Çfarë ka mbetur nga e kaluara holandeze e Nju Jorkut?

Arkitektura, gjuha dhe kultura e Holandës së Re ndikon në Nju Jorkun sot, edhe nëse shumica e banorëve të ditëve moderne kanë pak ide për historinë nën këmbët e tyre.

Kur fëmijët e tij ishin në parashkollor në Hackensack, Nju Xhersi, restauruesi i ndërtesave dhe historiani Tim Adriance u mësoi atyre një rimë të thjeshtë për çerdhe. Edhe pse ka një emër holandez – Trip a Trop a Tronjes (“Gjuri i babait është një fron”) – kënga mund të këndohet edhe në anglisht , duke e bërë më të lehtë për ta mësimin. Së shpejti, kujton Adriance, e gjithë klasa e tyre, kryesisht djem dhe vajza filipinase dhe afrikano-amerikane, po këndonin me entuziazëm.

Asnjë nga këto nuk duket e pazakontë nëse nuk e dini historinë e këngës. Çuditërisht, Trip a Trop a Tronjes u këndua për herë të parë në brigjet amerikane në vitet 1600, përpara se të ekzistonin Shtetet e Bashkuara, kur kolonët holandezë themeluan New Amsterdam – tani Nju Jorkun – dhe ndërtuan ferma në fshatrat përreth. Shekuj më vonë, kënga ka mbijetuar përmes Tim Adriance dhe holandez-amerikanëve si ai, të kaluar tek fëmijët emigrantë që arritën në Nju Xhersi në një moshë tjetër. 

Ndikimi i vjetër holandez ende jehon në jetën bashkëkohore amerikane

Kjo është pjesë e një historie shumë më të madhe, kryesisht të paeksploruar. Amsterdami i Ri u riemërua shekuj më parë dhe kodrat dhe kufomat dikur të njohura si Holanda e Re – kolonia holandeze jetëshkurtër e shekullit të 17-të në Amerikën e Veriut – tani kalojnë butësisht nëpër një shtrirje të shteteve amerikane të Nju Jorkut, Nju Xhersit, Delaware. dhe Connecticut. Por si Trip a Trop a Tronjesin Hackensack, ndikimi i vjetër holandez ende jehon në jetën bashkëkohore amerikane. Kjo është dyfish e vërtetë në rajonin që holandezët dikur e quanin shtëpi: arkitektura, gjuha dhe kultura e Holandës së Re ndikon në Nju Jorkun sot, edhe nëse shumica e banorëve të ditëve moderne kanë pak ide për historinë nën këmbët e tyre. 

Mësimi i një zanati

Holanda e Re kthehet shumë prapa. Holandezët bënin tregti përgjatë lumit Hudson qysh në vitin 1611 dhe krijuan Fort Amsterdamin në skajin jugor të ishullit Manhattan në 1625. Katër dekada më vonë, New Amsterdam, kryeqyteti i Holandës së Re, ishte rritur në një port të gjallë prej 1500 banorësh. Jo se holandezët ishin të vetmit evropianë përreth. Në vitin 1630, anglezët kishin hapur postin e tyre më në veri. Por Bostoni (në shtetin e Massachusetts) dhe New Amsterdam ishin qytete shumë të ndryshme. 

“Anglezët ishin ende të varur kuakerë në Boston në vitet 1650,” tha Charles Gehring, një ekspert në Amerikën Hollandeze dhe kreu i Qendrës Kërkimore të Holandës së Re me bazë në Albany . “Hollandezët nuk kanë varur askënd për bindjet e tyre fetare. Ju mund të besoni atë që dëshironi.” 

Për shembull, Johannes Megapolensis, një pastor holandez, përshkruan në një letër të marsit të vitit 1655, duke parë “papistët, menonitët dhe luteranët” duke ecur në rrugët e Amsterdamit të Ri në një kohë kur evropianët e tjerë përtej Atlantikut ishin të përfshirë në luftëra brutale fetare. Pjesërisht, kjo tolerancë holandeze u importua nga vëllezërit e tyre në shtëpi: Holanda në shekullin e 17-të ishte një vend i lirisë fetare dhe një strehë parimore për pakicat fetare.

Toleranca kishte edhe përfitime praktike. Ndryshe nga puritanët, protestantë të ashpër nga Anglia, të cilët themeluan Bostonin si një utopi fetare, holandezët kishin ambicie më tokësore dhe inkurajonin këdo që donte të fitonte para për t’u bashkuar me luftën.

“[Amsterdami i ri ishte] relativisht tolerant ndaj fesë, duke promovuar shumë diversitetin, për sa kohë që njerëzit kontribuonin në shoqëri dhe tregti,” shpjegoi Sophie van Doornmalen, oficere e lartë kulturore në Konsullatën Hollandeze në Manhatan.

Mjafton të eksplorosh një lagje bashkëkohore të Nju Jorkut si Jackson Heights – shtëpia e rreth 110,000 njerëzve, por më shumë se 160 gjuhëve, me karri lokale të shtrydhura pranë bareve Arepa – për të parë se si të njëjtat ideale kanë vazhduar të formësojnë qytetin. 

Knickerbocker lavdi 

Politikisht, natyrisht, ky eksperiment i gjerë holandez i tolerancës nuk zgjati. Anglezët pushtuan për herë të parë Amsterdamin e Ri në 1664 dhe aneksuan përgjithmonë të gjithë Holandën e Re një dekadë më vonë. Me Revolucionin Amerikan, i cili filloi në 1776, Amerika holandeze ishte zhdukur tashmë për më shumë se një shekull. Megjithatë, gjurmë të jashtëzakonshme të vendbanimit të tyre kanë mbijetuar, shpesh në vendet më befasuese.

Ecni poshtë Flushing Avenue në kufirin Brooklyn-Queens dhe pamja duket jashtëzakonisht e njohur. Magazinat dhe dyqanet e mekanikëve nxitojnë për hapësirë, dhe kamionët me shtrat të sheshtë kalojnë pranë. Por pak para se të ktheheni djathtas në Onderdonk Avenue, dilni nga Nju Jorku dhe hyni në histori. Në cep, e rrethuar nga një varg firmash kineze të shitjes me shumicë, është një fermë e përsosur holandeze. Dritaret me grila ndodhen poshtë një çatie të pjerrët, fillimisht të cekët, pastaj të pjerrëta. Ngjituni kodrës në kopsht dhe mund të shihni rrokaqiejt: Manhatani është vetëm disa milje larg.

Shtëpia aktuale Onderdonk u ndërtua në vitin 1709, pasi mbërritën anglezët, (dhe u restaurua pas një zjarri në 1975), por themelet e saj datojnë në vitin 1660. Në çdo rast, pjesa më e madhe e ndërtesës është historike, tha Linda Monte, drejtoreshë e shtëpisë. . Ajo vuri në dukje dyert tipike holandeze, që mbylleshin vetëm nga brenda, më pas doli jashtë për të admiruar muret e bukura të zbardhura. “Shumica e shtëpive holandeze që kanë mbetur janë prej druri,” shpjegoi ajo. Pjesërisht, Shtëpia Onderdonk ka mbijetuar kaq gjatë sepse është bërë prej guri. 

Gjurmë të jashtëzakonshme të vendbanimit [holandez] kanë mbijetuar, shpesh në vendet më befasuese

Fermë si Onderdonk me njolla në Brooklyn dhe Queens, kujtime fizike të një kohe përpara dyqaneve mekanike dhe para Nju Jorkut. Ata janë larg të qenit vetëm. Eksploroni rrugët e Lower Manhattan, në fund të fundit, dhe po endeni një plan rrugor që do të ishte i njohur për çdo Amsterdamer të Ri që respekton veten. (Mund ta kontrolloni vetë origjinalin, në Peter Minuit Plaza pranë tragetit Staten Island, ku një skulpturë bronzi e “Planit Castello” të rrugëve holandeze të vitit 1660 qëndron me krenari pranë ujit.) 

Jo se një plan rrugor është gjithçka që ka mbetur nga New Amsterdam. Rruga Moderne Pearl dikur quhej ‘Paerlstraat’ për gocat e detit që dikur jetonin në port. Beaver Street flet për rëndësinë e lëvozhgave të kafshëve në koloninë holandeze. Drejtohuni në 85 Broad Street, ndërkohë, dhe do të vini re skicën e një ndërtese të shënuar me tulla të verdhë në trotuar. Ky ishte Stadt Huys , i cili përfundoi si bashkia e Amsterdamit të Ri, por u ndërtua si një tavernë. (Në kulmin e tij, vendbanimi kompakt krenohej me 17 objekte të pijes.)

Brooklyn (Breukelen), Harlem (Haarlem), Wall Street (Waal Straat) – të gjitha janë marrë nga holandezët kolonialë

Në të njëjtën kohë, shumë ndërtesa moderne në Nju Jork u detyrohen kolonëve holandezë, të cilët kombinuan arkitekturën e paraardhësve të tyre evropianë me materialet lokale. Stili që rezulton, i njohur tani si “kolonial holandez”, është një nga “tre format arkitekturore indigjene në Shtetet e Bashkuara”, sipas Adriance (dy të tjerat janë rrokaqiejt dhe shtëpia e fermës). Dhe megjithëse ndërtesat koloniale holandeze tani mund të gjenden në të gjithë SHBA-në, stili është jashtëzakonisht i popullarizuar afër vendit ku holandezët themeluan koloninë e tyre për herë të parë. Vizitoni periferitë e Queens të Rockaway ose Lindenwood, për shembull, dhe do të gjeni rreshta shtëpish të bukura të stilit holandez nga fillimi i shekullit të 20-të, me çatitë e tyre të kumarit po aq të veçantë sa në Shtëpinë Onderdonk. 

New Amsterdam kishte një ndikim të ngjashëm të madh në emrat e Nju Jorkut. Vendet ikonë – Brooklyn ( Breukelen ), Harlem ( Harlem ), Wall Street  (Waal Straat ) – janë marrë të gjitha nga holandezët kolonialë. Huazimet më pak të famshme mund të jenë gjithashtu emocionuese. Bowery, një rrugë e ngarkuar në Nju Jork, e mbushur me bare koktej, dikur quhej “bouwerij ” (“fermë”) për fushat e kullotave aty pranë. Ndërkohë, nëse panairi i argëtimit në Coney Island do të ishte ndërtuar në vitin 1650, do të ishte mbushur me lepurushë: ” conyne ” ishte ajo që kolonët holandezë e quanin lepuri i egër.

Holanda e Re ka njollosur edhe anglishten amerikane në përgjithësi. Nëse keni ndenjur ndonjëherë në shtrat ( stoep ), keni shpenzuar një dollar ( daalder ), keni pritur për Santa Claus ( Sinterklaas ) ose keni ngrënë një biskotë ( koekje ), keni përdorur terma të përshtatur nga kolonët e hershëm holandez. Kujtesa gjuhësore është veçanërisht e fortë në Hudson, ku familjet holandeze rurale flisnin një formë të “amerikanëve”  ​​ekuivalenti i botës së re të afrikanit, gjuha e zhvilluar nga holandishtja e shekullit të 17-të që flitet ende në Afrikën e Jugut – deri në shekullin e kaluar.

Ndonëse e ka nxjerrë vetë gjermanishten dhe italishten, Gehring kujton se i ka spërkatur fjalët e tij me fjalorin holandez edhe në vitet 1940 teksa po rritej në veri të Nju Jorkut. “Ne luanim lojëra me mermerët,” kujtoi ai, “dhe i quanim “knickers” për shkak të knickerbockers, popullit [holandez] që bënin mermerë.” Etimologjitë e tjera i përshkruajnë ‘knickerbockers’ në faktin se kolonët holandezë supozohet se i kanë mbështjellë pantallonat drejt gjunjëve – por cilado qoftë rrënja e saj, fjala ka shijuar një jetë të gjatë të përtejme në Nju Jork. Shkoni dhe shikoni Nju Jork Knicks duke luajtur basketboll, ose shkoni në hotelin elegant Knickerbocker për një pije, dhe po shijoni institucionet që kanë emrin (në një mënyrë ose në tjetrën) sipas holandezëve ose gjuhës së tyre.

