Tokio 2020: Ceremonia e mbylljes shënon fundin e Lojërave me dyer të mbyllura

Olimpiada e Tokios, e shtyrë dhe e luajtur me dyer të mbyllura për shkak të pandemisë Covid, ka përfunduar me një ceremoni në kryeqytetin e Japonisë, transmeton KultPlus.

Lojërat u zhvilluan pa spektatorë dhe atletët u ndaluan të dilnin jashtë fshatit Olimpik.

Vënia e tyre në skenë është përballur me kundërshtimin lokal dhe rreth 30 protestues u përleshën me policinë në Stadiumin Kombëtar para ceremonisë së mbylljes.

Sidoqoftë, vendasit e tjerë kanë përballuar nxehtësinë dhe paralajmërimet për të parë ngjarjet nga larg.

Tifozët morën pjesë në ngjarje në natyrë, të tilla si triathlon dhe BMX, nga mbikalimet dhe pikat e tjera të favorshme pavarësisht temperaturave që arritën në 35 gradë Celsius, më të nxehtat të regjistruara ndonjëherë në një Olimpiadë./KulPlus.com

Përfundon prezantimi i ekipit të Kosovës në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”

Ka përfunduar prezantimi i ekpit të Kosovës në Loërat Olimpike ‘Tokio 2020’. Në këtë ngjarje, Kosova u përfaqësua nga 11 sportisë dhe 6 norma olimpike.

Në këto Lojëra, xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova ia siguruan Kosovës dy medalje të arta, ndërkaq Loriana Kuka mori medaljen e bronztë, transmeton KultPlus.

I fundit që përfundoi garën nga ekipi i Kosovës ishte Egzon Shala. Mundësi me normë olimpike u radhit në vendin e 8 -të në Lojërat Olimpike.

Pas përfundimit të garës së ekipit të Kosovës në ‘Tokio 2020’ ka reaguar edhe ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, duke e cilësuar si të sukseshëm prezantimin e ekipit të Kosovës në Lojërat Olimpike.

Postimi i plotë i MKRS-së:

Prezantimi i suksesshëm i Kosovës në Lojërat Olimpike Tokio 2020

Kosova në Lojërat Olimpike 2020 –të u përfaqësua nga 11sportistë dhe 6 norma olimpike nga 2 sa kishim në Rio 2016 –të. U trefishua pjesëmarrja e sportistëve me norma olimpike dhe nuk mund të ishim më krenar se kaq.

Sportisti i fundit që përfundoi garën nga ekipi ynë është Egzon Shala. Mundësi me normë olimpike u radhit në vendin e 8 -të në Lojërat Olimpike.

Ndërsa Kampioni i Evropës në xhudo, Akil Gjakova arriti në çerekfinale në kategorinë deri në 73 kilogramë.

Ai shënoi tri fitore që e renditin në vendin e shtatë në Lojërat Olimpike.

Xhudistja Loriana Kuka, medaliste e bronztë e Botës dhe Evropës, garoi në kategorinë -78 kg me rusen Alrksandra Babinsteva. Kjo ishte hera e parë që ajo mori pjesë në Lojërat Olimpike.

E arta Majlinda Kelmendi garoi me hungarezen Reka Pupp. Në fitore e humbje, ajo mbetet krenaria e shtetit tonë. Puna, përkushtimi dhe guximi që ka treguar do të jenë gjithmonë inspirim për gjenerata të tëra.

Xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova kanë dalë më të mirat në botë në kategoritë e tyre në këtë sport duke siguruar dy medalje të arta.

Drilon Ibrahimi në garën e shenjëtarisë u rendit në vendin e 46 -të dhe njëherësh ka arritur të shënojë rekord shtetëror me pjesëmarrjen në LO Tokio 2020.

Notarja jonë, Eda Zeqiri, e cila është garuesja më e re e ekipit Olimpik të Kosovës ka garuar në disiplinën 400 metra stil i lirë

Eda në përfundim të garës  me kreativitetin e saj promovoi vendin duke drejtuar gishtin tek flamuri i Kosovës.

