Elina Duni pushton ballinën e ‘Jazz’n’more Magazine’

Këngëtarja shqiptare Elina Duni ka zënë vend në ballinën e ‘Jazz’n’more Magazine’, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë këngëtarja nëpërmjet një postimi në Instagram ku ajo dhe ka postuar fotografinë e ballinës së kësaj magazine.

Duni në nëntor të këtij viti ka publikuar albumin e saj ‘Lost Ships’, dedikuar të gjithë emigrantëve.

Në vitin 1991 Elina u largua në Zvicër së bashku me mamanë e saj, shkrimtaren Besa Myftiu.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore./KultPlus.com

Elina Duni me performancë nga shtëpia për festivalin ‘Green Fest’

Këngëtarja shqiptare Elina Duni përshendeti edicionin e dhjetë të festivalit “Green Fest”.

Festivali “Green Fest” është mbyllur me një performancë të artistes Elina Duni nga shtëpia.

Ky festival tradicionalisht është organizuar në hapësirat e qytetit të Mitrovicës, këtë vit ka depërtuar tek publiku përmes platformave virtuale.

Festivali ka shtrirë aktivitetet mes një programi edukativ dhe kulturor, i cili është i përcjellë edhe me performanca muzikore online.

“Ne jemi munduar ta realizojmë programin ashtu siç e kemi paraparë. Kemi pasur një program të gërshetuar mes programit edukativ dhe programit kulturor, kështu që qëllimi ynë është arritja edhe pse në rrethana të ndryshme. Ne kemi arritur që këto programe t’i zhvillojmë krahas njëra-tjetrës përmes platformave online”, ka treguar Lulzim Hoti, drejtor i “Green Fest”.

Përvec Elinës edhe shumë këngëtarë të tjerë kanë përshëndetur festivalin si Nezafete Shala, Genc Salihu, Eugent Bushpepa, Plator Gashi nëpërmjet platformave online. /diasporashqiptare/ KultPlus.com

Albumi i Elina Dunit vlerësohet me çmim në Festivalin prestigjioz muzikor

Këngëtarja shqiptare që ka shkelur skenat evropiane, Elina Duni, është vlerësuar për albumin e saj më të ri, shkruan KultPlus.

“Lost Ships” në ngjarjen muzikore Presto Music Awards 2020 është vlerësuar si “Jazz recordings of the year Winners 2020”.

Ky çmim padyshim që përbën një sukses, duke pasur parasysh pjesëmarrjen e artistëve të shumtë nga vende të ndryshme.

Albumi më i ri i Dunit, “Lost Ships” iu dedikohet të gjithë emigrantëve. / KultPlus.com

Albumi i Elina Dunit vlerësohet nga revista prestigjioze e muzikës në Angli

Albumi më i ri i këngëtares shqiptare, Elina Duni është vlerësuar lartë nga revista e famshme “Jazzwise” në Angli, shkruan KultPlus.

Albumi i dedikuar emigrantëve “Lost ships” ka marrë katër yje, e që nënkupton vlerësimin më të lartë nga kjo revistë e muzikës jazz, teksa lajmin e ka bërë të ditur Duni.

“Vlerësim i madh me katër yje nga Jazzwise Magazine në Mbretërinë e Bashkuar për albumin tonë të ri, ku ne jemi paraqitur edhe këtë muaj si përzgjedhje e redaktorit! “Rob Luft bën debutimin e tij në ECM, dhe Elina Duni paraqet një ansambël të ri – dhe rezultati thjesht ndodh të jetë një klasik i vogël”, ka shkruar ajo në facebook.

Albumi “Lost Ships” ishte realizuar nga Elina Duninë bashkëpunim me Rob Luft, Fred Thomas  dhe është publikuar në ECM Records. / KultPlus.com

Elina Duni do të mahnis dashamirët e muzikës jazz në Egjipt

Këngëtarja e njohur shqiptare e cila ka shkelur skena të shumta të botës, Elina Duni do të performoj në Festivalin e Muzikës Jazz në Kajro të Egjiptit, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur Duni nëpërmjet një postimi në profilin e saj në facebook, teksa ka postuar edhe fotografi në afërsi të piramidave të Egjiptit.

Elina bashkë me dy bashkëpunëtor të saj, do të ngjitet në skenën ku mbahet ky festival, teksa do t’i fal momente të bukura dashamirëve të muzikës Jazz.

