Rihanna mahnit me fotosesionin e fundit për revistën “Vogue” (FOTO)

Kur vjen puna për t’iu dhënë njerëzve arsye për të të shikuar, Rihanna u bënë konkurrencë edhe supermodeleve më të njohura të modës.

Ylli me shumë talente nuk e ka provuar kurrë një veshje që nuk i është përshtatur hijeshisë së saj, dhe nuk ka ndodhur kurrë të jetë fotografuar keq nga ndonjë aparat fotografik. Të gjitha këto e bëjnë atë protagonisten e duhur për ballinën e revistës prestigjioze të modës, “Vogue”.

Në ballinë e numrit të ri të revistës, pjesë e së cilës Rihanna ka qenë edhe gjashtë herë në të kaluarën, këngëtarja dhe afaristja miliardere shfaqet e veçantë me stilin unik të një gruaje shtatzënë. Ajo shfaqjet duke pozuar për fotografen e famshme botërore, Annie Leibovitz, në fotosesionin e realizuar në hotelin “The Ritz”.

Ky bashkëpunim po ashtu ia dha mundësinë këngëtares që të ribashkohet me miqtë e vjetër kreativ, të eksperimentojë me koleksionet më të fundit të markave të njohura, dhe më e rëndësishmja, të flasë për fëmijën e saj që pritet të vijë në jetë së shpejti.

Në intervistën ekskluzive të realizuar për “Vogue”, Rihanna ka treguar për dashurinë e saj për modën, mënyrën si po e shijon shtatzëninë dhe ndryshimin e trupit, lidhjen e saj me reperin Asap Rocky, faktin se si nëna e saj mezi po pret të bëhet gjyshe dhe shumëçka tjetër. / Koha.net / KultPlus.com

Dua Lipa artistja e katërt më e dëgjuar në ‘Spotify’, tejkalon Rihannën

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, me muzikën e saj ka bërë për vete dëgjues nga e gjithë bota, shkruan KultPlus.

Duke jetuar e vepruar në Britani të Madhe, Lipa po shijon suksese të mëdha në njërën prej platformave më të madhe në botë, Spotify.

Së fundmi është bërë e ditur se 26 vjeçarja është bërë artisjta e katërt grua më e dëgjuar në këtë platformë.

Me 18.229 miliardë dëgjime nga e gjithë bota, Lipa tanimë ka më shumë dëgjime sesa ylli i muzikës, Rihanna (18.226). E para saj janë vetëm Taylor Swift, Ariana Grande dhe Olivia Rodrigo.

Në anën tjetër, Lipa është artistja e 21-të në listën e këngëtarëve më të dëgjuar ndonjëherë. /KultPlus.com

Rihanna shpallet heroina kombëtare e Barbadosit

 Barbadosi, i saposhpallur republikë, e ka bërë superyllin Rihanna një nga heronjtë e saj kombëtarë.

Tashmë i pavarur nga Britania e Madhe që nga viti 1966, Barbadosi, ishulli më lindor i Karaibeve, 300 kilometra larg Venezuelës, festoi kalimin e tij në një regjim republikan pas rreth katër shekujsh nënshtrim ndaj sovranit britanik.

Këngëtarja dhe biznesmenja, 33 vjeçe, e lindur në Barbados, i ishte dhënë tashmë prej 2018-s titulli i ambasadores së plotfuqishme të ishullit-shtet, e ngarkuar me promovimin e turizmit, arsimit dhe investimeve.

“Rihanna e bëri të gjithë botën të ëndërronte me kërkimin e saj për përsosmëri, krijimtarinë, disiplinën dhe, mbi të gjitha, angazhimin e jashtëzakonshëm ndaj atdheut të saj”, tha kryeministrja e Barbadosit, Mia Mottley, para personaliteteve të mbledhura për ceremoninë zyrtare gjatë së cilës u betua presidentja e re, Sandra Mason, e zgjedhur në tetor.

“Në emër të një vendi mirënjohës dhe të një populli edhe më krenar, ju prezantojmë personin e caktuar si Heroina Kombëtare e Barbadosit, ambasadoren Robyn Rihanna Fenty”, vazhdoi Mottley, duke ftuar këngëtaren e R&B t’i bashkohet asaj.

“Vazhdoni të shkëlqeni si një diamant dhe ta mbuloni vendin tuaj me nder me fjalët dhe veprimet tuaja”, shtoi ajo, duke lënë të kuptohet për një nga hitet më të mëdha të këngëtares, “Diamonds” (2012).

Rihanna bëri një hyrje meteorike në skenën muzikore ndërkombëtare në vitin 2003.

