Sllovenia në luftë me katastrofën më të rëndë natyrore

Pas përmbytjeve të mëdha në Slloveni ky vend ka kërkuar ndihmën e NATO-s dhe BE. Sllovenisë i duhen helikopterë të rëndë ushtarakë me një aftësi mbajtëse 5 tonë për transporte dhe 200 ushtarë për detyra të mbrojtjes nga katastrofa dhe shpëtimi. Nga BE Sllovenia kërkon 30 ekskavatorë shpëtimi dhe 30 makineri speciale për kontrollin e ujërave dhe inxhinierë.

Ndërkohë kanë filluar evakuimet pas shkatërrimit të një dige në lumin Mur. 500 vetë duhet të largoheshin me shpejtësi nga fshati Bistricë, raportuan mediat lokale. Por edhe zona të tjera janë të rrezikuara thuhet nga autoriteti i mbrojtjes së katastrofave natyrore.

Kjo është katastrofa më e madhe natyrore në historinë e shtetit të ri ballkanik, të pavarësuar në vitin 1991 nga ish-Jugosllavia. Kryeministri slloven, Robert Golob e vlerësoi dëmin në më shumë se 500 milionë euro. Më së shumti është dëmtuar infrastruktura e rrugëve, ajo energjitike si edhe disa qindra ndërtesa. Shumë fshatra sllovenë janë izoluar pas katastrofës. Forcat e shpëtimit dërgojnë ushqime me helikopterë. Lagështia e lartë e tokës rrit probabilitetin e rrëshqitjeve të tokës, sipas Shërbimit Gjeologjik të Sllovenisë. Edhe në Austri kërcënojnë rrëshqitje masive të dherave në shpate malore pas shirave të mëdha. Më të prekura nga moti i keq janë Kärnten dhe Steiermark./DW / KultPlus.com

Sllovenia zgjedh presidenten e parë grua

Sllovenia do të drejtohet për herë të parë nga një grua, ajo është avokatja Natasa Pirc Musar, e cila u zotua të garantojë të drejtat kushtetuese dhe demokracinë.

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve që u mbajtën të dielën, nxorën fituese të raundit të dytë avokaten Natasa Pirc Musar.

Pirc Musar, 54 vjeçe, fitoi 53.86 për qind të votave në balotazh, ndërsa rivali e saj, politikani i krahut të djathtë dhe ish-ministri i Jashtëm, Andze Logar, fitoi 46,14 për qind, sipas të dhënave të Komisionit Zgjedhor.

49.9 për qind e zgjedhësve morën pjesë në këto votime. Në fjalimin e saj të parë, ku shpalli edhe fitoren, avokatja Natasa Pirc Musar tha se do të bëjë çmos që të jetë një presidente për të gjithë, duke punuar për garantimin e të drejtave kushtetuese të njerëzve dhe forcimin e demokracisë.

Pirc Musar, një ish-prezantuese televizive, që u bë më pas një avokate me ndikim të fortë, bëri fushatë për të drejtat e njeriut, sundimin e ligjit dhe çështjet e mirëqenies sociale.

Në fjalimin e saj para votimeve ajo trajtoi edhe problemin e ndryshimeve klimatike. Megjithëse roli është kryesisht ceremonial, presidenti në Slloveni është komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura dhe gjithashtu emëron disa zyrtarë të lartë, duke përfshirë guvernatorin e Bankës Qendrore. Shumica e zgjedhjeve të Presidentit kërkojnë edhe konfirmim nga Parlamenti./ KultPlus.com

Shkrimtari Sabri Hamiti me ligjëratë mbi letërsinë shqipe në Slloveni

Shkrimtari dhe studiuesi Sabri Hamiti së shpejti me ligjëratë mbi letërsinë shqipe të shekullit XXI në Slloveni, përcjell KultPlus.

Profesori Sabri Hamiti do ta paraqes ligjëratën në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Sllovenisë. Ligjërata mbahet më 25 tetor, me fillim nga ora 11:00.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë profesori, i cili thotë se jeni të mirëpritur.

“Prof. Sabri Hamiti për letërsinë shqipe

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Sllovenisë ju fton përzemërsisht në një ligjëratë mbi letërsinë shqipe në shekullin XXI, e cila do të mbahet të martën, më 25 tetor 2022, në orën 11:00 në sallën e ASHA të Sllovenisë. Do të ligjërojë Prof. dr. Sabri Hamiti, sekretar i Departamentit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

Jeni të mirepritur!”, ka shkruar ai. / KultPlus.com

li

Osmani pritet me nderime të larta shtetërore nga presidenti Pahor: Kosova dhe Sllovenia ndajnë të njëjtin vizion për paqe

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani- Sadriu, e shoqëruar nga zotëriu i parë, Prindon Sadriu dhe delegacioni, është pritur me nderime të larta shtetërore nga presidenti Borut Pahor dhe zonja e parë, Tanja Pečar.