Termat e tjera holandeze janë më pak të famshme, por ende mund ta bëjnë Gehring të buzëqeshë. Për shembull, ai kujton se dikur ngatërroi një mik nga Virxhinia Perëndimore duke e paralajmëruar atë për një ” winklehawk” në xhinset e tij. “Ai mendoi se ishte një lloj insekte dhe filloi të rrihte këmbën,” qeshi Gehring. Shoku nuk duhet të shqetësohej: xhaku i syrit ishte vetëm një grisje në pantallonat e tij. 

Nëse nuk je holandez, nuk je shumë 

Shumica dërrmuese e amerikanëve festojnë Ditën e Falënderimeve, duke kujtuar kolonët e hershëm puritanë në Nju Anglinë (Thanksgiving tradicionalisht thuhet se është modeluar sipas një feste të vitit 1621). Ekziston një Ditë e Trashëgimisë Holandeze-Amerikane , më 16 nëntor, por vështirë se gëzon të njëjtën famë. Kjo pabarazi tregon: Puritanët dhe legjenda e tyre i kanë emocionuar njerëzit të paktën që kur Dita e Falënderimeve u bë festë kombëtare në shekullin e 19-të, por Amerika holandeze është harruar kryesisht. 

Për Gehring, i cili e ka kaluar jetën e tij duke studiuar Amsterdamin e Ri dhe trashëgiminë e tij, kjo është pasojë e pushtimit të vitit 1664. “Anglezët kurrë nuk i lejuan holandezët të flisnin për veten e tyre,” tha ai, duke përmendur shkrimtarin amerikan Washington Irving dhe satirikën e tij të vitit 1809 “A History of New York” si një shembull të mënyrës se si anglishtfolësit i shpërfillnin holandezët. Për një kohë të gjatë, holandezët u menduan si “bufonë dytësorë në Botën e Re”, shtoi Gehring. Tipike është portretizimi i Irving-it për “jomanry holandez” i cili supozohej se pinte aq shumë duhan sa u bë një “racë me nofulla, të tymosura, të fshehura në lëkurë”. Qëndrime të ngjashme hynë në idioma nënçmuese të rezervuara për holandezët në anglishten amerikane: “të flasësh Holandishtja” dikur do të thoshte “të nxjerrësh marrëzi”, dhe të “shkosh holandisht” ende nënkupton koprraci. 

Një holandez-amerikan i gjeneratës së 11-të, Adriance gjithashtu mendon se zhdukja e hershme e Amsterdamit të Ri e dëmtoi trashëgiminë e tij, por pyet veten nëse mosbesimi tradicional kalvinist ishte gjithashtu një faktor në nënvlerësimin e arritjeve holandeze. “Thjesht po jetojmë në heshtje jetën tonë me familjet tona, dhe herë pas here, do t’ua kujtojmë të gjithëve dhe do t’i shkelim brirët tanë. Por ne nuk na pëlqen shumë të kemi një paradë të Ditës së Shën Patrikut, “tha ai.

Ndoshta ata duhet. Sepse, nëse shamitë e syrit dhe çatitë e kumarit të Amsterdamit të Ri vazhdojnë të ndjekin Big Apple-in modern, trashëgimia e vjetër holandeze me siguri vazhdon në mënyra edhe më themelore. “Kolonia e Holandës së Re u themelua në frymën e tregtisë dhe se të gjithë ishin të mirëpritur,” tha van Doornmalen. “Unë mendoj se kjo e dallon qytetin e Nju Jorkut sot.”

Adriance pajtohet, duke sugjeruar se “Ideali amerikan i të jetuarit me njerëz që nuk janë domosdoshmërisht të brezit tuaj” mund të gjurmohet në vendbanimin origjinal dhe tolerant holandez. Ai me siguri ka një pikë: Nju Jorku më vonë do të shërbente si një portë për emigrantët e panumërt evropianë, të cilët fillimisht i zhytën këto vlera këtu përpara se të niseshin drejt perëndimit. Megjithëse Holanda tani mund të ketë një mbret, ndërkohë, Gehring mendon se Republika Hollandeze e shekullit të 17-të mund të shpjegojë reputacionin e qëndrueshëm të Nju Jorkut modern si një vend ku çdokush mund të bëjë pasurinë e tij. “Strukturat klasore që ishin zhvilluar në Angli dhe Francë – ju keni lindur në një klasë të caktuar dhe do të vdisnit në të – nënkuptonin se ishte shumë e pazakontë të ngriheshe në shoqëri”, tha ai, duke shpjeguar se për shkak se holandezët nuk hynë në për një aristokraci monolite, New Amsterdamers filloi në një fushë loje më të barabartë, 

Në vitin 2016, Muzeu i Qytetit të Nju Jorkut hapi ekspozitën e tij të parë të përhershme mbi evolucionin e qytetit, duke filluar me “fshatin holandez me përpjekje” të Amsterdamit të Ri.

A do të thotë kjo se ju mund të vizatoni një vijë të drejtë nga Amsterdami i Ri te Ligji i të Drejtave? Ndoshta jo. Por në kulturë, politikë, gjuhë dhe arkitekturë, Nju Jorku holandez është gërvishtur padrejtësisht nga historia kombëtare. Megjithatë, kjo po ndryshon. Van Doornmalen dhe kolegët e saj në Konsullatën Hollandeze ofrojnë grante për programet arsimore në Holandën e Re dhe mbështetën një libër mbi lidhjet koloniale holandeze me skllavërinë. Edhe institucione të tjera po zhyten në këtë histori. Në vitin 2016, Muzeu i Qytetit të Nju Jorkut hapi ekspozitën e tij të parë të përhershme mbi evolucionin e qytetit, duke filluar me “fshatin holandez të mundshëm” të Amsterdamit të Ri.

Nga ana e tij, Gehring ka shpenzuar dekada duke përkthyer me kujdes mijëra dokumente koloniale holandeze në anglisht. Projekti i tij i Holandës së Re , një skemë e madhe kërkimore në Amerikën koloniale holandeze, e lidhur me Qendrën Kërkimore të Holandës së Re, deri më tani ka punuar në 7000 faqe regjistrimesh dhe ka tërhequr një interes të madh.

“Kur bëjmë diçka që lidhet me holandezët, njerëzit vijnë”, tha Gehring. “Ata duan të dinë, sepse atyre u është mohuar ky informacion për vite me radhë – ka të bëjë me pelegrinët, puritanët, New England.”

Ky është një lajm i mirë. Njujorkezët mund të mos e lyejnë ende ngjyrën portokalli Hudson (ngjyra që simbolizon Holandën), por ndoshta më shumë njerëz mund të fillojnë të vlerësojnë ndikimin e madh holandez në qytetin e tyre. As nuk duhet të mësojnë Trip a Trop a Tronjes për t’u përfshirë. Gjithçka që duhet të bëjnë është të shkojnë në Bashkinë dhe t’i hedhin një sy flamurit. Ajo blu, e bardhë dhe portokalli është një version i modifikuar i flamurit të ngritur për herë të parë mbi portin origjinal holandez. Emri ka ndryshuar dhe kullat e qelqit tani shfaqen mbi portin e vjetër, por edhe pesë shekuj më vonë, Amsterdami i Ri jeton./bbc/KultPlus.com

Kurorëzimi i mbretit Charles III, informacione rreth ceremonisë madhështore

Me vdekjen e nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II, në shtëpinë e saj rurale në Balmoral në shtator, Charles III u bë menjëherë Mbret. Në ditët që pasuan, ai u shpall zyrtarisht monarku i ri i Britanisë dhe tani, pas muajsh përgatitjesh të mundimshme, kurorëzimi i tij është pranë nesh.

Trashëgimtar i fronit për 70 vjet, Charles do të kurorëzohet zyrtarisht në një ceremoni madhështore dhe thellësisht fetare më 6 maj. Mijëra njerëz do të mblidhen në Westminster Abbey dhe rrugët përreth të Londrës qendrore për të marrë një shfaqje të lavdishme të spektaklit britanik.

Ka shumë spekulime që qarkullojnë dhe disa elementë janë ende duke u rregulluar mirë, por nëse është zyrtare, ne ju kemi mbuluar. Këtu është udhëzuesi thelbësor i CNN për festimet – ne do të vazhdojmë ta përditësojmë atë për t’u siguruar që ju të qëndroni në dijeni.

Çfarë është kurorëzimi?

Hyrja e Charles u bë kur Mbretëresha vdiq. Ishte, siç pritej, një periudhë thellësisht e zymtë kur kombi u bashkua për t’i dhënë lamtumirën sovranit të tij më jetëgjatë. Tetë muaj më vonë, kurorëzimi do të ndihet shumë ndryshe. Ky është një moment i kremtimit publik të Mbretit të ri . Do të jetë një spektakël i jashtëzakonshëm i ndjekur nga personalitete nga e gjithë bota dhe i ndjekur nga miliarda.

Fjala “kurorëzimi” rrjedh nga fjala latine “corona” që do të thotë një kurorë. Por është shumë më tepër sesa vendosja fjalë për fjalë e kurorës mbi kokën e sovranit. Është një bashkim simbolik i monarkisë, kishës dhe shtetit për një ritual fetar gjatë të cilit monarku bën zotime si për Zotin ashtu edhe për vendin.

Buckingham Palace ka thënë se “do të pasqyrojë rolin e monarkut sot dhe do të shikojë drejt së ardhmes, duke qenë i rrënjosur në traditat e vjetra dhe madhështinë”.

Si mund ta shikoj shërbimin?

Nëse keni kontrolluar kutinë tuaj postare dhe një ftesë nuk është dërguar ende, mos u shqetësoni. Vetë ceremonia është caktuar të fillojë në orën 11 të mëngjesit (06:00 ET) më 6 maj, me mbulimin e posaçëm televiziv të CNN të kurorëzimit të Mbretit nga ora 10:00 deri në 17:00 (5:00 deri në 12:00 ET) . Përndryshe, bashkohuni me ne këtu në CNN.com për mbulim të drejtpërdrejtë gjatë gjithë ditës.

Sa do të zgjasë ceremonia?

Kjo është një nga gjërat që ende nuk është konfirmuar. Kurorëzimi i Charles pritet të jetë më i shkurtër se ai i nënës së tij shtatë dekada më parë. Në atë kohë, ceremonia – e cila ishte ngjarja e parë mbretërore e drejtpërdrejtë që u transmetua në televizion – zgjati për më shumë se tre orë.

Këtë herë, shumë ekspertë po sugjerojnë se ka të ngjarë të jetë afër dy orë. Kurorëzimi ka qëndruar kryesisht i njëjtë për më shumë se 1000 vjet dhe organizatorët po mbështeten në atë strukturë, kështu që ka shumë për të kaluar.

Çfarë ndodh gjatë shërbimit të kurorëzimit?

E drejtë, kështu që le të zbresim në specifikat. Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, do të drejtojë ceremoninë. Elementet thelbësore të shërbimit janë njohja, betimi, vajosja, investimi, kurorëzimi dhe homazhi. Njohja është kur sovrani qëndron në teatrin e abacisë dhe i paraqitet popullit. Pas marrjes së betimit të kurorëzimit – që është një zotim për të sunduar sipas ligjit, për të ushtruar drejtësi me mëshirë dhe për të ruajtur Kishën e Anglisë – monarku vajoset me vaj të shenjtë nga kryepeshkopi.

Ky moment konsiderohet si pjesa më e shenjtë e shërbimit dhe nuk u transmetua në televizion në vitin 1953. Përpara ditës së madhe të Charles, Kryepeshkopi Welby ka shpjeguar pse nuk do ta shohim as Mbretin, duke shkruar në programin zyrtar të suvenireve se momenti është “një simbol i të qenit i ngarkuar nga njerëzit për një detyrë të veçantë për të cilën nevojitet ndihma e Perëndisë.” Ai shtoi: “Është një moment kur Mbreti ndahet për shërbim: shërbimi i popullit të këtij vendi dhe shërbimi ndaj Zotit.”

Pjesa tjetër është investitura, kur sovrani vishet me rroba të shenjta kurorëzimi dhe prezantohet me simbolet e monarkisë: rruzullin, unazën e kurorëzimit, skeptrat e të tjera. Në fund të ceremonisë, kurora e Shën Eduardit vendoset mbi kokën e monarkut përpara se princat dhe bashkëmoshatarët të shkojnë te sovrani për t’i bërë nderimet e tyre në atë që njihet si homazh. Disa historianë mendojnë se elementët mund të modifikohen për të pasqyruar shoqërinë bashkëkohore, por shumica ndoshta do të jenë ende të pranishme.

