Rita Ora do të jetë prezantuese e MTV EMA 2020

MTV EMA dy javë më parë ka publikuar nominimet për ndarjen e çmimeve për eventin që do të ndodhë të dielën me 8 nëntor, shkruan KultPlus.

Në mesin e të nominuarve është edhe këngëtarja nga Kosova Dua Lipa e cila konkurron për katër çmime, “Artistja më i mirë e vitit”, “Kënga më e mirë e vitit”, “Artistja më e mirë e zhanrit Pop” dhe “Artistja më e mirë regjionale”.

Kurse sot është bërë e ditur se Rita Ora do të jetë prezantuese e MTV EMA për këtë vit. Këtë e ka bërë të ditur vetë Ora nëpërmjet një postimi në InstaStory.

“E emocionuar që do ta prezantojë këtë vit, MTV EMA”, është mbishkrimi i saj në foton e publikuar./ KultPlus.com

Dua Lipa shqiptarja e vetme e kandiduar në MTV EMA

Dua Lipa është përfshirë sërish në listat e MTV EMA Awards dhe këtë vit është një nga artistët më të nominuar në disa nga kategoritë më të rëndësishme. Artistja me origjinë shqiptare është e  nominuar në kategorinë “Best Artist”, “Best Song” për hitin “Don’t Start Now”, “Best Pop” dhe “Best Act” për zonën e Britanisë së Madhe dhe Irlandës.

Nga shqiptarët, e vetmja e nominuar sivjet në MTV EMA 2020 është artistja nga Kosova, Dua Lipa.

Ndërkohë listën e nominimeve e kryeson Lady Gaga me 7 të tilla. Artistja ndiqet nga grupi BTS dhe Justin Bieber me nga 5 nominime secili. Ceremonia ndërkombëtare e çmimeve këtë vit ka shtuar disa kategori të reja si “Best L:atin”, “Video for good” dhe “Best Virtual Live”.

Doja Cat dhe YUNGBLUD së bashku me disa artistë të tjerë do të konkurrojnë këtë vit për çmimin “Best New Artist”. Spektakli i ndarjes së çmimeve pritet të zgjasë 2 orë dhe do të transmetohet në mbarë botën në MTV Internationally në 8 nëntor. Ndërsa fansat e artistëve do të kenë mundësi të votojnë deri në 2 nëntor.

Votimi tani është i hapur në mtvema.com. Do të qëndrojë i hapur deri më 2 nëntor në orën 11:59 pasdite.

Këtu është lista e plotë e të nominuarve për MTV EMA 2020:

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E VITIT
Billie Eilish, “everything i wanted”
Cardi B, “WAP” ft. Megan Thee Stallion
DJ Khaled, “POPSTAR” ft. Drake
Karol G, “Tusa” ft. Nicki Minaj
Lady Gaga, Ariana Grande, “Rain On Me”
Taylor Swift, “The Man”
The Weeknd, “Blinding Lights”

ARTISTI/JA MË I/E MIRË
Dua Lipa
Harry Styles
Justin Bieber
Lady Gaga
Miley Cyrus
The Weeknd

KËNGA MË E MIRË E VITIT
BTS, “Dynamite”
DaBaby, “Rockstar” ft. Roddy Ricch
Dua Lipa, “Don’t Start Now”
Lady Gaga, Ariana Grande, “Rain On Me”
Roddy Ricch, “The Box”
The Weeknd, “Blinding Lights”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË
BLACKPINK, Selena Gomez, “Ice Cream”
Cardi B, “WAP” ft. Megan Thee Stallion
DaBaby, “Rockstar” ft. Roddy Ricch
Justin Bieber, “Intentions” ft. Quavo
Karol G, “Tusa” ft. Nicki Minaj
Lady Gaga, Ariana Grande, “Rain On Me”
Sam Smith, Demi Lovato, “I’m Ready”

ARTISTI/JA MË I/E MIRË POP
BTS
Dua Lipa
Harry Styles
Justin Bieber
Katy Perry
Lady Gaga
Little Mix

GRUPI MË I MIRË
5 Seconds of Summer
BLACKPINK
BTS
Chloe x Halle
CNCO
Little Mix

ARTISTI I RI MË I MIRË
BENEE
DaBaby
Doja Cat
Jack Harlow
Roddy Ricch
YUNGBLUD

ARTISTI/JA ME MË SË SHUMTI FANSA
Ariana Grande
BLACKPINK
BTS
Justin Bieber
Lady Gaga
Taylor Swift

