Me një pamje si në përrallë, Bebe Rexha parakalon në tapetin e kuq të “Grammy Awards”

Ka filluar zyrtarisht edicioni i 65-të i ndarjes së çmimeve të muzikës, “Grammy Awards”.

E pranishme në këtë mbrëmje është edhe artistja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha.

Ajo ka parakaluar në tapetin e kuq të ngjarjes që po mbahet në “Crypto.com Arena” të Los Angelesit, me një paraqitje plot glamur.

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Matt Winkelmeyer/Getty Images for The Recording Academy)

E veshur me një fustan të gjatë rozë të materialit saten dhe me prerje te pjesa e dekoltesë, Rexha ka lënë gjurmë me paraqitjen e saj elegante në ‘Grammy Awards 2023’.

Bebe Rexha përndryshe është sivjet shqiptarja e vetme e nominuar për një çmim në ‘Grammy Awards’.

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Matt Winkelmeyer/Getty Images for The Recording Academy)

Ajo lufton për të marrë çmimin “Kënga më e mirë ritmike/elektronike” për bashkëpunimin e saj shumë të suksesshëm me David Guettan, “I’m Good (Blue)”. /Telegrafi/ /KultPlus.com

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Matt Winkelmeyer/Getty Images for The Recording Academy)

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Matt Winkelmeyer/Getty Images for The Recording Academy)

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Jon Kopaloff/WireImage)

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Lester Cohen/Getty Images for The Recording Academy)

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Lester Cohen/Getty Images for The Recording Academy)

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’ (Foto: Jon Kopaloff/WireImage)

Bebe Rexha në ‘Grammy Awards 2019’  (Foto: Jon Kopaloff/WireImage)

Bebe Rexha, shqiptarja e vetme që nominohet sivjet në “Grammy Awards 2023”

Janë publikuar nominimet për mbrëmjen më të madhe muzikore të ndarjes së çmimeve, Grammy Awards 2023.

Beyonca është artistja më e nominuar për edicionin e 65-të të çmimeve vjetore, falë këngëve të suksesshme nga albumi i saj i fundit “Renaissance”, shkruan The New York Times.

E vetmja artiste shqiptare me renome botërore e nominuar për Grammy Awards 2023 është këngëtarja me origjinë nga Maqedonia, Bebe Rexha.

Ajo është në garë për të fituar mimin “Kënga më e mirë ritmike/elektronike” për këngën e saj “I’m good (Blue)” në bashkëpunim me DJ-in e famshëm, David Guetta.

Ky është nominimi i tretë i saj për Grammy në karrierë, pas dy nominimeve paraprake që ka pasur në vitin 2019, e që fatkeqësisht nuk kishte fituar asnjërin prej tyre.

Kjo është lista e plotë e nominimeve për Grammy Awards 2023, e shpallur nga Akademia e Regjistrimit të muzikës në Los Angeles:

INCIZIMI MUZIKOR I VITIT
“Don’t Shut Me Down,” Abba
“Easy on Me,” Adele
“Break My Soul,” Beyoncé
“Good Morning Gorgeous,” Mary J. Blige
“You and Me on the Rock,” Brandi Carlile featuring Lucius
“Woman,” Doja Cat
“Bad Habit,” Steve Lacy
“The Heart Part 5,” Kendrick Lamar
“About Damn Time,” Lizzo
“As It Was,” Harry Styles

ALBUMI I VITIT
“Voyage,” Abba
“30,” Adele
“Un Verano Sin Ti,” Bad Bunny
“Renaissance,” Beyoncé
“Good Morning Gorgeous (Deluxe),” Mary J. Blige
“In These Silent Days,” Brandi Carlile
“Music of the Spheres,” Coldplay
“Mr. Morale & the Big Steppers,” Kendrick Lamar
“Special,” Lizzo
“Harry’s House,” Harry Styles

KËNGA E VITIT
“Abcdefu,” Sara Davis, Gayle and Dave Pittenger, songwriters (Gayle)
“About Damn Time,” Melissa “Lizzo” Jefferson, Eric Frederic, Blake Slatkin and Theron Makiel Thomas, songwriters (Lizzo)
“All Too Well (10 Minute Version) (The Short Film),” Liz Rose and Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“As It Was,” Tyler Johnson, Kid Harpoon and Harry Styles, songwriters (Harry Styles)
“Bad Habit,” Matthew Castellanos, Brittany Fousheé, Diana Gordon, John Carroll Kirby & Steve Lacy, songwriters (Steve Lacy)
“Break My Soul,” Beyoncé, S. Carter, Terius “The-Dream” Gesteelde-Diamant and Christopher A. Stewart, songwriters (Beyoncé)
“Easy on Me,” Adele Adkins and Greg Kurstin, songwriters (Adele)
“God Did,” Tarik Azzouz, E. Blackmon, Khaled Khaled, F. LeBlanc, Shawn Carter, John Stephens, Dwayne Carter, William Roberts and Nicholas Warwar, songwriters (DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend and Fridayy)
“The Heart Part 5,” Jake Kosich, Johnny Kosich, Kendrick Lamar and Matt Schaeffer, songwriters (Kendrick Lamar)
“Just Like That,” Bonnie Raitt, songwriter (Bonnie Raitt)

ARTISTI I RI MË I MIRË
Anitta
Omar Apollo
Domi & JD Beck
Muni Long
Samara Joy
Latto
Maneskin
Tobe Nwigwe
Molly Tuttle
Wet Leg

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP
“Easy on Me,” Adele
“Moscow Mule,” Bad Bunny
“Woman,” Doja Cat
“Bad Habit,” Steve Lacy
“About Damn Time,” Lizzo
“As It Was,” Harry Styles

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP
“Don’t Shut Me Down,” Abba
“Bam Bam,” Camila Cabello featuring Ed Sheeran
“My Universe,” Coldplay and BTS
“I Like You (A Happier Song),” Post Malone and Doja Cat
“Unholy,” Sam Smith and Kim Petras

