Gëzim Myshketa sjell albumin artistik me këngë nga trevat shqiptare

Baritoni shqiptar me famë ndërkombëtare Gëzim Myshketa ishte i ftuari i emisionit të pasdites “Rudina” në Tv Klan. Baritoni i mirënjohur sapo ka realizuar një album antologjik me disa nga këngët më të bukura shqiptare, të lidhura së bashku në një libër me 70 faqe, ideja fillestare e të cilit ishte një libret, përcjell KultPlus.

“Ta dish” titullohet vepra që shënon një moment të rëndësishëm të baritonit me famë ndërkombëtare që përveç këngëve, përmban edhe historinë e secilës prej tyre. Eventi prezantues i organizuar ditën e djeshme mblodhi emra të rëndësishëm të artit dhe njerëz të afërt të tij.Gëzim Myshketa tregon edhe filozofinë që qëndron pas këtij projekti, i cili nuk lidhet aspak me tregun komercial muzikor dhe është art i pastër, i pa ndikuar të cilin e ka realizuar me shumë dëshirë e pasion për të kontribuar në art. Albumi libër përmban një përzierje të këngëve të ndryshme të disa prej trevave shqiptare.

Gëzim Myshketa:Fjala “treg, komerciale” nuk ekziston fare dhe nuk e kam menduar në asnjë moment. Kjo ëhstë thjesht një dëshirë, një pasion i imi, një kontribut i imi. CD-ja mbase do të riprodhohet, nuk është fare çështje shitjesh, unë dua ta prodhoj me ndihmën e financuesve që do të kenë mundësi të na ndihmojnë siç kanë bërë, por dua thjesht që të arrijë kënga jonë, e shpluhurosur, e pastër, me një kostum të ri dhe pse jo të mbetet një incizim i shumë e shumë pjesëve shqiptare me zërin tim. Kënaqësia më e madhe kur bën një disk të tillë është se nuk je fare i kufizuar, e bën ashtu siç e ndien, sepse për asnjë moment nuk ke idenë “obobo po të rinjtë a do e pëlqejnë?, po tregu sot?”, normalisht mundohesh të sjellësh një prodhim artisitk që të pëlqehet sa më shumë, patjetër, por duke mos patur problemin e shitjeve, ti bën atë çfarë ndien dhe kjo duket, shihet dhe dëgjohet në album.

Rudina Magjistari: Në lidhje me përzgjedhjen e këngëve, sa kohë të është dashur dhe a ka diçka për të na rrëfyer lidhur me to?

Gëzim Myshketa: Ka lindur shumë natyrshëm, disa nga këto këngë janë më domethënëse, përfaqësuese si “Luleborë”, “O moj korçare” etj. Nuk kam bërë ndonjë përzgjedhje specifike, ishte një listë të cilën kisha dëshirë ta këndoja dhe pak a shumë duke patur dëshirën të preknim treva të ndryshme pasi kemi nga Veriu, Jugu e Shqipëria e Mesme, por që të bësh të gjithë këngët shqiptare është e vështirë sepse mungon Kosova, arvanitasit e treva të tjera dhe qëllimi në volumin e dytë është të fusim pjesë të tjera të këtij lloji. /tvklan.al/ KultPlus.com

Myshketa publikon librin me CD muzikore ‘Ta dish’: Nuk fsheh dot se ndjej mall për këngët e vendit tim

Baritoni, Gëzim Myshketa, ka publikuar librin me CD muzikore, ‘Ta dish’, si një antalogji të këngës tradicionale shqiptare të përpunuar shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Myshketa në një posti në Facebook i cili ka thënë se kur kishte filluar të këndonte që në fëmijëri nuk  kishte menduar kurrë që jeta e tij do të ishte përplot rrugëtime.

“Kur nisa të këndoj që në fëmijëri, në qytetin tim të lindjes, në Durrës, nuk e kisha parashikuar kurrë që jeta ime do të vijonte me “valixhe në dorë” nga një shtet në tjetrin, në skena shumë të rëndësishme, me role të bukura që i kam shijuar pafund”, ka shkuar ai.

Tutje artisti ka theksuar se ndonëse ndihet me fat për rrugëtimin e tij profesional, nuk e fsheh dot ndjesinë e mungesës së atdheut, rrugëve, njerëzve, por mbi të gjitha këngët e vendit të tij.

Krejt të fund bartioni ka pohuar se k libër me CD muzikore është veç një kontribut modest i tij.

“Ky është një kontribut modest imi, sepse besoj që çdo ndryshim nis nga vetja. Sikur copëzat e Shqipërisë të duhen fort nga secili prej nesh, ajo ka për të qenë gjithmonë e më shumë e bukur, e fortë, krenare”, ka përfunduar Gëzim Myshketa.

