kino Armata në Prishtinë, mirëpo për shkak të pandemisë covid 19, kët vit do të mbahet online.

Do të ndahen 8 ҫmime nga juria profesionale; -Golden dhe silver për filmin më të mirë të shkurtër (Fiction) -Golden dhe silver për filmin më të mirë të shkurtër (Dokumentar) -Golden dhe silver për filmin më të mirë të shkurtër (Animacion) – Projekti më i mirë i portretizuar (Dokumentar) – Projekti më i mire i cili fuqizon gruan Përpos Z. Veit Heiduschka (OSCAR winner) në juri kemi edhe: Monika Hass / Germany Drejtore e “Filmstadt München” e.V. Munich, Germany Sadija Klepo / Bosnia & Hercegovina/ Gjermani Drejtoreshë e Festivalit “Ballkan tage” në Munich Germany Jerzy Palacz / Poloni Drejtor fotografie Daniel Edmondson / SHBA Aktivits, shkrimtar dhe person me nevoja të veҫanta fizike Safete Rogova/ Kosovë Aktore Arturo Mariani/ Itali Regjisor Shpend Bengu/ Shqipëri Profesor, regjisor Programi dhe koha e sakt e mbajtjes së festivalit është publikuar në web faqen zyrtare të festivalit artwithoutlimit-filmfestival.com dhe ne faqen zyrtare në FB https://www.facebook.com/Art-Without-Limit-International-Film-Festival-103329747916446! Filmat do të jenë të hapur për publikun nga data 28 shtator 2020.

Ky festival është përkrahur dhe mbështetur nga: “Kosovo Women’s Network” “Ministria e Kulurës, Rinisë dhe Sporteve” dhe “ADA” nga Austria. / KultPlus.com

Festivali i Filmit në Sarajevë, kësaj here me tepih tradicional

Në vend të tepihut të kuq, në këtë edicion të Festivalit të Filmit në Sarajevë do të shtrohet tepihu tradicional boshnjak, shkruan KultPlus.

Ky tepih është shtruar për ta nderuar dhe promovuar traditën vendase, si në film ashtu edhe në kulturë. Tepihu është blerë me financa të dhuruara nga kryetari i qytetit të Sarajevës, Abdullah Skaka.

Dizajni i këtij tepihu ka elemente boshnjake nga viti 1930, dhe është hera e parë që refuzohet tepihu i kuq standart për këso evente.

Ky edicion i Festivalit të Filmit në Sarajevë do të fillojë me 16 gusht dhe do të zgjasë deri me 23 të këtij muaji./KultPlus.com

Sonte nis PriFest, për 6 ditë shfaqen mbi 70 filma

Festivali Ndërkombëtar i Filmit-PriFest , tashmë është gati për të nisur edicionin e 11-të.

Me 6 ditë festive, me mbi 70 filma, prej tyre 7 premiera botërore, 5 premiera ndërkombëtare, 1 premierë evropiane, 19 rajonale dhe 32 premiera kosovare, sot nis festivali ndërkombëtar i filmit PriFest.

Ndërsa filmi debutues i regjisores Arzana Kraja, “Fusha e Mëllenjave” do të jetë filmi që do të shënojë hapjen zyrtare të edicionit të sivjetshëm të PriFest, në natën solemne në ora 21:30 në Teatrin Kombëtar dhe në Kino ABC në ora 22:00.

Gjithashtu në ora 20:00, në kinemanë e hapur në sheshin “Zahir Pajaziti”, do të shfaqet filmi “Mjaltë nga Shkëmbi”, dedikuar pikërisht për heroin tone kombëtar Zahir Pajaziti.

Përveç shfaqjes së filmave, në kuadër të PriFest, do të organizohen edhe shumë aktivitete, punëtori, e mbrëmje festive të muzikës “live” dhe DJ, artistë të huaj. / KultPlus.com

Ndahen edhe 20 mijë euro për festivalin DokuFest

DokuFest i cili ka nisur edicionin e tij të shtatëmbëdhjetë më datë 3 gusht, po vazhdon me prurjet e tij magjike të cilat do të vazhdojnë deri më datë 11 gusht.

Por, përderisa festivali është duke shpalosur programin e tij, Qeveria e Kosovës sjellë një lajm të mirë për organizatorët.