KËNGA MË E MIRË I ZHANRIT POP
“Higher,” Michael Bublé
“When Christmas Comes Around…,” Kelly Clarkson
“I Dream of Christmas (Extended),” Norah Jones
“Evergreen,” Pentatonix
“Thank You,” Diana Ross

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP
“Voyage,” Abba
“30,” Adele
“Music of the Spheres,” Coldplay
“Special,” Lizzo
“Harry’s House,” Harry Styles

KËNGA MË E MIRË RITMIKE/ELEKTRONIKE
“Break My Soul,” Beyoncé
“Rosewood,” Bonobo
“Don’t Forget My Love,” Diplo and Miguel
“I’m Good (Blue),” David Guetta and Bebe Rexha
“Intimidated,” Kaytranada featuring H.E.R.
“On My Knees,” Rüfüs du Sol

ALBUMI MË I MIRË RITMIK/ELEKTRONIK
“Renaissance,” Beyoncé
“Fragments,” Bonobo
“Diplo,” Diplo
“The Last Goodbye,” Odesza
“Surrender,” Rüfüs du Sol

ALBUMI MË I MIRË BASHKËKOHOR INSTRUMENTAL
“Between Dreaming and Joy,” Jeff Coffin
“Not Tight,” Domi & JD Beck
“Blooz,” Grant Geissman
“Jacob’s Ladder,” Brad Mehldau
“Empire Central,” Snarky Puppy

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
“So Happy It Hurts,” Bryan Adams
“Old Man,” Beck
“Wild Child,” The Black Keys
“Broken Horses,” Brandi Carlile
“Crawl!,” Idles
“Patient Number 9,” Ozzy Osbourne featuring Jeff Beck
“Holiday,” Turnstile

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT METAL
“Call Me Little Sunshine,” Ghost
“We’ll Be Back,” Megadeth
“Kill or Be Killed,” Muse
“Degradation Rules,” Ozzy Osbourne featuring Tony Iommi
“Blackout,” Turnstile

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
“Black Summer,” Flea, John Frusciante, Anthony Kiedis and Chad Smith, songwriters (Red Hot Chili Peppers)
“Blackout,” Brady Ebert, Daniel Fang, Franz Lyons, Pat McCrory and Brendan Yates, songwriters (Turnstile)
“Broken Horses,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“Harmonia’s Dream,” Robbie Bennett and Adam Granduciel, songwriters (The War on Drugs)
“Patient Number 9,” John Osbourne, Chad Smith, Ali Tamposi, Robert Trujillo and Andrew Wotman, songwriters (Ozzy Osbourne featuring Jeff Beck)

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK
“Dropout Boogie,” The Black Keys
“The Boy Named If,” Elvis Costello & the Imposters
“Crawler,” Idles
“Mainstream Sellout,” Machine Gun Kelly
“Patient Number 9,” Ozzy Osbourne
“Lucifer on the Sofa,” Spoon

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ALTERNATIVE
“There’d Better Be a Mirrorball,” Arctic Monkeys
“Certainty,” Big Thief
“King,” Florence + the Machine
“Chaise Longue,” Wet Leg
“Spitting Off the Edge of the World,” Yeah Yeah Yeahs featuring Perfume Genius

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ALTERNATIVE
“We,” Arcade Fire
“Dragon New Warm Mountain I Believe in You,” Big Thief
“Fossora,” Björk
“Wet Leg,” Wet Leg
“Cool It Down,” Yeah Yeah Yeahs

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
“Virgo’s Groove,” Beyoncé
“Here With Me,” Mary J. Blige featuring Anderson .Paak
“Hrs & Hrs,” Muni Long
“Over,” Lucky Daye
“Hurt Me So Good,” Jazmine Sullivan

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
“Cuff It,” Denisia “Blu June” Andrews, Beyoncé, Mary Christine Brockert, Brittany “Chi” Coney, Terius “The-Dream” Gesteelde-Diamant, Morten Ristorp, Nile Rodgers and Raphael Saadiq, songwriters (Beyoncé)
“Good Morning Gorgeous,” Mary J. Blige, David Brown, Dernst Emile II, Gabriella Wilson and Tiara Thomas, songwriters (Mary J. Blige)
“Hrs & Hrs,” Hamadi Aaabi, Dylan Graham, Priscilla Renea, Thaddis “Kuk” Harrell, Brandon John-Baptiste, Isaac Wriston and Justin Nathaniel Zim, songwriters (Muni Long)
“Hurt Me So Good,” Akeel Henry, Michael Holmes, Luca Mauti, Jazmine Sullivan and Elliott Trent, songwriters (Jazmine Sullivan)
“Please Don’t Walk Away,” PJ Morton, songwriter (PJ Morton)

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT R&B
“Good Morning Gorgeous (Deluxe),” Mary J. Blige
“Breezy (Deluxe),” Chris Brown
“Black Radio III,” Robert Glasper
“Candydrip,” Lucky Daye
“Watch the Sun,” PJ Morton

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
“God Did,” DJ Khaled featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend and Fridayy “Vegas,” Doja Cat
“Pushin P,” Gunna and Future featuring Young Thug
“F.N.F. (Let’s Go),” Hitkidd and Glorilla
“The Heart Part 5,” Kendrick Lamar

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
“Churchill Downs,” Ace G, BEDRM, Matthew Samuels, Tahrence Brown, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Jack Harlow and Jose Velazquez, songwriters (Jack Harlow featuring Drake)
“God Did,’ Tarik Azzouz, E. Blackmon, Khaled Khaled, F. LeBlanc, Shawn Carter, John Stephens, Dwayne Carter, William Roberts and Nicholas Warwar, songwriters (DJ Khaled featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend and Fridayy)
“The Heart Part 5,” Jake Kosich, Johnny Kosich, Kendrick Lamar and Matt Schaeffer, songwriters (Kendrick Lamar)
“Pushin P,” Lucas Depante, Nayvadius Wilburn, Sergio Kitchens, Wesley Tyler Glass and Jeffery Lamar Williams, songwriters (Gunna and Future featuring Young Thug)
“Wait for U,” Tejiri Akpoghene, Floyd E. Bentley III, Jacob Canady, Isaac De Boni, Aubrey Graham, Israel Ayomide Fowobaje, Nayvadius Wilburn, Michael Mule, Oluwatoroti Oke and Temilade Openiyi, songwriters (Future featuring Drake and Tems)