Statusi i plotë:

Më në fund pa dritën publikimi i Librit me Cd Muzikor “TA DISH” Antologji e vogël e këngës tradicionale Shqiptare të përpunuar Vol.1.

Të dashur Miq,

Prej ditësh mendohem se si të gjej fjalët më të ndjera e të çiltra për të mbërritur te secili prej Jush. Kuptova, se ato janë të varfra, përpara thjeshtësisë së dashurisë që i kemi dhënë njeri-tjetrit në gjithë këto vite.

Kur nisa të këndoj që në fëmijëri, në qytetin tim të lindjes, në Durrës, nuk e kisha parashikuar kurrë që jeta ime do të vijonte me “valixhe në dorë” nga një shtet në tjetrin, në skena shumë të rëndësishme, me role të bukura që i kam shijuar pafund.

Ndihem i përkëdhelur e me fat në rrugëtimin tim profesional, megjithatë, nuk e fsheh dot ndjesinë e mungesës së; aromës së luleve të vendit tim… ngjyrës së qiellit të vendit tim… ndjej mall për rrugët, njerëzit, kripën e dallgëve, gjuhën e përveçme… ndjej mall për këngët e vendit tim…

“Ta dish…!”. Kjo përmbledhje muzikore e informative që keni në duar i thotë të gjitha:

Ta dish…sa më mungon!

Ta dish… sa të du’!

Ta dish…sa mirënjohës të jam për këtë që jam!

Ta dish… sa dua ti’a jap meritat që i takojnë kësaj krijimtarie!

Ta dish që me mend, shpirt e zemër jam gjithmonë te ty e me ty,

Shqipëri.

Ky është një kontribut modest imi, sepse besoj që çdo ndryshim nis nga vetja. Sikur copëzat e Shqipërisë të duhen fort nga secili prej nesh, ajo ka për të qenë gjithmonë e më shumë e bukur, e fortë, krenare!

Aty ku nis kënga të ligjërojë me gjuhën e saj, fjalët ndoshta janë të tepërta, ndaj s’më mbetet gjë tjetër, veçse t’ju uroj dëgjim e lexim të mbarë./ KultPlus.com

Pas raportimeve për vdekjen e Kabashit, reagon Myshketa: Mirushi është shëndosh e mirë

Media të ndryshme gjatë ditës së sotme kanë raportuar se aktori i mirënjohur shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë, shkruan KultPlus.

Një lajm i tillë është demantuar fillimisht nga gazetarja e Fax News në Shqipëri, Edona Haklaj. E reagime të shumta ka pasur edhe nga artdashës e artist.

Ndër ta është edhe Gëzim Myshketa i cili në një postim në Facebook ka shkruar se Mirush Kabashi është shëndosh dhe mirë.

Gjithashtu Myshketa ka shtuar se beson se një lajm i tillë nuk ka qenë i qëllimshëm, mirëpo sipas tij për aktorë të kalibrit të Mirush Kabashit, është e mjaftueshme një postim privat që të krijoj efekt domino.

Më poshtë mund të lexoni satusin e tij të plotë:

Miq të përbashkët sapo kanë kontaktuar në tel !!! Mirush KABASHI është shëndosh e mirë dhe e Paçim edhe për 100 vjet

*** Mendoj nuk ka asgje te qellimshme nga askush sepse “viktime e ketij lajmi rashe edhe une fillimisht …. Kur behet fjale per personazhe te ketij kalibri mjafton nje postim privat dhe lind nje efekt “domino”….

Nuk besoj ka njeri ne Shqiperi te mos ta doje dhe adhuroje Mirushin Kombetar!!! Mbetet vetem shprehja e urte popullore :

“ I SHTOHET JETA” Amin./ KultPlus.com

Gëzim Myshketa së shpejti interpreton në operën franceze

Baritoni Gëzim Myshketa po vazhdon debutimin e tij artistik, shkruan KultPlus.

Ai nëpërmjet publikimit të një fotografie ka bërë të ditur se do të interpretoj në Operën Berlioz në Francë.

“Ende nuk e dijmë nëse do të hipim në skenë, por ja ku jemi, në teatër…Ne frymojmë dhe jetojmë me artin, dhe kjo është diçka e madhe!!!”, ka shkruar baritoni Myshketa.