Cilën kurorë do të përdorë mbreti Charles?

Shërbimi përmban mjaft pjesë të mbretërive të kurorëzimit të shenjtë, por le të flasim kurora . Ne kemi përmendur tashmë kurorën e Shën Eduardit. Konsiderohet pjesa qendrore sepse përdoret pikërisht në momentin e kurorëzimit. Ajo u bë për Charles II në 1661 pas rivendosjes së monarkisë një vit më parë. Paraardhësi i tij mesjetar – i cili u shkri në 1649 – besohej se datonte që nga mbreti anglez i shekullit të 11-të, Eduard Rrëfimtari.

Nuk është një kopje e saktë e dizajnit të mëparshëm, por ndjek origjinalin në paraqitjen e katër kryqeve, katër fleurs-de-lis dhe dy harqe. E bërë prej ari të ngurtë, është zbukuruar me 444 gurë të çmuar – duke përfshirë rubin, ametistë, safirë dhe gurë të tjerë të çmuar – dhe është i pajisur me një kapak prej kadifeje vjollce dhe brez hermeline. Historikisht, supozohej të qëndronte në Westminster Abbey, kështu që u krijua një kurorë e dytë që sovrani të vishte jashtë abacisë.

Kjo kurorë e dytë është Kurora e Shtetit Perandorak, me të cilën shumë do të jenë më të njohur pasi përdoret shpesh për raste ceremoniale si Hapja Shtetërore e Parlamentit. Ai përmban 2868 diamante verbuese, duke përfshirë edhe Cullinan II masiv. Është bërë në vitin 1937 dhe është një kopje pothuajse e Kurorës së mëparshme Perandorake të Mbretëreshës Victoria. Harqet në dizajnin e saj kishin për qëllim të demonstronin se Anglia nuk i nënshtrohej asnjë fuqie tjetër tokësore.

Pasi të kenë mbaruar elementët shpirtërorë të shërbimit, Mbreti Charles dhe Camilla do të shkojnë në Kapelën e Shën Eduardit, një faltore prej guri në zemër të abacisë, ku Mbreti do të vendosë kurorën e shtetit perandorak në përgatitje për kthimin në Pallatin Buckingham. .

A do të ketë një procesion?

Kjo është një festë mbretërore – sigurisht që ka një procesion! Në fakt, do të ketë dy nëpër rrugët e kryeqytetit britanik në ditën e kurorëzimit. Dikush do të marrë Mbretin për t’u kurorëzuar, dhe pas shërbimit do të ketë një paradë më të madhe në Pallatin Buckingham, ku monarku dhe anëtarët e familjes mbretërore do të dalin në ballkon dhe do të shikojnë një kalim fluturues.

Rruga në vetvete është dukshëm më e shkurtër se udhëtimi pesë milje i Mbretëreshës për në Westminster Abbey në vitin 1953. Përpara shërbimit, Mbreti Charles do të largohet nga Buckingham Palace dhe do të zbresë në Mall në Diamond Jubilee State Coach, i shoqëruar nga Eskorta e Sovranit të Kalorësia shtëpiake. Procesioni do të kalojë përmes Harkut të Admiralty përpara se të kthehet në Whitehall dhe të udhëtojë përgjatë Rrugës së Parlamentit dhe në abaci. Ai do të kthehet duke përdorur të njëjtën rrugë prej 1.3 miljesh, me monarkun që do të udhëtojë këtë herë me Gold State Coach.

Si po e bën Mbreti Charles ceremoninë më gjithëpërfshirëse?

Ka pasur shumë spekulime se si Mbreti synon ta bëjë kurorëzimin e tij më gjithëpërfshirës duke reflektuar vizionin e tij për monarkinë e ardhshme. Do të duhet të presim dhe të shohim, por një tregues i hershëm u njoftua të premten kur Pallati Buckingham zbuloi se udhëheqësit e besimit do të drejtonin procesionet e para në Westminster Abbey. Ata do të pasohen nga përfaqësues nga secila prej 15 sferave ku Mbreti është kreu i shtetit. Flamurtarët e çdo kombi do të shoqërohen nga Guvernatorët e Përgjithshëm dhe Kryeministrat. Kjo është hera e parë që udhëheqësve të besimit joprotestant u jepet një rol në një kurorëzim.

A do të kurorëzohet Camilla mbretëreshë?

Po. Ndryshe nga tre bashkëshortet më të fundit të mbretëreshës – Alexandra, e cila ishte gruaja e Eduardit VII; gruaja e George V, Maria; dhe Elizabeth, gruaja e Xhorxhit VI – Camilla nuk ka një kurorë të bërë posaçërisht për kurorëzimin e saj. Në vend të kësaj, ajo ka zgjedhur të veshë kurorën e Mbretëreshës Mari. Kur ajo pagoi për kurorën e argjendtë në vitin 1911, qëllimi i Mbretëreshës Mari ishte që ajo të shërbente si kurorë e përhershme e bashkëshorteve të ardhshme.

Pallati ka thënë se zgjedhja e Camilla ishte “në interes të qëndrueshmërisë dhe efikasitetit”, por se ajo po bënte disa “ndryshime dhe shtesa të vogla”. Konkretisht, ajo dëshiron të nderojë vjehrrën e saj të ndjerë duke rivendosur kurorën me disa diamante – Cullinan III, IV dhe V – nga koleksioni personal i Mbretëreshës.

A do të kthehen Princi Harry dhe Meghan?

Duka i Sussex ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në ditën e madhe të babait të tij. Megjithatë, ai do të shkojë i vetëm. Pallati konfirmoi në prill se gruaja e tij, Meghan, do të qëndrojë në Kaliforni me dy fëmijët e tyre, Princin Archie dhe Princeshën Lilibet. Kuptohet se Meghan vendosi të heqë dorë nga festimet pasi dita përkon me ditëlindjen e 4-të të Archie.

Po princi Andrew?

Si anëtar i familjes mbretërore, Princi Andrew pritet të marrë pjesë në kurorëzimin e vëllait të tij. Por duke qenë se ai nuk është më një mbretëror që punon, ai nuk ka gjasa të ketë ndonjë rol zyrtar atë ditë.

Kush tjetër ka qenë i ftuar?

Spekulimet rreth emrave të të ftuarve vazhdojnë. Pallati zakonisht nuk nxjerr një listë të të ftuarve dhe ua lë në dorë individëve të njoftojnë pjesëmarrjen e tyre. Ne e dimë se aleatët e kombeve kyçe janë ftuar. Zonja e parë e SHBA-së Jill Biden do të udhëheqë delegacionin amerikan. Për më tepër, ju mund të prisni të shihni një numër anëtarësh mbretërorë nga e gjithë bota që të shkojnë në Londër.

Si do të jetë ndryshe nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II?

Ne kemi përmendur tashmë itinerarin e procesionit dhe shërbimi do të jetë më i shkurtër. Një ndryshim tjetër është numri i të ftuarve. Në vitin ’53, lista e të ftuarve ishte aq e fryrë, saqë u desh të ngriheshin struktura të përkohshme brenda abacisë për të akomoduar më shumë se 8,000 njerëz të ftuar.

Mos humbisni

Kurorëzimi i mbretit Charles III sjell spektakël, argëtim dhe pyetje të reja – a është monarkia e rëndësishme në botën moderne? Erica Hill udhëton në MB për të mësuar në një episod të ri të “The Whole Story with Anderson Cooper” të dielën, 30 prill në orën 20:00 ET./cnn/KultPlus.com

150 thënie të mrekullueshme që duhen lexuar nga të gjithë

Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër.
Shumë prej tyre janë sfiduese, frymëzuese dhe interesante, optimiste, por vetëm të vërtetat, ato që i rezistojnë brezave janë më të vlefshmet.


Sokrati

– Jam më i dituri ndër të gjallët, se e di një gjë, e di se nuk di asgjë.
– Ka vetëm një të mirë: dituria. Dhe vetëm një të keqe: padituria.
– Mos u ngut të zësh miq, por, kur t’i zësh, mos i braktis
– Ai që dëshiron ta ndryshoje botën, fillimisht duhet të ndryshojë veten e tij.
– Për ta gjetur vetveten, mendoni për vetveten.
– Fitimi i emrit përkthehet në përpjekjet për të qenë çka dëshiron.
– Gjithë shpirtrat e njerëzve janë të pavdekshëm, por shpirtrat e të drejtëve janë edhe të pavdekshëm, edhe hyjnorë.
– Lëviz vetë, përpara se të lëvizësh botën.
– Për sa i përket martesës ose beqarisë, vendos vetë, o njeri, por ta dish mirë se ke për t’u penduar.
– Martohu, patjetër. Por të ra gruaja e mirë, do të jesh i lumtur; po të ra e keqe, do të bëhesh filozof.

Albert Ajnshtajn

-E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.
-Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.
-Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeçare.
-Çlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.
-Nëse jeni në botë të përshkruani të vërtetën, lërjani elegancën rrobaqepësit.
-Nuk e di se me cilat armë do të bëhet Lufta III Botërore, por Lufta IV Botërore do të luftohet me shkopinj dhe gurë.
-Marrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe të presësh rezultate të ndryshme.
-Sekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.
-Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.
-Nëse faktet nuk përputhen me teorinë, ndrysho faktet.
-Kushdo që s’ka bërë asnjë gabim nuk ka provuar asgjë të re.

Fridih Niçe

– Ajo që nuk na vret, na bën më të fortë.
– Nuk ka fakte, vetëm interpretime
-Ah gratë. Ato i bëjnë lartësitë më të larta dhe ultësirat më të sheshta.
-Mashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.
-Mënyra më e mirë për të korruptuar një të ri është ta udhëzosh të ketë mendim më të lartë për ata që mendojë si ai se sa ata që mendojnë ndryshe.
-Çfarë është djallëzi. Çfarëdo që del nga dobësia.
-Shumë janë kokëfortë në kërkim të rrugës që kanë zgjedhur, pak në kërkim të qëllimit.
-Arma më e mirë kundër një armiku është një tjetër armik.
-Avantazhi i një kujtese të keqe është se mund të shijosh disa herë të njëjtën të mirë si për herën e parë.
-Nuk vritet me zemëratë, por me qeshje.

Mark Tuein

-Kujdes kur të lexoni libra shëndeti. Mund të vdisni për një gabim shtypi.
-Unë nuk mora pjesë në funeral, por dërgova një letër të këndshme kur thuhej se e miratova.
-Nuk e kam lejuar asnjëherë shkollimin të ndërhyjë me arsimimin.
-Njeriu që nuk lexon libra të mirë nuk ka asnjë avantazh ndaj atij që s’mund t’i lexojë.
-“Përse rrini heshtur me pamjen e një zarfi pa adresë sipër?”
-Problemi me këtë botë nuk është se njerëzit dinë shumë pak, por se dini kaq shumë gjëra që s’qëndrojnë.
-Është shumë e lehtë ta lësh duhanin. Unë e kam bërë me qindra herë.
-Blini tokë. Askush s’e prodhon më.
-Nga të gjitha gjërat që kam humbur, më ka marrë malli më shumë për mendjen.
-Vera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.
-Mos u sillni rrotull duke thënë se bota ju detyron jetesën. Bota nuk ju detyron asgjë. Ishte këtu para jush.
-Gjithmonë falini armiqtë, asgjë s’i mërzit më shumë.
-Mund t’i rezistoj gjithçkaje, përveç tundimit.

Volteri

-Asnjë flokë bore në një ortek nuk ndjen se ka përgjegjësi.
-Triumfi i vërtetë i arsyes është se ne aftëson të vazhdojmë rrugën me ata që nuk e kanë.
-Ka njerëz që nuk mendojnë më thellë se një fakt.
-Gjithkush që ka pushtetin të të bëjë të besosh absurditete ka pushtetin të të bëjë të marrësh përsipër padrejtësi.
-Çdo gjë shumë koti për t’u thënë këndohet.
-Me anë të vlerësimit, e bëjmë përsosmërinë e të tjerëve pronën tonë.
-Qeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë.
-Kur bëhet fjalë për paratë, të gjithë kanë të njëjtën fe.
-Paragjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye.
-Nëse Perëndia nuk do të ekzistonte, do të ishte e nevojshme ta shpiknim.
-Çdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që s’ka bërë.

