Fluks i lartë turistësh në Berat, deri tani 640 000 vendas e të huaj

Turistët e shumtë kanë mbushur rrugicat dhe kalanë e qytetit të  Beratit këtë sezon veror dhe sidomos në këto ditë të fundit të gushtit.

Drejtoresha e Turizmit dhe Aktiviteteve në bashkinë e Beratit, Silvi Merdani tha sot për ATSH-në se “nga janari deri në 20 gusht Berati ka tërhequr 640 mijë vizitorë, një shifër e lartë si asnjë vit më parë”.

Sipas saj, fluksi më i lartë ka qenë në muajt maj-gusht.

“Pjesa më e madhe e turistëve vijnë nga vende të ndryshme të Evropës, por edhe nga Azia , SHBA , Kanada dhe Australia. Në krye të listës janë turistët nga Gjermania, Polania, Spanjat, Franca, Italian etj”, tha Merdani.

Berati ka një sërë pikash turistike që zgjojnë interesin e turistëve disa prej të cilave janë Qendra Historike e qytetit, Kalaja, Gorica Mangalemi qe kanë pasuri UNESCO, Muzeu Ikonografik Onufri, Qendra Mesjetare, objektet e kultit Bizantin dhe Xhamitë e vjetra të periudhës Otomane.

Vitet e fundit turistët kanë treguar interes edhe për atraksionet e eko-turizmit, fshatrat turistik Roshnik, Sinjë , Drobonik, kantinat e verës, aktivitetet rafting në Lumin Osum, ngjitje në malin e Tomorit, hedhje me parashuta nga Mali Shpirag, kanoe në liqenet e Tomorit, ecje me biçikletat malore në rrethinat e Beratit, vizitë në Kanionet e Osumit, pjesëmarrje në turret e gastronomisë në agrobizneset në fshatrat turistikë etj.

Në të gjithë qarkun e Beratit numërohen rreth 486 monumente kulture dhe kjo ka një impakt të jashtëzakonshëm, sidomos në rritjen e fluksit të turizmit kulturor sidomos vitet e fundit.

Kalaja e Beratit është një nga monumentet që tërheq edhe më shumë turistë. Ajo është ngritur sipas një plani në formë trekëndëshi. Kjo kala, po të shihet nga poshtë, duket si pjesë e kodrës./atsh/KultPlus.com

Sezoni turistik dhe destinacionet e qarkut të Korçës

Komiteti Rajonal i Zhvillimit të Turizmit u mblodh sot në Drilon të Pogradecit, ku aktualisht janë duke u zbatuar tre projekte madhore, si “Rehabilitimi e Parkut Ujor Drilon – Tushemisht”, “Shëtitorja e Tushemishtit”, “ByPass i Tushemishtit”, me një vlerë 15.5 milionë dollarë.

Gjatë takimit u bë një vlerësim për bashkëpunimin institucional si dhe u diskutuan detyrat që dalin për këtë sezon turistik.

Prefekti i qarkut të Korçës, Nertil Jole në fjalën e tij kërkoi nga përfaqësuesit institucionalë zbatimin e detyrave që dalin nga Urdhri i Kryeministrit për ngritjen e Taskforcës Ndërinstitucionale të Sezonit Turistik Veror 2023 si dhe më shumë punë për promovimin e destinacioneve turistike, produkteve dhe diversifikimin e ofertës turistike.

“Qarku i Korçës gjatë harkut kohor të 4 viteve të kaluara, ka përfituar mbështetje me investime të qeverisë që shkojnë rreth 100 milionë dollarë për gjashtë bashkitë, ku vlen për t’u përmendur edhe ndihma për agrobizneset nëpërmjet programit të IPARD, me kontribut të kombinuar të qeverisë dhe BE-së. Këtu përfshihen jo vetëm bujtinat, por edhe ndihma për fermerët, duke nxitur prodhime që kanë “brand” qarkun tonë e duke diversifikuar ofertën në agroturizëm”, theksoi Jole.

