‘Albin Kurti, shpresa e fundit’, mërgimtari të mërkurën zbulon shtatoren e kryeministrit Kurti

Një mërgimtar nga qyteti i Podujevës ka vendosur të realizojë një veprim jo shumë të zakonshëm.

Mërgimtari të mërkurën do ta zbuloj shtatoren për kryeministrin Albin Kurti, në fshatin Peran të Podujevës.

Sipas disa fotografive, në pllakë të shtatores shkruhet “Albin Kurti, shpresa e fundit”, që lë të nënkuptohet se bëhet fjalë për një simpatizant të Kryeministrit Kurti.

Sipas Tv Llapi, zbulimi do të bëhet nesër, më 14 shkurt në ora 12:00.

Me tingujt e ‘Bareshës’ përurohet shtatorja e Mbretëreshës së Muzikës, Nexhmije Pagarushës

Sot, në fshatin Pagarushë të Komunës së Malishevës, në sfond me tingujt e ‘Bareshës’ është bërë përurimi i shtatores së Mbretëreshës së Muzikë Shqipe, Nexhmije Pagarushës, skruan KultPlus.

Ambasadori Qemajl Minxhozi, kryetari i Malishevës Ekrem Kastrati, këngëtarja Shpresa Gashi dhe përfaqësues të familjes sot bënë prerjen e  shiritit me rastin e përurimit të bustit.

/KultPlus.com

Më 28 Nëntor bëhet përurimi i shtatores së Anton Çettës

Në kuadër të manifestimeve për shënimin e festës së 28 Nëntorit, kryetari i kryeqytetit, Përparim Rama ka njoftuar se do të bëhet përurimi i shtatores së profesorit dhe nismëtarit të Lëvizjes për Pajtimin e Gjaqeve gjatë viteve ’90 në Kosovë, prof. Anton Çetta, shkruan KultPlus.

Përurimi bëhet më datë 28 Nëntor 2022, Ora: 11:00, në Kampusin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, përpara Fakultetit Filologjik. / KultPlus.com

Përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit, Kurti: Kur Kosova ishte në periudhën më të vështirë, Vokrri u shpall fituesi më i mirë në ish-Jugosllavi

Shtatorja e legjendës së sportit shqiptar dhe ish-presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri u përurua sot.

Zbulimin e shtatores e bëri kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, familja e të ndjerit Fadil Vokrri, presidenti i Federatës së Futbollit në Kosovë, Agim Ademi, kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti si dhe kryetari i tifozëve ”Dardanët”, Lul Berisha.

Menjëherë pas zbulimit të shtatores, fjalën e mori kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i cili theksoi se për të është një kënaqësi e madhe të jetë në këtë ngjarje për një njeri, që siç theksoi Kurti, ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për zhvillimin e futbollit në Kosovë.

”Ai ishte krenaria e gjithë kosovës, atëherë kur në cdo fushe tjetër në Kosovë ishin gjërat më të vështira ai u shpall futbollisit më i mirë në ish Jugosllavi”, theksoi tutje Kurti. / KultPlus.com

Inaugurohet shtatorja e Ibrahim Rugovës, pa leje

Shtatorja e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugovës, është inaguaruar të premten. E vendosur në oborrin e Katedrales në Prishtinë, në inaugurimin e saj foli vetëm skulptori i veprës, Fatmir Hoxha.

Koha ka raportuar gjatë së enjtes se Ipeshkëvia ka hequr dorë nga vendosja e shtatores së Anton Çettës, derisa atë të Rugovës, e kanë vendosur pa leje nga Komuna e Prishtinës, transmeton KultPlus.

“Ipeshkëvia e Kosovës ka dashur që t’i nderojë dy figura të mëdha të kombit, dr. Ibrahim Rugovën dhe prof. Anton Çettën. Për këtë asnjëherë nuk është sjellë një vendim i prerë. Por për të respektuar mospëlqimin e vajzave të prof. Anton Çettës dhe pasi kemi hasur në padenjësinë sakramentale të tij, atëherë kemi sjellë vendim që të mos vendoset shtatorja e Anton Çettës”, ka deklaruar gjatë së enjtes sekretari i Ipeshkëvisë së Kosovës, Don Fatmir Koliqi.

