Versioni i veçantë i këngës “Dhurata” në ditën ndërkombëtare të personave me aftësi të veçanta

Gjashtë fytyra publike të fushave të ndryshme janë bashkuar me gjashtë nëna të fëmijëve me aftësi të veçanta në përkrahje të fushatës “Ti barabartë unë” në ditën ndërkombëtare të tyre, shkruan KultPlus.

Në një video të mrekullueshme në kuadër të kësaj fushate, nënat, fëmijët dhe fytyrat publike sjellin pamje të interpretimit të këngës “Dhurata” të Miriam Canit dhe Alban Skënderajt.

Lyrical Son, Miriam Cani e Alban Skënderaj, Vjosa Osmani, Meriton Mjekiqi, Sellma Kasumoviq dhe Osman Azemi janë ata të cilët u janë bashkuar kësaj nisme

Përgjatë videos shohim se bëhet edhe komunikimi nëpërmjet gjuhës së shenjave, që është edhe një shkëndijë tjetër sensibilizuese për këtë kategori të veçantë të shoqërisë sonë.

Kjo video e përcjellur me këtë këngë shpreh më së miri mesazhin që personat me aftësi të veçantë duhet të trajtohen çdo ditë si dhuratë e jona. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/tv/CIVvt9dgqq7/?igshid=1nphtp95f0i7o&fbclid=IwAR05QImulPcJ0ccvHYqSCt_PUUiFFhFa4Ex-gQKjaijDaDbPcEYIpSz5E98

Lyrical Son, Ledri Vula e MC Kresha publikojnë “Menemadhe”

Tre reperët e njohur shqiptarë, Lyrical Son, Ledri Vula dhe MC Kresha kanë publikuar bashkëpunimin e tyre të ri me titull “Menemadhe”.

Vetë reperët janë kujdesur për tekstin. Kënga është produkt i “Strike Beatz dhe K-Master”.

Kënga është pjesë e albumit të ri të Lyrical Sonit e MC Kreshës, “United States of Albania”.

Lyrical Son nga përkthyes i KFOR-it në këngëtar

Lyrical Son, i ftuar në emisionin “Pushime on Top”, u ndal në rrëfime për jetën e tij, përveç muzikës, duke treguar se ka kryer punë që askujt s’ia merr mendja për këngëtarin e njohur.

“Unë dikur kam qenë edhe përkthyes i KFOR-it në Kosovë, ndërkohë punoj në një biznes që babai me motrën time e kanë hapur në vitin 2004”, tregoi reperi i njohur.

Lyrical Son ka rrëfyer se cilët janë miqtë e tij më të mirë në muzikë dhe raportin e veçantë me Mc Kreshën, transmeton tch.

“Unë me Kreshën, jemi më shumë se bashkëpunëtorë. Gjithçka që kemi sot në muzikë, e kemi realizuar bashkë. Ëndrrat tona të fëmijërisë i kemi bërë realitet. Ai është rreperi më i mirë shqiptar”, tha Lyrical Son./ KultPlus.com

Lyrical Son e Ledri bashkojnë forcat për projektin e ri

Dy reperët e njohur kosovarë, Lyrical Son dhe Ledri Vula, të martën do të publikojnë projektin e tyre më të ri.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë reperët që publikuan fotografi dhe video nëpër rrjete sociale.

“Princess Diana” titullohet kënga që ka bashkuar reperët./ KultPlus.com
https://www.instagram.com/p/BjnMzvEg1DX/?taken-by=ledrivula

Ndalohet kënga “Albanian” në Mal të Zi, vjen reagimi i reperëve

Kënga “Albanian” nga Etnon, Lyrical Son dhe Dj Blunt ka lënë gjurmë në muzikën shqiptare. E publikuar vite më parë kjo këngë vazhdon të dëgjohet nga të gjitha gjeneratat.

Mirëpo, duket se kjo këngë 13 vjet pas publikimit po përbën ‘rrezik’ për dikë. Agjencia për Mediat Elektronike e Malit të Zi u ka shqiptuar vërejtje televizioneve “Boin” dhe “Teuta” për shkak të transmetimit të spoteve muzikore të dy këngëve shqipe me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit. Siç konsiderohet se përmbajtja programore përbën rrezik për rendin kushtetues në Mal të Zi, shkruan gazeta express.

Njëra nga këngët ishte “Albanian” e Etnon, Lyrical Son dhe Dj Blunt të cilët kanë reaguar përmes rrjeteve sociale. “Pas shumë paralajmërimeve si duket shteti i Malit të Zi e paska urdhëruar ndalimin e transmetimit te këngës Albanian”- ka shkruar Genc Prevlukaj, teksa Lyrical Son ka thënë se “#Albanian, ju s’mund të ndaloni”./KultPlus.com

MC Kresha dhe Lyrical Son sjellin këngën e re (VIDEO)

MC Kresha dhe Lyrical Son kanë publikuar projektin e tyre më të ri, shkruan KultPlus.

“Duqa mi Duqa” është projekti i tyre i punuar nga Pinkmoon ndërsa kjo këngë është pjesë e albumit të tyre të ardhshëm “United States of Albania”.

Muzikën e kanë bërë Strike Beatz dhe K-Masteri, kurse miksimi është bërë nga Pressplay, me incizim të Rob Rial në studion Pint./ KultPlus.com