Kleofina Pnishi shfaqet plot elegancë në Festivalin e Filmit në Kanë (FOTO)

Kleofina Pnishi, vajza nga Gjakova e cila tash e sa vite ka depërtuar edhe përtej kufijve me sukseset e saj në botën e pasarelave si dhe në tregun e muzikës para publikut ndërkombëtar, kësaj radhe e shohim edhe si pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë, shkruan KultPlus.

Këtë vit festivali i famshëm i Kanës u hap zyrtarisht për herë të 75-të, me shumë yje dhe të ftuar. Në mesin e tyre ishte dhe Kleofina e cila u shfaq e veshur me një fustan tejet elegant, fustan ky që vjen i krijuar nga disenjatorja e njohur Diana Qerimi.

Në tapetin e kuq të festivalit më të madh të filmit në botë, sot Kleofina ka shkëlqyer me veshjen e saj dhe grimin nga Dessange Paris.

Më poshtë KultPlus ua sjell disa fotografi të saj në Festivalin e Filmit në Kanë:

Kujtojmë se Pnishi në vitin 2017 është shpallur Miss Provence, ndërkaq ka qenë finaliste edhe në Miss France. Ajo po ashtu pati publikuar këngën e saj të parë me titull “Better Everyday”.

Ndër të tjera, Pnishi ka qenë pjesë e serialit “Le Mystere”. / KultPlus.com

Alban Ukaj në Festivalin e Filmit në Kanë: Pata fatin të punoj me njerëz të fuqishëm që ngrenë zërin për minoritetet

Aktori kosovar Alban Ukaj tashmë ka parakaluar tapetin e kuq të festivalit prestigjioz në Kanë, ku ka pasur një ndër rolet kryesore në filmin “Tori dhe Lokita” me regji të Jean-Pierre & Luc Dardenne, film ky i cili u përfshi në programin konkurrues të këtij festivali, shkruan KultPlus.

Në tapetin e kuq të festivalit më të madh të filmit në botë sot aktori Ukaj ka dhënë një intervistë për mediat e pranishme atje.

I pyetur se si ka shkuar puna në set me regjisorët Jean-Pierre dhe Luc Dardenne, aktori Ukaj përgjigjet se puna me ta është një shkollë aktrimi më vete.

“Në xhirime ata janë si mësues, janë si miq të mirë dhe janë regjisorë të mëdhenj. Gjithashtu, ata janë nga intelektualët më të mëdhenj që kam takuar ndonjëherë në jetën time dhe me të vërtetë unë e bëra edhe një shkollë të re të aktrimit kur punova me ta”, thotë Ukaj.

Sipas tij, të dy regjisorët janë çdo herë ata kërkues.

“Ka një gjë që po mendoja këtë mëngjes dhe ajo është: ‘Kur punoni me këta dy regjisorë, nuk janë vërtet të rëndësishme pamjet nga afër, por e gjithë historia’. Pra, gjëja më e rëndësishme është të tregosh historinë sepse ti je pjesë e asaj historie”, thotë tutje Ukaj.

“Bëhu i sinqertë, aq sa të mundesh”, kjo është ajo që mësova nga Jean-Pierre dhe Luc Dardenne.

Ai po ashtu ka thënë se përgjegjësia e tij si artist është që ata të ngritin zërin e tyre rreth çështjeve sociale.

“Mendoj se përgjegjësia jonë si artistë është të jemi të zëshëm, të flasim për çështjet sociale dhe të flasim për çështjet politike që po ndodhin këto dy vitet e fundit, globalisht. Dhe unë pata fatin të punoj me njerëz që janë të fuqishëm dhe që ngrenë zërin për minoritetet”, tha ai.

Ndërkaq, krejt në fund i pyetur se si po ndihet në rikthimin e tij pas 13 vitesh në Festivalin e Kanës, ai shpalos se është një ndjenjë e veçantë për të.

“Është një ndjenjë e veçantë të jesh këtu pas 13 vitesh. Tani pas Covid-it dhe gjithçkaje, mund të marr frymë sërish pas dy vitesh. Ndihem i lirë dhe do të doja të kthehesha sërish. Sot dita filloi me stres, por tani jam shumë i qetë”, tha Ukaj.

Këtë vit festivali i famshëm i Kanës u hap zyrtarisht për herë të 75-të, me shumë yje dhe të ftuar.

Filmi në të cilin luan aktori Alban Ukaj, “Tori dhe Lokita” është një tregim në stilin e vëllezërve Dardenne, social dhe të angazhuar në shoqëri, për dy fëmijë, afrikanë, që kërkojnë letra në Belgjikë.

Kjo është hera e dytë që Albani shkon në Kanë me vëllezërit Dardenne. Ai mori pjesë për herë të parë në Festivalin e 61-të të Filmit në Kanë në vitin 2008 me filmin e tyre “Lorna’s Silence”. / KultPlus.com

Festivali i Filmit në Kanë hapet me apelin e Zelensky: Bota e kinemasë të flasë kundër luftës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky iu drejtua pjesëmarrësve mbrëmjen e së martës, në Festivalin e Filmit në Kanë përmes një lidhjeje me video, ndërsa aktiviteti vjetor po zhvillohej.

Duke folur gjatë ceremonisë së hapjes, presidenti Zelensky bëri një krahasim me filmin e Charlie Chaplin “Diktatori i Madh” duke i bërë thirrje kinemasë botërore të mos heshtë përballë sulmit rus ndaj Ukrainës.

“Qindra ukrainas po vdesin çdo ditë”, tha ai.

Më pas, aktorja amerikane Julianne Moore hapi zyrtarisht festivalin me filmin e parë zombie (Final Cut). Filmi i Michel Hazanavicius është një komedi, ku ngjarjet janë të vendosura në një fabrikë të pashfrytëzuar.

Fituesi i çmimit Oscar, 60-vjeçari Forest Whitaker, u nderua gjithashtu me çmimin ”Palma e Artë”. Whitaker do të prezantojë filmin e tij “Për hir të paqes” në resortin francez. Bëhet fjalë për njerëzit që punojnë për paqen në Sudanin e Jugut.