Napoleon Bonaparti

-Duhet të qeshim me njeriun që të mos qajmë për të.
-S’duhet të luftoni shumë shpesh me një armik, përndryshe do t’jua mësojë të gjitha marifetet e luftës.
-Kurrë mos e ndalni armikun kur po bën një gabim.
-Aftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë.
-Historia është versioni i ngjarjeve të kaluara për të cilat njerëzit kanë vendosur të bien dakord.
-Në politikë, absurditeti nuk është handikap.
-Njerëzit e famshëm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afër.
-Kushtetuta duhet të jetë e shkurtër dhe e paqartë.
-Një lider është një tregtar me shpresë.
-Një njeri do të luftojë më shumë për interesat se sa për të drejtat.
-Froni është vetëm një stol i mbuluar nga kadifja.

Uinston Çurçill

-Është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç gjithë të tjerave që janë provuar.
-Një komb që i vë taksë vetes për prosperitetin është si një njeri brenda në kovë, që përpiqet ta ngrejë veten nga doreza.
-Një paqësor është dikush që ushqen një krokodil, me shpresën se do të jetë i fundit që do të hahet
-Gënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur.
-Keni armiq? Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për dikë dikur në jetën tuaj.
-Argumenti më i mirë kundër demokracisë është një pesë-minutësh muhabet me një votues të zakonshëm.
-Të përmirësosh do të thotë të ndryshosh; të jesh i përsosur do të thotë të ndryshosh shpesh.
-Politika është aftësia për të parashikuar atë që do të ndodhë nesër, javën tjetër, muajin tjetër dhe vitin tjetër. Dhe të kesh aftësinë që më pas të shpjegosh pse nuk ndodhi.
-Ngrënia e fjalëve kurrë nuk më ka shkaktuar mostretje.
-Më pëlqejnë shumë derrat. Qentë na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytë poshtë. Derrat na konsiderojnë si të barabartë.
-Kam marrë më shumë nga alkooli, nga sa ka marrë alkooli nga unë.
-Në luftë mund të vritesh vetëm një herë, por në politikë shumë herë.

Xhorxh Karlin

-“Pa koment” është një koment.
-Nëse një person buzëqesh gjatë gjithë kohës, me siguri po shet diçka që s’punon.
-Arsyeja pse e quajnë “Ëndrra amerikane” është se duhet të jesh në gjumë ta besosh.
-Si ka mundësi që nuk e kuptojmë asnjëherë kur fillon dashuria, por gjithmonë e dimë kur mbaron
-Ah, ata francezët. Kanë një fjalë të ndryshme për gjithçka!
-Azia: Katër shkronja të vogla, tre miliardë njerëz të vegjël.
-Unë nuk i dalloj ngjyrat. Njerëzit më thonë se jam i bardhë dhe unë u besoj, sepse policët më thërrasin “zotëri”.
-Gjithkush do të kishte besim tek vetja me një kokë plot me flokë. Por një qeros plot besim – ky është diamanti i dorës së parë.
-Nëse një grua ju thotë se është njëzet dhe duket gjashtëmbëdhjetë vjeç, është dymbëdhjetë. Nëse ju thotë se është njëzet e gjashtë dhe duket si njëzet e gjashtë, është afër të dyzetave.
-E gjithë bota çmendet kur reperi më i mirë është i bardhë, lojtari më i mirë i golfit është i zi, më i gjati në “NBA” është kinez, zviceranët fitojnë Kupën e Botës, Franca akuzon SHBA-në për arrogancë dhe Gjermania s’do të shkojë në luftë.

Benxhamin Franklin

-Nëse do të kuptosh të metat e një vajze, lavdëroje tek shoqet.
-Birra është prova se Perëndia na do dhe dëshiron që të jemi të lumtur.
-Ka vetëm tre miq besnikë, një grua e vjetër, një qen i vjetër dhe para në dorë.
-Eksperienca është një mësuese e dashur dhe vetëm budallenjtë mësojnë nga gjëra të tjera.
-Të zgjuarit nuk kanë nevojë për këshillat. Vetëm budallenjtë nuk duan t’i marrin.
-Tragjedia e jetës është se plakemi shpejt dhe bëhemi të urtë shumë vonë.
-Miqtë, ashtu si peshku, fillojnë t’u vijë erë pas tri ditëve.
-Bëjini sytë katër para martese, dhe mbajini gjysmë mbyllur pas martese.

Xhorxh Bernard Shou

-Nuk luajmë më sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmë më.
-Gazetat duket se e kanë të pamundur të diskriminojnë mes një aksidenti me biçikletë dhe kolapsit të një qytetërimi.
-Kërcimi: Shprehja vertikale e një dëshire horizontale të legalizuar nga muzika.
-Sikur të gjithë ekonomistët në botë të ishin vënë njëri pas tjetrit, nuk do të arrinin asnjë konkluzion.
-Rregulli i artë është se nuk ekzistojnë rregullat e arta.
-Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.
-Koha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj.
-Rinia është e mrekullueshme. Sa krim që shpenzohet më kot tek fëmijët.
-Martirizimi është e vetmja mënyrë si një njeri mund të bëhet i famshëm pa aftësi.
-Nëse s’e hiqni qafe një skelet të familjes, mund ta bëni të kërcejë.

Platoni

-Ky qytet është ai që është sepse qytetarët tanë janë ata që janë.
-Kurajoja është të dish se çfarë mos të kesh frikë.
-Vlera e një burri është ajo që bën me pushtetin.
-Vëmendja ndaj shëndetit është pengesa më e madhe në jetë.
-Një prej dënimeve për refuzimin e pjesëmarrjes në politikë është se përfundon e qeverisesh nga inferiorët.
-Mund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash.

Leksionet e jetës sipas Bill Gates

Rregulli 1: Jeta nuk është e drejtë, duhet të mësoheni me të.
Rregulli 2: Bota nuk do të kujdeset për vlerësimin tuaj personal. Bota pret që ju të bëni diçka, përpara se të ndjeheni mirë me veten.
Rregulli 3: Ju nuk do të fitoni sapo të mbaroni shkollën, menjëherë për punën që bëni, 60.000 dollarë në vit. Ju nuk do të bëheni as menjëherë, sa të mbaroni shkollën, zëvendëspresident i firmës me telefon në makinën tuaj. Ju do t’i fitoni me shumë mundim të dyja.
Rregulli 4: Nëse mendoni se mësuesi juaj apo prindi janë të ashpër, prisni deri sa të keni një shef në punë.
Rregulli 5: Të paguheni më pak sa ju takon, nuk është në dinjitetin tuaj, gjyshërit tuaj përdornin fjalën “mundësi“ në vend të pagesës më pak se të takon.
Rregulli 6: Nëse gaboni apo futeni në telashe, nuk është faji i prindërve tuaj, kështu që mos u ankoni për gabimet, por mësoni prej tyre.
Rregulli 7: Para se të kishit lindur, prindërit tuaj nuk kanë qenë kaq të mërzitshëm sa janë tani. Ata u bënë të tillë nga pagesa e faturave tuaja, pastrimi i rrobave, si dhe duke ju dëgjuar kur thoni aq shpesh se sa “cool“ dhe të zotët jeni.
Rregulli 8: Shkolla juaj mund t’ju ketë bërë fitues apo humbës në shumë gjëra, por jeta, akoma jo. Në disa shkolla i kanë hequr fare notat që sanksionojnë dështimin, duke ju dhënë shanset deri sa ju të merrni notën kaluese. Por mos harroni, kjo që ndodh në shkollë nuk ka as ngjashmërinë më të vogël me jetën reale, që do të thotë se shanset nuk të jepen shumë herë në jetë!
Rregulli 9: Jeta nuk është e ndarë në semestra. Ju nuk i ndalni dot stinët e vitit dhe vetëm shumë pak prej punëdhënësve tuaj janë të interesuar t’ju ndihmojnë për të gjetur vetveten. Prandaj gjejeni vetveten se kush jeni në kohën e duhur.
Rregulli 10: Televizioni nuk është jeta e vërtetë. Në jetën reale njerëzit nuk kanë kohë të rrinë gjatë nëpër kafene dhe restorante sepse duhet të shkojnë në punë.
Rregulli 11: Silluni mirë me “budallenjtë”, sepse shanset janë që ju të punoni për njërin prej tyre.

Oscar Wilde

– Bëhu vetja, të gjithë të tjerët janë zënë
– Të moshuarit besojnë se dinë, të moshës mesatare dyshojnë se dinë, të rinjtë mendojnë se i dinë të gjitha.
– Përvoja është emri që u japim gabimeve tona.
– Kur isha i ri mendoja që paraja ishte gjëja më e rëndësishme në jetë. Tani që jam rritur jam bindur se ashtu është vërtet.
– Askush nuk është aq i pasur, sa të mund të blejë të kaluarën e vet.
– Këshilla më e mirë që mund t’u japësh të rinjve për karrierën është: Zbuloni çfarë ju pëlqen të bëni më shumë dhe pastaj gjeni dikë t’ju paguajë për këtë.
– S’ka asgjë më të rrezikshme sesa të jesh tepër modern. Rrezikon të dalësh jashtë mode nga një moment në tjetrin.
– Pas gotës së parë, i shikon gjërat ashtu siç do të doje të ishin. Pas gotës së dytë, i shikon gjërat ashtu siç nuk janë. Në fund i shikon gjërat ashtu siç janë në realitet, dhe kjo është gjëja më e shëmtuar në botë
– Miqtë e vërtetë nuk ta ngulin thikën pas shpine, por përballë.
– Dallimi i vetëm ndërmjet shenjtorit dhe mëkatarit është që çdo shenjtor ka një të kaluar dhe çdo mëkatar një të ardhme.
– Ai që s’di të mësojë, jep mend.

Aristoteli

– Është e vështirë që të ndodhë diçka pa një arsye apo pa një parim.
– Fillimisht ki një objektiv të qartë. Së dyti, gjej mjetet për ta arritur. Së treti përshtat mjetet.
– Njerëzit i krijojnë zotat sipas vetes, jo vetëm për nga pamja, por edhe për nga mënyra e jetesës.
– Edukimi i mendjes pa edukimin e zemrës nuk është aspak edukim.
-Miku i të gjithëve nuk është miku i askujt.
– Ka vetëm një mënyrë për të shmangur kriticizmin: mos bëj asgjë, mos thuaj asgjë dhe ji thjesht asgjë.
– Gabimi vjen në shumë mënyra, ndërsa për të bërë gjërat siç duhet ka vetëm një rrugë.

Makiaveli

– Politika nuk ka lidhje me moralin.
– Një princi nuk i mungojnë kurrë arsyet legjitime për të thyer premtimin e tij.
-Një sundimtar i mençur nuk duhet ta mbajë besën kurrë nëse duke bërë kështu do të jetë kundër interesave të tij.
-Para së gjithash, armatosu.
-Përfitimet duhet të jepen gradualisht, dhe në këtë mënyrë ato do të shijohen më mirë.
-Sipërmarrësit janë thjesht ata që e kuptojnë se ka pak ndryshim mes pengesë dhe mundësisë. Dhe janë në gjendje t’i kthejnë të dyja në avantazhin e tyre.
-Urrejtja është fituar me anë të veprave të mira aq shumë sa me anë të veprave të këqija
-Ai që dëshiron të jetë i bindur duhet të dijë se si të komandojë.
-Kështu del se pothuaj që të gjithë Profetët e armatosur kanë qenë fitimtarë, dhe të gjithë profetët e paarmatosur janë shkatërruar.
– Unë nuk jam i interesuar në ruajtjen e status quo-së, unë dua ta shkatërroj atë.
– Nëse duhet bërë një lëndim ndaj një njeriu, atëherë ai lëndim duhet të jetë shumë i rëndë saqë nga hakmarrja e tij të mos kesh aspak frikë.
-Është kënaqësi e dyfishtë të mashtrosh mashtruesin.
– Është shumë më e sigurt kur ta kanë frikën, sesa kur të duan.
– Nuk e nderojnë titujt njeriun, por njeriu i nderon titujt.
-Njerëzit janë shumë të thjeshtë dhe shumë të prirur për t’iu bindur nevojave të menjëhershme saqë një mashtruesi nuk do t’i mungojnë kurrë viktimat për mashtrimet e tij. – “TO”.

