Reuters fiton Pulitzer për fotografitë intime, shkatërruese të pandemisë në Indi

Nga spitalet, pirat funerale dhe fshatrat e largëta në një kodër të Himalajeve, parkingjet e makinave dhe tempujt, fotografët e Reuters siguruan mbulim të pandemisë së koronavirusit në Indi që kapën përhapjen e sëmundjes dhe numrin e saj të papenduar, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Ekipi i Reuters fitoi çmimin Pulitzer 2022 për fotografinë artistike për fotografitë që balancojnë “intimitetin dhe shkatërrimin duke u ofruar shikuesve një ndjenjë të shtuar të vendit”, tha juria.

Kryefotografi i Indisë, Danish Siddiqui, i cili vdiq në korrik 2021 ndërsa mbulonte luftën në Afganistan, shkrepi shumë nga fotot, duke përfshirë një pamje ajrore të zjarreve nga një djegje masive që ndezi një pronë banimi në Delhi.

Një fotografi tregon një grua të gulçuar duke marrë oksigjen në një makinë në një parking, për shkak të mungesës së hapësirës në spitale. Një tjetër tregon një 19-vjeçar me një kostum mbrojtës duke u gjunjëzuar para trupit të nënës së tij pasi është vendosur në një pirg.

Duke demonstruar se askush nuk ndihej i sigurt nga sëmundja, Siddiqui bëri gjithashtu një fotografi të një njeriu të shenjtë hindu të mbuluar me hi, duke vendosur një maskë përpara një zhytjeje rituale në lumin Ganges.

“Daniku e zotëronte këtë histori që në fillim,” tha Ahmad Masood, Kryefotografi i Reuters në Azi. “Ai dha lajmin me fotot e tij, duke treguar shkallën e shkatërrimit si në Delhi ashtu edhe në zonat rurale. Kjo është një dëshmi e guximit dhe përkushtimit të tij ndaj gazetarisë.”

Vetëm një muaj para se të nisej për në Afganistan, Siddiqui ishte në telefon me Sanna Irshad Mattoo, një fotoreportere në Kashmir, duke diskutuar një mënyrë tjetër për të ilustruar pandeminë. Ata vendosën që ajo të vizitonte një nga kampet më të largëta të vaksinimit në vend, në një kodër të pjerrët të Himalajeve.

Pa rrugë të përshtatshme për makina, ajo u ngjit me kalë të vogël dhe eci në vendin në Lidderwat, rreth 3,400 metra (11,150 këmbë) i lartë, për të bërë fotografinë e një bariu që merrte qëllimin e tij./ KultPlus.com

Reutersi përgënjeshtron Rusinë manipuluese, imazhet e postuara nuk janë të bombardimit të Serbisë nga NATO

Një fotografi e shkrepur në vitin 2003, shfaq qiellin e Bagdadit duke shndrit natën si pasojë e raketës që shpërthen mbi një ndërtesë, e ajo është shpërndarë në llogarinë e misionit të përhershëm të Rusisë në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), duke tentuar të manipulojnë sërish – kinse është fotografi nga bombardimet e NATO-s në Kosovë, që i dhanë fund luftës së Sllobodan Millosheviqit, shkruan Reuters.

Llogaria e verifikuar shpërndau imazhin gjatë 24 marsit me tekstin: “më 24 mars 1999 koalicioni i NATO-s të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, kryen agresionin e paprovokuar dhe ilegal kundër Republikës Federale të Jugosllavisë që zgjati 78 ditë”, transmeton Telegrafi.

Fotografia e përdorur në postim mund të shihet në Getty Images me një kërkim të thjesht që shkruhet: “Zjarr në ndërtesën e Këshillit të Ministrave të Saddam Husseinit, gjatë valës së parë të sulmeve në operacionin ‘Liri Irakut’, e shkrepur më 21 mars të vitit 2003 në Bagdad, Irak.

