Shtyhet ceremonia e çmimeve Grammy për të dytin vit radhazi

Përhapja e madhe e variantit të ri COVID-19, Omicron, ka ndikuar në shtyrjen e ceremonisë së ndarjeve të çmimeve “Grammy”, që është paraparë të mbahet më 31 janar të këtij viti, përcjell KultPlus.

Edicioni i 64-të i “Grammy” nuk ka shkuar siç është planifikuar për shkak të pandemisë.

Dy edicionet e fundit të këtyre çmimeve janë përcjellur me raste të njëjta, ku vitin e kaluar që ishte paraparë të mbahej po në të njëjtën datë, 31 janar 2021 – më 5 janar u bë e ditur se nuk do të mbahej në datën e caktuar dhe u shtye për 14 mars, pasi në Los Angeles kishte probleme të mëdha me virusin.

Nominimet “Grammy” janë bërë të ditura më 23 nëntor të vitit 2021.

Jon Batiste prinë më 11 nominime, duke vazhduar më pas me Doja Cat, H.E.R., dhe Justin Bieber. / KultPlus.com

Ceremonia ‘Grammy Awards’ mund të shtyhet, shkak përhapja e Omicron

Përhapja e madhe e variantit të ri COVID-19, Omicron, mund të ndikojë në shtyrjen e ceremonisë së ndarjeve të çmimeve “Grammy”, që është paraparë të mbahet më 31 janar të këtij viti, përcjell KultPlus.

Edicioni i 64-të i “Grammy” mund të mos shkojë siç është planifikuar për shkak të pandemisë.

Dy edicionet e fundit të këtyre çmimeve janë përcjellur me raste të njëjta, ku vitin e kaluar që ishte paraparë të mbahej po në të njëjtën datë, 31 janar 2021 – më 5 janar u bë e ditur se nuk do të mbahej në datën e caktuar dhe u shtye për 14 mars, pasi në Los Angeles kishte probleme të mëdha me virusin.

Nominimet “Grammy” janë bërë të ditura më 23 nëntor të vitit 2021. Jon Batiste prinë më 11 nominime, duke vazhduar më pas me Doja Cat, H.E.R., dhe Justin Bieber. /KultPlus.com

Bebe Rexha për TMZ: Ka shumë lojë në prapaskenë kur bëhet fjalë për çmime

Bebe Rexha mund të mos ketë marrë çmime Grammy, por ajo nuk ka nevojë për asnjë trofe për të konfirmuar gjënë më të rëndësishme, që njerëzit e duan muzikën e saj.

Këngëtarja e njohur shqiptare ka tre këngë me mbi 1 miliardë klikime secila, përfshirë hitin me G-Eazy, “Me, Myself & I”.

Por në një intervistë për TMZ, ajo ka vënë në dukje se nuk i duhet një çmim kur njerëzit dëgjojnë muzikën e saj.

Teksa u pyet se përse mendonte që klikimet tek këngët e saj nuk përkthehen në çmime, këngëtarja u shpreh se “ka shumë lojë në prapaskenë kur bëhet fjalë për vlerësime, përfshirë politikën dhe paratë.” / KultPlus.com

Adele publikon albumin e saj, por nuk arrin të nominohet për çmimet ‘Grammy’

Artistja e njohur, Adele nuk është nominuar në asnjë kategori për Grammy Awards.

Pavarësisht se kohët e fundit publikoi një nga albumet më të vlerësuara nga kritikët, artistja e “Easy on Me” nuk kishte të drejtë të nominohej për çmimet Grammy 2022.

As albumi i saj më i ri “30” dhe as “Easy on me” nuk u publikuan përpara 30 shtatorit 2021 – datë e pranueshmërisë për çmimet Grammy të vitit të ardhshëm.

Albume të tjera të zhurmshme të vitit 2021 që nuk arritën të nominohen për çmimet Grammy për shkak të datave të tyre të publikimit përfshijnë “=” të Ed Sheeran, “Something for Thee Hotties” të Megan Thee Stallion, “Still Over It” të Summer Walker, Bruno Mars dhe Anderson Paak “An Evening Me Silk Sonic” dhe “Red (Versioni i Taylor) të Taylor Swift.

Këtë vit shënohet edicioni i 64-të i Grammy, i cili mbahet më 31 janar të vitit 2022. /KultPlus.com

Jay Z vendos rekord historik të çmimeve ‘Grammy’

Jay Z edhe zyrtarisht është artisti me më së shumti nominime në histori të çmimeve “Grammy”, me 83 nominime gjithsej, përcjellë KultPlus.

Reperi ka tejkaluar Quincy Jones – i cili ka 80 të tilla – pasi mori tre nominime për çmimet Grammy 2022 të martën.

Jay-Z fitoi një për albumin e vitit për “Donda” të Kayne West dhe dy në kategorinë e këngës më të mirë Rap, për “Bath Salts” të DMX dhe “Jail” të West.

Ish-anëtari i Beatles, Paul McCartney tani vjen menjëherë pas reperit me 81 nominime, pasi ai kapi edhe dy të tjera për vitin 2022.

Jay-Z ka fituar 23 çmime Grammy në karrierën e tij, duke përfshirë albumin më të mirë bashkëkohor urban për “Everything Is Love” në 2018 dhe katër fitimet e këngës më të mirë Rap, duke përfshirë “Empire”. /KultPlus.com

Jay-Z and collaborator Alicia Keys cozy up after he received the President's Merit Award during Clive Davis' pre-Grammys gala in 2018.

