Spotify nuk do të ndalojë muzikën e krijuar nga AI

Shefi i Spotify thotë se nuk ka plane të ndalojë plotësisht përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale nga platforma e transmetimit të muzikës.

Në fillim të këtij viti, platforma nxori një këngë me zërat e imtituar me AI të interpretuesve Drake dhe The Weeknd.

Daniel Ek i tha BBC-së se kishte përdorime të vlefshme të teknologjisë në krijimin e muzikës – por AI nuk duhet të përdoret për të imituar artistë njerëzorë pa pëlqimin e tyre, transmeton Klankosova.tv.

Ek, tha se ai pa tre mundësi të përdorimit të AI: mjete të tilla si akordimi automatik që përmirësojnë muzikën, të cilat ai besonte se ishin të pranueshme, mjete që imitojnë artistët, të cilët nuk ishin, dhe një terren i mesëm më i diskutueshëm ku muzika e krijuar nga AI u ndikua qartë nga artistët ekzistues, por nuk i imitonte drejtpërdrejt ata.

“Do të jetë e ndërlikuar,” tha ai kur u pyet për sfidën me të cilën po përballej industria.

Ndërsa AI nuk është i ndaluar në të gjitha format në platformë, kompania nuk lejon që përmbajtja e saj të përdoret për të trajnuar një model të mësimit të makinerive ose AI, të ngjashmet e të cilave më pas mund të prodhojnë muzikë.

Artistët po flasin gjithnjë e më shumë kundër përdorimit të AI në industritë krijuese.

As Drake dhe as The Weeknd nuk ishin në dijeni të versioneve të klonuara të zërave të tyre që përdoreshin në këngën “Heart on My Sleeve”. Kënga u hoq nga Spotify dhe platformat e tjera të transmetimit në prill.

Krijuesi i saj, Ghostwriter, më vonë u përpoq që kënga të nominohej për një çmim Grammy, por ajo u refuzua.

“Ju mund të imagjinoni dikë që ngarkon një këngë, duke pretenduar se është Madonna, edhe nëse nuk është. Ne kemi parë pothuajse gjithçka në historinë e Spotify në këtë pikë me njerëz që përpiqen të luajnë me sistemin tonë,” tha Z. Ek.

Në maj, Financial Times raportoi se mijëra këngë ishin hequr nga Spotify pas një zbulimi se robotët po përdoreshin për të fryrë artificialisht shifrat e tyre të transmetimit. / KultPlus.com

Spotify nuk do të ndalojë muzikën e krijuar nga AI

Shefi i Spotify thotë se nuk ka plane të ndalojë plotësisht përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale nga platforma e transmetimit të muzikës.

Në fillim të këtij viti, platforma nxori një këngë me zërat e imtituar me AI të interpretuesve Drake dhe The Weeknd.

Daniel Ek i tha BBC-së se kishte përdorime të vlefshme të teknologjisë në krijimin e muzikës – por AI nuk duhet të përdoret për të imituar artistë njerëzorë pa pëlqimin e tyre, transmeton Klankosova.tv.

Ek, tha se ai pa tre mundësi të përdorimit të AI: mjete të tilla si akordimi automatik që përmirësojnë muzikën, të cilat ai besonte se ishin të pranueshme, mjete që imitojnë artistët, të cilët nuk ishin, dhe një terren i mesëm më i diskutueshëm ku muzika e krijuar nga AI u ndikua qartë nga artistët ekzistues, por nuk i imitonte drejtpërdrejt ata.

“Do të jetë e ndërlikuar,” tha ai kur u pyet për sfidën me të cilën po përballej industria.

Ndërsa AI nuk është i ndaluar në të gjitha format në platformë, kompania nuk lejon që përmbajtja e saj të përdoret për të trajnuar një model të mësimit të makinerive ose AI, të ngjashmet e të cilave më pas mund të prodhojnë muzikë.

Artistët po flasin gjithnjë e më shumë kundër përdorimit të AI në industritë krijuese.