Prefekti Jole u shpreh se “aktualisht, në të gjithë qarkun e Korçës operojnë 225 struktura akomoduese (hotele dhe bujtina) me 5270 shtretër”.

“Sigurisht, ky kapacitet duhet të jetë akoma më i madh në të ardhmen për të mundësuar arritjen e objektivit afatmesëm që qarkun tonë ta vizitojnë më shumë se 1 milion turistë vendas e të huaj në harkun e një viti, e cila do të mund të bëhet realitet vetëm falë një oferte të integruar për zhvillimin e turizmit brenda rajonit, që ngelet sfida e re e të gjithë aktorëve institucionalë, operatorëve turistikë dhe bizneseve në fushën e turizmit”, theksoi Jole.

Ai shtoi se sezoni turistik sapo ka filluar dhe qarku i Koçës duhet të jetë mikpritës për shumë vizitorë e turistë nga vendi dhe gjithë bota.

Korça është tashmë e vizituar në çdo stinë, Pogradeci është i lidhur më së shumti me turizmin veror, ndërkohë që interesi i vizitorëve po orientohet edhe drejt natyrës e klimës malore të Kolonjës, Maliqit, Pustecit, por edhe Devollit./atsh/KultPlus.com

“Kinemaja shëtitëse” nis sezonin e 7-të nga Saranda

Në Sarandë nisi aktiviteti kinematografik “Open Cinema” i cili mbrëmë pati shfaqjen e parë dhe që do të vazhdojë për tri netë rresht.

Ky është sezoni i 7-të i këtij aktiviteti i quajtur ndryshe “Kinemaja shëtitëse nëpër Shqipëri”. Filmat e fundit të kinematografisë shqiptare dhe jo vetëm, emra të njohur të skenës dhe ekranit, yjet e këngës dhe muzikës shqiptare, do të performojnë para ekranit të madh të kinemasë. Qytetarët e Sarandës por edhe vizitorët e shumtë që gjenden aty në këtë sezon veror, do të përjetojnë çaste magjike që do të sjellë ky show kinematografik.

“Open Cinema” vjen përmes financimit të Ministrisë së Kulturës, Qendrës Kombëtare Kinematografike, Bashkisë Sarandë si edhe Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit, i cili siguron materiale arkivore siç janë filmat e vjetër shqiptarë që ngjallin nostalgji tek shikuesit.

Kinemaja shëtitëse nisi rrugëtimin e saj me shfaqjen e filmit të Herion Mustafarait, “Çkrepja”, me interpretimin e emrave të njohur si Bujar Asqeriu dhe Lulzim Zeqja./atsh/KultPlus.com

Tropoja çel sezonin turistik me pjesëmarrjen e ansambleve nga trevat shqiptare

Bashkia e Tropojës ka çelur sezonin turistik për këtë vit duke hapur dyert e mikpritjes për të gjithë turistët vendas dhe të huaj.

Në këtë aktivitet merrnin pjesë përfaqësues të pushtetit vendor dhe qendror si dhe përfaqësues nga Kosova.

Për kryetarin aktual të Bashkisë, Rexh Byberi, ky aktivitet është një manifestim i bashkëpunimit dhe vullnetit për zhvillimin turistik të Valbonës si një destinacion mahnitës i alpeve.

Grupet e ansambleve nga shumë treva shqiptare dhe nga Kosova u bënë bashkë në një festë muzikore dhe kulturore nën qiellin e blertë të Alpeve tona.

Tingujt e muzikës dhe haresë së këngëve dhe valleve  buçisnin valët e ajrit dhe shpalosnin bukuritë e mjedisit të bukur malor.

Panairi i agro-kulturës prodhimeve artizanale dhe gastronomisë ishte një tjetër pjesë e aktivitetit tre ditor duke ofruar mundësinë për të provuar shumë prej produkteve të cilat janë  tipike të zonës.

Kostume tradicionale kombëtare të punuara nga gra dhe vajza të zonës, punime artistike të gdhendura në dru nga mjeshtrat popullorë ishin pjesë e këtij panairi.

