FIFA publikon renditjen e re, Kosova me ngritjen më të madhe në histori

Shtëpia e futbollit botëror, FIFA ka publikuar renditjen e fundit për ranglistën e ekipeve kombëtare, ku Përfaqësuesja e Kosovës ka pasur ngritje të madhe.

FIFA ka publikuar renditjen e re të ekipeve kombëtare, ku top 10 nuk është se ndryshon.

Belgjika vazhdon ta kryesoj renditjen, e pasuar nga Brazili, Anglia, Franca, Italia dhe Argjentina.

Në këtë renditje, Dardanët kanë marrë ngritjen më të madhe në histori pas publikimit të renditjes së re të FIFA-s.

Kosova është ngritur për gjashtë vende, pasi nga vendi i 115-të sa ishte, tani renditet në pozitën e 109.

Ekipi i drejtuar nga Bernard Challandes kishte 1159 pikë, ndërsa tani ka 1176 pikë në renditje.

Renditja e Kosovës

Ky sukses i Kosovës vjen pas rezultateve pozitive në ndeshjen ndaj Gjeorgjisë e fituar 1-0 dhe barazimit 1-1 me Greqinë. / KultPlus.com

‘Dardanët’ organizohen për t’i pritur xhudistët nga Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’

Tifo grupi “Dardanët” do të organizojnë mirëseardhjen për ekipin e xhudos që kanë fituar dy medalje të arta në Lojërat Olimpike të Tokios.

Pas këtij suksesi historik për Kosovën, “Dardanët” i kanë ftuar të gjithë që t’iu bashkohen për të bërë një pritje madhështore për xhudistët që pritet të arrijnë të hënën në mëngjes në aeroportin “Adem Jashari”.

Nga Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, Kosova do të kthehet me dy medalje të arta të fituara nga Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova. / KultPlus.com

Dumoshi nga stadiumi ‘’Fadil Vokrri’’: Zëri i heroinave të Kosovës sot kumbon për fitoren e madhe

Ministrja për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi ka vizituar stadiumin ‘’Fadil Vokrri’’, meqë rast ka shprehur përkrahjen e saj ndaj lojëtarëve të Kosovës për lojën kundër Moldavisë, shkruan KultPlus.

Të veshur me fanela të cilat janë një kombinim mes Dardanëve dhe llogos së fushatës si përkrahje ndaj të mbijetuarve të dhunës seksuale, Dumoshi ka shpërndarë fotografi bashkë me kryeministrin Avdullah Hoti dhe ish-presidenten Atifete Jahjaga.

‘’Forca djelmoshave që sonte sfidohen në lojën kundër Moldavisë. Bashkë me Kryeministrin Hoti dhe ish-Presidenten Jahjaga sapo vizituam stadiumin “Fadil Vokrri” ku do të mbahet ndeshja e i cili sot është veshur nga “Dardanët” në mbështetje të fushatës senzibilizuese ‘Bëhu zëri im’ në përkrahje të të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë’’, ka shkruar ministrja Dumoshi.

Tutje ajo ka theksuar se zëri i heroinave të Kosovës sot kumbon për fitoren e madhe.

Ulëset e stadiumit ‘’Fadil Vokrri’’ sot morrën një pamje tjetër, duke u veshur me llogot e lules Anemone, kuptimi i së cilës është shpresë për të mbijetuarit e dhunës seksuale./ KultPlus.com

“Dardanët” i presin me fishekzjarrë heronjtë e Kosovës para ndeshjes me Greqinë (VIDEO)

Futbollistët e Kosovës janë befasuar pas stërvitjes së fundit nga tifozët e kombëtares “Dardanët”.

Tifozët kanë hedhur fishekzjarrë për të motivuar futbollistët para ndeshjes së madhe nesër kundër Greqisë.

Kosova sot do të luaj kundër Greqisë nga ora 20:45, ndeshje e vlefshme për Ligën e Kombëve.

Ndeshja do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” por fatkeqësisht nuk do të lejohen tifozët.

Linku i plotë:

https://www.facebook.com/watch/?v=365903194572479&extid=XP8Ev0cOzEW1QFlf

‘Dardanët’ me mesazh për mjekët që luftuan Covid-19

Kosova e Greqia sot përballen ndërmjet vete në kuadër të Ligës së Kombeve, sfidë kjo që zhvillohet në stadiumin “Fadil Vokrri” nga ora 20:45.

Të dyja skuadrat kampanjën në Ligën e Kombeve e nisen me barazim. Kosova luajti ndaj Moldavisë me rezultat 1:1 ndërsa Greqia me Slloveninë 0:0. Trajneri i Kosovës Bernard Challandes, ka thënë se nëse e dëshirojmë triumfin në këtë grup atëherë medoemos duhet mposhtur Greqinë që është edhe favorite e grupit.

Gjithçka duket gati derisa kryetari i “Dardanëve” Lulzim Berisha ka treguar edhe mesazhet që do të shihen sot gjatë ndeshjes. Stadiumi tashmë ka marrë një pamje interesante dhe për shkak se tribunat do të jenë të zbrazura pa publikë, aty janë vendosur disa mesazhe interesante.