Në takimin tête-à-tête me presidentin Pahor dhe në takimet me delegacionet, presidentja Osmani ka potencuar se marrëdhëniet e afërta ndërmjet popujve të Kosovës dhe Sllovenisë, datojnë që nga vitet e para luftës dhe janë zhvilluar hovshëm në vitet që pasuan.

Sipas presidentes Osmani, raportet ndërshtetërore me Slloveninë do të thellohen dhe intensifikohen vazhdimisht në të ardhmen.

“Kosova dhe Sllovenia ndajnë të njëjtin vizion për paqe e prosperitet në rajon bazuar në vlerat euro-atlantike. Anëtarësimi në BE dhe NATO janë garanca kryesore për paqe në rajonin tonë. Mirënjohës pafund për mbështetjen e Sllovenisë për të ardhmen tonë evropiane, përfshirë për përkrahjen për liberalizimin e vizave si dhe për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës”, ka theksuar presidentja Osmani, në takime me homologun Pahor.

Sipas presidentes Osmani, ekziston gatishmëria e dyanshme që të punohet për hapjen e kapitujve të rinj të bashkëpunimit në fushën ekonomike, atë të mbrojtjes e në diplomaci, si dhe në shumë fusha të tjera.

Në takimin ndërmjet dy delegacioneve mori pjesë edhe ministrja e punëve të Jashtme, Tanja Fajon, e cila është një përkrahëse e fuqishme e Kosovës. / KultPlus.com

Kurti: Rroftë Sllovenia, thellimi i marrëdhënieve mes dy shteteve do të jetë i dobishëm për të ardhmen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar ditën e pavarësisë së Sllovenisë përmes postimit të një fotoje me ambasadoren e Sllovenisë në Kosovë, Minca Benedejçiq.

Përmes një postimi në “Twitter”, Kurti është shprehur i bindur që bashkëpunimi dhe thellimi i marrëdhënieve mes dy shteteve, do të jetë i dobishëm për të ardhmen e dy vendeve.

“Rroftë Sllovenia”, ka shkruar Kurti në gjuhën sllovene. /KultPlus.com

Tahiri, një stomatolog slloven i cili përfaqëson Kosovën në skijim: Qëllimi im ishte të kisha dikë pas meje, në këtë rast Kiana Kryeziu

Skitari nga Kosova, Albin Tahiri, do të marrë pjesë edhe një herë tjetër në Lojërat Olimpike Dimërore pas atyre të Pyongyang në vitin 2018, kësaj radhe në Pekin të Kinës së bashku edhe me Kiana Kryeziun, shkruan KultPlus.

Në një intervistë për mediumin slloven “Vecer Koroska“, shpjegohet i gjithë rrugëtimi i Albin Tahirit, sllovenit që nga viti 2009 bën ski për Kosovën, histori e cila është larg normalitetit. Tahiri e filloi udhëtimin e tij të skijimit në Ravne na Koroskem, ndërsa këtë fundjavë do të mbajë flamurin e Kosovës për herë të dytë në hapjen e Lojërave Olimpike në Pekin.

Katër vite më parë në Korenë e Jugut, skitari ishte i vetëm në përfaqësim për Kosovën, derisa sivjet ngjyrat e Kosovës do t’i përfaqësojnë dy, Albin Tahiri së bashku me Kiana Kryeziu 17-vjeçare.

Mirëpo, historia e skitarit Tahiri është shumë interesant për faktin se ai tanimë ka arritur të realizojë ëndrrën e tij, e cila ishte të bëhej një stomatolog, ndërkaq në tetor të vitit të kaluar filloi specializimin për kirurgji orale dhe u punësua në qendrën shëndetësore të Mariborit.

Për të qenë në gjendje të performonte në Pekin, ai mori dy muaj pushim pa pagesë. “Për fatin tim, ata e miratuan, janë mjaft të arsyeshëm dhe inkurajojnë aftësinë sportive”, thotë Tahiri, për të cilin Lojërat e Pekinit do të jenë gara e pestë e madhe. Ai gjithashtu mori pjesë në tre kampionate botërore.

