Loredana fiton çmimin për artisten më të mirë zvicerane në MTV EMA (VIDEO)

Në garë në kategorinë regjionale ishte Loredana, e cila i mposhti konkurrentët për ta fituar çmimin “Artistja më e mirë zvicerane”, shkruan KultPlus.  

Ky ishte edicioni me më së shumti shqiptarë në skenë, pasi që në MTV Ema kanë marr pjesë shumë këngëtare shqiptare. Nikoqirë të mbrëmjes ishte Rita Ora bashkë me bashkëshortin e saj Taika Waititi.

Kurse të nominuar për kategorinë e bashkëpunimit ishte edhe Ava Max, Dua Lipa, çmim ky që shkoi për Bebe Rexhën./ KultPlus.com

4 vite radhazi, Loredana sërish e nominuar në “MTV Europe Music Awards”

Këngëtarja nga Kosova, Loredana, është nominuar edhe një herë tjetër nga “MTV Europe Music Awards” në kategorinë “Swiss Act”, shkruan KultPlus.

Artistë të tjerë zviceranë në gara përfshijnë Faber, Marius Bear, Priya Ragu dhe të tjerë.

Loredana tashmë ishte nominuar në të njëjtën kategori për këtë çmim edhe më herët.

Çmimet e këtij viti “MTV Europe Music Awards” do të zhvillohen në Düsseldorf të Gjermanisë, më 13 nëntor.

Dua Lipa, Bebe Rexha dhe Ava Max janë tre këngëtaret e nominuara shqiptare për çmimin e këtij viti, derisa Rita Ora së bashku me bashkëshortin e saj, do ta prezantojë këtë edicion. /KultPlus.com

Loredana shfaqet në ‘billboardin’ e Times Square në New York

Një prej emrave më të përfolur në tregun e muzikës, këngëtarja shqiptaro-gjermane, Loredana, po vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes.

Fama e saj ka përshirë një treg më të gjerë.

Suksesin e radhës, Loredana e shënoi duke u shfaqur në ‘billboardin’ gjigant të Time Square në New York.

Fotografia e saj në sheshin e qytetit amerikan u publikua nga Spotify dhe nuk vonoi dhe reperja e ka ripostuar në llogarinë e saj në Instagram.

Loredana është një prej artisteve që sjell më së shumti projekte gjatë vitit duke qenë kështu gjatë gjithë kohës nëpër top listat më të njohura.

Projekti i saj i fundit është bashkëpunimi me reperin shqiptar, Noizy “Heart attack” që është kthyer në një hit veror. / KultPlus.com

Rita Ora prezantuese në “MTV Awards”, Dua Lipa, Loredana e Gjon’s Tears të nominuar

Njëra ndër ngjarjet më të mëdha muzikore, MTV Europe Music Awards, do të mbahet më 14 nëntor në Budapest të Hungarisë, ku njëra ndër prezantueset do të jetë edhe këngëtarja me origjinë nga Kosova, Rita Ora, shkruan KultPlus.

Në mbrëmjen kur do të bëhet ndarja e një numri të madh të çmimesh me emra të njohur të skenës evropiane dhe atyre botërore.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Instagram”, Rita Ora ka konfirmuar se do të jetë njëra ndër prezantueset në këtë eveniment.

Artistja tjetër nga Kosova me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, është e nominuar për njërën kategori të çmimeve në këtë mbrëmje ceremoniale.

“Artisti/ja më i/e mirë i/e zhanrit pop”, është kategoria në të cilën Lipa është e nominuar, me emra të njohur nga e gjithë bota siç janë: BTS, Doja Cat, Ed Sheeran, Justin Bieber etj.

Në anën tjetër, “MTV EMA” do të bëjë ndarjen e çmimit për artistin më të mirë të vitit në secilin shtet përkatës evropian.

Muzika nuk ka kufi dhe këtë e kanë dëshmuar më së miri artistët shqiptarë. Gjithnjë e më shumë artistë nga Kosova dhe Shqipëria po shtohen në tregun muzikor ndërkombëtar.

Për shtetin e Zvicrës janë të nominuar dy artistë shqiptarë: Loredana Zefi dhe Gjon Muharremaj./KultPlus.com

‘MTV EMA’ publikon listën e të nominuarve, mes tyre edhe Gjon’s Tears dhe Loredana

Versioni evropian i MTV VMA, do të mbahet më 14 nëntor në Budapest Sports Arena, në Hungari.

Lista e plotë e nominimeve është bërë publike dhe atë e kryeson Justin Bieber me 8 nominime. Ai ndiqet nga Doja Cat dhe Lil Nas X me nga 6 nominime secili; dhe Ed Sheeran, Olivia Rodrigo dhe The Kid Laroi me nga 5 secili, transmeton KultPlus

Lady Gaga, e cila fitoi çmimin e vitit të kaluar për artisten më të mirë, është nominuar sërish në atë kategori, së bashku me Doja Cat (e cila vjet ishte fituesja e çmimit artistja e re më e mirë), Ed Sheeran, Justin Bieber, Lil Nas X dhe The Weeknd.

