Adele është vërtetë mbretëreshë e muzikës

Këngëtarja e njohur dhe shumë e suksesshme, Adele, është emëruar artistja britanike më fitimprurëse e shekullit 21, dhe albumi i saj me titull “21” është shpallur albumi më i shitur.

Superylli nga Londra e ka mbajtur titullin e artistes më fitimprurëse nga viti 2000, duke i mundur këngëtaret e njohura, si Pink, Madonna, Beyonce, Britney Spears, Lady Gaga, Dido, Amy Winehouse, Rihanna Kylie Minogue, të cilat renditen në topdhjetëshen e kësaj liste.

Prej fillimit të këtij mijëvjeçari, artistet e dhjetëshes së parë të kësaj liste kanë arritur që së bashku, t’i shesin 72 milionë albume në Britani të Madhe.

Ylli i hitit “Hello”, Adele, e prekë edhe suksesin tjetër me albumin e vitit 2011, “21”, i cili renditet i pari në listën e albumeve më të shitura në Britani të Madhe, nga vitin 2000 deri më sot. Edhe albumet tjerë të këngëtares, “25” dhe “19”, janë pjesë e kësaj liste dhe pozicionohen në vendin e tretë dhe të nëntë.

6 javë më parë, këngëtarja shumë e dashur për publikun, e shënoi dhjetë vjetorin e lansimit të albumit “21”, dhjetë vjet pas lansimit të tij.

“Kurrë nuk e kisha menduar! Gëzuar dhjetë vjetorin miku im. Është çmenduri fakti sa pak më kujtohet nga kjo përvojë, dhe si ndihesha para një dekade. Por, ju falënderojë të gjithëve nga brendësia e zemrës që më keni pranuar në jetët tuaja, dhe më keni lejuar të jem kolonë zanore e disa momenteve të rëndësishme për ju”, kishte shkruar Adele në Instagramin e saj.

Albumi i cili u publikua anembanë botës në janar të vitit 2011, e vulosi statusin e Adeles si këngëtarja më fitimprurëse në botë falë hiteve të tilla, si “Someone Like You” dhe “Rolling The Deep”.

Ndërkohë adhuruesit e këngëtares së famshme, janë në pritje të lansimit të albumit të saj të ri, i cili vjen pas atij të vitit 2015, me titull “25”.

Ende nuk ka datë të saktë të lansimit të këtij incizimi të shumëpritur nga fansat e Adeles, edhe pse në tetor të vitit të kaluar, ajo la të nënkuptohet se ka mundësi që albumi të publikohet gjatë vitit 2021. / KultPlus.com

Albumi i ri i Adeles do të jetë ndryshe nga ata të mëparshmit

Albumi i katërt i Adele nuk do të fokusohet në divorcin e saj nga ish-bashkëshorti Simon Konecki.

Ky do të jetë albumi i parë i Adeles në gjashtë vitet e fundit i cili pritet të lëshohet në treg gjatë këtij viti.

Thuhet se albumi do të tingëllojë ndryshe nga albumet e saj të mëparshme të cilat kanë në përmbajtje vetëm këngë për romancën dhe zemrat e thyera.

Një burim i ka thënë “The Sun” se “tekstet për zemrat e thyera i kanë ndihmuar Adeles në të kaluarën që të thyejë rekorde mirëpo tani gjithçka do të jetë ndryshe”.

Sipas burimit, Adele dhe Simon janë të pajtimit që ata duhet ta mbrojnë djalin e tyre Angelo dhe se për këtë arsye këngëtarja e famshme nuk do të përfshijë divorcin e tyre në këtë album. /Koha/ KultPlus.com

Adele e shënoi dhjetë vjetorin e lansimit të albumit “21”

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Adele, ka reflektuar mbi albumit të saj të dytë muzikor me titull “21”, dhjetë vjet pas lansimit të tij.

“Kurrë nuk e kisha menduar! Gëzuar dhjetë vjetorin miku im. Është çmenduri fakti sa pak më kujtohet nga kjo përvojë, dhe si ndihesha para një dekade. Por ju falënderojë të gjithëve nga brendësia e zemrës, që më keni pranuar në jetët tuaja dhe më keni lejuar të jem kolonë zanore e disa momenteve të rëndësishme për ju”, kishte shkruar Adele në Instagramin e saj.

Albumi i cili u publikua anembanë botës në janar të vitit 2011, e vulosi statusin e Adeles si këngëtarja më fitimprurëse në botë falë hiteve të tilla, si “Someone Like You” dhe “Rolling The Deep”.

Incizimi i kryesoi toplistat muzikore të albumeve më të mira në më shumë se 30 kontinente, dhe u shndërrua në albumin më të shitur në botë për vitin 2011 dhe 2012.