Sakaq, muret e dyqaneve dhe rrugëve në Kanë janë veshur me postera filmash dhe një instalacion i madh “Top Gun” është vendosur përpara Grand Hotel. Nga ana tjetër ylli I Hollivudit,  Tom Cruise pritet të prezantojë “Top Gun: Maverick”, vazhdimi i filmit kult të vitit 1986. / Klan News / KultPlus.com

Gjithçka që duhet të dini për Festivalin e 75-të të Filmit në Kanë

Duke filluar nga sot, yjet e listës A do të mblidhen sërish në Rivierën Franceze për të festuar një vit tjetër kinemaje ndërkombëtare në festivalin e filmit më të mbushur me yje në botë.

Festivali i 75-të Vjetor i Filmit në Kanë në qytetin turistik të Kanës në jug të Francës fillon zyrtarisht këtë të martë, më 17 maj 2022 dhe do të zhvillohet të shtunën, më 28 maj 2022. Që kur u themelua në vitin 1939, festivali ka kontribuar shumë në zhvillimin e kinemasë, duke njohur dhe nderuar meritat e filmave në rritje me shfaqje të paraqitura dhe duke festuar bukurinë dhe artin e kinemasë në shkallë ndërkombëtare. Festivali ka qenë gjithashtu një vend grumbullimi për të famshmit dhe kineastët për të shfaqur ansamblet e tyre verbuese në tapetin e kuq.

Pas ngjarjes së shtyrë dhe të zvogëluar të vitit 2021, festivali i këtij viti do të mburret me një listë edhe më të plotë të personazheve të famshëm. Përpara, shikoni gjithçka për të pritur me padurim në ngjarjen magjepsëse të këtij viti, duke përfshirë pjesëmarrësit ekskluzivë, të nderuarit e filmit dhe më shumë.

Kush do të marrë pjesë?

Si zakonisht, ata që mblidhen në tapetin e kuq përfshijnë një listë ekskluzive të personazheve të famshëm të listës A, përveç kineastëve dhe figurave të tjera të njohura të industrisë së filmit.

Cilët filma janë më të pritur?

Të nderuarit e filmit të profilit të lartë që do të shfaqen këtë vit përfshijnë Elvisin e Baz Luhrmann – një biografi surreale mbi mbretin e rock and roll-it me aktorë Austin Butler dhe Camille Dejong – si dhe ” Tre mijë vjet mall” i George Miller , një epikë fantastike me Tilda Swinton. dhe Idris Elba.

Një rregullim distopik-horror me një kastë të profilit të lartë (veçanërisht Kristen Stewart dhe Virgo Mortensen), Krimet e së Ardhmes së David Cronenberg gjithashtu do të shfaqen në festival. Komploti përqendrohet rreth një artisti të performancës (Mortensen) i cili i nënshtrohet një mutacioni sintetik drastik.

Gjithashtu shfaqet me Hirokazu Koreeda’s Broker, një dramë me protagonist Song Kang-ho nga Parasite, bazuar në kutitë e foshnjave të Koresë së Jugut: një vend ku të porsalindurit janë braktisur dhe vendosur për birësim. Drama vjen nga regjisori japonez Hirokazu Koreeda, të cilit më parë iu dha nderimi më i lartë i festivalit, Palme d’Or, për punën e tij në ” Vjedhjet e dyqaneve” në 2018.

Kush do të nderohet këtë vit?

Personat e famshëm të parashikuar në filmat e paraqitur përfshijnë Stewart dhe Mortensen për performancat e tyre rrëqethëse në Crimes of the Future, si dhe bashkë-ylltarët Swinton dhe Elba nga Three Thousand Years of Longing. Anne Hathaway, Anthony Hopkins dhe Jeremy Strong do të njihen gjithashtu për rolet e tyre kryesore në dramën historike të James Grey, Armageddon Time .

Sa i përket marrësit të çmimit të Palmës së Artë të këtij viti, aktori fitues i Oscarit, Forest Whitaker, do ta marrë këtë nder.

“Tridhjetë e katër vjet më parë, frekuentimi i Kanës për herë të parë ndryshoi jetën time dhe më siguroi se kisha marrë vendimin e duhur për t’iu përkushtuar gjetjes së lidhjes me njerëzimin përmes filmit,” tha ai në një deklaratë të mëparshme. Është gjithmonë një privilegj të kthehem në këtë festival të bukur për të shfaqur punën time dhe për t’u frymëzuar nga shumë prej artistëve më të mëdhenj në botë dhe ndihem jashtëzakonisht i nderuar që festohem si pjesë e përvjetorit të rëndësishëm të 75-të të festivalit”, tha ai.

A mund ta shikoj festivalin nga shtëpia?

Festivali do të jetë i disponueshëm për t’u transmetuar drejtpërdrejt përmes faqes së tij zyrtare dhe aplikacionit duke filluar të martën, 17 maj./21Media/ KultPlus.com

Festivali i Filmit në Kanë do të fillojë me shfaqjen e filmit për zombitë ‘Z (Comme Z)’

Festivali i Filmit në Kanë do të hapet në 75-vjetorin e tij muajin e ardhshëm me shfaqjen e një filmi për zombitë, “Z (Comme Z)” nga Michel Hazanavicius, regjisor i filmit fitues të çmimeve “The Artist”, transmeton KultPlus.

“Është një komedi me zombie që ngjall pasionin për kinemanë,” tha drejtori i festivalit Thierry Fremaux në një konferencë shtypi të enjten, duke kujtuar se ngjarja e vitit 2019 kishte nisur me një film nga Jim Jarmusch me të njëjtën temë.

Festivali do të zgjasë nga 17-28 maj dhe do të shfaqë aktorë të rëndë duke përfshirë vazhdimin e Tom Cruise “Top Gun” dhe një biografi të Elvis nga Baz Luhrmann me Austin Butler dhe Tom Hanks.

Organizatorët kanë thënë se konkursi do të përfshijë “Armageddon Time” të James Grey, një dramë me Anne Hathaway, Jeremy Strong dhe Anthony Hopkins dhe një shfaqje të “Three Thousand Years of Longing” nga George Miller, me një aktor që përfshin Idris Elba dhe Tilda Swinton.

