Producenti i njohur botëror zgjedh Erza Muqollin për projektin e tij: Një talent i jashtëzakonshëm

Producenti i njohur suedez, Rami Yacoub, i cili ka bashkëpunuar me yje të mëdha botërore, ka përzgjedhur artisten kosovare, Erza Muqolli, si talentin e parë në projektin e tij #RamiYacoubDiscovers, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë producenti përmes një postimi, ku e cilëson artisten kosovare si një talent të jashtëzakonshëm.

 “16 -vjeçarja Erza Muqoli është një talent i jashtëzakonshëm.
I lumtur të zbuloj artistin tim të parë për #RamiYacoubDiscovers
Erza Muqolli është një 16 – vjeçare  nga Franca me rrënjë nga Kosova. Një talent i jashtëzakonshëm që besoj se do të shkojë shumë larg.
” – ka shkruar ai në Instagram.

Rami Yacoub, ka bashkëpunuar me shumë artistë të njohur si Brittney Spears, Lady Gaga, Ariana Grande, Selena Gomez, Nicki Minaj, Madonna, Backstreet Boys, One Direction, NSYNC, 5 Seconds of Summer, Avicii, Pink, Celine Dion, Weezer e shumë të tjerë./KultPlus.com

Kur Erza e vogël i këndonte atdheut: O s’ka ma mirë se në Prishtinë (VIDEO)

Erza Muqolli është ndër vajzat shqiptare që po lënë gjurmë në muzikën ndërkombëtare.

Erza, një vajzë tejet e këndshme me një talent të pashoq i cili e bëri atë shumë të njohur për publikun ndërkombëtar qysh në moshë të re, shkruan KultPlus.

Një version pak më ndryshe i këngës ‘Xhamadani vija vija’, është ndër këngët e Erzës, të cilën kjo e fundit gjithmonë e intepreton mahnitshëm duke i dhënë jetë secilës notë.

‘Edhe pse jetoj në mërgim, zemra qanë për vendin tim. Edhe pse unë jam mërgimtar, për vendlindjen e babit malli më ka marrë’, janë disa nga vargjet e kësaj këngë shumë të dashur për publikun. / KultPlus.com

Lansohen produkte në emër të Erza Muqollit

Këngëtarja shqiptare Erza Muqolli që ka shënuar sukses të madh në Francë, por edhe në vende të tjera, fanasave të saj tashmë do tu ofrojë edhe produkte të tjera, shkruan KultPlus.

Është krijuar faqja e shitjes online me produkte të ndryshme me emrin e Erza Muqollit, duke nisë prej albumit të saj të parë solo, pastaj fanellë, kapelë, çantë, aksesorë për çelësa, fotografi me autografe dhe produkte të tjera.

Këto produkte tashmë janë në shitje dhe të gjithë fansat e saj mund ti porosisin online.

Babai i Erza Muqollit, që në të njëjtën kohë është edhe menaxher i Erza Muqollit ka thënë për KultPlus se kjo linjë e shitjes ishte paraparë që të ofrohej pranë audiencës gjatë tureve të koncerteve, por në të njëjtën kohë të lansohet shitja edhe online. “Por, si pasojë e pandemisë Covid 19, koncertet jemi detyruar ti anulojmë, atëherë vendosëm që këtë shitje online ta lansojmë tani, por të njëjtat do të ofrohen edhe gjatë tureve, në kohën kur edhe do të lejohen tubimet nëpër koncerte”, ka thënë Muqolli.

Erza Muqolli po konsiderohet si një yll i madh francez, por në të njëjtën kohë, ajo shumë shpesh është paraqitur edhe me këngë shqipe./ KultPlus.com

https://difymusic.com/erza-muqoli?fbclid=IwAR08D-_JNuboTvKy4_XadODfNzIEsH8KEORahdSUjvYIoMUzO4iSJ35xf4s

Kur Erza e vogël i këndonte atdheut: O s’ka ma mirë se në Prishtinë (VIDEO)

Erza Muqolli është ndër vajzat tona që po lënë gjurmë në muzikën ndërkombëtare. Erza, një vajzë tejet e këndshme me një talent të pashoq i cili e bëri Erzën shumë të njohur për publikun ndërkombëtar qysh në moshë shumë të re, shkruan KultPlus.

Një version pak më ndryshe i këngës ‘Xhamadani vija vija’, është ndër këngët e Erzës, të cilën kjo e fundit gjithmonë e intepreton mahnitshëm duke i dhënë jetë secilës notë.

‘Edhe pse jetoj në mërgim, zemra qanë për vendin tim. Edhe pse unë jam mërgimtar, për vendlindjen e babit malli më ka marrë’, janë disa nga vargjet e kësaj këngë shumë të dashur për publikun. / KultPlus.com

Erza Muqolli anulon turneun për shkak të Covid19

Këngëtarja shqiptare, Erza Muqolli ka njoftuar se ka anuluar turneun, të cilin do ta mbante në vjeshtën e këtij viti, shkruan KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Muqolli ka shkruar se turneu që do t’i bënte bashkë shumë njerëz, këngëtaren dhe fansat e saj është anuluar për shkak të rrethanave të krijuara nga pandemia COVID-19.

