Koncert me hitet e pop-rock bendeve të Gjilanit 

Naser Berisha, këngëtari i njohur për hitet e shumta të viteve të 90-ta është duke organizuar koncertin pop-rock, koncert që do të mbahet sonte në qendër të Gjilanit, shkruan KultPlus.

Naser Berisha ka njoftuar se koncerti “#eJona” do të fillojë prej orës 20:00 dhe do të përfshijë këngë hite origjinale prej viteve të 70-ta e këndej.

“I gjithë koncerti do të jetë live dhe të gjitha grupet do të performojnë këngët e tyre origjinale”, ka thënë Berisha për KultPlus, i cili këtë koncert e ka sjell për audiencën gjilanase, që vlerësohet si koncert nostalgjik për bendet e pop-rock që kanë vepruar dhe vazhdojnë të veprojnë në Gjilan. / KultPlus.com

Naser Berisha rikthehet fuqishëm pas 16 vitesh, promovon albumin “Epikë” në KultPlus Caffe Gallery

Era Berisha

Ambienti në KultPlus Caffe Gallery edhe mbrëmë si çdo herë u shndërrua në shtëpinë e dytë të artdashësve dhe jo vetëm. Ishin meloditë muzikore ato të cilat thumbonin atmosferën nga çasti në çast, melodi këto të cilat vinin nga përgatitjet për promovimin e albumit “Epikë” nga këngëtari i njohur, Naser Berisha, e që të njëjtat përplaseshin në katër anët e hapësirës duke paralajmëruar për një mbrëmje krejtësisht të veçantë e mjaft të ngrohtë mes të pranishmëve, shkruan KultPlus.

Fillimisht, pak para se ora të shënonte 19:00, një numër i madh i të pranishmëve veçse kishte kapluar hapësirën në një masë të madhe dhe ende pa filluar mbrëmja zyrtarisht, fotografitë, bisedat dhe buzëqeshjet e sinqerta tashmë kishin filluar të krijoheshin. Në ndërkohë, artistët që kishin edhe kohë pa u parë mes vete, shfrytëzuan hapësirën në KultPlus Caffe Gallery për të qenë të rrethuar rreth pikturave abstrakte të artistit Sadri Morina e për të bashkëbiseduar tutje.

Dashuria e mirësia, ishin këto dy ndjenja që fuqishëm po rrezatonin gjatë gjithë mbrëmjes. Por, entuziazmi kishte arritur deri në kupë të qiellit për të dëgjuar sa më shpejt këngën brilante ‘Epikë’ të Naser Berishës, kënga e katërt e albumit “Epikë”.

Pas kësaj pritjeje të lezetshme, drejtoresha e gazetës KultPlus, Ardianë Pajaziti, doli për një fjalë rasti e ku fillimisht falënderoi të pranishmit për prezencën e tyre.

“Faleminderit Naser për këtë bashkëpunim të radhës dhe faleminderit të gjithë të pranishmëve që keni gjetur kohë për të ardhur e dëgjuar rrëfimin e Naserit rreth albumit të tij të fundit. Ky projekt është mbështetur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, e që ka filluar nga muaji janar, fillimisht me hapjen e ekspozitës së artistit Sadri Morina, e tani që po vazhdojmë me promovimin e albumit të Naserit”, thotë Pajaziti.

Në ndërkohë, fjalën e mori edhe këngëtari Naser Berisha, i cili së bashku me moderimin e Vlora Merovcit, ata zhvilluan një bashkëbisedim rreth albumit “Epikë”, album ky që vjen pas 16 vitesh pas publikimit të albumit të tretë.

“Kjo është kënga e tetë, pra kënga e fundit e albumit që po promovohet sonte me ç’rast po përmbyllet një cikël që ka filluar në muajin shkurt të vitit të kaluar. E kisha filluar pikërisht me këngën ‘Himni i Nënës’, që është një dedikim për nënën time, e cila që 31 vite më nuk është në mesin tonë. Pastaj vazhdova gjatë gjithë vitit duke i publikuar pothuajse çdo muaj nga një këngë dhe pikërisht një vit më pas edhe u publikua kënga e fundit duke u bërë kështu sonte edhe promovimi i albumit në tërësi”, thotë Berisha.

Sipas tij, kënga ‘Epikë’ është një këngë e veçantë për të për arsye se teksti i këngës është shkruar nga Rexhep Selimi, i cili për momentin gjendet padrejtësisht në burgun e Hagës, së bashku me bashkëluftëtarët e tij dhe në njërën anë ai e ka respektuar Berishën duke ia dhënë tekstin në mënyrë që t’i krijohet muzika, ndërsa në anën tjetër konsiderohet se ka qenë një siklet i madh për Berishën se a do të plotësonte pritshmërinë e tij që e ka pasur.

