Navalny, OBSH dhe Thunberg midis të nominuarve për Çmimin Nobel për Paqe

Disidenti rus Alexei Navalny, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe aktivistja Greta Thunberg janë midis atyre të nominuar për çmimin Nobel të Paqes të këtij viti, të gjithë të mbështetur nga ligjvënësit norvegjezë që kanë një histori të zgjedhjes së fituesit.

Nominimet, të cilat mbyllen të dielën, nuk nënkuptojnë një miratim nga komiteti Nobel. Ligjvënësit norvegjezë kanë nominuar laureatin përfundimtar çdo vit që nga viti 2014, me përjashtim të vitit 2019, tha Henrik Urdal, Drejtor i Institutit të Kërkimit të Paqes Oslo.

“Modeli i viteve të fundit është mjaft mahnitës.”

Komiteti Norvegjez i Nobelit, i cili vendos se kush e fiton çmimin, nuk komenton për nominimet, por nominuesit mund të zgjedhin të zbulojnë zgjedhjet e tyre. Sipas një sondazhi të Reuters për ligjvënësit norvegjezë, të nominuarit përfshijnë Thunberg, Navalny, OBSH-në dhe programin e tij COVAX për të siguruar qasje të drejtë në vaksinat COVID-19 për vendet e varfra. Thunberg u emërua si një nga “zëdhënësit kryesorë në luftën kundër krizës së klimës”, me grupin e fushatës që ajo bashkë-themeloi, Fridays for Future.

Navalny, i emëruar nga akademikë rusë, u nominua për “përpjekjet e tij për një demokratizim paqësor të Rusisë” nga ish-ministri norvegjez Ola Elvestuen. Beteja kundër COVID-19 është në qendër, duke përfshirë një nominim për aleancën e vaksinave GAVI. Emra të tjerë janë aktivistët Bjellorusë Sviatlana Tsikhanouskaya, Maria Kolesnikova dhe Veronika Tsepkalo për “luftën e tyre për një zgjedhje të drejtë dhe frymëzim për rezistencë paqësore”, tha një emërues, Geir Sigbjoern Toskedal.

Të nominuarit e tjerë përfshijnë ish Presidentin e SHBA-së Donald Trump, NATO-n dhe agjencinë e refugjatëve të KB-së (UNHCR).

Laureati i vitit 2021 do të shpallet në tetor. /reuters/ KultPlus.com

Thunberg ironizon me Trump-in: Duket si një plak shumë i lumtur që pret një të ardhme të ndritur

Aktivistja e njohur, Greta Thunberg ka ironizuar momentin e largimit të Donald Trump nga Shtëpia e Bardhë.

Aktivistja kundër ndryshimit të klimës nuk ka hezituar që për herë të fundit ta gacmojë presidentin amerikan para se të udhëtonte drejt Floridas.

Përmes llogarisë së Twitter, Greta ndau një pamje të 74-vjeçarit duke hipur në helikopterin presidencial “Marine One” në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë.

“Duket si një plak shumë i lumtur që pret një të ardhme të ndritur dhe të mrekullueshme. Sa bukur për tu parë!”, ka shkruar 18-vjeçarja.

Ironia dhe tallja mes Gretës dhe Trumpit ka qenë gjithmonë e pranishme  që pas deklaratës së famshme të vajzës para një viti.

Në nëntor të vitit 2020, adoleshentja i tha presidentit të atëhershëm në detyrë të ‘qetësohej’ pasi ai i cilësoi zgjedhjet presidenciale si ‘mashtrim’ dhe se rivali i tij, Joe Biden nuk kishte fituar në mënyrë të drejtë.

Gjatë një konference për shtyp para një viti, republikanit i kishte thënë aktivistes se duhej të punonte me ‘zemërimin’ e saj.

Trump gjithmonë i ishte referuar suedezes si fëmijë dhe adoleshente që duhet të mësojë më shumë në shkollë gjithmonë duke e nënvizuar. / KultPlus.com

Greta Thunberg në pullat postare suedeze

Aktivistja adoleshente për Klimën, Greta Thunberg është zgjedhur të shfaqet në një pullë postare suedeze, që do të dalë në shitje të enjten.

Tetëmbëdhjetëvjeçarja paraqitet më këmbë mbi një shkëmb, e veshur me një mushama të verdhë dhe dallëndyshet që fluturonin mbi të.

Ilustrimi është realizuar nga Henning Trollback.

“Pulla është pjesë e një serie të titulluar “Natyrë e Vlefshme”, që përqendrohet te mjedisi dhe qëllimet mjedisore të vendosura nga parlamenti suedez”, tha kompania e shërbimeve postare PostNord.

