Mposhtet Akil Gjakova, mbetet pa medalje

Xhudisti kosovar Akil Gjakova është mposhtur nga azerbajxhanasi Rustam Orujov duke e humbur kështu mundësinë që ta fitoj medaljen e bronztë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Gjakova në çerekfinale u mposht nga Tsendochir Tsogtbaatar në vazhdime pasi katër minutat e rregullt nuk prodhuan fitues.

Ndërsa, medalje ka siguruar motra e Akilit, Nora, e cila kaloi në finale pasi në gjysmëfinale e mposhti japonezen Tsukasa Yoshida. / KultPlus.com

Nora dhe Akil Gjakova nesër nga ora 04:00 nisin garën në Lojërat Olimpike

Nesër Nora e Akil Gjakova garojnë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” me fillim prej orës 4 pas mesnatës me kohën tonë lokale.

Pas suksesit të jashtëzakonshëm të Distria Krasniqit, e cila e fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 48 kilogramë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020” dhe xhudistes Majlinda Kelemendi e cila është ndalur në luftën e parë në garën e xhudos por që mbetet krenaria e Kosovës dhe kampione olimpike, dëshira për një tjetër medalje olimpike akoma mund të realizohet nga Nora dhe Akil Gjakova. / KultPlus.com

Akil Gjakova futet në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë në botë

Akil Gjakova është radhitur në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë në botë.

Ai është shpallur i shtati më i mirë në botë për kategorinë nën 73 kilogramë.

Këtë lajm e bëri të ditur Federata Ndërkombëtare e Xhudos e cila e ka përpiluar listën e 10 xhudistëve më të mirë të botës për këtë kategori.

Akil Gjakova u shpall kampion më 17 prill në Kampionatin Evropian të xhudos./ KultPlus.com

Çeku pas fitores së Gjakovës: Krenarë me xhudistët që po rendisin Kosovën në majën e suksesit sportiv

Pas fitores së Akil Gjakovës i cili tashmë është kampioni i ri i Evropës në Xhudo, duke siguruar medaljen e artë në Lisbonë, ka reaguar edhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Çeku ka deklaruar se ndjehet krenarë me xhudistët që po rendisin Kosovën në majat e suksesit sportiv, shkruan KultPlus.

Ndjehem krenar me xhudistët kosovarë që po vazhdojnë ta rendisin Kosovën në majet e suksesit sportiv”, ka shkruar në profilin e tij në Facbook Çeku.

Më poshtë mund të gjeni postimin e tij të plotë:

Kosova përsëri e artë. Kësaj radhe me xhudistin Akil Gjakova, i cili me këtë arritje bëhet kampion i Evropës në kategorinë (-73).

Ndjehem krenar me xhudistët kosovarë që po vazhdojnë ta rendisin Kosovën në majet e suksesit sportiv./ KultPlus.com

Osmani uron Gjakovën për fitoren në Lisbonë: Bravo që po e ngrisni Republikën tonë drejt majave të Olimpit

Pas fitores së Akil Gjakovës i cili tashmë është kampioni i ri i Evropës në Xhudo, duke siguruar medaljen e artë në Lisbonë, ka reaguar presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, shkruan KultPlus.

Osmani ka shkruar se Akili dhe të tjerët gjithmonë i dëshmojnë botës se kur ka vullnet, angazhim, përkushtim e talent, nuk ka barriera e as pengesa që nuk tejkalohen.

Tutje ajo ka falenderuar xhudistë për ngritjen e Kosovës drejt majave të Olimpit xhudist.

“Xhudistëve tanë, familjeve që i përkrahën, e trajnerëve që i kalitën ata deri në perfeksionizëm- ju lumtë e bravo që po e ngrisni Republikën tonë drejt majave të Olimpit xhudist”, ka shkruar ndër të tjera Vjosa Osmani.

Më poshtë gjeni postimin e saj të plotë:

I artë dhe Akili jonë!

Kjo është padyshim një nga fundjavët më shpresëdhënëse që prej shumë kohësh në sport.

E gjithë kjo falë xhudistëve tanë dhe triumfit të tyre të pashoq në Kampionatin Evropian.

Sot, Akil Gjakova e përfundoi si kampion i Evropës këtë garë.

Ju po ia dëshmoni gjithë botës se kur ka vullnet, angazhim, përkushtim e talent, nuk ka barriera e as pengesa që nuk tejkalohen, sepse e mira gjithmonë triumfon dhe puna gjithmonë shpërblehet.

Xhudistëve tanë, familjeve që i përkrahën, e trajnerëve që i kalitën ata deri në perfeksionizëm- ju lumtë e bravo që po e ngrisni Republikën tonë drejt majave të Olimpit xhudist./ KultPlus.com

Akil Gjakova, kampion i Evropës

Akil Gjakova e ka përfunduar në mënyrën më të mirë performancën në Kampionatin Evropian që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Ai ka fituar medaljen e artë, teksa në finale e mposhti izraelitin, Tohar Butbul, shkruan Gazeta Express, përcjell KultPlus.

Lufta ishte e ashpër teksa u desh “Golden Score” që të përcaktohej fituesi. Akili ishte më i vëmendshëm teksa fitoi me “wazari”.

Akili në gjysmëfinale e mundi me “ippon” në gjysmëfinale zviceranin, Nils Stump.

Akili rrethin e parë e kaloi pa luftë, derisa me “ippon” e mundi në atë të dytë izraelitin, Ido Levin, duke e përplasur përtokë.

Ai arriti që ta mund me ippon edhe në rrethin e tretë gjermanin, Anthony Zingg.

Ishte dita e Akilit pasi e mundi në çerekfinale edhe rusin, Musa Mogushkovin, ky i fundit bëri tri gabime./Express/KultPlus.com

Akil Gjakova i siguron medalje evropiane Kosovës

Akil Gjakova është kualifikuar në finale në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë, përcjell KultPlus.

Gjakova këtë sukses e arriti pasi e mposhti me Ippon kundërshtarin nga Zvicra, Nils Stump.

Akili në finale do të luajë përballë xhudistit nga Izraeli Tohar Butbul.

Kjo është hera e parë që Akili do të stoliset me medalje në një Kampionat Evropian në konkurrencë të seniorëve./ KultPlus.com