“Jam munduar që këngën ta bëjë diçka të veçantë dhe jashtë konturave të cilat janë mësuar njerëzit t’i dëgjojnë në këngët e mija. Për atë arsye edhe kam përdorur Korin, harkore e shumë instrumente në këtë këngë”, shpalos Berisha.

Përgjatë kësaj mbrëmje të pranishmit patën rastin të dëgjojnë këngë që Naser Berisha ka punuar që nga janari i vitit të kaluar, dhe ku përgjatë kësaj periudhe ka realizuar gjithsej tetë këngë.

Në albumin “Epikë”, katër këngë janë në autorësi të Naser Berishës, katër tekste, katër orkestrime, si dhe bashkautorë në dy këngë, në muzikë dhe tekst. Si producent muzikor dhe audio inxhinier në Mix dhe Master të këtij albumi, Naser Berisha përpos tetë këngëve të reja, ka përfshirë edhe si ‘bonus track’ dy hitet e pa vdekshme “Do te doja“ dhe “A me kujton“, këngë këto të riregjistruara përgjatë vitit 2021, në versionin akustik.

Këngët e këtij albumi pra sjellin si tematikë dashurinë, sikurse që ka të përfshirë edhe këngën ‘Himni i Nënës’, dedikim për nënën e tij, me rastin e 31 vjetorit të vdekjes së saj, pastaj kënga ‘Kohë’ për jetën e pa brenga të fëmijërisë së tij, atëherë kur telefonat nuk kishin ekzistuar dhe ishin lojërat e ndryshme ato të cilat zunë vend në kujtimet e tij.

Albumi “Epikë” ka marrë titullin nga kënga e katërt e këtij albumi, ku muzikën e ka realizuar Naser Berisha, orkestrimin Florent Boshnjaku, Valon Gashi në kitarë, kurse kjo këngë është realizuar me tekst të Rexhep Selimit, njërit prej themeluesve të UÇK-së, i cili këtë tekst e ka shkruar gjatë kohës së luftës.

E kjo punë një vjeçare e tij rreth albumit “Epikë” që mbrëmë po promovohej, solli aq shumë emocione të bukura, sa që nuk kishte mundësi tjetër përpos që të lëshohej edhe kënga ‘Epikë’, për të përmbyllur kështu suksesshëm ciklin e tij të këngëve të këtij albumi të jashtëzakonshëm që vjen për publikun pas plot 16 vjetëve që nga publikimit i albumit të tij të tretë.

Me sy e veshë të koncentruar drejt ekranit të vendosur para të pranishmëve, doli edhe kënga ‘Epikë’, këngë kjo që qysh në sekondat e parë, hyri në mendjen, trupin dhe shpirtin e njeriut. Me një videoklip tejet të realizuar bukur dhe stilin e tij të njohur, erdhi gërshetimi i melodive dhe tingujve që buçonin në tërë hapësirën e KultPlus Caffe Gallery, e që pothuajse donte të dilte edhe jashtë derës për të kapur yjet në qiell, njëlloj sikurse ylli i ulur poshtë mbrëmë; kënga ‘Epikë’.

Pas duartrokitjeve dhe brohoritjeve që duket se nuk kishin të ndalur në kuadër të publikimit të këngës dhe sikurse koha të mos kishte kaluar fare, këngëtari Naser Berisha doli në skenë me një siguri e besim në vetvete për të kënduar dy hitet e tij “Do të doja” dhe “A më kujton”, në versionin akustik.

Si në një rikthim në kohë, Naser Berisha i solli para publikut këto këngë që po buronin fuqishëm nga zemra e tij, një zemër kjo që në vete ngërthen dashurinë pakushte për muzikën. E kjo më së miri u dëshmua edhe mbrëmë me talentin e tij që fuqishëm nxori në përfundim se ai talent e pasion për këngën, nuk është tjetërsuar aspak.  

Pena e tij për të shkruar tekste të mrekullueshme, mbetet edhe sot po aq e njëjtë, teksa mbrëmë ajo penë po shkrihej tërësisht në melodi nën ajrin e mbushur me ngrohtësi shpirtërore dhe dashamirësi të mirëfilltë.

Tutje, Naseri me një buzëqeshje që nuk po i hiqej as edhe për një moment, me karizmën dhe harenë e tij të poseduar, përgjatë mbrëmjes vazhdoi të nënshkruajë autografe të shumta në albumet që ai i dhuroi për të gjithë të pranishmit. E ndërkohë ishin shkrepjet e fotografive që në një vallëzim me muzikën, zunë dalëngadalë vendin e tyre për të krijuar një atmosferë të rehatshme për biseda e nga një gotë verë mes miqve që vazhduan deri në orët e vona të natës.