Festivali, i cili njoftoi në mars se do të ndalonte delegacionet zyrtare ruse nga eventi nëse nuk përfundon konflikti në Ukrainë, do të shfaqë “Gruaja e Tchaikovskit” nga regjisori rus në mërgim Kirill Serebrennikov, i cili ka folur hapur për luftën.

Në kategorinë e projekteve për herë të parë, festivali do të shfaqë një film debutues nga Maksim Nakonechnyi, i xhiruar së fundmi në Ukrainë. E titulluar “Butterfly Vision”, ajo gjurmon historinë e një gruaje të re ukrainase që kthehet në vendin e saj pasi u kap dhe u lirua në një shkëmbim të burgosurish./ KultPlus.com

Filmat që mund të shfaqen premierë në Festivalin e Filmit në Kanë

Organizatorët e festivalit të filmit në Kanë të Francës shpresojnë se kjo ngjarje sivjet në shënim të 75 vjetorit do të tërheqë fytyra të njohura të filmit, si Baz Luhrmann, George Miller e David Cronenberg. Ata shpresojnë se gjatë tij do të shfaqen filma të suksesshëm, siç është Top Gun Maveric, që ta bëjnë festivalin të paharruar.

Festivali i filmit në Kanë do të mbahet prej datës 17 maj deri më 28 maj 2022, dhe radha e filmave të zgjedhur për shfaqje do të bëhet e ditur në javën e tretë të prillit.

Natyrisht se gjërat mund të ndryshojnë, por sipas Variety, është një listë e gjatë filmash që do të shfaqen në këtë ngjarje.

Në mesin e tyre janë: “Armageddon Time”, me regji të James Gray, filmi “The Son”, me regji të Florian Zeller, “Crimes of the Future” me regji të David Cronenberg, “Untitled “Hamlet”” adaptation i Ali Abbasi, e të tjerë.

Sipas një burimi për Variety, përgjegjësi i Kanes, Thieri Fremo, shpreson se në krye të jurisë do të zgjedh një femër, e në mesin e emrave për të cilët është diskutuar janë për Merion Kotillerd e Penelopi Kruz.

Sa i përket situatës në Ukrainë, organizatorët e festivalit të Kanës kanë reaguar në lidhje me luftën që po zhvillon Rusia atje. Ata kanë lansuar një deklaratë zyrtare sipas të cilës shkruan se përkrahin popullin ukrainas, ndërkaq dënojnë pikëpamjet e Rusisë dhe liderëve të saj.

Ata po ashtu shkruan se me mendime janë tek populli Ukrainas, tek artistët e industrisë së filmit të cilët janë të rrezikuar nga lufta. Sipas tyre, anëtarët e qeverisë ruse nuk janë të lejuar të jenë të pranishëm në Kanë. /rtv21.tv/ KultPlus.com

Festivali i Filmit në Kanë nuk do të pranojë delegacionet ruse në edicionin e 75-të

Festivali i Filmit në Kanë ka marrë një qëndrim për luftën në Ukrainë dhe do të ndalojë delegacionet ruse në edicionin e tij të 75-të këtë maj. Në një deklaratë të lëshuar të martën nga organizatorët thuhet se “Festivali i Kanës dëshiron të japë të gjithë mbështetjen e tij për popullin e Ukrainës dhe të gjithë ata që janë në territorin e saj.”

“Sado modeste që të jetë, ne i bashkojmë zërat tanë me ata që kundërshtojnë këtë situatë të papranueshme dhe denoncojnë qëndrimin e Rusisë dhe liderëve të saj.”. Ndërsa delegacionet ruse janë të ndaluara, festivali ka lënë të kuptohet se kineastët individualë mund të jenë ende të mirëpritur në festival, megjithatë, është ende e paqartë nëse filmat e tyre do të përzgjidhen për konkurrim në festival.

“Gjatë këtij dimri të vitit 2022 Festivali i Kanës ka hyrë në fazën përgatitore. Nëse lufta sulmuese nuk përfundon në kushte që do të jenë me popullin ukrainas, është vendosur që ne të mos mirëpresim delegacionet zyrtare ruse dhe as të pranojmë praninë e askujt lidhur me qeverinë ruse”, thuhet në deklaratë./ KultPlus.com

‘Pa Vend’ nuk kthehet pa çmim nga Kana, vlerësohet si kandidat për Çmimin e Akademisë Europiane të Filmit

Edhe pse nuk u bë publike gjatë ceremonisë së shpërndarjes së çmimeve, jurija ndërkombëtare e Cinéfondation dhe e filmave të shkurtër e ka përzgjedhur filmin ‘Pa Vend’ si kandidat i Festivalit të Kanës për Çmimin e Akademisë Europiane të Filmit.

Jurija e përbërë nga Sameh Alaa (Egjipt), Kaouter Ben Hania (Tunisi), Carlos Muguiro (Spain), Tuva Novotny (Suedi), Nicolas Pariser (Francë) dhe Alice Winocour (director/ëriter, Francë) e kanë përzgjedhur filmin ‘Pa Vend’ si filmi më i mirë evropian në konkurrencën zyrtare e që do jetë kandidatë i Festivalit të Kanës për Çmimin e Akademisë Europiane të Filmit.

‘PA VEND’ tani është kandidat për nominim në kategorinë ‘Film i Shkurtër Evropian’ në European Film Awards 2021.

Programi i Filmit të Shkurtër EFA është organizuar nga Akademia Europiane e Filmit dhe EFA Productions në bashkëpunim me një seri festivalesh filmi në të gjithë Evropën. Në secilin prej këtyre festivaleve, një juri e pavarur paraqet një nga filmat evropianë me metrazh të shkurtër në konkurrencë me një kandidaturë në kategorinë e filmit të shkurtër të Çmimeve Evropiane të Filmit.

