Elsa Lila rikthehet në Tiranë me një koncert madhështor

Është rikthyer gjithmonë në qytetin e saj, nga ku nisi shumë vite më parë, atëherë kur ishte aq e vogël sa vështirë se kishte fuqi të perceptonte mrekullinë që ndodhi prej sekondës së parë që lëshoi tingujt e zërit të saj magjik.

Kanë qenë projekte të ndryshme muzikore, televizive, (siç ishte “The Voice of Albania” në Top Channel), festivale (siç ishte dhe ai i një viti më parë ku shënoi suksesin e radhës me “Evita”) që e kanë nxitur të rishfaqet në skenë e në ekran. Por asnjëherë për një koncert të sajin, në të tilla përmasa, të cilin po e përgatit ta sjellë tani.

Ajo ende nuk ka shpallur asnjë lajm, por burime nga stafi organizativ na pohojnë se është krejt zyrtare: Koncerti titulluar “Finalmente Elsa” do të sjellë në 1 nëntor, në Pallatin e Kongreseve të parin recital të saj.

“Do të jetë pa diskutim një koncert nga fillimi deri në fund live. S’mund të tingëllojë ndryshe, veçse krejt i vërtetë, një koncert nga Elsa Lila, artistja që po vazhdon ta sfidojë fort veten dhe kohën ku jeton e nga bashkëpunëtorët e saj, të tjerë artistë të njohur italianë, me të cilët po realizon prej kohësh projekte të shumta muzikore në Itali”, konfirmojnë për Top Channel të njëjtat burime.

Ekipi muzikor e ka nisur punën përgatitore prej ditësh, andej detit, për të na sjellë këndej në Tiranë një repertor të larmishëm e special muzikor…ku vendin kryesor do ta zërë muzika shqiptare, pa lënë mënjanë kurrsesi edhe atë italiane. Kujtojmë që suksesi i radhës i Elsa Lilës pas “Pyes lotin” dhe “Larg urrejtje” në Shqipëri, ishte ai i Sanremos me “Valeria” dhe “Il senso della vita”.

Kështu është e ndarë jeta e saj artistike, mes kulturës së dy vendeve, që do të jenë dhe dy shtyllat e forta të koncertit të saj. / KultPlus.com

Po e nisim ditën me “Kuturu”, një interpretim live i Aleksandër Gjokës që ka lënë pa frymë publikun (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një kryevepër dhe këtë mendim e ndajnë shumë adhurues të muzikës së tij.

Sot po e kujtojmë një performancë të mahnitshme të tij, në një koncert të vërtetë spektakolar, ku artisti Aleksander Gjoka ka lënë publikun pa frymë. Një moment kulmues ishte kur ai solli një interpretim të jashtëzakonshëm të këngës së tij të famshme “Kuturu”, shkruan KultPlus.

Qysh në fillim, Aleksander Gjoka e bëri të qartë se ai do të japë maksimumin e tij në këtë performancë. Publiku nuk u zhgënjye, kur ai nisi të këndonte me një zë të qartë dhe tërheqës, që nuk mund të mos ngjallte emocione tek publiku e madje edhe tek dëgjuesit sot, edhe pse kanë kaluar shumë vite nga kjo performancë.

Instrumentalizimi i këngës ishte mahnitës, e tërë orkestra ishte e harmonizuar dhe e sinkronizuar. Të gjitha notat dhe të gjitha momentet e ngrohta u përqafuan në një mënyrë të tillë që bën të vështirë për ta përshkruar me fjalë.

Por, në interpretimin e Aleksander Gjokës, theksi nuk ishte vetëm tek zëri dhe instrumentalizimi, por edhe tek energjia dhe emocionet që ai investoi në performancën e tij. Ai lëvizi si një valë në skenë, duke kënduar me një pasion të jashtëzakonshëm dhe duke u ndalur vetëm për të marrë frymë.

Me këngën “Kuturu”, Aleksander Gjoka na dëshmoi edhe njëherë se ne kemi artistë të jashtëzakonshëm e me vlera të larta.