Kujtojmë se koncerti i parë live i paraparë për albumin “Epikë” vjen më 19 shkurt në Rockuzinë, natyrisht me instrumente elektrike. Ndërsa, tanimë të gjithë fansat e tij mund ta sigurojnë albumin nëpërmjet platformave të ndryshme.

Kjo mbrëmje është mbështetur nga KultPlus Caffe Gallery ku që nga muaji janar është duke mbajtur mbrëmje të ndryshme promovuese, mbrëmje këto që po realizohen me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Eventi është sponsorizuar nga Uji Rugova. / KultPlus.com

“Epikë”, albumi i katërt i Naser Berishës do të promovohet në KultPlus Caffe Gallery

Këngëtari i njohur Naser Berisha do të promovojë albumin e katërt “Epikë”, album që vjen pas 16 vjetëve pas publikimit të albumit të tretë. Promovimi i albumit do të bëhet më 10 shkurt, prej orës 19:00 në KultPlus Caffe Gallery, shkruan KultPlus.

Përgjatë kësaj mbrëmje keni rastin të dëgjoni këngë që Naser Berisha ka punuar që nga janari i vitit të kaluar, dhe përgjatë kësaj periudhe ka realizuar gjithsejtë tetë këngë.

Në këtë album “Epikë”, katër këngë janë në autorësi të Naser Berishës, katër tekste, katër orkestrime, si dhe bashkautorë në dy këngë, në muzikë dhe tekst.

Si producent muzikor dhe audio inxhinier në Mix dhe Master i këtij albumi, Naser Berisha përpos tetë këngëve të reja, ka përfshirë edhe si bonus track dy hitet e pa vdekshme „Do te doja“ dhe „A me kujton“, këngë të riregjistruara përgjatë vitit 2021, në versionin akustik.

Këngët e këtij albumi sjellin si tematikë dashurinë, sikurse që ka të përfshirë edhe një këngë-dedikim për nënën e tij, me rastin e 30-të vjetorit të vdekjes së saj, pastaj një këngë për jetën e pa brenga të fëmijërisë.

Albumi “Epikë” ka marr titullin nga kënga e katërt e këtij albumi, ku muzikën e ka realizuar Naser Berisha, orkestrimin Florent Boshnjaku, Valon Gashi në kitarë, kurse kjo këngë është realizuar me tekst të Rexhep Selimit, njërit prej themeluesve të UÇK-së, i cili këtë tekst e ka shkruar gjatë kohës së luftës, dedikim për dashurinë e tij, që e takoi në ditët e vështira të asaj kohë.

Përgjatë mbrëmjes do të ketë bashkëbisedim, muzikë dhe nënshkrim të autografeve në albumet që Naser Berisha do ti dhurojë për të gjithë të pranishmit.

Përpos të ftuarve, në këtë mbrëmje mund të futen edhe dhjetë persona që arrijnë të vijnë të parët. Ky vendim ka ardhë si rezultat i masave kufizuese Covid 19./ KultPlus.com  

Naser Berisha publikon këngën ‘Bredhi në kohë’ (VIDEO)

Artisti i këngëve të cilat janë kthyer në vulë të vlerave artistikeNaser Berisha sapo ka publikuar këngën e tij më të re që mban titullin “Bredhi në kohë”, këngë kjo e cila renditet e shtata me radhë në albumin e tij të katërt që do të publikohet gjatë këtij viti, përcjell KultPlus.

Teksti i këngës “Bredhi në kohë është shkruar nga Naser Berisha e po ashtu muzika, orkestrimi dhe Mix e Masteri janë punuar nga Naser Berisha, ndërkaq në gitarë është Reshat Beqiri.

Videoklipi është punuar nga BB-Production.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës. 

T`putha mbrëm sërish në ëndërr
Si cdo natë që bëj me ty
Ankthi i tmerrshëm më trazoi
Dhe u zgjova prap pa ty

Klithje nate e i ndjersitur
Ëndrrën time dua ta vazhdoj
E të kthehem në parajsën time
Atje ku gjithcka filloi

Ref:
Bredhi në kohe, e në vend tani po sillem
Nga kujtimi në kujtim, e nga dhimbja në dhimje
A thua një ditë, ti engjull prap do të kthehesh
Të lutem më thuaj, dhe mos më le më tej të vuaj

Lutem prap që të kthehesh
E të shoh edhe një herë
T´me godasesh sërish në zemër
Si Kometa në atmosfer

Yjet lindin e prap shuhen
Një sekret që të gjithë e dinë
Emrin tënd kur e thërras
Vrima e zezë po e përbinë

Ref:
Bredhi në kohe, e në vend tani po sillem
Nga kujtimi në kujtim, e nga dhimbja në dhimje
A thua një ditë, ti engjull prap do të kthehesh
Të lutem më thuaj, dhe mos më le më tej të vuaj / KultPlus.com

‘Kohë’, kënga më e re e Naser Berishës (VIDEO)

Këngëtari i njohur nga Gjilani sapo ka publikuar këngën e tij më të re, njëherit edhe kënga e gjashtë në albumin e tij të katërt i cili do të publikohet po këtë vit, përcjell KultPlus.