Ky është kandidati i 17-të i filmit të shkurtër për vitin 2021. Kur të përfundojë cikli vjetor, festivalet pjesëmarrëse do të nominojnë pesë filma të shkurtër nga kjo listë. Më pas, 4,000 Anëtarët e EFA – profesionistë të filmit nga e gjithë Evropa – do të votojnë për fituesin e përgjithshëm që do të paraqitet në Ceremoninë e 34-të të Çmimeve Evropiane të Filmit.

Lajmi është publikuar sot në faqen e Akademisë Europiane të Filmit:
https://www.europeanfilmacademy.org/News-detail.155.0.html?&tx_ttnews%5Btt_news%5D=917&cHash=0cd10f34a08fad4de6347ca576004cc1 / KultPlus.com

Filmat e animuar që mahnitën publikun në Festivalin e Filmit në Kanë

Historikisht i nënpërfaqësuar në Kanë, filmi i animuar është sërish në festival me dy mjeshtra të tij: izraelitin Ari Folman, i cili u bë i famshëm me “Vals me Bachir-in” dhe japonezin Mamoru Hosoda, i njohur me “Miraï, motra ime e vogël”.

I përzgjedhur gjithashtu në Croisette, është edhe një film investigativ francez për alpinizmin, që ofron një përshtatje të suksesshëm të një mange nga Jiro Taniguchi dhe që, ashtu si dy të tjerët, do të dalë në kinema këtë vjeshtë, transmeton KultPlus.

“Ku është Anne Frank?” nga Ari Folman

Në lidhje me filmin “Ku është Anne Frank?”, për të cilin u punua tetë vjet dhe u mobilizuan 12 studio nga vende të ndryshme, Ari Folman u frymëzua nga një prej librave më të famshëm të shekullit XX, “Ditari i Anne Franck”.

Premtues, filmi gjithsesi mori një pritje të përzier në Kanë.

Filmi ndjek Kitty-n, një mike imagjinare e adoleshentes hebreje që vdiq në internim në 1945 dhe librin e saj që përshkruan vitet e fundit tragjike ndërsa ishte e fshehur në Amsterdamin e pushtuar nga nazistët.

Duke u endur midis së kaluarës dhe së tashmes, ai ofron një reflektim mbi fatin e refugjatëve të sotëm.

“Belle” nga Mamoru Hosoda

Tashmë i përzgjedhur në Kanë me “Miraï, motra ime e vogël”, regjisori i “Dy javë”, Mamoru Hosoda, 53 vjeç, kthehet me historinë e një nxënëseje jetime nga nëna, Suzu , e cila shpik një jetë të dyfishtë në internet, ku bëhet muza muzikore e miliona të rinjve.

Një shpërthim i vërtetë grafik me një gamë të shfrenuar ngjyrash, filmi plot romantizëm është një pikturë e botës së adoleshencës, mundimeve të saj romantike, përdorimit të saj të rrjeteve sociale.

Ai lidh këngë dhe skena aksioni në një sfond pyetjesh për rëndësinë e të qenët vetvetja dhe peshën e maskave sociale.

Ky është filmi i tretë në të cilin Hosoda përqafon çështjen e internetit, tashmë të shfaqur në “Digimon” (2000) dhe “Summer Ëars” (2009).

“Maja e perëndive” nga Patrick Imbert

I vlerësuar me çmimin César si “Filmi më i mirë animacion” 2018 me “Dhelpra e madhe e keqe dhe përralla të tjera”, projektuesi dhe regjisori Patrick Imbert braktis universin e të rinjve për një film realist që lë pa frymë, i vendosur midis Alpeve, Japonisë dhe Himalajeve, në gjurmët e një fotografi reporter dhe një alpinisti të vdekur në majën e Everestit.

I dokumentuar shumë mirë, filmi është punuar nga fotot dhe topologjia e vërtetë e Everestit: “gjithçka është pikturuar si për një ambient normal të animuar”, specifikon regjisori. / KultPlus.com

Kurti pas festivalit në Kanë: Kosova është bërë forcë ndërkombëtare në kinematografi

Me përfundimin e edicionit të 74-të të festivalit së filmit në Kanë, ka reaguar edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një statusi në rrjetin social Facebook, përcjellë KultPlus.

Kurti është shprehur se ai nuk ka takuar asnjë personalitet arti e kulture që nuk dinte për Kosovën. Ndërsa, për të rëndësia e artit dhe vlerat e popullit konsiderohen se po bëhen bashkë për vetëdijen dhe shqisat e miliona shikuesve të huaj dhe mijëra artistëve të famshëm.

“Qeveria që e udhëheq do të jetë pranë artistëve tanë dhe do t’i përkrah ata si asnjëherë më parë”, ka thënë ai.

KultPlus ju sjell postimin e tij të plotë:

Kosova është bërë forcë ndërkombëtare në kinematografi. Nuk e takuam asnjë personalitet arti e kulture që nuk dinte për Kosovën. Samir Karahoda dhe Luàna Bajrami ishin krah për krah në Cannes me artistët më të shquar që erdhën këtu prej anekënd globit. Nga shumë mijëra filma ky Festival përzgjodhi rreth një dyzinë sosh për secilën kategori. Shumica dërrmuese e vendeve të botës nuk u kualifikuan. E Kosova kishte dy filma që u shfaqën dhe garuan. Rëndësia e artit dhe vlerat tona po bëhen bashkë për vetëdijen dhe shqisat e miliona shikuesve të huaj dhe mijëra artistëve të famshëm.

Në kuadër të vizitës dyditore në Cannes takova Jerome Paillard, drejtorin e Marche dú Film të Kanës, tregut më të madh të filmit në botë; Stefan Laudyn, Drejtorin e Festivalit Ndërkombëtar të Varshavës; Nikolaj Nikitin, drejtorin e SOFA – shkolla për avancimin e filmit; Katriel Schorry, nga Fondi i Filmit të Izraelit, dhe Helge Albers, nga Fondi i Filmit të Hamburgut. I falenderova për mbështetjen e filmit dhe artistëve nga Kosova si dhe diskutuam për mundësitë e shtimit të bashkëpunimit.