Eric Clapton, dashuria e të cilit jeton në telat e kitarës së tij (VIDEO)

“Muzika më shëroi mua”, pati thënë Eric Clapton, duke mos e realizuar faktin se është pikërisht muzika e tij ajo që shëroi shumë dëgjues të tij. Dashuria e tij për muzikën jeton në telat e kitarës së tij, e tekstet e këngëve janë art në vete, shkruan KultPlus.

Eric Clapton, kitaristi i njohur anglez është një nga kitaristët më të njohur dhe më të dashur për publikun. Këngët e tij priten shumë mirë nga dëgjuesit të cilët i qëndrojnë besnik muzikës së tij ndër vite.

Muzika e tij ofron një vend të komfortit që gjithmonë të bënë të ndihesh si në ‘shtëpi’.

Clapton u rendit i dyti në listën e ‘Rolling Stone’ për “100 Kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 Kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të ‘Gibson’. Ai gjithashtu zuri vendin e pestë në listën e revistës ‘Time’ të “10 Lojtarëve më të Mirë të Kitarës Elektrike” në vitin 2009.

“Sa herë që merrni kitarën tuaj për të luajtur, luani sikur të jetë hera e fundit”, sugjeron Clapton, i cili i qëndron prapa fjalës së tij, gjithmonë duke i dhuruar publikut performancat më të mira.

Clapton ka fituar 18 ‘Grammy Awards’, e po ashtu edhe ‘Brit Award’ për ‘Kontribut të Shquar në Muzikë’.

Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Para disa ditëve, Eric Clapton, solli një version të ri të këngës së tij ‘After midnight’ – The lady in the balcony’, dhe sot KultPlus ju sjell atë më poshtë:

Disa nga këngët e tjera të njohura nga Eric Clapton janë:

“Blue Eyes Blue”

“Layla”

“Wonderful Tonight’’

“Badge”

“Old love”, e shumë të tjera që ende i dhurojnë publikut të njëjtat emocione si kur u dëgjuan për herë të parë. / KultPlus.com

Vajza e Beyonce bën histori, fiton ‘Grammy’ në moshën 9 vjeçare

Në moshën nëntë vjeçare, Blue Ivy Carter është tashmë një fituese e një çmimi Grammy. Vajza e madhe e Beyonce-s dhe Jay-Z mori në shtëpi çmimin e saj të parë “Grammy” të Dielën, vetëm disa orë para ceremonisë televizive.

Blue Ivy fitoi trofeun e artë për videoklipin më të mirë për këngën “Brown Skin Girl”. Blue është bërë kështu muzikantja e dytë më e re që merr një Grammy, pas Leah Peasall. Videoja muzikore është realizuar për filmin “Black is king” të Beyonces.

Blue Ivy tashmë ka marrë një çmim BET, Soul Train Music Award dhe NAACP Image Award për këtë këngë. Beyoncé gjithashtu mori në shtëpi një GRAMMY për performancën më të mirë rap për bashkëpunimin e saj me Megan Thee Stallion në “Savage”. 39-vjeçarja ka fituar gjithsej 26 çmime Grammy gjatë karrierës së saj muzikore./ KultPlus.com

Osmani uron Dua Lipën: Ju jeni inspirim për gjithë botën

Ushtruesja e detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani  ka uruar këngëtaren e famshme, Dua Lipa për çmimin “Albumi më i mirë Pop” në “Grammy Awards 2021”, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në Instagram Story, Osmani ka thënë se Dua nuk është inspirim vetëm për vajzat dhe gratë në Kosovë, por në të gjithë botën.

“Urime për yllin tonë Dua Lipa” në ‘Grammy-n’ e saj për albumin më të mirë në zhanrin pop. Ju nuk jeni vetëm një frymëzim për vajzat dhe gratë në Kosovë, por edhe në të gjithë botën. Ti po na bën çdo ditë e më shumë krenarë. Vazhdo të shkëlqesh”, ka shkruar Osmani në një postim të publikuar në InstaStory./ KultPlus.com

Simbolika pas fustanit të Dua Lipës në ceremoninë e Grammy

Të gjitha veshjet e Dua Lipës në ceremoninë e Grammy u përfolën e u pëlqyen shumë nga të gjithë.

Fustani rozë e hapur nga Versace me flutur sipas këngëtarës ka një kuptim më të thellë për të, transmeton Anabel.

“Ky është një fustan Versace i bërë për këtë rast. Fluturat kanë patur shumë kuptim për mua këtë vit dhe në fakt, kanë shumë domethënie edhe për Versace-n. Prandaj, m’u duk interesante të bashkoheshim dhe të bënim diçka të lezetshme”, tha Dua.

Fluturat mendohen të jenë simbolikë e ringjalljes, ripërtritjes dhe rezistëncës, duke u bazuar në procesin nëpër të cilin kalon larva për t’u shëndrruar në flutur./KultPlus.com

Dua Lipa attends the #Grammys wearing a custom-made #AtelierVersace column dress entirely covered in crystal mesh. The…

Posted by Versace on Monday, March 15, 2021

Veshjet më të tmerrshme që u panë në ceremoninë ‘Grammy’

Pavarësisht se pandemia ka ndryshuar shumë gjëra, edhe këtë vit nuk munguan VIP-at që treguan shije të tmerrshme me veshjet e tyre në tapetin e kuq të çmimeve Grammy.