Ndryshe Shtetet e Bashkuara së bashku me NATO-n filluan bombardimet mbi caqet ushtarake të Serbisë gjatë vitit 1999, për të ndalë vrasjet masive të civilëve shqiptarë në Kosovë si dhe dëbimin e një milion qytetarëve.

NATO që më 24 mars filloi sulmet kundër makinerisë së ushtrisë dhe policisë së Sllobodan Millosheviqit, duke e goditur për 78 ditë derisa Serbia u dorëzua dhe u largua përfundimisht nga Kosova. /KultPlus.com

Shtëpia e Xhafer Devës lajm nëpër botë, e publikon edhe Reuters

Rinovimi i një shtëpie në Kosovë që i përkiste një ministri tw njw qeverie pro-naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore ka nxitur një protestë, me Gjermaninë që paralajmëroi për “zbardhjen” historike dhe Bashkimin Evropian e Kombet e Bashkuara ndaluan projektin, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Shtëpia trekatëshe me tulla të kuqe në Mitrovicë, e ndërtuar në vitet 1930 nga arkitektë austriakë, ishte shtëpia e Xhafer Devës, i cili shërbeu si ministër i brendshëm në qeverinë pro-gjermane në vitet 1943 dhe 1944.

Në një deklaratë të përbashkët, Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë dhe Bashkimi Evropian kërkuan falje për anashkalimin e sfondit historik të Devës kur shpallën projektin për restaurimin e shtëpisë si një vend të trashëgimisë kulturore.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joren Rohde, tha se ishte shumë i shqetësuar për restaurimin.

“Mos e shtrembëroni të vërtetën në lidhje me Holokaustin apo krimet e luftës të kryera nga nazistët dhe bashkëpunëtorët vendas”, tha Rohde në Twitter në fillim të kësaj jave, duke thënë se projekti rrezikonte zbardhjen e histories.

Hajrulla Çeku, Ministri i Kulturës i Kosovës, mbrojti projektin e restaurimit në një konferencë shtypi një ditë pas vendimit të BE-së dhe UNDP-së për të ndërprerë punën në vend.

“Ne po e restaurojmë monumentin por jo historinë e Xhafer Devës”, tha Çeku. Ai nuk konfirmoi nëse qeveria e Kosovës do të vazhdojë të punojë për restaurimin.

Në kohën kur Deva ishte ministër, Kosova konsiderohej nga Gjermania si pjesë e Shqipërisë.

Historianët thonë se njësitë e forcave të sigurisë nën udhwheqjen e Devws, të cilët i shihnin nazistët si aleatë për të luftuar komunistët, kryen mizori duke përfshirë masakrën e simpatizantëve të dyshuar antifashistë. Megjithatë, disa kërkime të fundit thonë se Deva mund të ketë ndihmuar në mbrojtjen e hebrenjve.

“Ai është një kriminel lufte, ai ka kryer krime kundër kundërshtarëve të tij politikë, por personalisht ai kurrë nuk ka pranuar të dorëzojë listat e hebrenjve të Kosovës pavarësisht këmbënguljes së autoriteteve naziste,” thotë Durim Abdullahu, profesor i historisë në Universitetin Shtetëror të Prishtinës.

Pas luftës, Deva u largua nga Kosova. Ai jetoi në disa vende evropiane përpara se të vendosej në Kaliforni, ku vdiq në vitin 1978.

Në Mitrovicë ai ende kujtohet. Pak metra larg shtëpisë, një mur në sheshin kryesor është zbukuruar me fotografi të njerëzve të shquar nga qyteti, duke përfshirë Devën dhe kryeministrin në qeverinë e kohës së luftës, Rexhep Mitrovicën.