“Më vjen keq të ju njoftoj se turneun që na u desh t’a shtynim për vjeshtën e këtij viti, tashmë e kemi anuluar. Turneun që do të bënte bashkë shumë njerëz (ju dhe ne), si pasojë e zhvillimeve të fundit të pandemisë COVID-19, jemi detyruar të anulojmë të gjitha koncertet”, ka shkruar Muqolli.

Muqolli në korrikun e vitit të kaluar në kuadër të eventit “Ta zbardhi ftyrën” organizuar nga KultPlus kishte mbajtur koncert edhe në Kosovë, kurse në mars kishte bërë edhe hapjen e Muajit të Frankofonisë. / KultPlus.com

Erza Muqolli sjell këngën e re, i këndon shpresës e rinisë me “Fëmijët e botës” (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare Erza Muqolli e cila është lindur dhe rritur në Francë, sukseset e të cilës janë tejet të mëdha në krahasim me moshës që ka, po vazhdon të dëshmojë që rrugëtimi i saj në muzikë do të jetë i gjatë e përplot surpriza, shkruan KultPlus.

Në mëngjesin e sotëm, ajo ka lansuar këngën e re e cila vjen në bashkëpunim me “Ekipin e Gjelbërt”.

Ekipi i Gjelbër është një kolektiv i artistëve të brezit të ri dhe artistëve më të rritur të cilët janë mobilizuar për një qëllim të vetëm.

Kjo është një këngë në partneritet me fondacionin GoodPlanet, themeli i Yann Arthus-Bertrand, misioni i të cilit është të vendosë ekologjinë në zemër të ndërgjegjes dhe të ngjall dëshirën për të vepruar konkretisht për tokën dhe banorët e saj.

Ekipi i Gjelbër është shprehur se Erza Muqolli i këndon shpresës e rinisë me “Fëmijët e botës”.

Kënga vjen e shoqëruar me një videoklip tejet të mirë, shumë domethënës dhe na sjell Erzen të rrethuar me “fëmijët e botës”. / KultPlus.com

Dua Lipa mahnitet me zërin e Erza Muqollit (VIDEO)

Ylli në ngritje, Erza Muqolli, ka kënduar këngën “Don’t Start Now” të yllit botëror, Dua Lipës, shkruan KultPlus.com

Videon Erza e ka publikuar në Instagram duke arritur mija shikime, pëlqime e komente nga më të mirat.

Por komenti më i mirë erdhi nga vetë Dua Lipa e cila sapo e ka parë videon ka komentuar duke e vlerësuar lart zërin e Erzës.

“Po më pëlqen kjo Erza !!! Shumë e bukur…”, ka shkruar Dua e ky koment padyshim që e ka bërë të lumtur Erzen. Përveç komentit Dua tashmë ka filluar ta ndjekë në rrjetin social Instagram Erzën.

Mbështetja e Dua për Erzën padyshim që është e vlefshme shumë edhe për karrierën e Erzës e cila është në negociata me artistë botërorë dhe shumë shpejt do të kemi një tjetër yll shqiptar që do e njeh e gjithë bota. / KultPlus.com

Gezim Gashi me ligjëratë në “Harvard”, prezanton Erza Muqollin, e krahasojnë me Celine Dion

Jeta Zymberi

Një emër i suksesshëm në industrinë e muzikës në Los Angeles dhe duke qenë shqiptari i parë që është një ndër themeluesit e shkollës së artit në Amerikë, Gezim Gashi rrugëtimin e tij nga një refugjatë në një djalë të suksesshëm e ka shpalosur para studentëve nga e gjithë bota në Universitetin prestigjioz “Harvard”, shkruan KultPlus.

Të larguar nga Kosova gjatë kohës së luftës, ai bashkë me familje u shpërngulën në Alvesta të Suedisë dhe tash historinë e tij e ka ndarë në universitetin më prestigjioz në botë, në “Harvard”.

Gashi e ka vlerësuar këtë si një përvojë të veçantë duke pasur parasysh se si është rritur dhe sa shumë është ushqyer me ëndrra që sot po i bëhen realitet.

“Ligjërata ime para studentëve nga e gjithë bota në Universitetin prestigjioz “Harvard” është një ëndërr e bërë realitet. Para studentëve kam folur për rrugëtimin tim, nga refugjatë nga Kosova në Suedi e deri te vlerësimi i George W Bush (që edhe ai ishte student aty ku po ligjëroja). Gjithashtu kam folur për shkollën e muzikës që e kam hapur në Amerikë, si dhe rreth mbështetjes që po e marr nga industria e muzikës në US”, ka treguar në pika të shkurtra Gashi rreth asaj se çfarë ka shpalosur para të pranishmëve.

Por përveç ligjëratës, Gashi ka vendosur që përpara studentëve nga e gjithë bota të prezantoj edhe yllin shqiptar Erza Muqollin e cila po mahnit të gjithë me zërin e saj magjikë.

Erza Muqolli gjatë kësaj ligjërate është lidhur me Skype, ku përmes ekranit ajo ka folur në gjuhën shqipe për suksesin dhe ëndrrat e saj.

“Erza ka folur për ëndrrat e saj, ndërsa unë duke e vlerësuar vokalin që ajo ka, e kam krahasuar atë me Celine Dion dhe Mariah Carey dhe studentët ishin të të njëjtit mendim. Të gjithë po mahniten me zërin e saj”.