Ajo arriti të krijojë një perandori masive në industrinë e modës dhe bukurisë dhe talenti i saj sipërmarrës e katapultoi atë në një superstar.

Të ardhurat e saj tani eklipsojnë ato të superyjeve, si Madonna dhe Beyoncé.

“Ajo “vlen” 1,7 miliardë dollarë, gjë që e bën atë një nga muzikantet më të pasura në planet”, njoftoi revista e specializuar Forbes në gusht.

Rreth 1,4 miliardë nga pasuria e saj vjen, sipas revistës, nga marka e tij e kozmetikës, Fenty Beauty, e krijuar në partneritet me gjigantin francez të luksit LVMH.

Dhe, pavarësisht faktit se nuk ka publikuar një album që nga viti 2016, këngëtarja mbetet një ndikim i madh në internet, me mbi 100 milionë ndjekës në Instagram dhe Twitter.

Ceremonia u zhvillua në prani të Princit Charles, i cili njohu “mizorinë e tmerrshme të skllavërisë” nga e cila vuajti ishulli gjatë kolonizimit britanik. / KultPlus.com

Rihanna zyrtarisht një miliardere

Pasuria neto e yllit të muzikës  pop Rihanna vlerësohet në 1.7 miliardë dollarë, duke e bërë atë muzikanten më të pasur në botë, por muzika nuk është burimi kryesor i pasurisë së saj, tha të mërkurën revista Forbes,transmeton KultPlus.

Këngëtarja e lindur në Barbados, emri i së cilës është Robyn Fenty, merr rreth 1.4 miliardë dollarë nga 50% e aksioneve të saj në linjën e kozmetikës Fenty Beauty.

Pjesa tjetër e pasurisë së Rihannës vjen nga aksionet e saj në kompaninë e veshjeve të brendshme Savage x Fenty dhe të ardhurat e saj si këngëtare dhe aktore, tha revista.

Këngëtarja e hiteve “Umbrella”dhe “Love the Way You Lie” rënditet pas Oprah në mesin e grave më pasura në botë, shkruan Forbes./KultPlus.com

Rihanna po punon për këngë të reja, së shpejti publikon edhe albumin “R9”

Fansat e Rihannas janë duke pritur që një kohë të gjatë për këngë të reja nga artistja e cila ka pesë vjet që ka pauzuar në këtë drejtim.

Një raport i publikuar së fundmi thekson se albumi i nëntë i Ririt, i titulluar “R9” do të vijë më në fund, ndonëse nuk janë dhënë detaje lidhur me të.

Këngëtarja 33-vjeçare nga Barbadosi po vazhdon të mbajë në pritje fansat e saj, edhe pse në vitin 2020 kishte bërë të ditur se është duke punuar shumë që të sjellë hite të reja.

Sipas raportimeve, Rihanna tani jo vetëm që po ingjizon këngë të reja por është duke punuar edhe për një videoklip të ri.

“Rihanna është duke punuar jo publikisht për këngë të reja dhe albumi i saj i nëntë do të vijë së shpejti. Pandemia i ka ngadalësuar shumë gjëra”, ka thënë për The Sun një burim i afërt me këngëtaren.

Albumi i fundit i Rihannas “ANTI” është publikuar në vitin 2016. Në vitin 2019, këngëtarja kishte shpërndarë një video duke realizuar këngë të reja në një studio muzikore. / KultPlus.com

Rihanna marshon dhe bënë thirrje për ndalimin e dhunës ndaj aziatikëve

Rihanna po e mbështet komunitetin aziatiko-amerikan, duke e huazuar zërin e saj prej ylli global të muzikës për të bërë thirrje për ndalimin e dhunës ndaj aziatikëve. Këngëtarja e ndoqi një prej marshimeve paqësore në rrugët e Los Angelesit, të organizuar nga lëvizja “#StopAsianHate”.

Ylli i muzikës R&B marshoi nëpër rrugë e shoqëruar nga asistentja e saj, Tina Truong, dhe i bashkoi forcat me një numër të madh përkrahësish të kësaj çështje, duke mbajtur parulla në duar që bëjnë thirrje për ndalimin e urrejtjes së paarsyeshme dhe dhunës ndaj aziatikëve në Amerikë. Në një prej parullave që Rihanna po e mbante në duar shkruante: “Urrejtja është e barabartë me racizmin ndaj Zotit”, kurse tjetra shkruante “#StopAsianHate”.

Rihanna nuk është se vetëm u shfaq në këtë marshim. Ajo u angazhua gjatë gjithë kohës duke i krijuar vet parullat të cilat i mbante lartë me krenari. Ajo madje shoqërohej me marshuesit e tjerë, duke vallëzuar dhe fotografuar me ta.