Po ashtu takova edhe Ministren Franceze të Kulturës, znj. Roselyne Bachelot, me të cilën biseduam për avansimin e prodhimit të përbashkët të filmave, si dhe kryebashkiakun e Cannes, z. David Lisnard. E në fund, ishte kënaqësi të takoj Kryetarin e Jurisë sivjet, regjisorin Spike Lee, si dhe regjisorin italian Paolo Sorentino.

Qeveria që e udhëheq do të jetë pranë artistëve tanë dhe do t’i përkrah ata si asnjëherë më parë. / KultPlus.com

“Titane” i regjisores Julia Ducournau: Filmi më tronditës i vitit 2021

Filmi i ri i regjisores Julia Ducournau që sot fitoi ‘Palmen e Artë’ në festivalin e 74-të të filmit në Kanë, ”Titane” është konsideruar “një breshëri komike e natës por me djallëzinë e seksit, dhunës, ndriçimit të zhurmshëm dhe muzikës goditëse”, transmeton KultPlus.

Të gjithë në festivalin e filmit të Kanës shpresojnë të shohin diçka vërtet të egër, transgresive dhe të garantuar se do t’i shtyjnë darkën. Por sa herë që një film i tillë shfaqet në ekran, ai drejtohet pa ndryshim nga një burrë. Jo më. Julia Ducournau, shkrimtarja-regjisore franceze e ‘’Raw’’ (2016), është rikthyer me ‘’Titane’’ dhe sigurisht që do të shkaktojë më shumë fitime dhe rënkime se çdo gjë tjetër në festivalin e këtij viti.

Fantazia e bukur, e errët, e përdredhur e Ducournau është një breshëri komike e seksit, dhunës, ndriçimit të zhurmshëm dhe muzikës goditëse, me djallëzi. Është gjithashtu e pamundur të parashikosh se ku do të shkojë më pas. E vetmja skenë që përfundon në mënyrën që mund të prisni është skena hapëse, në të cilën një vajzë e vogël, Alexia, sillet në formë të çuditshme në pjesën e pasme të makinës së familjes. Ajo rreh shkelma vendin e babait të saj derisa ai kthehet për ti bërtitur asaj dhe papritmas përplaset në një pengesë betoni. Një seancë e operacionit të trurit nga afër, Alexia ka pasur një pllakë titani në kokën e saj, e cila do të ishte e mjaftueshme për të larguar këdo nga makinat. Por operacioni ka efektin e kundërt. Sapo ajo largohet nga spitali, ajo largohet nga prindërit e saj dhe përqafohet dhe puth makinën në vend të saj.

Si e rritur, ajo bën më shumë se kaq. Në një skenë që mund të jetë një parodi helmuese e ekskluzivitetit të ‘’Fast & Furious’’, kamera shfaqet rreth shfaqjes motorike të ndriçuar neoni, ku gratë e reja pozojnë. Duke treguar për operacionin e saj në tru dhe tatuazhin në gjoksin e saj që deklaron, “Dashuria është një qen nga ferri”, Alexia është një person i famshëm i vogël në këtë botë të dobët. Ajo tërheq kolegët e saj valltarë për një takim të lezetshëm si dhe një tifoz mashkull tepër të zellshëm, përparimet e të cilit shpërblehen me një kunj metalik të mprehur të bllokuar në veshin e tij.

Në këtë fazë ju mund të supozoni që ‘’Titani’’ të jetë një thriller i urryer në të cilin një vigjilent hakmarrës dërgon burra grabitqarë. Por një set i pabesueshëm përcakton se Alexia do të kasapë këdo që e kap atë në një ditë të keqe, grabitqare ose ndryshe.

Në arrati, anti-heroina jonë e përhumbur pret flokët e saj, ia thyen hundën dhe kalon veten si një djalë që u zhduk një dekadë më parë. Kthesa tjetër është se babai i fortë, por i butë i djalit, Vincent (Vincent Lindon), e merr atë me fjalën e saj. Ai e çon përsëri në stacionin e zjarrit nën komandën e tij dhe e prezanton atë me një ekip skeptik të zjarrfikësve. Për të ruajtur identitetin e saj të ri mashkullor, Alexia duhet të lidhë gjinjtë e saj me vaj dhe stomakun e saj të ënjtur, por Vincent injekton steroid në vithet e tij të mavijosura çdo natë.

Çështja është se ‘’Titani’’ është shndërruar në një histori të ngrohtë shpengimi të rrjedhshmërisë gjinore, modifikimit të trupit dhe shumë më tepër përveç kësaj.

Tregimi i tregimeve është i kthjellët dhe shtytës, kështu që ju jeni gjithmonë të qartë për atë që po ndodh. Nuk është e sigurt se cili mund të jetë mesazhi i Titanit, ose pse Ducournau ka bashkuar një përbindësh të Frankenstein nga kaq shumë ide të ndryshme, ose nëse udhëtimi i etur i Alexia lidhet me ndonjë emocion të njohur, jo-psikopatik, përveç dëshirës së madhe të prindit për tu bashkuar me një fëmijë të humbur (tema e një filmi tjetër surreal që u shfaq premierë në Kanë këtë vit, ‘Qengji’ i Valdimar Jóhannsson). / KultPlus.com

@Carole Bethuel

Julia Ducournau, regjisorja e dytë femër që fiton ‘Palmen e Artë’ për thrillerin e saj “Titane”

Palma e Artë në Festivalin e 74-të të Filmit në Kanë shkoi për “Titani” të Julia Ducournau. Një fitore e shoqëruar me një gafë nga presidenti i jurisë Spike Lee, i cili gabimisht shpalli fituesin në mes të ceremonisë.

Përmbyllet kështu një edicion i veçantë, i festivalit të Kanës, i cili përkoi me kthimin e publikut në kinema pas një periudhe të gjatë mbylljeje për shkak të Covid-19.

Ceremonia e mbylljes u hap mbi shënimet e “The End” nga The Doors. Të parët që u vlerësuan ishin filmat e shkurtër. Palma e Artë i jepet “Tous Les Corbeaux Du Monde”, një vepër që vjen nga Hong Kongi. Çmimi kushtuar veprës së parë, ‘Dhoma e artë’ shkon në Kroaci, ndaj “Murina” nga regjisorja Antoneta Alamat.