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP
“God Did,” DJ Khaled
“I Never Liked You,” Future
“Come Home the Kids Miss You,” Jack Harlow
“Mr. Morale & the Big Steppers,” Kendrick Lamar
“It’s Almost Dry,” Pusha T

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
“Heartfirst,” Kelsea Ballerini
“Something in the Orange,” Zach Bryan
“In His Arms,” Miranda Lambert
“Circles Around This Town,” Maren Morris
“Live Forever,” Willie Nelson

PERFORMANCA DUO/GRUP MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
“Wishful Drinking,” Ingrid Andress and Sam Hunt
“Midnight Rider’s Prayer,” Brothers Osborne
“Outrunnin’ Your Memory,” Luke Combs and Miranda Lambert
“Does He Love You — Revisited,” Reba McEntire and Dolly Parton
“Never Wanted to Be That Girl,” Carly Pearce and Ashley McBryde
“Going Where the Lonely Go,” Robert Plant and Alison Krauss

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
“Circles Around This Town,” Ryan Hurd, Julia Michaels, Maren Morris and Jimmy Robbins, songwriters (Maren Morris)
“Doin’ This,” Luke Combs, Drew Parker and Robert Williford, songwriters (Luke Combs)
“I Bet You Think About Me (Taylor’s Version) (From the Vault),” Lori McKenna and Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“If I Was a Cowboy,” Jesse Frasure and Miranda Lambert, songwriters (Miranda Lambert)
“I’ll Love You Till The Day I Die,” Rodney Crowell and Chris Stapleton, songwriters (Willie Nelson)
“’Til You Can’t,” Matt Rogers and Ben Stennis, songwriters (Cody Johnson)

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY
“Growin’ Up,” Luke Combs
“Palomino,” Miranda Lambert
“Ashley McBryde Presents: Lindeville,” Ashley McBryde
“Humble Quest,” Maren Morris
“A Beautiful Time,” Willie Nelson. / KultPlus.com

(Photo by Jon Kopaloff/Getty Images)

Grammy Awards shton 5 kategori të reja çmimesh

Akademia e Regjistrimit njoftoi së fundmi pesë kategori të reja çmimesh “si pjesë e angazhimit të organizatës për të evoluar me peizazhin muzikor në ndryshim”.

Pas shqyrtimit të “propozimeve nga krijuesit e muzikës dhe profesionistët që përbëjnë organin e saj të anëtarësimit”, Akademia e Regjistrimit zbuloi se çmimet e reja do të përfshijnë: Kantautori i Vitit (jo klasike), Performanca më e mirë muzikore alternative, performanca më e mirë amerikane, kolona zanore më e mirë për video lojëra dhe media të tjera ndërvepruese, dhe albumin më të mirë të poezisë së folur.

Këto ndryshime janë vendosur të hyjnë në fuqi menjëherë, që do të thotë se çmimet do të prezantohen në Çmimet e 65-të Vjetorit GRAMMY që do të zhvillohen në 2023.

Së bashku me kategoritë shtesë, Akademia  po krijon një çmim të ri të veçantë për këngën më të mirë për ndryshimin social. “Ky Çmimi Special i Meritës do të përcaktohet nga një Komitet Blue Ribbon dhe do të ratifikohet nga Bordi i Administratorëve të Akademisë së Regjistrimit”, thuhet në njoftimin për shtyp. “Dorëzimet duhet të përmbajnë përmbajtje lirike që trajton një çështje sociale në kohën e duhur dhe promovon mirëkuptimin, ndërtimin e paqes dhe ndjeshmërinë.”

“Ne jemi shumë të emocionuar për të nderuar këto komunitete të ndryshme të krijuesve të muzikës përmes çmimeve dhe ndryshimeve të sapokrijuara, dhe për të vazhduar kultivimin e një mjedisi që frymëzon ndryshimin, përparimin dhe bashkëpunimin,” deklaroi në Harvey Mason Jr., CEO i Akademisë së Regjistrimit. “Prioriteti kryesor i Akademisë është të përfaqësojë në mënyrë efektive njerëzit e muzikës të cilëve u shërbejmë, dhe çdo vit, që kërkon të dëgjojmë anëtarët tanë dhe të sigurohemi që rregullat dhe udhëzimet tona pasqyrojnë industrinë tonë gjithnjë në zhvillim.”/Lapsi.al

“Grammy” mbahet për herë të parë sivjet në Las Vegas

Grammy-t mund t’i mungojnë sivjet yjet si Drake, The Weeknd dhe Kanye West si interpretues, por nata më e madhe në muzikë mund të shkëlqejë ende pasi ajo do të zhvillohet në Las Vegas.

Ceremonia këtë vit është zhvendosur në Las Vegas për herë të parë ndonjëherë me disa artistë që pritet të ofrojnë natë epike duke përfshirë: Billie Eilish, Olivia Rodrigo dhe Jon Batiste. Çmimet u zhvendosën nga Los Angeles për shkak të rritjes së rasteve të COVID-19 dhe variantit Omicron në janar.

Vitin e kaluar, Grammy pati një atmosferë të festivalit muzikor, me pjesë të shfaqjes të mbajtura jashtë, në një mjedis me performanca të regjistruara paraprakisht.

Në ceremoninë e këtij viti pritet të ketë disa interpretues, duke përfshirë Rodrigo, Eilish, Lil Nas X, Jack Harloë, Brandi Carlile, Batiste, Silk Sonic, H.E.R., Chris Stapleton, Leslie Odom Jr. dhe Brothers Osborne.

Sa i përket çmimeve, risi këtë vit është se tri kategoritë kryesore janë zgjeruar me nga 10 kandidatë të nominuar. Bëhet fjalë për kategorinë: Ingjizimi i Vitit, Albumi i Vitit dhe Kënga e Vitit.