“21” po ashtu vazhdon të jetë albumi i katërt më i shitur në historinë e muzikës, dhe albumi më i shitur i shekullit 21 në Britani të Madhe.

Ndërkohë adhuruesit e këngëtares së famshme, janë në pritje të lansimit të albumit të saj të ri, i cili vjen pas atij të vitit 2015, “25”. / KultPlus.com

Beyonce dhe Adele paralajmërojnë bashkëpunimin e shumëpritur

Dy prej emrave më të njohur në glob duket se do të sjellin dhuratën e shumëpritur për fansat e tyre.

Bëhet fjalë për Adele dhe Beyonce, të cilat prej vitesh kanë qenë nën shënjestrën e pyetjeve rreth një bashkëpunimi mes tyre, duke qenë se dashuria e Adele për këngëtaren e “Formation” është treguar disa herë dhe e anasjellta.

Mirëpo, koha e publikimit po afrohet.

Fillimisht, kanë qenë producentët e Grammy Aëards, të cilët kanë konfirmuar se Adele do të jetë prezente në ceremoni, por edhe Beyonce do të performojë në 31 janar.

Sakaq, burime pranë dyshes tregojë se dyshja kanë gati këngën dhe videon, por jo vetëm. Ato kanë regjistruar edhe një performancë virtuale që do të transmetohet gjatë ceremonisë së Grammys më 31 janar. / KultPlus.com

Adele fitoi 5 milionë euro këtë vit pa publikuar asnjë këngë të re

Këngëtarja e njohur Adele fitoi rreth 5 milionë euro gjatë vitit 2020 edhe pse gjatë 12 muajve nuk nxorri asnjë këngë të re.

32-vjeçares i duhet të përballet me një ulje të ndjeshme të fitimeve të saj pasi vetëm një vit më parë ajo fitoi plot 15 milionë euro.

Ylli i muzikës vlerësohet të ketë një pasuri prej 150 milionë eurosh falë albumeve të saj dhe turit të vitit 2016-2017 që sjell ende para. / KultPlus.com

Adele kritikohet për pikën komike ku trajton burrat afrikan si lodra seksi

Adele është kritikuar për një pikë komike që transmetoi gjatë paraqitjes së saj në SNL gjatë fundjavës, e cila është quajtur “ofenduese” nga shikuesit.

Në këtë pikë komike, Adele tallet me turizmin seksual në Afrikë, duke luajtur një anëtare të Bordit Turistik Afrikan i cili inkurajon gratë të fluturojnë në kontinent për të bërë seks me burra Afrikanë.

Adele portretizon një grua të divorcuar në moshë të mesme, e cila kishte udhëtuar në Afrikë për seks me një pjesëtar të një fisi tribal.

Në piken komike, Adele dhe humoristja Kate McKinnon inkurajojnë gratë të vizitojnë Afrikën për peizazhin e saj të bukur.

M një perëndim dielli të bukur plazhi në prapavijë, ato thonë: “Dielli, flladi, oqeanet, malet, në Afrikën e bukur”.

Ndërsa Kate thotë “dëshmitari i mrekullisë, arratisjes, historisë” një burrë i zi pa këmishë ecën nëpër ekran në krahët e një gruaje të vjetër të bardhë.

“Plazhet me rërë. Bambu masive”, thotë Adele.

Adele mezi i mban qeshjet ndërsa pika luhet.

Një shikues komentoi: “Po e shijoja performancën deri kur nisën  komentet dhe burrat me ngjyrë që mbanin gratë e bardha në krahë … nuk mund të vazhdoja t’a shihja dhe mendoj që është raciste “.

Një tjetër tha: “Përdorimin e burrave të zinj si lodra seksi njerëzore është shumë”./ Insajderi/ KultPlus.com

Adele befason, për herë të parë ngjitet në skenë me një pamje krejt ndryshe (VIDEO)

Adele është rikthyer në një nga spektaklet më të famshme amerikane, Saturday Night Live”, pas 5 vitesh, por këtë herë me një ndryshim drastik në pamje. Këngëtarja prezantoi spektaklin dhe nuk ngruoi të bënte shaka për rënien e saj nga pesha e pamjen e re.

“E di që dukem shumë, shumë ndryshe nga hera e fundit kur më keni parë. Por në fakt, për shkak të të gjitha kufizimeve të COVID, duhej të udhëtoja lehtë dhe munda të sillja vetëm gjysmën time. Dhe kjo është gjysma që zgjodha”, u shpreh këngëtarja.