Këngëtarja shqiptare së fundmi ka publikuar albumin e saj të ri “Lost Ships”, i cili iu dedikua të gjithë emigrantëve. /KultPlus.com

Elina Duni publikon albumin dedikuar të gjithë emigrantëve

Këngëtarja shqiptare Elina Duni ka publikuar albumin e saj të ri “Lost Ships”, një album i dedikuar të gjithë emigrantëve.

Promovimi i këtij albumi nisi me disa koncerte në tetor në Gjenevë të Zvicrës ku ajo jeton prej vitesh. Albumi është një bashkëpunim me muzikantin anglez të muzikës Jazz, Rob Luft.

“Albumi im “Lost Ships” në bashkëpunim me Rob Luft dhe Fred Thomas është publikuar sot në ECM Records. Ju mund të merrni një kopje të CD ose ta dëgjoni atë në platformat e transmetimit. Pavarësisht masave nga pandemia ne do të zhvillojmë një koncert sot në “Festival de Jazz de Lugo, Galicia”, shkruan Elina Duni në faqen e saj në Facebook.

Në vitin 1991 Elina u largua në Zvicër së bashku me mamanë e saj, shkrimtaren Besa Myftiu.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore./KultPlus.com

Elina Duni interpreton “live” në BBC

Elina Duni, këngëtarja shqiptare në Zvicër, ka performuar mbrëmjen e djeshme “live” në programin “Radio 3” të medias britanike BBC. Një performancë unike në ambientet e “Royal Festive Hall”.

Ajo ka interpretuar  së bashku me partnerin e saj në muzikë, Rob Luft dhe bandën muzikore.

Elina Duni është larguar nga Shqipëria për në Gjenevë, Zvicër në moshën 10 vjeçare, ku ka jetuar sëbashku me nënën e saj.

U specializua në rrymën “Jazz” pranë Universitetit të Arteve në Bern të Zvicrës dhe që nga viti 2004 ajo luan së bashku me kuartetin nën emrin e saj.

Stili i saj inovativ në rrymën “Jazz”, me një ndikim të madh nga muzika popullore shqiptare, u vlerësua me nominimin për çmimin Seiss Music Prize në vitin 2017.

Ajo eshte e fokusuar me muzikën jazz, por është e njohur me se shumti  për rrymën etno jazz ku disa këngë të vjetra shqiptare i ka ripërpunuar dhe i ka sjellë në këtë zhanër./ KultPlus.com

Elina Duni sjell në nëntor “Lost Ships”, një album dedikuar emigrantëve

Tashmë një këngëtare e njohur e muzikës Jazz në Shqipëri, Zvicër e më gjerë, Elina Duni do të sjell në nëntor albumin e saj të ri “Lost Ships”, një album i dedikuar të gjithë emigrantëve.Promovimi i këtij albumi do të nisë me disa koncerte në tetor, konkretisht më datat 16 dhe 17 tetor në Gjenevë. Albumi është një bashkëpunim me muzikantin anglez të muzikës Jazz, Rob Luft.

Elina Duni në moshën pesë vjeçare filloi studimet për violinë e që nga ajo kohë lidhja e saj me muzikën vetëm u forcua. Në vitin 1991 Elina u largua në Zvicër së bashku me mamanë e saj, shkrimtaren Besa Myftiu.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore./ KultPlus.com

Elina Duni performoi në koncertin jazz “Thelonica” bashkë me Rob Luft

Këngëtarja shqiptare me veprimtari në Zvicër, Elina Duni, performoi dje pranë Jetée de la Compagnie në Lausanne, si pjesë e ciklit të koncerteve jazz nën emrin “Thelonica”.

Në këtë koncert të mbajtur në Lozanë, performoi edhe edhe Rob Luft. Këtë e ka bërë të ditur dje edhe vet këngëtarja shqiptare përmes rrjetit social “facebook”.

“Nesër në mëngjes, në orën e pabesueshme në 6 të mëngjesit, do të jem zgjuar gjerësisht për ju me Rob Luft për Thelonica në Jetée de la Compagnie!” / Albinfo.ch / KultPlus.com

“Kur dole n’çardak faqen për marak” (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.