Kategoritë në rritje do ta bëjnë konkurrencën më të fortë, por mund ta bëjnë zgjedhjen e një fituesi shumë më të vështirë. / KultPlus.com

Këta janë artistët që do të performojnë në ‘Grammy 2022’

Një numër artistësh kanë konfirmuar se do të performojnë në këtë ceremoni, të njëjtit janë po ashtu të nominuar në disa kategori kryesore.

Brothers Osborne, BTS, Brandi Carlile, Billie Eilish, Lil Nas X, Jack Harlow dhe Olivia Rodrigues janë emrat që do të performojnë këtë vit.

Ky edicion do të transmetohet drejtpërdrejtë nga zona MG Grand Garden Arena në Los Vegas dhe nikoqir i mbrëmjes është Trevor Noah.

3 prill është data kur do të mbahet edicioni i 64-të i çmimeve Grammy.

Kjo ngjarje e madhe ishte planifikuar paraprakisht të mbahej në janar të këtij viti, përkatësisht më datë 31, por për shkak të rritjes së rasteve me virusin Omicron, ngjarja ishte shtyrë për një datë tjetër.

Me vendim të organizatorëve u vendos të mbahej më 3 prill. / KultPlus.com

Shtyhet ceremonia e çmimeve Grammy për të dytin vit radhazi

Përhapja e madhe e variantit të ri COVID-19, Omicron, ka ndikuar në shtyrjen e ceremonisë së ndarjeve të çmimeve “Grammy”, që është paraparë të mbahet më 31 janar të këtij viti, përcjell KultPlus.

Edicioni i 64-të i “Grammy” nuk ka shkuar siç është planifikuar për shkak të pandemisë.

Dy edicionet e fundit të këtyre çmimeve janë përcjellur me raste të njëjta, ku vitin e kaluar që ishte paraparë të mbahej po në të njëjtën datë, 31 janar 2021 – më 5 janar u bë e ditur se nuk do të mbahej në datën e caktuar dhe u shtye për 14 mars, pasi në Los Angeles kishte probleme të mëdha me virusin.

Nominimet “Grammy” janë bërë të ditura më 23 nëntor të vitit 2021.

Jon Batiste prinë më 11 nominime, duke vazhduar më pas me Doja Cat, H.E.R., dhe Justin Bieber. / KultPlus.com

Ceremonia ‘Grammy Awards’ mund të shtyhet, shkak përhapja e Omicron

Përhapja e madhe e variantit të ri COVID-19, Omicron, mund të ndikojë në shtyrjen e ceremonisë së ndarjeve të çmimeve “Grammy”, që është paraparë të mbahet më 31 janar të këtij viti, përcjell KultPlus.

Edicioni i 64-të i “Grammy” mund të mos shkojë siç është planifikuar për shkak të pandemisë.

Dy edicionet e fundit të këtyre çmimeve janë përcjellur me raste të njëjta, ku vitin e kaluar që ishte paraparë të mbahej po në të njëjtën datë, 31 janar 2021 – më 5 janar u bë e ditur se nuk do të mbahej në datën e caktuar dhe u shtye për 14 mars, pasi në Los Angeles kishte probleme të mëdha me virusin.

Nominimet “Grammy” janë bërë të ditura më 23 nëntor të vitit 2021. Jon Batiste prinë më 11 nominime, duke vazhduar më pas me Doja Cat, H.E.R., dhe Justin Bieber. /KultPlus.com

Bebe Rexha për TMZ: Ka shumë lojë në prapaskenë kur bëhet fjalë për çmime

Bebe Rexha mund të mos ketë marrë çmime Grammy, por ajo nuk ka nevojë për asnjë trofe për të konfirmuar gjënë më të rëndësishme, që njerëzit e duan muzikën e saj.

Këngëtarja e njohur shqiptare ka tre këngë me mbi 1 miliardë klikime secila, përfshirë hitin me G-Eazy, “Me, Myself & I”.

Por në një intervistë për TMZ, ajo ka vënë në dukje se nuk i duhet një çmim kur njerëzit dëgjojnë muzikën e saj.

Teksa u pyet se përse mendonte që klikimet tek këngët e saj nuk përkthehen në çmime, këngëtarja u shpreh se “ka shumë lojë në prapaskenë kur bëhet fjalë për vlerësime, përfshirë politikën dhe paratë.” / KultPlus.com

Adele publikon albumin e saj, por nuk arrin të nominohet për çmimet ‘Grammy’

Artistja e njohur, Adele nuk është nominuar në asnjë kategori për Grammy Awards.

Pavarësisht se kohët e fundit publikoi një nga albumet më të vlerësuara nga kritikët, artistja e “Easy on Me” nuk kishte të drejtë të nominohej për çmimet Grammy 2022.

As albumi i saj më i ri “30” dhe as “Easy on me” nuk u publikuan përpara 30 shtatorit 2021 – datë e pranueshmërisë për çmimet Grammy të vitit të ardhshëm.

Albume të tjera të zhurmshme të vitit 2021 që nuk arritën të nominohen për çmimet Grammy për shkak të datave të tyre të publikimit përfshijnë “=” të Ed Sheeran, “Something for Thee Hotties” të Megan Thee Stallion, “Still Over It” të Summer Walker, Bruno Mars dhe Anderson Paak “An Evening Me Silk Sonic” dhe “Red (Versioni i Taylor) të Taylor Swift.

Këtë vit shënohet edicioni i 64-të i Grammy, i cili mbahet më 31 janar të vitit 2022. /KultPlus.com

Jay Z vendos rekord historik të çmimeve ‘Grammy’

Jay Z edhe zyrtarisht është artisti me më së shumti nominime në histori të çmimeve “Grammy”, me 83 nominime gjithsej, përcjellë KultPlus.

Reperi ka tejkaluar Quincy Jones – i cili ka 80 të tilla – pasi mori tre nominime për çmimet Grammy 2022 të martën.

Jay-Z fitoi një për albumin e vitit për “Donda” të Kayne West dhe dy në kategorinë e këngës më të mirë Rap, për “Bath Salts” të DMX dhe “Jail” të West.

Ish-anëtari i Beatles, Paul McCartney tani vjen menjëherë pas reperit me 81 nominime, pasi ai kapi edhe dy të tjera për vitin 2022.