Adele tha se albumi i saj nuk ka përfunduar ende dhe se nuk e mendonte se do mund të këndonte e të prezantonte në të njëjtën kohë, por ajo ja doli mbanë më së miri. Kjo ishte hera e parë që këngëtarja shfaqej në një televizion amerikan, që nga viti 2017-të për çmimet “Grammy”.

Prandaj paraqitja e saj ishte shumë e veçantë, sepse që nga ajo kohë Adele ka ndryshuar shumë dhe kështu tregoi se nuk është e vërtetë që nuk do të shfaqet më në asnjë spektakël televiziv.

“Hello” nga Adele, një nga kryeveprat e muzikës bashkëkohore (VIDEO)

Adele është njëra nga këngëtaret më të njohura në botë, shkruan KultPlus.

E lindur në Totenham të Anglisë, Adele, arriti majat e famës me këngët si “Rolling in the deep”, “Someone like you”, “Hello” e të tjera.

Me zërin unik dhe tekstet e bukura që flasin për dashurinë, trishtin, jetën, ajo është bërë e dashur për publikun dhe qëndron në vendet e para të toplistave.

Më poshtë kënga e njohur botërisht “Hello”. /KultPlus.com

Rrugëtimi i Adele drejt arritjes së majave të muzikës botërore

Karriera e saj profesionale, që filloi në vitin 2008, i ka ofruar 86 çmime, përfshirë 10 “Grammy” dhe një “Oscar”. Ajo konsiderohet si një nga këngëtaret më të mira në botë, shkruan KultPlus.

Adele lindi më 5 maj të vitit 1988. Ajo u rrit fillimisht nga babai i saj nga Uellsi dhe nëna nga Anglia, por më pas babai e la në moshë të re.

Adele e ka pëlqyer gjithnjë muzikën. Teksa rritej, ajo preferonte shumë të dëgjonte disa nga artistët kryesorë të muzikës pop, si për shembull Destiny’s Child dhe Mary J. Blige, por për nga natyra anoi te muzika xhaz dhe zëri i Ella Fitzgerald.

Në vend të shkollimit publik, kur ajo mbushi moshën, e ëma e regjistroi në Shkollën për Artet e Performuara dhe Teknologjinë – një shkollë që e ndihmoi shumë në formësimin e karrierës. Amy Winehouse gjithashtu shkoi në atë shkollë për një periudhë kohore.

Kur ishte në atë shkollë, Adele krijoi tri këngë të saj për një projekt mësimor. Më vonë ajo i postoi këngët në profilin e saj në “MySpace”. Këngët u përhapën në internet dhe me kalimin e kohës ato u panë nga ekzekutivët e kompanisë së regjistrimeve XL. Ata u befasuan!

Pasi mbaroi shkollën, XL nënshkroi me të një kontratë.

Sapo u bë një artiste profesioniste, Adele filloi nga puna për të arritur suksesin. Ajo publikoi albumin e saj të parë, të titulluar “19” në vitin 2008.

Albumi pati një pritje të pabesueshme nga publiku! Njerëzit u mahnitën nga zëri i saj i fuqishëm dhe i ëmbël. Albumi u bë shumë i njohur në SHBA dhe Europë.

Pas publikimit të “19”, Adele u shfaq në emisionin shumë të njohur amerikan “Saturday Night Live” dhe performoi atje këngët e saj. Përpara daljes në këtë program, albumi i saj renditej i 40-i në i Tunes dhe më pas shkoi në vendin e parë.

Çmimet “Grammy” në vitin 2009 ishin të mëdha për Adele. Ajo i forcoi themelet e suksesit të saj duke fituar çmimin për artistin më të mirë të ri dhe albumin më të mirë pop.

Pas suksesit të madh të albumit të parë, Adele e dinte se duhej ta pasonte dhe të mos i zhgënjente fansat. Ajo publikoi në vitin 2011 albumin “21”, që pati shumë prej hiteve të saj aktuale. Ajo shiti mbi 300 mijë kopje në javën e parë.

Këngët “Rolling in The Deep” dhe “Someone Like You” u klasifikuan në pesë këngët më të mira të “Billboard Hot 100”.

Adele dominoi edhe një herë çmimet “Grammy” të vitit 2012. Ajo fitoi në total gjashtë çmime, për çdo këngë për të cilën u nominua. Pas dominimit në “Grammy”, Adele publikoi një këngë të titulluar “Skyfall” në vitin 2012 për filmin më të ri James Bond me të njëjtin emër.

“Yahoo” ka vlerësuar se për vitin 2013 pasuria e saj ishte 55 milionë dollarë, ndaj largimi i përkohshëm nga muzika nuk i dëmtoi financat e saj. /KultPlus.com

“Hello” nga Adele, një nga kryeveprat e muzikës bashkëkohore (VIDEO)

Adele është njëra nga këngëtaret më të njohura në botë, shkruan KultPlus.