Në fakt… ishte e vështirë ta dalloje që ajo ishte ylli global i muzikës, Rihanna, për shkak të maskës së zezë që ia mbulonte pothuajse tërë fytyrën, syzet e zeza të diellit dhe kapelës të cilën e mbante në kokë. Madje kishte marshues të shumtë që nuk e njihnin atë.

Por rëndësi kishte ngjarja e cila ka për qëllim ta ndalojë dhunën kundër komunitetit aziatik më vend.

Urrejtja ndaj aziatikëve në Amerikë ka dalë jashtë kontrolli së fundmi. Gjatë fundjavës një grua u sulmua rëndë në parkun “Central” të New Yorkut, një tjetër grua 65-vjeçare pësoi lëndime të rënda nga një burrë i cili tashmë është paditur për krim të nxitur nga urrejtja, ngjarje kjo e cila ishte xhiruar e tëra nga kamerat, derisa para pak javësh disa persona mbetën të vdekur nga një sulm me armë zjarri në tri lokale të masazhit të drejtuara nga aziatiko-amerikanët. / KultPlus.com

Rihanna festoi inaugurimin e Biden me një fotografi ku shfaqet duke hedhur thasë me mbeturina

Si shumë yje të Hollywood-it, edhe Rihanna ka festuar për inaugurimin e presidentit Joe Biden.

Të mërkurën, këngëtarja dhe mogulja e modës ndau një fotografi në rrjete sociale të realizuar me Harper’s Bazaar shatorin e kaluar.

Në imazh, Rihanna shfaqej duke mbajtur dy thasë me plehra.

Për dukjen unike, 32 vjeçarja zgjodhi një triko blu në të cilën shkruante ‘t’i jepet fund racizmit me çdo mjet të nevojshëm’ ndërsa në pjesën e poshtme mbante dantella të zeza të tejdukshme.

Ajo e kompletoi pamjen me syze dielli dhe bizhuteri diamanti, përfshirë edhe gjerdanë rreth qafës.

“Thjesht jam këtu për t’iu ndihmuar, ne e realizuam atë Joe”, ka qenë mbishkrimi i fotografisë.

Rihanna ndërkohë ka qenë një kritike e madhe e ish-presidentit Donald Trump.

Në vitin 2019, ajo deklaroi se ‘qenia njerëzore më e sëmurë mendore në Amerikë duket se është presidenti”.

Ditën e djeshme (e mërkurë) Joe Biden u betua si presidenti i ri i Amerikës dhe Kamala Harris si zëvendëspresidentja e parë grua dhe me ngjyrë. /Telegrafi/ KultPlus.com

Rihanna e vendosur ta dërgojë muzikën e saj në nivel tjetër

Këngëtarja dhe afaristja 32-vjeçare, Rihanna, e cila nuk ka publikuar album të ri muzikor nga ai i vitit 2016, “ANTI”, është e vendosur të vijë me shumë risi vitin e ardhshëm, dhe në këtë plan e ka përfshirë edhe muzikën e saj.

Për revistën “Closer”, këngëtarja duke folur për planet e saj në të ardhmen, citohet të ketë thënë: “Viti 2021 është i panjohur për të gjithë ne, dhe askush nuk është i sigurt se çfarë kufizime do të kemi. Unë e kam nën kontroll kreativitetin tim artistik, prandaj dua ta dërgojë muzikën dhe markat që i menaxhoj në një nivel tjetër”.

Në të kaluarën, Rihanna u kishte premtuar adhuruesve që ia vlen të presin për albumin e saj të ri.

Ylli i hitit “Work” ka deklaruar: “Unë gjatë gjithë kohës jam duke punuar rreth muzikës sime. Vetëm pse nuk e kam lansuar album të ri për disa vjet, nuk do të thotë se nuk kam punuar në këtë drejtim. Nuk planifikoj të lansoj muzikë vetëm sepse njerëzit po e kërkojnë atë. Por pritja për albumin do t’iu shpërblehet”.

Rihanna gjithashtu ka gjetur sukses si aktore dhe afariste, me markën e saj të produkteve kozmetike dhe veshjeve të brendshme, por këngëtarja insiston se pavarësisht për çfarë është duke punuar, duhet të jetë ndonjë projekt në të cilin beson vërtetë./ KultPlus.com

15 vite karrierë, Rihanna kujton me nostalgji fillimin përmes këtij postimi

Besojeni ose jo, kanë kaluar plot 15 vite që nga dita kur bota dashuroi me shikim të parë, Rihanna-n, që shumë shpejt do të kthehej në yllin e muzikës pop.