Por mes të nominuarve janë edhe dy artistë shumë të njohur shqiptarë, si Loredana dhe Gjon’s Tears, i cili vitin e kaluar përfaqësoi Zvicrën në Eurovizion. Loredana dhe Gjon janë të nominuar në kategorinë Best Swiss Act, çmim që vitin e shkuar e fitoi pikërisht Loredana.

Më poshtë, lista e plotë e të nominuarve për MTV EMA 2021:

Best artist
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lady Gaga
Lil Nas X
The Weeknd

Best song
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Ed Sheeran – “Bad Habits”
Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”
Olivia Rodrigo – “Drivers License”
The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”

Best video
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Ed Sheeran – “Bad Habits”
Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Taylor Swift – “willow”

Best collaboration
Black Eyed Peas, Shakira – “Girl Like Me”
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) – “Leave the Door Open”
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” (remix)

Best group
BTS
Imagine Dragons
Jonas Brothers
Little Mix
Måneskin
Silk Sonic

Best new
Giveon
Griff
Olivia Rodrigo
Rauw Alejandro
Saweetie
The Kid Laroi

Best pop
BTS
Doja Cat
Dua Lipa
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo

Best electronic
Calvin Harris
David Guetta
Joel Corry
Marshmello
Skrillex
Swedish House Mafia

Best rock
Coldplay
Foo Fighters
Imagine Dragons
Kings Of Leon
Måneskin
The Killers

Best alternative
Halsey
Lorde
Machine Gun Kelly
Twenty One Pilots
Willow
Yungblud

Best Latin
Bad Bunny
J. Balvin
Maluma
Rauw Alejandro
Rosalía
Shakira

Best Hip-hop
Cardi B
DJ Khaled
Drake
Kanye West
Megan Thee Stallion
Nicki Minaj


Best K-pop
BTS
LISA
Monsta X
NCT 127
ROSÉ
Twice

Best push
24KGoldn
Fousheé
girl in red
Griff
JC Stewart
JXDN
Latto
Madison Beer
Olivia Rodrigo
Remi Wolf
SAINt JHN
The Kid Laroi

Biggest fans
Ariana Grande
Blackpink
BTS
Justin Bieber
Lady Gaga
Taylor Swift

Video for good
Billie Eilish – “Your Power”
Demi Lovato – “Dancing With the Devil”
girl in red – “Serotonin”
H.E.R. – “Fight For You”
Harry Styles – “Treat People With Kindness”
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” / KultPlus.com

Loredana dhuron 100 mijë euro për fëmijët nevojtarë

Loredana ka dhuruar një shumë të madhe për fëmijët në nevojë.

Të shtunën mbrëma në Gjermani është mbajtur eventi i bamirësisë “Ein Herz für Kinder” (Një zemër për fëmijët), në të cilën morën pjesë personazhe të njohura.

Në mesin e tyre ka qenë e pranishme edhe reperja shqiptare, Loredana, e cila ka bërë një gjest shumë fisnik për fëmijët që janë në nevojë.

Reperja ka dhuruar plot 100 mijë euro dhe ka bërë një deklaratë, e cila preku zemrat e të gjithëve, ku u shpreh se është vetë nënë e një vajze, Hanës, dhe dëshiron që të gjitha mamatë të kenë mundësinë të përjetojnë momente të mira si ajo.

“Unë kam një vajzë që së shpejti do të bëhet 2 vjeçe. Unë kam parë se si ajo ecën, si flet. Për mua si nënë është shumë e rëndësishme që edhe nënat e tjera të provojnë këtë lumturi. Të dhurojë 2 mijë euro nuk është e mjaftueshme për mua, unë fitoj pak më shumë. Do të dhuroj 100 mijë euro”, tha Loredana në fjalimin e saj.

Loredana është një nga emrat më të përfolur të momentit në Gjermani. Para pak ditësh ajo mori titullin si reperja më e dëgjuar në Spotify në gjithë Gjermaninë./ KultPlus.com

Loredana, e nominuar për çmimin Hip Hop në Gjermani

Loredana ka treguar se është nominuar për një çmim shumë të rëndësishëm në Gjermani siç është BEST HIP HOP ACT.

Ka qenë vetë reperja e cila ka postuar në Instagramin e saj një shkrim të gjatë ku i kërkon fansave mbështetjen e tyre. Ajo është e vetmja femër dhe e vetmja shqiptare e nominuar në këtë kategori.

Loredana në postimin e saj shkruan se nuk i intereson çmimi i parë, por i mjafton mbështetja e madhe e fansave dhe lumturia që ato i dëgjojnë kaq shumë këngët. Ajo i është mirënjohëse gjithsecilit prej atyre që klikon projektet e saj./ KultPlus.com