As Drake dhe as The Weeknd nuk ishin në dijeni të versioneve të klonuara të zërave të tyre që përdoreshin në këngën “Heart on My Sleeve”. Kënga u hoq nga Spotify dhe platformat e tjera të transmetimit në prill.

Krijuesi i saj, Ghostwriter, më vonë u përpoq që kënga të nominohej për një çmim Grammy, por ajo u refuzua.

“Ju mund të imagjinoni dikë që ngarkon një këngë, duke pretenduar se është Madonna, edhe nëse nuk është. Ne kemi parë pothuajse gjithçka në historinë e Spotify në këtë pikë me njerëz që përpiqen të luajnë me sistemin tonë,” tha Z. Ek.

Në maj, Financial Times raportoi se mijëra këngë ishin hequr nga Spotify pas një zbulimi se robotët po përdoreshin për të fryrë artificialisht shifrat e tyre të transmetimit./KultPlus.com

Bebe Rexha arrin të ketë mbi 50 milionë dëgjues brenda një muaji në Spotify

Bebe Rexha është një prej artisteve shqiptare më të suksesshme në mbarë globin. Kënga e saj “I’m Good (Blue)” në bashkëpunim me David Guettan ishte një prej projekteve muzikore më të suksesshme në arenën ndërkombëtare vitin e kaluar.

Kënga po vazhdon të jetë një prej këngëve më të dëgjuara edhe këtë vit, pasi aktualisht është kënga e katërt në Top 100 të ‘Billboard’ në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

33-vjeçarja ka arritur të thyejë një tjetër rekord në karrierën e saj, duke arritur për herë të parë mbi 50 milionë dëgjues brenda një muaji në platformën më të madhe të muzikës në botë, Spotify.

“Bebe Rexha arrin 50 milionë dëgjues mujorë në Spotify për herë të parë në karrierën e saj”, ka njoftuar faqja e fansave të këngëtares.

Me këtë shifër ajo arrin të hyjë në listën e shumë pak artisteve femra në histori që e arrijnë këtë sukses.

Aktualisht ajo është artistja e 31-të më e dëgjuar në botë, në platformën e muzikës Spotify. / KultPlus.com

Ed Sheeran shkruan histori në “Spotify”

Artisti britanik, Ed Sheeran, ka shkruar histori në platformën muzikore “Spotify”, përcjell KultPlus.

Pas tij vjen Ariana Grande, e cila ka gati 20 milionë ndjekës më pak se kampioni Sheeran.

Lista e dhjetë më të ndjekurve përmban yje të tjerë të muzikës si Drake, Taylor Swift dhe Billie Eilish. Sheeran ishte gjithashtu artisti i parë që arriti 50 milionë ndjekës në platformë dhe ka pothuajse 60 milionë ndjekës më shumë se mega ylli i muzikës Adele.

Ed shkoi në Twitter për të festuar momentin historik dhe postoi një video të tij të veshur me një bluzë të dërguar nga Spotify për nder të arritjes së tij.

Bluza lexon ‘Më PYET PËR 100 MILION NDËRMJEKËSIT E MY SPOTIFY’ dhe Sheeran me shaka i pyet anëtarët e ekipit të tij turne se çfarë mendojnë për arritjen e tij historike.

Peter Leathem, shefi ekzekutiv i përpiluesve të të dhënave Phonographic Performance Limited (PPL), tha: “Urime për Ed Sheeran që ka këngën më të luajtur në Mbretërinë e Bashkuar për vitin 2021 dhe është artisti më i luajtur në Mbretërinë e Bashkuar për vitin 2021.

“Suksesi i tij në krye të listave gjatë pesë viteve të fundit është një dëshmi jo vetëm për cilësinë e prodhimit të tij, por edhe për forcën e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar në një kohë kur peizazhi muzikor global është më konkurrues se kurrë.” /KultPlus.com

Dua Lipa tani është një nga artistet më të transmetuara në ‘Spotify’, dy albumet e saj shënojnë histori

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, po vazhdon të shënojë sukses pas suksesi në fushën në të cilën ajo e zotëron më së miri; muzika, shkruan KultPlus.