Ky prezantim i dy shqiptarëve në “Harvard” është një tjetër sukses që flet shumë për punën dhe arritjet e tyre. / KultPlus.com

View this post on Instagram

Still can’t get over yesterday at @harvard

A post shared by Gezim Gashi (@thegezimgashi) on

Erza Muqolli, pjesë e jurisë në “The Voice Kids”

Erza Muqoli mahniti të gjithë me zërin e saj unik kur mori pjesë në audicionet e “La France a un incroyable talent” (version francez i talentëve të muzikës), në vitin 2014.

Vajza me prejardhje nga Kosova që nga ajo kohë u kthye në një emër të njohur dhe mjaft të dashur për publikun francez dhe më gjerë.

14-vjeçarja, e cila shquhet për vokalin e saj dhe talentin në muzikë, tashmë është një emër i respektuar në Francë, madje ajo së fundi është bërë pjesë e audicioneve të “The Voice Kids” në Belgjikë, për të asistuar si trajnere për talentet e rinj të muzikës. Albinfo / KultPlus.com

Erza Muqolli mbrëmë me koncert në Prishtinë, me zërin e saj magjik rrëqethi publikun

Qendrim Badalli

Salla e Bibliotekës Universitare ishte mbrëmë e stërmbushur me njerëz të fushave të ndryshme e adhurues të këngës së Erza Muqollit. Aty pas pak do të performonin fëmijët dhe të rriturit e korit “Siparantum”, si paraprirje për performancën e yllit francez në ngritje me prejardhje shqiptare, Erza Muqolli, në koncertin që hapi Javën e Frankofonisë në Kosovë, shkruan KultPlus.com

Ishte kori i fëmijëve “Siparantum” të cilët me pesë vepra ndezën emocionet në sallë me një publik i cili gjatë gjithë kohës po duartrokiste e incizonte performancën e tyre. Kur koha e tyre përfundoi, radha ishte për të rriturit e po të njëjtit kor nën udhëheqjen e Memli Kelmendit. Performanca e korit të të rriturve, kohë pas kohe kërkonte edhe angazhimin simpatik të publikut, Kelmendi po kërkonte lëvizjen e gishtërinjve e ndonjëherë  fërkimin e duarve, me ndonjë të qeshur e me plotë emocione publiku i bindje drejtimit të tij.

Kështu performanca e dy gjeneratave të korit “Siparantum” kishte krijuar një atmosferë shumë të ngrohtë dhe kishte ambientuar mirë publikun me koncertin në fjalë. Pas formacioneve kolektive, radha ishte për një soliste në skenë, dhe ajo tashmë dihej, ngadalë me një ecje modeste, nën duartrokitjet e publikut, Erza Muqolli doli në skenë.

La Bohem, Back to Black, Dommage, Je t’aimais je t’aime et je t’aimerai, si dhe Vous etiez la, ishin pesë këngët të cilat Muqolli me zërin e saj magjik i këndoi për publikun në Prishtinë, në hapjen e Javës së Frankofonisë në Kosovë.

Valon Ibraj nga Ambasada e Francës tregoi shkurt për programin e Javës Frankofone në Prishtinë.

“Gjatë muajit Mars në Kosovës, Java e Frankofonisë do të jetë e pasur me një shumëllojshmëri të ngjarjeve, koncerteve, konferencave, filmave, ekspozitave, filma të metrazhit të gjatë dhe të gjatë”.

Sopranoja, Urta Haziraj, e ka quajtur ‘të mrekullueshme’ Erza Muqollin, teksa vlerësoi edhe performancën e saj.

“Erzën e kam përcjell prej audicionit të parë që e ka bërë, Erza është e mrekullueshme dhe sonte na ka kënaq.”

Tutje Haziraj, ka folur edhe për ndjenjat që ka pasur gjatë performancës së saj në korin e të rriturve.

“Në fakt kur je bashkërisht nuk janë emocionet e njëjta sikurse kur je vet, kështu që nuk kisha shumë emocione. Performanca jonë e korit ka qenë shumë më e mirë se në prova, kështu që ishte një ndjenjë shumë e veçantë.”

Ylli shqiptar në ngritje, Erza Muqolli, ka shprehur për KultPlus ndjenjat e saj pas koncertit.

“Koncerti ka qenë shumë i mirë, unë jam kënaqur dhe jam shumë e lumtur dhe mezi s’po pres ta mbaj koncertin tjetër nesër.”

Muqolli ka shprehur mendimin e saj edhe për publikun të cilin e ka vlerësuar si ‘shumë të mirë’, dhe të cilit ia ka theksuar disa detaje.

“Shumë mirë është pritur ky koncert, publiku ka qenë shumë i mirë, të gjithë kanë duartrokitur dhe kanë incizuar e në të njëjtën kohë më kanë bërë të ndihem shumë mirë.

Erza Muqolli, e vlerësoi edhe performancën e koreve, atë të fëmijëve dhe të rriturve. “Ma kanë rrëqeth trupin”, u shpreh ylli francez.

Pjesë e kësaj mbrëmjeje ishte edhe Ambasadorja e Francës, Marie Christine Butel, filozofi Muhamedin Kullashi, filozofi Elvis Hoxha si dhe një numër i madh i personaliteteve të njohura në fushën e kulturës.