“Skuadrën” e të veshurve më keq e kryesoi motra e Miley Cyrus, Noah, e cila u paraqit me një fustan që ngjante si çarçaf./a2/KultPlus.com

‘Vogue’ për Dua Lipën: Vajza e ëndrrave të botës tjetër (FOTO)

Ceremonia e çmimeve “Grammy” ka lënë gojëhapur të gjithë ata që e ndoqën këtë shfaqje. Përveç çmimeve, performavcave të mahnitshme, veshjet e këtij viti ishte një tjetër element që ranë në sy e madje u cilësuan si “veshje të egra”, shkruan KultPlus.

Ndërsa ne e kemi vëmendjen kryesore të artistja shqiptare, Dua Lipa e cila duket që mori vëmendjen më të madhe gjatë kësaj ceremonie. Shkëlqimi i saj nuk ka ikur pa vëmendjen e mediave më prestigjioze botërore, madje Vogue e liston ndër dukjet më të mira të kësaj ceremonie.

Si një vajzë e miratuar nga Donatella, Versace, Dua Lipa është mësuar të veshë fustane të ngathët të markës italiane, por me një fustan rozë të zbukuruar me kristale, ajo ishte vajza e ëndrrave të botës tjetër.

Kësaj radhe qilimi i kuq përkonte me shprehje të guximshme të personalitetit.

Në ceremoninë e vitit 2021, gjendja shpirtërore ishte e parespektueshme dhe e guximshme.

DaBaby u paraqit me një kostum të shkëlqyeshëm Dolce dhe Gabbana, të shoqëruar me rroba kadifeje, një kapele të gjelbër dhe të kuqe dhe shumë aksesorë. Ndërkohë, stilistët dhe mikpritësi i tapetit të kuq Brad Goreski u dha shikuesve një mësim në bllokimin e ngjyrave, duke bashkuar një këmishë rozë të ndritshme me një kostum të kuq, të gjitha nga Versace, me këpucë Louboutin dhe aksesorë Levian.

Doja Cat mishëronte gjithçka që është moda Grammys – sipas Goreski – me një fustan të thellë Roberto Cavalli me pupla jeshile neon dhe kthetra macesh në mëngë.

Për më tepër po ju sjellim fotografitë e yjeve që Vogue i ka vlerësuar për dukjen më të mirë në Grammy 2021. / Vogue / KultPlus.com

Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë histori në Grammy Awards

Beyonce thyen rekord me fitoren e saj të 28-të, në Grammy Awards.

Beyonce tani është  gruaja më e shpërblyer në historinë  e Grammy-t, duke kaluar këngëtaren bluras Alison Krauss. “Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer”, tha ajo teksa pranoi trofeun e saj për performancën më të mirë të R&B.

Grammy i 28-të, i Beyonces u prezantua për nder të Paradës së  zezë, një  festë  e fuqisë  së zezë, të  cilën e shfaqi në Qershor të vitit të kaluar.

“Si artiste, besoj se është detyra ime të pasqyroj kohën dhe ka qenë një kohë kaq e vështirë,” tha ajo ndërsa mblodhi çmimin. Kështu që unë doja të lartësoja, inkurajoja, festoja të gjitha mbretëreshat e bukura të zeza dhe mbretërit që vazhdojnë të më frymëzojnë dhe frymëzojnë botën”.

Ajo tani është barazuar me 28 Grammy të super-producentit Qunicy Jones. Vetëm dirigjenti klasik Sir Georg Solti ka më shumë, gjithsej 31.

Talyor Swift gjithashu bëri histori në ceremoninë  e së  Dielës, duke u bërë  artistja e parë  femër që ka fituar albumin e vitit, tre herë .

Taylor u shpërblye për albumin e saj, Folklore, pas fitoi më parë me albumin Fearless në 2010 dhe opusin pop 1989 në 2016.

Çmimin e albumit të vitit, tre herë  e kanë fituar vetëm tre artistë të tjerë siç jane: Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Wonder.

Beyonce ishte gjithashtu pjesë e një momenti tjetër historik , kur Megan Thee Stallion u bë artistja e parë femër që fitoi çmimin e këngës më të mirë rap.

Muzikanti i Hjustonit mori çmimin për hitin e saj të parë Savage (Remix), në të cilin Beyonce jep një varg të ftuar. / KultPlus.com

“Grammy” i pazakontë

Pa publik dhe nën kushte të pandemisë, ceremonia e sivjetme është cilësuar si më e pazakonta dhe më e paparashikueshmja, për shkak të konkurrencës së madhe mes artistëve

Ceremonia e 63-të e Çmimeve Grammy mbahet në Los Anxhelos të dielën mbrëma, ku do të paraqiten Billie Eilish, BTS, Taylor Swift, Dua Lipa, Harry Styles dhe Cardi B.

E cilësuar tradicionalisht si “nata më e madhe e muzikës”, ceremonia e këtij viti do të jetë pak më ndryshe për shkak të pandemisë.

Nuk do të ketë publik dhe interpretuesit do të ndahen në pesë skena, të rregulluara në një rreth brenda Qendrës së Kongresit të Los Anxhelos për ta ruajtur distancën.

“Nuk është Zoom, nuk është ‘pandemike’”, tha drejtuesi Trevor Noah. “Bendet do të performojnë për njëri-tjetrin”, si një version i yjeve i “Later … With Jools Holland”, pa piano boogie-woogie.