Ndërsa notari Olt Kondirolli ka garuar në disiplinën 100 metra stil i lirë. Në konkurencë shumë të madhe, Olti shënoi rezultatin e tij më të mirë ndonjëherë duke arritur 643 pikë.

Kampionja e Kosovës, boksierja Donjeta Sadiku garoi në kategorinë 57-60 kg. Ajo dha maksimumin ndërsa u ndesh me  britanezen  Dubois Caroline, Kampione Botërore dhe olimpike për të rinjë. Donjeta është në moshë të re, dhe ëndrrën e saj për të fituar medalje Olimpike do ta ndjek në lojërat e ardhshme Olimpike.

Atleti ynë, Musa Hajdari, mbajtësi i shumë rekordeve të vendit dhe Olimpsit i Kosovës në Rio 2016, ishte pjesë e garës në disiplinën e 800 metrave duke arritur rezultatin 01:48.96.

Të gjithë këta sportistë u bënë shembull për vendin dhe inspirim për ata që duan të ndjekin rrugën e tyre.

Ne i falenderojmë të gjithë për reprezentimin dinjitoz./KultPlus.com

Ndryshimet klimatike i kanë bërë Lojërat Olimpike “Tokio 2020” më të nxehtat në histori

Është shfaqja më e madhe në botë, por Lojërat Olimpike “Tokio 2020”kanë qenë shumë larg nga ato të viteve të kaluara.

Lojërat Olimpike të këtij viti u përqendruan në pandeminë Covid-19, me atletët që po përgatiteshin për një garë jashtëzakonisht të qetë pasi spektatorët ishin të ndaluar të shikonin. Protestuesit bënë thirrje që ngjarja tashmë e shtyrë të anulohet tërësisht, duke argumentuar se dyndja e konkurrentëve ndërkombëtarë dhe ekipet e tyre do të çonte në rritjen e rasteve të reja, transmeton KultPlus.

Edhe rastet janë rritur, me disa atletë që e kanë pasur të pamundur të garojnë pasi kanë rezultuar pozitiv me koronavirus, deri më tani gjërat kanë ecur mjaft mirë shikuar nga perspektiva  e pandemisë.

Ndoshta kritikët duhet të ishin përqëndruar në një mysafir tjetër – nxehtësinë, po aq të padëshiruar që ka lënë në hije të keqe në këto lojëra. Megjithëse virusi ishte padyshim shqetësimi më i madh i njerëzve në Tokio 2020, temperatura ka zënë vend qendror që kur filloi ngjarja.

Kjo Olimpiadë duket se do të jetë më e nxehta në histori. Megjithëse janë bërë disa përpjekje për të zbutur nxehtësinë e jashtëzakonshme, vuajtjet e dukshme të atletëve kanë bërë që disa njerëz të vënë në dyshim të gjithë të ardhmen e Lojërave në botën tonë gjithnjë e më të nxehtë./KultPlus.com

Kurti: Në Rio morëm një medalje, në Tokio 2, të fillojë puna që në Paris të marrim 3 e më shumë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur para publikut të mbledhur në sheshin e Prishtinës për kampionet olimpike të Kosovës.

Kurti ka thënë se puna e madhe që kanë bërë kampionet janë motivim për të gjithë qytetarët e Kosovës. Ai ka pasur fjalë të mëdha edhe për kampionen e parë në histori të Kosovës, Majlinda Kelmendi.

“Mirmbrëma dhe urime të gjithëvë. Le t’iu urojmë mirëseardhja skuadrës sonë olimpike me një duartrokitje të madhe e të fuqishme sepse kanë bërë historinë në Tokio. Edhe pse Majlinda nuk mori medalje të artë në Tokio ajo ka marrë zemrat tona. Me përkushtimin e saj ajo ka hapur rrugën për atletët tonë që të ëndërrojnë më shumë e të synojnë më lartë. Ajo i solli Kosovës medaljen e parë të artë duke u bërë simbol i shpresës, duke na thënë që është gjithçka e mundur. Kampione në tatami, e kampione në jetë”, ka thënë ai.

Ai nuk e ka lënë pa thënë fjalë të mëdha edhe për kampionet e ‘Tokio 2020’, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova dhe nuk e ka lënë pa lavdëruar punën e trajnerit Driton Kuka.

