Minatori, Mc Kresha e Lyricali, publikohet line-upi i plotë për BeerFest 22′

Për tre net radhazi, festivali BeerFest Kosova ka bërë bashkë një numër të madh artistësh, për të performuar nga afër në Parkingun prapa Pallatit të Rinisë, shkruan KultPlus.

Ditën e premte, më 19 gusht, kur edhe fillon nata e parë e festivalit do të përformojnë: Melinda Ademi, Lorè, David Dreshaj, Andi, Dj Angler, Dj Kronz dhe Nonejm.

Nata e dytë do të vazhdoj me përformancë të: Mc Kresha & Lyrical Son, Genc Prevlukaj, Blasta, Granit, Yon Idy, Jon Bela & The Moonage, Dj Biggby dhe Master of Mind.

Beerfest 22’ natën e tretë do ta ketë: Minatorin, Xuxin, Dj Caboo, Telikput, Solar Flare, Auron Deva dhe Redknot. /KultPlus.com

Posteri Total

‘Lexoj deklarata nga disa patriotë, gazetarë, shkrimtarë, poetë e budallë’ (VIDEO)

KultPlus ju sjell këngën “Shfletoj gazetën” nga grupi Minatori.

Kënga veçohet për tekstin dhe tematikën që shpalosë, përmes tingujve që të rrëmbejnë.

Me vendim të prerë një expresso ekzekutoj
e shfletoj gazetën, dhe për ty mendoj
shëtis nëpër tituj askund nuk është gjetë
në Prishtinë, në Kosovë, askund në planet.

Pse shkove ti …

Lexoj deklarata nga disa patriot
gazetar, shkrimtar, poet e budallë
vuajtjet e tyre për komb janë pandarë
kur të folsh me ta të duket vetja shka

Pse shkove ti…

Ndalem te kalendari historik
dhe me nga pak droj dhe nga pak frikë
asgjë sot për botën nuk është vendos
në këtë ditë as Titaniku s’është fundos

Pse shkove ti…

Datë e parëndësishme sot asgjë s’paska ngjarë
në këtë ditë as John Kennedy nuk është vra
as Neil Armstrongu sot s’ka shkel në hënë
e për çudi sot kurrkujt s’ja paskna … atë nanë

Pse shkove ti…

Lexoj prognozën meteorologjike
borë, shi, diell, të reshura politike
Krejt çka di dhe çka është me rëndësi
sot ti nuk je këtu sot shkove ti

Pse shkove ti…

Opsione për Kosovën, sa të duash menjëherë
ta mbështjellin, paketojnë si një hamburger
zgjidhje për Kosovën sa të duash si në korrent
Kosova Republikë, Pavarësi, Kosova Kontinent

Pse shkove ti…

A ka shpërthye ndonjë bombë sot në qendër të Bombajit
naj raptish i sert a u përvlu në xhygym të çajit
Hitleri a boni sot vetëvrasje në Berlin
apo ra bomba atomike n’Hiroshim

Pse shkove ti…

Sot shkove ti athua askush nuk mbet
sikur dikush ma vodhi këtë qytet
sot dielli lindi dhe do të perëndoj
mos mendo se më more në qafë
se për ty do të masturboj.

Pse shkove ti…/ KultPlus.com

“Netët pa ty më janë të gjata pa fund, i ngjaj udhëtarit që ec dhe s’mbrrin askund” (VIDEO)

Grupi “Minatori” njihet si një ndër grupet më të njohura në Kosovë, të cilët janë dalluar edhe për tekstet e këngëve, të cilat vazhdojnë të mbeten të paharruara për shumë adhurues, shkruan KultPlus.

Një ndër këngët e famshme të grupit “Minatori”, është edhe kënga “Athua ëndërr ishe ti”, mirëpo, grupi “Minatori”, është një ndër grupet që ka krijuar shumë hite për vitet e 80-ta, ku këngët e tyre kanë qenë hite në Radio Televizionin e Prishtinës.

Kurse këngët e këtij bendi që u patën shndërruar hite janë edhe “Molla me shërbet”, “Mihane”, “Të dua sa Kosovën”. Kurse, vokalist i këtij grupi është Naser Gjinovci. / KultPlus.com

‘Netët pa ty më janë të gjata dhe pa fund, ngjaj udhëtarit qe ecë dhe s’mrrin askund’

Grupi “Minatori”, është një ndër grupet më të pëlqyera nga publiku shqiptar, këngët e të cilit dëgjohen përherë me nostalgji të madhe.

Këngët e këtij grupi i kanë rezistuar kohës dhe dëgjohen edhe në ditët e sotme, shkruan KultPlus.

Një ndër to është edhe kënga “A thua ëndërr ishte ti”.