Emocion i madh në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për Marco Bellocchio. Një ovacion i madh që emocionoi regjisorin i cili u përlot. “Nuk kam asgjë më shumë për të thënë, për të shtuar”, tha ai i emocionuar, ndërsa Paolo Sorrentino pranë tij i dha Palmën e Artë të nderit.

“Unë dua ta ndaj çmimin me fëmijët e mi Pier Giorgio dhe Elena, producentin Simone, i cili është pothuajse një bir i birësuar dhe Michel Piccoli i madh që unë dua ta kujtoj”, tha ai.

Më pas rifilloi seria e çmimeve tradicionale me atë për interpretimin më të mirë mashkullor që iu caktua aktorit Texan Caleb Landry Jones për “Nitram” nga Justin Kurzel. Pastaj incidenti i papritur, kur Spike Lee njoftoi gabimisht Palmën e Artë për “Titani” të Julia Ducournau, në fillim të ceremonisë.

Çmimi i Jurisë, “Prix du Jury” shkon më parë në filmat “Haberech” nga Nadav Lapid dhe “Memoria” nga Apitchapong Weerasethakul. Aktorja më e mirë u gjykua protagonistja e “The Worst Person in the World” nga Joachim Trier, Renate Reinsve.

Çmimi i skenarit i shkon autorit japonez Hamaguchi Ryusuke për filmin “Drive My Car”.

Regjisori më i mirë është Leos Carax për filmin “Annette”.

Dhe së fundmi Palma e Artë, e cila konfirmoi pritjen e pavullnetshme të Spike Lee. / A2 / KultPlus.com

Palma e artë shkoi për filmin e shkurtër “TIAN XIA WU YA (All Crows in the World)” në festivalin e Kanës

Palma e artë e filmit të shkurtër shkoi për filmin “TIAN XIA WU YA (All Crows in the World)” nga regjisori TANG Yi, shkruan KultPlus.

TANG Yi mori “Palmën e Artë” në kategorinë filmit të metrazhit të shkurtër.

Kujtojmë se në këtë kategori ka konkuruar edhe filmi kosovar ”Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda.

Filmi 15-minutësh nën regjinë e Samir Karahodës, “Pa Vend” morri vlerësimet e mjaftueshme të jurisë gjashtëanëtarëshe të përbërë nga Kaouther Ben Hania, regjisore dhe shkrimtare (Tunizi); Tuva Novotny, regjisore, shkrimtare dhe aktore (Suedi); Alice Winocour, regjisore e shkrimtare (Francë); Sameh Alaa, regjisor, producent e shkrimtar (Egjipt); Carlos Muguiro, regjisor (Spanjë) si dhe Nicolas Pariser, regjisor e skenarist (Francë).

”Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda është bërë filmi i parë nga Kosova që është përzgjedhur në mesin e 10 filmave të shkurtë që garuan për ‘Palmën e Artë’ në garën zyrtare të festivalit më prestigjioz në botë, atë të Kanës. / KultPlus.com

Albin Kurti edhe në tepihun e kuq të festivalit së filmit në Kanë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përveç pjesëmarrjes në premierën e filmit kosovar “Pa Vend” në Festivalin e Filmit në Cannes, ai sot së bashku me familjen e tij ka parakaluar edhe në qilimin e kuq të ceremonisë së ndarjes së çmimeve, shkruan KultPlus.

Mediumi francez ‘Canal +’ i ka publikuar këto pamje përgjatë momentit të parakalimit të kryeministrit Kurti, i shoqëruar nga familja e tij.

Kurti ka shkuar në premierë të filmit “Pa vend” nga Kosova për të cilin tha se mori duartorkitje të gjata nga publiku në sallën Debssy në Cannes.

“Nga 3.739 filma të metrazhit të shkurtër nga mbarë bota komiteti selektues i Festivalit të Cannes sivjet i ka përzgjedhur 10 sosh. Në mesin e tyre është edhe filmi nga Kosova “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda i cili sot mori duartrokitje të gjata nga publiku këtu në sallën Debussy në Cannes. Ishte kjo premiera botërore e këtij filmi kurse në fillim të muajit gusht ai do të shfaqet në Festivalin Dokufest në Prizren”, ka shkruar ai për filmin.

Kujtojmë që të premten, filmi kosovar i titulluar “Pa Vend” shkroi histori duke u bërë filmi i parë nga Kosova që dha premierë në garën zyrtare të festivalit ndërkombëtar të filmit në Cannes. / KultPlus.com

Samir Karahoda në mesin e regjisorëve në garë për ‘Palmën e Artë’ në Festivalin e Kanës

Ky muaj shënon edicionin e 74-tët të Festivalit të Filmit në Kanë.

Festivali i vitit të kaluar, si shumë evente të tjera, fillimisht u shty, pastaj u anulua dhe në vend të kësaj “Palais des Festivals” që pret pjesën më të madhe të veprimtarisë dy javore rreth prodhimtarisë së filmave ishte e mbushur me shtretër spitalorë në muajt e parë të pandemisë teksa nga fillimi i këtij viti u kthye në qendër vaksinimi.

Ky festival do të jetë i pari nga festivalet e mëdhenjë të filmit që provon një edicion të plotë që nga fillimi i pandemisë teksa nga të pranishmit kërkohet që të jenë të vaksinuar kundër COVID-19 ose të kenë test negativ.

Ndërkaq, sot në faqen zyrtare të këtij festivali në rrjetin social Facebook, janë publikuar edhe disa fotografi të regjisorëve pjesëmarrës, të cilët njëherit janë edhe në garë për ”Palmën e Artë”. / KultPlus.com

Filmat në garë për ‘Palmën e artë’ në Festivalin e Filmit në Kanë

Më poshtë renditen 24 filmat dhe regjisorët e tyre, të cilët do të konkurrojnë në Festivalin e 74-t të Filmit në Kanë, thënë ndryshe për ”Palmën e artë”.