Plot 15 vjet: Rihanna kujton me nostalgji fillimin përmes këtij

Më 24 maj të 2005-ës, Rihanna publikoi këngën e saj të parë, “Pon de Replay” që të gjithë e dimë ende përmendësh edhe sot. Që nga ai moment, Riri u kthye në një prej artisteve më të dashura për njerëzit jo vetëm për muzikën, por edhe për stilin dhe natyrën e saj të veçantë.

Plot 15 vjet: Rihanna kujton me nostalgji fillimin përmes këtij

Së fundmi, fansat e Rihanna-s (praktikisht i gjithë Twitter-i) ka postuar në nder të 15 vjetorit të karrierës hashtagun #15yearsofRihanna dhe sigurisht këngëtarja nuk mund ta kalonte një moment si ky pa falenderuar. 

Plot 15 vjet: Rihanna kujton me nostalgji fillimin përmes këtij

“15 vite Rihanna! Faleminderit për gjithë dashurinë. Kjo duket çmenduri! Më duket si dje kur dridhesha në korridoret e Def Jam (kompani muzikore) teksa prisja për audicionin tim për Jay. Gjithçka nisi nga “Pon de Replay…15 vite më vonë dhe unë jam ende këtu, Zoti më la të jem mes jush, ju që më keni mbështetur, më keni dashur dhe më keni toleruar, prandaj do të jemi gjithnjë të lidhur bashkë me njëri tjetrin…”- shkruan Rihanna në Instastory-n e postuar pak orë më parë. 

Plot 15 vjet: Rihanna kujton me nostalgji fillimin përmes këtij

Edhe pse njihet për karakterin e fortë dhe aftësinë për të ç’dramatizuar situatat përmes batutave, një moment si ky s’mund të mos ishte prekës. / KultPlus.com

Rihanna e fokusuar t’i ndihmojë njerëzit dhe jo ta lansojë albumin e ri

Këngëtarja shumë e dashur për publikun mbarëbotëror, Rihanna, u ka kërkuar fansave të mos e pyesin më se kur do ta lansojë albumin e ri muzikorë, derisa është tejet e zënë duke provuar ta shpëtojë botën.

Pop ylli i njohur që nga viti 2018 po i ngacmon fansat rreth publikimit të albumit të ri, dhe vitin e kaluar u kishte premtuar atyre përmes Instagramit se do ta sjellte këtë incizim gjatë vitit 2019.

Sidoqoftë, albumi nuk është publikuar ende, transmeton Koha.

Gjatë një transmetimi të fundit live në Instagram, disa adhurues tentuan të nxjerrin informacione nga këngëtarja rreth datës së lansimit të albumit, dhe e acaruar dhe me një dozë të humorit, Rihanna iu përgjigj troç: “Do të hidhërohem shumë nëse edhe ndonjëri prej jush më pyet rreth albumit tim, në këtë kohë kur po mundohem ta shpëtoj botën, për dallim prej presidentit tuaj.”

Muajin e kaluar, këngëtarja i kishte dhuruar 5 milionë dollarë për t’i ndihmuar shtetet e varfra të prekura nga pandemia e koronavirusit, krahas 700 mijë dollarëve që i kishte investuar për sigurimin e ventilatorëve në vendlindjen e saj, Barbados. Rihanna, po ashtu ka dhuruar të holla për sigurimin e pajisjeve mbrojtëse për personelin shëndetësor në New York, si dhe i ka dhuruar më shumë se 2 milionë dollarë për viktimat e abuzimit familjarë të prekura nga kjo krizë globale.

Së fundmi u bë i ditur lajmi se babai i këngëtares, Ronald Fenty, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ylli i muzikës menjëherë i ka dalë në ndihmë atij, duke ia dhuruar një ventilator i cili ia lehtëson frymëmarrjen.

Derisa adhuruesit e saj e presin me padurim albumin e ri, Rihanna për portalin “Entertainment Tonight” kishte deklaruar se i pëlqen t’i kundërshtojë fansat e saj, sidomos kur vjen puna te vonesat e lansimit të albumeve.

“Puna rreth albumit është duke vazhduar. Më pëlqen t’i kundërshtoj fansat paksa… sepse edhe ata e bëjnë të njëjtën gjë me mua,” citohet të ketë thënë këngëtarja.

Rihanna nuk ka lansuar album muzikor që nga ai i vitit 2016, “ANTI”, kjo pasi është fokusuar më shumë në bizneset e saj si, “Fenty Beauty”, “Savage X Fenty” dhe “Fenty Maison”. / KultPlus.com

Rihanna dhuron mbi 4 milionë dollarë për viktimat e dhunës në familje gjatë Covid-19

Këngëtarja e mirënjohur Rihanna ka dhuruar 4.2 milionë dollarë për viktimat e dhunës në familjes gjatë periudhës së koronavirusit.