Jay-Z ka fituar 23 çmime Grammy në karrierën e tij, duke përfshirë albumin më të mirë bashkëkohor urban për “Everything Is Love” në 2018 dhe katër fitimet e këngës më të mirë Rap, duke përfshirë “Empire”. /KultPlus.com

Jay-Z and collaborator Alicia Keys cozy up after he received the President's Merit Award during Clive Davis' pre-Grammys gala in 2018.

Eric Clapton, dashuria e të cilit jeton në telat e kitarës së tij (VIDEO)

“Muzika më shëroi mua”, pati thënë Eric Clapton, duke mos e realizuar faktin se është pikërisht muzika e tij ajo që shëroi shumë dëgjues të tij. Dashuria e tij për muzikën jeton në telat e kitarës së tij, e tekstet e këngëve janë art në vete, shkruan KultPlus.

Eric Clapton, kitaristi i njohur anglez është një nga kitaristët më të njohur dhe më të dashur për publikun. Këngët e tij priten shumë mirë nga dëgjuesit të cilët i qëndrojnë besnik muzikës së tij ndër vite.

Muzika e tij ofron një vend të komfortit që gjithmonë të bënë të ndihesh si në ‘shtëpi’.

Clapton u rendit i dyti në listën e ‘Rolling Stone’ për “100 Kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 Kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të ‘Gibson’. Ai gjithashtu zuri vendin e pestë në listën e revistës ‘Time’ të “10 Lojtarëve më të Mirë të Kitarës Elektrike” në vitin 2009.

“Sa herë që merrni kitarën tuaj për të luajtur, luani sikur të jetë hera e fundit”, sugjeron Clapton, i cili i qëndron prapa fjalës së tij, gjithmonë duke i dhuruar publikut performancat më të mira.

Clapton ka fituar 18 ‘Grammy Awards’, e po ashtu edhe ‘Brit Award’ për ‘Kontribut të Shquar në Muzikë’.

Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Para disa ditëve, Eric Clapton, solli një version të ri të këngës së tij ‘After midnight’ – The lady in the balcony’, dhe sot KultPlus ju sjell atë më poshtë:

Disa nga këngët e tjera të njohura nga Eric Clapton janë:

“Blue Eyes Blue”

“Layla”

“Wonderful Tonight’’

“Badge”

“Old love”, e shumë të tjera që ende i dhurojnë publikut të njëjtat emocione si kur u dëgjuan për herë të parë. / KultPlus.com

Vajza e Beyonce bën histori, fiton ‘Grammy’ në moshën 9 vjeçare

Në moshën nëntë vjeçare, Blue Ivy Carter është tashmë një fituese e një çmimi Grammy. Vajza e madhe e Beyonce-s dhe Jay-Z mori në shtëpi çmimin e saj të parë “Grammy” të Dielën, vetëm disa orë para ceremonisë televizive.

Blue Ivy fitoi trofeun e artë për videoklipin më të mirë për këngën “Brown Skin Girl”. Blue është bërë kështu muzikantja e dytë më e re që merr një Grammy, pas Leah Peasall. Videoja muzikore është realizuar për filmin “Black is king” të Beyonces.

Blue Ivy tashmë ka marrë një çmim BET, Soul Train Music Award dhe NAACP Image Award për këtë këngë. Beyoncé gjithashtu mori në shtëpi një GRAMMY për performancën më të mirë rap për bashkëpunimin e saj me Megan Thee Stallion në “Savage”. 39-vjeçarja ka fituar gjithsej 26 çmime Grammy gjatë karrierës së saj muzikore./ KultPlus.com

Osmani uron Dua Lipën: Ju jeni inspirim për gjithë botën

Ushtruesja e detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani  ka uruar këngëtaren e famshme, Dua Lipa për çmimin “Albumi më i mirë Pop” në “Grammy Awards 2021”, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në Instagram Story, Osmani ka thënë se Dua nuk është inspirim vetëm për vajzat dhe gratë në Kosovë, por në të gjithë botën.

“Urime për yllin tonë Dua Lipa” në ‘Grammy-n’ e saj për albumin më të mirë në zhanrin pop. Ju nuk jeni vetëm një frymëzim për vajzat dhe gratë në Kosovë, por edhe në të gjithë botën. Ti po na bën çdo ditë e më shumë krenarë. Vazhdo të shkëlqesh”, ka shkruar Osmani në një postim të publikuar në InstaStory./ KultPlus.com

Simbolika pas fustanit të Dua Lipës në ceremoninë e Grammy

Të gjitha veshjet e Dua Lipës në ceremoninë e Grammy u përfolën e u pëlqyen shumë nga të gjithë.

Fustani rozë e hapur nga Versace me flutur sipas këngëtarës ka një kuptim më të thellë për të, transmeton Anabel.

“Ky është një fustan Versace i bërë për këtë rast. Fluturat kanë patur shumë kuptim për mua këtë vit dhe në fakt, kanë shumë domethënie edhe për Versace-n. Prandaj, m’u duk interesante të bashkoheshim dhe të bënim diçka të lezetshme”, tha Dua.

Fluturat mendohen të jenë simbolikë e ringjalljes, ripërtritjes dhe rezistëncës, duke u bazuar në procesin nëpër të cilin kalon larva për t’u shëndrruar në flutur./KultPlus.com

Dua Lipa attends the #Grammys wearing a custom-made #AtelierVersace column dress entirely covered in crystal mesh. The…

Posted by Versace on Monday, March 15, 2021

Veshjet më të tmerrshme që u panë në ceremoninë ‘Grammy’

Pavarësisht se pandemia ka ndryshuar shumë gjëra, edhe këtë vit nuk munguan VIP-at që treguan shije të tmerrshme me veshjet e tyre në tapetin e kuq të çmimeve Grammy.

