Fotografi italian shpalosi mbrëmë dy periudha të ndryshme të Kosovës, përmes një ekspozite

Në ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, mbrëmë ka zënë vend ekspozita fotografike e titulluar “Kosovo-thin ice” e fotografit të njohur italian, Riccardo Venturi.

Kjo ekspozitë shpalosi para të pranishmëve situata gjatë luftës në Kosovë, në vitet 98-99 dhe gjithashtu situata e ditëve të sotme, pas njëzet vjetësh. Kjo cilësohet si një mundësi e mirë për të treguar përmes gjuhës së fotografisë historinë e kësaj ekspozite, shkruan KultPlus.

Pasi të pranishmit u njoftuan me punën e artistit, erdhi koha që me një fjalë rasti, hapjen e kësaj ekspozite ta bëjë ambasadori italian në Kosovë Piero Cristoforo Sardi. Ai falënderoi të gjithë të pranishmit për pjesëmarrje dhe tha se ndihet shumë i nderuar që e kishin mundësinë të prezantojnë veprat e fotografit Venturi.

Ai ekspozitën “Kosovo-thin ice” e cilësoi si një hap të mirë dhe një evolucion pozitiv që ka ndodhur gjatë këtyre njëzet viteve në Kosovë.

“Kuptimi që gjetëm në këtë ekspozitë është se së pari këtu shohim diferencën e fotografive në dy periudha të ndryshme të Kosovës, periudhën e luftës dhe periudhën e 20 viteve pas saj, që është një evolucion pozitiv për Kosovën. E dyta, konflikti që filloi në vitet ’90 ka prekur njerëz të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë, por tash e shohim si të panevojshëm, sepse e ardhmja e popullit dhe gjeneratat e reja nuk duhen të ndikohen nga kjo”, ka thënë ambasadori, Sardi.

Ndërsa fotografi Riccardo Venturi, në hapje të ekspozitës përveç falënderimeve nuk është zgjatur më shumë.

Por, ai për KultPlus ka treguar eksperiencën e tij gjatë këtyre vizitave në vendin tonë.

 “Për herë të parë në Kosovë kam ardhur në vitin 1998, kohë lufte dhe tension i madh dhe ka qenë e vështirë për mua si gazetar atëherë, sepse nuk na lejonin të hynim nëpër fshatra dhe të shkonim në frontin e parë të luftës, sepse çdo rrugë kishte policë dhe kontrolla të mëdha, puna e gazetarëve në atë kohë ka qenë shumë e vështirë”, ka thënë fotografi, duke treguar tutje se një vit më vonë, më 1999, ka qenë vizita e tij e dytë në Kosovë, ku fillimisht ka vizituar refugjatët në Maqedoni dhe Shqipëri, e menjëherë pas përfundimit të luftës, në qershor ka hyrë në Kosovë  së bashku me refugjatët që ktheheshin. 

“Ka qenë një përvojë e jashtëzakonshme dhe e rrallë, të cilën jo shumë njerëz e kanë përjetuar. T’i shohësh katër skena në të njëjtën kohë, trupat serbe duke u larguar, trupat e Natos duke hyrë në Kosovë, refugjatët duke u kthyer në vendlindjet e tyre dhe fshatrat duke u djegur, unë e konsideroj të rrallë, sepse njeriut i ndodh shpesh të jetë prezent në një ndodhi, por  shumë rrallë ose fare në katër.”

Fotografi Venturi e ka organizuar këtë ekspozitë në dy pjesë. Në njërën anë kemi fotografi gjatë kohës së luftës dhe menjëherë pas përfundimit të saj, fotografi të qyteteve e fshatrave dhe fotografi të njerëzve. Në anën tjetër kemi fotografi të ditëve të sotme në Kosovë, që mund t’i marrim si një mesazh i shpresës.

Fotografitë bardh e zi janë fotografitë që autori i ka bërë gjatë luftës, pra janë ngjarje të cilat i ka përjetuar si fotograf dhe gazetar i luftës. Ndërsa fotografitë me ngjyra i takojnë periudhës së kthimit të tij në Kosovë, pas 20 vitesh. / KultPlus.com

Fotografitë më të mira të AFP-së që tregojnë ngjarjet që formësuan vitin 2019

Nga një Theresa May e emocionuar që njoftoi dorëheqjen e saj si kryeministre, tek dëmet shkatërruese të shkaktuara nga Storm Dorian në Bahamas dhe imazhe përhumbëse të luftës civile në Siri, AFP ka publikuar një përzgjedhje të fotografive të saj më të mira të vitit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, imazhet spektakolare kapin ngjarjet historike që formësuan vitin 2019 dhe vendosin skenën për vitin 2020.

Ndryshe, viti 2019 pa një shpërthim demonstrimesh në të gjithë botën ndërsa njerëzit kërkuan një rregullim të sistemeve politike dhe veprime mbi ndryshimet klimatike.

Imazhet e pabesueshme gjithashtu tregojnë një leopard që sulmon një burrë indian në zonën Lamba Pind në Jalandhar dhe ylli Cardi B që mbërrin për Met Galla 2019 në Muzeun Metropolitan të Artit.

Protestat masive antiqeveritare shpërthyen nga Libani dhe Iraku deri në Hong Kong dhe Kolumbi ndërsa njerëzit u ngritën para qeverive të tyre.

Aktivistja e re e klimës, Greta Thunberg nxiti një reagim global rreth ndryshimeve klimatike.

Fotografitë e tjera shprehin ngjarjet që shpalosën në sferën politike të SHBA-së, gjatë një viti në të cilin Demokratët filluan një hetim për largimin e presidentit Donald Trump.

