The Economist shkruan për pjesëmarrjen e Kosovës në Bienalen e Venedikut

Artisti Alban Muja, sivjet përfaqësoi Kosovën në Bienalen e Venedikut, që llogaritet si njëra ndër ngjarjet më të mëdha në fushën e artit bashkëkohor.

“Albumi Familjar” ka emrin projekti ku Muja flet për të kaluarën e kosovarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë, ngjarje kjo që ndodhi 20 vjet më parë, njofton Klan Kosova.

Për “Albumin Familjar” Muja ftoi katër persona që të flisnin mbi fotografitë e tyre të bëra dy dekada më parë.

“Një njeri duket përtej kamerës, sytë e tij luten dhe mbushen me lot. Ai e mban portofolin e tij, duke treguar dy fotografi të fëmijëve të vegjël – ku ata janë duke qëndruar duke qeshur. Është një imazh tragjik, marrë në vitin 1999 nga Peter Turnley, një fotoreporter i cili po dokumentonte luftën e Kosovës. Rreth 13,500 njerëz u vranë ose u zhdukën gjatë konfliktit, i cili zgjati nga shkurti 1998 deri në qershor 1999; mendohet të ketë shkaktuar një nga zhvendosjet më të mëdha të popullsisë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Fotot e tilla si kjo treguan vuajtjet personale prapa titujve”, thuhet në shkrimin e The Economist për Alban Mujën.

“Duke shënuar përvjetorin e 20-të të përfundimit të luftës, Alban Muja, një artist kosovar, ka bërë në tre prej këtyre imazheve pikënisjen për në Bienalen e Venedikut. Në tre filma, të titulluar “Albumi Familjar”, ai interviston katër refugjatë fëmijë, tani të rritur, të cilët ishin subjekt i fotografive. I ndezur në një sfond të errët, pjesëmarrësit diskutojnë fluturimin e tyre nga Kosova, momenti kur u fotografua dhe ndikimin që shpërndarja e tij kishte mbi familjet e tyre”, thuhet mes tjerash në shkrim.

“Kemi kërkuar që ta përshkruajnë imazhin, por përmes imazhit ata flasin për atë që përjetoi familja e tyre”, ka thënë Muja./KultPlus.com

Zbulohen disa nga artistët pjesëmarrës në Bienalen e Venedikut 2019

Tashmë dihen disa nga artistët të cilët kanë konfirmuar që do përfaqësojnë vendet e tyre në Bienalen e Venedikut në vitin 2019, përcjellë KultPlus.

Deri në maj të viti 2019 nuk do të filloj edicioni i radhës i Bienales së Venedikut mirëpo News.artnet.com ka publikuar një artikull ku bënë të ditur disa nga artistët të cilët do të jenë pjesëmarrës.

Australia do të prezantohet nga artistja Angelica Mesiti e cila është e njohur për përdorim të gjuhës kinematografike dhe për performanca me të cilat rrëmon thellë brenda historive të ndryshme që shpalosë.

Pastaj Estonia do të përfaqësohet nga artistja Kris Lemsalu, Finlanda nga grupi i artistëve “Miracle Workers Collective”, Franca nga Laure Prouvost, Britania e Madhe nga Cathy Wilkes, Hong Kong nga Shirley Tse.

Austria do të përfaqësohet nga Renate Bartlmann. Performanca e saj Nusja shtatzëna me çantën e mbledhjes – në të cilën ajo ishte veshur si një nuse shtatzënë dhe i kërkoi publikut të dhurojnë për mirëmbajtjen e një objekti të rëndësishme, e cila doli të ishte një skulpturë e një dildo – u censurua nga Qendra Pompidou më 1979.

Po ashtu tashmë dihet se edhe Islanda do të përfaqësohet nga Hrafnhildur Arnardóttir / Shoplifter, Irlanda nga Eva Rothschild, Lituania nga Nida Art Colony që përbëhet nga Lina Lapelyte, Vaiva Grainyte, dhe Rugile Barzdžiukaite, Luksemburgu nga Marco Godinho.