E lindur në Totenham të Anglisë, Adele, arriti majat e famës me këngët si “Rolling in the deep”, “Someone like you”, “Hello” e të tjera.

Me zërin unik dhe tekstet e bukura që flasin për dashurinë, trishtin, jetën, ajo është bërë e dashur për publikun dhe qëndron në vendet e para të toplistave.

Më poshtë kënga e njohur botërisht “Hello”. /KultPlus.com

“When We were young” nga Adele (VIDEO)

Këngëtarja britianike Adele ka sjellur dhe vazhdon të sjell vazhdimisht super hite në skenën botërore të muzikës. Ajo ka filluar të këndoj vetëm pasi ishte divorcuar nga burri i saj, dhe njëra nga gazetat britanike me sartirë shkruante se nëse Adele nuk do të divorcohej ajo do të mbetej një shtëpiake dhe bota e muzikës do ta kishtë një yll më pak.

Adele njihet për performancat e saj live të cilat rëndom nuk janë të bazuara krejtësisht në performanca pompoze dhe të zhveshura, por në zërin e saj magjik.

“When We were Young” është njëra nga këngët e saj të pavdekshme e cila ka marrur miliona klikime dhe vazhdon të dëgjohet edhe sot.

“When We Were Young”

Everybody loves the things you do
From the way you talk to the way you move
Everybody here is watching you
‘Cause you feel like home
You’re like a dream come true

But if by chance you’re here alone
Can I have a moment before I go?
‘Cause I’ve been by myself all night long
Hoping you’re someone I used to know

You look like a movie
You sound like a song
My God, this reminds me
Of when we were young

Let me photograph you in this light
In case it is the last time
That we might be exactly like we were
Before we realized
We were sad of getting old
It made us restless
It was just like a movie
It was just like a song

I was so scared to face my fears
Nobody told me that you’d be here
And I swear you moved overseas
That’s what you said, when you left me

You still look like a movie
You still sound like a song
My God, this reminds me
Of when we were young

Let me photograph you in this light
In case it is the last time
That we might be exactly like we were
Before we realized
We were sad of getting old
It made us restless
It was just like a movie
It was just like a song

When we were young
When we were young
When we were young
When we were young

It’s hard to admit that
Everything just takes me back
To when you were there
To when you were there
And a part of me keeps holding on
Just in case it hasn’t gone
I guess I still care
Do you still care?

It was just like a movie
It was just like a song
My God, this reminds me
Of when we were young

When we were young
When we were young
When we were young
When we were young

Let me photograph you in this light
In case it is the last time
That we might be exactly like we were
Before we realized
We were sad of getting old
It made us restless
Oh I’m so mad I’m getting old
It makes me reckless
It was just like a movie
It was just like a song
When we were young

Fansat e Adeles të bindur që këngëtarja e ka shtyrë lansimin e albumit të ri

Ylli britanik i muzikës, Adele, besohej se planifikonte ta lansojë albumin e saj të katërt të incizuar në studio, kah fundi i këtij viti, kjo pasi u kishte thënë të ftuarve në dasmën e një mikut të saj, që mund ta presin një album të ri në muajin shtator. Por tani, adhuruesit e këngëtares së famshme, janë të shqetësuar se do të duhet të presin edhe një vit për t’i dëgjuar këngët e reja të idhullit të tyre.

Producentët muzikor, Babyface dhe Teddy Roley, e kishin realizuar një betejë të drejtpërdrejt në Instagram, ku secili i kishte performuar nga 3 këngë, para se transmetimi të ndërpritej për shkak të problemeve teknike, dhe me këtë rast Adele e kishte postuar një koment ku thuhej: “Mos u çuditni, është viti 2020 – do të thotë nuk kemi mundësi për ta marrë atë që duam.”

Dhe pikërisht ky koment i këngëtares, ka bërë që fansat e saj të fillojnë të kenë dyshime se ajo e ka shtyrë lansimin e albumit të ri për vitin 2021, transmeton Koha.

Edhe pse ylli i baladave nuk e ka konfirmuar këtë lajm, adhuruesit e saj po spekulojnë se ajo do t’i bashkohet listës së artistëve të cilët i kanë shtyrë lansimet e projekteve të tyre, si pasojë e pandemisë së koronavisurit.

Në janar të vitit 2020, menaxheri i kantautores së njohur britanike e kishte konfirmuar lajmin se Adele do të lansojë muzikë të re gjatë këtij viti.