“Annette” – Leos Carax – filmi hapës i festivalit – (Francë)

“Flag Day” – Sean Penn (SHBA)

“Tout S’est Bien Passe” – Francois Ozon (Francë)

“A Hero” – Asghar Farhadi (Iran)

“Tre Piani” – Nanni Moretti (Itali)

“Titane” – Julia Ducournau (Francë)

“Hytti Nro 6” (“Compartment No. 6”) – Juho Kuosmanen (Finlandë)

“The French Dispatch” – Wes Anderson (SHBA)

“La Fracture” – Catherine Corsini (Francë)

“Lingiu” – Mahamat Saleh-Haron (Çad)

“Memoria” – Apichatpong Weerasethakul (Tajlandë)

“Nitram” – Justin Kurzel (Australi)

“Par un Demi Clair Matin” – Bruno Dumont (Francë)

“Paris, 13th District” – Jacques Audiard (Francë)

“Petrov’s Flu” – Kirill Serebrennikov (Rusi)

“Red Rocket” – Sean Baker (SHBA)

“The Restless” (“Les Intranquilles”) – Joachim Lafosse (Belgjikë)

“The Story of My Wife” – Ildiko Enyedi (Hungari)

“The Worst Person in the World” – Joachim Trier (Norvegji)

“Ahed’s Knee” – Nadav Lapid (Izrael)

“Benedetta” – Paul Verhoeven (Holandë)

“Bergman Island” – Mia Hansen-Love (Francë)

“Drive My Car” – Ryusuke Hamaguchi (Japoni)

“Casablanca Beats” – Nabil Ayouch (Marok). / KultPlus.com

Pse ‘Titane’ është filmi më shokues i vitit 2021?

Filmi i ri i Julia Ducournaus është film që në vete ngërthen komiken, seksin, dhunën e muzikën me makth e djallëzi.

Të gjithë në Festivalin e Filmit të Kanës shpresojnë të shohin diçka vërtet të egër, transgresive dhe të garantuar se do t’i shtyjnë darkën. Edhe pse jemi mësuar që shumë shpesh në krye të filmave të veçantë të shfaqet personazhi kryesor një djalë, këtë herë protagoniste do të jetë një vajzë.

Ky film pritet që regjisores Ducournaus t’i  sjellë shumë fitime dhe kritika pozitive, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Fantazia e bukur, e errët, e përdredhur e Ducournau është një breshëri komike e seksit, dhunës, ndriçimit të zhurmshëm dhe muzikës goditëse, me djallëzi.

Filmi ka të bëjë me një vajzë çapkëne me emrin Alexia e cila lind me një pllakë titani në kokën e saj dhe ka aftësi që këdo ta largojë nga makinat, por pas një operacioni asaj i shfaqen efekte të kundërta. Ajo largohet nga prindërit e sja dhe përqafon e puth makinat.

Bazuar vetëm në këto të dhëna fillestare shihet se ky film është padyshim me shumë aventura të saj sa komediane, aksion e shumë skena të tjera bashkë me romancë, erotikë e horror.

Duke e parë këtë film me shpejtësi të furishme, ju mund të kuptoni që Titane është një tmerr trupor dhe shkencor.

Një gjë mbetet ende e paqartë, cili mund të jetë mesazhi i Titanit, ose pse Ducournau ka bashkuar një përbindësh të Frankenstein nga kaq shumë ide të ndryshme, ose nëse udhëtimi i etur i Alexia lidhet me ndonjë emocion të njohur, jo-psikopatik, përveç dëshirës së madhe të prindit për të bashkohen me një fëmijë të humbur. / KultPlus.com

Aktorja franceze kryesuese e jurisë ‘Cameras d’or 2021’ në festivalin e Kanës

Aktorja franceze, Mélanie Thierry, do të kryesojë jurinë e ‘Cameras d’or 2021’ në festivalin e filmit në Kanë, shkruan KultPlus.

Kamera d’or, e krijuar në 1978, i jepet shfaqjes më të mirë të parë të paraqitur në Zgjedhjen Zyrtare. Me qëllim që të mbështesë krijuesit e rinj, ky çmim vepron si një nxitës i karrierës për kineastët, duke u dhënë atyre një vëmendje dhe një derë për një ekspozim ndërkombëtar.

Në të kaluarën, ky çmim iu dha Jim Jarmusch, Mira Nair, Jaco Van Dormael, Naomi Kawase, Bahman Ghobadi, Steve McQueen. Në 2016, Houda Benyamina fitoi atë për Divines, në 2017, Léonor Serraille për Jeune femme, në 2018 Lukas Dhont për Girl dhe në 2019, César Diaz për Nuestras Madres.

Camera d’or 2021 do të jepet nga Presidenti i Jurisë gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të Shtunën, 17 Korrik.

Lista e 31 filmave që garojnë për Camera d’or

C.B. Yi – Moneyboys

Gessica Généus – Freda

Valdimar Jóhannsson – Lamb

Yohan Manca – Mes frères et moi (La Traviata, my Brothers and I)

Teodora Ana Mihai – La Civil

Na Jiazuo – Gaey Wa’r (Streetwise)

Laura Wandel – Un monde (Playground)

Noémie Merlant – Mi iubita mon amour

Maxime Roy – Les Héroïques (The Heroics)

Wen Shipei – Are You Lonesome Tonight?