Së bashku me donacionin e drejtorit ekzekutiv të Twitterit, Jack Dorsey, kjo shumë iu dhurua “Fondacionit të Kryetarit të Los Anxhelosit”, transmeton KOHA.

Strehimoret e qytetit për viktimat e dhunës në familje gjatë kësaj kohe të pandemisë janë mbi populluar, raporton NME.

Ky donacion do të shkojë për strehimoret për ushqim dhe këshillim deri në 90 persona në javë për pesë muajt e ardhshëm. /KultPlus.com

Rihanna bën histori në kopertinën e “British Vogue”

Rihanna bëri histori duke u bërë gruaja e parë që shfaqet në kopertinën e ”British Vogue” e veshur me një durag si simbol të fuqisë së njerëzve me ngjyrë. Shën.red. Durag, ose do-rag ose du-rag është një shall që vendoset në kokë, kryesisht për të mbajtur më mirë gërshetat. Duragët u përdorën fillimisht nga gratë e varfëra punëtore dhe skllave të shekullit XIX.

Pas Black Power Movement, lëvizje për fuqizimin e komuniteti afro-amerikan, duragët u kthyen në aksesor të zakonshëm dhe u përdorën nga shumë personazhe të njohur, duke përfshirë reperë dhe atletë. Duragët u bënë simbol të mbijetesës dhe fuqisë së afro-amerikanëve.

“A e kisha imagjinuar ndonjëherë që do të shihja një durag në kopertinën e Vogue?”,-shkroi në Instagram redaktori i British Vogue, Edward Enninful. Në postim ai zbuloi se ishte ideja e Rihanna-s që të shfaqej me durag, i cili u krijua nga kapelebërësi i njohur, Stephen Jones.

“Për setin fotografik, ajo dëshironte një dekadë të re. Kemi punuar me një arkiv të konsiderueshëm për të gjetur një propozim të ri. Ishte ora 2 e mëngjesit kur më ra telefoni dhe më tha ”Po sikur të përdorim një durag?”. /KultPlus.com

Rihanna dhuron pesë milionë dollarë për të luftuar koronavirusin

Këngëtarja me famë ndërkombëtarë, Rihanna, ka dhuruar plotë pesë milionë dollarë në përpjekjet për lehtësimin e koronavirusit përmes fondacionit të saj, Clara Lionel (CLF).

Nëpërmjet një postimi në Twitter, fonadacioni bëri të ditur kontributin e dhënë, njofton Klan Kosova.

“Ne i jemi përgjigjur COVID-19 duke ndarë pesë milionë dollarë në @PIH @DirectRelief @FeedingAmerica @rescueorg @WHO & #Barbados për të përgatitur vendet/ veshje mbrojtëse, pajisje mjekësore, ushqim nëpër rajone të shumta. #CLF #HealthcareHeroes”, thuhet në njoftim.

Këngëtarja themeloi organizatën jofitimprurëse në vitin 2012 për nder të gjyshërve të saj, Clara dhe Lionel Braithwaite.

Qëllimi i saj është të mbështesë dhe financojë ‘programe themelore dhe efektive të arsimit, shëndetit dhe reagimit ndaj urgjencave në të gjithë botën’. Klan Kosova / KultPlus.com

Mandatory Credit: Photo by John Photography/Shutterstock (10412504fo) Rihanna 5th Annual Clara Lionel Foundation Diamond Ball, Arrivals, Cipriani Wall Street, New York, USA – 12 Sep 2019

Rihanna u nderua gjatë fundjavës për kontributin në bamirësi


Pop ylli i njohur botëror e bëri një paraqitje të rrallë këtë fundjavë, për ta pranuar shpërblimin “President’s Award”, në edicionin e 51-të të ceremonisë së përvitshme “NAACP Image Awards”, ngjarje kjo e cila i nderon më të mirët në film, televizion, muzikë dhe literaturë, në komunitetin afrikano-amerikan.

Këngëtarja e famshme e pranoi shpërblimin në ceremoninë e cila zuri vend të shtunën mbrëma, në qendrën “Pasadena Convention Center”, ku e dha një fjalim që fokusohej në çështjet bamirëse të cilat ajo i mbështet.

https://twitter.com/BET/status/1231414934367391744?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1231414934367391744&ref_url=https%3A%2F%2Fpublish.twitter.com%2F%3Fquery%3Dhttps%253A%252F%252Ftwitter.com%252FBET%252Fstatus%252F1231414934367391744%26widget%3DTweet

“Kjo natë nuk ka të bëjë me mua, sepse qëllimi këtu është shumë më i madh, apo jo? Jo më i madh se të gjithë ne së bashku, por më i madh se unë, sepse roli im është shumë i vogël për gjithë punën e mrekullueshme që po bëhet anembanë botës dhe që pritet të bëhet në të ardhmen. Nëse ka diçka që e kam mësuar ndër vite, është se këtë botë mund ta rregullojmë vetëm të bashkuar. Nuk mund ta bëjmë këtë gjë të ndarë,” citohet të ketë thënë Rihanna në fjalimin e saj në skenë.