Ajo tani ka në rend të parë, të dy albumet më të transmetuara nga një artiste femër e të gjitha kohërave në Spotify, duke shënuar histori në këtë platformë.

Kujtojmë se albumi ‘Future Nostalgia’ është po ashtu albumi më i transmetuar nga një artiste femër në historinë e platformës.

Janë bërë 2 vite që këngëtarja Dua Lipa ka lansuar albumin e saj “Future Nostalgia” dhe albumi po vazhdon që të thyejë rekorde të jashtëzakonshme. / KultPlus.com

(Photo by Antony Jones/Getty Images for Spotify)

Rita Ora me sukses madhështor, arrin shifrën e 10 miliardë dëgjimeve në dy platforma

Ylli botëror i muzikës, Rita Ora, ka arritur një shifër të jashtëzakonshme së fundmi, duke dëshmuar një sukses të madh në tregun ndërkombëtar, shkruan KultPlus.

Në një postim të shpërndarë në llogarinë zyrtare, Ora, shfaq një foto me mbishkrimin “10 miliard”, duke treguar se ka arritur shifrën e 10 miliardë dëgjimeve në terësi, në platformat “YouTube” dhe “Spotify”.

31 vjeçarja ka dëshmuar disa herë talentin e saj, derisa së fundmi ka qenë edhe pjesë e The Voice of Australia, si juri.

Një prej këngëve të saj më të fundit është “Finish Line”, këngë e cila ka arritur afro 1 milion shikime në “YouTube”. /KultPlus.com

Spotify mbyll zyrën në Rusi

Gjiganti i transmetimit muzikor, Spotify, e ka mbyllur zyrën në Rusi, për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Kompania ka kufizuar gjithashtu zbulueshmërinë e shfaqjeve në pronësi dhe operim të mediave shtetërore ruse.

Netflix ka njoftuar më parë se nuk ka plane të shtojë kanale shtetërore në shërbimin e tij rus, pavarësisht një rregulloreje që do t’i kërkonte asaj të shpërndante kanale të mbështetura nga shteti.

Ditëve të fundit, disa prej brendeve më të mëdha në botë si Shell, Apple dhe Boeing i kanë ndërprerë marrëdhëniet ose i kanë ndaluar shitjet në Rusi, shpeshherë duke e dënuar pushtimin rus të Ukrainës. / KultPlus.com

Albumi ‘Future Nostalgia’ shënon histori në platformën Spotify, tejkalon 9 miliardë transmetime

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, po vazhdon të shënojë sukses pas suksesi në fushën në të cilën ajo e zotëron më së miri; muzikën, shkruan KultPlus.

Së fundmi albumi i saj i mrekullueshëm i titulluar ‘Future Nostalgia’, ka tejkaluar 9 miliardë transmetime në Spotify, duke shënuar histori në këtë platformë.

Albumi ‘Future Nostalgia’ është alubmi më i transmetuar nga një artiste femër në historinë e platformës. / KultPlus.com

The Weeknd është artisti më i dëgjuar në Spotify

Të shtunën The Weeknd e theu rekordin të cilin e mbante, Justin Bieber, pasi i arriti 85.66 milionë dëgjues në muaj në platformën e njohur muzikore, vetëm disa javë pas lansimit të albumit të pestë të incizuar në studio, “Dawn FM”.

Rekordi i kaluar i Bieberit ishte vendosur me 84 milionë dëgjues.

Ndërkohë, The Weeknd së fundmi i paralajmëroi fansat se “Dawn FM” është pjesë e një trilogjie, dhe një vazhdim i tretë i albumit pritet të lansohet së shpejti.

Krahas publikimit të ballinës së albumit, ku shihet një fotografi e këngëtarit në moshë të shtyrë, The Weeknd u tha ndjekësve të tij në Twitter: “Pyes veten nëse e keni kuptuar se jeni duke e përjetuar një trilogji të re”.