Kënga mban titullin ”Kohë” dhe trajton një temë tejet të ndjeshme, atë të nostalgjisë.

Teksti, muzika dhe orkestrimi është realizur nga vetë këngëtari, ndërkaq në gitarë është Reshat Beqiri, kurse në Backvocal është Herolinda Bajrami.

Bashkangjitu gjeni videon e këngës

Naser Berisha publikon këngën ‘Unë heroi yt’ (VIDEO)

Artisti i këngëve të cilat janë kthyer në vulë të vlerave artistike, Naser Berisha sapo ka publikuar këngën e tij më të re që mban titullin “Unë heroi yt”, këngë kjo e cila renditet e pesta me radhë në albumin e tij të katërt që do të publikohet në gusht të këtij viti, përcjell KultPlus.

Teksti i këngës “Unë heroi yt” është shkruar nga Naser Berisha dhe Xhelil Haziri, kurse muzika, orkestrimi dhe Mix e Masteri janë punuar nga Naser Berisha, ndërkaq në gitarë dhe bass është Reshat Beqiri.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës. 

Më kërko një yll po deshte
Më emrin tënd që ta pagëzoj
E pastaj për ty në tokë do ta zbres
Buzëqeshjen tënde që ta rrezatoj

Dëshiro edhe hënën sonte
Natën vonë kur ajo ndriqon
Dhe kur gjumi të merr ty lehtas
Më tregon se për kënd ënderron

Te lutem thuaj se cka zemra t`do
Një mijë deshira une do ti plotesoj

REF:
Une do të jetoj në ënderrat e tu
Si magjistar i dashuris
Një dëshire ti vetem thuaj
Dhe unë do të jem heroi yt

Jeta jote një roman dashurie
E unë aty jamë kalorsi yt
Mbylli sytë që të puthë në faqe
E ti në veshë dëshiren ma përshperit

Sikur kjo të ishte nata e fundit
Dëshirat ty që ti plotësoj
Mos ngurro dhe mi thuaj të gjitha
Unë një nga një do ti plotësoj. / KultPlus.com

Naser Berisha publikon këngën ‘Pikë në zemër’ (VIDEO)

Naser Berisha ka publikuar këngën e tij më të re që mban titullin ”Pikë në zemër”, këngë kjo e cila renditet e katërta me radhë në albumin e tij të katërt që do të publikohet në gusht të këtij viti, përcjell KultPlus.

Teksti i këngës ”Pikë në zemër” është shkruar nga Zeqirja Bajrami, kurse orkestrimi dhe Mix e Masteri janë bërë nga Naser Berisha, ndërkaq në gitarë është Reshat Beqiri.

Back Vocal-i i kësaj këngë është bërë nga Lorana Berisha, vajza e këngëtarit.

Bashkangjitur gjeni videon e këngës. / KultPlus.com

Naser Berisha lanson këngën ‘Në të mirë e në të keq’ (VIDEO)

Artisti i këngëve të cilat janë kthyer në vulë të vlerave artistike, Naser Berisha, ka publikuar këngën e tij të re ‘Në të mirë e në të keq’, shkruan KultPlus.

Kënga i përket zhanrit Rock të muzikës dhe siç ka theksuar Berisha për KultPlus, është një kthim në gjenezën e albumit tij të parë.

Ndërkaq, muzika dhe teksti i këngës janë realizuar nga Zeqirja Bajrami.

Bashkangjitur gjeni videon e këngës. / KultPlus.com

Naser Berisha publikon versionin akustik të hitit të pavdekshëm ‘A më kujton’ (VIDEO)

Naser Berisha është një ndër zërat që ka qenë prezent intezivisht në skenën muzikore kohë më parë, veçmas në vitet e 90-ta. Përgjatë kësaj kohe ai solli hite të pavdekshme të cilat u ripërpunuan e u kënduan nga këngëtar të shumtë, shkruan KultPlus.

Njëra ndër këngët e tij që mbahet mend edhe sot është edhe balada ‘A më kujton’.

Naser Berisha sonte ka publikuar versionin akustik të kësaj kënge, nëpërmjet së cilës përcjellë po të njëjtat emocione, si në kohën kur e këndoi për herë të parë.

KultPlus më poshtë ju sjellë versionin akustik të kësaj kënge.

