“Si ka mundësi që nuk jeni po kaq të ndjeshëm dhe nuk reagoni për rrënimin e Gjirokastrës”


Katedralja e Notre Dame mbrëmë u përfshi në flakë dukë bërë kështu që të shkatërrohet një pjesë e saj, duke përfshirë këtu kryesisht çatinë dhe kumbonaren, shkruan KultPlus.

Kjo ndodhi ka lënë të shokuar të gjithë e sidomos dëshmitarët e rastit. Shumë prej tyre janë parë të tmerruar , e disa të tjerë duke kënduar lutje. Ndërsa një pjesë e madhe e qytetarëve nga e gjithë bota, përmes rrjeteve sociale kanë shprehur trishtimin e tyre për këtë ndodhi. Në mesin e tyre edhe shumë shqiptarë të cilët duken të shokuar nga kjo ndodhi e madje rrjetet sociale janë mbushur me fotografi të vizitave të tyre në këtë Katedrale.

Por, gazetarja Erjona Rusi gjithë këtë ndodhi e ka parë nga një këndvështrim tjetër. Përmes një statusi në Facebook, ajo ka pohuar se djegia e Notre Dame është një trishtim por është shprehur e befasuar me shqiptarët se si ka mundësi që nuk janë kaq të ndjeshëm dhe nuk po reagojnë njëjtë edhe për gurë të çmuar të trashëgimisë kulturore dhe historike të vendit tonë të cilët po rrënohen çdo ditë.

Postimi i plotë i Erjona Rusit:

Djegia e Notre Dame eshte padyshim trishtim se po shuhet nje prej ikonave te trashegimise kulturore europiane. 
Por, si ka mundesi qe nuk jeni po kaq te ndjeshem dhe nuk reagoni per rrenimin e Gjirokastres, shkaterrimin e shtepise se Fishtes, per betonin e Velieres, per perpjekjen per te prishur Teatrin Kombetar, per koncensionin e Butrintit, per permbytjen e Xhamise se Plumbit, e shume e shume te tjere gure te cmuar te trashegimise tone kulturore e historike qe po na i vjedhin, po i shqyejne, ose thjesht i kane lene te rrenohen. 
Ne fund te fundit te gjithe keto qe permenda me siper jane pjese e identitetit tone shqiptar, ashtu si Notre Dame per francezet. / KultPlus.com

Shkulen kalldrëmet e Gjirokastrës të mbrojtura nga UNESCO

Eksperti i trashëgimisë dhe restaurimeve, Kreshnik Merxhani, ka reaguar pas publikimit të pamjeve nga Gjirokastra ku po bëhen punime për restaurimin e rrugicave historike.

Në një postim në Facebook, Merxhani, shprehet se duket se zbatuesit janë në shkelje të hapur të projektit, dhe kjo që po ndodh është një turp.

“Kalldrëmet në Pazarin e Gjirokastrës -ata që u hoqën janë kryesisht të viteve 60-74. Dhe motivi i prishur së fundmi i kësaj periudhe ishte. Këto kalldrëme të ngjashme në materiale dhe teknikë, kishin fituar qytetari dhe ishin pjesë e arkitekturës së ansamblit”, shkruan më tej eksperti.

Duket se zbatuesit si gjithnjë janë ne shkelje te hapur dhe te plote te projektit! Personalisht nuk kam pse pres gjate per “rezultatin” ai do jete nje turp!

Nga njera ane sloganet banale propagantistike se e duan Gjirokastren ne cdo gure te saj dhe nga krahu tjeter heqje pa kriter e gureve te kalldremit me mjete te pa pershtatshme ne forme e menyre te pa pershtatshme.

Kalldremet ne Pazarin e Gjirokastres -ata qe u hoqen- jane kryesisht te viteve 60-74. Dhe motivi i prishur se fundmi i kesaj periudhe ishte. Keto kalldreme te ngjashme ne materiale dhe teknike, kishin fituar qytetari dhe ishin pjese e arkitektures se ansamblit.

Tendenca diletante qe e has shpesh sot ne nderhyrje ne monumente e cila permblidhet me fjaline ” do ta bejme me mire sec ishte” eshte prezente dhe ne rastin konkret.

Ende nuk kuptohet qe ne situata si Gjirokastra historike “ndryshimi” eshte konservimi dhe kjo eshte nderhyrja kryesore. Çdo permiresim ne infrastrukture kur eshte i nevojshem duhet te kryhet me maksimumin e perpjekjes per te ruajtur materialin autentik dhe tekniken autentike.