Më poshtë KultPlus ua sjell videon dhe tekstin e këngës “A thua ëndërr ishe ti”.

A thua ëndërr ishe ti

Ne mendjen time,
shpaloj kujtimet një nga një,
dhe në njërën nga to,
e gjej tregimin për ty,
a thua ku je ti? a thua ënderr ishe ti?

Hej, më mundon kujtimi për ty,
netët pa ty më janë të gjata dhe pa fund,
i ngjaj udhëtarit që ecë dhe s´mrrin askund,
a thua ku je ti? a thua ënderr ishe ti?

Hej, më mundon kujtimi per ty,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon

Netët pa ty më janë të gjata dhe pa fund
 ngjaj udhëtarit qe ecë dhe s’mrrin askund
a thua ku je ti? a thua ëndërr ishe ti?

Hej, me mundon kujtimi per ty,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon
hej, me mundon kujtimi per ty!. / KultPlus.com

“A thua ëndërr ishe ti” (VIDEO)

Grupi “Minatori”, është një ndër grupet më të pëlqyera nga publiku shqiptar, këngët e të cilit dëgjohen përherë me nostalgji të madhe.

Këngët e këtij grupi i kanë rezistuar kohës dhe dëgjohen edhe në ditët e sotme, shkruan KultPlus.

Një ndër to është edhe kënga “A thua ëndërr ishte ti”.

Më poshtë KultPlus ua sjell videon dhe tekstin e këngës “A thua ëndërr ishe ti”:

A thua ëndërr ishe ti

Ne mendjen time,
shpaloj kujtimet një nga një,
dhe në njërën nga to,
e gjej tregimin për ty,
a thua ku je ti? a thua ënderr ishe ti?

Hej, më mundon kujtimi për ty,
netët pa ty më janë të gjata dhe pa fund,
i ngjaj udhëtarit që ecë dhe s´mrrin askund,
a thua ku je ti? a thua ënderr ishe ti?

Hej, më mundon kujtimi per ty,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon

Netët pa ty më janë të gjata dhe pa fund
 ngjaj udhëtarit qe ecë dhe s’mrrin askund
a thua ku je ti? a thua ëndërr ishe ti?

Hej, me mundon kujtimi per ty,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon,
më mundon ky kujtim kur më bie ndërmend,
se ishe ti në shpirtin tim,
ky kujtim më mundon kur më bie ndërmend,
se të kaluarës i takon
hej, me mundon kujtimi per ty!./KultPlus.com

‘Lexoj deklarata nga disa patriotë, gazetarë, shkrimtarë, poetë e budallë’ (VIDEO)

KultPlus ju sjell këngën “Shfletoj gazetën” nga grupi Minatori.

Kënga veçohet për tekstin dhe tematikën që shpalosë, përmes tingujve që të rrëmbejnë.

Me vendim të prerë një expresso ekzekutoj
e shfletoj gazetën, dhe për ty mendoj
shëtis nëpër tituj askund nuk është gjetë
në Prishtinë, në Kosovë, askund në planet.

Pse shkove ti …

Lexoj deklarata nga disa patriot
gazetar, shkrimtar, poet e budallë
vuajtjet e tyre për komb janë pandarë
kur të folsh me ta të duket vetja shka

Pse shkove ti…

Ndalem te kalendari historik
dhe me nga pak droj dhe nga pak frikë
asgjë sot për botën nuk është vendos
në këtë ditë as Titaniku s’është fundos

Pse shkove ti…

Datë e parëndësishme sot asgjë s’paska ngjarë
në këtë ditë as John Kennedy nuk është vra
as Neil Armstrongu sot s’ka shkel në hënë
e për çudi sot kurrkujt s’ja paskna … atë nanë

Pse shkove ti…

Lexoj prognozën meteorologjike
borë, shi, diell, të reshura politike
Krejt çka di dhe çka është me rëndësi
sot ti nuk je këtu sot shkove ti

Pse shkove ti…

Opsione për Kosovën, sa të duash menjëherë
ta mbështjellin, paketojnë si një hamburger
zgjidhje për Kosovën sa të duash si në korrent
Kosova Republikë, Pavarësi, Kosova Kontinent

Pse shkove ti…

A ka shpërthye ndonjë bombë sot në qendër të Bombajit
naj raptish i sert a u përvlu në xhygym të çajit
Hitleri a boni sot vetëvrasje në Berlin
apo ra bomba atomike n’Hiroshim

Pse shkove ti…

Sot shkove ti athua askush nuk mbet
sikur dikush ma vodhi këtë qytet
sot dielli lindi dhe do të perëndoj
mos mendo se më more në qafë
se për ty do të masturboj.