“Në olimpiadën e parë në Rio, Majlinda solli medaljen e artë. Në Tokio morrëm dy medalje të arta. Një duartrokitje të madhe për këto kampione. Medaljet e arta aq sa kërkojnë talent, kërkojnë edhe punë e përkushtim. Kërkojnë taktiktë e strategji të përsosur. Trajneri që na ka dhënë zemër të gjithëve. Ai është trajneri i artë Driton Kuka. Tri medalje të arta nga tri gra, kjo fjali me 7 fjalë duhet të mjaftojë për të fituar çdo medalje për barazi gjinore. Falemnderit vajzave, falemnderit trajnerit. Në Rio morëm 1 medalje, në Tokio 2. Le të fillojnë përgatitjet që në Paris të marrim 3 e më shumë medalje. Ju faleminderit të gjithëve. KOSOVA është e ARTË”, përfundoi ai. / KultPlus.com

Distria Krasniqi: Shpresoj që Kosova do fitojë edhe më shumë medalje në “Paris 2024”

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, ka folur për media pas ardhjes në Aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë.

Krasniqi ka thënë se është mirënjohëse për pritjen që i është bërë dhe ka falënderuar të gjithë popullin shqiptar për përkrahjen që i është dhënë tërë kohën sa ajo ishte në Tokio.

“Jam mirënjohëse për këtë pritje kaq të ngrohtë. Ju kisha falënderuar të gjithëve, sidomos popullit shqiptar që na ka mbështetur vazhdimisht. Shpresojmë që s’kemi me mbet vetëm me këto tri medalje, por nga Parisi shpresojmë me u kthy me më shumë”, ka thënë ajo.

Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë dhe ishte e fituesja e dytë e Kosovës në histori. Pas saj fitoi edhe xhudistja, Nora Gjakova. / KultPlus.com

Nora Gjakova: Kjo medalje është për gjithë popullin e Kosovës

Ekipi olimpik i xhudos tashmë ka ateruar në Aeroportin “Adem Jashari”. Dy kampionet olimpike nga Tokyo 2020, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova tashmë kanë shkelur në tokën dardane.

Në konferencën për media, kampionia olimpike Nora Gjakova tha se kjo medalje shkon për gjithë popullin e Kosovës.

“Është një sukses i jashtëzakonshëm. I kemi tejkaluar të gjitha pritshmëritë. Dua ta falënderoj trajnerin Driton Kuka. Falënderoj familjen që gjithmonë na kanë përkrahur, si mu si Akilin. Faleminderit popullit të Kosovës. Kjo medalje është për gjithë popullin e Kosovës”, ka thënë Gajkova. / KultPlus.com

Ismet Krasniqi: Kosova në Tokio ka qenë temë e diskutimit nga e gjithë bota

Ekipi olimpik i xhudos tashmë ka ateruar në Aeroportin “Adem Jashari”. Dy kampionet olimpike nga Tokyo 2020, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova tashmë kanë shkelur në tokën dardane.

Në konferencën për media që po mbahet në Aeroportin Adem Jashari, ka folur edhe Presidenti i KOK-ut, Ismet Krasniqi. ai ka thënë se Kosova u njoh ndërkombëtarisht pas fitoreve të Majlinda Kelmendit në Tokio.

“Kosova me tri medalje te arta. Për mua është kënaqesi e veçantë dhe privilegj t’i prijë një ekipi të tillë që na bëri krenarë gjithë shqiptarinë. Kosova në Tokio ka qenë temë e diskutimit nga e gjithë bota. Kosovës atje iu shtua një emër: Kosova e artë. Jemi ndje krenarë. Falënderojme Majlinda Kelmendin që e ka hapur derën për sportistët e kosovës dhe i ka treguar që nëse punojnë mund të arrijnë shumë”, ka thënë ai. / KultPlus.com

Peshëngritësi Erkand Qerimaj siguron vendin e parë në kategorinë B të peshës 81 kg në Lojërat Olimpike

Peshëngritësi shqiptar, Erkand Qerimaj ka siguruar vendin e parë në kategorinë B të peshës 81 kg për meshkuj në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, përcjellë KultPlus.