Një burrë i dyshuar se i përket grupit të Shtetit Islamik (IS) ecën para anëtarëve të Forcave Demokratike Siriane të Sirisë (SDF) të udhëhequr nga kurdët, vetëm pasi u largua nga mbajtja e fundit e IS e Baghouz, në provincën lindore siriane të Deir Ezzor më 4 mars

Theresa May e emocionuar u paraqit në 24 maj 2019 ndërsa njoftoi dorëheqjen e saj.

Cardi B arrin për Met Gala 2019 në Muzeun Metropolitan të Artit më 6 maj 2019, në New York.

Personeli i policisë hap zjarr me predha me gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit e Pro-Demokracisë në Zonën Sham Shui Po të Hong Kongut më 14 gusht.

Rusja Dina Averina garon në garën individuale të gjimnastikës ritmike në Lojërat Evropiane 2019 në Minsk në 22 qershor

Zjarrfikësit punojnë për të kontrolluar flakët në Maria në Santa Paula, California, 1 nëntor.

Një leopard sulmon një burrë indian ndërsa një tjetër ik nga kafsha në zonën Lamba Pind në Jalandhar më 31 janar.

Një burrë evakuoi një viktimë të bombardimeve pas një sulmi ajror të raportuar nga forcat e regjimit dhe aleatët e tyre në qytetin sirian, në provincën jugore Idlib në 26 maj.

Aktivistja e re e klimës, Greta Thunberg gjatë Samitit të OKB për Veprimin e Klimës në Selinë e Kombeve të Bashkuara në 23 shtator, në një fjalim që bëri jehonë në të gjithë globin.

Një protestues, i veshur me një maskë që përshkruan Presidentin Francez mbi të cilin është shkruar ‘psycho ’, në Paris më 16 mars

Njerëzit demonstrojnë në Plaza Italia në ditën e pestë të dhunës në rrugë që shpërtheu mbi një rritje të pezulluar tani në çmimet e biletave të metrosë, në Santiago më 22 tetor.

Demonstruesit kurdë hedhin gurë në drejtim të një automjeti ushtarak turk më 8 nëntor gjatë një patrullimi të përbashkët turko-rus afër qytetit të Al-Muabbadah në pjesën verilindore të Hassakah në kufirin sirian me Turqinë.

Gratë dhe fëmijët e evakuuar nga Baghouz mbërrijnë në një zonë të kontrolluar nga Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët, të mbështetur nga SHBA., në provincën lindore siriane të Deir Ezzor, më 6 mars.

Një protestues pro-demokracisë mbahet nga policia jashtë stacionit të policisë Tsim Sha Tsui gjatë një demonstrimi kundër projektligjit të diskutueshëm të ekstradimit në Hong Kong më 11 gusht. 

Presidenti amerikan Donald Trump futet në anën veriore të Linjës së Demarkacionit Ushtarak që ndan Korenë e Veriut dhe atë të Jugut, më 30 qershor.

Si do të dukej bota pa celularë? Fotografi realizon shkrepjet e “frikshme”

Një seri fotosh të quajtur “Removed” nga fotografi amerikan Eric Pickersgill tregon njerëzit që shikojnë aty ku zakonisht është telefoni i tyre por që është i hequr.

Gjithçka duket e pakuptimtë dhe një realitet disi i frikshëm.

Fotografi e ka marrë këtë nismë në kuadër të një fushate ndërgjegjësimi që shumë gjëra po i humbasim nga fokusi i shumtë në ekranët e telefonave tanë të zgjuar.

Fotografitë kanë qenë një këmbanë alarmi dhe ka marrë një shpërndarje shumë të madhe.

Ekspozita fotografike “Mbro & Promovo”, si sensibilizim për trashëgiminë kulturore

Ekspozita fotografike “Mbro & Promovo” u hap në Tiranë, qëllimi sensibilizimi dhe mbrojtja e trashëgimisë kulture.

Fotot e ekspozitës shëtitëse janë prezantuar për publikun në kangjellat e presidencës në Tiranë. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për publikun gjithë muajin gusht dhe më pas do të udhëtojë në qytetet e Shkodrës, Gjirokastrës dhe Beratit. Janë këto qytete që presin këtë ekspozitë, që vjen në edicionin e saj të tretë. Sipas organizatorëve, “Mbro & Promovo” është sllogani i kërkimit fotografik, që shpreh dhe komunikon identitetin shqiptar përmes perceptimit artistik të trashëgimisë kulturore nga të rinjtë, të cilët nëpërmjet fokusit të aparatit të tyre sjellin artistikisht në vëmendjen e publikut problematikat e ndryshme, që shoqërojnë identitetin tonë kulturor.

Fotografitë prezantohen për publikun pas një konkursi, që është zhvilluar më parë. Kurator arti, Andi Tepelena shprehet se ekspozita ka rëndësi sepse prezantohet para publikut në një moment kur po harrohen vlerat dhe po promovohen antivlerat kulturore. “Kjo ekspozitë vjen në një moment kur në këtë vend po promovohen kultura kitch, antivlerat kulturore, dhe kjo ekspozitë shërben si antipod”, shprehet Tepelena në fjalën e tij. Sipas kursorit të artit, Andi Tepelena, me pjesëmarrjen edhe të të rinjve kjo ekspozitë merr më shumë vlerë për trashëgiminë kulturore. “Përfshirja e të rinjve, premton vazhdimësinë e mbrojtjes dhe promovimit të trashëgimisë kulturore shqiptare nga brezat e sotëm dhe të ardhshëm. Duke shikuar nga e kaluara, të rinjtë do të ndërtojnë të ardhmen bazuar në vlerat shpirtërore kulturore, që kanë prodhuar shqiptarët ndër shekuj”, vijon Tepelena. Por përballë problemeve të shumta që ka sot trashëgimia jonë kulturore në vend, sipas kuratorit Andi Tepelena qëllimi është dhe nxitja e institucioneve për të bërë punën në mbrojtje të monumenteve të kulturës. “Sy dyti, rëndësi ka dhe tërheqja vëmendjes të këtyre monumenteve te vizitorët vendas dhe të huaj, nxit institucionet të bëjnë më mirë punën e tyre në një kohë, që ndeshemi me probleme të mëdha të ruajtjes, mirëmbajtjes dhe rijetëzimit të tyre”, shprehet Andi Tepelena, kurator arti.