Mbrëmja vazhdoi me plotë mysafirë të cilës u afruan për ta bërë ndonjë fotografi me Erza Muqollin, teksa të tjerë po cakërronin gotat në koktejin e organizuar pas përfundimit të koncertit.

Kujtojmë që në kuadër të Javës së Frankofonisë, një nga ngjarjet do të zhvillohet nën organizimin e gazetës online, KultPlus për të cilën do të ju njoftojmë me kohë. / KultPlus.com

Ylli shqiptar, Erza Muqolli prezantohet në ‘Harvard’ nga Gezim Gashi

Jeta Zymberi

Gezim Gashi, i pari shqiptar në botë që ka hapur shkollë të artit në Amerikë dhe një emër i suksesshëm në industrinë e muzikës në Los Angeles, po vazhdon të punojë fort në rrugën që ka zgjedhur, shkruan KultPlus.

Përderisa të gjithë e ëndërrojnë shkollimin në Universitetin më prestigjioz në botë “Harvard”, Gashi është i ftuar për të ligjëruar para studentëve nga gjithë bota. Kjo padyshim që është një arritje e madhe për të duke pasur parasysh se si është rritur dhe sa shumë është ushqyer me ëndrra që sot po i bëhen realitet.

“Kjo është e pabesueshme për mua. Momente të tilla më kujtojnë mënyrën se si jam rritur. Kam qenë një refugjat gjatë luftës në Kosovë me ëndrra të mëdha. Bashkë me familjen time u shpërngulëm në Alvesta të Suedisë dhe tash më duhet të ndaj historinë time në universitetin më prestigjioz në botë, në “Harvard”, ishte shprehur Gëzim Gashi për KultPlus.

Por përveç ligjëratës, Gëzim Gashi ka vendosur që përpara studentëve nga e gjithë bota të prezantoj yllin shqiptar Erza Muqollin e cila po mahnit të gjithë me zërin e saj magjikë.

Erza Muqolli gjatë kësaj ligjërate do të lidhet me skype, ku përmes një ekrani gjigant ajo do të flas për suksesin e saj para të pranishmëve.

Gashi ka ndarë lajmin edhe në rrjetet e tij sociale duke u shprehur tejet i emocionuar për këtë prezantim të Erzës.

“Kaq i emocionuar të njoftoj se Erza Muqolli po bashkohet me mua në Universitetin e Harvardit në 9 Mars! Erza është vetëm 14 vjeç dhe është me origjinë nga Kosova, por ka lindur dhe jeton në Francë. Erza ka brenda vetës elementin që të bëhet një artiste e madhe dhe unë jam shumë i entuziazmuar që ajo do të jetë me mua në Harvard!”, ka njoftuar Gashi.

Përndryshe, Muqolli e cila ka arritur një sukses të madh sidomos në Francë, pritet të shndërrohet në një yll edhe përtej Francës.

Ligjërata nga Gëzim Gashi ku do të prezantohet edhe Erza Muqolli, do të mbahet më datë 9 mars 2020, në Universitetin e Harvardit.  /KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/B9DxW1vhiAI/

Erza Muqolli në muajin mars me performancë në Prishtinë

Koncertin e parë në Kosovë Erza Muqolli e mbajti në muajin korrik të vitit të kaluar në kuadër të eventit “Ta zbardhi ftyrën” organizuar nga KultPlus.

Por, mbresat që Erza la në atë mbrëmje kanë bërë që ky të mos jetë koncerti i saj i vetëm në Kosovë.

Kësaj radhe, këngëtarja e njohur shqiptare e cila karrierën e saj po e zhvillon në Francë, do të performojë në muajin mars në Prishtinë në kuadër të Muajit të Frankofonisë.

Babai i saj, Mehmet Muqolli ka konfirmuar për KultPlus duke treguar që pas koncertit të parë në bashkëpunim me KultPlus, kjo ishte një tjetër ftesë të cilën ata e mirëpritën me kënaqësi.

Hapja e Muajit të Frankofonisë do të bëhet me këngëtaren franko-kosovare Erza Muqollin, koncerti i secilës do të mbahet më datë 5 mars.

Erza Muqolli është duke mahnitur me suksesin e saj. Pas publikimit të albumit të parë, ajo është duke zhvilluar një tur. Kujtojmë që në këtë album Erza këndon edhe në gjuhën shqipe. / KultPlus.com

Erza Muqolli perfomon këngën “Duaje atdheun tënd” në emisionin “Soirée” në Tiranë

Erza Muqolli është padyshim një nga emrat e rinj më premtues në fushën e muzikës, shkruan KultPlus.

Këngëtarja shqiptare, e njohur për audiencën ndërkombëtare si një yll francez këtë herë ka interpretuar vargjet “O s’ka ma mirë se në Shqipni, sa herë unë jam ktu s’du mu kthy, s’du mu kthy”, të këngës “Duaje atdheun tënd” në emisionin “Soiree” në Top Chanel, në Tiranë, me të cilën kanë mbetur të habitur e gjithë audienca. /KultPlus.com

https://twitter.com/TeamAlbanians/status/1214074876321042433

Këngëtari i famshëm francez i bën ftesë Erza Muqollit, performojnë bashkë në skenë madhështore

Ajo është padyshim një nga emrat e rinj më premtues në fushën e muzikës, shkruan KultPlus.