ARTISTI/JA MË I/E MIRË LATIN/E
Anuel AA
Bad Bunny
J Balvin
Karol G
Maluma
Ozuna

ARTISTI/JA MË I/E MIRË ROCK
Coldplay
Green Day
Liam Gallagher
Pearl Jam
Tame Impala
The Killers

ARTISTI/JA MË I/E MIRË I ZHANRIT HIP HOP
Cardi B
DaBaby
Drake
Eminem
Megan Thee Stallion
Roddy Ricch
Travis Scott

ARTISTI/JA I/E MIRË I ZHANRIT ELECTRONIC
Calvin Harris
David Guetta
Kygo
Marshmello
Martin Garrix
The Chainsmokers

ARTISTI/JA MË I/E MIRË I ZHANRIT ALTERNATIVE
blackbear
FKA twigs
Hayley Williams
Machine Gun Kelly
The 1975
twenty one pilots

VIDEOJA PËR MIRË
Anderson .Paak, “Lockdown”
David Guetta & Sia, “Let’s love”
Demi Lovato, “I Love Me”
H.E.R., “I Can’t Breathe”
Jorja Smith, “By Any Means”
Lil Baby, “The Bigger Picture”

DEPËRTIMI I VITIT
AJ Mitchell
Ashnikko
BENEE
Brockhampton
Conan Gray
Doja Cat
Georgia
Jack Harlow
Lil Tecca
Tate McRae
Wallows
YUNGBLUD

TRANSMETIMI VIRTUAL MË I MIRË
BTS, Map Of The Soul Concert Live Stream
J Balvin, Behind The Colores Live Experience
Katy Perry @ Tomorrow Land, Around The World
Little Mix, UNCancelled
Maluma, Papi Juancho Live
Post Malone, Nirvana Tribute

ARTISTI/JA MË I/E MIRË REGJIONAL
(Home Region)
Lady Gaga (US)
Megan Thee Stallion (US)
Cardi B (US)
Justin Bieber (CANADA)
The Weeknd (CANADA)
Dua Lipa (UK & Ireland)./ KultPlus.com

Performanca e mahnitshme e Ava Max në MTV EMA (VIDEO)

Mbrëmë është mbajtur ngjarja e madhe muzikore ‘MTV Europe Music Awards 2019’, shkruan KultPlus.

Vajza shqiptare Ava Max ka “çmendur” publikun me performancën e saj. Të gjithë një zëri kënduan këngën e saj më të njohur “Sweet But Psycho”.

Por jo vetëm me performancë, Max doli nga ky event edhe me një çmim nga dy kategoritë në të cilat ishte e nominuar. Ava fitoi çmimin për depërtimin e viti.

Ky është suksesi i radhës nga këngëtarja shqiptare e cila çdo ditë e më shumë po e dëshmon që rruga e saj në muzikë është e gjatë e plotë suksese. / KultPlus.com

Dua Lipa hap “MTV EMA” në mënyrë spektakolare me këngën e re

Dua Lipa ka përcjellë energji të jashtëzakonshme në hapjen e spektaklit muzikor.

Dua Lipa ishte këngëtarja e cila bëri hapjen solemne të ‘MTV Europe music awards’ organizim ky që u mbajt në Sevillë.

Këngëtarja shqiptare interpretoi këngën e saj më të re ‘Dont start now’ me një koreografi të shkëlqyer ku u përcoll nga një grup valltarësh, me të cilët ‘elektrizuan’ të pranishmit.

Dua ishte veshur më të brendshme të zeza teksa armata e valltarëve me kostume të verdha çka bënë të dallohet performanca e tyre. / KultPlus.com


Lista e plotë e fituesve në ‘MTV EMA 2018’

Camila Cabello ishte artistja me më së shumti nominime, në ceremoninë e ‘MTV Europe Music Awards’ që u zhvillua të dielën mbrëma në Bizkaia Arena në Bilbao të Spanjës.

Këngëtarja amerikane me origjinë kubane ishte edhe fituesja kryesore e mbrëmjes, pasi rrëmbeu katër çmime. Porse në këtë eveniment nuk mungoi triumfi i shqiptarëve, duke qenë se Dua Lipa mori çmimin për artisten më të mirë të muzikës pop.

Njëherësh, skenën e ‘MTV EMA 2018’ u paraqit shqiptarja tjetër, Bebe Rexha, e cila e elektrizoi publikun me performancën e saj.