Konkursi me fotografi

Konkursi “Mbro & Promovo” ka një karakter të veçantë artistik dhe ndërgjegjësues kryesisht tek të rinjtë, fokusimi i vëmendjes së tyre tek trashëgimia kulturore dhe natyrore e Shqipërisë, evidentimi i problematikave të ndryshme, promovimit dhe mbrojtjes së saj. “10 fotot finaliste të përzgjedhura nga juria janë pjesë e kësaj ekspozite shëtitëse nëpër Shqipëri, në hapësira publike të destinuara për publikun e gjerë, që ai të sensibilizohet më shumë me vlerat dhe bukuritë e Shqipërisë”, thuhet në materialin e ekspozitës. Fotot konkurruese në edicionin e tretë të “Mbro & Promovo” u seleksionuan dhe vlerësuan nga një juri profesionistësh e përbërë prej fotografes franceze Françine Carpon, Lejla Hadiç, drejtoreshë e Cultural Heritage Without Borders- Shqipëri, historiani Mesut Tufan ish drejtor i “SIPA Press” në New York dhe Paris, Ardian Isufi dekan i Arteve Figurative në Universitetin e Arteve Tiranë, Eliza Hoxha arkitekte, Arbër Kadia kurator, Blerina Berberi drejtoreshë e Ekphrasis Studio, Romain Bijard, Patrimoine sans Frontieres, arkitektja Irsida Bejo, si dhe Andi Tepelena drejtori i “Art Kontakt”. Konkursi dhe ekspozita “Mbro & Promovo” është një iniciativë e revistës “Art & Trashëgimi” dhe CHwB Shqipëri. Fotoja fituese e këtij edicioni i shkon studentit polak në arkeologji Michal Pisz: Sarda mesjetare shqiptare, ishulli i Shurdhahut, Vaut të Dejës. Michal Pisz, në kuadër të misionit arkeologjik franko-shqiptar në luginën e Drinit ka fotografuar gjurmë mesjetare në ishullin e Shurdhahut, është një ishull në lumin Drin, ku ndodhet qyteti mesjetar i Sardës, në liqenin artificial të Vaut të Dejës./Sot.com.al

Fotografia e parë e mbretit Zog dhe Geraldinës në pallatin mbretëror sipas gazetës franceze

Nga Aurenc Bebja

“Paris-soir” ka botuar, të dielën e 12 shkurtit 1938, në faqen n°16, fotografinë e parë të mbretit Zog dhe konteshës Geraldinë, e shkrepur asokohe në pallatin mbretëror në Tiranë, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Madhëria e Tij Zogu, mbret i Shqipërisë, së shpejti do të martohet me konteshën e re Geraldina Apponyi.

Kjo është fotografia e parë e të tyre, e shkrepur në pallatin mbretëror në Tiranë.

https://www.darsiani.com/la-gazette/fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror-sipas-gazetes-franceze-1938/.

Fotografi me famë botërore dhe Prizreni i vitit 1965

Në vitin 1958, revista “Popular Photography” përpilon listën e 10 fotografëve kryesorë aktivë të kohës. Në listë ishte shqiptari Gjon Mili dhe Henri Cartier-Bresson (1908-2004), shkruan Telegrafi.

Cartier-Bresson fillimisht kishte studiuar pikturën, në klasën e të famshmit Andre Lhote. Si student shoqërohet me artisten dhe muzën më të madhe të Pablo Picassos, Dora Maar, të cilën ai e këshillon të merret me fotografi. Në fakt, as ai nuk do të merret gjatë me pikturën. Siç do të thotë në një intervistë të vitit 1957, për “Washington Post”: “Fotografia nuk është si piktura. Ka një fraksion kreativ prej sekonde kur e shkrep fotografinë. Sytë duhet ta shohin kompozicionin ose të shprehurit që vet jeta ta ofron, dhe ti duhet të dish me intuitë kur ta shtypësh sustën. Ky është momenti kur fotografi është kreativ. Momenti. Nëse e huq, iku përgjithmonë”. Ky citat dhe stili i tij përcaktojnë atë që quhet “Momenti vendimtar” e që, sipas ditores “New York Times”, e ka modeluar fotografinë moderne.

Emri i tij ndërlidhet edhe me një ndërmarrje të madhe: në vitin 1947, ai, Robert Capa, David Seymour, William Vandivert dhe George Rodger themelojnë agjencinë prestigjioze, Magnum Photos. Ndërsa, ishte bashkëshorti i artistes Martine Franck (që ka qenë asistente e Gjon Milit), që po si ai konsiderohet si një nga emrat kryesorë të fotografisë së shekullit XX.

Në vitin 1965, Cartier-Bresson e vizitoi ish-Jugosllavinë. Ndër shumë qytete të shtetit të dikurshëm, qëndroi edhe në dy të Kosovës – në Pejë dhe në Prizren. Teksa nga Peja janë të njohura shtatë fotografi (shih tekstin e Telegrafit, në linkun më lartë), nga Prizreni është e njohur vetëm një (e postuar në fund të shkrimit).