Kosovarja deri më tani ka punuar në disa këngë të përmbledhura në album, kënga e saj “Je Chanterai” u dëgjua dhe u pëlqye mjaft.

Pas sukseseve, Erza së fundmi ka arritur ta ndajë skenën me Patrick Bruel që është njëri nga këngëtarët dhe tekstshkruesit më të famshëm francezë. Vet këngëtarja në rrjetin e saj social Facebook, ka njoftuar publikun se ka qenë pjesëmarrëse në koncertin e madh që e organizoi Bruel, i cili i bëri ftesë Erzës për të kënduar bashkë me të.

Perofrmanca është dhënë në televizionin francez TFI, ndërsa më poshtë KultPlus sjellë videon ku Erza këndon bashkë me francezin Bruel. / KultPlus.com

https://www.facebook.com/ErzaOfficiel/videos/573444373487831/

Erza Muqolli me vargjet e Naim Frashërit në Parlamentin e Ontarios (VIDEO)

 “Ti Shqipëri më jep nder”, janë vargjet e Naim Frashërit që sot jehuan në Parlamentin e Ontarios në Kanada, vargje këto të interpetuara nga ylli shqiptar Erza Muqolli me këngën “Fillim”, që e ka të përfshirë në albumin e saj të parë solo, shkruan KultPlus.

Këngëtarja shqiptare Erza Muqolli, e njohur për audiencën ndërkombëtare si një yll francez po merr pjesë në Kanada, ku Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze me mbështetjen e deputetit konservator Lorne Coe, organizon ceremoninë e përvitshme për të nderuar Muajin e Trashëgimisë Shqiptare në Ontario, të shpallur me ligj 3 vjet më parë, ngjarje kjo e realizuar me një përkushtim të madh nga Ruki Kondaj.

Para një audience të madhe, shqiptaro- kanadeze, ku kanë marë pjesë edhe nga Ambasada e Kosovës në Kanada, Erza Muqolli ka kënduar disa nga këngët e albumit të saj. Në kuadër të Muajit të Trashëgimisë Shqiptare, komuniteti shqiptar në Ontario ka organizuar nëpër vite shumë ngjarje kulturore, ku po në Parlamentin e Ontarios kishte kënduar edhe sopranoja e njohur shqiptare Inva Mula, kurse këtë vit, organizatorët kanë ftuar këngëtaren e re Erza Muqolli, e cila po shënon një sukses të madh në botën e muzikës./KultPlus.com

Erza Muqolli në Parlamentin e Ontarios, Kanada, me rastin e ceremonisë së Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Ontario organizuar nga Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze.

Gepostet von PASQYRA SHQIPTARE TV am Donnerstag, 21. November 2019

Erza Muqolli do të performojë në Parlamentin e Ontarios në Kanada

Më 21 nëntor në Ontario të Kanadasë do të ketë ceremoni solemne dhe artistike. Në këtë ceremoni e ftuar është këngëtarja me origjinë nga Kosova dhe nënshtetase franceze, Erza Muqolli. Në spotin paralajmërues, Erza vlerësohet si një nga zërat më të mirë për zërat e moshës së saj e njohur kudo në Europë, transmetohet në Pasqyrën Shqiptare, shkruan KultPlus.com

Më 21 nëntor pasdite Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze me mbështetjen e deputetit konservator për provincën e Ontarios, Lorne Coe, dhe në koordinim me Ruki Kondaj me rastin e muajit të trashëgimisë shqiptare në provincë do të organizojnë në mjedisit të Parlamentit të Ontarios një ceremoni solemne dhe artistike.

 Synimi i këtij aktiviteti është shpalosja e të gjitha elementeve të kulturës shqiptare.

Erza Muqolli lanson albumin e saj solo në Francë

Këngëtarja e njohur shqiptare Erza Muqolli po shijon punën e madhe për realizimin e albumit të saj të parë solo, album që tashmë ka dalë në shitje, shkruan KultPlus.

Erza Muqolli në këtë album ka punuar ngushtë më këngëtarin dhe kompozitorin e njohur francez Vianney.

Në këtë album, Erza Muqolli ka futur edhe gjuhën shqipe, ku kënga që fillon albumin e saj është titulluar “Fillim”, pjesë nga vargjet e Naim Frashërit, sikurse që në këtë album ka sfiduar vetën edhe në cilësinë e kompozitores.

Ky album është edhe paralajmërim për një shpërthim të suksesshëm të Erza Muqollit, pasi që tashmë është planifikuar edhe turi i saj i koncerteve në shumë shtete të Evropës.

Erza Muqolli njihet si një ndër talentet e rralla të vendeve frankofone, pasi që me vetëm 8 vjet ajo ka marr pjesë në një talent show të madh të Francës, e cila është përzgjedhur në mesin e finalistëve. Për disa vjet ajo ka kënduar me një grup të fëmijëve, e cila ka realizuar shumë ture të koncerteve, prej të cilave kanë dhuruar mbi 2 milionë euro për fëmijët në nevojë, sikurse që kanë shitur miliona kopje të albumit.

