Lexim letrar dhe ekspozitë në Ambasadën e Kosovës në Berlin

Me rastin e 10 vjetorit të Marrëdhënieve Diplomatike mes Republikës së Kosovës dhe Republikës Federale të Gjermanisë në hapësirat e Ambasadës së Kosovës në Berlin është organizuar ngjarja kulturore e radhës organizuar nga përfaqësia e shtetit të Kosovës në kryeqytetin gjerman.

Mysafirët e pranishëm me një fjalë të shkurtër u dëshiroi mirëseardhje Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj.

Së pari u organizua leximi nga romani i saj i parë i shkruar në dhe botuar në gjuhën gjermane nga Arta Ramadani „Die Reise zum ersten Kuss. Eine Kosovarin in Kreuzberg“ (Shqip: „Udhëtimi deri tek puthja e parë. Një Kosovare në Kreuzberg“). Arta Ramadani e cila punon si gazetare në televizionin gjerman „ZDF“ për herë të parë lexoi nga libri i saj në hapësirat e Ambasadës së Kosovës por edhe para publikut shqiptar. Ramadani deklaroi me këtë rast që ndjehet e nderuar sidomos për faktin që pas një serie leximesh nëpër Gjermani këtë mbrëmje paraqitet para publikut dhe prindërve të saj shqiptarë.

Të njejtën mbrëmje rreth mysafirët e shumet te pranishëm në hapësirat e Ambasadës së Kosovës patën rastin të shohin fotografitë e Autores zvicerane Corinne Holthuizen dhe Axel von Hoerschelmann të cilat ishin bërë gjatë Festivalit të Filmit në Prizren „Dokufest“ dhe të cilat në një formë autentike nga jashtë, jepnin atmosferën e festës së filmit në kryeqendrën ballkanike të filmit dokumentar.

Aktivitetet e Ambasadës së Republikës së Kosovës për shënimin e Marrëdhënieve Diplomatike mes dy vendeve do të vazhdojnë edhe në muajt nëntor dhe dhjetor./ KultPlus.com

Trupa e Baletit të Kosovës mahnitë publikun gjerman, përfaqësuesit e Kosovës në Berlin nuk ishin prezent (VIDEO)

Mbrëmë në Berlin u dha shfaqja e fundit nga Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës, shkruan KultPlus.

Kjo trupë, është duke qëndruar për disa ditë në Berlin atje ku dhanë gjithsej katër shfaqje, ndërsa sot udhëtojnë për në Hamburg ku do t’i kenë edhe tri shfaqje të tjera.

Duartrokitje të forta morën nga publiku gjerman balerinët e Kosovës. Kjo gjë tregohet edhe përmes një video të publikuar në rrjetin social Facebook, nga balerini Sinan Kajtazi, i cili poashtu ka shkruar për ndjesinë dhe ka kritikuar edhe përfaqësuesit e shtetit të Kosovës në Berlin, për mos prezencë në asnjë shfaqje të kësaj trupe e cila po mrekullon qytetarët e shteteve të ndryshme.

Po sjellim të plotë reagimin e Sinan Kajtazit të bërë mbrëmë bashkë me një video:

“Sonte në Berlin, dhamë edhe shfaqjen e fundit, ku për katër netë me radhë, publiku me duartrokitje dhe ovacione, aprovoj shfaqjet e BKK në kryeqytetin gjermanë. Sigurisht që kjo na bëri krenarë të gjithëve, dhe po aq na turpëruan përfaqësuesit e shtetit të Kosovës në Berlin, përkatësisht Ambasada e RKS, punonjësit e së cilës nuk gjetën 2 orë kohë të ishin prezent në njërën nga katër shfaqjet e BKK. Për 46 vite jetë të BKK, ky ka qenë prezantimi i parë në Gjermani, dhe neglizhenca e përfaqësuesëve të shtetit tonë në raport me prezantimin e parë të një institucioni shtetëror në vendin ku janë deleguar, është për keqardhje.
Nesër udhëtojm për Hamburg, ku do t’i kemi edhe tri shfaqje të tjera.
Thank you Berlin for your great hospitality!!!
PS- Televizoni i famshëm evropian ARTE, në fund të këtij viti, do të realizoj dokumentar rreth punës së BKK”, ka shkruar Kajtazi./ KultPlus.com

Trina Ukmata, kuratore e ekspozitës në Berlin

Gili Hoxhaj

Trina Ukmata, tash e tri vite është studente e shkencave të medias me fokus në media filozofi në Bauhaus University Weimar, ndërsa krahas studimeve ajo është duke e zhvilluar praktikën në DAAD edhe në programin integral “Artists-in-Residence” (Berliner Künstlerprogramm).