KultPlus ju sjell sot këtë interpretim të mahnitshëm duke ja bashkangjitur edhe tekstin e këngës.

Kuturu

Eci rrugëve kot, kuturù,
dhe s’di ku shkoj…
Xurxull jam prapë unë… se ajo,
një bohem nuk e do.
Sa të desha, shpirt,
s’mund ta dish.
Të vodhën ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.


Sa e lumtur je, unë s’e di,
me atë që jeton.
Mund ta blejë ai për ty dhe botën,
vetëm zemrën, jo!
Mbeti shkretë tani streha jonë,
në luks je ngrirë… në kyç, trishton,
si në muze… si një Xhokondë.


Ref.
Unë në jetë i pasur s’jam vërtet,
por në ëndërr e shoh veten mbret (!)
Nëpër pub-e tok me miqtë harxhoj,
unë Hënën si monedhë.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufetë s’më vrasin dot,
se ka një Zot…!


Eci rrugëve kot, mori fund,
ky fati im – kuturù.
Ty s’të kam tani dhe në shi,
pija po më shkund.
Se në dashuri, kur të dhemb,
jo dehja s’del dhe aq lehtë.
Të desha, Xhokondë, ty… një bohemë….!
/ KultPlus.com

Petrit Çeku me recital live nga dhoma: Ndjehem sikur ishim bashkë në ato momente

Pothuajse në gjithë botën janë ndalur të gjitha aktivitetet kulturore e artistike për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme që është krijuar me rastin e shpërndarjes së Koronavirusit. Italianët, aty ku virusi u shpërnda në masë të madhe, duke qenë në karantinë, janë munduar të gjejnë mënyra të ndryshme se si të argëtohen dhe ta mposhtin panikun nga ky virus. Duke dalë në ballkone atë bënë muzikë e kënduan, duke i dhënë mesazh gjithë botës se jeta duhet shijuar në çdo mënyrë, shkruan KultPlus.

Por, një veprim të jashtëzakonshëm e ka bërë edhe kitaristi shqiptar Petrit Çeku.

Ai ka zgjedhur një tjetër formë, që përmes artit të tij të jetë më afër njerëzve në këto kohë të vështira.

Duke qenë i izoluar në banesën e tij në Zagreb, ai ka vendosur të mbajë një recital me veprat e Schubertit.

 Në një lidhje Live në Facebook ai ka arritur të mbledhë një numër të madh njerëzish në recitalin e tij më të veçantë ndonjëherë. Për gati gjysmë ore, ai solli gjashtë vepra të kompozitorit austriak Franz Peter Schubert. Nga gjithë sallat e mëdha që ka shkelur Çeku, dhoma e tij dukej sikur ishte një hapësirë ideale për atë recital e sikur atij po i jepte qetësinë e botës.

Ai përmes një statusi në Facebook, falënderoi të gjithë ata që e përcjellën recitalin e tij, duke potencuar faktin se ishin pothuajse 10 mijë njerëz nga e gjithë bota që e shikuan Live recitalin e tij të vogël.

“Ndjehem sikur ishim bashkë në ato momente. Të mos harrojmë se megjithëse jemi të bllokuar në shtëpitë tona, ne jemi bashkë në këtë”, ka shkruar Petriti në Facebook. / KultPlus.com

https://www.facebook.com/petritcekuguitar/videos/212469509813559/UzpfSTY4MTcwNjA3MTozMDYwNjExMjk0OTk0MTQ6MTA6MDoxNTg1NzI0Mzk5OjY2NzY0OTI3OTI5NDc2NzY0NzE/

Eda Zari rikthehet në Prishtinë, sjellë një “Udhëtim dimëror” në prag të festave të fundvitit

Më 1 dhjetor me fillim nga ora 20:00 në Teatrin Oda, rikthehet Eda Zari, për një koncert të radhës, shkruan KultPlus.