Cartier-Bresson ka hapur dhjetëra ekspozita; është autor i shumë librave; fitues i shumë çmimeve prestigjioze… ndërsa karriera e tij shtrihet edhe në film. Nga fotot e famshme të tij është edhe një që ia ka bërë Gjon Milit më 1958. /Telegrafi/

Karikatura satirike, posterë e fotografi në ekspozitën “Euimage”

“Euimage” është projekti evropian që i dedikohet lidhjes midis imazhit dhe propagandës së Luftës së Parë Botërore dhe stereotipave kombëtarë bashkëkohorë, është kthyer në një ekspozitë shëtitëse e përbërë nga karikatura satirike, posterë, fotografi historike dhe komente nga nxënës, studentë, qytetarë shqiptarë e të huaj, si dhe ekspert të artit.

Euimage” përbëhet nga një përzgjedhje me karikaturat satirike nga arkivat digjitale në funksion të ekspozitës. Imazhet dhe tekstet janë kombinuar në formën e një gazete për të nënvizuar karakterin e fortë didaktik të projektit dhe për ta bërë të mundur qarkullimin e thjeshtë të ekspozitës në vendet e partnerëve të projektit.

Kuratori i ekspozitës, Andi Tepelena, shprehet se “Euimage” na fton të pyesim veten për efektet e stereotipave të lindur gjatë Luftës së Parë Botërore, ku sot pas një shekulli prekin ende marrëdhëniet midis vendeve evropiane. “Thjeshtimet dhe përgjithësimet e realitetit përbëjnë një filtër përmes të cilit qytetarët formojnë mendime rreth kombit të tyre ose vendeve të tjera, duke anuluar dallimet dhe nuancat. Kështu lindin stereotipat, të cilët bëjnë të mundur reduktimin e një komuniteti të tërë në një etiketë të thjeshtë. Origjina e këtyre perceptimeve, ende relevante në ditët e sotme, shpesh mund të shoqërohen nga veprime propagandistike, të krijuara gjatë luftës së madhe, për të justifikuar konflikte, në të cilin armiqtë përshkruhen sistematikisht si barbarë dhe agresorë”, shprehet kuratori Tepelena.

Duke folur për ekspozitën që u hap te “Destil Tirana”, kuratori Andi Tepelena vijon se “Euimage” synon të nxisë një reflektim mbi Evropën e njëqind vjetëve më parë, por dhe për Evropën e shekullit 21 nën një paqe të brishtë. “Publiku ka mundësi të njihet me një zhanër satirik siç është karikatura politike, e cila është përdorur gjerësisht gjatë Luftës së Parë Botërore për të satirizuar ‘armikun’ e jashtëm. Ka disa imazhe-karikatura, që janë marrë nga Biblioteka Kombëtare e Francës ose nga arkiva digjitale të revistave austriake të kohës. Kanë vlerë aktuale sot e kësaj dite, në një kontekst kur kufijtë në Ballkan janë ende të brishtë edhe 100 vjet pas Luftës së Parë Botërore”, konsideron Tepelena.

Ekspozita “Euimage” po qëndron e hapur për publikun dhe sipas kuratorit Andi Tepelena përmes saj tregohet edhe ndihma që kanë dhënë shtetet perëndimore për mbijetesën ekzistenciale të Shqipërisë.

Bashkëpunëtorë të ekspozitës janë dhe Mesut Tufan gazetar, historian turk, Ilda Mara -eksperte për marrëdhëniet ndërkombëtare, si dhe Nevila Xhindi.

Euimage” është i financuar nga Bashkimi Evropian përmes programit “Evropa për Qytetarët – Kujtesa Historike”. Partnerë të projektit janë “Art Kontakt” (Shqipëri); Komuna e Kinselos Balsamo (Itali); Universiteti i Studimeve në Trieste (Itali); Universiteti “Sapienza” në Romë, universiteti “Kaunas” ( Lituani), “Freie Universitat” (Gjermani) dhe “Villa Vigoni”, qendra italian-gjermane për ekselencën evropiane, shkruan gazeta /Zëri/KultPlus.com

“Shqipëria 1928 -1931” me fotografi sjell rrugëtimin unik

Janë mbi 780 fotografi të digjitalizuara të arkivit personal të fotografëve italianë Pietro dhe Larissa Quaroni të Shqipërisë në vitet 1928-1931, që do të prezantohen për herë të parë në Tiranë në Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD), që zë vend në ambientet e Kryeministrisë së Shqipërisë.

Ekspozita e titulluar “Arkivi Fotografik i Pietro dhe Larissa Quaroni ‘Shqipëria 1928 -1931’” do të hapet të premten e kësaj jave nga Ambasada Italiane në Shqipëri dhe Instituti Italian i Kulturës.

Fotografitë janë realizuar nga vëllezërit Quaroni gjatë misionit të tyre diplomatik në Ambasadën Italiane në Shqipëri, shkruan sot Koha Ditore.

“Të pabotuara më parë, 86 fotografitë i përkasin periudhës 1928-1931, shoqëruar nga dy dokumentarë të periudhës së asaj kohe”, thuhet në paralajmërimin e kësaj ekspozite. I çmueshëm është i gjithë materiali arkivor që tashmë është bërë pronë edhe e shtetit shqiptar. Në këtë kontekst, publiku do të shohë një Shqipëri “të panjohur”.

“Duke pasur parasysh rëndësinë e këtij arkivi familjar, Quaroni ia ka dhuruar shtetit shqiptar, në formë digjitale, të gjithë arkivin e familjes së saj, me 780 fotografi”, shkruhet në paralajmërim.