“Koha iku, na harroi
Mbeti veç kujtimi letër,
Si ngahera, të kërkoj
Me gitarë poemë e vjetër
Para shkollës, si dikur
Unë të pres, e ti nuk vije
Dhe pyes vetën, si i marrë
Ndonjëherë në mend do t´bije

Ref: 2
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a me kujton!
Ty të kisha yll rinie
Një dhuratë prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj…

Gjumë nuk kam, bie shi
Në fotografi ti vetëm mbete
Jeta të mori, larg të çoi
Y
Nuk e di se ku më trete
Jam i vetëm, si atëherë
Fati mua nuk më priu
Lumturinë që ne e kishim
fatkeqësia e përbiu…

Ref : 3
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a më kujton
Ty të kisha yll rinie
Një dhurat prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj… “/ KultPlus.com

Naser Berisha publikon këngën ‘Himni i Nënës’

Artisti i këngëve të cilat janë kthyer në vulë të vlerave artistike, Naser Berisha, ka publikuar këngën e tij të re ‘Himni i Nënës’, shkruan KultPlus.

Kënga siç bënë të ditur Berisha është e dedikuar për 30 vjetorin e vdekjes së nënës së tij, por edhe për të gjithë ata që në këto momente e ndjejnë mungesën e nënës së tyre.

‘Himni i Nënës’ bënë pjesë në albumin të cilin Naser Berisha pritet ta publikoj në verën e këtij viti.

Më poshtë gjeni videon edhe tekstin e këngës:

Himni i nënës

M`kujtohet ajo dite  e ftoht janari

Kur engjujt zbriten ne toke

Te moren ty  oj nena ime   

Dhe shkuat ne tjetren bote

Per nje cast cdo gje dukej se u ndal

E as toka me nuk rrutullohej

E jeta ime e humbi kuptimin e saj 

A thua si pa nene t’jetohet

Ref.

Nuk e di moj nena ime

Si te tregoj dhe a me degjon

Sa shume vite kane kaluan

Por dhimbja eshte ende njesoj      

Shume heret ti shkove dhe tani ke mbetur

Vetem nje foto  ne mure

Ahh sa keq qe dot s’e perjetove

Si u rrita dhe u bera burre    

Nese m’sheh nga lart, oj nena ime

E di se tani gezohesh

Te jan plotesuar te gjitha deshirat 

Edhe pse ti sì perjetove/ KultPlus.com

Të dashur miq dhe adhurues të muzikës sime.

Naser Berisha paralajmëron këngën e re, ndan një sekuencë me artdashësit

Artisti i këngëve të cilat janë kthyer në vulë të vlerave artistike, Naser Berisha, ka paralajmëruar publikimin e këngës së re, shkruan KultPlus.

Berisha ka ndarë në rrjete sociale një sekuencë nga kënga e tij në ardhje, e cila do të publikohet më 17 Shkurt, në Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

Në këngën e cila është e para nga albumi i ri që do të vazhdoj rrugëtimin e publikimit përgjatë këtij viti, dëgjohet melodia e lehtë nga tre kitaret, gjersa protagonisti kryesor është Naser Berisha me vokalin e tij.

Naser Berisha i ka falur muzikës shqiptare këngët e njohura si “Do të doja”, “Ku më mbeti bjondina ime” dhe shumë të tjera. / KultPlus.com

“Ty të kisha yll rinie, një dhuratë prej perëndie”(VIDEO)

Naser Berisha është njëri nga zërat që kishte qenë prezent intenzivisht në skenën muzikore kohë më parë, veçmas në vitet e 90-ta, shkruan KultPlus.

Një numër i madh i baladave dhe këngëve tjera të tij janë shëndrruar në hite të pavdekshme të tij.

“A me kujton” është njëra nga këngët e tij, e cila njësoj si të tjerat është ripërpunuar disa herë nga artistë të ndryshëm. KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge.

“Koha iku, na harroi
Mbeti veç kujtimi letër,
Si ngahera, të kërkoj
Me gitarë poemë e vjetër
Para shkollës, si dikur
Unë të pres, e ti nuk vije
Dhe pyes vetën, si i marrë
Ndonjëherë në mend do t´bije

Ref: 2
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a me kujton!
Ty të kisha yll rinie
Një dhuratë prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj…

Gjumë nuk kam, bie shi
Në fotografi ti vetëm mbete
Jeta të mori, larg të çoi
Y
Nuk e di se ku më trete
Jam i vetëm, si atëherë
Fati mua nuk më priu
Lumturinë që ne e kishim
fatkeqësia e përbiu…

Ref : 3
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a më kujton
Ty të kisha yll rinie
Një dhurat prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj… “/ KultPlus.com

“Do të doja që sonte flokët e tua, të shtrihen mbi jastëkun tim” (VIDEO)

Një ndër këngët e vjetra, e që vazhdon të dëgjohet me mallëngjim edhe ditëve të sotme është “Do të doja” nga Naser Berisha, shkruan KultPlus.