Eda Zari feat. Rhani Krija, Gert Kapo, Visar Kuçi, Ilir Bajri, Hayden Chisholm sjellin “Udhëtim dimëror – Spiritual Jazz – kanellë dhe verë”, në Teatrin Oda, aty ku do të lexojë Sokol Çunga.

“Një program i pazakontë përmbush dëshira të vogla nostalgjike muzikale dhe kyçet me përmasën shpirtërore në muzikë. Përmes aranzhimeve të larmishme xhaz gërshetohen melodi aq të njohura, që tingëllojnë familjare, dhe përgatisin shpirtin për sezonin e festave të fundvitit.

Dimensioni shpirtëror në muzikë është jashtëzakonisht i rëndësishëm, ndaj shkojmë muzikalisht pas në histori, për të njohur vlerën e ritualeve, festave, simbolikave.

Ritualet që ngrohin zemrën janë gjithmonë të mira. Nuk janë domosdo vetëm pikëpamjet e tradicionale fetare. Janë, bashkë me to, dhe ato rituale laike që japin shembuj, na tregojnë, së pari, si të paqtohemi dhe të festojmë të gjithë së bashku, në emër të dashurisë dhe paqes.

“Ja na erdhi viti i ri”, “Silent Night” janë këngë të njohura për çdo moshë. Pothuajse kushdo mund të këndojë nën zë e me zë duke bërë të pranishme ndjesinë e bredhave plot borë, të nuhasim biskotat e sheqerit që vijnë nga furra, të shohim dritaret e kuzhinës me avull. Dëshirojmë t’ju kënaqim, ndonëse sezoni i festave ende nuk ka filluar, duke ju sjellë përjetimin e një nate dimri me tinguj nga muzikantë të përkushtuar, dhe “Përralla nga e shkuara“!”, thuhet në njoftim./ KultPlus.com

Kur Aleksandër Gjokës i kërkohet të këndojë “live” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka është një nga figurat kyçe të muzikës shqiptare, një zë i rrallë i cili i ka dhënë përjetësinë secilës këngë që e ka kënduar, shkruan KultPlus.

I natyrshëm në skenë, pa shumë lëvizje e veç me zë, ai arrin ta marrë publikun me vete. Në skenat ku është ngjitur publiku e ka përcjellë gjithnjë në këndim.

Në emisionin “Top show”, atij i ishte kërkuar që për kënaqësinë dhe nostalgjinë e publikut të këndojë “live”, ndërsa ai më shaka është përgjigjur “Ti dyshon se unë nuk këndojë live”, ndërsa me duart e ngritura lart fillon të këndojë një nga këngët e tij epike “Dashurisë së shkuar”, duke i mahnitur të gjithë të pranishmit, që e përcjellin me duartrokitje. / KultPlus.com

Dua Lipa interpreton Live në emisionin “Later… with Jools Holland” në BBC Two (VIDEO)

Zëri kosovar që po mahnit botën, interpretoi mbrëmë Live në emisionin “Later… with Jools Holland” në BBC Two, shkruan KultPlus.

Dua Lipa është ajo që interpretoi bashkë me bendin e saj tek Jools Holland këngët “Be the one”, “Homesick” dhe “New Rules”.

“Later… with Jools Holland”, është emisioni i cili transmetohet në BBC Two, dhe daton që nga viti 1992.

Dua nëpërmjet rrjetit social Instagram, ajo ka shkruar se mbrëmë ishte një natë e veçantë për të.

“Unë me bendin tim performuam në Jools Holland. Kjo do të thotë shumë për neve dhe ne jemi shumë të lumtur. Shumë krenare për tërë ekipin tim. Ne ia dolëm. Për ata që nuk kanë kapur shfaqjen e drejtpërdrejtë natën e kaluar, të shtunën në mbrëmje mund ta ndjekin atë dhe të na shihni duke performuar “Be The One”, “Homesick” and “New Rules”. Ju dua të gjithëve”, ka shkruar Lipa. / KultPlus.com

Albina Kelmendi and Band performojnë sonte në Rockuzinë

Albina, një këngëtare e dalluar nga Talent Show “The Voice Of Albania” performon sonte, me 24 shkurt, në Rockuzinë, lokal ky tani më i njohuri për shprehjen e talenteve dhe performancave muzikore të rrymës Rock.

