Flaka Loxha eliminohet në raundin e tretë

Flaka Loxha është eliminuar në raundin e tretë në Grand Prix në Zagreb, shkruan KultPlus.

Pas një lufte me mjaft intensitet nga të dyja xhudistet, në fund doli fituese Ichinkhorloo Munkhstedev.

Loxha fitoi në dy raundet e kaluara, por nuk arriti që të kualifikohet në çerekfinale.

Në anën tjetër, Kosova veçse ka siguruar një medalje në këtë Grand Prix, pasi Distria Krasniqi është kualifikuar në finale, ku do të ndeshet me Uta Abe. /KultPlus.com

Flaka Loxha mposht xhudisten Kussakbayeva, kalon në raundin tjetër

Xhudistja nga Kosova, Flaka Loxha, pas suksesit në Lojërat Mesdhetare në Oran, tani po merr pjesë edhe në Grand Prix të Zagrebit, shkruan KultPlus.

Në përballje me Bakyt Kussakbayeva në kategorinë (-57kg), Loxha tregoi aftësitë e saj dhe arriti që të fitojë meçin dhe të kualifikohet në fazën tjetër.

Flaka Loxha do të përballet në raundin e tretë me xhudisten nga Monlogia, Ichinkhorloo Munkhtsedev.

Ndërkaq, edhe Distria Krasniqi është kualifikuar në çerekfinale, derisa Laura Fazliu do të ndeshet nesër. /KultPlus.com

Ambasada amerikane në Kosovë uron Distrian dhe Flakën: Po bëni krenarë shtetin

Distria Krasniqi dhe Flaka Loxha kanë arritur që t’i sigurojnë Kosovës medaljet e para në Lojërat Mesdhetare në Ohan të Algjerisë, shkruan KultPlus.

Krasniqi, e cila shkëlqeu gjatë gjithë rrugëtimit të saj, fitoi medaljen e artë në fund.

Ndërkaq, Loxha përmes repesazhit triumfoi me sukses drejt medaljes së bronztë.

Për këtë sukses, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovës kanë uruar fitueset.

“Urime Distria dhe Flaka 🥇 🥉Po e bëni krenare Kosovën”, shkruhet në postimin e tyre në “Facebook”. /KultPlus.com

Trajneri Kuka: Dita 1 – një e artë, një e bronztë, një vend i shtatë

Xhudoja sot i solli medalje Kosovës në Lojërat Mesdhetare që po mbahen në Oran të Algjerisë.

Distria Krasniqi sot e fitoi medaljen e artë, kurse Flaka Loxha të bronztën.

Krasniqi ishte e pakompromis në kategorinë deri në 52 kilogramë, duke e fituar çdo ndeshje.

Në anën tjetër, Flaka Loxha fitoi medaljen e bronztë në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Pas këtij suksesi, ka ardhur reagimi nga trajneri i tyre, Driton Kuka.

“Dita 1. Një e artë, një e bronztë, një vend i shtatë. Lojërat Mesdhetare Algjeri. Kosova power”, shkroi Kuka. / KultPlus.com

Flaka Loxha një hap larg medaljes, derisa Erza Muminoviq eliminohet

Flaka Loxha është një fitore larg medaljes së bronztë në Lojërat Mesdhetare Oran 2022, shkruan KultPlus.

Xhudistja jonë mundi me ippon spanjollen, Maria Ruiz, në raundin e parë të repasazhit, kategoria -57 kg.

Loxha do të luftojë për medaljen e bronztë ndaj turkes, Hasret Bozkurt.

Në anën tjetër, xhudistja Erza Muminoviq nuk ka arritur të vazhdojë garimin për medaljen e bronztë përmes repesazhit. /KultPlus.com

Sportistët nga Kosova në gjueti për medalje në Lojërat Mesdhetare

Sportistët nga Kosova do të vazhdojnë sot në ditën e 4-të të Lojërave Mesdhetare në Ohan të Algjerisë, shkruan KultPlus.

Duke filluar nga kampionia olimpike, Distria Krasniqi, e deri te Shpejtim Bajoku në boks.

Ndiqeni më poshtë orarin e plotë të sportistëve, ditë në të cilën pritet që Kosova të fitojë medalje. /KultPlus.com

Çeku për fitoret e xhudos: Rezultatet e tyre ndërkombëtare janë krenari për shtetin tonë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka ndjekur nga afër ekspeditën e ekipit të xhudos së Kosovës që ka pasur në Kampionatin Evropian në Sofje të Bullgarisë, shkruan KultPlus.

I pari i Kulturës ka uruar në llogarinë zyrtare në “Facebook”, punën e jashtëzakonshme të sportistëve në këtë ngjarje madhore për vendin.