KultPlus ju sjell këngën me vargje të Naim Frashërit, sikurse edhe linkun se ku mund ta blini albumin e Erza Muqollit./KultPlus.com

“Vous étiez là” kompozimi i parë i Erza Muqollit lansohet në Francë (VIDEO)

Këngëtarja e suksesshme shqiptare ka prezantuar këngën e saj më të re, por kjo këngë është premierë edhe për faktin se ajo po sfidohet edhe në cilësinë e kompozitores, shkruan KultPlus.

Kënga “Vous étiez là” është kënga e parë e Erza Muqollit e cila ka edhe vulën e kompozimit nga vetë ajo, kurse kënga është me tekst të Vianney.  

Por edhe në këtë këngë, Erza Muqolli ka futë fjalë shqipe, pasi që kjo këngë mbyllet me këto fjalë “Mos harro kurrë të gjithë ata që të dhanë dorën, kur ti mësoje hapat e parë. Kurrë mos harro nga vjen, për ju të gjithë qe jeni me mua tash, mos harroni që gjithmonë do jem me ju, gjithmonë do jem me ju”.

Kjo këngë e lansuar në kanale të ndryshme është pjesë nga koncerti i Erza Muqollit që do të lansohet nëpër të gjithë rrjetin e kinemave të Francës, koncert që do ti paraprijë albumit të saj të parë.

Erza Muqolli në albumin e saj të parë ka edhe një këngë hyrëse në gjuhën shqipe që e ka titulluar “Fillim”.

Kjo këngëtare e famshme shqiptare deri më tash ka të shitura mbi 2 milionë kopje të albumit të mëhershëm, ku ishte pjesë e një grupi të fëmijëve, kurse me ketë album po prezantohet solo.

Erza Muqolli njihet edhe për anën humane, e cila nga koncertet nëpër vende frankofone dhe vende të tjera ka dhuruar për fëmijët në nevojë rreth 2 milionë euro./KultPlus.com

Ekskluzive: Ti Shqipëri më jep nder, Erza Muqolli me vargjet e Naim Frashërit në albumin e saj në Francë (VIDEO)

E ka titulluar “Fillimi”, por kënga që do të jetë edhe kënga e parë në albumin solo të Erza Muqollit, e që është në gjuhën frënge, do të tingllojë edhe në gjuhën shqipe, pasi që, Erza Muqolli në këtë album ka përzgjdhë vargjet e poetit të madh shqiptar Naim Frashëri “Ti Shqipëri më jep nder”, shkruan KultPlus.

Mehmet Muqolli, menaxher i Erza Muqollit ka bërë të ditur për KultPlus se kjo këngë është edhe kënga që hap albumin e Erza Muqollit.

“Albumi i saj i parë do të nisë shqip, me vargjet e Naim Frashërit. Dhe kënga ëshët xhiruar në Kosovë, pasi që kemi dashur që përpos këngës në gjuhën shqipe, të sjellim edhe imazhe të Kosovës”, ka thënë Muqolli.

E vecanta e kësaj pjese të gjuhës shqipe është se ky album është punuar nga një ndër kompozitorët më të famshëm francez, dhe ky album është mjaftë premtues për këngëtaren shqiptare, sikurse që ka treguar sukses të madh edhe përgjatë viteve të fundit.

Erza Muqolli në të njëjtën kohë ka lansuar edhe një këngë tjetër nga albumi i saj i parë, dhe ajo tutullohet “Devent”, kurse albumi do të lansohet më 25 tetor.

Erza Muqolli së fundi ka mbajtur koncert edhe në Kosovë, e cila ishte e ftuar nga gazeta e parë për art dhe kulturë  KultPlus, e cila është prezantuar para audiencës kosovare në kuadër të projektit “Ta zbardhi ftyrën”, poashtu projekt i KultPlus.

KultPlus ju sjell të dy projektet e fundit të Erza Muqollit, “Fillimi”, që është i shoqëruar edhe me videoklip, kurse “Devent”, tash për tash është lansuar veteëm si audio./KultPlus.com

Erza Muqolli publikon këngën “Dommage” (VIDEO)

“Dommage” është kënga më e re e këngëtares shqiptare Erza Muqolli, shkruan KultPlus.

Kjo artiste shqiptare, që po depërton me suksesin e saj në vendet frankofone dhe jo vetëm, ka publikuar këngën e dytë nga albumi i saj i parë që pritet të publikohet më 25 tetor.  

“Para publikimit të këngës së dytë, Erza Muqolli është prezantuar me një koncert në Francë, koncert që është filmuar dhe do të prezantohet nëpër kinematë franceze prej 19 tetorit e deri më 25 tetor, atë ditë edhe kur do të lansohet albumi”, ka thënë Mehmet Muqolli, menaxheri i Erza Muqollit.

Ndërkohë, tash është prezantuar edhe coveri i albumit, duke u pëfshirë edhe titujt e këngëve, por edhe turi i Erza Muqollit që do të realizohet pas promovimit të albumit.

KultPlus ju sjellë këngën e dytë të këngëtares së famshme, e cila së fundi ka qenë e pranishme edhe në Kosovë, në projektin e KultPlus “Ta zbardhi ftyrën”./ KultPlus.com

Erza Muqolli mahnitë audiencën në Prishtinë, mbi 500 persona të pranishëm në koncert

Xhemile Hysenaj

E magjishme! Kjo është fjala e duhur për ta përshkruar performancën e mbrëmshme të Erza Muqollit në Prishtinë.