Trina Ukmatën, këto ditë e kanë përcjellur shumë punë intensive në kurimin e ekspozitës që është hapur në Universitetin e Arteve në Berlin, në kuadër të eventit 4-ditor “Ex_Changing Perceptions – Art for Change” të organizuar nga DAAD (Shërbimi Gjerman për Shkëmbim Akademik).

Ky event ka shërbyer si një pikëtakim i bursisteve aktual dhe ish- bursisteve të DAAD, që janë aktiv ne fushat e artit. Kjo ekspozitë ka bashkuar pikëvështrime e stile të ndryshme të artit nga pjesëmarrës nga vende të ndryshme të botës. Në këtë ekspozitë janë prezantuar punimet e Theresa Volpp nga Gjermania, Nafiseh Fath nga Irani, Luiza Folegatti nga Brazili, Francesca M. nga Italia, Aline Schwibbe nga Gjermania dhe Yulia Popova nga Rusia.

Kjo ekspozitë ka shënuar hapjen më 5 prill, ndërsa qëllimi i saj ka qenë që të krijohet një hapësire dedikuar punimeve të disa prej artistëve pjesëmarrës në event, pa paracaktime formale që zakonisht kërkohen për një ekspozitë. Ukmata tregoi si kjo ngjarje ka krijuar një komunikim tejet interdisiplinar dhe interesant duke i gërshetuar në një vend e kohë pothuajse të gjitha fushat artistike si film, fotografi, skulpturë e pikturë, arte vizuale, histori e artit, dizajn, art te medias etj.
“Ideja e një ekspozite të lirë dhe të pavarur nga konteksti apo dimensionet fizike, erdhi prej dëshirës se punimit në një hapësirë kolektive dhe njëkohësisht të individualizuar kushtuar shumicës se spektrit të identiteteve artistike. Dhe kjo jo vetëm sa i përket llojit të natyrës së punimeve, por edhe temave që artistët trajtojnë përmes tyre”, ka treguar Trina Ukmata për KultPlus.

Për Trina Ukmatën kjo është hera e parë që angazhohet në mënyrë intensive në procese kuratuese ndërsa thotë se ka fituar shumë nga procesi i punës deri tek finalizimi i ekspozitës.
“ Nëse është diçka qe duhet të veçohet prej krejt kësaj eksperience, është definitivisht fakti që procesi është dashni. Krejt çka është shkëmbyer ndërmjet neve prej hapave inicues, deri te dita e ndërtimit ka qenë shumë më me vlerë sesa vete ekspozimi i punimeve ne atë hapësire – qoftë ajo edhe një bisedë që ka ndodhë midis pjesëmarrësve gjate procesit ndërtues”, është shprehur Trina Ukmata për KultPlus.

Kjo ekspozitë ka qëndruar për katër ditë e hapur në ambientin e Universitetit të Artit në Berlin ndërsa ka tërhequr rreth 150 vizitorë vetëm në mbrëmjen e hapjes së ekspozitës, ndërsa bazuar në reagimet e publikut, kjo ekspozitë ka arritur qëllimin e saj që të ngjallë edhe diskutim lidhur me punën e ekspozuar./ KultPlus.com

Rita Ora dhe Dua Lipa nominohen në të njëjtën kategori në “Echo Awards”

Emrat e këngëtareve shqiptare, nuk po mungojnë në asnjë event të madh artistik. Dua Lipa dhe Rita Ora në muajin prill do të marrin pjesë në ceremoninë “Germany’s Eho Awards”, atje ku janë të nominuar në të njëjtën kategori, shkruan KultPlus.