Shpresoj qe keto shembuj krejt diletant ti kene ditet e numeruara.

Gjirokastra është tashmë një kantier ndërtimi, dhe të gjitha rrugicat do të pësojnë ndryshime. Të gjithë pllakat e gurit që janë pjesë e trashëgimisë kulturore, që është dhe pjesë e UNESCO, janë shkulur duke irrituar banorët.

Sipas informacioneve një projekt i qeverisë i financuar nga kërkon të rehabilitojë të gjithë zonën e “Qafës së pazarit”, ku preken dhe rrugicat me kalldrëmë./ Dosja.al / KultPlus.com

Transformohet qendra historike e Gjirokastrës

Rilindja Urbane në qendrën historike të Gjirokastrës vazhdon, ndërkohë që çdo javë ka një zhvillim të ri në rrugën tanimë të hapur të transformimit të mjediseve tregtare apo të shtëpive tradicionale në bujtina mikpritëse për turistët.

Qendra Historike e Gjirokastrës, shpallur në vitin 2005 trashëgimi botërore e UNESCO-s, është kthyer në një kantier punimesh restauruese, duke nisur me rikualifikimin e kalldrëmeve karakteristike të Qafës së Pazarit, rehabilitimin e 6 shesheve që lidhen në mënyrë integrale me rrugët e kalldrëmit, ndriçimin publik, përmirësimin e hapësirave të gjelbra deri te rrapi 100 vjeçar, simboli që ka shërbyer si pikë takimi për banorët që në vitet ’30.

Projekti ka për qëllim realizimin e një rrjeti të ri të infrastrukturës nëntokësore, restaurimin e kalldrëmeve ekzistuese, integrimin e hapësirave publike përreth zonës së projektit me qëllim kthimin në një zonë pedonale, duke menaxhuar lëvizjen e kontrolluar të automjeteve të shërbimit publik dhe rezidencial, si dhe përmirësimin e hapësirave të gjelbëruara e shesh pushimeve, duke theksuar tipare me vlerë të qendrës historike.

Kryeministri Edi Rama inspektoi nga afër punimet restauruese të kalldrëmeve, ku do ruhet tipologjia midis gurëve të bardhë dhe gurëve gri, ndërsa në të njëjtën valë transformimi janë përfshirë edhe shtëpitë e vjetra karakteristike, si dhe bizneset buzë rrugicave ku po ndërhyhet.

“Janë 10 blloqe ku tashmë ka filluar komplet aktiviteti turistik dhe artizanal. Të gjitha këto që ishin dikur dyqane të vjetra dhe të papërdorura janë kthyer në dyqane artizanale. Shtëpitë e vjetra ka individë të interesuar për t’i blerë dhe për t’i kthyer në guesthouse. Të 5 rrugicat kanë njohur ndërhyrjet restauruese me blloqet përkatëse të dyqaneve, fasadave, çative komplet. Para sezonit do të mbarojë pjesa e kalldrëmit, me qëllim që të mos pengojmë sezonin turistik,” shprehet deputetja e qarkut Gjirokastër, Mirela Kumbaro.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/297982190916373/

Kryeministri Rama deklaroi se të gjitha shtëpitë e vjetra jo vetëm të Gjirokastrës, por edhe të Beratit do t’i nënshtrohen projektit të restaurimit, për t’u shndërruar më pas edhe në bujtina për vizitorët dhe turistët.

“Jemi duke strukturuar një program vetëm për shtëpitë e Gjirokastrës dhe të Beratit, si fillim për shtëpitë karakteristike, për të stimuluar që të rimerren dhe të kthehen në bujtina dhe aktivitete fitimprurës në mënyrë që të ruhen, nga një anë duke e bërë zero taksën e tatim fitimit, që është 5% tani. Dhe po ashtu për të krijuar një fond që të aplikohet me projekte. P.sh., unë dua ta kthej këtë në bujtinë, kam nevojë për një mbështetje financiare dhe po shohim mundësinë ta bëjmë të kombinuar me bankat dhe me buxhet në mënyrë që të jetë një lloj kredie me interesa shumë të ulëta dhe me afat të gjatë që të mund të përballohet me sukses,” u shpreh Kryeministri Rama.