Në inaugurim, skulptori Hoxha ka thënë se ky realizim është vetëm “gjysma”, duke shtuar se shpreson që të vendoset edhe shtatorja tjetër. / KultPlus.com

Gëzim Muriqi realizon shtatoren e Ibrahim Rugovës, pritet të vendoset në Istog

Xhemile Hysenaj

Skulptori i njohur, Gëzim Muriqi, i cili njihet për realizimin e shtatoreve të figurave të njohura historike shqiptare, ka paralajmëruar se është në përfundim e sipër të skulpturës së tij të fundit të presidentit historik, Ibrahim Rugova, shkruan KultPlus.

Gëzim Muriqi tregoi për KultPlus se modelimi i skulpturës ka zgjatur pak më shumë se një muaj, duke pasur pastaj parasysh përgatitjet që skulptori duhet t’i bëjë në mënyrë që të njihet më shumë me karakterin e figurës të cilës i dedikohet shtatorja.

Një figurë si ajo e Ibrahim Rugovës kur vie para publikut në cfarëdo formë e sidomos përmes artit, kërkon shumë përgjegjësi. Për Muriqin kjo është skulptura e dytë e Rugovës, e para gjendet në Malaj të Rugovës, dhe, edhe pse tashmë një profesionist në punën e vet, ai e konsideron një përgjegjësi të madhe realizimin e kësaj skulpture.

‘Përgjegjësi profesionale vazhdon të përcjellë artistin në vazhdimësi’, shprehet tutje ai për KultPlus.

Duke pasur parasysh situatën pandemike nëpër të cilën po kalon edhe Kosova, data e zbulimit të shtatores nuk është zbuluar akoma. Muriqi tregon se kjo situatë imponon edhe datën, mirëpo shpreson dhe beson se brenda këtij viti do të realizohet edhe promovimi i shtatores.

Shtatorja, dimensionet e së cilës janë 305 cm, pritet të vendoset në Istog, në memorialin ‘Ibrahim Rugova’. / KultPlus.com

Amerikanët pelegrinazh te shtatorja e Nënë Terezës në Nju Jork

Shtatorja e shenjtores Nënë Terezë në qytetin e Bruklinit duket se është kthyer në një vend pelegrinazhi në Nju Jorkun e trazuar me protesta dhe ende të pa çliruar nga pandemia Covid-19.

Besimtarët njujorkez në këto ditë të vështira i janë drejtuar shenjtores shqiptare në platonën e Kishës Saint Anthanasius në Bruklin.

Shtatorja e të shenjtës Nënë Terezë u vendos në qytetin e Bruklin katër vjet më parë me nismën e Organizatës Rrënjëve Shqiptare të drejtuar nga Marko Kepi, dhe të ish senatorit të shtetit të New Yorkut, Marty Golden, me sponsorizimin e një grupi shqiptarësh që siguruan gdhendjen e shtatores

Rreth 2 metra e lartë dhe e derdhur në bronz, ajo peshon rreth 300 kg dhe në bazament ka të shkruar “Nënë Tereza” në anglisht dhe emrin e saj origjinal Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, rrethuar nga nja kopsht me lule te freskta.

Në Bruklin jetojnë më shumë se 20 mijë shqiptarë. / Bota Sot / KultPlus.com

Përurohet shtatorja e Majlinda Kelmendit

Shtatorja e kampiones Olimpike kosovare, Majlinda Kelmendi u përurua sot në vendlindjen e saj, në Pejë.

Përurimin e shtatores e bëri presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos, Marius Vizer, i cili ishte i pranishëm edhe në ceremoninë e Laureatëve 2019, të organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës të enjten.

Majlinda është sportistja e vetme e Kosovës me medalje Olimpike. Ajo fitoi të artën në kategorinë -52 kg të xhudos në Lojërat Olimpike RIO 2016.