Khadar Ayderus Ahmed – The Gravedigger’s Wife

Omar El Zohairy – Feathers

Elie Grappe – Olga

Julie Lecoustre & Emmanuel Marre – Rien à foutre

Simón Mesa Soto – Amparo

Clara Roquet – Libertad

Laura Samani – Piccolo Corpo

Constance Meyer – Robuste

Charline Bourgeois-Tacquet – Les Amours d’Anaïs

Sandrine Kiberlain – Une jeune fille qui va bien

Vincent Le Port – Bruno Reidal

Antoneta Alamat Kusijanović – Murina

Nathalie Álvares Mesen – Clara Sola

Luàna Bajrami – Luaneshat e Kodrës (The Hill Where Lionesses Roar)

Vincent Cardona – Les Magnétiques (Magnetic Beats)

Ely Dagher – The Sea Ahead

Payal Kapadia – A Night of Knowing Nothing

Panah Panahi – Jadde Khaki (Hit the Road)

Yassine Qnia – De bas étage (A Brighter Tomorrow)

Alessio Rigo de Righi & Matteo Zoppis – Re Granchio (The Legend of King Crab)

Saul Williams & Anisia Uzeyman – Neptune Frost./ KultPlus.com

https://www.festival-cannes.com/en/infos-communiques/communique/articles/the-actress-melanie-thierry-president-of-the-camera-dor-jury?fbclid=IwAR2lWpC3OgkBINgZ2itDBqyQTE4niQgg0gXt_-b1s8DpHkIlNXa_QW84I0k

Çeku pas sukseve të Gjakovës e Bajramit: Vajzat tona po ngrisin Kosovën në majat e suksesit botëror

Sukseset e grave e vajzave shqiptare në fushën e artit, kulturës dhe sportit çdo herë shtrihen përtej kufijve, shkruan KultPlus.

Ishte pikërisht xhuditstja kosovare, Nora Gjakova ajo që sot i siguroi Kosovës medaljen e bronztë në Kampionatin e Xhudos dhe regjisorja Luana Bajrami ajo që shënoi një moment tjetër historik, duke dërguar për herë të parë një film kosovar në festivalin më të rëndësishëm të filmit, atë të Kanës.

Këtyre sukseseve i është gëzuar edhe Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku i cili ka shkruar se janë vajzat tona ato që po ngrisni republikën në majat e suksesit botëror.

Më poshtë mund të lexoni postimin e tij të plotë:

Dy lajme të jashtëzakonshme sot. Vajzat tona në art dhe sport sërish e ngritën Republikën tonë në majat e suksesit botëror.

Regjisorja e talentuar Luana Bajrami me filmin e saj “Luaneshat e Kodrës” do të jetë pjesë e Festivalit të Kanës. Ky është moment historik pasi është hera e parë që një film kosovar do të jetë pjesë e festivalit më të rëndësishëm në botë.

Në anën tjetër, xhudistja Nora Gjakova ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të xhudos në Budapest. Ky është paralajmërim i fuqishëm për sukseset që pritet t’i kemi sivjet në Lojërat Olimpike në Tokio./ KultPlus.com

Filmi “Annette” hap Festivalin e Filmit Kanë 2021

Filmi i ri i Leos Carax, i pari i tij në anglisht, do të hapë Festivalin e Filmit të Kanës më 6 korrik.

Ai titullohet “Annette” dhe interpretohet nga ylli i kinemasë franceze, Marion Cotillard, si edhe Adam Driver.

I vendosur në Los Anxhelosin bashkëkohor, “Annette” tregon historinë e Henrit, një komedian me sens të ashpër humori dhe Ann, një këngëtare me famë ndërkombëtare.

Në qendër të vëmendjes, ata janë çifti i përsosur, i shëndetshëm, i lumtur dhe simpatik.

Lindja e vajzës së tyre të parë, Annette, një vajzë misterioze me një fat të jashtëzakonshëm, do të ndryshojë jetën e tyre./atsh/KultPlus.com

Festivali i filmit në Kanë shtyhet për në fund të qershorit

Festivali i filmit në Kanë nuk do të mbahet në muajin maj siç ishte planifikuar, kjo për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu kanë bërë të ditur organizatorët e kësaj ngjarje të rëndësishme kinematografike.

Ata po ashtu kanë bërë të ditur se po konsiderojnë ta shtyjnë festivalin për fund të muajit qershor, transmeton Koha. Kjo ngjarje e cila i mbledh disa prej aktorëve, regjisorëve dhe personaliteteve më të njohura në rivierën franceze si dhe përcillet nga një numër i madh i publikut mbarëbotëror, tradicionalisht është mbajtur nga 12 deri më 23 maj.

Ndërkaq, lajmi i anulimit të festivalit vjen disa javë pas spekulimeve rreth mbajtjes së tij. Franca, është në ditën e tretë të izolimit me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

“Në këtë kohë krize shëndetësore, me po mendojmë për të gjitha viktimat e COVID-19 dhe po solidarizohemi me të gjithë ata që janë duke e luftuar këtë sëmundje. Festivali i Kanës nuk mund të mbahet në data e planifikuara, nga 12 deri më 23 maj. Aktualisht, jemi duke i konsideruar disa opsione se kur mund ta organizojmë atë, dhe gjasat më të mira janë që festivali të mbahet kah fundi i qershorit dhe fillimi i korrikut,” thuhej në deklaratën e lëshuar për media.

Festivali i filmit në Kanë është ngjarja e fundit në industrinë e showbizit që është dashur të shtyhet ose anulohet, që nga shpërthimi i pandemisë globale të koronavirusit. / KultPlus.com

Kjo është juria e edicionit të 71-të të Festivalit të Filmit në Kanë

Tashmë është bërë publike lista e plotë e anëtarëve të jurisë që do të jenë në Festivalin e Kanës, këtë vit.

Për këtë edicion i cili do të mbahet nga 8 deri më 19 maj, festivali ka ftuar 5 gra dhe 4 burra të 7 nacionalitete të ndryshme që vijnë nga 5 kontinente, nën direktivat e presidentes së jurisë Cate Blanchett, shkruan KultPlus.

Këtë vit në juri janë Cate Blanchett-President, ajo është aktore nga Australia dhe producente. Aktori nga Kina, Chang Chen. Shkrimtarja, regjisorja dhe producentja amerikane, Ava DuVernay. Regjisori, shkrimtari dhe producenti nga Franca, Robert Guédiguian. Pastaj kompozitorja, tekst shkruesja dhe këngëtarja, Khadja Nin. Aktorja franceze, Léa Seydoux. Aktorja amerikane Kristen Stewart. Shkrimtari dhe regjisori kanadeze, Denis Villeneuve si dhe shkrimtari dhe regjisori nga Rusia, Andrey Zvyagintsev.

Juria do të publikojë listën e fituesve të shtunën më 19 maj gjatë ceremonisë përmbyllëse./ KultPlus.com