Opéra Berlioz është një sallë shfaqjesh e krijuar në 1990 në Montpellier brenda qendrës së kongreseve Le Corum. / KultPlus.com

Gazeta e famshme italiane “La Stampa” shkruan për Gëzim Myshketan, e quan “bariton të jashtëzankonshëm”

Këngëtari i njohur shqiptar Gëzim Myshketa, i cili ka korrur mjaft suksese dhe ka bashkëpunuar me emra të mëdhenj dirigjentësh si Bruno Aprea, Fasolis Diego, Daniel Oren, Dante Ferretti, e të tjerë, sot ka zënë vend në faqen e gazetës së famshme italiane “La Stampa” e cila i ka kushtuar artikull të veçantë Myshtekës, e veç tjerash atë e ka cilësuar si “bariton të jashtëzakonshëm” /KultPlus

Gezim Myshketa, protagonist në operën e Evropës në Strasbourg

Baritoni Gezim Myshketa së shpejti do të jetë protagonisti i operës “Beatrix Cenci”,  që do ta ketë premierën në Francë, shkruan KultPlus.

Opera e kompozitorit argjentinas Alberto Ginastera e vitit 1971, për herë të parë do të vihet në një skenë prestigjioze të Francës.  Për të interpretuar rolin kompleks të Konctit Cenci është përzgjedhur artisti shqiptar Gezim  Myshketa.

Provat do të zgjasin për 45 ditë ndërsa vepra konsiderohet e vështirë për nga dramaturgjia dhe kompozicioni muzikor. Ajo për publikun atje vjen premierë më 17 mars me regji të argjentinasit Mariano Pensottit dhe nën dirixhimin muzikor të mjeshtrit Marco Letonja.  / KultPlus.com

Qerkezi e Myshketa në duet për 70-vjetorin e konkursit operistik në Itali

Para tre vjetësh sopranoja Marigona Qerkezi mori vëmendjen e teatrove italiane kur doli fituese e konkursit ndërkombëtar operistik “AsLico”, që u dedikohet këngëtarëve të rinj lirikë të Evropës.

Triumfi në garën prestigjioze që mbahet në Como të Italisë, e ka rikthyer në skenën e teatrit të operës së këtij qyteti. Të dielën mbrëma, Qerkezi – e cila po bën karrierë ndërkombëtare dhe viteve të fundit goxha shpesh ka performuar para audiencës italiane – e ka ndarë skenën me baritonin shqiptar Gëzim Myshketa.

Dy shqiptarët kanë interpretuar duetin Lucias dhe Enricos, shkëputur nga opera e njohur “Lucia di Lammermoor” e Gaetano Donizettit, në mbrëmjen që shënoi 70-vjetorin e “As.Li.Co”. Të dy u ftuan për t’u bërë pjesë e koncertit jubilar si ish-fitues të këtij konkursi, shkruan Koha Ditore./ KultPlus.com

“Për ty atdhe” apo himni i vërtetë shqiptar

Kënga e njohur “Për ty atdhe”, është një ndër këngët që prezantohet në raste të veçanta të popullit shqiptar, shkruan KultPlus.

Po sjellim performancën e baritonit Gëzim Myshketa, i cili mjeshtërisht sjellë këtë perlë të muzikës shqiptare, i cili e ka kënduar me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë./KultPlus.com

Myshketa: Tinka Kurti do të jetë pjesë e shfaqjes operistike “Carmen”

Shfaqja operistike “Carmen”, që do të ngjitet me premierë në Tiranë, me regji të Gëzim Myshketës, ka të përfshirë edhe aktoren e madhe shqiptare Tinka Kurti, shkruan KultPlus.

Mirëpo,pas disa problemeve shëndetësore të aktores Kurti, e cila tashmë është e shtrirë edhe në spital, kjo shfaqje gjithsesi do të ketë të përfshirë aktoren në këtë premierë, pikërisht më 30 janar.

Regjizori i veprës Gëzim Myshketa ka thënë për KultPlus se roli i aktores së madhe që në krye të herës ka qënë i konceptuar në disa extracte audio dhe video tashmë të realizuara.

“Kjo ide ishte e tillë, sepse pata menduar të realizoj një version për të mos ta munduar çdo natë të shfaqjeve artisten e madhe”, ka thënë ai, duke potencuar se gjëja më e rëndësishme mbetet rehabilitimi i plotë i shëndetit të artistes me të cilën është në kontakt të vazdueshëm nëpërmjet vizitave dhe telefonatave te përditshme.

“Dëshiroj të falenderoj ekipin e mrekullueshëm të spitalit Amerikan dhe doktor Adrian Jorgji në veçanti për dedikimin e veçantë si dhe shpresoj dhe uroj që Tinkën Kombëtare ta kemi në sallë në ditën e premierës”, ka thënë ai.

I pyetur për vijimin e provave, Myshketa shprehet se po bëhet një punë gjigante e drejtuar nga Zana Çela dhe bashkëpunëtorët e saj të cilët i falenderon pa masë.