Sipas organizatorëve të ekspozitës të gjitha fotot e digjitalizuara mund të shihen sipas një renditjeje kronologjike në formë projeksioni filmik, po në këtë ekspozitë.

“Është dëshira e familjes Quaroni, që gjithë Arkiva Fotografike Quaroni, Albania 1928–1931 të jetë e përdorshme për të gjithë të interesuarit për historinë e Shqipërisë, si nga historianët, studiuesit, diplomatët, gazetarët, ashtu dhe studentët shqiptarë e të huaj”, shkruhet në paralajmërim.

Vizitorët do të zbulojnë ngjarje, njerëz, jetën e përditshme, peizazhet dhe traditat e Shqipërisë, ashtu si janë vëzhguar dhe përjetuar nga Pietro dhe Larissa Quaroni.

Ekspozita përcjell një kontekst me interes të madh historik dhe social: imazhe befasuese dhe origjinale, një përshkrim i rrallë dhe unik, veçanërisht i figurave politike dhe i personazheve që kanë dominuar skenën shqiptare të viteve ’20 dhe ’30.

Arkivi është ruajtur në Itali nga familja Quaroni dhe është sjellë në Shqipëri nga mbesa e Pietro dhe Larissa Quaronit, Cristina Quaroni, e cila, nëntëdhjetë vjet pas gjyshërve të saj vjen në Shqipëri si bashkëshortja e ambasadorit të Spanjës. Vizitorët do të kenë mundësi të rrugëtojnë nëpër këto imazhe deri në fund të muajit që vjen.

Fotoreporteri i ‘Frankfurter Allgemeine’ publikon për herë të parë foto të luftës në Kosovë

Fotoreporteri i tablodit gjerman “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, ka publikuar fotografi të shkrepura gjatë luftës në Kosovë.

Fotografitë e Wolfgang Eilmes përfshijnë periudhën e luftës në Prekaz, përshkrimin e dhimbjes së viktimave, pamje të ushtarëve të UÇK-së, forcave serbe, shtëpi të djegura gjithandej si dhe refugjatë të vendosur në Shqipëri e Maqedoni.

U nderua në Prishtinë fotografi Willem Poelstra

Në kohën kur në Amsterdam po kremohej trupi i tij, në Kino Armata të Prishtinës u ndezën qirinjë dhe u thanë fjalë nderi për fotografin Poelstra, i cili vdiç ditë më parë në qytetin e tij të lindjes.

Përkundër betejës së vazhdueshme me kancerin, ai realizojë të gjitha planet që kishte, duke përfshirë ekspozitën në Prishtinë dhe Beograd, publikimin e librit For Hanna, Future Stories from the Past… si dhe themelelimin e fondacionit For Hanna, i cili tashmë ofron mbështetje për projekte dokumentare.

Në fundjavën që shkoi, u mbajt ceremonia lamtumirëse për nder të fotografit holandez Willem Poelstra, i cili dokumentoi pasojat e luftës në Kosovë për pesë vite.

Willem Poelstra ndërroi jetë të shtunën, më 13 Tetor në orën 11:05 në shtëpinë e tij në Amsterdam pas një lufte të furishme me sarkomë.

Ai ishte 62 vjec, ndërsa udhëtimin e tij i në karrierë e filloi në detin e hapur si zhytës, vazhdoi me sektorin e reklamave dhe përfundoi me fotografi dokumentare, ku njihej për mjeshtërinë e trajtimit të çështjeve sociale.

Projekti i tij i fundit ishte for Hanna, Future Stories from the Past (shqip: për Hanna-n, Tregime të së Ardhmes nga e Kaluara…) në të cilin fotografi tregon historinë personale të prindërve të tij pas Luftës së Dytë Botërore, përmes tregimeve të pasluftës në Kosovë, duke synuar të dëshmojë se dialogu është thelbësor për të evituar përsëritjen e historisë. /KultPlus.com

Në ceremoninë lamtumirëse morri pjesë edhe Ambasadorja e Holandës në Kosovë, zonja Gerrie Willems si dhe miq e bashkëpunetor të ngushtë të fotografit Poelstra, në Kosovë.

Ceremonia u shoqërua me muzikë të përzgjedhur nga vet fotografi Poelstra për ceremonitë mortore të tij, kurse kjo ceremoni u organizua nga mikeshat dhe bashkëpunëtoret e ngushta të tij, Erëblina Elezaj dhe Dafina Muçaj.

Fotografitë që tregojnë pabarazinë shoqërore nëpër botë

Johnny Miller është fotograf dhe regjisor, i cili shumicën e kohës në veprat e tij është marrë më çështjet urbane, kulturore dhe sociale.

Në një projekt të tij të titulluar “skena të pabarabarta”, fotografi vizualizoi pabarazinë shoqërore dhe ekonomike nëpër botë dhe këtë e bëri nëpërmjet ajrit.

“Qëllimi i projektit është të portretizojë çështjet globale të pabarazisë sa më objektivisht të jetë e mundur dhe të tërheqë vëmendjen tek ajo përmes artit të fotografisë”, thotë autori, transmeton Klan Kosova.

Fotografitë janë realizuar në vendet si: Afrika Jugore, India, Meksika, Tanzani dhe Kenia.

Fotografi më i guximshëm në botë (FOTO)

Alex Suh është pa dyshim një nga fotografët më të guximshëm në botë.

Për të shkrepur një foto sa më të mirë, ai nuk e ka problem që të qëndrojë vetëm pak centimetra larg krokodilit.

Përveç setit fotografik fantastik, Alex kërkon që të japë edhe një mesazh: këto kafshë në dukje të frikshme nuk i vrasin njerëzit.