Byberi ka shprehur vendosmërinë që të punomë vazhdimisht për zhvillimin e Valbonës, duke siguruar një infrastrukturë turistike cilësore dhe duke inkurajuar iniciativat e biznesit lokal.

Kostumet popullore shumë ngjyrëshe nga të gjitha trevave shqiptare zbukuruan rrugët e qytetit të Tropojës për të ndaluar në luginën e Valbonës.

Në kuadër të çeljes së sezonit turistik u mbajt edhe koncerti festiv “20- vjet Sofra Dardane” e organizuar nga Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut” në bashkëpunim me Bashkinë Tropojë në stadiumin e lojërave me dorë në qytetin e Bajram Currit.

Tre ditë aktivitete të larmishme e kthyer Tropojën në epiqendër festive duke bashkuar qytetarë nga të gjitha trevat shqiptare.

Festivalit iu bashkuan ansamble, shoqëri kulturore-artistike, grupe rapsodike nga të gjitha trojet etnike të kombit shqiptar dhe të ftuar special këngëtarë të shquar nga të gjitha trevat etnokulturore shqiptare.

Festimet në Tropojë vijuan edhe në zonën e Nikaj-Merturit ku Sofra Dardane organizoi një koncert të jashtëzakonshëm, nën natyrën mahnitëse dhe të bukur të kësaj zone./atsh/KultPlus.com

Korça hapë sezonin turistik me paradën madhështore të Karnavaleve (FOTO)

Për të 11-in vit radhazi, Korça ka çelur sezonin turistik me Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve.

Korça e njohur për Karnavalet e famshme, e ka shndërruar këtë traditë në një nga festat më të bujshme të qytetit.

Grupe korçare, por dhe të ardhur nga qytete të tjera e nga jashtë vendit pushtuan bulevardin e Korçës, duke parakaluar me madhështi në një paradë ku çdo pjesëmarrje shoqërohej me nga një fabul.

Personazhet e përrallave, ata mitik dhe të jetës reale sollën përmes paradave shumëngjyrëshe atmosferë fantastike që tërhoqi vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj.

28 grupe të përbërë kryesisht nga të rinjtë marshuan në rrugët e qytetit juglindor ku si çdo vit nuk munguan ballot me maska si dhe serenatat tradicionale korçare./ KultPlus.com

Filharmonia e Kosovës nisi sezonin fuqishëm, solli në skenë solistë të kalibrit botëror

Të dy solistët morën duartrokitjet e merituara nga audienca kosovare, të cilën e vlerësuan edhe Nakariakov e Meerovitch. Për KultPlus, pianistja Maria Meerovitch, u shpreh se po ndihet e lodhur por shumë e kënaqur që ka punuar me këtë orkestër.

Sarandë Selimi

Nisi me kompozitorin Joseph Haydn-koncert për piano në të cilën luajti pianistja nga Belgjika, Maria Meerovitch bashkë me Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës. Pastaj ishte kompozitori Pytotr Ilyich Tchaikovsky, koncert për flugelhorn ku interpretoi trumbetisti nga Izraeli, Sergei Nakariakov poashtu bashkë me orkestër. Pas këtyre interpretimeve të secilit solist me Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës, skena tashmë ishte vetëm për duo-n Nakariakov dhe Meerovitch në një interpretim të mrekullueshëm me trumbetë e piano. Kjo pjesë solli një pauzë të shkurtër në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë, duke u rikthyer fuqishëm vetëm Orkestra e Filharmonisë së Kosovës me simfoninë nr.3 të Johannes Brahms. Krejt këta tinguj që pushtuan Sallën e Kuqe erdhën nën dirigjimin e dirigjentit Boian Videnoff, për të cilin ishte hera e katërt që vjen në Kosovë.