Për revistën “Music Week”, Jonathan Dickins kishte deklaruar se këngëtarja më në fund ka vendosur ta publikojë albumin e radhës, pas incizimit tejet të suksesshëm të vitit 2015 me titull, “25”.

Hera e fundit që këngëtarja shumë e dashur për publikun mbarë botëror na bëri të kuptojmë se shumë shpejtë pritet të sjellë muzikë të re, ishte në maj të vitit të kaluar për ditëlindjen e saj të 31-të.

“I mbusha 31-vjet falë zotit. Viti i kaluar më ka sfiduar tej mase por po e përballoj sa më mirë që është e mundur dhe po provoj tej mase të adaptohem. Për herë të parë në një dekadë, jam e gatshme ta ndjejë botën përreth dhe të qëndroj kokë lartë. Albumi i ri me titull “30” mund të publikohet së shpejti dhe për inatin tuaj, do të përmbajë muzikë krejt ndryshe nga ajo që jeni mësuar,” kishte shkruar duke bërë shaka Adele.

Gjatë vitit 2019, kantautorja e njohur për baladat e dashurisë, “Someone Like You” dhe “Hello”, e bëri publik lajmin se është ndarë nga bashkëshorti, Simon Konecki. Çifti kishte shtatë vjet lidhje dhe besohet se dashurinë e kishin kurorëzuar me martesë në vitin 2017. Adele, e cila njihet për ruajtën e privatësisë, dhe ish-bashkëshorti i saj Konecki, e kanë një fëmijë së bashku.

“Someone like you” nga Adele (VIDEO)

Këngëtarja britianike Adele ka sjellur dhe vazhdon të sjell vazhdimisht super hite në skenën botërore të muzikës. Ajo ka filluar të këndoj vetëm pasi ishte divorcuar nga burri i saj, dhe njëra nga gazetat britanike me sartirë shkruante se nëse Adele nuk do të divorcohej ajo do të mbetej një shtëpiake dhe bota e muzikës do ta kishtë një yll më pak.

Adele njihet për performancat e saj live të cilat rëndom nuk janë të bazuara krejtësisht në performanca pompoze dhe të zhveshura, por në zërin e saj magjik.

“Someone like you” është njëra nga këngët e saj të pavdekshme e cila ka marrur miliona klikime dhe vazhdon të dëgjohet edhe sot.

I heard that you’re settled down
That you found a girl and you’re married now.
I heard that your dreams came true.
Guess she gave you things I didn’t give to you.

Old friend, why are you so shy?
Ain’t like you to hold back or hide from the light.

I hate to turn up out of the blue uninvited
But I couldn’t stay away, I couldn’t fight it.
I had hoped you’d see my face and that you’d be reminded
That for me it isn’t over.

Never mind, I’ll find someone like you
I wish nothing but the best for you too
Don’t forget me, I beg
I’ll remember you said,
“Sometimes it lasts in love but sometimes it hurts instead,
Sometimes it lasts in love but sometimes it hurts instead”

You know how the time flies
Only yesterday was the time of our lives
We were born and raised
In a summer haze
Bound by the surprise of our glory days

I hate to turn up out of the blue uninvited
But I couldn’t stay away, I couldn’t fight it.
I’d hoped you’d see my face and that you’d be reminded
That for me it isn’t over.

Never mind, I’ll find someone like you
I wish nothing but the best for you too
Don’t forget me, I beg
I’ll remember you said,
“Sometimes it lasts in love but sometimes it hurts instead.”

Nothing compares
No worries or cares
Regrets and mistakes
They are memories made.
Who would have known how bittersweet this would taste?

Never mind, I’ll find someone like you
I wish nothing but the best for you
Don’t forget me, I beg
I’ll remember you said,
“Sometimes it lasts in love but sometimes it hurts instead”.

Never mind, I’ll find someone like you
I wish nothing but the best for you too
Don’t forget me, I beg
I’ll remember you said,
“Sometimes it lasts in love but sometimes it hurts instead,
Sometimes it lasts in love but sometimes it hurts instead.”

Albumi i ri nga Adele po vjen në shtator

Adele po sjell më në fund një album me këngë të reja.

Këngëtarja e mirënjohur, Adele po planifikon ta lansojë albumin e ri në shtator.

Lajmin e konfirmoi ajo gjatë vikendit ku po performonte në dasmën e mikes së saj.

Derisa po fliste në skenë, artistja e mirënjohur u shpreh “prisni albumin tim në shtator”

Muajin e kaluar, menaxheri i Adele konfirmoi se ajo do ta publikojë këngën e radhës këtë vit.