Gjashtë fakte për një nga misteret më të mëdha në histori

Në mesin e mistereve të mbetura mbi Stonehenge, është ajo se si ndërtuesit e tij, të cilët kishin vetëm mjete primitive, arritën të çonin në këtë sit arkeologjik të gjithë gurët e mëdhenj që peshojnë  25 tonë, transmeton KultPlus.

Më poshtë mund të lexoni gjashtë fakte që ndoshta nuk i keni ditur për Gurët në Stonehenge:

1. Gurët që peshojnë secili mesatarisht 25 ton, mendohet se janë sjellë nga Marlborou Dauns, rreth 20 milje në veri.

2. Gurët bru, të cilët peshojnë ndërmjet 2-5 ton, u transportuan në Stonehenge nga zona Preseli Hills në Uellsin Perëndimor, një distancë prej më shumë se 150 miljesh.

3. Në vitin 2000, një grup uellsianësh të quajtur Menter Preseli, u përpoqën të përdornin vetëm mjetet dhe metodat e Epokës së Gurit, për të rikrijuar udhëtimin parahistorik të bërë nga këta lloj gurësh.

4. Shumica e arkeologëve besojnë se njerëzit i zhvendosën gurët ngjyrë blu nëpërmes ujit dhe tokës, edhe pse është sugjeruar gjithashtu se këta gurë mund të jenë sjellë aty nga akullnajat.

5. Projekti përfshinte zvarritjen një guri në tokë përmes një slite të madhe prej druri, dhe pastaj duke e transportuar atë mbi ujë me anije.

Megjithatë, probleme të ndryshme pati gjatë rrugës, duke përfshirë edhe humbjen e rasës së gurrit që gjendet sipër (ajo u gjet shpejt, por qe i nëvojshëm një vinç për ta vendosur sërish mbi slitë). Më vonë, pasi guri ishte duke u transportuar përmes një platforme të vendosur mes dy barkave të gjata, ai ra në ujë dhe u zhyt në fund (pas zhytësit e zbuluan vendndodhjen e tij, ai duhej të ngrihej lart nga një ekip shpëtimi). Përfundimisht, i gjithë projekti u braktis.

6. Ky është një nga misteret më të mëdha në histori. Këtu pyetja më e madhe është se si ndërtuesit e tij, të cilët kishin vetëm mjete primitive, arritën të çonin në këtë sit arkeologjik të gjithë gurët e mëdhenj. /KultPlus.com

Foto është realizuar nga fotografi kosovar Arian Mavriqi)

Fragment nga libri ‘Tuneli’ i shkrimtarit Ernesto Sabato

KultPlus ua sjell sot një fragment nga libri i Ernesto Sabatos, ‘Tuneli’.

Kur e pashë të ecte në anën tjetër të trotuarit, të gjitha variantet në kokën time u bënë troç dhe u rrotulluan. Mjegulltazi, ndjeva në ndërgjegjen time dallgën e atyre frazave të komplikuara, të përpunuara e të mbajtura mend, përgjatë procesit përgatitor që kisha kaluar: A jeni e interesuar në art? Pse e shikuat vetëm dritaren e vogël?, e kështu me radhë. Dhe, më ngulmuese se secila, më vinte në gojë një frazë që e kisha hedhur poshtë për të vrazhdë, e që, në atë moment, më mbushte turp e më bënte të ndihesha edhe më qesharak: Ju pëlqen Kasteli?

Frazat, të shfrenuara dhe konfuze, formësonin një enigmë fjalëkryqi misterioz, derisa e kuptova se qe e kotë të brengosesha në atë mënyrë: më pas, më ra në mend se ishte ajo e cila do të duhej ta merrte nismën për çfarëdo bisede. Dhe, që nga ai moment, u ndjeva marrëzisht i qetë dhe, madje, munda të mendoja, gjithashtu, marrëzisht: Tani kemi për të parë se si do t’i shkojë kësaj.

Në ndërkohë, pavarësisht këtij gjykimi, aq ndihesha nervoz dhe i emocionuar sa s’isha në gjendje të bëja gjë tjetër përveç ta përcillja marshin e saj anës tjetër të trotuarit, pa menduar se nëse do të doja t’i jepja, të paktën, mundësinë hipotetike të më pyeste ndonjë adresë, më duhej të kaloja në anën tjetër të rrugës dhe të afrohesha. Vërtet, s’kishte gjë më absurde sesa të supozosh se ajo do të bërtiste prej atje për të më kërkuar ndonjë adresë.

Ç’të bëja? Sa do të zgjaste kjo situatë? U ndjeva krejtësisht i mjerë. Ecëm disa blloqe. Ajo vazhdoi të ecte vendosmërisht.

lsha shumë i trishtuar, por më duhej t’i shkoja gjer në fund kësaj pune: ishte e pamundur që, pasi e kisha pritur muaj të tërë këtë moment, ta lija këtë mundësi të më shkiste nga duart. Dhe, të ecurit e shpejtë, derisa shpirti më lëkundej aq shumë, më shkaktonte një ndjesi të pazakontë: mendja ime ishte si një krimb qorr e i ngathët, brenda një automobili me shpejtësi të madhe.

U kthye në qoshen e San Martinit, bëri ca hapa dhe hyri në ndërtesën e Kompanisë T. E kuptova se më duhej të veproja shpejt dhe e ndjeka pas, edhe pse, në ato momente, ndjeva se po bëja diç të tepruar e monstruoze.

E priste ashensorin. S’kishte tjerë njerëz. Njëri brenda meje, më guximtar se unë, shqiptoi këtë pyetje tmerrësisht të marrë: Kjo është ndërtesa e Kompanisë T?

Një tabelë, e madhe ca metra, që mbulonte gjithë pjesën e përparme të ndërtesës, shënjonte se kjo ishte ndërtesa e Kompanisë T.

Sidoqoftë, ajo u kthye me thjeshtësi dhe m’u përgjigj duke pohuar. (Më vonë, duke reflektuar mbi pyetjen time dhe thjeshtësinë e qetësinë me të cilën ajo m’u përgjigj, konkludovase, në fund të fundit, ngjan që shumë herë njerëzit nuk i shohin këto tabela tepër të mëdha se, kësisoj, pyetja s’ishte aq e marrë, siç e mendova në momentet e para.)

Por, menjëherë, kur më shikoi, u skuq aq fort, sa e kuptova se më njohju. Të tillë variant s’kisha paramenduar kurrë. Sidoqoftë, ishte mjaft logjik, sepse fotografia ime ishte shfaqur shumë shpesh nëpër revista e gazeta.

U emocionova aq shumë, sa qeshë në gjendje t’i drejtoja vetëm edhe një tjetër pyetje bajate. E pyeta befas:

Pse u skuqët?

Ajo u skuq edhe më dhe ndoshta deshi të më përgjigjej kur unë, i dalë krejtësisht nga vetja, shtova vrik

 U skuqët ngaqë më njohët. Me gjasë mendoni se kjo ështe një rastësi, por nuk është e tillë, nuk ka rastësi kurrë. Kam menduar rreth jush me muaj të tërë. Sot ju pashë tek ecnit në rrugë dhe ju përcolla. Më duhet t’ju pyes diçka, diçka në lidhje me dritaren e vogël, kuptoni?

Dukej e frikësuar:

– Dritarja e vogël? – belbëzoi. – Ç’dritare e vogël?

Ndjeva këmbët të më dridheshin. Ishte e mundur mOS kujtohej? Pra, s’çonte peshë për të dhe e kishte shikuar veç për kureshtje. U ndjeva qesharak dhe mendova, marramendthi, se gjithë ç’kisha bërë e menduar tërë këta muaj (përfshirë edhe këtë skenë) ishte maja e marrëzisë dhe budallallëkut, një nga ato trillet e mia imagjinare, mendjemadhe aq sa ato rindërtimet e një dionsauri nga një gjetje vertebre të thyer.

Vajza sa s’ia nisi vajit. Mendova se bota do të më shembej mbi kokë, pa më dhënë afat të ndërmirrja gjë efikase. E zura veten duke thënë diçka që tani më vjen turp ta shkruaj:

Shoh se paskam gabuar. Ditën e mirë.

Dola rrëmbimthi dhe eca, pothuajse duke vrapuar, pa cak e adresë. Kisha ecur një bllok të tërë kur dëgjova një zë prapa të thoshte:

Zotëri, zotëri!

Ishte ajo; më kishte ndjekur, pa marrë guximin të më ndalte. Ishte aty dhe s’dinte si ta shpjegonte atë që kishte ndodhur. Me një zë të ulët më tha:

Më falni, zotëri… Faleni marrëzinë time… Isha aq e frikësuar…

Ca momente më parë, bota më ishte një kaos gjërash dhe njerëzisht të padobishëm. Ndjeva sikur tani po formësohej përsëri dhe po rimerrte frerët në duar. E dëgjova i heshtur.

S’e kuptova se po më pyesnit rreth skenës së pikturës – tha, me angështi.

Pa menduar fare, e kapa për krahu.

Atëherë, ju kujtohet?

Ndenji një moment pa e hapur gojën, me sytë mbërthyer në tokë. Pastaj, tha ngadalë:

– Më kujtohet vazhdimisht .

Më pas, diçka e çuditshme ngjau: u duk se u pendua për ato që kishte thënë sepse, papritur,ma ktheu shpinën dhe gati nisi të vrapojë. Pas një çasti habie, vrapova pas saj, derisa ma kapi truri se sa qesharake ishte kjo skenë; shikova majtas e djathas dhe vazhdova të ecja me hapa të shpejtë, por normal. Vendosa kështu për dy arsye: e para, sepse ishte qesharake që një njeri i famshëm të vraponte rrugës pas nje vajze dhe, e dyta, sepse s’ishte e nevojshme. Kjo e fundit ishte më esencialja, mund ta shihja sa herë të doja, kur ajo të hynte apo dilte nga zyrja e saj. Pra, pse të vrapoja si i çmendur? E rëndësishmja këtu, më e rëndësishmja ishte se asaj i kujtohej skena e dritares: I kujtohej vazhdimisht. Isha i kënaqur, ndihesha i gatshëm për gjëra të mëdha, vetëm se e qortoja veten pse kisha humbur kontrollin atje te ashensori dhe tani, përsëri, që vrapova pas asaj sikur buda;;a. kur ishte më se e qartë se mund ta takoja në çfarëdo kohe, në zyrë./KultPlus.com

Pse Shkodra njihet si qyteti i biçikletave?

Nëse ka një qytet që lidhet me historinë e biçikletave në Shqipëri, ky qytet është Shkodra. Prandaj, nëse flasim për historinë e biçikletave të para në vendin tonë, kjo histori duhet të nisë nga qyteti në veriperëndim, që shtrihet në ultësirë, e ndoshta, kjo shtrirje gjeografike ka ndikuar edhe më shumë që biçikleta, pasi hyri për herë të parë, të gjejë shtëpinë e saj në Shkodër.

Ishte viti 1907, më shumë se një shekull, kur në Shkodër u pa të lëvizte një i huaj. Ai përdorte një mjet që askush nuk e kishte parë më parë. Ky burrë ishte konsulli i nderit i Suedisë, ndaj edhe kureshtja për ta parë ishte mjaft e madhe. Dëshmitë e kohës rrëfejnë se kush e dëgjoi , u dynd andej nga rruga kryesore ku ai lëvizte që ta shihte me sy atë mjet që ecte mbi dy rrota pa u tërhequr nga kafshët.

Me kaq, kurioziteti u shua, po s’u shua lakmia për ta pasur. Kush ishte më i pasur dhe që kishte mundësi të dilte jashtë shtetit, e solli një të tillë. Biçikletat që nisën të hynn në Shkodër ishin të markave të ndryshme, më së shumti italiane. Por në kuadrin historik duhet të përmendim edhe një foto të dy burrave me biçikleta, të nxjerrë nga fototeka “Marubi” e vitit 1897, me veshje kombëtare shqiptare, por që nuk janë të evidentuar se kush janë.

Por Shkodra shënon edhe një rekord tjetër që lidhet me biçikletën. Gruaja e parë që nisi një biçikletë ishte sërish një grua, e kësaj radhe, vinte nga konsullata austriake. Njerëzit sërish u dyndën nëpër rrugë për ta parë atë dhe kuptuan se dyrrotaku nuk ishte pronësi vetëm e meshkujve, por se edhe femrat mund ta nisnin një të tillë.