Kjo këngë lirike me përplotë emocion është një thirrje artistike për dashuri.

KultPlus ua sjell tekstin dhe videoklipin e këngës “Do të doja”:

Do të doja që sonte flokët e tua
të shtrihen mbi jastëkun tim
do të doja që sonte ta shijosh romantikën
Nën dritën e qiririt tim.

Do të doja që sonte t’kem pranë vetes
do të doja sonte t’jem me ty
do të doja që kjo natë pa fund të na takoj
vetëm mua… mua dhe ty.

Dhe do të doja çka s’do doja
të bëj sonte me ty
që në rrugën e gjatë të avanturave tua
une të jem i pari njeri.

Kur premierës i erdhi fundi
Dhe mëngjesi filloj të agoj
më puthe njëherë në faqe e më the
“këtë natë kurrë s’do ta harroj”.

Më vjen mirë që ma besove
këtë gjë kaq me rëndësi
që nga sonte me mua e dashura ime
ti hyrë në botën plot dashuri.

Do të doja çka s`do doja
të bëjë sonte me ty
që në rrugën e gjatë të avanturave tua
unë të jem i pari njeri. / KultPlus.com

“Ty të kisha yll rinie, një dhuratë prej perëndie”(VIDEO)

Naser Berisha është njëri nga zërat që kishte qenë prezent intenzivisht në skenën muzikore kohë më parë, veçmas në vitet e 90-ta, shkruan KultPlus.com

Një numër i madh i baladave dhe këngëve tjera të tij janë shëndrruar në hite të pavdekshme të tij.

“A me kujton” është njëra nga këngët e tij, e cila njësoj si të tjerat është ripërpunuar disa herë nga artistë të ndryshëm. KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge.

“Koha iku, na harroi
Mbeti veç kujtimi letër,
Si ngahera, të kërkoj
Me gitarë poemë e vjetër
Para shkollës, si dikur
Unë të pres, e ti nuk vije
Dhe pyes vetën, si i marrë
Ndonjëherë në mend do t´bije

Ref: 2
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a me kujton!
Ty të kisha yll rinie
Një dhuratë prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj…

Gjumë nuk kam, bie shi
Në fotografi ti vetëm mbete
Jeta të mori, larg të çoi
Y
Nuk e di se ku më trete
Jam i vetëm, si atëherë
Fati mua nuk më priu
Lumturinë që ne e kishim
fatkeqësia e përbiu…

Ref : 3
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a më kujton
Ty të kisha yll rinie
Një dhurat prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj…

“Ty të kisha yll rinie, një dhuratë prej perëndie”(VIDEO)

Naser Berisha është njëri nga zërat që kishte qenë prezent intenzivisht në skenën muzikore kohë më parë, veçmas në vitet e 90-ta, shkruan KultPlus.com

Një numër i madh i baladave dhe këngëve tjera të tij janë shëndrruar në hite të pavdekshme të tij.

“A me kujton” është njëra nga këngët e tij, e cila njësoj si të tjerat është ripërpunuar disa herë nga artistë të ndryshëm. KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge.

“Koha iku, na harroi
Mbeti veç kujtimi letër,
Si ngahera, të kërkoj
Me gitarë poemë e vjetër
Para shkollës, si dikur
Unë të pres, e ti nuk vije
Dhe pyes vetën, si i marrë
Ndonjëherë në mend do t´bije

Ref: 2
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a me kujton!
Ty të kisha yll rinie
Një dhuratë prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj…

Gjumë nuk kam, bie shi
Në fotografi ti vetëm mbete
Jeta të mori, larg të çoi
Y
Nuk e di se ku më trete
Jam i vetëm, si atëherë
Fati mua nuk më priu
Lumturinë që ne e kishim
fatkeqësia e përbiu…

Ref : 3
Ku më mbete bjondina ime
Që më ngjall prapë këto kujtime
Ndonjëherë të lutem a më kujton
Ty të kisha yll rinie
Një dhurat prej përendie
Dashuri e vjetër të kërkoj… “

Berisha: “Paradox” nuk po promovohet nga disa medie, gazetarët e kulturës po promovojnë antivlerat për një pizza

Dikur ishte vetëm këngëtar dhe i këndonte vetëm dashurisë, dhe këngët e tij në vitet e hershme të viteve të 90-ta ishin hite të mëdha, e tashti, pos që është edhe aktivist partiak ai ka sjellë edhe një këngë rebeluese që përkon me zhvillimet në Kosovë.