Albumi i fundit i artistes britanike është ai me titullin “25”, album ky shumë i suksesshëm që u shpall edhe ‘albumi i vitit’ në Grammy 2017. / KultPlus.com

https://twitter.com/PopCrave/status/1229104775888867329?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229104775888867329&ref_url=https%3A%2F%2Fpublish.twitter.com%2F%3Fquery%3Dhttps%253A%252F%252Ftwitter.com%252FPopCrave%252Fstatus%252F1229104775888867329%26widget%3DTweet

Adele i rikthehet muzikës pas një pauze pesë vjeçare

Këngëtarja britaneze me famë botërore, Adele, prej pesë vitesh nuk ka qenë aktive në skenën muzikore, shkruan KultPlus.

Adele njihet për muzikën dhe tekstet e e veçanta të saj, të cilat preknin në zemrën e adhuruesve të shumtë të këngëtares.

Menaxherët e saj, për Daily Mail kanë bërë të ditur se këtë vit, Adele do të rikthehet me një album të ri muzikor.

Edhe një vit më parë u përfol se këngëtarja do të publikojë një album të ri, mirëpo vetëm tash së fundi është konfirmuar një gjë e tillë.

Adele njihet për hitet e saj si ”Someone like you”, ”Rolling in the deep”, ”Sky fall”, ”When we were young” etj. / KultPlus.com

Beyonce dhe Adele, divat e muzikës po vijnë me një super bashkëpunim

Përderisa fansat e dy këngëtarëve më të mëdha të kohës sonë, po prisnin që ato të publikonin këngët e tyre ndaras, dyshja po vijnë me një këngë së bashku.

Tekstshkruesi dhe producenti i ”OneRepublic”, Ryan Tedder, një intervistë të realizuar tash së fundi në Neë York City, deklaroi se dy fituesit e Grammy nuk kanë regjistruar vetëm një këngë së bashku por, ato e kanë bërë një këngë që do të shfaqet në vazhdimin e plotë nga grupi pop, shkruan KultPlus.

Ai poashtu tha se kjo është këngë e grupit ‘One Republic’, në të cilën merr pjesë edhe Chris Martin i ‘Coldplay’ me piano.

Ryan Tedder, pohoi se kjo ndoshta edhe mund të jetë njëra ndër hitet më të mëdha të kohës./KultPlus.com

Linku i intervistës së plotë:

https://twitter.com/Z100NewYork/status/1178042690702921728?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1178042690702921728&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fdivat-e-muzikes-adele-dhe-beyonce-bashke-ne-nje-kenge%2F

Adele dhe zëri i saj magjik

Këngëtarja britianike Adele ka sjellur dhe vazhdon të sjell vazhdimisht super hite në skenën botërore të muzikës. Ajo ka filluar të këndoj vetëm pasi ishte divorcuar nga burri i saj, dhe njëra nga gazetat britanike me sartirë shkruante se nëse Adele nuk do të divorcohej ajo do të mbetej një shtëpiake dhe botëe muzikës do ta kishtë një yll më pak.

Adele njihet për performancat e saj live të cilat rëndom nuk janë të bazuara krejtësisht në performanca pompoze dhe të zhveshura, por në zërin e saj magjik.

“Somone like you” është njëra nga këngët e saj të pavdekshme e cila ka marrur miliona klikime dhe vazhdon të dëgjohet edhe sot.

“Hello” është një hit tjetër i lasnuar së vonshmi, ku Adele me zërin e saj dhe thjeshtësinë e saj i ka dhururar botës artistike edhe një vepër të mrekullueshme.

“Set fire to the rain” është një hit i hershëm i Adeles, njëra nga këngët më të vlerësuara që ka realizuar artistja britanike e cila ka qenë ndër këngët më të dëgjuara të kohës.

Përndryshe, Adele vazhdon të jetë produktive në jetën artistike si dhe njëherit, Adele, është njëra nga artistet e rralla me famë botërore që nuk njihet për skandale seksuale apo për varësi nga substanca narkotike, si ndodh zakonisht me këngëtare të niveleve të tilla. /KultPlus.com

Në 31 vjetorin e lindjes, Adele paralajmëron albumin e ri

Këngëtarja e njohur botërore, Adele, dje (e diel, 5 maj) e ka festuar ditëlindjen e 31-të. Ajo e ka festuar ditëlindjen e saj të parë që prej ndarjes nga bashkëshorti Simon Konecki dhe njëkohësisht paralajmëroi edhe albumin e ri.

Përmes një postimi të publikuar në llogarinë e saj Instagram, këngëtarja ka folur për jetën e saj përgjatë këtyre viteve.