Pse shkove ti…/ KultPlus.com

‘Besa besë, moj besën ta kam dhanë, per folenë që kem jetën dojmë me dhanë’ (VIDEO)

Minatori është grup artistësh i njohur. I takojnë gjeneratës kur muzika është dëgjuar e ndjerë. Andaj zbrazësia që ata kanë lënë në skenën shqiptare çdo ditë e më shumë po len gjurmët e saj.

Sonte, KultPlus ju sjell njërën nga këngët më të njohura të këtij grupi, një këngë kjo që e di secili dhe akoma vazhdon të jetë ndër këngët e preferuara shqipe. Bëhet fjalë për këngën ‘Të dua sa Kosovën’.

Më poshtë gjeni videon e plotë të kësaj kënge. / KultPlus.com

Minatori që u bë milioner brenda natës

Minatori nga Tanzania, që u bë milioner brenda natës në qershor për shitje të dy gurëve Tanzanite me vlerë 3.4 milionë dollarë, ka shitur edhe një tjetër të tretë për dy milionë dollarë, shkruan BBC.

Zbulimi i tretë i Saniniu Laizerit është 6.3 kilogramë. Gurët e çmuar Tanzanite gjinden vetëm në veri të Tanzanisë dhe përdoren për të bërë ornamente.

Është një prej gurëve të çmuar më të rrallë në Tokë dhe gjeologët në Tanzani kanë parashikuar se brenda 20 vjetëve mund të shteren këto gurë.

Vlera e gurit varët nga rrallësia, sa më fine të jetë ngjyra dhe më e qartë, aq më lartë është çmimi

Lazier i ka bërë thirrje minatorëve më të vegjël që të punojnë me Qeverinë, duke thënë se përvoja e tij është shembull i mirë.

“Shitja te qeveria nënkupton se nuk ka rrugë të shkurtër, janë transparent”, ka thënë ai gjatë ceremonisë në minierën Mirerani. / KultPlus.com

“Netët pa ty më janë të gjata pa fund, i ngjaj udhëtarit që ec dhe s’mbrrin askund” (VIDEO)

Grupi “Minatori” njihet si një ndër grupet më të njohura në Kosovë, të cilët janë dalluar edhe për tekstet e këngëve, të cilat vazhdojnë të mbeten të paharruara për shumë adhurues, shkruan KultPlus.

Një ndër këngët e famshme të grupit “Minatori”, është edhe kënga “Athua ëndërr ishe ti”, mirëpo, grupi “Minatori”, është një ndër grupet që ka krijuar shumë hite për vitet e 80-ta, ku këngët e tyre kanë qenë hite në Radio Televizionin e Prishtinës.

Kurse këngët e këtij bendi që u patën shndërruar hite janë edhe “Molla me shërbet”, “Mihane”, “Të dua sa Kosovën”. Kurse, vokalist i këtij grupi është Naser Gjinovci /KultPlus.com

“Netët pa ty më janë të gjata pa fund, i ngjaj udhëtarit që ec dhe s’mbrrin askund”

Grupi “Minatori”, njihet si një ndër grupet më të njohura në Kosovë, të cilët janë dalluar edhe për tekstet e këngëve, të cilat vazhdojnë të mbeten të paharruara për shumë adhurues.

Një ndër këngët e famshme të grupit “Minatori”, është edhe kënga “Athua ëndërr ishe ti”, mirëpo, grupi “Minatori”, është një ndër grupet që ka krijuar shumë hite për vitet e 80-ta, ku këngët e tyre kanë qenë hite në Radio Televizionin e Prishtinës.

Kurse këngët e këtij bendi që u patën shndërruar hite janë edhe “Molla me shërbet”, “Mihane”, “Të dua sa Kosovën”. Kurse, vokalist i këtij grupi është Naser Gjinovci /KultPlus.com

“Lexoj deklarata nga disa patriotë, gazetarë, shkrimtarë, poetë e budallë” (VIDEO)

KultPlus ju sjell këngën “Shfletoj gazetën” nga grupi Minatori. Kënga veçohet për tekstin dhe tematikën që shpalosë, përmes tingujve që të rrëmbejnë.

Me vendim të prerë një expresso ekzekutoj
e shfletoj gazetën, dhe për ty mendoj
shëtis nëpër tituj askund nuk është gjetë
në Prishtinë, në Kosovë, askund në planet.