Shpërblimet “NAACP Image Awards” në kategoritë për muzikë i nderuan yjet, Lil Nas X i cili e fitoi çmimin “Artisti më i mirë i ri”, Bruno Mars u shpall “Artisti më i mirë mashkull”, Beyoncé i fitoi disa shpërblime përfshirë këtu kategoritë “Artistja më e mirë femër” dhe “Albumi më i mirë”, Lizzo e fitoi çmimin “Videoklipi më i mirë”, Kirk Franklin u nderua me shpërblimin “Kënga më e mirë kishtare” dhe Jazzmeia Horn fitoi në kategorinë “Albumi më i mirë i muzikës jazz”, transmeton Koha.net.

Në fillim të këtij muaji, Rihanna e konfirmoi lajmin se po kthehet në studion incizuese me producentin dhe këngëtarin, Pharrell Williams, teksa puna rreth albumit të saj të ardhshëm po vazhdon ende. Albumi i fundit i këngëtares “Anti” u lansua në vitin 2016. / KultPlus.com

Rihanna publikoi librin autobiografik

Ylli botëror, Rihanna, publikoi librin autobiografik të titulluar “Rihanna”, shkruan KultPlus.com. Promovimi i librit u bë në Muzeun e njohur Guggenheim në New York javën e kaluar.

Libri, tregon jetën e artistes dhe përmban 504 faqe si dhe mbi 1 mijë foto të artises. 31 vjeçarja me këtë rast u shpreh se ndihet e netuziazmuar që ka ndarë këtë koleksion të fotografive me publikun. /KultPlus.com

Rihanna vjen me libër autobiografik

Rihanna, këngëtarja e famshme amerikane, së shpejti pritet të publikojë librin e saj të parë, i cili do të titullohet ”Rihanna”.

Libri pritet të përmbajë rreth 1000 foto, foto këto që do të dokumentojnë jetën e yllit të muzikës, shkruan KultPlus.

Në një deklaratë për media, këngëtarja u tregua shumë e gëzuar për botimin e librit të saj. ”Jam shumë entuziaste që do të ndaj këtë koleksion të fotografive me publikun”, u shpreh ajo.

Ndërsa, në një postim në llogarinë e saj private në Twitter, ajo ka potencuar: ”Mbi pesë vite pune.. shumë e lumtur që më në fund do e ndaj këtë koleksion të kujtimeve të mrekullueshme, me të gjithë. Falenderoj të gjithë artistët dhe fotografët që punuan me mua, për të publikuar veprën time të parë artistike në një industri të re”.

Shtëpia botuese ”Phaidon” do të botojë librin e pop artistes.

Këngëtarja kohët e fundit ka pauzuar nga skena muzikore, duke i dhënë më shumë rëndësi linjës së saj të modës dhe kompanisë së kozmetikës. /KultPlus.com

https://therihannabook.com/

Rihanna gati sa nuk e rrëzoi telefonin e saj kur pa imazhin e vajzës së vogël që i ngjan aq shumë

Ajo është një nga muzikantet dhe sipërmarrëset më të njohura në botë. Por duket se dikush tjetër ndan ngjashmëri të madhe me Rihannën.

Muzikantja dhe sipërmarrësja 31-vjeçare ndau një foto të martën në rrjetet sociale, duke treguar një vajze të vogël e cila ngjan shumë me të, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Këngëtarja shkroi në mbishkrimin e fotografisë se “pothuajse e rrëzoi telefonin e saj kur pa sozinë e saj”.

Fotoja e vajzës ishte postuar nga nëna e saj me profilin @iambriakay_ në Instagram, e cila është nga Briaaa.

Vajza e vogël ishte veshur me një fustan të bardhë me lule dielli.

Nëna e vajzës ndau me ndjekësit edhe disa fotografi të tjera të vajzës në rrjetet sociale, të cilat më pas filluan ta zbehin ngjashmërinë e saj me Rihannën.