“Bukuroshja lales”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kur dole ne lom
Beli nji pellom x2

Bukuroshja e lales
Synin si bajam x2

Kur dole n’çardak
Faqen per marak x2

Bukuroshja e lales
Dukesh si zamak x2

Kur dole ne der
Belin me qemer x2

Bukuroshja e lales
Ndrite si fener x2

Kur dole n’oborr
Ftyren bardh si bor x2

Bukuroshja e lales
Eja t’vejm kunor x2

Veç për ty i dashur qaj, pse s’vjen ma s’di çka të baj (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“Sytë për ty i kam të njomë”, është vetëm njëra nga këngët e Nexhmije Pagarushës që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kët natë të leht gjumi smë merr
Vetëm hana m’bën shoqni
Veç për ty i dashur qaj
pse s’vjen ma s’di çka të baj

ëmmm… ëmmm…
Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetësu

Dal n’dritare me ndëgju
Zanin tand a mos ta ndij
Era e lehtë me flokët e mia lun
Tuj shpresue se po vjen

ëmmm… ëmmm…
Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetsu

Sytë për ty i kam të njomë
Si s’dien dhimbje hiç për mu
E ty Hën t’lus me më ndihmu
Ta gjej djalin që e du

ëmmm… ëmmm…
Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetsu /KultPlus.com

Veç për ty i dashur qaj, pse s’vjen ma s’di çka të baj (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“Sytë për ty i kam të njomë”, është vetëm njëra nga këngët e Nexhmije Pagarushës që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kët natë të leht gjumi smë merr
Vetëm hana m’bën shoqni
Veç për ty i dashur qaj
pse s’vjen ma s’di çka të baj

ëmmm… ëmmm…
Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetësu

Dal n’dritare me ndëgju
Zanin tand a mos ta ndij
Era e lehtë me flokët e mia lun
Tuj shpresue se po vjen

ëmmm… ëmmm…
Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetsu

Sytë për ty i kam të njomë
Si s’dien dhimbje hiç për mu
E ty Hën t’lus me më ndihmu
Ta gjej djalin që e du

ëmmm… ëmmm…
Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetsu

“Kur dole n’çardak faqen per marak” (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“Bukuroshja lales”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kur dole ne lom
Beli nji pellom x2

Bukuroshja e lales
Synin si bajam x2

Kur dole n’çardak
Faqen per marak x2

Bukuroshja e lales
Dukesh si zamak x2

Kur dole ne der
Belin me qemer x2

Bukuroshja e lales
Ndrite si fener x2

Kur dole n’oborr
Ftyren bardh si bor x2

Bukuroshja e lales
Eja t’vejm kunor x2

“Ani more djalë përpara bajrakut ani seç mu dogj zemra prej marakut” (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“O ti n’at kodër e unë n’ket kodër”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Ani more djalë përpara bajrakut
ani seç mu dogj zemra prej marakut.

Ani more djalë përpara shtëpisë
seç po ti merr era tufat e shamisë.

Ani unë n’at kodër, ti n’kët kodër
ani boll e mirë po veç pak e vogël.

Ani as e vogel, as e madhe
ani porsi dardha rrushëtake
ani porsi molla o rrumbullake.

Elina Duni, mbrëmje muzikore në New York

Këngëtarja e njohur shqiptare e muzikës xhaz nga Zvicra, Elina Duni, së bashku me grupin e saj do të përkujdesen për një mbrëmje të muzikës live në New York.

Elina ka lindur në Tiranë, derisa në vitin 1992 ishte zhvendosur në Cyrih, ku ka studiuar për piano klasike në Gjenevë, duke u zbuluar si një këngëtare mjaft e talentuar, shkruan albinfo.ch.

Duni dhe grupi i saj (Rob Luft në gitarë, Gent Rushiti, Tom McCredie Bass, Corrie Dick, DRUMS) do të perfermojnë në New York më 12 dhe 13 mars.

Duni vlerësohet për talentin dhe zërin e saj të veçantë dhe është renditur disa herë në krye të listave me këngëtarët më të mirë të muzikës xhaz. Këngëtarja njihet edhe për përpunimin e shumë këngëve të vjetra shqipe dhe albumet e saj “Baresha”, “Lume lume” dhe “Matanë malit”.

Elina Duni sjell “Kanga e Kurbetit” (VIDEO)

Jazz kompozitorja shqiptaro-zvicerane, Elina Duni ka sjell një tjetër performancë të shkëlqyer, shkruan KultPlus.

Me paraqitjen e saj engjëllore e zërin magjik, ajo sjell “Kanga e Kurbetit” live, një interpretim i jashtëzakonshëm që është pëlqyer shumë nga adhuruesit e muzikës së Elinës të cilët kanë filluar menjëherë ta shpërndajë këtë video që përcjell shumë emocion.

Video është realizua nga France Television, ka njoftuar Duni.

“Filmed by France Television…a moment from Kanga e Kurbetit @jazz sous les pommiers…”, shkruan ajo në Facebook.