Duke e thyer traditën edhe një herë, çmimet do të shpërndahen nga banakierë, roje sigurie dhe pastrues nga vendet e koncertit, që janë detyruara të mbyllen për shkak të COVID-19.

Këtë vit, Beyonce kryeson nominimet – gjithsej nëntë – duke përfshirë katër për himnin e saj të të drejtave civile “Black Parade”, e cila u publikua në kulmin e protestave “Black Lives Matter” vitin e kaluar. Taylor Swift dhe Dua Lipa vijnë më pas, secila me nga gjashtë nominime. Të gjithë ata janë pretendentë të fortë, por, siç e dinë shikuesit e “Grammy”, presioni për t’i vendosur çmimet i ngazëllen tepër votuesit.

Pretendimet e Swiftit

Projekti befasues i Taylor Swift, “Folklore”, është konkurrenti kryesor për çmimin e albumit e vitit. Fitimi i këtij çmimi nuk do të ishte vetëm rikthim për të, por do të hynte në histori duke u bërë gruaja e parë që e ka fituar këtë çmim tri herë radhazi.

Edhe Beyonce shpreson ta thyejë rekordin duke fituar katër çmime nga nëntë nominime, rekord të cilin e mban Alison Krauss.

BTS, grupi i parë K-pop

Edhe nëse nuk e fiton çmim, grupi BTS tashmë kanë hyrë në histori si grupi i parë K-pop që është nominuar në një kategori kryesore.

Bendi garon për performancën më të mirë të një grupi pop me këngën që ka qenë e para në lista muzikore në ShBA, “Dynamite”.

Kjo kategori është goxha e vështirë, pasi ka emra të mëdhenj.

“Sinqerisht, nuk po presim diçka”, ka thënë reperi/këngëtari RM. “Nuk duam të dëshpërohemi pasi kemi konkurrentë yje si: Lady Gaga, Taylor, Bieber.

Eurovision rikthehet në Grammy

Vetëm një këngë nga Eurovisioni ka fituar çmim Grammy: “Nel Blu, Dipinto Di Blu” nga Domenico Modugno. Balada, që e zuri vendin e tretë në Eurovision më 1958, fitoi dy çmime Grammy më 1959: kënga dhe projekti më i mirë.

Dhe që nga atëherë nuk ka pasur asnjë pikë për këto këngë. Këtë vit rikthimi bëhet me këngën e një filmi, “The Story Of Fire Saga”, që është nominuar për çmimin “kolona zanore më e mirë për mediat vizuale”.

A do ta ndajë çmimin e saj Fiona Apple?

Për herë të parë, vetëm gra janë të nominuara në kategorinë më të mirë të performancës rock, me Pheoebe Bridgers, Haim, Brittany Howard, Big Thief, Grace Potter dhe Fiona Apple. Nëse ajo fiton, Apple thotë se dëshiron ta ndajë çmimin me koleget e saj të nominuara.

“Unë do të merrja Grammyn dhe do ta ndaja në copa mjaftueshëm sa për ta marrë të gjitha dhe do t’i ftoja të gjitha zonjat që ta bëjnë të njëjtën gjë”.

Meryl Streep dhe merimanga

Meryl Streep është aktorja më e nominuar në historinë e çmimeve Oscar –ajo është edhe pretendente e rregullt në Grammy – falë kolonës zanore Mamma Mia, ndër të tjerash. Ajo është përmendur së fundmi në kategoritë e librave audio – falë rrëfimit të saj për librat për fëmijë, si “Lepuri Velveteen”, “Përralla e Lepurit Peter” dhe vepra të tjera që nuk kanë lidhje me lepujt. Këtë vit ajo garon me librin audio të “Charlotte’s Web”, historia klasike e një derri që krijon një miqësi me një merimangë.

Reperja me synime të mëdha

Asnjëra nga reperet si Roxanne Shante, Salt’N’Pepa, Queen Latifah, Lil’ Kim, Left Eye, Missy Elliot, Eve, Lauryn Hill, Nicki Minaj, Cardi B, nuk ka fituar çmim për këngën më të mirë rep.

Kjo mund të ndryshojë këtë vit, pasi kënga e Megan Thee Stallionit, “Savage(Remix)”, po konsiderohet si konkurrentja kryesore për çmim.

Do të ishte domethënëse fitorja e këtij çmimi, pasi vetëm një këngë e zhanrit rep (“This Is America” nga Childish Gambino) e ka fituar këtë çmim.

Pakënaqësi e skandale

Në mesin e shumë kategorive për çmim Grammy, fokusi është gjithmonë te “katërshja e madhe” – kënga e vitit, projekti i vitit, albumi i vitit dhe artisti më i mirë i ri.

Edhe këtë vit ka shumë gjëra kundërthënëse. Skandali më i madh është nominimi për projektin e vitit të këngës “Say So” nga Doja Cat. Kënga e saj është shkruar në bashkëpunim me Lukasz “Dr Luke” Gottwald, pasi ishte akuzuar për ngacmim ndaj Keshas.

Ndërsa, ylli kandez The Weeknd është shprehur i pakënaqur pasi nuk është nominuar për asnjë çmim me këngën “Blinding Lights” dhe për këtë arsye do t’i bojkotojë të gjitha ceremonitë e ardhshme. Kënga e tij ishte kënga më e shitur e vitit.

Për shkak se janë disa kategori, do të mbahen dy ceremoni të dielën.