Kjo ceremoni do të mbahet në kryeqytetin e Gjermanisë, në Berlin. Dua dhe Rita janë konkurrente për çmimin “Künstlerin international” apo “Artisti më i mirë ndërkombëtar”.

Në kategorinë “Artisti më i mirë ndërkombëtar” përveç Rita Orës dhe Dua Lipës të nominuara janë edhe këngëtaret e njohura Taylor Swift, Pink dhe Camila Cabello./ KultPlus.com

Filmi “Triumph”, me detaje nga ndeshja Serbi-Shqipëri shfaqet në Dallas dhe Berlin

Filmi i cili i kushtohet Kombëtares Shqiptare të Futbollit pas shfaqjes në Festivalin e Filmit në Varshavë, po vazhdon rrugëtimin e tij. Filmi, më 3 mars do të shfaqet në Dallas, për të vazhduar si pjesë e Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit për Futboll në Berlin, ku do të shfaqet më 24 mars, shkruan KultPlus.

Ky film, me regji të Kreshnik Jonuzi dhe Luftar Von Rama, sjellë histori të ndryshme duke prekur aspektet kulturore, politike dhe historike, prapa lojës së futbollit në mes të Shqipërisë dhe Serbisë në vitin 2014.

“Projekti nisi me ndeshjen kundër Portugalisë. Bashkë regjisori Luftar Von Rama dhe unë pamë një mundësi të mirë për të treguar historinë e lojtarëve shqiptarë që u kthyen dhe donin të paraqitnin diçka të bashkuar. Kur incidenti i dronit ndodhi në Beograd, me të vërtetë e ktheu këtë në një histori globale do thosha, e pikërisht kjo na e dha mundësinë që të kishim një kulm dramatik në film”, pati treguar për KultPlus, Kreshnik Jonuzi.

“Filmi përmban elemente të ndryshme. Me ekipin tonë kemi qenë disa ditë para ndeshjes së Serbisë dhe Shqipërisë në Elbasan, kështu që, ka shumë momente personale para ndeshjes dhe para kualifikimit. Ekziston gjithashtu një kthim në storie siç janë historia shqiptare, lufta e Kosovës e po ashtu ka pjesë edhe të lojtarëve që jetojnë me familjet e tyre”, pati sqaruar tutje ai.
http://www.11-mm.de/index.php/de/
Në ‘Triumph’, bëjnë pjesë personazhe si Lorik Cana, Gianni DeBiasi, Paolo Tramezzanni, Shkëlzen Gashi, Blendi Fevziu, Dritan Shakohoxha, e të tjerë. Ndërsa siç njofton vetë regjisori për KultPlus, ky film dokumentar shumë shpejt pritet të shfaqet edhe në Kosovës. /KultPlus.com

Ministri i Kulturës vizitoi shtandin e QKK-së në Berlinale

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, z. Kujtim Gashi ishte në vizitë në shtandin e QKK-së, në edicionin e 68-të të Berlinales, së bashku me kabinetin e tij, ku pati rastin të shoh tregun e filmit kosovar dhe të takojë filmbërës të ndryshëm nga Kosova dhe Shqipëria.

Ministri Gashi u shpreh i lumtur në prezencën e kinematografisë kosovare në Berlinale dhe shprehi gatishmërinë për mbështetje edhe më të madhe për filmin kosovar. Gjithashtu do të ndjek edhe shfaqjen e filmit ‘Kiem Holijanda’ nga regjisorja holandeze Sarah Veltmeyer, ku luajnë aktorët kosovarë, të cilët edhe janë të pranishëm në premierë si Florist Bajgora, Andi Bajgora dhe Arbresha Grabovci Nixha.

Poashtu sot në tregun e filmit EFM do të shfaqen dy filmat e mbështetur nga QKK, filmi ‘Martesa’ nga Blerta Zeqiri dhe filmi ‘Kthimi’ nga Kastriot Abdyli. Ministri Gashi do të ketë edhe takime tjera gjatë qëndrimit të tij në Berlin./KultPlus.com