Ylli i hitit “Take My Breath” ende nuk ka dhënë hollësi rreth asaj se cilat albume e përbëjnë këtë trilogji, apo kur do të lansohet vazhdimi i tretë. Sidoqoftë, shumë adhurues besojnë se albumi “After Hours” do të përfshihet në të.

Kantautori i famshëm, emri i vërtetë i së cilit është Abel Tesfaye, në realizimin e albumit “Dawn FM” ka bashkëpunuar me yjet të tillë si, Quincy Jones, Tyler the Creator, Daniel Lopatin, Lil Wayne dhe komediani, Jim Carrey. / KultPlus.com

Dua Lipa artistja e katërt më e dëgjuar në ‘Spotify’, tejkalon Rihannën

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, me muzikën e saj ka bërë për vete dëgjues nga e gjithë bota, shkruan KultPlus.

Duke jetuar e vepruar në Britani të Madhe, Lipa po shijon suksese të mëdha në njërën prej platformave më të madhe në botë, Spotify.

Së fundmi është bërë e ditur se 26 vjeçarja është bërë artisjta e katërt grua më e dëgjuar në këtë platformë.

Me 18.229 miliardë dëgjime nga e gjithë bota, Lipa tanimë ka më shumë dëgjime sesa ylli i muzikës, Rihanna (18.226). E para saj janë vetëm Taylor Swift, Ariana Grande dhe Olivia Rodrigo.

Në anën tjetër, Lipa është artistja e 21-të në listën e këngëtarëve më të dëgjuar ndonjëherë. /KultPlus.com

Dua Lipa me sukses të jashtëzakonshëm, shkruan histori në ‘Spotify’

Dua Lipa ka filluar vitin 2022 me këmbë të mbarë, duke shënuar një tjetër sukses të madh në platformën “Spotify”, shkruan KultPlus.

Kënga e saj “One Kiss” në bashkëpunim me Calvin Harris ka marrë më shumë se 1.3 miliardë dëgjime, duke u bërë kështu kanga e tretë e Lipës që arrin një shifër të tillë në “Spotify”.

Dua Lipa tani është artistja e parë grua në histori të kësaj platforme që ka arritur një shifër të tillë.

Albumi “Future Nostalgia” po vazhdon të dëgjohet shumë dhe Lipa shpesh herë po gjendet në top 10-shen e artistave më të dëgjuar brenda një ditë nëpër platforma të ndryshme të muzikës. /KultPlus.com

Viti 2021, vit i sukseseve për Dua Lipën – artistja e pestë më e dëgjuar në Spotify

Viti 2021 ishte një vit i jashtëzakonshëm për këngëtaren me famë botërore, Dua Lipa, e cila arriti që të shënojë disa suksese të mëdha, përcjell KultPlus.

Lansimi i albumit “Future Nostalgia” rezultoi të jetë njëri prej vendimeve më të mira që Lipa ka marrë ndonjëherë.

Ky album i vitit 2020 dhe shtatë muzika të reja të cilat u publikuan në vitin që lamë pas ia mundësuan 26 vjeçares që të jetë artistja grua e pestë më e dëgjuar në “Spotify.

Dua Lipa e mbylli vitin 2021 si artistja e 5-të grua më e dërgjuar, me 5.7 miliardë transmetime në platformën muzikore “Spotify”. /KultPlus.com

Dafina Zeqiri është dëgjuar mbi 26 milionë herë në Spotify këtë vit

Këngëtarja Dafina Zeqiri ka publikuar në llogarinë e saj në Instagram, statistikat për vitin 2021 nga Spotify.

Dhe sipas tyre, ajo është dëgjuar mbi 26 milionë herë nga rreth një milion dëgjues të ndryshëm.

Dëgjuesit, kanë qëndruar 1.2 milionë orë në këtë platformë duke dëgjuar këngët e Dafinës nga 160 shtete.

Dafina Zeqiri së fundi ka publikuar edhe albumin “Dafinë moj”, ku ka sjell shumë bashkëpunime.