Trajneri i saj, Driton Kuka, e kishte konfirmuar në korrik të vitit të kaluar, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, se Federata Botërore e Xhudos ka vendosur t’i ndërtojë statujë Majlinda Kelmendit.

Kuka kishte thënë se “artistët më të njohur në botë janë ftuar për ta punuar statujën e bronztë për Kampionen tonë Olimpike!”.

Përkundër që kjo statujë u ndërtua nga Federata Botërore e Xhudos, Kuka bëri të ditur se ajo do të vendoset në Kosovë dhe kërkoi sugjerime për lokacionin e saktë.

Pikërisht lokacioni ishte bërë problemi kryesor në këtë çështje, pasi që Driton Kuka thoshte se Komuna e Prishtinës s’i ka kthyer atij përgjigje qysh nga vera për lokacionin e statujës së Majlinda Kelmendit. Më vonë u vendos që ajo shtatore të ngrihet në Pejë. / KultPlus.com

Shtatorja e senatorit amerikan Bob Dole së shpejti vendoset në Prishtinë

Ambasadori i SHBA’së në Prishtinë, Philip Kosnett, i ka dorëzuar sot senatorit amerikan Bob Dole një fotografi të shtatores që do të vendoset në Prishtinës së shpejti.

Një lajm të tillë e ka dhënë vetë ambasadori Kosnett përmes një njoftimi në twitter.

“Ishte kënaqësi që t’ia dorëzoja personalisht një foto të shtatores së Senatorit Bob Dole e krijuar nga Luan Mulliqi, e cila do të zbulohet së shpejti në Prishtinë. Njeri i mrekullueshëm”, ka shkruar Kosnett në twitter.

Vendimi për ndërtimin e një shtatore për një prej miqve më të mëdhenj të Kosovës ishte marrë më 22 korrik të vitit të kaluar me rastin e ditëlindjes së senatorit Dole.

Vetë senatori ishte ndjerë jashtëzakonisht i lumtur për lajmin e që kishte marrë rreth ndërtimit të një shtatoreje në Prishtinë.

https://twitter.com/SenatorDole/status/1232060136132399116?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1232060136132399116&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fshtatorja-e-senatorit-amerikan-bob-dole-se-shpejti-vendoset-ne-prishtine%2F

Shtatorja e Majlinda Kelmendit përurohet më 28 shkurt

Shtatorja e kampiones olimpike, Majlinda Kelmendi, do të përurohet më 28 shkurt në ora 11:00. Shtatorja që fillimisht ishte menduar të vendoset në Prishtinë, do të vendoset në qytetin e lindjes së kampiones, në Pejë.

Kjo është bërë e ditur të shtunën për Koha.net nga trajneri i Kosovës në xhudo, Driton Kuka.

Që më 18 korrik të vitit të kaluar Kuka kishte njoftuar se Federata Ndërkombëtare e Xhudos, përkatësisht presidenti i saj Marius Vizer, ka angazhuar artistë të njohur botëror për të punuar shtatore të bronztë për kampionen e xhudos. Federata Botërore ka mbuluar shpenzimet e punimit të shtatores, ndërsa kishte dilema vetëm se ku do të vendosej ajo.

Një prej ideve fillestare ishte që shtatorja të vendosej diku në Prishtinë. Më 15 gusht të vitit të kaluar, Ministri i atëhershëm i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi kishte kërkuar nga Komuna e Prishtinës që të ndajë një lokacion të përshtatshëm për vendosjen e shtatores së Majlindës. Nga Komuna nuk ka pasur përgjigje zyrtare, sipas trajnerit Kuka.

Në dhjetor Kuka njoftoi se shtatorja po vinte në Kosovë dhe se përgjigje nuk kishte ende nga Komuna e Prishtinës. Kështu shtatorja është dërguar në Pejë dhe ajo do të zbulohet më 28 shkurt. Në ceremoninë e zbulimit do të jetë edhe i pari i IJF-së, Vizer, që është mik i madh i Federatës së Xhudos së Kosovës. Vizer do të marr pjesë edhe në ceremoninë e shpalljes së më të mirëve për vitin 2019 nga Komiteti Olimpik i Kosovës, që mbahet më 27 shkurt.