Ai ka shkëlqyer në të treja provat në shkëputje ku më e mira ishte në 157 kg, ndërsa ka arritur të ngrejë 181 kg në shtytje, duke çuar në një total prej 338 kg në dygarësh.

Në përfundim të renditjes së përgjithshme në disiplinën 81 kg në peshëngritje për meshkuj, peshëngritësi Qerimaj zuri vendin e 9 nga 14 peshëngritës të kategorisë së tij në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Kampioni Erkand Qerimaj sot gjatë garës kishte edhe mbështetjen e kryetarit të Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj i cili shoqërohej nga presidenti i KOKSH, FidelYlli dhe sekretari përgjithshëm, Stavri Bello, shefi i misionit dhe anëtarë të tjerë të delegacionit Olimpik shqiptar. / KultPlus.com

Kuka: Çfarë e arriture në radhitjen e shteteve me medalje të arta në sportin ku shtetet investojnë me miliona euro

Trajneri i xhudos në Kosovë, Driton Kuka ka reaguar pasi që xhudistët e Kosovës kanë përfunduar rrugëtimin e tyre në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’, përcjellë KultPlus.

“Ende smë besohet,kemi ardh për medalje por …2 të Arta e një vend i 7 për shtetin me më pak se 2 milionë banorë.Dhe kjo sështë e tëra!”, ka shkruar Kuka. / KultPlus.com

Atleti Musa Hajdari, të shtunën nis garën në Lojërat Olimpike

Atleti kosovar do të garojë në “Tokyo 2020” të shtunën në mesnatë me kohën lokale të Kosovës, përcjellë KultPlus.

Musa Hajdari synon të lërë gjurmë në Lojëra Olimpike. Atleti kosovar është njëri prej 11 garuesve që po e përfaqësojnë vendin tonë në “Tokyo 2020”.

33 vjeçari do ta ketë rastin e tij të shtunën, kur do të garojë në disiplinën vrapim 800 metra.

Gara e tij do të fillojë në orën 02:00 pas mesnate me kohën lokale të Kosovës dhe do të mbahet në Stadiumin Olimpik të Tokios.

Hajdari do të mundohet të bëjë paraqitje sa më të mirë në këtë garë, ku konkurrenca është jashtëzakonisht e madhe. Për atletin e Roganës, kjo është hera e dytë që merr pjesë në Olimpiadë, pas asaj të “Rio 2016”.

Hajdari është njëri nga pesë garuesit e Kosovës që po merr pjesë në “Tokyo 2020” me ftesë. Ai ka arritur në Japoni disa ditë më parë, ku ka ushtruar nën urdhrat e trajnerit Zijadin Kryeziu. Hajdari është garuesi i parafundit i Kosovës që paraqitet në “Tokyo 2020”.  / KultPlus.com

Egzon Shala, garuesi i fundit i Kosovës në pritje të medaljes së tretë

Egzon Shala do të përballet në raundin e parë me mundësin bjellorus Dzianis Khramiankou në peshën e rëndë, 125 kilogramë, në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’, përcjellë KultPlus.

Shorti i hedhur sot në Tokio e vuri kosovarin përballë mundësit nga Bjellorusia, në garë për medalje olimpike më 5 gusht.

Shala është garuesi i fundit i Kosovës që do të garojë në Tokio 2020 dhe do të synojë t’i ndjekë hapat e xhudisteve Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova për t’i sjellë vendit medalje olimpike nga Japonia.

Por ai e ka vlerësuar si të pafat shortin dhe është shprehur i zhgënjyer me të.

“Është short i pafavorshëm për mua, por do të japim maksimumin tonë. Bjellorusi është fitues i turneut kualifikues evropian për Tokio 2020, por kjo nuk do të më ndalojë në ambicien për medalje”, tha Shala për Komitetin Olimpik të Kosovës. / KultPlus.com

@Kosovo Olympic Comittee

San Marino feston medaljen e parë olimpike me fitoren e Alessandra Perillit

San Marino feston medaljen e parë olimpike me Alessandra Perilli. 33-vjeçarja ia doli të fitonte medaljen e bronztë në disiplinën e qitjes.