Photo: Michael Kappeler/dpa/Alamy Live News

Ai e kaloi javën e fundit para se të nisej për në Pekin të shtunën, në një nga hotelet e Prishtinës, ku u tërhoq për t’u izoluar nga bota e jashtme. I është dashur t’i kushtojë shumë vëmendje edhe një aplikacioni të veçantë që e ka shkarkuar në celularin e tij më shumë se një muaj më parë. “Çdo ditë më duhet të fus temperaturën e trupit tim, çdo simptomë, certifikatat e testit PCR, duke përfshirë certifikatën e vaksinimit. Vetëm kur futa të gjitha të dhënat, mora një kod QR, pa të cilin nuk do të mund të hyja në terminalin e aeroportit. Kinezët realisht nuk i lënë asgjë rastësisë, protokollet janë jashtëzakonisht të rrepta”, shpjegon Tahiri, i cili do të nisë paraqitjet e tij në Lojërat Olimpike këtë të dielë, kur është caktuar edhe testi i skive.

Më vonë e pret sllallomi, sllallomi gjigand dhe kombinimi, do t’i mungojë vetëm performanca në supersllallomin gjigant. “Unë pres më së shumti nga skijimi, ku përvoja shpesh del në pah. Sllallomi, për shembull, kërkon shumë më tepër stërvitje, duhet të jesh i shpejtë, i ri dhe i gjallë, gjë që nuk më pëlqen shumë”, buzëqesh 32-vjeçari, i cili humbi biletën e supersllallomit me dy pikë FIS.

Ai përgatitej kryesisht për Lojërat Olimpike në pistat e skive austriake dhe italiane, rreth Vitit të Ri edhe në Kope dhe Črna na Koroškem. Edhe pse është një dimër i mrekullueshëm me shumë borë, është ende e vështirë të gjesh një vendpushim skish ku situata nuk është shumë e ashpër.

Për shkak të punës, ai nuk shkon në stërvitje aq i pushuar sa do të donte, por nga ana tjetër ka frikë se do të pësojë një dëmtim që do të ndikonte në karrierën e tij profesionale. “Duhet të shikoj duart e mia. Gjithçka është tashmë e dukshme në trupin tim, kam pasur probleme me shpinën në fund të dhjetorit dhe në fillim të janarit. Trupi im dalëngadalë nuk po arrin të mbajë dot. “Fatmirësisht më kanë dhënë dy muaj pushim pa pagesë në punë, janë të arsyeshme dhe më inkurajojnë të merrem me sport”.

Ai thotë se ende nuk ka bërë ski në Kinë, por ka përvojë nga ajo pjesë e Azisë. Dëbora, e cila është kryesisht artificiale, i përshtatet, pasi skitë kthehen në mënyrë të përsosur për shkak të mbështetjes së tyre të mirë.

“Por mua nuk më pëlqejnë pistat jashtëzakonisht të politizuara, të akullta. Është brutale, duhet të jesh i përgatitur dhe i mësuar me kushte të tilla, përndryshe mund të jetë e bezdisshëm”, tha Tahiri, i cili është i lumtur që nuk do të jetë i vetmi përfaqësues i Kosovës. në Kinë.

“Në fund të fundit, ky ka qenë qëllimi im gjatë gjithë këtyre viteve. Të kem një tjetër skiator pas meje dhe të mos jetë e gjitha mbi supet e mia, dalëngadalë do të ndaloj skijimin në një nivel kaq të lartë, ndaj më përshtatet që pas ka të rinj që janë duke marrë rolin tim”.

Lojërat e dyta olimpike të Tahirit do të jenë veçanërisht emocionuese për babain e tij, i cili u shpërngul në Slloveni më shumë se dyzet vjet më parë.

Në kohën kur djali i tij po fillonte të merrej me ski, ai ishte një tifoz jashtëzakonisht i zhurmshëm dhe entuziazmi i tij nuk po i pakësohet as tani.

“E mahnitshme se nga e merr energjinë e tij, ai është në fakt një nga arsyet që unë ende insistoj. Ai është me të vërtetë një fans thuajse fanatik dhe nuk mendoj se kjo do të ndryshojë ndonjëherë. Nëse nuk do të kisha një mbështetje të tillë, jo vetëm E babait tim, por nga e gjithë familja, pyetja është nëse do të bëja akoma ski”, thotë Tahiri, i cili ende i pëlqen të kthehet në shtëpi në Ravne. “Është e vërtetë që ka gjithnjë e më pak kohë, shihemi rreth një herë në muaj. por nuk kam harruar ku jam në shtëpi. Më pëlqen të vij gjithmonë”.