“Skuadrën” e të veshurve më keq e kryesoi motra e Miley Cyrus, Noah, e cila u paraqit me një fustan që ngjante si çarçaf./a2/KultPlus.com

‘Vogue’ për Dua Lipën: Vajza e ëndrrave të botës tjetër (FOTO)

Ceremonia e çmimeve “Grammy” ka lënë gojëhapur të gjithë ata që e ndoqën këtë shfaqje. Përveç çmimeve, performavcave të mahnitshme, veshjet e këtij viti ishte një tjetër element që ranë në sy e madje u cilësuan si “veshje të egra”, shkruan KultPlus.

Ndërsa ne e kemi vëmendjen kryesore të artistja shqiptare, Dua Lipa e cila duket që mori vëmendjen më të madhe gjatë kësaj ceremonie. Shkëlqimi i saj nuk ka ikur pa vëmendjen e mediave më prestigjioze botërore, madje Vogue e liston ndër dukjet më të mira të kësaj ceremonie.

Si një vajzë e miratuar nga Donatella, Versace, Dua Lipa është mësuar të veshë fustane të ngathët të markës italiane, por me një fustan rozë të zbukuruar me kristale, ajo ishte vajza e ëndrrave të botës tjetër.

Kësaj radhe qilimi i kuq përkonte me shprehje të guximshme të personalitetit.

Në ceremoninë e vitit 2021, gjendja shpirtërore ishte e parespektueshme dhe e guximshme.

DaBaby u paraqit me një kostum të shkëlqyeshëm Dolce dhe Gabbana, të shoqëruar me rroba kadifeje, një kapele të gjelbër dhe të kuqe dhe shumë aksesorë. Ndërkohë, stilistët dhe mikpritësi i tapetit të kuq Brad Goreski u dha shikuesve një mësim në bllokimin e ngjyrave, duke bashkuar një këmishë rozë të ndritshme me një kostum të kuq, të gjitha nga Versace, me këpucë Louboutin dhe aksesorë Levian.

Doja Cat mishëronte gjithçka që është moda Grammys – sipas Goreski – me një fustan të thellë Roberto Cavalli me pupla jeshile neon dhe kthetra macesh në mëngë.

Për më tepër po ju sjellim fotografitë e yjeve që Vogue i ka vlerësuar për dukjen më të mirë në Grammy 2021. / Vogue / KultPlus.com

Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë histori në Grammy Awards

Beyonce thyen rekord me fitoren e saj të 28-të, në Grammy Awards.

Beyonce tani është  gruaja më e shpërblyer në historinë  e Grammy-t, duke kaluar këngëtaren bluras Alison Krauss. “Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer”, tha ajo teksa pranoi trofeun e saj për performancën më të mirë të R&B.

Grammy i 28-të, i Beyonces u prezantua për nder të Paradës së  zezë, një  festë  e fuqisë  së zezë, të  cilën e shfaqi në Qershor të vitit të kaluar.

“Si artiste, besoj se është detyra ime të pasqyroj kohën dhe ka qenë një kohë kaq e vështirë,” tha ajo ndërsa mblodhi çmimin. Kështu që unë doja të lartësoja, inkurajoja, festoja të gjitha mbretëreshat e bukura të zeza dhe mbretërit që vazhdojnë të më frymëzojnë dhe frymëzojnë botën”.

Ajo tani është barazuar me 28 Grammy të super-producentit Qunicy Jones. Vetëm dirigjenti klasik Sir Georg Solti ka më shumë, gjithsej 31.

Talyor Swift gjithashu bëri histori në ceremoninë  e së  Dielës, duke u bërë  artistja e parë  femër që ka fituar albumin e vitit, tre herë .

Taylor u shpërblye për albumin e saj, Folklore, pas fitoi më parë me albumin Fearless në 2010 dhe opusin pop 1989 në 2016.

Çmimin e albumit të vitit, tre herë  e kanë fituar vetëm tre artistë të tjerë siç jane: Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Wonder.

Beyonce ishte gjithashtu pjesë e një momenti tjetër historik , kur Megan Thee Stallion u bë artistja e parë femër që fitoi çmimin e këngës më të mirë rap.

Muzikanti i Hjustonit mori çmimin për hitin e saj të parë Savage (Remix), në të cilin Beyonce jep një varg të ftuar. / KultPlus.com

“Grammy” i pazakontë

Pa publik dhe nën kushte të pandemisë, ceremonia e sivjetme është cilësuar si më e pazakonta dhe më e paparashikueshmja, për shkak të konkurrencës së madhe mes artistëve

Ceremonia e 63-të e Çmimeve Grammy mbahet në Los Anxhelos të dielën mbrëma, ku do të paraqiten Billie Eilish, BTS, Taylor Swift, Dua Lipa, Harry Styles dhe Cardi B.

E cilësuar tradicionalisht si “nata më e madhe e muzikës”, ceremonia e këtij viti do të jetë pak më ndryshe për shkak të pandemisë.

Nuk do të ketë publik dhe interpretuesit do të ndahen në pesë skena, të rregulluara në një rreth brenda Qendrës së Kongresit të Los Anxhelos për ta ruajtur distancën.

“Nuk është Zoom, nuk është ‘pandemike’”, tha drejtuesi Trevor Noah. “Bendet do të performojnë për njëri-tjetrin”, si një version i yjeve i “Later … With Jools Holland”, pa piano boogie-woogie.

Duke e thyer traditën edhe një herë, çmimet do të shpërndahen nga banakierë, roje sigurie dhe pastrues nga vendet e koncertit, që janë detyruara të mbyllen për shkak të COVID-19.

Këtë vit, Beyonce kryeson nominimet – gjithsej nëntë – duke përfshirë katër për himnin e saj të të drejtave civile “Black Parade”, e cila u publikua në kulmin e protestave “Black Lives Matter” vitin e kaluar. Taylor Swift dhe Dua Lipa vijnë më pas, secila me nga gjashtë nominime. Të gjithë ata janë pretendentë të fortë, por, siç e dinë shikuesit e “Grammy”, presioni për t’i vendosur çmimet i ngazëllen tepër votuesit.

Pretendimet e Swiftit

Projekti befasues i Taylor Swift, “Folklore”, është konkurrenti kryesor për çmimin e albumit e vitit. Fitimi i këtij çmimi nuk do të ishte vetëm rikthim për të, por do të hynte në histori duke u bërë gruaja e parë që e ka fituar këtë çmim tri herë radhazi.