Kanada do të prezantohet nga Inuit artist collective Isuma, udhëhequr nga regjisori Zacharias Kunuk dhe Norman Cohn. Pjesëmarrja e tyre do të shënojë edhe pjesëmarrjen për herë të parë të Kanadasë në Bienale.

Pastaj Holanda do të përfaqësohet nga Remy Jungerman dhe Iris Kensmil, Zelanda e Re nga Dane Mitchell, Skocia nga Charlotte Prodger, Slovenia nga Marko Peljhan, Zvicra nga Pauline Boudry dhe Renate Lorenz dhe Turqia nga İnci Eviner./KultPlus.com

Tirana hapi tetë dyer në Bienalen e Venedikut (FOTO)

Tetë dyer dhe shumë fotografi janë vendosur në Pavijonin e Shqipërisë në Pavijonin e Bienales së Venedikut, te cilat krijonin një mini-Tiranë në mes të Venedikut e që e kanë quajtur “Zero Space”, shkruan KultPlus.

Dyert më të vjetra të Tiranës kanë lënë oborre shtëpish pa dyer, por ato tashmë po vizitohen nga vizitorë të shumtë, të cilat bartin edhe numrat e shtëpisë në dyert e prezantuara, që tregonin vjetërsi të madhe. Dhe mbi dyer janë vendosur shumë fotografi, të cilat janë shkrepur nga qytetarë tiranasë, të cilët nëpërmjet fotografive tregojnë pjesë Tirane, nga më të ndryshmet.

Kuratori Elton Koritari ka thënë për KultPlus se ky prezantim i Tiranës sjellë pikërisht Tiranën në këtë bienale, pasi që, është përfshirë hapësira, sidomos kati përdhes.

“Ne kemi dashur që vizitorët në Pavijonin tonë, mos të ndihen si vizitorë por si qytetarë të Tiranës”, ka thënë ai.

Ndërkohë edhe Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës, por edhe kryetari i Bashkisë Erion Velijaj janë shprehur të kënaqur me këto porta të Tiranës ne Venedik, kurse për fotografitë, pasi që janë fotografi të ditëve të sotme, Velijaj ka thënë se këto fotografi janë përshkrimi më i mirë i punës së tij, si kryetar bashkie.

Poashtu të dy kanë vlerësuar lartë prezantimin e Kosovës në këtë Bienale, ku kanë thënë se artistët shqiptarë duhet të jenë krenarë për punën e tyre, pa përmend ngjyrën e pasaportës./ KultPlus.com

Ka nisë ndërtimi i Pavijonit të Kosovës në Venedik

Komisionerja e Paviljonit të Kosovës Jehona Shyti dhe përfaqësuesja e Pavijonit të Kosovës në Ekspozitën e 16 Ndërkkmbëtare të Arkitekturës në Bienalen e Venedikut për vitin 2018 Eliza Hoxha po qëndrojnë në Venedik, për të përcjellur nga afër ndërtimin e Pavijonit të Kosovës, shkruan KultPlus.

Siç është publikuar edhe më herët, tema e sivjeme e Pavijonit të Kosovës fokusohet në rrëfimin e viteve të 90-ta, mbijetesën kolektive, mobilizimin shoqëror dhe krijimin e hapsësirave të lira për veten dhe realizimin e ëndrrës për shtetin e Kosovës. Kjo temë shpaloset në Venedik nën ombrellën me titull THE CITY IS EVERYHERE, qyteti është gjithandej.

Edhe pak ditë kanë mbetur deri tek hapja zyrtare e Pavijonit, e cila do të ndodhë më 24 maj 2018, ku do te jenë prezent krerët më të lartë të shtetit, arkitektë, artistë, medie dhe miq të Kosovës./KultPlus.com