E para e quajtur “Grammy Awards Premiere” do të mund të shikohet drejtpërdrejt prej orës 19:30 (GMT) /15:30 (ET) të dielën, 14 mars.

Tani për tani, asnjë transmetues britanik nuk ka plane ta transmetojë ceremoninë, mirëpo do të mbulohet plotësisht nga uebfaqja BBC News gjatë natës të dielën./koha/KultPlus.com

Beyonce me nëntë nominime por nuk do të performojë në “Grammy”

Beyonce udhëheq me nominime edhe këtë vit në “Grammy Awards” mirëpo ajo nuk pritet të bëhet pjesë e skenës për këtë vit të kësaj ngjarjeje të madhe.

Shefi i përkohshëm ekzekutiv i Akademisë së Incizimeve, Harvey Mason Jr., ka konfirmuar për Los Angeles Times se këngëtarja 39 vjeçare nuk do të performojë sivjet, pavarësisht se është e nominuar në nëntë kategori.

Humbja e performancës së saj këtë vit besohet se vjen pas kritikave të shumta të kolegut të saj The Weeknd ndaj Akademisë duke thënë se nuk do të paraqes më këngët e tij në Grammy pasi këtë vit nuk ishte nominuar në asnjë kategori.

Ndërkohë, në mesin e nominimeve të Beyonces janë edhe nominimi në kategoritë për “Record of The Year” dhe “Song of The Year”.

Grammy Awards do të mbahet këtë të dielë në orët e vona të mbrëmjes sipas orës lokale në Kosovë./ KultPlus.com

The Weeknd bojkoton “Grammy Awards”

The Weeknd zyrtarisht po bojkoton “Grammy Awards”.

Ylli i pop muzikës tha se nuk do të paraqesë më këngë në shfaqjen vjetore më prestigjioze të idnustrisë muzikore, pasi refuzoi ta nominonte atë për një çmim sivjet për këngën e njohur “Blinding Lights”, e cila kishte qëndruar në top 10 këngët më të mira në Billboard.

Lajmi vjen ndërsa organizata që qëndron pas organizimit të “Grammy Aëards” po përballet me vëzhgim mbi sistemin e saj të fshehtë të votimit dhe paragjykimet e pretenduara kundër artistëve me ngjyrë dhe atyre femrave.

Edicioni i 63-të i këtij spektakli do të transmetohet këtë të diel.

CNN ka kërkuar komentin e këngëtarit rreth kësaj, i cili i ka thënë se ai ka marrë parasysh mungesën e transparencës në procesin e votimit për çmimet më të dëshiruara.

Vetëm katër artistë me ngjyrë kanë fituar “Grammy” gjatë nëntë viteve të fundit. Hera e fundit kur një artisti me ngjyrë fitoi çmimin e rëndësishëm “Albumi i vitit”, ishte viti 2008, përkatësisht pianisti Herbie Hancock.

Një studim i Iniciativës së Përfshirjes USC Annenberg, i zbuluar të martën, zbuloi se interpretuesit me ngjyrë përfaqësonin rreth 38 për qind të të gjithë artistëve në Billboard Hot 100 nga viti 2012 në vitin 2020, por ata morën vetëm rreth 27 për qind të nominimeve të “Grammy” gjatë kësaj periudhe. Dhe vetëm 24 për qind e kandidatëve kryesorë të këtij viti për “Grammy” janë me ngjyrë.

I pyetur nga Times pse po bojkoton, Weeknd tha: “Për shkak të komiteteve të fshehta”.

“Blinding Lights” është një nga pesë këngët numër një në Billboard në 30 vitet e fundit që nuk marrin një nominime nga “Grammy”, sipas Associated Press. Albumi në të cilin shfaqet kënga, “After Hours”, u prish gjithashtu.

Ylli i popit i lindur në Toronto, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, nuk është i vetmi artist që thërret për bojkotimin e mbrëmjes më prestigjioze të muzikës. / KultPlus.com

Jhene Aiko merr rolin e prezantueses në ceremoninë ‘Grammy Awards’

Jhene Aiko do të prezantojë në ceremoninë e Grammy Awards këtë muaj.

Akademia e Regjistrimit njoftoi të martën se këngëtarja e nominuar nga Grammy do të drejtojë shfaqjen paraprake, ku dhurohen shumica e trofeve.

Ceremonia do të transmetohet drejtëpërdrejtë në webfaqen e Grammy.

Grammy Awards do të mbahet në Los Angeles në Staples Center më 15 mars.

Para-shfaqja do të shfaqë interpretime nga reperi Burna Boy, këngëtari Rufus Wainwright, banda e xhazit Terri Lyne Carrington + Social Science, pianisti Igor Levit, këngëtari Poppy dhe muzikanti latin Lido Pimienta.

Albumi i tretë i Jhene Aiko, “Chilombo” është nominuar për albumin e vitit dhe albumi më i mirë progresiv R&B.

Ajo gjithashtu është nominuar për performancën më të mirë R&B të këngës së saj në bashkëpunim me John Legend “Lightning & Thunder”./ KultPlus.com

Shtyhet ceremonia e çmimeve Grammy

Ceremonia e çmimeve Grammy e paraparë për të mbahej më 31 janar, është shtyrë për shkak të rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Los Angeles, kanë njoftuar revistat “Rolling Stones” si dhe “Variety”.

Dy revistat duke cituar shumë burime kanë thënë se ceremonia që ndanë çmimet më të larta në industrinë e muzikës mund të organizohet në mars, njofton agjencia Reuters, transmeton KultPlus.