“Vizeri vjen javën tjetër në ceremoni të KOK-ut dhe në përurim të shtatores së Majlindës në Pejë. Kemi vendosur që shtatoren e Majlindës ta vendosim në një park në qytetin tonë. Është një vend i mirë, afër Shtëpisë së Kulturës. Përurimi bëhet më 28 shkurt nga ora 11:00”, ka njoftuar Kuka.

Majlinda Kelmendi është bindshëm sportistja më e mirë shqiptare e të gjitha kohërave. Ka fituar medaljen e artë olimpike në Rio 2016. Ka edhe dy tituj të botës, një medalje të bronztë botërore, plot katër medalje të arta evropiane dhe shumë e shumë suksese të tjera.

Majlinda dhe ekipi i Kosovës në xhudo vlerësohet lartë nga IJF-ja dhe presidenti i saj, Vizer. /KultPlus.com

Shtatorja e Adem Jasharit sot vendoset në Fushë Kosovë

Sot në një ceremoni rasti do të bëhet zbulimi i shtatores së komandantit legjendar Adem Jashari, në Fushë Kosovë.

Ceremonia e zbulimit të shtatores të komandantit legjendar do të mbahet në parkun e qytetit të Fushë Kosovës, saktësisht në rrugën ” Nëna Terezë”, duke filluar nga ora 14.00.

Kjo ngjarje organizohet duke kujtuar rëndësinë e datës 28 Nëntor për kombin shqiptar. / KultPlus.com

Vihet gurthemeli për ndërtimin e shtatores së Adem Demaçit

Është vënë gurthemeli për ndërtimin e shtatores së veprimtarit Adem Demaçi.

“Para një viti, Kosova u nda nga njeriu i saj, që shkriu plot 28 vjet të jetës së tij duke e menduar lirinë. Ademi ishte mendimtar. 10 mijë ditë prapa hekurave nuk i konsideroi të humbura, por ditë pune për Kosovën. Burgu për idealistin Adem Demaçi ishte vendi i tij i punës”, kështu tha Ramush Haradinaj, i cili ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit të Kosovës, në ceremoninë e vënies së gurthemelit për ndërtimin e shtatores së veprimtarit dhe simbolit të rezistencës së çështjes kombëtare, Adem Demaçi.

Fillimisht, Haradinaj bëri homazhe pranë varrit të veprimtarit dhe simbolit të rezistencës së çështjes kombëtare, Adem Demaçi, me rastin e njëvjetorit të ndarjes nga jeta.

Haradinaj, me rastin e vënies së gurthemelit për ndërtimin e shtatores së Adem Demaçit tha se, sot një vit bota u nda nga njeriu që guxoi të krijojë liri për popullin e tij të robëruar.

“Pa fjalën e tij, që rrezatonte shpresë, njerëzit vështirë do të rreshtoheshin me lëvizjen e rezistencës dhe liria e Kosovës do të ishte vetëm ëndërr”, tha Haradinaj, duke shtuar se atij iu ndalua fjala, duke luftuar një jetë për lirinë e saj.

“Para një viti, Kosova u nda nga njeriu i saj, që shkriu plot 28 vjet të jetës së tij duke e menduar lirinë. Ademi ishte mendimtar. 10 mijë ditë prapa hekurave nuk i konsideroi të humbura, por ditë pune për Kosovën. Burgu për idealistin Adem Demaçi ishte vendi i tij i punës”, tha Haradinaj.

Kryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politik, Hydajet Hyseni, tha se sot na ka bashkuar Adem Demaçi, sikur na ka bashkuar edhe në të kaluarën brez pas brezi.

“Baca Adem tash e tutje do të flas edhe në bronz dhe do të japë mesazhe siç ka dhënë brez pas brezi”, tha Hyseni.