Me një zë kumbues, të mahnitshëm e me një fuqi artistike të paparë, Erza argëtoi publikun kosovar për herë të parë, në sallën e Amfiteatrit të Bibliotekës Universitare.

300 ulëse u mbushën dhe rreth 200 të pranishëm të tjerë shijuan koncertin e Erzës, një udhëtim nëpër muzikën dhe jetën e saj.

Kjo mbrëmje nisi me prezantimin e një videoje në monitor ku u shfaqën shkrimet të cilat KultPlus, organizator i kësaj mbrëmjeje, ka realizuar pas çdo suksesi të Erzës ndër vite. Dalja në skenë e moderatorit Arbër Selmani, redaktor në KultPlus, ishte një tjetër shenjë që tashmë gjithçka ishte gati.

‘Qielli i kulturës nuk e njeh fundin. Nën këtë qiell jeton edhe KultPlus, gati për të qenë arma më e fortë e gazetarisë kulturore ndër shqiptarë. Aty ku suksesi i shqiptarëve na e shton jetën, aty ku ka depërtuar letërsia dhe fjala e shkruar, aty ku e bukura ekspozohet në mure, aty ku muzika ka jehuar e jehon, aty më shpesh se rrallë, do të jetë KultPlus’, u shpreh Selmani i cili pas këtyre fjalëve ftoi Erzën në skenë.

Ky prezantim erdhi në kuadër të edicionit të tretë të “Ta zbardhi fytyrën”, ngjarje kjo kulturore e organizuar nga KultPlus, që ka për qëllim të shpalosë para publikut shqiptar rrugëtimin e artistëve tanë që po na bëjnë krenarë në botë. E kësaj liste nuk ka si t’i mungojë edhe Erza e cila ka arritur ta bëjë për vete gjithë Francën dhe jo vetëm.

Duke zënë vend në skenë bashkë me moderatorin, ata nisin bisedën, ku ajo fillimisht falënderoi të pranishmit dhe u shpreh e lumtur që për herë të parë është në Kosovë për një paraqitje të tillë.

 “Nuk kam menduar se kemi me pas sukses në krejt botën”, u shpreh Erza për grupin e saj United Kids, ku në moshë shumë të re, me po këtë grup ajo ka filluar turneun rreth botës që për qëllim ka pasur kauzën humanitare duke u fokusuar te fëmijët me pamundësi për shkollim.

Intervista e Erzës herë pas here shoqërohej me video-prezantime ku shfaqej rrugëtimi i saj, duke filluar nga performanca e saj e parë e deri më sot.

KultPlus në këtë mes kishte edhe një surprizë për Erzën, ku kishte përgatitur katër video nga pjesëtarët e grupit të saj me të cilët edhe nisi gjithçka. Në gjuhën frënge ata i shprehen urimet me të bukura Erzës.

Tutje në ekran u shfaqën edhe videoklipet e saj. Pas intervistës së shkurtër ku Erza shpalosi rrugëtimin e saj në muzikë dhe kënaqësinë që ishte në një mes ku ajo ndihej më së miri, pianoja po e priste për t’i lëshuar tingujt e parë në sallë.

Themeluesja e KultPlus, Ardianë Pajaziti, u shpreh shumë e kënaqur për bashkëpunimin me prindërit e Erzës. Pas fjalimit të saj të shkurtër por që përmbledhte rrugëtimin e gjatë të KultPlusit për paraqitjen e Erzës para publikut kosovar ajo ftoi në skenë edhe babain e Erzës.

I emocionuar, Mehmet Muqolli mori fjalën, duke falënderuar publikun e pranishëm si dhe punën e palodhshme për organizimin nga KultPlus.

Pas fjalës së përfaqësueses së Ambasadës së Francës në Kosovë, erdhi koha për të pritur në skenë Erzën dhe për të dëgjuar teksa këndon plot emocion e shpirt.

Gjatë këtij interpretimi ajo promovoi edhe këngën e saj më të re ‘Je chanterai’ e cila është pjesë e albumit që do të publikohet në fund të muajit gusht. Por, krejt për fund ajo kishte një surprizë për të pranishmit. Ishte kënga shqipe ‘Xhamadani vija vija’ që nën interpretimin e Erzës erdhi edhe më e bukur e më emocionuese. Publiku nisi të këndonte bashkë me të, e duartrokitjet e shoqëruan gjatë gjithë kohës. ‘Back to black’ dhe ‘La Boheme’ ishin në mesin e këngëve të cilat Erza zgjodhi t’i këndonte mbrëmë.

Të mahnitur nga performanca magjike e Erzës, publiku u nda shumë i kënaqur. Erza me zërin e saj të ëmbël e të fuqishëm arriti të mbajë publikun gjatë gjithë kohës në emocion.

E një yll në moshë kaq të re si Erza, fansat më të mëdhenj i ka moshatarët e saj. Olisa Zari kishte ardhur enkas nga Franca për të qenë e pranishme në performancën e Erzës.