Me tingujt e saj unik të gërshetimit te tradicionales dhe jazzit, këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, që nga viti 2012 ka nënshkruar kontratë me ECM Records. Ajo pa dyshim është një prej artisteve të rralla krijuese dhe interpretuese. / KultPlus.com

“Lum Lumi i Lirë”, kënga që bashkoi artistët drejt mbrojtjes së lumenjve (VIDEO)

Artistë shqiptarë janë bashkuar në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë. Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave në mbrojtje të lumit Valbonë dhe lumit të fundit të egër në Europë, Vjosës.

Muzikantë, producentë, muzikologë, historianë e artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë: Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Rhani Krija, Vlashent Sata, Emiljano Dhimo, Shpat Deda, Gert Kapo, Henning Jung, Kleidi Eski, Sokol Çunga, Mikaela Minga, të gjithë së bashku, bashkëpunuan për të realizuar këngën dhe videon “Lum Lumi i Lirë“. Kjo këngë (një nismë e duos Duni – Zari) lindi si nevojë për përhapjen e informacionit mbi padrejtësitë sistematike që po u bëhen lumenjve, natyrës, si dhe për të mbështetur zërin protestues të banorëve pranë zonave të këtyre lumenjve.

Njëkohësisht, kënga vlen për të fuqizuar ndërgjegjësimin e çështjes në mbarë shoqërinë tonë. Muzika është e gjithëpranishme dhe gjithëpërfshirëse në jetën tonë. Ajo stimulon kënaqësi në tru dhe në gjendjen emocionale. Sidomos kënga është përherë e pranishme në të përditshmen e gjithkujt. Muzika, kënga, nuk është vetëm medium argëtues apo element që na mbledh për t’u dëfryer. Kënga është një mjet i shkëlqyeshëm efektiv, përmes të cilit transmetohet informacioni mbi çështjet e natyrës dhe ç’po ndodh me të, mbi jetën apo problemet sociale. A mund ta ndryshojmë botën me një këngë? Jo, por një këngë ndryshon botëzën dhe perceptimin e secilit prej nesh! Një këng solidarizon, frymëzon, shpëton, fal shpresë. Shqetësimet dhe vullneti për të krijuar një këngë-protestë rrjedhin nga niveli i vetëdijesimit për atë të keqe të pakthyeshme që po ndodh në Valbone, në Vjosë, apo ajo që po ndodh me ujin, ajrin, natyrën, tokën shqiptare, por edhe për natyrën e gjithë botës. Kjo këngë jep “ZA” për shërim, i piskat publikut, për t’i lënë secilit thellë një jehonë vetëdijeje.

Tek “Lum Lumi i Lirë” artistët me vetëdije morën nismën jo vetëm për të prodhuar muzikë, jo vetëm për t’i mëshuar thirrjes: “S’duam tuba, s’duam diga, s’duam pengesa edhe prita, duam çdo njeri i mirë të thërrasë: Lum Lumi i Lirë!”, por krijuan një këngë që ka një qëllim edhe më të epërm: Ku ka lumenj, ka gjithmonë arsye për të ndërtuar ura mbi të cilat ecim dhe përqafojmë hallet e njëri–tjetrit. Është një përpjekje për të bashkuar dhe solidarizuar aktivistët, shoqatat, si ato pro Valbonës dhe Vjosës, por edhe cilindo individ që punon e shqetësohet për ekzistencën dhe vlerat e shoqërisë sonë.

Nga ana tjetër, kënga dëshiron të shpërndajë mesazhin se nuk ka natyrë, lumë, ajër, tokë që të trajtohet si një i nënës e një i njerkës. Në mënyrë të pa partishme dhe vetëm duke bërë përpjekje të përqendruara, por të bashkuar, mund të mposhten vendimmarrësit e gabuar dhe planet e tyre fatkeqe. A do të mundemi të ndërgjegjësohemi për një të vërtetë të madhe se, as në një të ardhme të afërt, por as të largët, kurrë, s’ka për të pasur një Shqipëri të dytë me këtë natyrë si kjo që kemi? Prandaj ejani ta mbrojmë.

Ky është apeli i artistëve si vullnetarë, qytetarë, kolegë, bashkëkombës, mbi të gjitha si NJERËZ. Mos harro të thërrasësh: Lum Lumi I lirë! / KultPlus.com

(Të drejtat autoriale të tekstit përshkrues © Eda Zari)

“Nuk i dua thinjat”, libri më i ri i shkrimtarit Mehmet Myftiu

Shkrimtari disident shqiptar Mehmet Myftiu këtë të premte promovon librin e ri, shkruan KultPlus.