Postimi i plotë i Çekut:

“Në europianin e xhudos në Sofje, Laura fiton të argjendtën, Disi të bronztën. Kampionatin Europian 2022 që po mbahet në Sofje të Bullgarisë e nisëm me medaljen e bronztë të Distria Krasniqit, kampiones sonë olimpike. Suksesi vazhdoi edhe sot, në ditën e dytë, kur Laura Fazliu fitoi medaljen e argjendtë duke e marr titullin e nën-kampiones europiane. Paraqitje të mirë në kampionat patën edhe Flaka Loxha dhe Akil Gjakova. Kënaqësi e papërshkrueshme të përcjell nga afër ekipin tonë të xhudos. Rezultatet e tyre ndërkombëtare janë krenari për shtetin tonë. Mirënjohje të veçantë dhe përgëzime të përzemërta kryetarit të Federatës së Xhudos Agron Kuka, trajnerit Driton Kuka dhe xhudisteve e xhudistëve tanë të shkëlqyer”, ka shkruar Çeku.

Kosova në dy Kampionatet e fundit Evropiane ka arritur që të fitojë pesë medalje. /KultPlus.com

Laura Fazliu afër finales, Kosova vazhdon suksesin në xhudo

Xhudistja nga Kosova, Laura Fazliu, është kualifikuar në gjysëmfinale të Kampionatit Evropian, i cili po mbahet në Sofje të Bullgarisë, shkruan KultPlus.

Fazliu arriti që pas vazhdimeve ta mposht Renata Zachovan nga Republika Çeke, derisa tani ajo do të luajë për finalen e madhe,

Kosova është duke u përfaqësuar në këtë Evropian nga katër xhudistë: Distria Krasniqi (fitoi medaljen e bronztë), Flaka Loxha (u eliminua në repesazh), Akil Gjakova (është eliminuar gjatë ditës së sotme) dhe Laura Fazliu. /KultPlus.com

Ministri Çeku prezent në suksesin e Krasniqit dhe Loxhës në Evropian

Distria Krasniqi ka arritur që të fitojë medaljen e bronztë në Evropianin që po mbahet në Sofje të Bullgarisë, derisa Flaka Loxha ka zënë vendin e shtatë në këto gara, shkruan KultPlus.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes një postimi në “Facebook”, ka njoftuar për fitoren dhe suksesin e Kosovës, duke treguar se i pranishëm ishte edhe Hajrulla Çeku.

Postimi i plotë:

“Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë

Kampionia olimpike Distria Krasniqi fitoi medaljen e bronztë në Evropianin e xhudos që po mbahet në Sofia. Ajo mundi gjermanen Mascha Ballhaus në kategorinë -52 kg.

Flaka Loxha (-57 kg), zuri vendin e shtatë, suksesi më i madh i saj në Evropianin e seniorëve.

Garat i përcolli nga afër edhe Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku“. /KultPlus.com

Loxha synon finalen, Krasniqi vazhdon në repesazh

Xhudistët nga Kosova janë duke marrë pjesë në Evropianin 2022 i cili mbahet në Sofje të Bullgarisë, shkruan KultPlus.

Në kategorinë 52 kilogramë, Xhudistja franceze, Amandine Buchard ka arritur që pas një lufte shumë të fort, të fitojë në përballje me Distria Krasniqin, për të vazhduar rrugën drejt gjysëmfinales.

Krasniqi kaloi raundin e parë pa u ndeshur me dikë, derisa në raundin e dytë fitoi ndaj Gabriela Dimitrova, dhe tani do të vazhdojë në repesazh.

Në anën tjetër, në kategorinë 57 kilogramë, Flaka Loxha ka fituar dy meçe dhe tani do të luajë në çerekfinale ndaj Paule Starke.

Kosova është duke u përfaqësuar në këtë Evropian nga katër xhudistë: Distria Krasniqi, Flaka Loxha, Akil Gjakova dhe Laura Fazliu. /KultPlus.com

Rikthimi i kampionëve, ekipi i xhudos gati për Evropianin 2022

Ekipi i xhudos i kthehet Evropianit, ku vitin e kaluar fitoi tri medalje.

Ekipi i xhudos do t’i kthehet Kampionatit Evropian, ku prej nesër e deri më 1 maj do të mbahet në Sofia të Bullgarisë.

Në Evropianin e fundit, të mbajtur në Lisbon të Portugalisë, ekipi i xhudos fitoi tri medalje, dy të arta dhe një të bronztë, me ç’rast e mbylli kampionatin në vendin e parë për nga numri i medaljeve të arta.

Këtë herë, ekipi do të përbëhet nga dy kampionët e Evropës nga viti i kaluar, Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova, si dhe Flaka Loxha e Laura Fazliu.

Kampionia olimpike, Krasniqi, garon në kategorinë deri në 52 kilogramë, Gjakova në -73 kg, Loxha në -57 dhe Fazliu në -63 kg.

Kampionia olimpike, Nora Gjakova dhe medalistja e bronztë e botës 2019, Loriana Kuka, do të mungojnë shkaku i lëndimeve.

Distria dhe Flaka garojnë nesër, ndërsa Laura e Akili të shtunën. /KultPlus.com