Megjithatë, fotografia e parë bëri që edhe vet këngëtarja nga Barbadosi të befasohet shumë me vajzën, e cila i ngjason aq shumë. /KultPlus.com

Rihanna në Harper’s Bazaar, kritikohet për “papërshtatshmëri kulturore”

Sulm ndaj Rihannës. Derisa disa foto apo momente nga xhirimet për kalendarin e “Harper’s Bazaar” janë publikuar, në rrjetet sociale fansat kanë kritikuar 31-vjeçaren për papërshtatshmëri kulturore.

Seti fotografik është realizuar në Kinë dhe këngëtarja ka zgjedhur disa veshje karakteristike nga kultura kineze.

Disa i kanë vlerësuar fotot, duke shkruar se janë të pranueshme falë ekipit kreativ kinez, që është marrë me realizimin e tyre. Por fansat në Twitter kanë lëshuar një lumë kritikash, duke ndarë kulturën amerikane me atë kineze, transmeton rtk.

Edhe mediat në Kinë, ditët e fundit kanë shkaktuar debat me komentet dhe kritikat për linjën më të re të Kim Kardashian, të quajtur kimono.

Rihanna është përzgjedhur për kopertinën e “Harper’s Bazaar” për muajin gusht.

Rihanna, këngëtarja më e pasur në botë

Rihanna është shpallur këngëtarja më e pasur në botë.

Një klasifikim i revistës “Forbs” thotë se të ardhurat e këngëtares arrijnë në rreth 530 milionë euro. Ndërkohë, në listën prestigjoze bie në sy edhe rritja e numrit të grave miliardere.

Famë dhe bukuri, por jo vetëm. Rihanna është edhe artistja grua më e pasur në botë. Kështu thotë një klasifikim i hartuar nga revista “Forbes”, që rendit gratë me të ardhura më të larta të Amerikës. Vetëm 31 vjeç, këngëtarja nga ishujt Barbados është renditur në pozicionin e 37, me një pasuri të llogaritur rreth 530 milionë euro, duke lënë pas kolege si Madona, që nuk i kalon 500 milionët, Celine Dion me 400 milionë dhe Beyonce’, me 350, përcjell abcnews.

Por të ardhurat e Rihannës nuk vijnë vetëm nga muzika. Këngëtarja është edhe një sipërmarrëse falë punës që zhvillon në fushën e modës, bizhuterive dhe bukurisë. Të ardhurat minimale për të hyrë në listën prestigjoze është 225 milionë dhe nuk ka kufij moshe, që kryesisht varion nga 21 deri në 92 vjeç. Në Shtetet e Bashkuara janë gjithnjë e më shumë gratë biznesmene, aq sa revistës i është dashur ta zgjasë listën me 80 pozicione, një e treta më shumë se ajo e 2018-s. Thuajse gjysma e pasanikeve, rreth 37, jetojnë në kaliforni, 9 kanë zgjedhur Nju Jorkun, ndërsa 16 kanë lindur jashtë Shteteve të Bashkuara. Në listën e hartuar për këtë vit, numri i femrave miliardere është rritur në 25, një më shumë se ai i vitit të kaluar.

Rihanna nuk përjashton duetin e ri me Lady Gaga

Rihanna ka mohuar mundësinë e bashkëpunimit me Lady Gaga dhe përfshirjen e përfolur të ish-të dashurit të saj Drake në albumin e saj të nëntë.

Këngëtarja ka zbuluar se R9 është në zhvillim, por fansat nuk do të kenë mundësi të dëgjojnë duet me Gagën pasi që dy këngëtaret u lidhën në rrjetet sociale.

“Ndoshta, sepse ajo më ndoqi në Instagram (fansat mendojnë se do të ndodhë), por tani për tani nuk është duke u planifikuar”, tha Rihanna për ‘T Magazine’ të The Times. “Por nuk jam kundër”, përcjell KOHA Ditore.

Sa i përket duetit me Drake, ylli i Umbrella shtoi: “Nuk shoh se do të ndodhë. Jo në këtë album, kjo është e sigurt”.

Ajo i falënderon fansat për titullin e pasuesit të albumit të saj “Anti”, duke shtuar, “Tani për tani është R9, falë Navy (fansave). Me siguri do ta emërtoj ashtu, ‘sepse më kanë përndjekur me këtë: ‘R9, R9, kur do të dalë R9?’ Si ta pranoj një titull tjetër pasi që ky është ‘djegur’ në kafkën time?”

Rihanna kthehet në studio, së shpejti me albumin e ri reggae

Rihanna konfirmoi gjatë një interviste se së shpejti do të nxjerr në shitje albumin e saj të ri reggae.

Këtë informacion për disa vjet janë duke e pritur mijëra fansa të saj, pasi që këngëtarja së fundi është përqendruar në markën e veshjeve të personalizuar, Fenty Beauty.