Në emër të familjes, djali i Adem Demaçit, Shqiptar Demaçi, falënderoi të gjithë bashkëveprimtarët për nderimin që po i bëjnë Adem Demaçit. / KultPlus.com


Shtatorja e Nënë Terezës vendoset në Rijekë të Kroacisë

Shtatorja e Nënë Terezës, me gjatësi 161 cm, është vendosur ditët e fundit në kishën e Shën Marisë në Trsat të Rijekës, në Kroaci.

Lajmi u bë i ditur nga ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko. Në ceremoninë e përurimit të kësaj shtatoreje, të organizuar nën kujdesin e deputetes së Parlemantit të Kroacisë, Ermina Lekaj Prljaskaj, ishin të pranishëm bashkatdhetarë nga të gjitha trevat shqiptare.

Duke e cilësuar këtë ditë shumë të veçantë, një fitore të madhe shpirtërore për gjithë kombin shqiptar, Prljaskaj u shpreh se ” këtë arritje e kemi të përbashkët. Së bashku e kemi arritur dhe do të jemi gjithmonë të fortë”.

Skulptori i statujës, Gëzim Muriqi tha se “e kam realizuar këtë shtatore me shumë përkushtim. Jam shumë i lumtur, që Nënë Tereza, do të jetë për jetë në këtë vend, sepse ky vend ka pasur e do të ketë veprimtar të dëshmuar të çështjes kombëtare”.

Kisha e Shën Marisë në Trsat të Rijekës është vizituar edhe nga Nënë Tereza para disa viteve, si dhe Gjon Pali i II-të.

Organizatorët e këtij aktiviteti janë: Bashkësia e pakicës shqiptare në PBM, Ipeshkëvija e Rijekës – Kisha e shenjtë e Shën Marijes në Trsat, Këshilli i pakicës shqiptare në PBM, Këshilli i pakicës shqiptare të Qytetit të Rijekës, Këshilli i pakicës shqiptare të Qytetit të Crickvenicës. /ata

Sot në Lipjan përurohet shtatorja e Adem Jasharit

Shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari do të përurohet sot në Lipjan.

Me këtë rast do të përurohet edhe Sheshi “Adem Jashari”.

Po ashtu do të ketë edhe një program festiv në shënimin e Ditës së Flamurit – 28 Nëntorin, daljen në skenë të UÇK-së dhe ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari./ KultPlus.com

Shtatorja e Hasan Prishtinës vendoset sot në Vushtrri

Në Vushtrri në vendlindjen e patriotit dhe atdhetarit të shquar Hasan Prishtina, pritet të arrij sot shtatorja e tij e skalitur në Shqipëri.

Shtatorja që është punuar nga mjeshtri Idriz Balani, është paralajmëruar të mbërrij diku rreth orës 10:00 ndërsa në këtë ceremoni do të marrin pjesë kryetari i Komunës së Vushtrrisë Bajram Mulaku dhe liderë partiakë e shumë qytetarë.
Kjo shtatore do të vendoset përkohësisht para objektit të ri të komunës.

Objekti i ri i Komunës së Vushtrrisë i cili po financohet nga Bashkimi Evropian, pritet të përfundoj së shpejti, e pastaj do të rrënohet objekti i vjetër i komunës, aty ku edhe do të bëhet Sheshi ‘Hasan Prishtina’ dhe shtatoren e tij, shkruan Viciana.info. / KultPlus.com

Shtatorja e Idriz Seferit në përfundim e sipër, përurohet më 28 nëntor (FOTO)

Shtatorja e Idriz Seferit, tashmë është duke u skalitur në bronz, shkruan KultPlus.

Për këtë ka shkruar edhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, i cili ka treguar se kjo shtatore është në gjatësi prej 3.8 metra.

“Më 28 Nëntor kolosin e Karadakut do ta vendosim përballë Agim Ramadanit dhe do të jetë festë e dyfishtë për gjilanasit dhe shqiptarët kudo. Krenar! LH”, ka shkruar tutje, Haziri./ KultPlus.com