Kështu biçikleta fitoi qytetarinë e saj. Është fakt interesant se në vitin 1915, policia e qytetit u pajis me biçikleta dhe ushtronte detyrën e saj duke përshkruar rrugët me biçikleta.

Me shtimin e numrit të biçikletave, një grup qytetarësh shkodranë, në vitin 1920 vendosën të krijonin sportin e çiklizmit. Rrethi i parë çiklistik, që është edhe i treti në Europë për nga vjetërsia, pas Francës e Italisë, është organizuar pikërisht në Shkodër. Ndaj dhe në vazhdimësi Shkodra ia ka dhënë tonin këtij sporti, aq sa jo vetëm të rriturit, por nuk ka fëmijë që të mos dijë të ngasë biçikletën.

Duke pasur parasysh se shtëpitë shkodrane ishin një dhe dykatëshe dhe se shumica prej tyre kishin oborre për t’i mbajtur, duke pasur parasysh edhe faktin se Skodra është një qytet që pozicionohet në ultësirë dhe të jep mundësi pedalimi të mirë, nga viti në vit numri i biçikletave erdhi duke u shtuar.

Pas çilirimit të vendit, zhvillimi i Shkodrës, krijimi i një zone industriale jashtë vijës së verdhë të qytetit, e bëri biçikletën një mjet pune të domosdoshëm, jo vetëm për burrat, por edhe për vajzat e për gratë. Biçikleta qe zgjidhja e vetme për të përshkruar në mungesë të makinës, 12 km gjatësi dhe 6 km gjërësi qytet, për të shkuar në punë, për të bërë shëtitje buzë liqenit, për të shkuar në periferi, për të dalë në Pjacë, apo për të takuar miq. Kërkesa për biçkleta po rritej dhe nuk po përballohej dot. Çdo shtëpi kishte dy ose tre të tilla. Kërkesat në rritje shtuan importin e tyre, fillimisht nga vendet e Lindjes e më pas nga Kina. Me biçikleta dilnin në punë mjekët e mësuesit, mjeshtrit e çirakët, inxhinierët e artistët, nëpunësit e ushtarakët, etj.

Nga fundi i viteve ’50 të shekullit të kaluar, kur Shkodra rreth 60.000 banorë, ka të dhëna të plota se në qytet numëroheshin mbi 10.000 biçikleta. Ishte koha kur edhe biçikletat regjistroheshin dhe çdo qytetar, ndaj një pagese simbolike merrte një llamarinë me fushë të bardhë sa një celular mesatar ku kishte të stampuar numrin, që ishte i detyruar ta vendoste nën shalën e biçikletës.

Shkodra ka disa rekorda sa i takon biçikletës, psh biçikleta e parë dyshe hyri në Shkodër, sikundër pati edhe numrin më të madh të dyqaneve të shërbimit për riparimin e tyre.

Pas ndryshimeve të vitit 1991, me mbylljen e shumë ndërmarrjeve dhe hyrjen e makinave private, duket sikur ra edhe numri i madh i përdorimit të biçikletave. E nëse deri dje qyteti ecte plotësisht mbi dy rrota, sot ai ndoshta në të njëjtat raporte ecën mbi katër rrota, mbi makina të markave të ndryshme, por prapseprap askush nuk ka mundur t’ia heqë nga koka kurorën e kampiones së biçikletave. Pasi përditë me mijëra të tilla qarkullojnë rrugëve të qytetit. /atvlive.tv/KultPlus.com

‘Xhamadani vija-vija’ nga Erza Muqolli (Video)

Erza Muqolli është një  këngëtare e njohur shqiptare, e cila jeton dhe vepron në Francë. Ajo me origjinë është nga fshati Zabel i Drenicës. Talentin për muzikë e ka spikatur familja e saj në moshën dy vjeçare, shkruan KultPlus.

Ajo ka marrë pjesë në disa spektakle muzikore, ku me zërin e saj mahnitës fitoi zemrat e jurisë dhe publikut. Ajo tani krahasohet edhe me këngëtaren e famshme franceze Indila.

KultPlus ju sjell një interpretim të saj, në një emision në Kosovë, ku edhe e shpreh mallin e saj për vendlindjen e babait të saj, Kosovën:

Vdiç aktorja e “Coronation Street”, Barbara Young

Aktorja Barbara Young, e cila luajti në Coronation Street dhe Last of the Summer Wine, ka vdekur në moshën 92-vjeçare.

Vajza e saj, Liza Pulman, tha se kishte vdekur pasi kishte marrë “kujdes të jashtëzakonshëm” në Spitalin Addenbrooke në Kembrixh.

Young, i cili gjithashtu ka punuar në Çështjet Familjare, Mjekët dhe Rastet, u përshkrua nga zonja Pulman në Instagram si “e bukur, brilante, me opinione, me zë të lartë, me zemër të ngrohtë dhe të talentuar”.

Komediani Dawn French u përgjigj: “Dashurie përreth teje, e ëmbël L.”

I lindur më 9 shkurt 1931, Young kishte pjesë të ndryshme gjatë viteve në sapunin ITV Coronation Street duke përfshirë si Barbara Platt, nëna e Martin Platt, i cili u martua me Gail, dhe së fundmi si shoqja e Rita Sullivan, Doreen Fenwick.

Pasi mbërriti si Doreen në vitin 2007, ajo mori një propozim martese nga Norris Cole dhe në një moment iu tha që të paketonte valixhet nga Rita para se të bënin gatim.

Zonja Pulman, e cila është vetë këngëtare, tha: “Thjesht për t’u bërë të ditur njerëzve, nëna ime e bukur, brilante, mendimtare, e zëshme, e ngrohtë, e talentuar dhe e veçantë vdiq të enjten mbrëma në orën 22:30.

“Motra ime Cory dhe unë ishim pranë shtratit të saj të spitalit për 30 orë rresht dhe në fund, siç ndodh shpesh, ajo u largua në mungesën tonë me një infermiere të bukur të quajtur Mercy (nuk mund ta shkruanit) duke u kujdesur për të. .

“Kujdesi që ajo mori në ato ditët e fundit në Addenbrookes ishte i jashtëzakonshëm – i konsideruar, i kujdesshëm dhe empatik – dhe për një person, ata të gjithë i thanë se sa shumë e kishin dashur nënën time, se si i kishte bërë të qeshin dhe se si ajo kishte qenë gjithmonë e interesuar për të. ato.”

Ajo shtoi: “Ajo ishte 43 vjet pa babanë tim, 30 vjet pa cigare dhe 20 vjet pa pije, por kurrë pa një humnerë”.

“Nuk kam fjalë për të përshkruar se sa shumë do të më mungojë ajo. Mirë bëre mama. Udhëtime të sigurta.”

Young do të mbahet mend gjithashtu si Sadie Hargreaves, më vonë Lloyd, në Channel 5 Family Affairs, i cili e pa yllin e saj si nëna thashetheme dhe gazmore e Pamela Tripp në më shumë se 100 episode gjatë shfaqjes së saj në shfaqje.

Në një përgjigje ndaj postimit të zonjës Pulman në Instagram që njoftonte vdekjen e Young, aktori Michael Jibson tha: “Shumë keq për ty”. Ndërsa aktori Tom Scurr tha se kishte qenë “një kënaqësi e vërtetë të punoja me Barbara-n vite më parë”.

“Ajo ishte plotësisht e gëzuar,” shtoi ai./bbc/KultPlus.com

‘Dashuria e thjeshtë është e mirë sepse nuk plaket’

Poezi nga Adelia Prado, sjellë në shqip nga Mirela Kapaj.

Ajo çka dua është një dashuri e thjeshtë.
Ata që dashurojnë thjesht nuk e shohin njëri-tjetrin.
Kur e gjen, si besimin,
marrin fund teologjizmat.
E ashpër si çizme të vjetra,
dashuria e thjeshtë është thatanike,
e çmendur për seks,
dhe ka aq fëmijë sa ta merr mendja.
Mbjell puthje tre-ngjyrëshe në krejt shtëpinë,
mall vjollcë dhe i bardhë, edhe e thjeshtë, edhe e gjallë.
Dashuria e thjeshtë është e mirë sepse nuk plaket.
Përqëndrohet në thelb,
ajo që shndrit në sy është ajo që është:
Unë jam burrë ti je grua.
Dashuria e thjeshtë nuk ushqen iluzione,
e vertmja gjë që zotëron është shpresa:
Unë dua një dashuri të thjeshtë.\KultPlus.com

Kurti zbuloi pllakën përkujtimore në Shtuticë të Drenasit

Kryeministri i Kosovës, Abin Kurti, bashkë me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj, pas homazheve në Marinë, mori pjesë në ceremoninë e zbulimit të pllakës përkujtimore në fshatin Shtuticë të Komunës së Drenasit.

Duke kujtuar 274 dëshmorët dhe martirët, Kryeministri Kurti tha se në zonën e Vërbovcit dhe Shtuticës në Drenicë gjatë ofensivës së 30 prillit, mbeten të vdekur dhjetëra shqiptarë të cilët e donin tokën e tyre dhe donin të jetonin të lirë e në paqe.

Ushtria Çlirimtare e Kosovës vepronte për të çliruar Kosovën në tokë në çdo pëllëmbë të atdheut tonë, ndërkaq avionët e NATO-s goditnin caqet e forcave ushtarake e policore të Serbisë e Jugosllavisë së Millosheviqit.

Por, në mëngjesin e 30 prillit, kur forcat serbe sulmuan fshatrat e Shtuticës, Vërbovcit, Baksit dhe zonat përreth, kishte një numër të madh të njerëzve të cilët aso kohe patën ardhur nga fshatrat tjerë që të strehohen në zonën e Vërbovcit, tha Kryeministri Kurti.

Kryeministri Kurti pas homazheve në Marinë dhe zbulimit të pllakës përkujtimore në fshatin Shtuticë të Komunës së Drenasit, ka bërë homazhe dhe ka vendosur lule të freskëta te varrezat e dëshmorëve në Verbovc të Komunës së Drenasit./21Media/KultPlus.com

‘Sytë për ty i kam të njomë’- Elina Duni (Video)

Elina Duni është një ndër këngëtaret më unike të trojeve shqiptare. Ajo është vajza e shkrimtares Besa Myftiu dhe e regjizorit Spiro Duni.

Për herë të parë ka performuar në moshën 5 vjeçare, dhe në këtë moshë edhe ka filluar studimin e violinës. Dhe prej atëherë ka filluar të hedhë bazat për karrierën e saj mjaft të bujshme.

Ajo kohë pas kohe mban koncerte të ndryshme, të cilët lënë një shije të veçantë për adhuruesit e muzikës.

KultPlus ju sjell tekstin dhe këngën ‘Sytë për ty i kam të njomë’ të interpretuar nga Elina Duni gjatë një koncerti në Prishtinë:

N’kët natë lehtë gjumi s’më merr
vetëm hana m’ban shoqni
Veç për ty i dashtun qaj
Pse s’vjen ma?
S’di ç’ka të baj.

S’më lejnë lotët djalë me t’shikju
Eja eja xhanin me ma qet’su

Sytë për ty i kam të njomë
Si s’ndjen dhimbje hiç për mu?
E ty hanë t’lus me m’dihmu
ta gjejmë djalin që e du./KultPlus.com

Carmen këndon një këngë dashurie: A s’ më dashuron më?

Poezi nga Tua Forsström

Ne arritëm pak pas orës pesë
Pastaj u orientuam një grimë.
Malli i fëmijëve dhe nipërve u bë më i lehtë
Ne bëmë një shëtitje të gjatë dhe freskuese.

Mantegna shkroi në pikturën e tij të fundit:
“Asgjë tjetër përveç Zoti s’qëndron çdo gjë tjetër është tym …”
Ne do të kalojmë fundjavën me disa miq
Mezi e pres këtë.

U zgjuam në një peizazh të qetë dhe të mrekullueshëm
me ujë dhe bredh pa erë!
Ndryshe ishte gati ashtu si e imagjinoja
E falënderoj të dashurin tim te mrekullueshëm

Ushqimi është i shijshëm dhe i shëndetshëm
Pra dashuria juaj ka përfunduar? këndon
Carmen me fustanin e kuq si gjaku.
Sigurisht ju mendoni për mua.