Los Angelesi është duke përjetuar një rritje të numrit të rasteve me koronavirus e po ashtu edhe të vdekjeve si pasojë e COVID-19. Spitalet janë të ngarkuara, ndërsa autoritetet kanë marrë masa kufizuese.

Organizatorët e Grammy disa javë më parë kishin thënë se po shikojnë mundësinë që ceremoninë ta mbajnë pa audiencë dhe tepih të kuq.

Dua Lipa është në mesin e këngëtareve që ka marrë më së shumti nominime për Grammy 2021. I ka marrë gjashtë sosh, sa Taylor Swift e Roddy Ricch. Kryeson Beyonce me nëntë nominime./ KultPlus.com

Nominimet për ‘Grammy 2021’ ngjallën kritikat e Drake dhe artistëve të tjerë

Drake dhe artistë të tjerë kanë kontestuar rëndësinë e ngjarjes së madhe muzikore “Grammy” nëpërmjet postimeve në instagram, shkruan KultPlus.

Nominimet për Grammy 2021 paraqitën disa pretendentë të rëndësishëm të këtij çmimi, së bashku me disa mungesa të cilat ngjallën kritika. Billie Eilish, Taylor Swift, Beyoncé dhe Dua Lipa kryesojnë listat e të nominuarve.

Mirëpo, këto nominime ngjallën kritika te disa artistë, e një ndër ta Drake.

“Ne duhet mos ta lejojmë veten të tronditemi çdo vit nga shkëputja midis muzikës me ndikim dhe këtyre çmimeve”, ka shkruar artisti i njohur botërisht, Drake.

Drake pastaj etiketoi artistë të tjerë të cilët nuk janë nominuar në Grammy, duke përfshirë Lil Baby, Pop Smoke dhe Popcaan, duke shtuar, “shumë emra të zhdukur për t’u përmendur madje”.

Në anën tjetër, kritika pati edhe The Weeknd, i cili poashtu nëpërmjet një storje në instagram ndau mendimet e tij.

“The Grammy mbetet e korruptuar. Më keni borxh mua, fansave dhe transparencës së industrisë”, ka shkruar The Weeknd.

Një ndër emrat që u përsërit më së shumëti në nominimet e sivjetme të Grammy ishte këngëtarja shqiptare, Dua Lipa. / KultPlus.com

Dua Lipa në lot pas 6 nominimeve Grammy

Dua Lipa nuk ka arritur t’i përmbajë lotët nga gëzimi pas lajmit se është nominuar për gjashtë çmime Grammy.

Ajo është në mesin e yjeve me më së shumti nominime dhe në kategoritë më të rëndësishme, përfshirë këtu edhe për çmimin “Albumi i Vitit”.

Lipa ka publikuar në Instagram video kur ka marrë lajmin e madh për të.

“Kjo nuk reale. Gjashtë nominime Grammy, çfarë është kjo jetë. S’mund ta besoj, 6. Zemra ime po ‘shpërthen’ dhe jam e shokuar. Faleminderit shumë për dashurinë dhe mbështetjen, faleminderit Recording Academy”, ka shkruar Dua Lipa ndër të tjera në Instagram./ KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/CH_HehUsh_h/?utm_source=ig_web_copy_link

Lista e plotë e nominimeve për çmimet e “Grammy Awards 2021”

Për herën e 63-të me radhë do të mbahet evenimenti i “Grammy Awards”, me tridhjetë e një janar të vitit 2021, shkruan KultPlus.

Ndër këngëtaret që dominojnë në nominimet e çmimeve janë Beyoncé, Taylor Sëift dhe Dua Lipa.

Për të u kualifikuar për pjesëmarrjen në Grammy Awards, albumet dhe këngët duhet të jenë të lansuara në mes të 1 shtatorit 2019 dhe 31 gusht 2020.

Gjatë kësaj here “Grammy” ka ardhur edhe me disa ndryshime, duke shtuar kategori për të fituar tituj.

Lista e plotë e nominimeve:

Rekordi i vitit

“Black Parade,” Beyoncé
“Colors,” Black Pumas
“Rockstar,” DaBaby featuring Roddy Ricch
“Say So,” Doja Cat
“Everything I Wanted,” Billie Eilish
“Don’t Start Now,” Dua Lipa
“Circles,” Post Malone
“Savage,” Megan Thee Stallion

Albumi i vitit

“Chilombo,” Jhené Aiko
“Black Pumas (Deluxe Edition),” Black Pumas
“Everyday Life,” Coldplay
“Djesse Vol. 3,” Jacob Collier
“Women in Music Pt. III,” Haim
“Future Nostalgia,” Dua Lipa
“Hollywood’s Bleeding,” Post Malone
“Folklore,” Taylor Swift

Kënga e vitit

“Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk and Rickie “Caso” Tice.