Ky do të jetë albumi i saj i nëntë, i cili me gjasë do të quhet R9 dhe pritet që në fund të vitit ose në fillim të 2020 të jetë në duart e adhuruesve të këngëtares nga Barbadosi.

“Shumë më kanë pyetur se kur po vjen R9 dhe kam vendosur që ndoshta kështu do ta emërojë albumin. Si do ta pranoja një emër tjetër, kur këtë e kam futur në kokë”, tha ajo për revistën “Times “.

Këngëtarja nuk ka thënë shumë detaje për albumin, por kur u pyet për mysafirët e mundshëm, ajo sugjeroi se ajo nuk kishte asgjë kundër bashkëpunimit me Lady Gaga.

Ajo gjithashtu tha se nuk do të regjistrojë asgjë me Drake dhe përveç albumit të ri, Rihanna ka njoftuar se do të nxjerrë në shitje një album me disa prej hiteve ndër vite.

Ndryshe, albumi i fundit me emrin “Anti” Riri e kishte nxjerrë në shitje në vitin 2016 dhe deri më tani ka tetë albume prapa saj. /Telegrafi/

Hyjneshat e 2018-ës

Viti 2018 do të lë shumë momente të bukura për t’u kujtuar në botën e Hollywoodit.

Ndër to, janë edhe veshjet e bukura dhe tërheqëse të shumë të famshmeve.

Revista e modës Elle ka përgatitur një listë me veshjet më tërheqëse të vitit 2018, ku në mesin e tyre, sigurisht është edhe Dua Lipa me veshjen kur realizoi fotografi për revistën Vogue.

Gjatë këtij viti kur ndodhën shumë ngjarje, u ndanë shumë çmime, por të famshmet paraqitën mahnitshëm edhe pamjen e tyre. /KultPlus.com

Rihanna dhe Axel Rose ia ndalon presidentit Trump përdorimin e këngëve të saj në mitingje

Rihanna dhe frontmeni i “Guns N’Roses” kanë kritikuar presidentin për përdorimin e këngëve të tyre për qëllime të qarta partiake, shkruan The Guardian.

Rihanna dhe Axl Rose janë artistët e fundit që kanë kritikuar Donald Trumpin për përdorimin e paautorizuar të këngëve të tyre në tubimet partiake në prag të zgjedhjeve të afatmesme në SHBA.

Reagimi i këngëtares erdhi pasi Philip Rucker tha se kënga e Rihannës “Don’t Stop Music” u përdor në disa vende ku Trump mbajti tubime partiake.

“Jo për shumë kohë”, ka shkruar Rihanna, duke i përshkruar tubimet e Trump si “tragike”, transmeton lajmi.net.

Të dy artistët i bashkohen listës së gjerë të artistëve që kanë kërkuar që këngët e tyre të mos përdoren në mitingje politike, e i fundit që kishte bërë një reagim të tillë ishte Pharrell Williams. /KultPlus.com

Rihanna refuzon të performojë në “SuperBowl”

Pop ylli Rihanna ka refuzuar të performojë në “SuperBowl” duke shprehur përkrahje për ish-lojtarin Colin Kaepernick dhe protestën e tij kundër racizmit.

Sipas mediave amerikane, Liga Kombëtare e Futbollit në Amerikë dhe transmetuesi CBS “kanë dashur shumë që Rihanna të jetë ylli i vitit të ardhshëm”.

Gjithsesi, ajo ka refuzuar ofertën duke përkrahur Kaepernickun, lojtari i parë që u ul në gjunjë gjatë intonimit të himnit në një ndeshje për shkak të padrejtësive në baza racore.

“Ata i ofruan që të performojë, por ajo tha jo për shkak të debatit për uljen në gjunjë. Ajo nuk pajtohet me qëndrimin e Ligës”, ka thënë një burim për “US Weekly”.

Vendimi i Kaepernickut për t’u ulur në gjunjë gjatë himnit më 2016 kishte nxitur debat të madh në SHBA, duke përfshirë edhe presidentin Donald Trump që e kishte quajtur lojtarin jopatriot. NFL më pas kishte urdhëruar lojtarët që të mos ulen në gjunjë gjatë himnit. Pas protestave, Kaepernick mbeti i papunë për sezonin e vitit 2017 dhe paditi NFL-në, duke i akuzuar për sulm ndaj tij. Ai akoma është pa ekip.

“SuperBowl” është transmetimi më i shikuar çdo vit në SHBA, duke u ndjekur rregullisht nga më shumë se 100 milionë shikues. Ndeshja e ardhshme luhet më 3 shkurt, 2019 në Atlanta./ KultPlus.com