Me 34,000 njerëz është vendi me më pak banorë në mesin e të gjithë shteteve të IOC dhe Komitetit Olimpik Kombëtar. Në Lojërat Olimpike Londër 2012, Perilli arriti vendin e katërt, pa mundur të fitojë medalje.

“Më në fund shkoj në podium pas nëntë vitesh sakrificash dhe pas Londrës, ku isha e katërta dhe u ndjeva keq. Nuk e di nëse do të kisha mundur të prisja edhe tre vjet të tjera. Jam shumë e lumtur, por më vjen pak keq sepse kjo finale mund të kishte qenë edhe më e mirë.”

Perilli është nga Rimini dhe ka zgjedhur të përfaqësojë San Marinon për shkak të origjinës së nënës së saj. “Ende nuk e besoj. Shkova për të qëlluar dhe e vetmja gjë që mendova është: Nuk mund të përfundoj përsëri e katërta, nuk e meritoj. Unë me të vërtetë e doja këtë medalje”.

Dhe mesazhi i saj për San Marinon: “Çfarë ndryshon nga sot për sportin në San Marino? Se të rinjtë nuk duhet të heqin dorë, ata duhet ta besojnë atë. Motoja ime është kurrë mos thuaj kurrë.Tani në të ardhmen time është Parisi ”, shtoi sportistja. / KultPlus.com

Driton Kuka: Me ujë, zjarr e xhudon e Kosovës s’ka lojë

Driton Kuka, trajneri i xhudistëve kosovarë ka njoftuar se me paraqitjen e Loriana Kuka edhe e kanë përfunduar garën në Lojërat Olimpike, gara që rezultuan shumë të arta, pasi që ekipi nga Kosova po kthehet me dy medalje të arta, përcjellë KultPlus.

Më poshtë gjeni postimin e tij të plotë:

Samurajët Shqiptar …

Medaljet Olimpike për popullin Shqiptar së shpejti do zbarkojnë në trojet Shqiptare.

Xhudistët e ekipit tonë me sot i përfunduan garat në Lojëra Olimpike!

Dy Medalje të Arta!

Ende po më duket si ëndërr e mirë 5 garues e dy të arta!

Medaljet janë të krejt ekipit me protagoniste Disin e Noren!

Ashtu siç ishte e arta e Majlindes.

Ekipi jemi ne që stërvisim, gëzohem e qajmë së bashku në fitore e humbje, aty qëndron forca jonë e madhe!

Kemi në krye Agronin që çdo ditë duron tekat e mia të trenerit, por kjo krejt është shpaguar …

2 Olimpiada 3 Medalje të Arta!

Me dhjetra medalje Evropiane e Botërore!

Këta jemi ne!

I gëzofshim medaljet të gjithë ne, Shqiptarët kudo që jemi!

Jam mirënjohës miq për aq shumë mesazhe e urime prej dhjetra mijëra miqve.

Ata që kanë menduar që medalja e artë e Majlindës është e para dhe e fundit, jeni mashtruar në llogari!

Spo flas më shumë për sojin e juaj se s’dua ta prish festën e madhe!

E kam thanë edhe më heret

Me ujë, zjarr e xhudon e Kosovës s’ka lojë!

Kosova mbi të gjitha …/ KultPlus.com

Kuka: Ëndërr e imja gjithmonë ka qenë të shkoj në Olimpiadë, shpresoj të kthehem me medalje

Loriana Kuka e ka realizuar tashmë ëndrrën e saj. Xhudistja kosovare e ka pasur ëndërr fëmijërore pjesëmarrjen në Lojëra Olimpike dhe ajo e arriti këtë falë punës së madhe që e bëri në vitet e fundit, përcjellë KultPlus.

24 vjeçarja e fitoi normën olimpike dhe nesër në mëngjes, me kohën tonë lokale, do të debutojë në “Tokio 2020”.

Xhudistja e lindur dhe rritur në Zvicër, e cila sakrifikoi shumë duke ardhur për të jetuar dhe për të ushtruar në Kosovë, synon të fitojë medalje olimpike.

