Ai më thotë

Poezi e shkruar nga Elona Çuliq.

Ai më thotë:
leni metaforat
s’kanë ça të duhen.
Shkruaji pa doreza të vërtetat.
Ç’fsheh pas “shpatulla e malit brì teje”?
Po kjo a figurë e kotë;
ku ka shpatulla mali?
Po ai vargu
“A e ke ndî si kërcasin sytë në furtunë”?
Po ku kercasin sytë?
Oh ç’të qeshun kam ba kur e kam lexue
këtu e do vite ma parë,
edhe pse me duhet me e pranu
që ajo poezi m’i rrin mirë shpirtit.
Por, kambënguli
shkruaj thjeshtë
pa metafora,
ja si shkruajnë të tjerët bjen fjala,
e kaurdisin një poezi me vajzën që i shkon në shkollë
apo duert e gjyshes në foto.
Të rrijmë shtrembët e të flasim drejtë,
pëlqehen ma shumë,
janë si bukt e bame në shpi,
gjithmonë të shijon.
Pse tash ti nuk shkruen kaq thjeshtë,
me të përtypë qysh në leximin e parë,
por jo, ti ke qejf kur na fton në lojën
e zbërthimit të kuptimësisë së vargjeve.
Kur poezinë ta lexojmë aq herë
sa me ta zbërthye
na i mbërthehet qenësisë si një realitet
që e kena pasë gjithmonë në ne
por nuk e kena ndî.
Pash besën
leni metaforat e shkruaj thjeshtë
a je kah merr vesht?
Unë buzeqëshi,
e ndërmendi shpatullat e nanës brì meje..
Theth, korrik 2017

Orkestra Filharmonike e Karlovy Vary do të dirigjohet nga një dirigjent shqiptar

“Nga Bota e re”, është simfonia e Antonin Dvorak, që i është besuar dirigjentit shqiptar Desar Sylejmani, i cili me këtë dirigjim do të prezantohet në Pragë, bashkë me orkestrën filharmonike të Karlovy Vary, shkruan KultPlus.
Ky koncert do të mbahet më 5 gusht, në sallën e njohur koncertale Smetana, ku do të perfomojë edhe sopranoja e njohur koreano jugore Eunsien Hong.
“Do të jetë përgjegjësi e veçantë për dirigjimin e simfonisë “Nga Bota e Re”, për herë të parë në qytetin e prehjes s’eshtrave të Antonin Dvorak”, ka thënë Sylejmani./KultPlus.com

Si të bëhesh shkrimtar: Këshillat e Hemingway për autorët ambiciozë

“Si shkrimtar nuk duhet të gjykosh. Ti duhet të kuptosh”.

Ernest Hemingway (21 Korrik 1899-2 Korrik 1961) ka kontribuar shumë në “këshilla të mbledhura për shkrimtarë të mëdhenj”, nga paralajmërimi i tij i famshëm kundër rrezikut të egos deri tek fjalimi i tij i shkurter por i ylltë në Çmimin Nobel.

Por disa nga urtësitë e tij më të bukura lulëzojnë në vitin 1935 të një pjese Equire me titull “Monologue to the Maestro: A High Seas Letter,” e përfshirë në të mrekullueshmen “Hemigway on Writing” – një përmbledhje e mendimeve më të thella të artistëve të famshëm mbi çështjen, larg nga punimet e tij të botuara dhe letrat e tij private.

Duke shkruar si “Korrespondenti Yt” (your correspondent) e shkurtuar “Y.C.,” Hingway i adresohet autorit ambicioz arkeik, me nofkët “Mice”-shkurtimi i “Maestro,” i cili është ai që e quajti i riu i realitetit i cili frymëzoi pjesën dhe luajti në violinë – dhe paraqet këtë urtësi karakteristike jo të pakuptimtë për t’u bërë shkrimtar:

“Mice: Si mundet një shkrimtar të stërvitet?

Y.C.: Shiko se çfarë ndodh sot. Nëse ju pëlqen peshkimi shiko saktësisht çfarë është që e bëjnë të gjithë. Nëse ju merrni një goditje nga ai ndërsa është duke kërcyer kujtohu derisa të shikosh saktësisht cili ishte veprimi që të dha emocion…

Nëse ishte tërheqja e spangos nga uji dhe mënyra se si ajo shtrëngohej si një tel violine derisa fillonin të binin pika prej saj, apo mënyra se si ai goditej dhe levizte ujin ndërsa hidhej. Kujto zhurmat dhe çfarë u tha. Gjej atë që të dha emocion; cili ishte veprimi që të dha kënaqësi. Pastaj shkruaje në një mënyrë të qartë që lexuesi ta shikoje të njëjtën gjë dhe të ketë të njejtat ndjenja që kishe ti. Ky është ushtrimi…

Mice: Në rregull.