Një dëshmitar i Reuters gjeti tre rrugë me emrin e Devës në Kosovë, duke përfshirë një në Prishtinë disa qindra metra larg Ambasadës Gjermane./ KultPlus.com

REUTERS/Laura Hasani

Reuters: Kriza energjetike po përshkallëzohet në Kosovë

Agjencia e lajmeve Reuters i ka kushtuar një artikull krizës energjetike në Kosovë.

Ndërsa Kosova po përballon krizën e saj më të rëndë energjetike në një dekadë, Xhelal Gashi po mendon të mbyllë furrën e tij në Prishtinë, sepse ai po përpiqet të mbulojë kostot e karburantit për një gjenerator që kur autoritetet prezantuan ndërprerjet e energjisë.

“Zakonisht paguaj rreth 300 euro për faturën time të energjisë elektrike, por tani po shpenzoj 100-110 euro në ditë për të blerë naftë për gjeneratorin”, tha Gashi, duke folur nga furra e tij ku ka 10 punëtorë.

Më tej Reuters shkruan: “Shumë biznese dhe familje në Kosovë kanë nxjerrë gjeneratorë portativë të energjisë që kur kompania e shpërndarjes së energjisë në vend, KEDS-i njoftoi javën e kaluar se do të prezantojë ndërprerjet e energjisë elektrike prej dy orësh deri në njoftimin e radhës”.

Vendet në të gjithë Evropën po përballen me rritje të çmimeve të gazit dhe energjisë elektrike, pjesërisht për shkak të rritjes së kërkesës në mes të rimëkëmbjes ekonomike nga pandemia, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.

Të premten, qeveria shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për 60 ditët e ardhshme, e cila do t’i lejojë asaj të ndajë më shumë para për importet e energjisë dhe ndoshta të prezantojë masa edhe më të ashpra dhe më shumë ndërprerje të energjisë.

Kosova prodhon shumicën e energjisë së saj nga dy termocentrale të vjetra me qymyr jashtë Prishtinës, dhe normalisht importon 10-15% të energjisë së saj, por kjo shifër është rritur në 40% gjatë krizës aktuale. / KultPlus.com

Paralajmërimi i zyrtarit europian: Nëse Bosnja shpërbëhet, pasojat do të ndihen në të gjithë rajonin

Nëse Bosnjë-Hercegovina shpërbëhet, pasojat do të ndihen në të gjithë rajonin. Kështu ka paralajmëruar për Reuters, përfaqësuesi i lartë europian në Bosnjë-Hercegovinë, Christian Schmidt.

“Nëse vendi ndahet, diçka që për momentin nuk është e afërt dhe nuk e synon asnjë shtet, Bashkimi Europian dhe Serbia do të duhet të rikalibrojnë busullat e tyre politike.

Për mua, është në interesin e vetë Serbisë që Bosnjë-Hercegovina të ketë stabilitet. Trazirat në këtë rajon do të ndikojnë edhe në marrëdhënien e vështirë mes Serbisë dhe Kosovës në një mënyrë të njëjtë ose të ngjashme”, tha Schmidt, raporton A2news.

Komentet e të dërguarit europian u bënë pas paralajmërimit të liderit serb të Bosnjës, Milorad Dodik, për krijimin e një ushtrie të serbëve të Bosnjës brenda federatës. “Nëse kjo është e vërtetë atë herë komuniteti ndërkombëtar do të duhet të rimendojë seriozisht opsionet e veta”, tha Schmidt.

Shpërbërja e shtetit të krijuar pas rënies së Jugosllavisë nuk po ndodh tani, shtoi i dërguari europian, por paralajmëroi se nëse vijohet me degradimin e marrëveshjes së Dejtonit, “ka shumë gjasa që vendi të ndahet”. / KultPlus.com

Çifti afgan në kërkim të birit dymuajsh që ia dorëzuan ushtarit në aeroportin e Kabulit

Derisa turma po shtyheshin dhe po bënin të pamundurën që të futen në aeroportin e Kabulit gjatë 19 gushtit, duke tentuar të futen nëpër aeroplanët transportues për t’i shmangur dhunës dhe represionit të talebanëve që kishin marrë nën kontroll tërë territorin e Afganistanit, një çift bashkëshortor ia kishin dorëzuar të birin e tyre dymuajsh ushtrisë amerikane që ishte në ndërtesën e aeroportit të rrethuar me tela gjembor. Atë e bënë për ta shpëtuar.