Photo: GEPA pictures/ Mario Kneisl

Në Kosovë, sportet dimërore janë disi të neglizhuara dhe nuk mund të krahasohen me futbollin, basketbollin apo sportet marciale. “Ka shumë skiatorë rekreativë, qendra e skijimit në Brezovicë është e mbushur, por është rekreacion, ndryshe është me skijimin konkurrues. Që kur konkurroj për Kosovën, kemi bërë progres konkret, sponsorët janë aktivizuar, por na pret një rrugë e gjatë përpara.

“Unë kam qenë në Prishtinë, kam dashur të shikoj një transmetim të skive nga Kitzbuhel, por nuk e kam gjetur në mesin e 200 programeve”, shpjegon Tahiri, i cili gëzon një reputacion të madh në Kosovë.

“Në sytë e popullit të Kosovës, sllovenët janë konsideruar gjithmonë një komb i zotërinjve. Tashmë në Jugosllavi, Sllovenia ishte një tokë e premtuar. Megjithatë, mendoj se bashkëpunimi aktual mes dy vendeve është në një nivel të lartë, gjë që më pëlqen. ”, ka përfunduar Tahiri.

Kosova ka shënuar suksese të jashtëzakonshme arenën ndërkombëtare përmes sportit dhe filmit, e gjitha kjo është mundësuar nga sportistët, të cilët konsiderohen medoemos si ambasadorë të vendit. /KultPlus.com

. Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner

Donart Zymberi debuton në Festivalin e Filmit në Slloveni me filmin ‘Një Manual për Ndarjen’

Uranik Emini

Të rinjtë e Kosovës janë duke shënuar suksese të mëdha nëpër botë sa i përket pjesës së kinematografisë dhe krijimtarisë së filmave të rinj, shkruan KultPlus.

I tillë është edhe rasti i Donart Zymberit, student në vitin e tretë në Regjinë e Filmit, në Universitetin e Prishtinës.

Zymberi me filmin e tij “Një Manual për Ndarjen” është përzgjedhur që të marrë pjesë në edicionin e 37-të të Lubjanë LGBT Film Festival, festivali më i vjetër i këtij lloji në Evropë.

Gjithashtu, ky festival është edhe i pari sa i përket filmit internacional në Slloveni.

“Një Manual për Ndarjen” është një film fiktiv i metrazhit të shkurtër me skenar dhe regji nga Donart Zymberi, i prodhuar si detyrë semestrale gjatë vitit të dytë të studimeve të tij në Universitetin e Prishtinës.

Posteri i filmit: Një Manual për Ndarjen

Filmi është prodhuar gjatë vitit të dytë të studimeve në departamentin Regji Filmi dhe Tv në kuadër të Fakultetit te Arteve në Universitetin e Prishtinës, klasa e prof. i rregullt Jeton Ahmetaj, dhe asistente More Raça.

Ky film trajton temën e dashurisë nga perspektiva e ndarjes, dhe përbehet nga disa segmente të ndryshme, të cilat paraqesin proceset që një individ mund tí përjetojë pas përfundimit të një lidhjeje romantike dhe përcjellet me personazhin e Anës (Eli Gashi), një vajzë e re biseksuale, e cila rikujton eksperiencat e ndarjes nga ish e dashura e saj, Rina (Kosovare Krasniqi) derisa të takohet me një shok të vjetër.

Zymberi është përqendruar që filmin e tij ta shoqërojë me disa “mëlmesa” siç janë përdorimi i fotografive në segmentin e alkoolit dhe montazhi paralel në skenën e dashurisë.

Pjesë nga filmi

Kjo nuk është hera e parë që një film nga Kosova merr pjesë në këtë festival, pasi tre vite më parë edhe filmi “Martesa” me regji nga Blerta Zeqiri ishte prezentë në këtë festival.

Në anën tjetër, vitin e kaluar çmimin për filmin më të mirë në këtë festival e fitoi dokumentari “Welcome to Chechnya”.

Donart Zymberi është një regjisor i ri, i cili është akoma në studimet e tij dhe preferencat e tij kryesore janë format jo-konvencionale dhe eksperimentale në filmat e tij, veçanërisht në procesin e montazhit, siç edhe ka ndodhur në filmin e tij të fundit.

Kasta e aktorëve në këtë film janë të përbërë nga: Eli Gashi, Plumb Aliu dhe Kosovare Krasniqi, derisa pjesa tjetër e ekipës përbehet nga: Alper Zilgir, Kushtrim Haxha, Shkelqesa Salihu, Rinas Sherifi dhe Debora Zymberi, të cilët kryen funksione të ndryshme gjatë produksionit.