Libri titullohet “Nuk i dua thinjat” dhe është një libër me poezi të cilat autori i ka shkruar në moshën e rinisë.

Mehmet Myftiu, njeherit është edhe gjyshi i artistes së njohur Elina Duni, e cila edhe ka njoftuar për promovimin e librit të gjyshit.

“Gjyshi im 88 vjeçar Mehmet Myftiu, promovon të premten 24 gusht në orën 19:00 te restoranti “à la Santé” në Tiranë, librin me poezi të shkruara në moshën e rinisë. Jeni të mirëpritur!”, ka shkruar Duni në Facebook. / KultPlus.com

Elina Duni, zëri që mori me vete publikun e Anibarit (FOTO)

Gili Hoxhaj
Fotografe: Elmedina Arapi

Që nga dita kur Anibari filloi rrugëtimin e tij në qytetin perëndimor të Kosovës, rrugët drejt kinemave janë më të shkelura se rëndom, ndërsa presin mysafirë të tjerë, përveç atyre të Pejës.

Një urë me çadra shumëngjyrëshe qëndron mbi Lumin “Bistrica” e i jep një ndjesi ndryshe rrugëve drejt pikave ku po zhvillohet edicioni i nëntë i festivalit të animacionit – Anibar. Brenda hapësirave të mbyllura dhe të hapura, ekranet e tyre ndizen për mbi 200 filma sa janë përzgjedhur të shfaqen në këtë festival, i cili këtë vit trajton temën e pabarazisë gjinore. Një gjallëri më ndryshe i kanë sjellë Pejës edhe mbrëmjet muzikore që janë zhvendosur në Parkun “Karagaq”. Rruga pak më e pjerrët deri atje, e freskia e Bjeshkëve pranë, ecjen e bën më të ngadaltë, derisa rrugës sheh grumbuj të rinjsh dhe jo vetëm. Ishte emri i Elina Dunit, ai që bënte të lexoje emocionin e publikut, derisa ajo ende nuk kishte prekur skenën.

Shumë pak pranë mesnatës, publiku vjen e zë gjithë hapësirën në fushën e gjelbër, pranë parkut “Karagaq” . Ngjyrat e ndezura që vijnë nga skena e bëjnë të dukshme praninë e publikut, i cili me duartrokitje të fuqishme e pret Elina Dunin, e cila para tyre dëshmoi fuqinë e saj artistike e vokale, që nga kënga e parë e deri në të fundit. Elina Duni mbrëmë eci fuqishëm nën tingujt e kitaristit Rob Luft, që vlerësohet si një prej yjeve në ngritje të skenës bashkëkohore të Jazzit Londinez, vendlindjen e të cilit Elina Duni e bëri shumë të pranishme në komunikimin e publikut, në anën tjetër edhe Italinë që përfaqesonte vendlindjen e bateristit italian Enzo Zirilli, që qëndronte më prapa Dunit e Luft.

Duni që dëgjohet jo dhe pak brenda dhe jashtë Kosovës, është bërë shumë e pranishme për stilin unik e gërshetimin e tradicionales e jazzit. Në programin e saj të mbrëmshëm dominuan këngët folklorike shqiptare të kombinuara me jazz, duke e kthyer nostalgjinë e shumëkujt në këto këngë që pak kush di t’u japë shpirt si Elina Duni.Me këngë të mërgimit e të dashurisë, ajo ngjalli emocionin e publikut në cdo zgjatje të zërit në fund të këngës, që përveçse depërtonte rrjedhshëm tek publiku, mes frymës vërehej emocioni që ngjallnin tekstet që kalojnë mbi realitetin shqiptarë.

Ritmi i këngëve që vjen si një përzierje e mahnitshme, me zërin e Dunit që e përcjellë interpretimin me saktësi, e plotëson me vallëzimin e saj plot stil brenda një hapësire të kufizuar të skenës. Në një skenë të dominuar nga instrumentet, Elina Dunit i mjaftonte zëri e prania për ta ndjerë shumë pranë publikun, të cilit i kërkoi që ta përcillte cdo kund.

“Jeni këngëtarë shumë të mirë, do të ju marrë me vete”, ishte reagimi i Elina Dunit teksa dëgjonte zërat e publikut të Anibarit, derisa i bashkoheshin zërit të saj.