Porta ishte vetëm pesë metra larg, por kur arritën ta futin brenda, Sohali prej asaj kohe nuk dihet se ku gjendet. Tani zyrtarët amerikanë që janë të informuar për situatën, kanë njoftuar se të gjitha shërbimet janë informuar dhe janë duke e kërkuar djaloshin e vogël i cili ishte bërë kryelajm i mediave ndërkombëtare.

Atë vendim të vështirë prindërit e tij e morën kur masa po shtypej dhe ata me vete kishin edhe katër fëmijë tjerë. Gjithçka ndodhi kur Mirza Ali Ahmadi dhe gruaja e tij Suraya ia dorëzuan djalin një ushtri, i cili matanë rrethojë i pyeti nëse janë mirë.

Pikërisht atëherë, talebanët filluan t’i shtyjnë qindra njerëz tutje nga porta, dhe kësaj familje i ishte dashur më shumë se gjysmë ore që të futet në aeroport – e pasi që edhe ia arritën, nuk kishte as edhe një gjurmë të birit të tyre.

Siç raporton ‘Reuters’, Mirza Ali i cili për dhjetë vite punoi si sigurim në ambasadën amerikane, filloi të pyes të gjithë zyrtarëve se ku gjendej djali i tij.

Një komandant i kishte thënë se aeroporti është shumë i rrezikshëm për fëmijët dhe ndoshta mund ta kenë dërguar në një vend të dedikuar për ata, por kur komandanti i dërgoi në atë hapësirë – nuk ishte askush.

“Ai erdhi me mua kudo për ta kërkuar”, tha Mirza Ali i cili kurrë nuk e mësoi se si quhej komandanti, pasi që nuk e flet gjuhën angleze dhe mbështetej në kolegët afganë nga ambasada që e ndihmonin të komunikoj me ushtarakun.

Ai theksoi se ka biseduar me më shumë se 20 persona. E ka pyetur çdo zyrtar dhe ushtarët që e ka takuar, nëse dinë diçka për të birin e tij. Një prej zyrtarëve i tha që Sohali ndoshta ishte evakuar, pasi nuk kanë resurse që të kujdesen për fëmijët në aeroport.

Mirza Ali, 35-vjeç dhe gruaja e tij Suraya, 32, dhe fëmijët e tjerë të moshës 17, 9, 6 dhe 3 vjeç, janë evakuar dhe u dërguan në Katar, nga ku vazhduan rrugëtimin për në Gjermani, e tani gjenden në SHBA, në Teksas – së bashku me refugjatët e tjerë ku po presin që t’ju tregohet se ku do të qëndrojnë.

Ata nuk kanë të afërm atje. Mirza Ali tha se nuk kanë qenë prindërit e vetëm që tentuan të shpëtojnë fëmijën e tyre – por kurrë nuk menduan se i biri i tyre do të zhduket. Një numër i madh i zyrtarëve amerikanë i ka lutur që ta ndihmojnë.

“Të gjithë po premtojnë se do të bëjnë çfarë e mundur, por mbeten vetëm premtime”, thotë ai. / KultPlus.com

Sllovenia pezullon vaksinën Johnson&Johnson

Sllovenia ka pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës së Johnson & Johnson kundër COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë, Janez Poklukar, raporton agjencia kombëtare e lajmeve ‘STA’.

Masa e pezullimit është vendosur pas vdekjes së një gruaje të re.

Kompania Johnson&Johnson ende nuk e ka komentuar këtë vendim të autoriteteve sllovene, raporton Reuters.