Një rebelim i tillë vjen si pasojë e zhvillimeve politike në Kosovë, por edhe si rezultat i anëtarsimit të tij në partinë më të zhurmshme në Kosovë, në Vetëvendosje. Është kënga “Paradox” që ka risjellë Naser Berishën përsëri në botën e muzikës, teksti i së cilës ka mjaftë mllef për cdo pore të jetës.
Vetë ai është i kënaqur që ka ardhur me një këngë të tillë, një këngë që trajton problemet sociale, por jo të njëjtën kënaqësi ka edhe me promovimin e këngës. Ai në një intervistë për KultPlus ka treguar se si ka një ndjesi se kënga po i bllokohet nga mediet dhe nuk po promovohet aq sa duhet, duke pas parasysh fuqinë e këngës.

“Fatkeqësisht, gazetarët dhe redaktorët e kulturës po i promovojnë antivlerat për një kafe dhe për një pizza. Kurse artistët e mirëfilltë shumë pak po gjejnë hapësirë nëpër mediet kosovare”, ka thënë Berisha, i cili për këngën Paradox ka thënë se si ide i ka lindë para rreth tre viteve, por sipas tij, kjo verë ishte periudha më e mirë që të plasohet.

“Kurrë nuk kam besuar se edhe pas 19/20 viteve kur edhe ka përfunduar lufta në Kosovë, të shkruaj një këngë të tillë. Kam shpresuar se Kosova këto probleme do të duhej ti zgjidhte shumë më herët, tranzicioni kam menduar që do të ekzistonte, dhe kam pritë që duhet të kalonin pesë deri në dhjetë vite, por kurrsesi nuk kam menduar që do të kalojnë 19 deri 20 vjet”, ka thënë Berisha, i cili një këngë të tillë pat publikuar edhe në vitin 2003 me titullin “Hajt shko”, këngë e cila pat pasë një jehonë të madhe për kohën kur edhe u pat lansuar.

“Paradox”, ka ardhë në një momnet mjaftë delikat sa i përket zhvillimeve politike kur kemi parasysh zhurmën e madhe për veteranët e luftës, shqyrtimi i kufijve dhe shumë zhvillimeve politike, dhe sipas Berishës, tema që trajton kjo këngë mjaftueshëm flet për situatën në Kosovë.

Berisha thotë se kjo këngë edhe pse nuk po përcillet shumë nga mediet, ai ka thënë se është shumë i vetëdijshëm që kjo këngë nuk është lansuar me qëllim të shndërrimit të një hiti vere, pasi që beson se kjo këngë do të gjejë audiencën e vetë me kohë.

Naser Berisha që ka tash e sa vite si aktivist i Vetëvendosjes ka thënë për KultPlus se nuk e beson se mund ta dëmtojë karrierën e tij muzikore rreshtimi në politikë, pasi që, një qasje e tillë mund të ndodhë vetëm në Ballkan, pasi që, artistët në të gjitha anë e botës kanë rreshtimin e tyre politik, por në anën tjetër vazhdojnë punën në të cilën edhe e bëjnë.

Berisha që njihet për hitin e madh “Do të doja” ka treguar se shumë më vështirë është ti këndohet temave sociale se sa dashurisë, dhe i njëjti ka konfirmuar se një baladë dashurie do ta sjellë në fund të këtij viti. Ai ka treguar se asnjëherë nuk do të nxjerrë një album, por beson se cdo vit do të prezantohet me nga dy këngë./KultPlus.com

“Mjeku bëhet kamerier, kamerieri këshilltar”

Këngëtari Naser Berisha ka publikuar sot projektin e tij më të ri të titulluar “Paradox”, shkruan KultPlus.

Ai ka trajtuar gjendjen aktuale në Kosovë, e paradoksin që sipas tij ekziston në këtë vend.

Një tekst që ka përmbledhur disa nga problemet e që i këndon realitetit të hidhur që po mbizotëron në vendin tonë.

KultPlus ju sjellë tekstin e plotë:

Paradox

Ditë me diell, dhe bie shi!
n`vendin tim gjysmë
diktaturë!

Shfletoj jetën që më se
njoh
As unë s’jam ai që kesh
dikur

Shikoj njer’zit, shoh
fantazma
Ndër gurëvarre marrin
thua,
Sorrat përmbi përmendore,
Dhe pastaj m’glacojnë dhe
mua!

Ref:
Mjeku bëhet kamerier,
kamerieri këshilltar,
arkitekti shet gazeta,
Kasapi bëhet gazetar!

Askush s’mirret me punë
t’veta!
më nuk ka mbet asnjë
çoban
gjithë ditën pijnë machiato,
bëjnë sefa e plan s`kanë
……
Një ftyrthat m`ofrohet pranë
s’më shikon dot, e thotë qe
cigare
Sa e njohur m’është kjo
f’tyrë,
Po ky më mësoi në
abetare!