“The Box,” Samuel Gloade and Rodrick Moore
“Cardigan,” Aaron Dessner and Taylor Swift
“Circles,” Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post and Billy Walsh
“Don’t Start Now,” Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa and Emily Warren
“Everything I Wanted,” Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell
“I Can’t Breathe,” Dernst Emile II, H.E.R. and Tiara Thomas
“If the World Was Ending,” Julia Michaels and JP Saxe

Artisti i ri

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion

Performanca më e mirë POP

“Yummy,” Justin Bieber
“Say So,” Doja Cat
“Everything I Wanted,” Billie Eilish
“Don’t Start Now,” Dua Lipa
“Watermelon Sugar,” Harry Styles
“Cardigan,” Taylor Swift

Bashkëpunimi më i mirë POP

“Un Dia (One Day),” J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny and Tainy
“Intentions,” Justin Bieber featuring Quavo
“Dynamite,” BTS
“Rain on Me,” Lady Gaga with Ariana Grande
“Exile,” Taylor Swift featuring Bon Iver

Albumi më i mirë POP

“Changes,” Justin Bieber
“Chromatica,” Lady Gaga
“Future Nostalgia,” Dua Lipa
“Fine Line,” Harry Styles
“Folklore,” Taylor Swift

Performanca më e mirë Rock

“Shameika,” Fiona Apple
“Not,” Big Thief
“Kyoto,” Phoebe Bridgers
“The Steps,” Haim
“Stay High,” Brittany Howard
“Daylight,” Grace Potter

Albumi më i mirë Rock

“A Hero’s Death,” Fontaines D.C.
“Kiwanuka,” Michael Kiwanuka
“Daylight,” Grace Potter
“Sound & Fury,” Sturgill Simpson
“The New Abnormal,” The Strokes

Albumi më i mirë alternativ

“Fetch the Bolt Cutters,” Fiona Apple
“Hyperspace,” Beck
“Punisher,” Phoebe Bridgers
“Jamie,” Brittany Howard
“The Slow Rush,” Tame Impala

Perfomanca më e mirë R&B

“Lightning & Thunder,” Jhené Aiko featuring John Legend
“Black Parade,” Beyoncé
“All I Need,” Jacob Collier featuring Mahalia and Ty Dolla Sign
“Goat Head,” Brittany Howard
“See Me,” Emily King

Kënga më e mirë R&B

“Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello and Gabriella Wilson, tekstshkrues (Robert Glasper featuring H.E.R. and Meshell Ndegeocello)
“Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk and Rickie “Caso” Tice, tekstshkrues (Beyoncé)
“Collide,” Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar and Benedetto Rotondi, tekstshkrues (Tiana Major9 and Earthgang)
“Do It,” Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch and Vincent Van Den Ende, tekstshkrues (Chloe X Halle)
“Slow Down,” Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson and Gabriella Wilson, tekstshkrues (Skip Marley and H.E.R.)

Albumi më i mirë R&B

“Chilombo,” Jhené Aiko
“Ungodly Hour,” Chloe X Halle
“Free Nationals,” Free Nationals
“____ Yo Feelings,” Robert Glasper
“It Is What It Is,” Thundercat

Performanca më e mirë Hip-hop

“Deep Reverence,” Big Sean Featuring Nipsey Hussle
“Bop,” DaBaby
“What’s Poppin,” Jack Harlow
“The Bigger Picture,” Lil Baby
“Savage,” Megan Thee Stallion dhe Beyoncé
“Dior,” Pop Smoke

Melodia më e mirë Hip-Hop

“Rockstar,” DaBaby featuring Roddy Ricch
“Laugh Now, Cry Later,” Drake featuring Lil Durk
“Lockdown,” Anderson .Paak
“The Box,” Roddy Ricch
“Highest in the Room,” Travis Scott

Kënga më e mirë Hip-Hop

“The Bigger Picture,” Dominique Jones, Noah Pettigrew and Rai’shaun Williams, songwriters (Lil Baby)
“The Box,” Samuel Gloade and Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)
“Laugh Now, Cry Later,” Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour and Ryan Martinez, songwriters (Drake featuring Lil Durk)
“Rockstar,” Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV and Rodrick Moore, songwriters (DaBaby featuring Roddy Ricch)
“Savage,” Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe and Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion featuring Beyoncé)

Albumi më i mirë Hip-hop

“Black Habits,” D Smoke
“Alfredo,” Freddie Gibbs and the Alchemist
“A Written Testimony,” Jay Electronica
“King’s Disease,” Nas
“The Allegory,” Royce Da 5’9”

Performanca më e mire Country

“Stick That in Your Country Song,” Eric Church
“Who You Thought I Was,” Brandy Clark
“When My Amy Prays,” Vince Gill
“Black Like Me,” Mickey Guyton
“Bluebird,” Miranda Lambert

Kënga më e mirë County

“Bluebird,” Luke Dick, Natalie Hemby and Miranda Lambert, songwriters (Miranda Lambert)
“The Bones,” Maren Morris, Jimmy Robbins and Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)
“Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby and Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)
“More Hearts Than Mine,” Ingrid Andress, Sam Ellis and Derrick Southerland, songwriters (Ingrid Andress)
“Some People Do,” Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey and Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)

Albumi më i mirë Country

Lady Like,” Ingrid Andress
“Your Life Is a Record,” Brandy Clark
“Wildcard,” Miranda Lambert
“Nightfall,” Little Big Town
“Never Will,” Ashley McBryde

Latin Pop ose albumi Urban

“YHLQMDLG,” Bad Bunny
“Por Primera Vez,” Camilo
“Mesa Para Dos,” Kany García
“Pausa,” Ricky Martin
“3:33,” Debi Nova

Performanca më e mirë amerikane

“Colors,” Black Pumas
“Deep in Love,” Bonny Light Horseman
“Short and Sweet,” Brittany Howard
“I’ll Be Gone,” Norah Jones and Mavis Staples
“I Remember Everything,” John Prine