Pastaj hy në kokën e dikujt tjetër… Nëse unë të bërtas përpiqu të kuptosh se për çfarë po mendoj gjithashtu dhe se si ndjehesh në lidhje me këtë. Nëse Karlos mallkon Juanin mendo se cilat janë dy anët e këtij mallkimi.
Mos mendo vetëm se kush ka të drejtë. Si një njeri gjerat janë siç duhet apo nuk duhet të jenë. Si njeri ti e di se cili ka të drejtë dhe cili është gabim. Ti duhet të marrësh vendime dhe duhet t’i zbatosh ato. Si shkrimtar nuk duhet të gjykosh. Ti duhet të kuptosh.

Mice: Në rregull

Y.C.: Dëgjo tani. Kur njerëzit flasin dëgjo me vëmendje. Mos rri duke menduar se çfarë do të thuash. Shumica e njerëzve nuk dëgjojnë kurrë. As nuk vëzhgojnë. Duhet të jesh i aftë të shkosh në një dhomë dhe kur të dalësh të dish gjithçka që shikove aty dhe jo vetëm këtë. Nëse ajo dhomë të dha ndonjë ndjenjë duhet ta dish me siguri se çfarë ishte që të dha një ndjenjë të tillë.
Provoje këtë për praktikë. Kur të jesh në qytet qëndro jashtë teatrit dhe shiko se si ndryshojnë njerëzit nga mënyra se si dalin nga taksia apo makinat motorike. Ka mijëra mënyra për t’u praktikuar. Dhe gjithmonë mendo për njerëzit e tjerë… / KultPlus.com

Ambasadorja gjermane viziton Fondacionin Agim Çavdarbasha

Ambasadorja gjermane Angelika Viets, së fundi ka vizituar Fondacionin Agim Çavdarbasha, shkruan KultPlus.
Në këtë vizitë ajo ka takuar gjithashtu dy artistët kosovarë Sokol Beqirin e Erzen Shkolollin, ku ky i fundit ka qenë i angazhuar si këshilltar kuratorial i ekspozitës së njohur të artit bashkëkohor “Documenta 14”.
Përderisa ambasadorja gjermane ka vizituar nga afër punën e Çavdarbashës, puna e Sokol Beqirit është duke u ekspozuar në ekspozitën Documenta 14, që është e hapur edhe aktualisht në Kassel të Gjermanisë dhe Athinë të Greqisë./KultPlus.com

Kumbaro: Faza e emergjencës së monumenteve kulturore është kaluar

Faza e emergjencës në atë të rijetëzimit të monumenteve të kulturës është kaluar. Kështu deklaroi ministrja e kulturës, Mirela Kumbaro, gjatë prezantimit të projektit “Krijimi i Qendrave të Informimit Publik për Regjistrimin On-Line të Pasurive Kulturore Kombëtare”.

Kumbaro tha se inventarizimi dhe dokumentimi kanë rol strategjik për mbrojtjen e pasurive kulturore, artistike dhe historike të trashëguara nga e kaluara.

“Kalimi nga faza e emergjencës në të cilën e morëm në vitin 2013, në një fazë të zhvillimit ekonomik, të trashëgimisë kulturore si motor zhvillimi, si burim ekonomie dhe në atë të rrjetëzimit të trashëgimisë kulturore me funksion ekonomik në shërbim të turizmit, por edhe të ekonomisë së komuniteteve lokale”, u shpreh ministrja Kumbaro.

Kumbaro shtoi se në këtë fazë një rol kryesor ka bashkëpunimi me partnerët ndërkombëtar, pushtetin lokal, shoqatat, biznesin etj.

“Sot ne kemi partner strategjikë në kantieret e ndërtimit në trashëgiminë kulturore, ku vlen të përmendet Fondacioni Shqiptaro-Amerikan, apo marrëveshja e fundit e nënshkruar me Bankën Botërore për programe afatgjata që prekin edhe trashëgiminë në Berat, Gjirokastër, Përmet dhe Sarandë”, u shpreh Kumbaro.

Projekti, i cili ka mbyllur fazën e parë, është një investim i qeverisë shqiptare i aplikuar dhe i fituar nga Ministria e Kulturës dhe Qendra Kombëtare e Inventarizimit të Pasurive Kulturore. / KultPlus.com

Vdes aktori dhe regjisori Sam Shepard (VIDEO)

Aktori, dramaturgu dhe regjisori i njohur Samuel Shepard ka vdekur në moshën 73 vjeçare.

Sipas mediave të huaja, Sam Shepard, vuante nga skleroza laterale (ALS) dhe ndërroi jetë pranë familjes së tij.

Shepard ishte një shkrimtar i njohur, duke shkruar disa libra gjatë karrierës së tij.

Ai fitoi çmime të shumta gjatë jetës së tij, duke përfshirë një çmim Pulitzer në vitin 1979 për dramën Buried Child.

Shepard u nominua gjithashtu për një Academy Award për rolin e Chuck Yeager në The Right Stuff në 1983.

Revista e Nju Jorkut dikur e quajti atë “dramaturgun më të madh amerikan të brezit të tij”, transmeton Klan Kosova. / KultPlus.com