Ajo është ende duke publikuar videoprojekte nga albumi. / KultPlus.com

DJ i njohur shqiptar me rekord klikimesh në Spotify

Platforma më e madhe muzikore, Spotify, tanimë ka publikuar statistikat vjetore për thuajse të gjithë artistët.

Viti 2021 duket të ketë qenë ndër më të suksesshmit për DJ nga Ferizaj, Dardan Aliu, i njohur si Regard.

Ai ka publikuar statistikat për këtë vit, derisa siç shihet ka qenë një nga emrat më të dëgjuar përreth botës.

Në bazë të kësaj, artisti shqiptar është dëgjuar në më shumë se 592 milionë herë nga plot 63.4 milionë njerëz.

Numri i orëve të shpenzuara në projektet e tij është 27.1 milionë në 178 vende të ndryshme.

I lumtur për sukseset e këtij viti, DJ Regard ka falënderuar të gjithë ata që e kanë përkrahur e dëgjuar.

Faleminderit për të gjithë ata që kanë dëgjuar diskografinë time në 2021. Falënderime të mëdha për Spotify”, u shpreh më tej ai.

“Ride it”, “Secrets”, “Say my name” dhe “You” dhe “Signals”, janë disa nga hitet e Regard me miliona klikime. / KultPlus.com

Spotify: Rita Ora është dëgjuar mbi 500 milionë herë nga 60 milionë njerëz përgjatë vitit 2021

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora, edhe këtë vit ka shënuar suksese të mëdha e ka qenë në vëmendje përgjatë gjithë kohës.

Ajo e dëshmon se po vazhdon të jetë një nga emrat më të dëgjuar në bazë të një njoftimi të bërë së fundmi.

Platforma më e madhe muzikore, Spotify, ka nxjerr statistikat vjetore për secilin artist, duke treguar numrin e dëgjimeve që ata kanë shënuar përgjatë vitit 2021.

Ata vijnë nga 178 vende të ndryshme, ndërsa numri i orëve të shpenzuara në projektet e saj është 24. 5 milionë.

E lumtur për këtë sukses, këngëtarja nga Kosova falënderoi të fansat për përkrahjen e vazhdueshme.

“Faleminderit që më keni dëgjuar. Jam shumë falënderuese për secilin prej jush”, ka thënë Ora./KultPlus.com

Më shumë se 900 milionë dëgjime, Bebe Rexha falënderon fansat e saj

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, është njëra ndër këngëtaret që dëgjohet shumë në platformën për muzikë “Spotify”, shkruan KultPlus.

Në çdo fundvit, platforma “Spotify” bën një përmbledhje të të dhënave, ku edhe shfaqen informacione shumë interesante mbi përdoruesit dhe shijen e tyre muzikore.

Rexha, ka falënderuar të gjithë mbështetësit e ta, pasi që këngët e saj janë dëgjuar më shumë se 900 milionë herë nga 178 vende të botës

“Faleminderit shumë për gjithë mbështetjen e juaj dhe të gjithë mbështetësit e mij që më kanë përcjellur në këtë udhëtim. Jam e bekuar” shkroi ajo në “Facebook”.

Njëra ndër këngët më të njohura të këngëtares është “Me, myself and I”. /KultPlus.com

May be an image of 1 person and text that says '2 Bebe Rexha 953.1M 90.5M Streams Listeners 44.9M 178 Hours Countries Spotify. for Artists #SPOTIFYWRAPPED'

Albumi i Dua Lipës – i dyti më i dëgjuar këtë vit në mbarë botën

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa, po vazhdon të shijojë suksese të jashtëzakonshme me albumin e saj të lansuar këtë vit “Future Nostalgia”, shkruan KultPlus.

Platforma për muzikë “Spotify” bën vit pas vitit në përmbledhje të të dhënave në lidhje me artistët më të dëgjuar dhe gjithashtu përfshihen edhe albumet më të dëgjuara.

Albumi “Future Nostalgia” është renditur si i dyti më i dëgjuar në të gjithë botën këtë vit, derisa kënga “Levitating” në bashkëpunim me DaBabyn është e pesta më e dëgjuara.