“Nesër është ditëlindja ime dhe kjo është dhurata ma e mirë që e kam marrë. Unë jam fanse e Erzës prej këngës së saj të parë, dhe e kam pasur ëndërr ta takoj. Erza po na bënë krenar”, tregon ajo për KultPlus.

Me mbarimin e koncertit të Erza Muqollit, të pranishmit ishin të ftuar në hapjen e KultPlus Caffé Gallery – Qendrës më të re Kulturore në Prishtinë. Hapja e Caffe Gallery-s u bë nga Erza Muqolli dhe pronarja e KultPlus, Ardianë Pajaziti. Me hapjen e kësaj qendre të kulturës, Erza filloi menjëherë me foto dhe autografe për publikun. I gjithë ky event nuk do të ishte i mundur pa KultPlusin, portal ky që është bërë si një sinonim për kulturën mbarëshqiptare.

Mbrëmjen artistike “Ta zbardhi ftyrën” me Erza Muqollin e kanë mbështetë: Ministria e Integrimeve në Kosovë, Bucaj, Coca Cola, Lierac, Glamour In, Amc Corporation.  / KultPlus.com

KultPlus sjellë Erza Muqollin në Kosovë, të pranishme edhe mediat nga Franca

Me datë 30 korrik, duke filluar prej orës 20:00, vajza simpatike Erza Muqolli me ftesë nga gazeta e parë shqiptare online dedikuar tërësisht artit dhe kulturës, do të jetë mysafire e një koncerti madhështor në Prishtinë.

Mbrëmja do të mbahet në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare në Prishtinë, ku Erza do të performojë por edhe do të jetë pjesë e një bisede artistike.

Mehmet Muqolli, menaxheri i Erzës ka konfirmuar se edhe mediat nga Franca kanë shprehur dëshirë ta përcjellin Erzën në këtë rrugëtim i cili është pjesë e turneut të Erzës.

Kush e ka dëgjuar Erza Muqollin në performancat e saj, duhet patjetër të vijë e të jetë pjesë e koncertit. Nuk ka nevojë për bileta apo ftesa, hyrja është e lirë për të gjithë ata që e duan artin dhe kulturën, Erzën dhe karizmën e saj muzikore.

KultPlus ju fton të gjithëve në këtë mbrëmje.

KultPlus sjell Erza Muqollin në Kosovë

Erza Muqolli për herë të parë do të prezantohet para audiencës kosovare, e cila është figura e edicionit të tretë “Ta zbardhi ftyrën”, projekt ky brenda platformës për art dhe kulturë “KultPlus”.

Erza Muqolli e cila me hapa gjigant është duke shënuar suksese në vendet frankofone, fillimisht si fëmijë e tashti edhe me lansimin e këngës së parë të albumit solo, album që pritet të lansohet së shpejti, po vjen në Kosovë në fund të muajit korrik.

“Tashmë gjithcka është e konfirmuar. KultPlus sivjet do të shënojë edicionin e tretë të ngjarjes kulturore “Ta zbardhi ftyrën”, që organizohet nga KultPlus, dhe që ka për qëllim paraqitjen e artistëve me ndikim në botën e jashtme, sikurse që është duke e shënuar një sukses të tillë edhe Muqolli në Francë dhe jo vetëm”, ka shpjeguar Ardianë Pajaziti, themeluese e platformës për art dhe kulturë “KultPlus”.

Pajaziti ka bërë të ditur se kjo ngjarje kulturore do të mbahet më 30 korrik në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare prej orës 20:00, ku Erza Muqolli para të pranishmëve do të tregojë për rrugëtimin e saj në Francë, sikurse që do të jetë edhe pjesa e performancës së saj.

Kjo ngjarje kulturore është mbështetur nga Ambasada e Francës në Kosovë dhe Ministria e Integrimeve.

Kjo mbrëmje në Kosovë vjen menjëherë pas paraqitjes së Erza Muqollit në Francë, e cila është prezantuar në një koncert që është ndjekur nga 40 mijë të pranishëm.

Erza Muqolli është shprehur e kënaqur që po shënon paraqitjen e saj të parë para audiencës kosovare, dhe pikërisht kjo paraqitje po ndodhë nëpërmjet gazetës online për art dhe kulturë KultPlus.

“Ta zbardhi ftyrën” edicionin e parë e ka nisë me Sislej Xhafa e Imer Kutllovcin, edicionin e dytë e ka shënuar me Flaka Gorancin, kurse sivjet do të shënohet me Erza Muqollin./KultPlus.com

Erza Muqolli lanson videoklipin e këngës “Je Chanterai” në Ditën e Çlirimit të Kosovës, futë edhe fjalë shqipe (VIDEO)

Këngëtarja kosovare Erza Muqolli sapo ka lansuar këngën e parë të albumit solo, kurse sot e ka prezantuar edhe me videoklip, shkruan KultPlus.

Erza Muqolli ka njoftuar për KultPlus se kënga “Je Chanterai” është realizuar me tekst dhe kompozim të këngëtarit të famshëm francez Vianney.

 “Je Chanterai” apo në shqip “Do këndojë” përcjellë vullnetin dhe dëshirën e Erzës që ka për këndimin.

Kënga sapo është lansuar edhe me vidoklip dhe kjo këngë i paraprinë albumit të saj të parë./KultPlus.com