Qëllimi i kampiones evropiane U-23 dhe medalistes së bronztë në Kampionat Evropian dhe Botëror është që ta ngrisë në tre numrin e medaljeve të vendit tonë në këtë Olimpiadë, pas Distria Krasniqit dhe Nora Gjakovës.

Për më tepër, deklaratat e Lorianës mund t’i shikoni në videon e mëposhtme, të realizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës. / KultPlus.com

Briken Calja fantastik në stilin e shtytjes, një kg larg medaljes dhe historisë

Përfundon garimi i Briken Caljes në ‘Tokio 2020’. Peshëngritësi shqiptar zhvilloi një paraqitje shumë të mirë, duke u renditur në vend të katërt në Olimpiadë.

31-vjeçari e mbylli me 151 kg të ngritura në stilin e shkëputjes në Lojërat Olimpike të Tokios. Vendi i shtatë për Caljen në shkëputje, teksa ka bërë shumë më mirë në stilin e shtytjes.

Calja çoi 184 kg në tentativën e parë, ndërsa dështoi në të dytën me 188 kg. Fantastike prova e tretë e peshëngritësit nga Elbasani, i cili ia doli të çojë 190 kg.

Sportisti e mbylli dygarëshin me 341 kg të ngritura, duke u renditur në vend të katërt në dygarësh. Vetëm 1 kg ishte Calja larg medaljes së bronztë. / KultPlus.com

Medalja e fundit e artë e Britanisë së Madhe thyen një rekord Olimpik 113-vjeçar

Sportistët e Britanisë së Madhe siguruan një tjetër medalje të artë në pishinën Olimpike me një fitore dominuese në stafetën 4×200 metra të stilit të lirë në not në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, përcjellë KultPlus.

Katërshja apo kuarteti i Britanisë së madhe në 200 metra i përbërë nga Tom Dean, Duncan Scott, James Guy dhe Matthew Richards fituan garën dhe arritën brenda 0,03 sekondave të rekordit botëror në një performancë mahnitëse.

Kuarteti britanik fitoi në gjashtë minuta 58.58 sekonda – 3.23 sekonda të qarta nga Komiteti Olimpik rus, ndërsa Australia fitoi medaljen e bronztë.

Britania e Madhe ishin favoritët që hynë në garë pasi u kualifikuan më shpejt dhe ata prodhuan atë që ish-olimpiku Mark Foster e përshkroi si një “demonstrim i një performance”.

Fitorja do të thotë që Dean bëhet notari i parë britanik që fiton dy medalje ari në të njëjtat Lojëra Olimpike që nga viti i largët 1908. / KultPlus.com

Pas një viti vonesë, Lojërat Olimpike Verore të Tokios duket se do të vazhdojnë

Pas një viti vonesë, Lojërat Olimpike Verore të Tokios po vazhdojnë, me ç’rast do të sjellin garën mes atletëve më të mirë të botës duke përfshirë lojërat në pishinë, në pistë, rreth velodromit dhe lart mbi trampolinë, shkruan The New York Times, transmeton KultPlus.

Pavarësisht vonesës njëvjeçare për shkak të pandemisë e kohës së gjatë të organizimit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtarë dhe komitetit organizues të Tokios, lojërat janë vendosur të mbahen nga 23 korrik deri më 8 gusht 2021 dhe ato akoma përfaqësohen me emrin Tokyo 2020, duke përfshirë edhe bluzat e pajisjet e tjera të markës.

Por, nga disa sondazhe tregojnë se 70 për qind deri në 80 për qind e njerëzve në Japoni mendojnë se lojërat nuk duhet të vazhdojnë këtë verë, ndërsa tifozët ndërkombëtarë kanë shprehur shqetësimin e tyre se kur dhe si do të marrin paratë e biletave tyre prapa duke konsideruar se ata nuk do të lejohen të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Japoni.

Përjashtimet e vetme do të jenë për atletët, zyrtarët dhe disa anëtarë të mediave të lajmeve. Gjithashtu, është menduar që paraolimpiadat e vonuara për një vit, të zhvillohen më 24 gusht deri më 5 shtator. / KultPlus.com