“Unë jam 31 vjeçe… faleminderit Zot. 30 ishin shumë të vështira. Nuk ka rëndësi sa gjatë jemi këtu, por jeta është e komplikuar ndonjëherë”.

“Kam ndryshuar shumë në vitet e fundit të martesës dhe jam duke ndryshuar sërish. 31 do të jetë e madhe dhe jam duke munduar të kaloj vetëm në veten time”.

“Bëhu e mire me veten tendë, me njerëzit, ne jemi të gjithë humanë. Mëso të duash së pari veten tënde…”, ka shkruar ndër të tjerash Adele.

Kujtojmë që në vitin 2015, këngëtarja e lansoi albumin e saj të suksesshëm, ndërsa tani nuk ka zbuluar detaje më të hollësishme rreth albumit të radhës. /Telegrafi/ KultPlus.com

‘Jeta është shumë më e lehtë, nëse nuk e përfshin të kaluarën tek e tashmja’

Disa thënie nga këngëtarja e njohur Adele.

“Jini të guximshëm dhe të patrembur. Duhet të dini se, edhe nëse po bëni diçka të gabuar, po e bëni atë për një arsye të mirë”.

“Jeta është shumë më e lehtë, nëse nuk e përfshin të kaluarën tek e tashmja”.

“Nuk ka rëndesi se si dukeni, rëndësi ka që të ndiheni të lumtur me veten tuaj”.

“Kam mësuar se gjëja kryesore në jetë, është se ti do të marrësh gjithmonë aq sa do të japësh”.

“Unë nuk këndoj për sytë, por për veshët e njerëzve”.

“Nuk mendoj se të jesh i trishtuar është gjithmonë shkatërruese. Mund të jetë mjaft lartësuese dhe e gëzueshme. Ndonjëherë ju duhet të lejoni veten të jeni të trishtuar në mënyrë që të ecni përpara”.

“Nëse një mashkull ju fishkëllen, mos e ktheni kokën. Ju jeni një femër, jo një qen”.

“Përpara se të më gjykosh, vishi këpucët e mia dhe ec në rrugën që kam ecur unë. Provo lotët e mi, ndieje dhimbjen time, pengohu në çdo gur, në të cilin jam penguar edhe unë… Dhe vëtëm atëherë më trego se si duhet ta jetoj jetën time”.

“Nuk kam dashur kurrë që të dukem si modele nëpër revista. Unë përfaqësoj shumicën e grave dhe jam shumë krenare për këtë”.

“Nuk do të lejoj askënd të më rrijë aq pranë, sa të mund të më lëndojë”./bota.al/ KutlPlus.com

Adele, më e pasura e artistëve anglezë nën 30 vjeç

Me gati 170 milionë euro, Adele mbanë edhe për vitin 2018, titullin e yllit më të pasur nën 30 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar.

Këngëtarja e hitit “Hello” mban pozicionin e saj në krye të renditjes së hartuar nga revista “Heat” për të tretin vit radhazi. Ndërsa në vendin e dytë dhe te tretë renditen respektivisht Ed Sheeran dhe Daniel Radcliffe.

Përkundër profilit të ulët të mbajtur që nga fundi i turneut botëror verën e kaluar dhe asnjë album të ri të publikuar, Adele ishte po aq e aftë të mblidhte paratë: në vitin 2017 ajo mblodhi mbi 10 milionë euro nga shitjet rekord, ndërsa nga turneu fitoi 47 milionë euro.

Ed Sheeran është ngjitur në vendin e dytë nga vendi i tretë në vitin 2017. Këngëtari 27-vjeçar ka rritur pasurinë e tij nga 65 milionë euro në vitin 2017 në 105 milionë në sajë të fitimeve të larta nga albumi i tij i tretë (6 milionë kopje të shitura dhe të numëruara) dhe shitja e biletave për turneun e tij botëror, që i dhanë atij mbi dy milionë euro.

Daniel Radcliffe arrin në vendin e tretë për herë të parë, me një pasuri prej rreth 97 milion euro, shumica e të cilave janë mbledhur falë rolit të tij në sagën e “Harry Potter”.

Ndërsa këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora renditet në vendin e 17-të.

Kjo është lista e plotë e artistëve më të pasur në Mbretërinë e Bashkuar;

1. Adele, 30,
2. Ed Sheeran, 27,
3. Daniel Radcliffe, 29,
4. Harry Styles, 24,
5. Emma Watson, 28,
6. Little Mix
7. Niall Horan, 25,
8. Louis Tomlinson, 26,
9. Liam Payne, 25,
10. Zayn Malik, 25,
11. Rupert Grint, 30,
12. Sam Smith, 26,
13. Aaron Taylor-Johnson, 28,
14. Cara Delevingne, 26,
15. Winston Marshall, 30,
16. Rita Ora, 27,
17. Jessie J, 30,
18. The xx
19. Jack Whitehall, 30,
20. Nicholas Hoult, 28./ ATSH/ KultPlus.com

Adele në bisedime për rolin e parë si aktore

E vlerësuar aktualisht si njëra ndër këngëtaret më të mira në botë, Adele pritet ti hyjë së shpejti një profesioni tjetër.