Pjesë e projektit rehabilitues është edhe xhamia e famshme e Pazarit, e cila edhe pse monument kulture nuk ka pasur asnjëherë ndërhyrje restauruese.

Prodhimet bio “Edua” në zemër të Pazarit të Gjirokastrës

Manjola Shehaj, e cila prej vitesh me investimin e saj i shërben promovimit të produkteve bio nëpërmjet brandit Made in Albania “E Dua” ia ka arritur qëllimit që prodhimet shqiptare t’i bëjë të njohura anekënd botës.

E pozicionuar në zemër të qendrës historike të qytetit të gurtë, ndër më të vizituarat në vend nga turistë nga e gjithë bota, kjo sipërmarrëse ka arritur të jetë tashmë pjesë e projekteve për rivitalizimin e Pazarit dhe rikthimit të tij në funksionet tradicionale, një atraksion turistik i cili do të promovojë edhe produktet karakteristike të zonës.

Në ambientet tërësisht të rikonstruktuara me mbështetjen nga Skema Kombëtare përmes një financimi prej 1,9 milionë lekë, ekspozohen produktet bio më tipike të zonës.

“Është një përfitim shumë i madh për mua. Unë kisha një dyqan të vogël dhe nëpërmjet këtij granti arrita të bëj një gjë të madhe që për turistët është targeti kryesor,” shprehet Manjola.

Sipërmarrësja me përvojë në fushën e tregtimit dhe marketimit të produkteve tradicionale, pasi teston produktet më të parapëlqyera në tregun lokal, mbledh nëpër punishte të vogla produktet tipike shqiptare si çaj dhe erëza të ndryshme, raki, mjaltë, komposto, gliko, verë, vaj ulliri, etj. Produktet janë nga prodhues të vegjël në zonat rurale të jugut, të bëra në mënyrë artizanale dhe etiketuara në logon “E Dua”.

Në këtë investim janë përfshirë fermerët e zonës dhe të rinjtë në mbledhjen e bimëve medicinale dhe aromatike./

Gjirokastër, Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore në foto

Trashëgimia kulturore në qytetin e Gjirokastrës, qendër historike e shpallur pasuri botërore nga UNESCO sërish ka marrë vëmendje. Bashkia Gjirokastër ka oraganzuar sot një aktivitet kushtuar Ditës së Trashëgiminsë Kulturore Kombëtare.

Duke iu uruar qytetarëve këtë ditë, bashkia e Gjirokastrës publikoi fotot e aktiviteteve, të cilat flasin vetë. /ata

Aktivitet kulturore dhe turistike gjallërojnë qytetin e gurtë (FOTO)

Gjirokastra është kthyer tashmë në atraksionin turistik më të preferuar për turistët vendas dhe të huaj.

Gjithashtu, Gjirokastra po bëhet mikpritëse përherë e më shumë e aktiviteteve të ndryshme kulturore dhe turistike, duke promovuar dhe vlerat dhe bukuritë që ofron qyteti i gurtë. Dy ngjarje në qendrën historike të Gjirokastrës,e kanë kthyer në një festë të vërtetë qytetin jugor.

Një nga ngjarjet ishte performancë spontane e Qendrës Kulturore të Fëmijëve me grupin e valleve në një nga këndet e qytetit historik të Gjirokastrës në prani të kalimtarëve e vizitorëve të rastit, vendas dhe të huaj. Brezi i ri me performancën e tyre dhe me kostumet tradicionale i dhanë një gjallëri të veçantë qytetit dhe një eksperiencë ndryshe vizitorëve dhe kalimtarëve të cilët u ndalën dhe filluan të bënin foto.

Ngjarja e dytë kishte në fokus turizmin e aventurës dhe solli diçka ndryshe për banorët dhe vet qytetin. Manifestimi i ”Giro dei tre mari ,ALBANIA Special Edition”, mbi 180 motorra të “Club Vespa Bari” , “pushtuan ” rrugët e Pazarit Historik dhe Kalanë e Gjirokastrës.

Ky aktivitetet u organizua si bashkëpunim i Vespa Club- Bari , Konsullatës së Përgjithshme të Shqiperisë në Bari, Konsullatës Italiane të Nderit dhe Autoriteteve Lokale të Gjirokastrës, Bashkisë dhe Prefekturës .

Qyteti historik bëhet më interesant sigurisht me të tilla aktivitete, po dhe vetë aktivitetet, marrin kuptim tjetër./ Ata