Fotografi beson se njerëzit dhe kafshët e egra mund të bashkëjetojnë në harmoni mes tyre, ndërsa krokodilët, sipas tij, nuk janë vrasës njerëzish./top channel

S’ka më fotografi monotone para statujave

Jemi mësuar të shohim turistët duke bërë fotografi apo ‘selfie’ para statujave në mënyrë serioze, por ka disa prej tyre që gjejnë mënyrat nga më të ndryshme për t’u fotografuar para statujave.


Në disa nga këto fotografi mund të shohim disa persona duke imituar statujat, ndërsa në disa të tjera duke vendosur gjësende të ndryshme në to, shkruan Koha.net.


E krejt kjo për t’i dhënë një dimension tjetër këtyre statujave të famshme.

Për më tepër shikoni fotogalerinë.

Këtë fotografi e ka realizuar një fotograf shqiptar (FOTO)

Disa persona arrijnë që me aparatin e tyre të fokusojnë pamje të mahnitshme nga bukuritë natyrore, shkruan KultPlus.

Shqipëria është një vend që ofron pamje të mrekullueshme natyrore, dhe të gjithë ata artistë, fotografë të cilët e duan peizazhin dhe dëshirojnë të fokusojnë bukuri natyrore, e kanë një mundësi të jashtëzakonshme që këtë gjë ta bëjnë në Shqipëri.

Përderisa fotografët shqiptarë, nuk e lejojnë që kjo mundësi të ju ik. Ata shfrytëzojnë këto bukuri për të nxjerrë fotografi mahnitëse.
Një të tillë e ka realizuar edhe fotografi i njohur shqiptar Ardian Fezollari.

Fezollari ka treguar për KultPlus se kjo fotografi është realizuar më herët me metodën e më hershme, me film.

Kjo fotografi nuk do koment, shikojeni dhe shijojeni. /KultPlus.com

Fadil Berisha: E ardhmja është me Era Istrefin (FOTO)

Fotografi i njohur shqiptar i cili jeton dhe punon në New York, ka ndarë me ndjekësit e tij në Instagram disa fotografi të artistes kosovare Era Istrefi, e cila tashmë është bërë e famshme në botë falë talentit të saj, shkruan KultPlus.

Poshtë fotografive, Berisha shkruan: “E ardhmja është me Era Istrefin”.

Era Istrefi edhe kësaj radhe ka shkëlqyer nën objektivin e fotografit të njohur Fadil Berisha. /KultPlus.com

Dua Lipa dhe Bebe Rexha për herë të parë në një fotografi së bashku (FOTO)

Dy shqiptare mbrëmë kanë shkelur në tapetin e kuq të eventit Billboard Music Awards 2018 që u mbajt në Las Vegas, shkruan KultPlus.

Por, jo më herët është parë një fotografi e dy shqiptareve bashkë. Ato mbrëmë kanë realizuar një fotografi të cilën e ka publikuar në rrjetin social Instagram një faqe e fansave të Bebe Rexhës, shkruan KultPlus.

“Dua dhe Bebe”, është mbishkrimi i fotografisë.

Bebe Rexha dhe Dua Lipa dy këngëtare që po pushtojnë skenat ndërkombëtare, dje kanë shkëlqyer me dukjen e tyre në këtë ceremoni, ku kanë marrë pjesë edhe shumë emra të mëdhenj të industrisë muzikore./ KultPlus.com

Del në ankand një foto e rrallë nga fatkeqësia e Titanikut

Imazhet tregojnë një ceremoni mortore: varrimin në det të një prej viktimave të Titanikut në anijen Mackay-Bennet që ndihmoi në gjetjen e 300 trupave pas tragjedisë.

Prifti Hind në të majtë kryen shërbimet për qefinin e shënuar me numrin 177 në të cilën gjendet një nga anëtarët e ekuipazhit, William Peter Mayo që hidhet në ujë.

Kjo foto do të dalë në ankand këtë fundjavë me një çmim bazë 5000 – 8000 stërlina (7.114 në 11.383 USD) nga shtëpia e ankandeve Henry Aldridge & Son.

106 vjet pas tragjedisë, fotoja është një nga dëshmitarët më të rrallë që është parë dhe është realizuar nga një oficer, Mackay-Bennet, R.D. Legate. Prifti Hind realizoi 166 shërbime të ceremonisë mortore në det, duke përfshirë edhe atë të udhëheqësit të bandës së anijes, Wallace Hartley.

Kjo foto është e një rëndësie të veçantë. Edhe pse varrimet në det ishin të shumta, regjistrimet vizuale si dhe shërbimet e tyre janë pothuaj inekzistente edhe në publikime të periudhës së kohës. Telegrafi/ KultPlus.com

Fotografia që tregon emocionet e fëmijëve refugjat nga Kosova në Kukës (FOTO)

Fotografja amerikane, Carol Guzy ka shkrepur disa fotografi gjatë vitit 1999 në Kukës të Shqipërisë, atje ku ishin nisur një pjesë e madhe e banorëve të Kosovës, shkruan KultPlus.

Një fotografi e saj paraqet fëmijët kosovarë në një kamp në Kukës të Shqipërisë, pas udhëtimit të tyre nga toka e trazuar.

Në përshkrimin e gazetares së Washington Post, shkruhet se programi i UNICEF kishte ndihmuar fëmijët kosovar që t’i kalojnë traumat psikologjike të përjetuara gjatë luftës. Në këtë foto shihet Lindita Morina, 9 vjeçare (me një kurorë të bërë nga nëna e saj) derisa përqafon një tjetër fëmijë refugjat gjatë seancës.