Future Nostalgia është albumi i dytë i këngëtares Dua Lipa, i publikuar më 27 mars 2020 nga Warner Records. /KultPlus.com

No description available.

Apple dhe Spotify zbulojnë këngët më të dëgjuara të vitit 2021

Yjet e popit Ed Sheeran, Taylor Swift dhe Bad Bunny ishin ndër artistët më të transmetuar të vitit 2021, sipas shifrave nga Apple Music dhe Spotify, transmeton KultPlus.

Por ishte e sapoardhura Olivia Rodrigo ajo që zuri vendin e parë në MB – me himnin e saj punk-pop Good 4U ku u shfaq si kënga më e luajtur në të dy shërbimet.

Globalisht, hiti i saj debutues ‘Drivers License’ ishte kënga më e madhe për përdoruesit e Spotify.

Publiku i Apple preferoi pop-in e shkëlqyeshëm të BTS, kënga e së cilës Dynamite ishte kënga më e luajtur e vitit.

Fillimisht e lëshuar në vitin 2020, kënga Dynamite nuk arriti të hynte në pesëshen më të mirë të Spotify – me sa duket sepse shërbimi i transmetimit u lançua vetëm në Korenë e Jugut vendase të grupit këtë vit (pa opsionin e shërbimit të tij të njohur, falas të financuar nga reklamat)./KultPlus.com

Spotify miraton kërkesën e këngëtares Adele që këngët të luhen sipas rendit që krijon artisti

Adele ka bindur Spotify që të heqë butonin e riorganizimit nga të gjitha faqet e albumit, në mënyrë që këngët të luhen sipas rendit të cilin e ka krijuar artisti.

Këngëtarja shkroi në Twitter: “Ne nuk krijojmë albume duke i renditur këngët me kujdes në listën tonë pa asnjë arsye. Arti ynë tregon një histori dhe historitë tona duhet të dëgjohen siç kemi menduar. Faleminderit Spotify që dëgjuat”.

Shërbimi i transmetimit u përgjigj “çdo gjë për ty” dhe hoqi opsionin që dëgjuesit të përziejnë porosinë që muzika të luhet nga faqet e albumit.

Megjithatë, simboli i përzierjes – dy shigjeta të kryqëzuara – ende shfaqet në këngët individuale të albumit.

Kjo do të thotë se është ende e mundur të filloni të dëgjoni albume në çdo këngë dhe të zgjidhni që këngët të luhen në një mënyrë të rastësishme.

Butoni i përzierjes gjithashtu shfaqet ende në listat e luajtjes. BBC i ka kërkuar Spotify për një koment.

Albumi i Adeles ishte i disponueshëm në Spotify që nga publikimi të premten.

Kjo shënoi një ndryshim nga albumi i saj i fundit i cili mund të blihej vetëm fizikisht ose të shkarkohej kur u publikua në nëntor 2015. / KultPlus.com

Taylor Swift bëhet artistja më e dëgjuar në Spotify

Artistja me famë botërore, Taylor Swift, ka shënuar një tjetër rekord me këngët e saj.

Albumi i ri-regjistruar i Swift që mban titullin “Red” ka thyer rekorde që në ditë ne parë të publikuar në platformën muzikore Spotify.

Për më tepër, me publikimin e së premtes të “Red” (Versioni Taylor), Swift u bë femra më e transmetuar në një ditë në historinë e Spotify, me më shumë se 122.9 milionë transmetime.

Swift aktualisht ka mbi 47 milionë dëgjues mujor në Spotify./KultPlus.com

Dua Lipa bëhet artistja e parë femër që ka pesë këngë me mbi 1 miliardë transmetime në Spotify

Dua Lipa emërohet artistja e parë femër që ka pesë këngë me mbi një miliard transmetime në shërbimin e transmetimit muzikor Spotify, përcjell KultPlus.

Këngëtarja e ‘Levitating’ publikoi në InstaStory lajmin nga një ‘fanpage’ i cili bëri të ditur se këngëtarja me këngën e titulluar ‘Levitating (Remix)’ ka kaluar 1 miliard shikime në Spotify.