Qeveria e Kosovës ka ndarë 20 mijë për festivalin ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër DokuFest, raporton Ekonomia Online.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se ndonëse ministria e Kulturës e ka përkrahur këtë festival është parë e nevojshme për fonde shtesë./KultPlus.com

Sonte filloi edhe një edicion magjik i DokuFest-it

Alberina Haxhijaj

DokuFest, festivali i cili për vite me radhë e shndërron qytetin e Prizrenit në një vend ku mblidhen artdashësit për të përjetuar netët magjike të cilat i ofron ky festival, nisi rrugëtimin e tij sonte, shkruan KultPlus.

Edhe këtë vit, qyteti i bukur i Prizrenit, duket më ndryshe, qysh sonte ai është mbi populluar dhe gjallëria i është shtuar dukshëm. Ky është efekti DokuFest, të cilin të gjithë e kanë mësuar.

Ritmet e muzikës më të mirë, e filmat e përzgjedhur me shumë delikatesë do të ju shoqërojnë për gjatë ditëve sa do të zgjatë festivali më i madh në vend.

Sonte të gjithë ishin mbledhur te Kino Lumbardhi për të shënuar hapjen e festivalit, dhe për të ju uruar mirëseardhje, fjalën fillimisht e mori, Eroll Shporta, bashkëthemelues i festivalit, i cili me pak humor e filloi gjithë këtë mbrëmje.

“E rëndësishme është që edhe sivjet Dokufesti ka filluar me bereqet. Krejt kjo falë motit me reduktime 4 orë diell, 2 orë shi, u shpreh Shporta. Ai tutje nuk la pa thumbuar edhe politikanët tanë.

“Si mëlmesë, vetëm për ju mysafirë, kemi emëruar nja 30 zyrtarë të lartë për flladitje”.

Krejt për fund, ai i ftoi të gjithë që t’i bashkëngjiten festivalit ashtu siç janë.

“E juve ju mbetet vetëm një gjë: të vini ashtu sikurse jeni. Sikurse programi i larmishëm i Dokufest. Hajdeni edhe nëse ju pëlqejnë reflektimet me rreze të gjata, të shkurta, kombëtare apo ndërkombëtare. Nëse jeni gra, fëmijë, pleq, të rritur, radikal, të thjeshtë, të butë, të mençur, sidomos të mençur, apo thjesht dëshironi të reflektoni “në temë të lirë”. E ashtu qysh jena, këtu sonte, ju thërras që ta bëjmë një hapje si asnjëherë në DokuFest”.

Tema e sivjetme, që është “Reflektimi” vjen si frymëzim nga kënga e Velvet Underground “I’ll Be Your Mirror”, këngë me të cilën edhe filloi ky edicion, përderisa teksti I saj u shfaq në një projektor të madh dhe të ftuarit këndonin të gjithë njëzëri.

Programi i DokuFest synon të shndërrohet në pasqyrë të botës ku jetojmë, si një pikënisje të asaj se kush dhe çka jemi. Kjo temë do të hulumtohet përmes kampanjës së festivalit si dhe përmes një kombinimi të programit të filmave, ekspozitave digjitale, bisedave me artistë, punëtorive dhe performancave muzikore.

Ky edicion i DokuFest shënohet edhe me një laramani të gjerë të paneleve, të cilat do të eksplorojnë në thellësi temën e reflektimit. Përmes tyre, do të reflektohet mbi të kaluarën e Kosovës dhe rajonit, por edhe mbi të ardhmen e filmit në Kosovë me anë të industri-eventeve të
Kosovës Kreative.

Filmi ‘The Raft’ me regji të Marcus Lindeen ishte filmi i cili bëri hapjen e këtij edicioni të shtatëmbëdhjetë të DokuFest-it. Si zakonisht, edhe këtë vit ka një numër të madh të filmave të shkurtër. Si talentet e rinj ashtu edhe një numër të filmbërësve të shpërblyer, nuk do të mungojnë as këtë vit.

Po ashtu për herë të parë në Kosovë ky festival do të sjellë një retrospektivë të gjerë të kinemasë tajvaneze me filma të mjeshtërve siç janë Edëard Yang dhe Hou Hsiao-hsien, si dhe një numër të perlave të rralla nga ky vend i vogël me trashëgimi të shquar të kinemasë.