Përmes poezisë, vizatimeve dhe lojërave, ata kanë mësuar të shprehin emocionet e tyre. Vizatimet janë më shpesh nga tmerret që ata kanë parë, nga vrasjet dhe shkatërrimi. Poezitë e tyre flasin për lirinë. Vullnetarët e UNICEF-it kishin vizituar çdo kamp në Kukës në baza ditore. Fëmijët e kishin pritur me padurim këtë pjesë të ditës dhe u shfaqnin atyre shumë dashuri dhe mirënjohje./ KultPlus.com

“Përtej” nga Fahredin Spahija shpalosë kërkimin e botës sureale në krijimin e artit (FOTO)

Gili Hoxhaj
Fotografitë nga Fahredin Spahija janë parë jo rrallë herë për publikun shqiptar, madje emri i tij është i vulosur në disa nga fotografitë më të mira që përmbajnë fytyra e pamje të rëndësishme të vendit.

22 fotografi të tij sonte erdhën në Galerinë “Monet”, të cilat përbënin ekspozitën që u hap sonte në këtë ambient. Muret e mbushura me fotografitë e këtij fotografi, kishin mbushur përplot galerinë sa depërtimi tek to po bëhej edhe më i vështirë. Mes përqafimeve e përshëndetjeve fotografi Fahredin Spahija po priste shumë artistë të fushave të ndryshme. Kësaj ekspozite nuk i munguan as studentët e artistit, të cilët ndanin përgëzimet e tyre për profesorin.

Fotografitë e tij kanë vetëm dy ngjyra, bardhë dhe zi por pozicionet në të cilat janë të vendosura subjektet e fotografisë së tij tregojnë për një gjallëri artistike, e një përkushtim në çdo detaj të fotografisë. Subjekt i fotografive të tij janë femrat, sytë e të cilave në pak raste shikojnë drejt aparatit. Mënyra se si fotografi Spahija i ka sjellë këto fotografi flasin për një dimension të veçantë artistik. Trupat e femrave vijnë nudo dhe përmes ngjyrës bardhë dhe zi. Rëndom mes trupit të tyre e fotografit ekziston një mjegullim që autori e ka vendosur përmes formave të ndryshme. Ato vijnë përmes pozicioneve të ndryshme por gati asnjëherë në të njëjtin pozicion dhe asnjëherë si tërësi. Gjithmonë është një anë që fshihet, për ta bërë të dukshme anën tjetër.

Kjo ekspozitë është e krijuar nga dy cikle, por e përbashkëta e tyre është pikërisht barriera e fotografit me subjektin e fotografisë së tij, pikërisht nga kjo specifikë, ekspozita edhe e ka marrë emrin “Përtej”.
“E kam emërtuar “Përtej” sepse të dy ciklet e kanë një të përbashkët, është gjithmonë një barrierë mes meje dhe subjektit që e trajtoj dhe unë gjithnjë shikoj përtej asaj barriere. Kjo mund të shpjegohet edhe në aspektin fizik si një barrierë, xham me strukturë, ndonjëherë plastikë me strukturë ndërsa në ciklin e fundit edhe akull natyral”, u shpreh Spahija për KultPlus, ndërsa shtoi se kjo ka një kuptim tjetër në aspektin artistik e që nënkupton kërkimin e tij artistik përtej reales në një botë tjetër, ndoshta sureale apo dhe abstrakte, atje ku ai thotë se e kërkon krijimin e artit të tij.

Fahredin Spahija ka tetë vite që nuk është paraqitur para publikut prishtinas, ndërsa thotë se ky ambient edhe e ka përmbushur synimin e tij se si do duhej të dukej ekspozita e tij.
“Dikur kanë ekzistuar vetëm dy galeri shtetërore, në të cilat nuk jam akoma i gatshëm të ekspozoj për arsye se aty është e përfshirë edhe politika. Tashmë janë krijuar kushte shumë të mira për shkak se janë hapur galeri private shumë të mira si është kjo këtu Galeria “Monet” e cila më është dukur shumë e përshtatshme për ekspozimin e fotografive”, u shpreh fotografi Spahija.

Për t’u dhënë pamjeve nudo aspektin artistik dhe për të mos kaluar limitin përtej kësaj, natyrisht që duhet një pjekuri dhe guxim artistik. Fotografi Spahija mendon se pikërisht kur arrihet pjekuria artistike, artisti dhe guxon më shumë sepse është më i vetëdijshëm që nuk mund të bëjë gabime. E kjo e bën që artisti ta kuptojë sinjalin se ku është limiti i punës në një fotografi.
“Në temën e nudove është shumë e rëndësishme që mos ta dëmtosh subjektin pasi që është një temë shumë delikate, artisti mund edhe ta kalojë edhe vijën e kuqe që nga estetika ta dërgojë në erotikë apo fotografi”, tregoi Spahija për KultPlus.

Në mesin e të pranishmëve ishte edhe poetja nga Shqipëria, Elona Çuliq e cila thotë se është privilegj të flasësh për një fotograf si Fahredin Spahija, veçmas bazuar në faktin që edhe ka qenë një nga personazhet e fotografisë së tij.
“E kam parë se si ai punon, çfarë e frymëzon, çfarë i jep vëmendje dhe përkushtim shkrepjes së fotografisë që për të nuk është vetëm një proces që duhet të përfundohet por është një frymëzim dhe vëmendje maksimale ndaj personazhit dhe vendit ku bëhet fotografia. Në këtë ekspozitë e shoh Fahredinin saktë përtej duke abstragu me nudizmin që është një temë aq delikate në aspektin social dhe kulturor dhe e pëlqej se si Fahredini i qaset kësaj teme dhe e sjellë tek ne”, u shpreh Elona Çuliq për KultPlus, e tha se e veçanta e punimeve të këtij fotografi është se ato të bëjnë të mendosh dhe kur një fotografi të bën të mendosh, ky është sinjali që ajo e ka arritur qëllimin e saj.

