“Don’t Look Up” thyen rekordin e Netflixit për shikueshmërinë më të lartë në javë

“Don’t Look Up” zyrtarisht ka thyer rekordin me shikueshmërinë më të lartë për një film në javë në historinë e Netflixit.

Në javën prej 27 dhjetorit deri më 2 janar ka marrë 152.29 milionë orë shikueshmëri në botë, ka konfirmuar platforma për Deadline.

Të dhënat e lëshuara nga Netflixi treguan se është në treshen e parë më të shikuar, pas “Bird Box” dhe “Red Notice”.

Ndërkaq, filmi “Lulli” është më i shikuari në javë sa i përket filmave që nuk janë në gjuhën angleze. / KultPlus.com

‘Zgjoi’ vazhdon të marrë mbështetje, Deadline: Filmi ka një mundësi të mirë për të hyrë në listën e ngushtë të çmimeve Oscar

Lista e ngushtë për kategorinë e filmave ndërkombëtarë të metrazhit të gjatë të Oscars pritet të martën, kështu që vrojtimi i ‘Deadline’ së titujve që kanë një mundësi të mirë për të arritur suksesin, është publikuar.

Filma nga gjithsej 93 vende janë të pranueshëm në garë këtë vit, dhe më poshtë po shohim nga afër një përzgjedhje të tyre, transmeton KultPlus.

Siç vazhdon të ndodhë çdo vit, kjo është një punë e fortë nga zëra të ndryshëm në mbarë botën. Temat variojnë nga ajo personale te ajo e guximshme, nga jeta e vërtetë në folklorike dhe mistike, dhe përfshijnë pamje humaniste – në disa raste dramatike, dhe në disa, komike.

Fituesit e çmimeve nga festivalet, veçanërisht në Kanë këtë vit, përbëjnë një numër të hyrjeve, ndërsa Sundance gjithashtu ka një shfaqje të spikatur.

Deadline, përmes ngjarjeve të ndryshme të Konkurentëve, si dhe intervistave të veçanta, ka folur me krijuesit e filmave pas shumë prej hyrjeve të përgjithshme. Secili titull në listën e mëposhtme është shqyrtuar nga kritikët e Deadline ndërsa ne kemi rritur vargun tonë të linjës ndërkombëtare të kritikëve.

KultPlus ju sjell artikullin e plotë të tyre rreth filmit Zgjoi:

Ky film debutues nga shkrimtarja-regjisorja Basholli fitoi Çmimet e Audiencës Botërore të Kinemasë, Regjisë dhe Jurisë së Madhe në Festivalin e Filmit Sundance 2021. Një lëshim i ‘Zeitgeist Films’ në bashkëpunim me Kino Lorber në Amerikën e Veriut, së fundmi siguroi mbështetjen e Elisabeth Moss dhe Lindsey McManus të cilët hynë si producentë ekzekutivë.

Kjo është historia e vërtetë e Fahrijes (Yllka Gashit), e cila, si shumë gra të tjera në fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpresë të zbehur dhe pikëllim në rritje që kur i shoqi u zhduk gjatë luftës në Kosovë. Për të siguruar familjen e saj në vështirësi, ajo mbledh gra të tjera në komunitetin e saj për të nisur një biznes që shet ajvarin me salcë me piper të kuq. Së bashku ata gjejnë shërim dhe ngushëllim duke menduar për një të ardhme pa burrat e tyre.

Në “Deadline’s Contenders Film: International”, Basholli tha: “Unë mund të bëja shumë filma për jetën e [Fahrijes] dhe atë nëpër të cilën ajo kaloi gjatë luftës dhe pas luftës, por në fakt ishte karakteri dhe personaliteti i saj që me të vërtetë pati një ndikim të madh tek unë dhe mbi të gjithë ne.”

Në rishikimin e Deadline, Stephanie Bunbury shkroi: “Goditjet dhe shkatërrimi janë në detaje dhe grupe, të cilat mbartin disa grushta të rënda”.

Këtë lajm e ka publikuar “Deadline”, si dhe të njëjtin e ka shpërndarë vetë Basholli në profilin e saj në Instagram. / KultPlus.com

Linja e Kritikëve Ndërkombëtarë: ‘Zgjoi’ shpresëdhënës për Oscar të Kosovës

Gazeta e njohur amerikane, Deadline, e cila merret kryesisht me lajmet e New Yorkut ka bërë një analizë mbi filmin shumë të suksesshëm të kinematografisë së Kosovës “Zgjoi”, shkruan KultPlus.

Deadline vendos që përmes përshkrimit të filmit, të jap edhe komente e kritika mbi atë se çfarë ka krijuar Blerta Basholli së bashku me gjithë ekipin e “Zgjoit”.

Regjisorja Blerta Basholli dhe kineatori Alex Bloom zgjodhën të xhironin Hive sikur të ishte një dokumentar për jetën e fshatit. Nuk ka skena madhështore dhune, nuk ka rikthime të betejës, nuk ka zjarre. Dhurata e veçantë e Bashollit është të përcjellë rraskapitjen e plotë të trishtimit. Këto gra e pranojnë fatkeqësinë si fatin e tyre; çdo gjë tjetër thjesht kërkon shumë energji. Kur dikush — me sa duket burrat që i pështyjnë nga kafeneja, ose ndoshta gratë që kundërshtojnë sipërmarrjen që i quajnë “bushtra” — hyn brenda natës në bodrumin e Fahrijes për të thyer kavanozat e ajvarit të vendosur me kujdes, gratë thjesht psherëtin dhe marrin fshesat e tyre. Përveç Fahrijes, e cila largohet nga xhami i thyer me një pamje të nervozuar në fytyrë. Ajo nuk do të humbasë tërë vetëm e saj, por nuk do ta durojë as këtë.

Pjesa më e madhe e forcës morale të tregimit varet nga Yllka Gashi, e cila ishte e shkëlqyer, një prani e një force kaq të ndaluar saqë kur tiparet e saj zbuten qoftë edhe për një moment – duke i hedhur një sy djalit të saj në rritje ndërsa ai bën dush, ose duke parë diellin që perëndon mbi malet – jemi të “egra”. Fahrija nuk është një personazh i dashur, por ne jemi në anën e saj. Shikojeni atë teksa shpërthen bën mjalt në turmën e bletëve, lan vjehrrin e saj, shërben çaj, lufton me një përdhunues dhe bind një bandë fqinjësh të saj që nuk e pëlqejnë shumë të ngrihen për veten e tyre; ajo është edhe një objekt i palëvizshëm edhe një forcë e pandalshme.

Pikërisht në fund shohim gratë e vërteta të Krushës të ulura në rreth, duke qëruar specat. Ka një pamje të afërt të një palë duarsh të veshura nga puna dhe më pas, shumë shkurt, një kornizë e ngrirë mbi Fahrijen e vërtetë. Kjo është ajo. Një grua e bukur, por Zoti e di se ajo fytyrë ka parë shumë jetë të tmerrshme, ishte përshkrimi shumë i gjatë që Deadline i bëri filmat dhe vlerësoi se “Zgjoi” është shprësëdhënës që Kosova të arrijë të fitojë një Oscar. /KultPlus.com