Me këto vepra e këta solistë, Filharmonia e Kosovës nisi sezonin e ri, duke mbledhë rreth vetës, si çdo herë shumë artdashës për të cilët qëndrimi në këmbë nuk përbënte problem, pasi që, ulëset në këtë sallë ishin të pakta për ta. Mungesa e një sallë koncertale po i shkakton shumë problem në disa aspekte këtij institucioni, por sa i përket prurjeve të mëdha në këtë skenë nuk po është fare problem. Ndër artistët e mëdhenj që kanë interpretuar me Filharmoninë e Kosovës, ishte edhe ai i mbrëmjes së 1 tetorit, pra trumbetisti më në zë i kohës, virtuozi Sergei Nakariakov.

“Është kënaqësi për mua të shoh sallën e mbushur dhe të shoh njerëz shumë entuziast duke dëgjuar muzikë klasike. Fatkeqësisht në disa vende në Evropë, edhe pse mundohesh shumë, e ndjenë që audienca nuk po e merr atë energji, kurse këtu ishte ndryshe, më pëlqeu, ishte ndjenjë e mirë. Ne e dhamë më të mirën, bashkëpunimi me të gjithë ishte shumë special dhe krejt kjo ishte mbrëmje e këndshme”, tha Nakarikova për KultPlus, menjëherë pas përfundimit të koncertit i cili zgjati rreth 2 orë.

Të dy solistët morën duartrokitjet e merituara nga audienca kosovare, të cilën e vlerësuan edhe Nakariakov e Meerovitch. Për KultPlus, pianistja Maria Meerovitch, u shpreh se po ndihet e lodhur por shumë e kënaqur që ka punuar me këtë orkestër.

“Më vjen mirë që jam këtu, pasi që mund të shkëmbejmë edhe përvoja të ndryshme, gjë kjo që e bënë më të mirë këtë bashkëpunim. Pjesa me orkestrën që ishte nga Haydn është një pjesë që më pëlqen mua dhe e shijova. Gjatë provave jemi kënaq shumë me orkestrën që kanë qenë shumë të mirë dhe shumë të kuptueshëm mes vete. Ndërsa me Sergein kemi vite që punojmë bashkë dhe kemi luajtur shumë vepra bashkë, mos të them pjesën dërmuese të koncerteve që janë për trumbetë e piano, kështu që kësaj radhe ishte një rast tjetër që luajtëm së bashku, por kjo ishte e re për ne dhe e re për audiencën, sepse ishte hera e parë që luajmë para audiencën kosovare”, pohoi Meerovitch, e cila vazhdoi tutje të thotë që është e lumtur që është në këtë shtet të ri, dhe është e lumtur që po sheh njerëzit duke i dhënë dorën njëri tjetrit, dhe pikërisht kjo kësaj pianiste, siç thotë vetë ajo, i jep shpresë.

Dirigjenti Boian Videnoff, vjen për herë të katërt të dirigjojë Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës, e sjellja e Sergei Nakariakov në Kosovë, ishte pikërisht ide e tij dhe përpjekje e tij.

KultPlus bisedoi edhe me drejtorin e Filharmonisë së Kosovës, Baki Jasharin, i cili tha se ka qenë një koncert mjaft interesant dhe fati e deshi që këtë hapje të sezonës ta bëjë Sergei.

“Ka qenë një koncert mjaft interesant, për faktin që edhe orkestra u ballafaqua me një solist kaq të madh. Në anën tjetër edhe Maria, tregoi shkathtësi me lojën e saj. Besoj që publiku ynë është shumë në nivel dhe di të vlerësoj performancën e orkestrës dhe solistëve që defilojnë në filarmoni, dhe këtë e dëshmuan duartrokitjet”, u shpreh Jashari.

Deri në fund të vitit 2017-të, Filharmonia e Kosovës, do të realizoj edhe 5 koncerte të tjera. Koncerti i radhës i cili vjen këtë të enjte do të sjellë në skenë Korin dhe Orkestrën. Dirigjent i këtij koncerti do të jetë Astrit Pallaska, i cili për herë të parë sfidohet me Korin e Filharmonisë së Kosovës. Data e koncerteve të tjera janë: 31 tetor, 26 nëntor, 10 dhjetor dhe 23 dhjetor./ KultPlus.com