Përtej rruge, një njollë
tjetër,
F’tyrë e njohur, dikur artist,
M’thot’: „S’jetohet më prej
artit,
F’mijt’ donë bukë, tash jam
taksist!“

Ref:
Mjeku bëhet kamerier,
kamerieri këshilltar,
arkitekti shet gazeta,
Kasapi bëhet gazetar!
Askush s’mirret me punë
t’veta!
më nuk ka mbet asnjë
çoban
gjithë ditën pijnë machiato,
bëjnë sefa e plan s‘kanë. / KultPlus.com

Naser Berisha sjellë “Paradox” (VIDEO)

Këngëtari Naser Berisha ka publikuar projektin e tij më të ri “Paradox”.

Ai ka trajtuar gjendjen aktuale në Kosovë, e paradoksin që sipas tij ekziston në këtë vend, transmeton Koha.net.

Berisha rikthehet pas një kohe të gjatë në skenën muzikore, me një projekt krejtësisht ndryshe nga hitet që ka tashmë. “A më kujton” e “Do të doja”, janë dy këngët e tij më të njohura./KultPlus.com

Naser Berisha do të sjellë një këngë që flet për një “sezonë” 20 vjeçare

Këngët e Naser Berishës ende kujtohen dhe përçojnë emocionet e njëjta si në kohën kur janë krijuar. Pas 15 vitesh, ai ka paralajmëruar se së shpejti do ta sjellë një këngë të tillë “të pavdekshme”, shkruan KultPlus.

Ai ka thënë se ka zgjedhur pikërisht këtë kohë që kënga e tij të ketë një distancë me këngët me klipe të manikeneve dhe me klipe me vetura të huazuar. Kënga e tij e titulluar “Paradox”, ka temë sociale dhe flet për realitetin e përditshëm.

Më poshtë ju sjellim postimin e plotë të Berishës.

Po vije një këngë paksa jashtë „sezonës“, por një këngë që flet për një „sezonë“ 20 vjeçare.
Jo rastësisht prita të kaloj koha e klipeve të manekeneve, prita të kaloj edhe koha e klipeve për reklamimin e veturave të huazuara.

Tani që shkuan edhe këngët orientale e rome me tekste shqip, pasi që shkuan këngët me surla e tarabukat, mendova që pas plot 15 viteve (nga kenga „Hajt shko“) të kthehemi në botën tonë reale, me një këngë me temë sociale, me një tekst të thellë dhe me një mesazh, sa artistik, aq edhe domethënës.
Mesazhi i këngës është realiteti që e përjetojmë çdo ditë, por nuk e ndjejmë dot, e edhe në rastet kur e ndjejmë, nuk e themi dot!
Në ditët në vijim kënga dhe klipi i ri nga unë „PARADOX“
Disa foto gjatë xhirimeve bashkë me disa artistë nga Gjilani dhe me regjisorinEkrem Sopin
Ne rolin e tij të parë ishte edhe Beni (djali im i vogël)

“Do të doja çka s’do doja, të bëj sonte me ty” (VIDEO)

Naser Berisha është një këngëtar i njohur, i cili numëron jo pak këngë hite gjatë karrierës së tij muzikore, shkruan KultPlus.

Këngët e tij për shumë vite i kanë rezistuar kohës. Disa nga këngët e tij janë të punuara edhe me videoklipe. Sot po ju sjellim një nga këngët më të njohura të tij “Do të doja”.KultPlus ju sjellë videoklipin dhe tekstin e kësaj kënge./ KultPlus.com

Do të doja që sonte flokët e tua
te shtrihen mbi jastëkun tim
do te doja qe sonte ta shijosh romantiken
Nën dritën e qiririt tim
do të doja që sonte ta shijosh romantiken
Nën dritën e qiririt tim

Do te doja qe sonte t’kem pranë vetes
do te doja sonte t’jem me ty
do të doja që kjo nate pa fund të na takoj
vetëm mua .. mua dhe ty
do te doja qe kjo natë pa fund te na takoj
vetëm mua .. mua dhe ty

Dhe do të doja çka s’do doja
të bëj sonte me ty
qe ne rrugën e gjatë të aventurave tua
unë të jem i pari njeri
që në rrugën e gjate të avanturave tua
unë të jem i pari njeri

Kur Premierës i erdhi fundi
Dhe mëngjesi filloj të agoj
me puthe një herë ne faqe më the
“këtë nate kurrë s’do ta harroj”
me puthe një herë ne faqe e më the
“këtë natë kurrë s’do ta harroj”
më vjen mirë që ma besove
këtë gjë kaq me rendësi
qe nga sonte me mua e dashura ime
ti hyrë ne boten plot dashuri
qe nga sonte me mua e dashura ime
ti hyrë ne boten plot dashuri

Do te doja çka s`do doja
të bëj sonte me ty
që në rrugën e gjatë të aventurave tua
und të jem i pari njeri
që në rrugën e gjatë të aventurave tua
und të jem i pari njeri