Pse shkove ti …

Lexoj deklarata nga disa patriot
gazetar, shkrimtar, poet e budallë
vuajtjet e tyre për komb janë pandarë
kur të folsh me ta të duket vetja shka

Pse shkove ti…

Ndalem te kalendari historik
dhe me nga pak droj dhe nga pak frikë
asgjë sot për botën nuk është vendos
në këtë ditë as Titaniku s’është fundos

Pse shkove ti…

Datë e parëndësishme sot asgjë s’paska ngjarë
në këtë ditë as John Kennedy nuk është vra
as Neil Armstrongu sot s’ka shkel në hënë
e për çudi sot kurrkujt s’ja paskna … atë nanë

Pse shkove ti…

Lexoj prognozën meteorologjike
borë, shi, diell, të reshura politike
Krejt çka di dhe çka është me rëndësi
sot ti nuk je këtu sot shkove ti

Pse shkove ti…

Opsione për Kosovën, sa të duash menjëherë
ta mbështjellin, paketojnë si një hamburger
zgjidhje për Kosovën sa të duash si në korrent
Kosova Republikë, Pavarësi, Kosova Kontinent

Pse shkove ti…

A ka shpërthye ndonjë bombë sot në qendër të Bombajit
naj raptish i sert a u përvlu në xhygym të çajit
Hitleri a boni sot vetëvrasje në Berlin
apo ra bomba atomike n’Hiroshim

Pse shkove ti…

Sot shkove ti athua askush nuk mbet
sikur dikush ma vodhi këtë qytet
sot dielli lindi dhe do të perëndoj
mos mendo se më more në qafë
se për ty do të masturboj.

Pse shkove ti…/KultPlus.com

Legjendat e muzikës shqiptare, sonte në Zanzi Jazz Bar

Zanzi Jazz Bar në Prishtinë po vjen me një koncept të ri dhe tejet tërheqës që ju kushtohet artistëve më të mirë shqiptarë të të gjitha trojeve, shkruan KultPlus.

Kështu, çdo të shtunë, duke filluar nga sonte, do të mbahet tributë për bendet që kanë lënë gjurmë të thella në historinë e skenës së muzikës moderne shqiptare.

Seti i parë i këtij projekti, i cili mbahet sonte, ju kushtohet legjendave të muzikës shqiptare si: Gjurmët, Telex, Muharrem Qena, Minatori, Jericho etj.

“Ky është një koncept i ri i Zanzit që i kushtohet të gjithë artistëve më të mirë shqiptarë. Çdo të shtunë bëjmë tributë për bendet që kanë lënë histori në skenën e muzikës. Çdo javë janë të përzgjedhur të ndryshëm. Kështu të gjithë artistët më të mirë të të gjitha kohërave do të jenë pjesë e këtij projekti”, ka treguar organizatori Nesim Maxhuni për KultPlus.

Gjithçka do të vijë e sjellë mrekullisht sonte nga ora 22:30 në Zanzi Jazz Bar në Prishtinë, nga instrumentistët: Lis Asllanaj, Art Lokaj, Fatjon Miftari dhe Nesim Maxhuni. / KultPlus.com

Rikthehet grupi ‘Minatori’, sjellë këngë të re

Rok-grupi i suksesshëm ‘Minatori’, të cilët i takojnë gjeneratës kur muzika është dëgjuar e ndjerë, ka kohë që i ka munguar skenës, shkruan KultPlus.

Por, ky rok bend, ndonëse prezent kohë pas kohe nëpër mbrëmje të ndryshme, ka kohë që nuk kanë sjellë në skenë një këngë të re, ani pse kërkesat për rikthimin e tyre janë të shumta.

Solisti i ‘Minatorit’, Naser Gjinovci ka bërë të ditur se do të rikthehen por asnjëherë duke mos specifikuar asgjë.

Por, kësaj pritje po i vjen fundi. ‘Minatori’ sonte sjellë këngën e re. Është Hamam Bar Prishtina që e sjellë Minatorin sonte në skenë për të performuar edhe këngën e re të titulluar “Krejt njejt”.

Andaj të gjithë ju që e keni pritur këtë rikthim, sonte nga ora 21:00 në Hamam Bar Prishtina, ju pret grupi Minatori dhe kënga e tyre e re. / KultPlus.com

Minatori: Athua ëndërr ishe ti (VIDEO)

Grupi “Minatori”, njihet si një ndër grupet më të njohura në Kosovë, të cilët janë dalluar edhe për tekstet e këngëve, të cilat vazhdojnë të mbeten të paharruara për shumë adhurues.

Një ndër këngët e famshme të grupit “Minatori”, është edhe kënga “Athua ëndërr ishe ti”, mirëpo, grupi “Minatori”, është një ndër grupet që ka krijuar shumë hite për vitet e 80-ta, ku këngët e tyre kanë qenë hite në Radio Televizionin e Prishtinës.

Kurse këngët e këtij bendi që u patën shndërruar hite janë edhe “Molla me shërbet”, “Mihane”, “Të dua sa Kosovën”. Kurse, vokalist i kwtij grupi wshtw Naser Gjinovci/KultPlus.com