“Projektimet duhet të pasqyrojnë kohën tonë, ku çështja mjedisore është theksuar për vite të tëra me rradhë përmes zërit të fortë të Greta Thunberg”, tha Stina Olofsdotter i “PostNord Stamps” në një deklaratë.

Pullat e tjera të serisë paraqesin habitate të ndryshme, që parlamenti i ka caktuar si të rëndësishme për t’i mbrojtur, përfshirë malet dhe florën malore, pyjet, një peizazh bujqësor, një grup veçanërisht të larmishëm kënetash, si edhe një specie të kërcënuar të bretkosës./atsh/ KultPlus.com

Greta Thunberg pasi mbushi 18 vjeç: Do tregoj sekretet e errëta

Aktivistja Greta Thunberg ka mbushur 18 vjeç, dhe teksa falenderoi ndjekësit për urimet, ndau me ta edhe një mesazh ironik.

“Faleminderit shumë për të gjitha urimet në ditëlindjen time të 18! Sonte do më gjeni poshtë klubit të zonës, duke treguar të gjitha sekretet e errëta që fshihen pas teorive konspirative të klimës dhe grevës së shkollës dhe njerëzit e ligj që s’më kontrollojnë dot më tani. Më në fund jam e lirë!”, shkroi Greta.

Postimi është një përgjigje ironike ndaj të gjithë atyre që mendonin se Greta ishte vetëm një fëmijë, që përdorej nga njerëz më të rritur e më të pushtetshëm se ajo.

Greta Thunberg, aktiviste dhe ish-kandidate për çmimin Nobel për Paqe, u shpall një nga vajzat/gratë që la gjurmë në dekadën që lamë pas, duke u renditur në vendin e 100 në listën e Grave më të Fuqishme sipas Forbes. / KultPlus.com

Reagon Greta Thunberg: Qetësohu, Donald, qetësohu

Greta Thunberg, aktivistja e klimës duket se nuk e ka harruar thumbimin që i kishte bërë 11 muaj më parë presidenti amerikan Donald Trump.

Sipas mediave të huaja, 17-vjeçarja ka zgjedhur të “hakmerret” ndaj Trump  duke përdorur frazën që presidenti amerikan kishte përdorur.

Në vitin 2019, kur Greta Thunberg u emërua personi i Revistës Time, presidenti i SHBA ishte tallur me të.

Donald Trump kishte kritikuar vendimin e Revistës Time për emërimin e aktivistes adoleshente të klimës si personin e vitit dhe kishte shkruar: “Kaq qesharake. Greta duhet të punojë për problemin e saj të menaxhimit të zemërimit, pastaj të shkojë në një film të modës së vjetër me një mik! Qetësohu Greta, qetësohu!”.

Aktivistja e mjedisit, këtë fjalë i përdori si një formë “hakmarrjeje” ndaj Trump, pikërisht kur ai hodhi akuzat për manipulim të zgjedhjeve.

“Kaq qesharak. Donald duhet të punojë për problemin e tij të menaxhimit të zemërimit, pastaj të shkojë në një film të mirë të modës së vjetër me një mik! Qetësohu, Donald, Qetësohu!”,  shkroi Greta Thunberg në një postim në Twitter.

Vihet re se  nga postimi i Thunberg ka tejkaluar numrin e pëlqimeve të postimit të Donald Trump. / KultPlus.com

Publikohet traileri i parë për filmin dokumentar kushtuar Greta Thunberg

Është publikuar traileri i parë për dokumetarin e vlerësuar për aktivisten Greta Thunberg.

“I Am Greta” është vëzhgim ‘pas skenave’ të aktivisten adoleshente, e cila në vitin 2018 arriti që nga një protestë e saj në shkollë, të nxit një lëvizje globale për ndryshimet klimatike.

Filmi ishte pjesë e Venice Film Festival, ndërsa në kinematë e Anglisë dhe Irlandës do të shfaqet në mes të tetorit.

Fimi është bërë nga regjisori Nathan Grossman dhe Cecilia Nessen që ka bërë dokumetarin “Bergman: A Year in the Life” dhe Frederik Heinig autor i “Midsommar”, një prej filmave më të vlerësuar të vitit të kaluar.

Muajin e kaluar, Greta paralajmëroi kthimin e saj në shkollë, pasi kishte marrë një vit pushim për të udhëtuar në botë me aktivizmin e saj. Përpjekjet e saj kanë parë shumë ndryshime.

Ajo ka fituar Right Livelihood Award që konsiderohet si Nobel alternativ./ KultPlus.com