Karriera e Albinës si këngëtare filloi nga Talent Show i njohur “The Voice Of Albania”, ajo nuk u ndal me kaq, pasi që në fillimet e saj u ngjit suksesëshëm edhe në skenën e finales së “Top Fest” me këngën “Nuk ka ma mirë”.
Nga ajo kohë, Albina realizoi edhe dy videoklipe duke filluar me = “Ëndrrën mos ma merr” dhe “Hera e parë”.


Ajo performon në shumë lokale të vendit tonë pasi talenti dhe zëri i saj çdo ditë e më shumë po pëlqehet nga publiku shqiptar.

Të gjithë ata që e duan rokun dhe zërin e Albinës kanë mundësinë ta shijojnë në një nga lokalet më të mira të vendit tonë ku performohet live, sonte në Rockuzinë. / KultPlus.com

Grupi i njohur ‘Ethnically Plluged’ performon sonte në Rockuzinë

Ethnically Pllugged, i formuar në vitin 2004, është një grup i përbërë nga disa prej muzikantëve shumë të njohur të Kosovës.

Të gjithë anëtarët e grupit kanë përvojë mbi 20 vjeçare me gupe të ndryshme kosovare si TNT, Marigona etj.

Muzika e ‘Ethnically Pllugged’ është e bazuar në përpunimin e muzikës tradicionale shqipe me instrumente të ndryshme dhe me anim nga Jazz/Fusion. Ata publikuan audio CD dhe DVD në vitin 2005. Deri më tani kanë pasur shumë performanca të suksesshme nëpër Kosovë.

Bendin e përbëjnë, Luan Macula në kitarë, Ilir Tolaj në kitarë, Edon Ramadani në piano dhe Teoman Ukqa në bateri. Këtë nate Ethnically Pllugged do të ngjiten në skenën e Rockuzinë për herë të parë, me shumë risi në repertorin e tyre.

Performanca e tyre fillon në ora 21:00. / KultPlus.com

Fustanellat e Fanfara Tirana u shpalosën mbrëmë në RaiUno me një performancë live

U mbushen plot 15 vite që grupi muzikor Fanfara Tirana mbetet i vetmi produkt muzikor i nivelit të lartë që Shqipëria eksporton.

Mbrëmë pas performancës së 1 majit të vitit 2016-të me kantautorin italian Max Gazzè, ku Fanfara Tirana dhuruan qeleshet e bardha për publikun e Romës, ata u shfaqën sërish si të ftuar në emisionin më të rëndësishëm të televizionit shtetëror RaiUno, përcjellë KultPlus.

“Uno, Due, Tre … Fiorella”, është emisioni i jashtëzakonshëm me dy të shtuna (16 dhe 23 shtator) që hap sezonin dimëror në kanalin më të rëndësishëm të Rai-t nën drejtimin e një prej ikonave muzikore italiane të muzikës kantautorale, Fiorella Mannoia. Djemtë e Fanfara Tirana, shpalosën fustanellat e tyre të bardha e shoqëruan Fiorellen dhe Max-in në performancën e tyre live. Hera e parë në historinë e Rai-t ku performon LIVE një bend shqiptar.

Viti 2018 për Fanfara Tirana do të jetë plot surpriza. Dy albume të reja nga të cilët volumi i dytë i Kabatronics me anglezet Transglobal Underground dhe bashkëpunimi me gjeniun shqiptar të muzikës, kompozitorin, pianistin dhe kitaristin Robert Bisha.
Ndërkohë Fanfara Tirana do të prezantohen Live në Varshave më 28 shtator në Cross Culture Festival, apo në Budapest në Ritmo Festival më 8 tetor si dhe në Kaba 2.0 Festiv.al në Korçë që do të anuncohet së shpejti./ KultPlus.com

Video nga koncerti i 1 majit 2016