‘Dua Lipa, artistja e parë femër me 5 këngë me mbi 1 miliardë transmetime Spotify’, thuhet në njoftim.

Katër këngët e artistes që kanë mbi 1 miliard transmetime në Spotify janë: ‘New Rules’, ‘One Kiss’, ‘IDGAF’, ‘Don’t Start Now’ dhe ‘Levitating’. / KultPlus.com

Justin Bieber thyen rekord, bëhet artisti më i dëgjuar në ‘Spotify’

Artisti i njohur kanadez, Justin Bieber ka thyer rekord në platformën muzikore, ”Spotify”, duke u bërë artisti më i dëgjuar, përcjell KultPlus.

Bieber ka grumbulluar gjithsej 83.3 milionë dëgjime gjatë muajve të fundit dhe kjo është hera e parë që një numër i tillë është arritur nga një artist gjatë një periudhe kaq të shkurtër.

Pas tij vijnë edhe The Weeknd, i cili ka arritur 74.5 milionë dëgjime në muaj e më pas vjen Ed Sheeran me mbi 72.4 milionë.

Rekordi i mëparshëm ishte 82 milionë klikime nga këngëtarja amerikane, Ariana Grande. / KultPlus.com

Los Angeles, CA USA 02 27 2021 Justin Bieber enjoys a walk around his neighborhood.

Kënga e Ava Max bëhet kënga e 11-të solo më e dëgjuar e një femre në historinë e ‘Spotify’

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Ava Max, u bë shumë e njohur në vitin 2018 kur publikoi hitin “Sweet but Psycho”.

Ishte kjo këngë ajo e cila i dha nismën e saj të mbarë drejt tregut ndërkombëtar, duke e shndërruar në një divë botërore.

Kjo këngë e cila është dëgjuar mbi një miliardë herë në Spotify dhe mbi 700 milionë në YouTube, është pa diskutim një nga këngët solo më të suksesshme të një artisteje femër.

“Sweet but Psycho” është aktualisht kënga e 11-të më e dëgjuar solo e një artisteje femër në historinë e Spotify.

Lajmi ne ka bërë të ditur një nga faqet e fansave të këngëtares, e cila përcjell më të rejat në arritjet muzikore të saj.

E lumtur për këtë sukses, artistja shqiptare, emri i vërtetë i së cilës është Amanda Koçi, e ndau këtë fakt me ndjekësit e saj në InstaStory. / KultPlus.com

Rokeri shqiptar Skënder Beck pjesë e Spotify dhe Apple Music

Artisti shqiptar Skender Beck, i cili jeton në Los Anxhelos të Kalifornisë, është bërë pjesë e platformave muzikore “Spotify” dhe “Apple Music”.

Në një intervistë për emisionin “Vizioni i pasdites”, ai tregon rreth krijimit të emrit të tij, fillimeve të karrierës muzikore dhe kompozimeve të reja.

“Nëna më ka vënë emrin Skënderbeg Myftari, po kur shkoj në komunë të regjistronte emrin më thanë se është titull nderi dhe duhej ta hiqte emrin beg prej emrit tim. Pastaj kur u bëra shtetas amerikan në 2010 pata mundësinë të zgjedh çfarë emri dua dhe Skënderbeu më pëlqen jashtëzakonisht shumë dhe vendosa ta bëj atë emër, Skënder Beck”, rrëfeu ai.

Këngëtari tha se i pëlqen muzika me instrumente të vërteta. “Më pëlqen muzika me instrumente të vërteta, ndryshe tingëllon muzika me aparatura, domethënë në mënyrë automatike”, shprehet ai.

Duke folur për fillimet e tij, artisti thotë se ka pasur dëshirë muzikën dhe pse ka studiuar aktrimin.

Në vitin 1997, Beck migroi në New York City për të vazhduar shkollimin në Institutin e Teatrit Lee Strasberg, dhe që prej asaj kohe ka qëndruar në Shtetet e Bashkuara. / Diaspora Shqiptare/ KultPlus.com