Edhe Beyonce shpreson ta thyejë rekordin duke fituar katër çmime nga nëntë nominime, rekord të cilin e mban Alison Krauss.

BTS, grupi i parë K-pop

Edhe nëse nuk e fiton çmim, grupi BTS tashmë kanë hyrë në histori si grupi i parë K-pop që është nominuar në një kategori kryesore.

Bendi garon për performancën më të mirë të një grupi pop me këngën që ka qenë e para në lista muzikore në ShBA, “Dynamite”.

Kjo kategori është goxha e vështirë, pasi ka emra të mëdhenj.

“Sinqerisht, nuk po presim diçka”, ka thënë reperi/këngëtari RM. “Nuk duam të dëshpërohemi pasi kemi konkurrentë yje si: Lady Gaga, Taylor, Bieber.

Eurovision rikthehet në Grammy

Vetëm një këngë nga Eurovisioni ka fituar çmim Grammy: “Nel Blu, Dipinto Di Blu” nga Domenico Modugno. Balada, që e zuri vendin e tretë në Eurovision më 1958, fitoi dy çmime Grammy më 1959: kënga dhe projekti më i mirë.

Dhe që nga atëherë nuk ka pasur asnjë pikë për këto këngë. Këtë vit rikthimi bëhet me këngën e një filmi, “The Story Of Fire Saga”, që është nominuar për çmimin “kolona zanore më e mirë për mediat vizuale”.

A do ta ndajë çmimin e saj Fiona Apple?

Për herë të parë, vetëm gra janë të nominuara në kategorinë më të mirë të performancës rock, me Pheoebe Bridgers, Haim, Brittany Howard, Big Thief, Grace Potter dhe Fiona Apple. Nëse ajo fiton, Apple thotë se dëshiron ta ndajë çmimin me koleget e saj të nominuara.

“Unë do të merrja Grammyn dhe do ta ndaja në copa mjaftueshëm sa për ta marrë të gjitha dhe do t’i ftoja të gjitha zonjat që ta bëjnë të njëjtën gjë”.

Meryl Streep dhe merimanga

Meryl Streep është aktorja më e nominuar në historinë e çmimeve Oscar –ajo është edhe pretendente e rregullt në Grammy – falë kolonës zanore Mamma Mia, ndër të tjerash. Ajo është përmendur së fundmi në kategoritë e librave audio – falë rrëfimit të saj për librat për fëmijë, si “Lepuri Velveteen”, “Përralla e Lepurit Peter” dhe vepra të tjera që nuk kanë lidhje me lepujt. Këtë vit ajo garon me librin audio të “Charlotte’s Web”, historia klasike e një derri që krijon një miqësi me një merimangë.

Reperja me synime të mëdha

Asnjëra nga reperet si Roxanne Shante, Salt’N’Pepa, Queen Latifah, Lil’ Kim, Left Eye, Missy Elliot, Eve, Lauryn Hill, Nicki Minaj, Cardi B, nuk ka fituar çmim për këngën më të mirë rep.

Kjo mund të ndryshojë këtë vit, pasi kënga e Megan Thee Stallionit, “Savage(Remix)”, po konsiderohet si konkurrentja kryesore për çmim.

Do të ishte domethënëse fitorja e këtij çmimi, pasi vetëm një këngë e zhanrit rep (“This Is America” nga Childish Gambino) e ka fituar këtë çmim.

Pakënaqësi e skandale

Në mesin e shumë kategorive për çmim Grammy, fokusi është gjithmonë te “katërshja e madhe” – kënga e vitit, projekti i vitit, albumi i vitit dhe artisti më i mirë i ri.

Edhe këtë vit ka shumë gjëra kundërthënëse. Skandali më i madh është nominimi për projektin e vitit të këngës “Say So” nga Doja Cat. Kënga e saj është shkruar në bashkëpunim me Lukasz “Dr Luke” Gottwald, pasi ishte akuzuar për ngacmim ndaj Keshas.

Ndërsa, ylli kandez The Weeknd është shprehur i pakënaqur pasi nuk është nominuar për asnjë çmim me këngën “Blinding Lights” dhe për këtë arsye do t’i bojkotojë të gjitha ceremonitë e ardhshme. Kënga e tij ishte kënga më e shitur e vitit.

Për shkak se janë disa kategori, do të mbahen dy ceremoni të dielën.

E para e quajtur “Grammy Awards Premiere” do të mund të shikohet drejtpërdrejt prej orës 19:30 (GMT) /15:30 (ET) të dielën, 14 mars.

Tani për tani, asnjë transmetues britanik nuk ka plane ta transmetojë ceremoninë, mirëpo do të mbulohet plotësisht nga uebfaqja BBC News gjatë natës të dielën./koha/KultPlus.com

Beyonce me nëntë nominime por nuk do të performojë në “Grammy”

Beyonce udhëheq me nominime edhe këtë vit në “Grammy Awards” mirëpo ajo nuk pritet të bëhet pjesë e skenës për këtë vit të kësaj ngjarjeje të madhe.

Shefi i përkohshëm ekzekutiv i Akademisë së Incizimeve, Harvey Mason Jr., ka konfirmuar për Los Angeles Times se këngëtarja 39 vjeçare nuk do të performojë sivjet, pavarësisht se është e nominuar në nëntë kategori.

Humbja e performancës së saj këtë vit besohet se vjen pas kritikave të shumta të kolegut të saj The Weeknd ndaj Akademisë duke thënë se nuk do të paraqes më këngët e tij në Grammy pasi këtë vit nuk ishte nominuar në asnjë kategori.

Ndërkohë, në mesin e nominimeve të Beyonces janë edhe nominimi në kategoritë për “Record of The Year” dhe “Song of The Year”.

Grammy Awards do të mbahet këtë të dielë në orët e vona të mbrëmjes sipas orës lokale në Kosovë./ KultPlus.com

The Weeknd bojkoton “Grammy Awards”

The Weeknd zyrtarisht po bojkoton “Grammy Awards”.