“Pacientja, në të njëjtën kohë kishte mpiksje gjaku dhe gjakderdhje në tru. Kujdesi intensiv ndaj saj nuk rezultoi i suksesshëm”, tha për agjencinë STA, Igor Rigler, një neurolog në qendrën spitalore të Lubjanës.

Ndërsa ministri Poklukar tha se ende nuk është njoftuar në detaje për rastin mirëpo vdekja e pacientes duhet të sqarohet.

“Unë nuk mund të bëj komente, por kushtet janë plotësuar për sqarimin e të gjitha rrethanave të asaj që ndodhi”, tha ai.

Vaksina Johnson & Johnson është një nga disa vaksinat që Sllovenia po përdor në programin e saj të imunizimit kundër COVID-19.

Ky vend, deri më 28 shtator, ka imunizuar plotësisht rreth 47 për qind të popullsisë.

Sllovenia ka rreth 2 milionë banorë. / REL / KultPlus.com

Plazhi i Dhërmiut “në syrin” e Reuters

Foto nga plazhi i Dhërmiut ishte mes 31 fotove të ditës të përzgjedhur nga agjencia prestigjioze ndërkombëtare e lajmeve Reuters.

Fotoja mban autorësinë e fotografit të njohur Florion Goga ku nga lart duken çadrat shumëngjyrëshe në breg të rivierës shqiptare.

Sezoni turistik këtë vit në Shqipëri ka disa lehtësira për turistët që duan të pushojnë në brigjet shqiptare./ KultPlus.com

Ndahet nga jeta fotografi Arben Celi, punonte për agjencinë e njohur ‘Reuters’

Humb jetën në moshën 53-vjeçare fotografi i njohur, Arben Celi. Ai u nda nga jeta sot për shkak të një infarkti.

Arben Celi kishte më shumë se 20 vjet që punonte si fotograf tek agjencia ndërkombëtare e lajmeve “Reuters”.

Ai ka punuar edhe në media të ndryshme në Shqipëri dhe Kosovë. Arben Celi konsiderohej nga kolegët dhe miqtë si një njeri fjalëpakë, por që me anë të fotos që realizonte tregonte shumë. /atsh/ KultPlus.com

Paul Julius Reuter, themeluesi i “Reuters”, ai që nisi dërgimin e lajmit me pëllumba

Sot mjafton një klik për të dërguar një lajm, por 170 vite më parë do të ishte Paul Julius Reuter ai që revolucionarizoi dhënien dhe shpërndarjen e lajmit duke përdori pëllumbat. Kjo kureshti nuk bën ndonjë ndryshim në njohjen tonë se si lindi dhe progresio fjala, lajmi, se si u informua opinioni, por rëndësinë që mori koha në vlefshmërinë e informimit.

Paul Julius Baron von Reuter (21 korrik 1816 – 25 shkurt 1899) ishte një sipërmarrës dhe pronar i mediave britanike me origjinë gjermane, themeluesi i agjencisë së lajmeve Reuters. Lindur në një familje hebreje si, Izraeli Beer Josaphat. Ai e ndryshoi emrin kur u transferua në Angli duke u konvertuar në katolik dhe pagëzuar me emrin, Paul Julius Reuter. Për arritjet e tij ai mori gradën e baronit, pas së cilës u bë i njohur si Paul Julius von Reuter ose Paul Julius de Reuter.

Inovative dhe depërtuese në lidhje me fushën e zhvillimit të komunikimit dhe mediave masive , Reuter ka punuar shumë për të zhvilluar kompaninë e tij. Në fillim ai e kuptoi nevojën për të sjellë lajmet sa më shpejt të jetë e mundur për publikun, duke përdorur pëllumba zgarë për të kapërcyer një hendek në linjat telegrafike dhe duke përdorur linja telegrafike nënujore sa më shpejt që ato u instaluan.

Albert Vataj /KultPlus.com