Dhe pyesni veten: si jam unë?
Ditët shkojnë shumë lehtë
Më mire do t’i dërgoj pyetjet e mia me shkrim
Megjithatë shpresoj, do të kthehem./KultPlus.com

Përktheu nga suedishtja Edita Kuçi Ukaj

Ernesto Sabato kur iu nda çmimi “Kadare” në Shqipëri: Ky ishte më i madh se çmimi Nobel

“Jam kthyer nga Shqipëria ku u nderova me Çmimin Kadare. Isha i dërrmuar, por shkova atje për të respektuar atë vend të varfër e heroik, i cili e jepte për herë parë për mua atë çmim.
Në qytetin e Tiranës m’u bënë nderimet më emocionuese në jetën time. Ky popull i vuajtur nga një tirani e egër, ku ende duken gjurmët e diktaturës: fytyra të prishura nga heqkeqja, bunkerë të përzishëm, me të cilët diktatori kishte mbushur vendin, më priti si një mbrojtës, si një mbret, si birin e saj të dashur.

Në dorëzimin e këtij Çmimi pati këngë dhe valle që s’do t’i harroj kurrë. Shkrimtari shqiptar, Visar Zhiti, më dorëzoi një urnë me dhé që e kishte sjellë nga vendlindja e nënës sime. Ai më tregoi një fletore që e kishte mbajtur fshehur në burg; me ca germa të vockla kishte kopjuar një tekst nga Kamy dhe fragmentin “Djalosh i dashur dhe i largët” nga libri im «Engjëlli i skëterrës». Me lot në sy, më tha se për shumë vjet që kishte qëndruar si i burgosur politik në qelitë e errëta, çdo ditë lexonte këto faqe, fshehtas, që të mund të rezistonte. U trondita dhe u mallëngjeva njëherazi, që me fjalët e mia i paskësha shërbyer atij heroi nga të shumtët të tillë që banojnë në atë vend, sot përsëri në luftë.

Të nesërmen na përcollën me muzikë e me lule; pata aq shumë emocione sa në korridoret e aeroportit të Vjenës më ra të fiktë. Elvira vrapoi të gjente një mjek dhe vetëm pas disa orësh mundëm të niseshim për në Madrid.

Jam kthyer përsëri në shtëpi dhe mendoj për ato që pashë në atë tokë të të parëve të mi, një popull që vjen nga vuajtje e nënshtrim për dekada të tëra; dhe nuk do t’i harroj kurrë ato nëna që kanë parë bijtë e tyre të vdesin në mënyrat më barbare e, megjithatë, vazhdojnë të jenë aq shpirtmëdha. Në vetminë e dhomës sime, zemërpërvëluar nga vdekja e Horhes, po pyes veten se cili Zot fshihet pas vuajtjes.”

– ERNESTO SÁBATO (pjesë nga libri i tij “Përpara fundit”)

Më 30 prill 2011 u nda nga jeta Ernesto Sábato (24 qershor 1911 – 30 prill 2011) shkrimtari dhe eseisti argjentinas me prejardhje arbëreshe. Për veprën e tij letrare është nderuar me shumë çmime kombëtare e ndërkombëtare, midis të cilëve me çmimin Romani më i Mirë i Huaj, në Paris (1976) për romanin “Ëngjëlli i skëterrës” dhe Çmimin Migel Servantes (1984). Në vitin 1995 u ftua të vinte në Shqipëri, ku iu dha çmimi Kadare dhe u nderua me titullin Nderi i Kombit, për të cilin, i entuziazmuar, u shpreh se për të ky ishte më i madh se çmimi Nobel. / KultPlus.com

40 këngët më të preferuara të shoferëve në Angli

Ata ndoshta nuk kanë pasur në mendje shoferët kur e kanë shkruar, por një hit i madh ‘Queen’ ishte në krye të një sondazhi në Angli për këngët e preferuara që shoferët dëgjojnë në makinat e tyre.

Sondazhi i 2000 shoferëve në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se 78% e të anketuarve këndonin në makinë, edhe pse vetëm 21% e atyre që kënaqen duke kënduar melodi mendojnë se ato janë të mira.

Në vend të parë ishte “Don’t Stop Me Now” i Queen’s, i lëshuar si single në 1979. Abba’s Dancing Queen është në vendin e dytë, e ndjekur nga Livin’ on a Prayer e Bon Jovi në vendin e tretë.

Më shumë se katër në 10 (42%) që kënaqen duke kënduar në makinë pohojnë se të kënduarit është thelbësor për përvojën e tyre të vozitjes, ndërsa 51% thonë se kjo thjesht i bën ata të lumtur. Megjithatë, 37% duhet të dëgjojnë këngët e pasagjerëve ose shoferëve gjatë rrugës, duke i bërë udhëtimet e tyre më pak të këndshme.

Studimi i OnePoll në bashkëpunim me Fiat zbuloi se 16% e shoferëve u është thënë të ndalojnë së kënduari, ndërsa 11% janë vënë në telashe pasi janë kapur duke e bërë atë.

40 këngët më të mira të makinave, sipas sondazhit

 1. Queen – Don’t Stop Me Now
 2. Abba – Dancing Queen
 3. Bon Jovi – Livin’ on a Prayer
 4. Neil Diamond – Sweet Caroline
 5. Meatloaf – Bat out of Hell
 6. Fleetwood Mac – Go Your Own Way
 7. The Killers – Mr Brightside
 8. Kings of Leon – Sex on Fire
 9. Pharrell Williams – Happy
 10. Bruce Springsteen – Born to Run
 11. Spandau Ballet – Gold
 12. The Beatles – Hey Jude
 13. Fleetwood Mac – The Chain
 14. The Weather Girls – It’s Raining Men
 15. Culture Club – Karma Chameleon
 16. Rod Stewart – Maggie May
 17. Dire Straits – Money for Nothing
 18. Taylor Swift – Shake It Off
 19. Steppenwolf – Born to be Wild
 20. Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun
 21. Take That – Never Forget
 22. Bryan Adams – Run to You
 23. Petula Clark – Downtown
 24. Fleetwood Mac – Dreams
 25. David Bowie – Let’s Dance
 26. David Bowie – Heroes
 27. Lady GaGa – Poker Face
 28. Rihanna – Umbrella
 29. Beyoncé – Single Ladies
 30. Duran Duran – Rio
 31. Frank Sinatra – Fly Me To The Moon
 32. Alanis Morissette – Ironic
 33. Frank Sinatra – My Way
 34. Katy Perry – Roar
 35. Harry Styles – As It Was
 36. Madonna – Holiday
 37. Michael Jackson – Smooth Criminal
 38. Demi Lovato – Let It Go (from “Frozen”)
 39. Madonna – Like a Virgin
 40. Depeche Mode – Just Can’t Get Enough. /abcnews.al/KultPlus.com

Dita Ndërkombëtare e Muzikës Jazz

30 prilli njihet si dita ndërkombëtare e muzikës Jazz , e cila festohet me qëllim të rritjes së vetëdijes për vlerat e Jazzit si një mjet edukativ dhe forcë për paqen, unitetin, dialogun dhe bashkëpunimin e zgjeruar mes njerëzve.

Për të shënuar këtë datë, në shumë vende bëhen organizime të ndryshme duke u promovuar këtë rrymë të muzikës, e cila nëpër botë është mjaft e popullarizuar.

UNESCO ka caktuar 30 prillin për këtë ditë, me rezolutën e miratuar në Konferencën e Përgjithshme të kësaj organizate, në nëntor të 2011-ës.

Muzika Jazz është një lloj muzike shumë intelektuale. Ajo ndikon për një ormë tjetër të menduarit të njeriut. Ajo krijon ndjenja dhe emocione të veçanta tek individi. Melodia, ritmi, harmonia dhe loja modale e bëjnë muzikën Jazz një lloj i veçantë arti.

Muzika e Jazzit është një stil muzikor që u shfaq në fillim të shekullit të 20-të, në komunitetet zezakëve në Jug të Shtetet e Bashkuara. Ka lindur nga një përzierje e traditave të muzikës afrikane dhe evropiane. Nga fillimet e saj e deri në ditët e sotme, muzika Jazz ka marrë edhe elementë nga muzika popullore amerikane për shumë stile të dallueshme si: New Orleans Jazz që daton nga fillim të 1910, Gypsy Jazz nga vitet 1930 dhe 1940, Bebop nga mesi i viteve 1940, Cool jazz, Avant-gard jazz e të tjerë.

Instrumentet më të përdorur të muzikës Jazz janë: Saksi, Tromba, Tromboni, Bateria, Contra Basi, Ksilofoni dhe instrumentet elektrike mbas viteve 70-të.

Kryeministri Kurti bëri homazhe në Kompleksin Memorial në Marinë

Në 24 vjetorin e rënies heroike të komandantit Ilaz Kodra, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe dhe vendosi lule të freskëta te Kompleksi Memorial i dëshmorëve në Marinë, të Komunës së Skenderajt.

Duke kujtuar luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovë, Kryeministri Kurti tha se komandanti Ilaz Kodra ra në betejë të ashpër me forcat serbe.

“Sot kujtojmë 24 vjetorin e rënies heroike të komandantit Ilaz Kodra, i cili ra në betejë të ashpër e të drejtpërdrejtë me forcat serbe, tri ditë pa i mbushur 33 vjet. Lavdi komandantit Ilaz Kodra, lavdi të gjithë dëshmorëve dhe martirëve të kombit shqiptar”, u shpreh Kryeministri.

Gjatë ditës së sotme kryeministri Kurti mori pjesë edhe në zbulimin e pllakës përkujtimore në fshatin Shtuticë të Komunës së Drenasit si dhe homazhe te varrezat e dëshmorëve në Verbovc të Komunës së Drenasit.​/21Media/KultPlus.com

‘Në rrugë të shoh sikur atëherë, ti shndrit si një diell’ (VIDEO)

BB Poqi ka hyrë në historinë e muzikës rok në trojet shqiptare nëpërmjet krijimtarisë së tyre të pasur, shkruan KultPlus.

Këngët me tekstet me vlerë artistike dhe kryesisht lirike, të kombinuara me interpretime fantastike vazhdojnë ende të dëgjohen pavarësisht viteve.

Në mesin e shumë veprave të tyre muzikore, “Kthehu” mbetet një thirrje artistike për dashuri.

KultPlus ua sjell tekstin dhe këngën “Kthehu” të BB Poqi:

Thellë në veten time je ti,
blen kujtimet për ty,
pa ty unë ndjej shprazëti,
si nje vullkan qe fle jam unë,
kur t’vi dita do t’i them,
tregimet që nuk vdesin kurrë.

Në qiell lart shikoj,
rrugëdalje kërkoj,
unë dua të ik nga ti përgjithmonë,
provoj ta harroj,
fytyren e njomë
dua ta kem.

Harrove, dënove,
sikur një hije shkove,
të lutem kthehu pergjithmonë

Nëse ty të imagjinoj,
si një engjëll më shikon,
sikur don t’më thuash jo,
në rrugë të shoh sikur atëherë,

ti shndrit si një diell

dua që unë ty të ndjej

Në qiell lart shikoj,
rrugëdalje kërkoj,
unë dua të ik nga ti përgjithmonë,
provoj ta harroj,
fytyrën e njomë
dua ta kem. / KultPlus.com

Kurorëzimi i Mbretit Charles III, publikut do t’i kërkohet të betohet për besnikëri

Ndërsa na ndajnë vetëm pak ditë nga ceremonia e kurorëzimit të Mbretit Charles III, miliona njerëzve do të kërkohet për t’u betuar për besnikëri ndaj Mbretit dhe trashëgimtarëve të tij, thonë organizatorët.

“Betohem se do t’i kushtoj besnikëri të vërtetë Madhërisë suaj, dhe trashëgimtarëve dhe pasardhësve tuaj sipas ligjit – kështu që më ndihmo Zot”.
Premtimi publik është një nga disa ndryshime të habitshme në ceremoninë e lashtë të zbuluar të shtunën. Në kurorëzim, klerikët femra do të luajnë një rol të spikatur dhe vetë Mbreti do të lutet me zë të lartë.

Shërbimi i krishterë do të shohë edhe udhëheqës fetarë nga besime të tjera të kenë një pjesë aktive për herë të parë.

Kurorëzimi të shtunën do të jetë i pari që do të përfshijë gjuhë të tjera që fliten në Britani, me një himn që do të këndohet në uellsisht, gaelie skoceze dhe irlandeze.