“Carmen” vjen me regji të baritonit të njohur shqiptar Gëzim Myshketa e nën dirigjimin e Ricardo Casero. Kjo operë që vjen premierë më 30 janar, sjellë në skenë aktoren Tinka Kurti, pastaj i ftuari special, koreografi me famë ndërkombëtare Gheorghe Iancu, të ftuar special janë edhe balerinët: Anbeta Toromani dhe Alesandro Macario ndërsa Carmen vjen nën interpretimin e Vikena Kamenica dhe Ivana Hoxha. /KultPlus.com

Opera “Carmen” projekt gjigant në TKOB, në skenë do të ngjitet edhe Tinka Kurti

Projekti gjigant që hap sezonin e ri operistik në TKOB, është opera “Carmen”, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje ndërthurë ekselencën shqiptare në botë me emra të mëdhenj të muzikës operistike shqiptare. “Carmen” vjen me regji të baritonit të njohur shqiptar Gëzim Myshketa e nën dirigjimin e Ricardo Casero.

Kjo operë që vjen premierë më 30 janar, sjellë në skenë aktoren Tinka Kurti, pastaj i ftuari special, koreografi me famë ndërkombëtare Gheorghe Iancu, të ftuar special janë edhe balerinët: Anbeta Toromani dhe Alesandro Macario ndërsa Carmen vjen nën interpretimin e Vikena Kamenica dhe Ivana Hoxha.

Mjeshtri Gheorghe Iancu do të jetë koreografi i trupës së baletit të TKOB. Ai sot ka mbërritur në Tiranë që t’i bashkohet stafit të operës “Carmen”. Inacu për dy vite radhazi nga viti 2008 drejtoi trupën e baletit të Operas Shtetërore të Bukureshtit.

Kjo shfaqje gjigante, vjen më 30 janar në Pallatin e Kongreseve me fillim nga ora 19:00. Pas premierës pasojnë edhe reprizat ku e para do të jetë menjëherë më 31 janar, 1, 2 dhe 3 shkurt./ KultPlus.com

Inva Mula me koncert në Vjenë, përfshihen edhe shumë artistë të famshëm shqiptarë

“Vienna Salutes To Tirana”, është koncerti që do të mbahet në Vjenë të Austrisë, shkruan KultPlus.

Artistja kryesore që do ti paraprijë këtij koncerti është Inva Mula, koncert i cili do të ngërthejë edhe shumë artistë të rëndësishëm shqiptarë si: Genc Tukici, Eno Peci, Olen Cezari e Gëzim Myshketa.

Koncerti do të mbahet në shenjë të marrdhënies diplomatike mes Shqipërisë dhe Austrisë, dhe kjo ngjarje artistike është mbështetë nga Ambasada e Shqipërisë në Vjenë dhe Ambasada e Austrisë në Tiranë.
Koncerti do të mbahet sonte, në Konzerthaus të Vjenës, në Mozart- Saal, me fillim në ora 19:30./KultPlus.com

Pirgu e Myshketa pjesë e operës së Guiseppe Verdit në Napoli (FOTO)

Në Teatrin më të vjetër të Evropës ‘San Carlo’ në Napoli, tashmë po shfaqet me sukses opera monumentale e Giuseppe Verdit ‘Simon Boccanegra’.

Në këtë operë në rolet e dy prej protagonistëve figurojnë dy artistët shqiptarë me karrierë ndërkombëtare që janë tenori Saimir Pirgu dhe baritoni Gëzim Myshketa.

Një gjë të tillë e ka treguar për KultPlus, baritoni Myshketa i cili është shprehur tejet i kënaqur me debutimin e këtij roli në këtë tempull të lirikës italiane.

Opera me regji të Sylvano Bussottit që vjen nën dirigjimin e Stefano Ranzanit, ka dy kaste këngëtarësh të kalibrit internacional dhe po shfaqet nga data 7 deri më 14 tetor. Myshketa me pas do vijoj stinën lirike me turnetë në Toulouse, Vjenë, Rome, Oman Emiratet e Bashkuara, Laipcig e Shtuttgart./ KultPlus.com

Inva Mula me koncert në Vjenë, përfshihen edhe shumë artistë të famshëm shqiptarë

“Vienna Salutes To Tirana”, është koncerti që do të mbahet në Vjenë të Austrisë, shkruan KultPlus.

Artistja kryesore që do ti paraprijë këtij koncerti është Inva Mula, koncert i cili do të ngërthejë edhe shumë artistë të rëndësishëm shqiptarë si: Genc Tukici, Eno Peci, Olen Cezari e Gëzim Myshketa.

Koncerti do të mbahet në shenjë të marrdhënies diplomatike mes Shqipërisë dhe Austrisë, dhe kjo ngjarje artistike është mbështetë nga Ambasada e Shqipërisë në Vjenë dhe Ambasada e Austrisë në Tiranë.
Koncerti do të mbahet më 16 nëntor, në Konzerthaus të Vjenës, në Mozart- Saal, me fillim në ora 19:30./KultPlus.com