Ylli i pop muzikës tha se nuk do të paraqesë më këngë në shfaqjen vjetore më prestigjioze të idnustrisë muzikore, pasi refuzoi ta nominonte atë për një çmim sivjet për këngën e njohur “Blinding Lights”, e cila kishte qëndruar në top 10 këngët më të mira në Billboard.

Lajmi vjen ndërsa organizata që qëndron pas organizimit të “Grammy Aëards” po përballet me vëzhgim mbi sistemin e saj të fshehtë të votimit dhe paragjykimet e pretenduara kundër artistëve me ngjyrë dhe atyre femrave.

Edicioni i 63-të i këtij spektakli do të transmetohet këtë të diel.

CNN ka kërkuar komentin e këngëtarit rreth kësaj, i cili i ka thënë se ai ka marrë parasysh mungesën e transparencës në procesin e votimit për çmimet më të dëshiruara.

Vetëm katër artistë me ngjyrë kanë fituar “Grammy” gjatë nëntë viteve të fundit. Hera e fundit kur një artisti me ngjyrë fitoi çmimin e rëndësishëm “Albumi i vitit”, ishte viti 2008, përkatësisht pianisti Herbie Hancock.

Një studim i Iniciativës së Përfshirjes USC Annenberg, i zbuluar të martën, zbuloi se interpretuesit me ngjyrë përfaqësonin rreth 38 për qind të të gjithë artistëve në Billboard Hot 100 nga viti 2012 në vitin 2020, por ata morën vetëm rreth 27 për qind të nominimeve të “Grammy” gjatë kësaj periudhe. Dhe vetëm 24 për qind e kandidatëve kryesorë të këtij viti për “Grammy” janë me ngjyrë.

I pyetur nga Times pse po bojkoton, Weeknd tha: “Për shkak të komiteteve të fshehta”.

“Blinding Lights” është një nga pesë këngët numër një në Billboard në 30 vitet e fundit që nuk marrin një nominime nga “Grammy”, sipas Associated Press. Albumi në të cilin shfaqet kënga, “After Hours”, u prish gjithashtu.

Ylli i popit i lindur në Toronto, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, nuk është i vetmi artist që thërret për bojkotimin e mbrëmjes më prestigjioze të muzikës. / KultPlus.com

Jhene Aiko merr rolin e prezantueses në ceremoninë ‘Grammy Awards’

Jhene Aiko do të prezantojë në ceremoninë e Grammy Awards këtë muaj.

Akademia e Regjistrimit njoftoi të martën se këngëtarja e nominuar nga Grammy do të drejtojë shfaqjen paraprake, ku dhurohen shumica e trofeve.

Ceremonia do të transmetohet drejtëpërdrejtë në webfaqen e Grammy.

Grammy Awards do të mbahet në Los Angeles në Staples Center më 15 mars.

Para-shfaqja do të shfaqë interpretime nga reperi Burna Boy, këngëtari Rufus Wainwright, banda e xhazit Terri Lyne Carrington + Social Science, pianisti Igor Levit, këngëtari Poppy dhe muzikanti latin Lido Pimienta.

Albumi i tretë i Jhene Aiko, “Chilombo” është nominuar për albumin e vitit dhe albumi më i mirë progresiv R&B.

Ajo gjithashtu është nominuar për performancën më të mirë R&B të këngës së saj në bashkëpunim me John Legend “Lightning & Thunder”./ KultPlus.com

Shtyhet ceremonia e çmimeve Grammy

Ceremonia e çmimeve Grammy e paraparë për të mbahej më 31 janar, është shtyrë për shkak të rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Los Angeles, kanë njoftuar revistat “Rolling Stones” si dhe “Variety”.

Dy revistat duke cituar shumë burime kanë thënë se ceremonia që ndanë çmimet më të larta në industrinë e muzikës mund të organizohet në mars, njofton agjencia Reuters, transmeton KultPlus.

Los Angelesi është duke përjetuar një rritje të numrit të rasteve me koronavirus e po ashtu edhe të vdekjeve si pasojë e COVID-19. Spitalet janë të ngarkuara, ndërsa autoritetet kanë marrë masa kufizuese.

Organizatorët e Grammy disa javë më parë kishin thënë se po shikojnë mundësinë që ceremoninë ta mbajnë pa audiencë dhe tepih të kuq.

Dua Lipa është në mesin e këngëtareve që ka marrë më së shumti nominime për Grammy 2021. I ka marrë gjashtë sosh, sa Taylor Swift e Roddy Ricch. Kryeson Beyonce me nëntë nominime./ KultPlus.com

Nominimet për ‘Grammy 2021’ ngjallën kritikat e Drake dhe artistëve të tjerë

Drake dhe artistë të tjerë kanë kontestuar rëndësinë e ngjarjes së madhe muzikore “Grammy” nëpërmjet postimeve në instagram, shkruan KultPlus.

Nominimet për Grammy 2021 paraqitën disa pretendentë të rëndësishëm të këtij çmimi, së bashku me disa mungesa të cilat ngjallën kritika. Billie Eilish, Taylor Swift, Beyoncé dhe Dua Lipa kryesojnë listat e të nominuarve.

Mirëpo, këto nominime ngjallën kritika te disa artistë, e një ndër ta Drake.

“Ne duhet mos ta lejojmë veten të tronditemi çdo vit nga shkëputja midis muzikës me ndikim dhe këtyre çmimeve”, ka shkruar artisti i njohur botërisht, Drake.

Drake pastaj etiketoi artistë të tjerë të cilët nuk janë nominuar në Grammy, duke përfshirë Lil Baby, Pop Smoke dhe Popcaan, duke shtuar, “shumë emra të zhdukur për t’u përmendur madje”.

Në anën tjetër, kritika pati edhe The Weeknd, i cili poashtu nëpërmjet një storje në instagram ndau mendimet e tij.

“The Grammy mbetet e korruptuar. Më keni borxh mua, fansave dhe transparencës së industrisë”, ka shkruar The Weeknd.

Një ndër emrat që u përsërit më së shumëti në nominimet e sivjetme të Grammy ishte këngëtarja shqiptare, Dua Lipa. / KultPlus.com