“Faleminderit heronj të betejës kundër Covid!”, është një nga mesazhet që do të shihet në stadium dedikuar mjekëve tanë. /insporti/ KultPlus.com

Dardanët kujtojnë 21-vjetorin e thyerjes së kufirit shqiptaro-shqiptar

Sporti kosovar po vazhdon të jetë i izoluar pas përhapjesë së pandemisë së koronavirusit.

Në këtë situatë, kur sporti po mungon, tifozëria e Kosovës, Dardanët, kanë vendosur të kujtojnë betejën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Dardanët kanë kujtuar 21 vjetorin e thyerjës së kufirit shqiptaro-shqiptar në Koshare.

“21 vjet nga thyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar në Koshare. Lavdi e përjetshme Heronjve dhe Dëshmorëve të Betejës së Koshares! Lavdi të gjithë Heronjve dhe Dëshmorëve që u flijuan për lirinë e vendit tonë”.

Krijohet grupi i grave tifoze për Kombëtaren e Kosovës, iniciativa mirëpritet nga “Dardanët”

Një iniciativë e re e marrë nga një grup i grave dhe vajzave të Prishtinës, bëri që sot të formohet një grup i ri i tifozeve për ekipin e futbollit të Kombëtares së Kosovës. Lojërat në vazhdim do të kenë edhe një zë më shumë që do t’i bashkohet zërit të “Dardanëve”, shkruan KultPlus.

Ky është zëri i aktoreve, gazetareve e aktivisteve të ndryshme të cilat u bashkuan sot për të marrë rrugën drejt takimit me ‘Dardanët’. Atje i priti kryetari i këtij grupi, Lulzim Berisha bashkë me tifozë të tjerë. Duke i mirëpritur, ai uroj për këtë iniciativë të cilën tha se do e përkrahin me shumë dëshirë e madje kanë punuar që të vijnë deri të ky rezultat.

“Edhe ju jeni pjesë e jona, edhe duhet me kontribu në këtë aspekt sepse ju jeni pjesa më e ndritur e vendit tonë, ju na bëni krenarë në të gjitha fushat dhe nuk bënë të  mungoni as këtu”, u shpreh Lulzim Berisha.

Ai premtoi që tash e tutje një numër i biletave do të ndahet për gratë që në secilën ndeshje të kenë vendin e siguruar.

Me këtë rast, të pranishme në këtë takim ishin: Vjosa Berisha, Ardianë Pajaziti, Jeta Zymberi, Ramize Murtezi Shala, Elvana Shala, Armenda Filipaj, Maria Berisha Sylejmani, Anisa Ismajli, Vlora Nikqi, Arta Selimi etj, dhe  të gjithave ju dhuruan fanella me mbishkrimin Dardanët, shalle si dhe u pajisen me bileta për ndeshjen e ardhshme.

Vjosa Berisha, iniciatore e kësaj nisme, u shpreh se ky grup u krijuar me idenë që të përkrahet ekipi jonë i kombëtares së futbollit në lojërat në vazhdim.

“Ky grup i tifozeve gra numëron diku rreth 70-80 gra e çika deri më tani. Si hap i parë, sot një pjesë e këtij grupi vizituam Dardanët ku na priti udhëheqësi i tyre Luli dhe tifozët tjerë. Tani e tutje lojërat i ndjekim në stadion me tifo të fuqishme për fitoret e ardhshme”, është shprehu Vjosa Berisha.

Ndërsa themeluesja e gazetës KultPlus, Ardianë Pajaziti e ka mbështetur këtë iniciativë  duke e konsideruar si shumë të qëlluar.

“Iniciativa për përfshirjen e grave tifoze është iniciativë shumë e qëlluar për ndryshimin e idesë se futbolli është vetëm për meshkuj. Mbështetja e kombëtares tash e sa kohë ka marrë përmasa të mëdha, por edhe me mbështetje nga gratë, unë shumë besoj se ndeshjet e Kosovës do të marrin pamjet e njëjta me ndeshjet evropiane:, është shprehur Pajaziti.

Grupi i tifozeve mirëpret edhe vullnetare të reja duke u rritur kështu çdo ditë e më shumë. / KultPlus.com

Publikohet video e shkurtër e këngës që i dedikohet “Dardanëve”

Kosova po shënon gjithnjë e më shumë suksese në rrafshin ndërkombëtar sportiv.

Gjatë mbrëmjes së kaluar, Dardanët arritën të triumfojnë si mysafirë të kombëtares së Bullgarisë me rezultat 3-2.

Kjo ka bërë që të realizohen edhe shumë projekte muzikore për sukseset e djelmoshave tonë në botën e futbollit.

Jehona Lumi dhe Florent Abrashi do të sjellin shumë shpejt këngën më të re që u dedikohet heronjtë më të ri të vendit tonë.

“Gol duam gol” është një ndër këngët e fundit që do të publikohet shumë shpejt, ku video e shkurtër tashmë është sjell para publikut.

Kujtojmë se e gjithë kënga dhe videoja është bërë në koordinim me FFK-në si dhe tifo grupin “Dardanët”.

Ndryshe, theksojmë se organizator është Emir Krasniqi gjersa producent, Rinor Ukimeri. /Telegrafi/ KultPlus.com