Ajo është në bisedime me drejtuesit e kompanisë që do të ribëjë filmin Oliver, i bazuar në novelën Oliver Twist të shkrimtarit Charles Dickens.

Asaj i është ofruar mundësia të luajë rolin e Nancy, një prostitute të dashuruar në Bill Bill Sikes.
“Do të ishte një rol i rëndësishëm për të dhe ajo po e vlerëson seriozisht këtë mundësi”, ka thënë një burim i afërt me këngëtaren për tabolidin The Sun.

“Ajo flet për Angleon (të birin) si prioritet numër një në jetën e saj dhe e sheh këtë rol si diçka që edhe ai do ta mirëpriste. Do të ishte një sfidë e re, por diçka për të cilën është e gatshme ta bëjë”, ka shtuar burimi.

Në turneun e fundit të koncerteve, këngëtarja 29 vjeçe ka paralajmëruar se do të pushojë për një kohë nga muzika. / KultPlus.com

Dua Lipa merr kurorën nga Adele (FOTO)

Dua Lipa këtë javë ka siguruar pozitën e parë në toplistën britanike, duke i dhënë fund dominimit të meshkujve që prej vitit 2015.

Këngëtarja me prejardhje nga Kosova është e para femër që kur Adele me këngën ‘Hello’ zuri këtë pozitë në tetorin e vitit 2015.

“New Rules” është kënga e parë e Duas që arrin pozitën e parë, ndërsa dy këngët tjera “No Lie” dhe “Be The One” arritën të siguronin topdhjetëshen e këngëve më të mira në Britani, transmeton Koha.net.

“Faleminderit për përkrahjen e New Rules – zyrtarisht jemi në vendin e parë! Faleminderit që e keni shpërndarë me shokë, që e keni dëgjuar e shkarkuar! Ju dua, kjo do të thotë shumë për mua”, ka thënë Dua Lipa.

Presidenti i studios së famshme muzikore Warner Bros. Records UK, ka shtuar: “Talenti i Duas kurrë nuk ka qenë në dyshim. Të jesh numër një në këtë fazë është një arritje e madhe në rrugëtimin e saj për t’u bërë pop-yll. Është rezultat i tre vjet pune të madhe dhe kreativiteti nga Dua dhe ekipi i Tap Managmentit, dhe krejt WB Recordsit”. / KultPlus.com

Adele ndihmon fëmijët e viktimave të Grenfell Tower në Londër

Këngëtarja e njohur britanike – Adele e njohur për iniciativat e saj humanitare, po vazhdon të tregojë mbështetjen e saj për të mbijetuarit e fatkeqësisë nga zjarri që ndodhi në muajin qershor, në Grenfell Tower në Londër, shkruan ‘Yahoo’, përcjellë KultPlus.

Së fundmi, 29 vjeçarja ka menduar për argëtimin e fëmijëve të viktimave të kësaj tragjedie, duke organizuar për ta një mbrëmje filmi në kinema, për të parë filmin e famshëm për fëmijë ‘Despicable Me 3’.

Përveç se u kënaqën me ‘Minions’ – personazhe shumë të dashura këto nga shumë fëmijë nga mbarë bota, fëmijët patën mundësinë edhe të bisedojnë dhe të fotografohen me Adele, e cila është shumë e dashur me fëmijë, shkruan KultPlus.

Kjo nuk është hera e vetme që Adele ka treguar mbështetjen e saj për të prekurit nga zjarri në Grenfell Tower. Ajo ka mbledhur dhe po vazhdon të mbledhë para për t’u ndihmuar të prekurve.

Gjyshërit e disa prej fëmijëve të mbijetuar, të cilët u bënë pjesë e organizimit të Adele për të parë
filmin, postuan një fotografi në rrjetin social Twitter.

‘E mahnitshmja Adele ka dërguar fëmijët tanë në kinema duke treguar shumë dashuri për fëmijët e #Grenfell. Faleminderit shumë!’ kanë shkruar ata poshtë fotografisë ku shihet Adele bashkë më fëmijët.
Të paktën 80 vetë humbën jetën në zjarrin e Grenfell dhe mbi 158 familje u prekën nga fatkeqësia. /KultPlus.com