Pavarësisht ndryshimeve të krijuara për të pasqyruar besimet e tjera, tre betimet që Mbreti do të bëjë dhe do të formojnë zemrën e shërbimit mbeten të pandryshuara, duke përfshirë premtimin për të ruajtur “fenë e reformuar protestante”./KultPlus.com

Trokitje shpirti

Poezi nga Ajne Iberhysaj

E kam shikimin tand në shpirt
Në çdo çast e ndiej brenda meje zanin tand
Rrokullise një gotë për vete
Ngrit një dolli për sytë e etur
Këndo, n’telat e kitares, pellgje të acarta
Hëna mbetet gjithmonë e re.

Shpirt e zemër gojëkyçur
Ëmbël e qetë i prek buzët e gotës
Në vena e ndiej drithërimën
E gjakut që pikon gjurmëve të mia
Dhe m`i le ëndrrat zgjuar
Ta ruajnë gjakftohtësinë time.

Mbushe prapë një gotë gëzimplote
Asnjëherë fjalët hyjnore nuk kanë dy kuptime
Të bardhin tis jete kur nëna ta vuri mbi kokë
Grimcat e shpirtit me mijëra herë të puthura
Ta bekuan emrin në odën e zjarrit.

Në ç`do gjurmë e gjej një pikë ku biem e ngrihem
Cifla të qelqta, ngulen thellë në shpirt
Mbesin si nishane kohe të prapme
Grimca të vogla me plot gota të rrokullisura
Vite të mbara që zemra i do fortë
Në çdo çast e ndiej zanin tand
Në hartën e syve tu
Udhët zhurmojnë pamëshirshëm
Me zëra fëmijësh…

Përditë në shpirtin tim troket hija jote
Sytë e mendjes i prek me dorë
Sa ëmbël tingëllon përpjetë Olimpit
Veç ai që dashuron arrin i lumtur n’majen e Korabit.

Hëna në cep të qiellit
Me yje pa asnjë fjalë lundrojnë
Brenda nesh një peng i madh fjalësh
Mbesin si nishane të përmalluara në shpirt
Ngelin si yjet e natës
Që nuk numërohen deri në fund./KultPlus.com

Dokumentari i Donna Summer do të debutojë në HBO më 20 maj

HBO ka njoftuar planet për të transmetuar një dokumentar të quajtur “Love to Love You, Donna Summer” më 20 maj.

Rrjeti po e vlerëson filmin si “një vështrim të thellë të artistes ikonë teksa ajo krijon muzikë që e çon atë nga skena muzikore avangarde në Gjermani, në shkëlqimin dhe dritat e ndritshme të klubeve të vallëzimit në Nju Jork, për t’u vlerësuar në mbarë botën. Zëri i saj u bë kolona zanore përcaktuese e një epoke”.

Dokumentari, i cili pati premierën e tij ndërkombëtare në Festivalin e 73-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin dhe premierën e tij vendase në SXSW, përfshin intervista arkivore dhe pamjet video të vetë Mbretëreshës së Diskos, si dhe komente të reja nga anëtarët e ngushtë të familjes, miq dhe kolegë.

Kantautorja fituese e Grammy vdiq nga kanceri në mushkëri në moshën 63-vjeçare në vitin 2012. Ajo njihet për këngët e tij “Last Dance”, “MacArthur Park”, “Heaven Knows”, “Hot Stuff”, “Bad Girls” dhe “In Radio”./KultPlus.com

Detaje të pazbuluara më parë, frika e Adolf Hitlerit nga sëmundja

Pasardhësi zviceran i një prej mjekëve të Adolf Hitlerit ka lëshuar detaje të letrave që tregojnë se si ai e trajtonte diktatorin nazist për problemet e zërit, raportoi të dielën gazeta NZZ am Sonntag.

Letrat tregojnë frikën e Hitlerit nga një sëmundje e rëndë. “Nëse ka diçka të keqe, unë duhet ta di absolutisht,” i tha Hitleri mjekut pas konsultimit të tyre të parë në maj 1935, sipas letrave.

Hitleri u trajtua disa herë nga Carl Otto von Eicken, një specialist gjerman i veshit, hundës dhe fytit, për 10 vjet nga viti 1935, tha gazeta.

Letrat nga mjeku drejtuar një kushëriri u zbuluan nga Robert Doepgen, stërnipi i Von Eicken, i cili i gjeti ato kur hulumtoi arkivat e familjes për një projekt shkollor.

Historiani britanik Richard J Evans, një specialist i historisë gjermane, ishte garantuar për vërtetësinë e letrave të pabotuara, tha gazeta.

Gazeta tha se letrat tregonin gjithashtu rëndësinë që Hitleri i jepte zërit të tij, të cilin ai e përdori në fjalime për të nxitur mbështetjen për regjimin e tij.

Një operacion për të hequr një polip u shty deri pas një fjalimi, thuhet në letra, pasi Von Eicken e këshilloi Hitlerin se duhej të pushonte zërin pas procedurës.

Në letrat e tij, Von Eicken kurrë nuk vuri në dyshim se ai kishte trajtuar një njeri, veprimet e të cilit çuan në vrasjen e miliona njerëzve në Holokaustin dhe në Luftën e Dytë Botërore.

Gazeta tha se kur u pyet nga hetuesit rusë pas luftës pse ai nuk e kishte vrarë Hitlerin, Von Eicken tha: “Unë isha mjeku i tij, jo vrasësi i tij”.

Hitleri vdiq nga vetëvrasja në një bunker në Berlin në vitin 1945, pak para përfundimit të luftës. /KultPlus.com

Dokumente zyrtare të një nëndetëseje britanike gjenden në një pijetore

Dokumente zyrtare në lidhje me një nëndetëse të Marinës Mbretërore Britanike, me vlerë 1,3 miliardë paund (1,63 miliardë dollarë) dyshohet se u gjetën në një pijetore.

Gazeta “The Sun” raportoi se dosjet që mbanin detaje rreth “HMS Anson” ishin lënë në pijetoren “The Furness Railway” në Cumbria.

Dokumentet tregonin funksionimin e brendshëm të nëndetëses.

Marina Mbretërore ka thënë se “dokumentet ishin burime të përgjithshme dhe nuk përmbanin ndonjë informacion të klasifikuar”.

Një burim i tha “The Sun” pijetorja ishte e mbushur plot me klientë kur u zbuluan dosjet.

“HMS Anson” është e pesta nga nëndetëset e reja ofensive të klasit “Astute” që i bashkohet flotës së Marinës Mbretërore.

Anijet janë të afta të gjuajnë raketa tip “Tomahawk” dhe përshkruhen si “nëndetëset më të mëdha, më të avancuara dhe më të fuqishme ofensive të përdorura ndonjëherë”.

Një zëdhënës i Marinës Mbretërore tha se “këto janë dokumente të përgjithshme trajnimi që nuk përmbajnë informacion sekret. Megjithatë, ne i marrim të gjitha çështjet e sigurisë jashtëzakonisht seriozisht dhe do të hetojmë rrethanat e zbulimit të tyre”./KultPlus.com

Rama publikon fotoalbumin: RETRO po, mbrapa jo

Tirana u kthye dje në kryeqytetin evropian të RETRO-s, duke mirëpritur në sheshin “Skënderbej”, koleksionin e mjeteve RETRO, pazarin vintage të punimeve artizanale, artefakteve, punime artistike me metal, dru e qeramikë, orendive të vjetra, si dhe një hapësirë dedikuar traditës folklorike shqiptare si pjesë e identitetit tonë kombëtar e si një aset kulturor.

Qilima shumëngjyrësh, veshjet me motive tradicionale, ushqimi i mirë, muzikë Jazz&Swing, së bashku me stendën e Targave Suvenir që asnjëherë nuk mungon pushtuna sheshin “Skënderbej”.

Kryeministri Edi Rama ndau fotoalbumin me disa nga momentet më të shënuara, teksa e shoqëroi me diçiturën: Retro po, mbrapa jo.

Gjithashtu, dje u mbajt edhe simpoziumi “Partneriteti dhe bashkëpunimi me qeverinë dhe institucione të tjera” nga Retro Albania – DPSHTRR FIVA duke mbledhur përfaqësues të komunitetit retro, ekspertë të sektorit, koleksionistë e promotorë të trashëgimisë automotive nga e gjithë bota.

Sipari i këtij takimi u çel Drejtori i DPSHTRR-së, nga Blendi Gonxhja, ku uroi fjalën e mirëseardhjes për të gjithë pjesëmarrësit e duke theksuar rëndësinë e ruajtjes dhe të zhvillimit të këtij misioni. Në fjalën e tij, falenderoi qeverinë shqiptare për suportin e pakursyer si dhe presidentin e FIVA i cili pati besimin që Shqipëria do t’ja dilte këtij procesi duke e afirmuar Retro Albania si një ndër anëtarët ë saj me të drejta të plota.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti dhe Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj theksuan kënaqësinë e të paturit të një komuniteti të zyrtarizuar dhe njohur ndërkombëtarisht për Mjetet Historike Shqiptare, për rëndësinë e tyre në zhvillimin e turizmit dhe ekonomisë vendase.

Presidenti i FIVA, Tiddo Brester theksoi rëndësinë e këtij komuniteti, sfidat që hasin përgjatë rrugëtimit dhe këshillat që duhet të ndjekin për të lobuar me qeverinë dhe institucionet e tjera në promovimin e mjeteve historike./KultPlus.com

‘Në shpirt kam dashurinë, po digjem për njerëzinë, lemëni të përvëlohem, nuk dua më të ftohem’

Poezia “Fjalët e Qiririt” nga Naim Frashëri:

Në mes tuaj kam qëndruar
e jam duke përvëluar,
që t’u ap pakëzë dritë,
natënë t’ua bënj ditë.

do të tretem, të kullohem,
të digjem, të përvëlohem,
që t’u ndrinj mir’ e të shihni,
njëri-tjatërin të njihni.

për ju do të rri të tretem,
asnjë çikë të mos mbetem,
të digjem e të qanj me lot,
se dëshirën s’e duronj dot.

unë zjarrit nuk i druhem
dhe kurrë s’dua të shuhem,
po të digjem me dëshirë,
sa të munt t’u ndrinj më mirë.

kur më shihni se jam tretur,
mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall’ e jam ndë jetë
jam në dritët të vërtetë,

unë jam në shpirtin tuaj,
mos më kini për të huaj,
m’është falurë durimi,
andaj po digjem si trimi,

se ma k’ënda t’u bënj mirë,
të mos mbeti n’errësirë.
jakëni rreth meje rrini,
flisni, qeshni, hani, pini,

në shpirt kam dashurinë,
pa digjem për njerëzinë,
lemëni të përvëlohem,
nukë dua më të ftohem,

dua ta djek trupn’ e kretë
për atë zotn’ e vërtetë.
me zjarr ta djek mushkërinë
e të tretem për njerinë,

bashkë me gëzimt të tija
të vete te perëndia.
unë dua njerëzinë,
mirësin’ e urtësinë.

në bëhi shokë me mua,
në më doni si u dua,
njëri-tjetërin në doni,
të paudhë mos punoni.

o zëmëra fluturake,
qasju pakë kësaj flake!
mase krahët t’i përvëlon,
po dhe shpirtin ta shënjtëron.

unë duke përvëluar,
njerëzit i kam ndrituar.
kam qënë mik me njerinë,
andaj i di e më dinë.

gjithë tuajt’ i kam parë,
mëm’ e at’ e fis e farë,
si tani gjithë i kam ndër mënt,
që rrininë më këtë vënt.


edhe sot nër ju ata shoh,
se shpirtin e tyre ua njoh,
dhe unë si ju jam ndruar
e jam përzjer’ e ndryshuar,


pa jam bërë shumë herë
zjar e uj’ e balt’ e erë.
jam një shkëndijë pej qielli
dhe një drudhëzë pej dielli.

edhe ndër qiej fluturonj,
edhe brënda në det qëndronj,
shumë herë fle në baltë,
diku ndodhem dhe në mjaltë

bënem qëngj e kec i pirë,
lul’ e bar e gjeth i mbirë.
dua shumë fjalë t’u them,
po trëmbem mos i bënj ujem.
e ku shkruhenë në kartë
fjalët’ e gjuhësë zjarrtë? / KultPlus.com