Albumi më i mirë global

“Fu Chronicles,” Antibalas
“Twice as Tall,” Burna Boy
“Agora,” Bebel Gilberto
“Love Letters,” Anoushka Shankar
“Amadjar,” Tinariwen

Producenti i vitit

Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Andrew Watt

Muzika më e mirë e filmit

“Beastie Boys Story,” Beastie Boys
“Black Is King,” Beyoncé
“We Are Freestyle Love Supreme,” Freestyle Love Supreme
“Linda Ronstadt: The Sound of My Voice,” Linda Ronstadt
“That Little Ol’ Band From Texas,” ZZ Top/ KultPlus.com

Dua Lipa me një rrëfim ndryshe, shpalos problemet me shëndetin mendor pas talljeve që ju bënë

Karriera e yllit të muzikës pop, Dua Lipës, filloj të merrte hov në vitin 2017 me albumin e parë të saj të quajtur ‘Dua Lipa’ mirëpo, një sërë talljesh ndaj saj i bënë keq në shëndetin mendor. Ndërkaq në vitin 2018 ajo u bë virale me një video të performancës së saj të kërcimit që përqeshej dhe shndërrohej në një video satirike në internet.

Këngëtarja u tregua e hapur në lidhje me videon në fjalë gjatë një interviste të fundit për Revistën “Attitude”, ku ajo pranoi se luftoi me shëndetin e saj mendor pas talljes që iu bë në internet.

“Unë e kam provuar ngacmimin kur publikova albumin tim të parë dhe ishte padyshim diçka që më dha ankth dhe më bëri të mërzitem e të ndjehem sikur nuk isha mjaft e mirë dhe mendoja me vete: ‘Mbase nuk jam menduar mirë për të qenë këtu, në skenë’’, zbuloi ajo.

Pasi videoja e vallëzimit u bë virale, këngëtarja fitoi dy çmime ‘Grammy’ për “Artisten e re më të mirë” dhe “Këngën më të mirë ritmike” në vitin 2019, megjithëse kishte akoma disa që e kontestonin.

Edhe pas Grammy-t, disa njerëz thoshin: ‘Epo, ajo nuk e meriton atë’”, shtoi ajo.

“Për një periudhë të shkurtër kohore, kjo gjë ngatërroi shëndetin tim mendor. E dini, unë ngjitesha në skenë dhe nëse dikush do të më xhironte, në kokën time unë isha duke thënë: ‘Oh, ata po më filmojnë sepse ata duan ta mbajnë atë video. Ata do ta filmojnë në mënyrë që të mund të qeshin me mua ose diçka tjetër’”, tha ajo./ DailyMail/ KultPlus.com

Publikohet lista e parë e interpretuesve në ceremoninë e 62-të të “Grammy Awards”

Akademia Amerikane për artin dhe shkencën diskografike e publikoi listën e parë të interpretuesve në ceremoninë e 62-të të “Grammy Awards”.

Billie Eilish dhe Melissa Viviane Jefferson e njohur më mirë si Lizzo do të performojnë për herë të parë në skenën e “Grammy”, ndërsa nga ana tjetër çifti i dashuruar Blake Shelton dhe Gwen Stefani do të performojnë për herë të parë në duet.

Image

CBS ende nuk e ka publikuar përzgjedhjen e këngëve, megjithatë, spekulohet se Blake Shelton dhe Gwen Stefani do ta këndojnë duetin “Nobody But You”.

Image

Çmimi “MusiCares Person” i vitit në ndarjen e çmimeve të sivjetme të “Grammy” do t’i jepet rok-bendit amerikan Aerosmith, i cili do ta performojë një miks të hiteve të tyre më të mëdha, ndërsa së shpejti do të dihen edhe emrat e shumë interpretuesve të tjerë.

Image

Nata më e madhe e muzikës, ceremonia e “Grammy Awards” 2020, do të mbahet më 26 janar. Këngëtarja Alicia Keys do ta udhëheqë programin. /koha.net/ KultPlus.com

Shqiptaret ‘pushtuan’ Grammy Awards 2018-të (FOTO)

Mbrëmë u mbajt edicioni i 60-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve Grammy 2018-të.

Kjo mbrëmje e cila është e njohur për glamurin që sjellë në tapetin e kuq, nuk mbeti pa u përcjellë edhe nga emrat shqiptarë që po mahnitin botën me zërat e tyre, shkruan KultPlus.

Rita Ora dhe Bebe Rexha, ishin të pranishme në këtë ceremoni e cila u ndoq nga shumë njerëz. Ndërsa nën zoom-in e medieve ishin shqiptaret të cilat nuk shpëtuan pa u komentuar për veshjet e tyre.

Rita Ora, me një fustan të zi, këmbë të hapur e flokë të lëshuara, ishte ajo që u vlerësua ndër tri këngëtaret e veshura më së bukuri në ceremoninë Grammys. Ndërsa Bebe Rexha, kishte një fustan ngjyrë krem e gjoks të hapur. Edhe Bebe, ishte e mrekullueshme në këtë event.

Ndërkaq Dua Lipa, e cila ishte e pranishme në pre-Grammy, mbrëmë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve nuk ishte e pranishme.

Por kjo ngjarje nuk ka shpëtuar vetëm me dy shqiptare. Është edhe këngëtarja Bleona Qereti, e cila ka qenë e pranishme në këtë ceremoni. Bleona kishte një fustan të zi, shumë interesant ndërsa flokët i kishte të kapura./ KultPlus.com