Nicki Minaj, Halsey, Little Mix, Panic! at the Disco e Alessia Cara ishin ndër performuesit tjerë, teksa fituesja e çmimit ‘Ikona globale’, Janet Jackson, bëri një performancë të paharruar në Bilbao.

Më poshtë, ja lista e plotë të fituesve në ceremoninë e sivjetme të ‘MTV EMA 2018’:

Artisti/ja më i/e mirë

Ariana Grande

Camila Cabello

Drake

Dua Lipa

Post Malone

Videoja më e mirë

Ariana Grande — “no tears left to cry”

Camila Cabello — “Havana” ft. Young Thug

Childish Gambino – “This Is America”

Lil Dicky — “Freaky Friday” ft. Chris Brown

The Carters — “APES**T”

Kënga më e mirë

Ariana Grande — “no tears left to cry”

Bebe Rexha — “Meant To Be” ft. Florida Georgia Line

Camila Cabello — “Havana” ft. Young Thug

Drake — “God’s Plan”

Post Malone — “rockstar” ft. 21 Savage

Artisti/ja më i/e mirë pop

Ariana Grande

Camila Cabello

Dua Lipa

Hailee Steinfeld

Shawn Mendes

Artisti i ri apo artistja e re më i/e mirë

Anne-Marie

Bazzi

Cardi B

Hayley Kiyoko

Jessie Reyez

Dukja më e mirë

Nicki Minaj

Cardi B

Dua Lipa

Migos

Post Malone

Artisti/ja më i/e mirë hip-hop

Drake

Eminem

Migos

Nicki Minaj

Travis Scott

Performanca më e mirë e drejtpërdrejtë

Ed Sheeran

Muse

P!nk

Shawn Mendes

The Carters

Çmimi për rok

5 Seconds Of Summer

Foo Fighters

Imagine Dragons

Muse

U2

Çmimi për alternativë

Fall Out Boy

Panic! At The Disco

The 1975

Thirty Seconds To Mars

twenty one pilots

Çmimi për elektronikë

Calvin Harris

David Guetta

Marshmello

Martin Garrix

The Chainsmokers

Çmimi për fansat

BTS

Camila Cabello

Selena Gomez

Shawn Mendes

Taylor Swift

Skena më e mirë botërore

Clean Bandit — MTV Crashes Plymouth, UK 2017

Charli XCX — MTV Crashes Plymouth, UK 2017

David Guetta — Trafalgar Square, UK 2017

Jason Derulo — Isle of MTV Malta 2018

Post Malone — Wireless Festival, UK 2018

Migos — Wireless Festival, UK 2018

J Cole — wireless Festival, UK 2018

Shtytja më e mirë

PRETTYMUCH (tetor 2017)

Why Don’t we (nëntor 2017 )

Grace VanderWaal (dhjetor 2017)

Bishop Briggs (janar 2018)

Superorganism (shkurt 2018)

Jessie Reyez (mars 2018)

Hayley Kiyoko (prill 2018)

Lil Xan (maj 2018)

Sigrid (qershor 2018)

Chloe x Halle (korrik 2018)

Bazzi (gusht 2018)

Jorja Smith (shtator 2018)

Artisti/ja më i/e mirë nga SHBA

Ariana Grande

Camila Cabello

Cardi B

Imagine Dragons

Post Malone

Tre këngëtarë shqiptarë sonte në “MTV EMA”

Bebe Rexha dhe Dua Lipa janë dy prej artisteve shqiptare që sonte mund të rrëmbejnë ndonjë çmim në edicionin e sivjetmë të “MTV EMA”, shkruan KultPlus.

Dua Lipa, ylli nga Kosova që po shndërrohet në një sensacion muzikor në botë, është e nominuar në kategorinë Artistja më e mirë e Re, në kategorinë Best Pop dhe Best Look

Bebe Rexha, shqiptarja tjetër, është nominuar në kategorinë Best Song – Kënga më e Mirë, për “Meant to Be”, shkruan KultPlus.

Por, pos dyshes së lartpërmendur në këtë ngjarje madhore të muzikës do të jetë prezent edhe një këngëtar tjetër shqiptar. Bëhet fjalë për Ermal Metën, i cili ka zbuluar përmes rrjeteve sociale se do të jetë ambasador special i këtij festivali muzikor.

“MTV EMA 2018” po zhvillohet në “Bilbao Exhibition Centre”, në Spanjë./ KultPlus.com