‘Nuk jam penduar për bombardimin e Serbisë, do t’i bombardoja prapë’

Hillary Clinton, ndër gratë më të fuqishme e më të zëshme të skenës politike, sot shënon 73 vjetorin e lindjes, shkruan KultPlus.

Ajo ka publikuar një foto të saj, në rininë e saj të hershme, ndërsa i ka bashkangjitur edhe një shkrim ku bënë thirrje ndaj amerikanëve që të dalin e të votojnë në këto zgjedhje.

“Është ditëlindja ime dhe kjo është dëshira e vetme: që ju të dilni e të inkurajoni të gjitha ata që mendojnë të mos votojnë këtë vit, të dalin e të votojnë e që vota e tyre të shkojë për Biden-Harris. Të gjithë ne kemi fuqi më shumë se që e mendojmë”, ka shkruar Hillary Clinton.

Bill Clinton do të mbahet mend si një ndër figurat ndërkombëtare më me ndikim në çlirimin e Kosovës nga okupimi serb. Mirëpo, ndikimi indirekt qe Hillary Clinton e ka pasur në këtë mes, nuk është për të mos u vënë në pah, pasi në disa dokumentar amerikan të realizuar rreth çështjes së Kosovës, ndikimi i Hillary Clinton-it në këtë drejtim nuk ka qenë i vogël.

Sot, KultPlus ju sjell një thënie të cilën Clinton e kishte thënë kohë më parë në një konferencë për media.

‘Nuk jam penduar për bombardimin e Serbisë, do t’i bombardoja prapë‘, ishte shprehur ajo me vendosshmëri të lartë. / KultPlus.com

Hillary në 45 vjetorin e martesës: Ti je akoma shoku im më i mirë

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij Hillary Clinton, sot festojnë 45-vjetorin e martesës.

Njoftimi është bërë nga Hillary në një postim në Facebook.

Ish-sekretarja e Shtetit të SHBA-ve ka thënë se edhe pas 45-vjetësh Bill mbetet shoku më i mirë.

“Dyzet e pesë vjet. Asnjëherë një moment i shurdhër, dhe ti je akoma shoku im më i mirë. Të dua, Bill”.

Ndryshe familja Clinton njihen si përkrahës të mëdhenj të çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës./ KultPlus.com

‘Nuk jam penduar për bombardimin e Serbisë, do t’i bombardoja prapë’

Bill Clinton do të mbahet mend si një ndër figurat ndërkombëtare më me ndikim në çlirimin e Kosovës nga okupimi serb, shkruan KultPlus.

Mirëpo, ndikimi indirekt qe Hillary Clinton e ka pasur në këtë mes, nuk është për të mos u vënë në pah, pasi në disa dokumentar amerikan të realizuar rreth çështjes së Kosovës, ndikimi i Hillary Clinton-it në këtë drejtim nuk ka qenë i vogël.

Sot, KultPlus ju sjell një thënie të cilen Clinton e kishte thënë kohë më parë në një konferencë për media.

Nuk jam penduar për bombardimin e Serbisë, do t’i bombardoja prapë‘, ishte shprehur ajo me vendosshmëri të lartë. / KultPlus.com

Së shpejti seriali për Hillaryn, si do të ishte jeta e saj nëse nuk do të martohej me Bill Clintonin

Shërbimi në internet për seriale dhe filma, Hulu, ka nisur projektin e ri të adaptimit të librit “Rodham” të autorit Curtis Sittenfeld në një serial.

Siç transmeton Variety, ngjarja do të zhvillohet “në një botë”, ku Hillary Clinton nuk ishte martuar me ish-presidentin amerikan, Bill Clinton. Shikuesit do ta kenë mundësinë ta përcjellin jetën e një vajze të re ambicioze, e cila jeton në pjesën e dytë të shekullit 20.

Mirëpo, për dallim prej skenarit që tashmë ka ndodhur – në të cilin Hillary martohet me Billin – në këtë serial do të paraqitet si do të ishte jeta e saj nëse nuk do të martohej me Clintonin.

Seriali do të bazohet në libri e publikuar në maj të këtij viti, i cili për një periudhë të shkurtë u shndërrua në librin më të shitur në New York.

Hulu ka realizuar edhe një serial dokumentar për ish-Sekretaren e Shtetit të titulluar “Hillary”, nga i cili tashmë janë publikuar katër episode. / KultPlus.com

Clinton në “Berlinale”: Kam pasur një jetë me ulje-ngritje

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit dhe ish-kandidatja për presidente, Hillary Clinton, u prit me duartrokitje në festivalin e filmit në Berlin.

Clinton, 72 vjeçe, ndodhej në kryeqytetin gjerman për premierën e “Hillary”, një dokumentar me katër pjesë mbi jetën e saj, që do të transmetohet nga “Sky”.

“Ajo ishte jeta ime. Nuk mund thjesht të thosha më flisni vetëm për gjëra që janë vërtet të lehta. Kjo do të ishte qesharake dhe ju nuk do ta besonit”, pohoi ajo.

“Është e rëndësishme që një person publik me një profil kaq të lartë të thotë: ‘Shiko, si të gjithë të tjerët dhe unë kam jetuar me një jetë me ulje-ngritje, me kënaqësi dhe zhgënjime të mëdha, kam pasur një jetë private, një jetë politike publike, por nëse do të ishte e mundur, kam dashur të shihet në 360 gradë”, shtoi ajo.

Në dokumentarin me regjisore Nanette Burstein, ndërthuret një vështrim prapa skenave të fushatës së saj presidenciale të vitit 2016, me intervista mes miqsh dhe persona nga jeta e saj në politikë.

Ish-zonja e parë theksoi se i kishte pëlqyer gjithmonë kur i ishte në shërbim të dikujt tjetër. / KultPlus.com

Hillary Clinton me libër të ri, ju kushtohet grave që kanë bërë revolucion

Ish zonja e parë e Amerikës është një prej grave më të suksesshme që i ka njohur historia e politikes amerikane dhe më gjerë, përcjellë KultPlus.

Hillary Clinton do të publikojë një libër që ka të bëjë me të gjitha gratë që e kanë inspiruar atë, duke filluar nga Mary Beard e deri te Chimamanda Ngozi Adichie, gratë lidere që kanë pas kurajo të ngrihen kundër status quo-s. Libri do të përmbajë më shumë se 100 gra që kanë thyer barrierat dhe kanë bërë revolucion. Pas publikimit të biografisë për kampanjën e zgjedhjeve presidenciale ‘’What Happened, Clinton u bë bashkë me vajzën e saj për të shkruar “The Book of Gutsy Women’’, që do të dalë në botim këtë tetor nga shtëpia botuese ‘’Simon & Schuster’’.

Clinton për the Guardian u shpreh se: “Nëse historia tregon diçka, tregon se bota ka nevojë për gratë e guximshme”. Secila nga këto gra ka luftuar dhe fituar rrugë të cilat kanë rezultuar në përparim për të gjithë ne’’. Ajo, poashtu tregoi se libri është thjeshtë një vazhdim i bisedave, të cilat ajo dhe vajza e saj Chelsea, i kanë bërë prej kur Chelsea ishte shumë e re.

Familja Klinton, ka shkruar shumë libra. Libri i fundit i Hillarit ka shitur më shumë se 100,000 kopje në gjithë botë. / KultPlus.com