“Një Manual për Ndarjen” do të ketë premierën e tij më 13 dhjetor të këtij viti, në Kinotekën Sllovene në Lubjanë, gjithashtu do të shfaqet virtualisht në uebfaqen e festivalit. /KultPlus.com

Donart Zymberi

Sllovenia pezullon vaksinën Johnson&Johnson

Sllovenia ka pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës së Johnson & Johnson kundër COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë, Janez Poklukar, raporton agjencia kombëtare e lajmeve ‘STA’.

Masa e pezullimit është vendosur pas vdekjes së një gruaje të re.

Kompania Johnson&Johnson ende nuk e ka komentuar këtë vendim të autoriteteve sllovene, raporton Reuters.

“Pacientja, në të njëjtën kohë kishte mpiksje gjaku dhe gjakderdhje në tru. Kujdesi intensiv ndaj saj nuk rezultoi i suksesshëm”, tha për agjencinë STA, Igor Rigler, një neurolog në qendrën spitalore të Lubjanës.

Ndërsa ministri Poklukar tha se ende nuk është njoftuar në detaje për rastin mirëpo vdekja e pacientes duhet të sqarohet.

“Unë nuk mund të bëj komente, por kushtet janë plotësuar për sqarimin e të gjitha rrethanave të asaj që ndodhi”, tha ai.

Vaksina Johnson & Johnson është një nga disa vaksinat që Sllovenia po përdor në programin e saj të imunizimit kundër COVID-19.

Ky vend, deri më 28 shtator, ka imunizuar plotësisht rreth 47 për qind të popullsisë.

Sllovenia ka rreth 2 milionë banorë. / REL / KultPlus.com

Sllovenia, shteti i parë europian që shpall fundin e pandemisë Covid-19

Qeveria Sllovene ka shpallur fundin e pandemisë së koronavirusit, duke u bërë vendi i parë europian që e bëri këtë.

“Sllovenia ka zbutur epideminë gjatë dy muajve të fundit… ”.

”Sot Sllovenia ka pamjen më të mirë epidemiologjike në Evropë”, i tha Kryeministri slloven Janez Jansa parlamentit në një seancë të gjatë të enjten vonë, njofton Klan Kosova.

Vendimi erdhi pasi zyrtarët slloven konfirmuan më pak se shtatë raste të reja të koronavirusit çdo ditë për dy javët e fundit.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Slloveni vlerësoi se të gjitha statistikat tregojnë se përhapja e virusit është qetësuar, me gjithsej 35 raste të reja të regjistruara në 14 ditët e fundit.

Njerëzit që vijnë në Slloveni nga shtetet e tjera të Bashkimit Europian nuk do të jenë më të detyruar të hyjnë në karantinë, tha Jansa.

Sidoqoftë, pasi ende ekziston rreziku i përhapjes së infeksionit, disa masa kufizuese mbesin në fuqi. / KultPlus.com

Shqipëria dhe Sllovenia, projekte të përbashkëta në zejtari

Shqipëria dhe Sllovenia, do të koordinohen për konkretizim projektesh bashkëpunimi dhe vendosje kontaktesh e bashkëpunimi në fushën e zejtarisë.

Në kuadrin e diplomacisë ekonomike, Agjensia e Zhvillimit të Investimeve, AIDA, prezantoi para Dhomës sllovene të Zejtarisë dhe Biznesit të vogël, klimën e biznesit dhe të mundësive të investimeve direkte të huaja në Shqipëri.

Të pranishmit i përshëndetën Danijel Lamperger, drejtor i Dhomës sllovene të Zejtarisë dhe Biznesit të vogël dhe ambasadori Pëllumb Qazimi.

Përfaqësuesit e AIDA-s, Artur Pilkati dhe Pëllumb Qoseja, pas prezantimeve iu përgjigjën pyetjeve të shtruara nga të pranishmit.

Diskutimet e zhvilluara ideuan rrugë e mënyra për qasje të re dhe aktive në bashkëpunimin ekonomik ndërmjet Shqipërisë dhe Sllovenisë.

Zejtaria dhe biznesi i vogël, përfshi investimet sllovene ishin në qendër të debatit.

Në periudhën e afërt në vijim do të koordinohet për konkretizim projektesh bashkëpunimi dhe vendosje kontaktesh e bashkëpunimi edhe me Dhomën shqiptare të Zejtarisë./ KultPlus.com