Artisti, Artan Balaj tha për KultPlus se punimet e Fahredinit e kanë gjithnjë një pamje pak më ndryshe prej fotografive të zakonshme ndërsa kësaj here kjo bëhet edhe më e theksueshme për shkak të mënyrës së fotografimit dhe ngjyrave bardhë dhe zi por edhe me anë të teksturave që përdoren për ta mjegulluar fotografinë e që sipas tij ia shtojnë edhe më tepër sharmin fotografive të tij.
Të gjithë ata që duan ta shohin ekspozitën e fotografit Fahredin Spahija, ekspozita do të qëndrojë e hapur deri në fillim të muajit tjetër, deri më datë 4 prill./ KultPlus.com

Fotografi e rrallë e Safete Rogovës kur ishte e re (FOTO)

Safete Rogova është një nga artistët më të shquara që u kanë dhënë jetë shumë roleve në skenën e filmit dhe të teatrit shqiptar, shkruan KultPlus.

Ajo numëron pothuajse një gjysmë shekulli në skenën artistike shqiptare, ku ndër vite ka lënë gjurmë. Aktorja Safete Rogova në vitin 2013 është dekoruar nga Presidentja Atifete Jahjaga me Medaljen Presidenciale e Meritave, çmim ky që u jepet personave që me punën e tyre kanë kontribuar në fusha të veçanta si arsim, shkencë, kulturë, rini, sport, siguri, shërbim civil.

KultPlus sot ju sjellë një fotografi ku aktorja shihet në një moshë të re. Fotografia është publikuar nga Micky Haxhiislami./ KultPlus.com

Korça, një peizazh i ngjyrosur me koloritin vjeshtor (FOTO)

Stina e vjeshtës po ngjyros me paletën e saj shumë ngjyrëshe çdo cep te vendit. Natyra po duket ende më tërheqëse e mbuluar nga gjethet shumëngjyrëshe që sjellë kjo stinë. Një pamje mahnitëse ka marrë edhe qyteti i Korçës i cili gjendet në Shqipërinë Jug-Lindore. Bashkia e Korçës ka shpërndarë disa fotografi me pamjen e mrekullueshme që ofron ky qytet në këto ditë të bukura vjeshte. / KultPlus.com

Roland Tasho publikon dy fotografi të pa para më herët të Robert Elsie (FOTO)

Vdekja e albanologut Rober Elsie, preku të gjithë shqiptarët duke e pas parasysh kontributin e tij për Shqipërinë dhe jo vetëm. Ndër reagimet që u bënë sot për vdekjen e Elsies, ishte edhe ai i fotografit Roland Tasho, i cili poashtu shpalosi dy fotografi të pa para më herët të albanologut tashmë të ndjerë, shkruan KultPlus.

Përveç fotografive Roland Tasho, ka treguar edhe një histori të shkurtër të Robert Elsies, i cili kishte pasur dëshirë të fotografohej tek Ura e Mesit, me kostumin e zonës.

“Megjithese e kisha fotografuar ne Tirane donte te fotografohej ne nje vend ku paten udhetuar dhe studiues te tjere te huaj. Shkuam tek Ura e Mesit dhe u vesh me kostumin e zones. E pelqente projektin me te huajt qe kane veshur veshje shqiptare dhe donte te shkruante per te. E donte shume Shqiperine..respekt per Robert Elsie….nga R.Tasho”, ka shkruar Tasho./ KultPlus.com

Ekspozita e Llapashticës hapë “Javën e Gjidhënies” në Kosovë (FOTO)

Vetëm 40 për qind e fëmijëve të moshës nën gjashtë muaj, ushqehen me qumësht të gjirit të nënës.

Për ta rritur këtë përqindje edhe më shumë, në hapjen e Javës Botërore të Gjidhënies me temën “Ta mbështesim gjidhënien së bashku”, u tha se ushqyerja e fëmijëve me qumësht gjiri, mbron shëndetin e tyre.

Përfaqësuesja e Ministrisë së Shëndetësisë, Merita Vuthaj, ka thënë se po angazhohen që të jenë një hap më përpara se kompanitë farmaceutike që zëvendësojnë qumështin e gjirit të nënës, duke iu ofruar mbështetje nënave që t’i ushqejnë foshnjat me qumësht gjiri, raporton KTV.

Ndërkaq, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se gjidhënien, si shoqëri, nuk guxojmë ta kthejmë në tabu, pasi, sipas tij, qumështi i gjirit të nënës është i pazëvendësueshëm dhe mbron shëndetin e fëmijëve dhe të nënës nga sëmundje të ndryshme.

Java e Gjidhënies ka nisur me hapjen e një ekspozite, ku janë paraqitur në fotografi shumë nëna nëpër ambiente të ndryshme duke i ushqyer fëmijët e tyre me qumësht gjiri të bëra nga fotografi Arben Llapashtica. Ekspozita qëndron e hapur në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, Prishtinë. / KultPlus.com

Kosova në vitin 1930 (FOTO)

Këto fotografi të rralla janë realizuar nga studiuesi amerikan Blanche Payne në vitin 1930.

Ai kishte vizituar Kosovën për qëllim studimi duke realizuar një set të rrallë të fotove nëpër disa qytet të Kosovës.

Fotografitë janë publikuar nga Libraria e Universitetit të Uashingtonit, transmeton Shekulli shënimin e fmimages.net./ KultPlus.com