Në hapje të festivalit ndër të tjera u tha që një pjesë e programit i kushtohet fuqisë së grave dhe kjo është pikërisht ajo që do të gjeni në një program të mrekullueshëm të kinemasë eksperimentale me regjisore femra.

Edicioni i XVIII do të zgjasë nga 3-11 gusht. Për të mësuar më shumë për programin e këtij edicioni mund të ndiqni faqen zyrtare të DokuFest-it. Po ashtu KultPlus do të vazhdojë që të ju informoj çdo ditë për festivalin. /KultPlus.com

‘Hyjnesha në fron’ sonte ndanë dhjetë hyjnesha

Sonte bëhet ndarja e çmimeve të festivalit ‘Hyjnesha në fron’, shkruan KultPlus. Gjithsej, do të ndahen dhjetë çmime në dhjetë kategoritë përkatëse nga dy juritë profesionale, nga juria për filmat e metrazhit të gjatë dhe nga juria e filmave të metrazhit të shkurtë, si dhe një çmim i vetëm do të ndahet në lëmin e filmit dokumentar.

Bordi i Festivalit të Filmit Ndërkombëtar “Hyjnesha në fron”, ka konfirmuar listën e çmimeve, që do t’u ndahen natën finale filmave të përzgjedhur nga juria profesionale përfshirë atë për Filmin Më të Mirë.

Dhjetë kategoritë përfshijnë: Skenari i Filmit të Metrazhit të Shkurtë, Regjia Më e Mirë e Filmit të Metrazhit të Shkurtë, Filmi Dokumentar Më i Mirë, Produksioni Më i Mirë, Fotografia Më e Mirë, Aktorja Më e Mirë, Aktori Më i Mirë, Skenari Më i Mirë, Regjia Më e Mirë dhe Filmi i Gjatë Më i Mirë.

Dy juritë përbëhen nga këto emra artistësh dhe krijuesish filmik nga vendi dhe nga jashtë. Juria për film të metrazhit të gjatë është në këtë përbërje: regjisori Benjamin Hameury, regjisori Lieven Vanhoven, dramaturgu Mentor Haliti, regjisori i teatrit dhe i filmit Mark Norfolk dhe avokati e rokeri Naser Gjinovci.

Ndërsa juria e filmave të shkurtë e ka këtë përbërje: Dramaturgu dhe regjisori i teatrit Naser Shatrolli, regjisori i teatrit dhe aktori Ekrem Sopi si dhe dramaturgia Albana Muja.

Çmimet e festivalit të Hn’F-së ndahen, sonte më 4 tetor në mbrëmje, në një gala festive në “Hotel Hyjnesha”, në praninë e mysafirëve dhe laureatëve./ KultPlus.com

TIFF – ODA nis sonte në Tetovë

Edicioni gjashtë i TIFF – ODA nis sot më 3 tetor në Tetovë, Maqedoni, shkruan KultPlus.

Ky festival i cili ka për qëllim qasjen e të gjithë artistëve të filmit dhe rritjes së ndërgjegjësimit të qytetarëve, shkëmbimit të ideve dhe prezantimit të veprave kulturore, do të mbahet deri më 7 tetor.

Brenda kësaj javë do të shfaqen filma nda vende dhe artistë të ndryshëm.

Ceremonia e hapjes është sonte me fillim nga ora 20:00 me shfaqjen e filmit ‘Hunting Flies’, me regji të Izer Aliut./ KultPlus.com

“Hyjnesha në Fron” publikon promon e edicionit jubilar (VIDEO)

Festivali i Filmit “Hyjnesha në fron” i cili këtë vit shënon edicionin jubilar të tij, tashmë ka lansuar edhe promon e këtij edicioni, shkruan KultPlus.

Festivali do të mbahet përgjatë datave 30 shtator deri më 4 tetor.

Ceremonia e hapjes së këtij festivali fillon në orën 19:30 dhe ceremonia përmbyllëse në orën 20:00 në Stacionin Hekurudhor në Fushë Kosovë ku do të ketë mysafirë nga vende të ndryshme të botës. / KultPlus.com