Krahas këngëve të reportuarit të këngëtares Duni, ajo gjithashtu solli edhe këngë të reja që i përkasin repertorit te ri me kitaristin Rob Luft dhe që nuk janë vetem në shqip, këto këngë zunë vend në minutat e parë të saj në skenë ku filloi me “Vaj si kenka”, për të vazhduar me “Mallëngjimi”, “Gentle Rain”, “Couleur Café”, “N’atë Zaman”.

Elina mbrëmë i dëshmoi publikut të Anibarit, që nuk është vetëm një interpretuese e mahnitshme por dhe një krijuese e rrallë, që di të krijojë prej momentit, që e njeh publikun, që di të lexoj reagimin e tij, e ta dërgojë në një dimension tjetër praninë e tij. Për Elina Dunin kjo është hera e dytë që paraqitet para publikut të Pejës, ndërsa tha se të tre u ndjenë jashtëzakonisht mirë që interpretuan para një publiku kaq të ri dhe entuziastë.

“Përgëzoj organizatoret e Anibar të cilet sjellin një frymë artistike, humane nëpërmjet filmave dhe koncerteve. Sonte ndjesia ishte shumë e mirë. elektrike, rock.Të tre u ndjemë shumë të lumtur të luanim përpara një publiku kaq të ri, entuziast, dhe kaq të ngrohtë”, tregoi Elina Duni për KultPlus.

Këngë nga albumi i saj “Muza e zezë” e “Vishnje” erdhën si gërshetim muzikor mes dashurisë njerëzore e asaj ndaj vendit, “Delja rude”, “Bukuroshja e lalës”, “O ti n’at koder e unë këtë kodër”, me një interpretim që veçse bëhej edhe më i fuqishëm, bën që publiku të hidhej në kërkim të edhe një interpretimi tjetër, ndërsa Duni mes zërave të bashkuar e kërkues, u dakordua se do të qëndrojnë në skenë edhe për dy këngë të tjera. Pas lëvizjeve të gjalla, e interpretimit plot shpirt, ajo iku e përkulur duke iu falënderuar publikut të Anibarit që e përcolli me duartrokitje të forta deri në hapin e fundit të largimit nga skena.

Anibar do të vazhdoj rrugëtimin e tij deri në datën e 19 gushtit. / KultPlus.com

Elina Duni prezantoi albumin e saj “Partir” në festivalin Suoni Mobili

Këngëtarja Elina Duni ka sjellë para të pranishmëve në festivalin “Suoni Mobil”, këngët nga albumi i saj i ri “Partir”, shkruan KultPlus.

Festivali shtegtues i njohur si “Suoni Mobili” ka mirëpritur tre këngëtarë të njohur në Zvicër, Colin Vallon, Ericka Stucky dhe shqiptaren Elina Duni.

Në Suoni Mobili, Elina Duniu u paraqit me albumin e saj të ri “Partir”, një album që përfshinë muzikën tradicionale të Zvicrës duke e ndërthurur atë me atë të Shqipërisë, Kosovës, Armenisë dhe Andaluzisë.

Festivali Suoni Mobili vazhdon deri më 4 gusht duke sjellë artistë nga 20 vende nga bota me 44 koncerte dhe do të kthehet në Milano më 23, 24 dhe 25 korrik për tre koncerte në Castello Sforzesco në Milano me Huntertones (USA), Naughty Professor (USA) and Giovanni Falzone./KultPlus.com

Elina Duni vjen me videoklipin e ‘Let Us Dive In’

Elina Duni ka publikuar videoklipin e këngës “Let Us Dive In”.

Kjo këngë është pjesë e albumit të saj të fundit “Partir”, të cilin e kishte publikuar më 27 prill.

Videoklipi është bërë me regji të Kleidi Eskit, të cilin Elina Duni e ka falënderuar përmes një postimi në Facebook.

Në videoklip performojnë edhe Rosella Pellicciotti dhe Robert Nuha.

“Faleminderit Kleidi Eski për talentin tënd të jashtëzakonshëm, dhe faleminderit Anima Pictures për mbështetjen e çmueshme dhe faleminderit për vallëzimin Rosella e Robert”, ka shkruar Elina Duni.

Publikohet albumi ‘Partir’ nga Elina Duni (VIDEO)

Këngëtarja Elina Duni, pas dy viteve punë ka lansuar kësisoj me 27 prill projektin e saj të radhës muzikor – ‘Partir’.

Duni, një artiste e kompletuar, ka lansuar projektin me disa këngë brenda tij, përfshirë “Amara Terra Mia”, “Vaj si Kenka” – një këngë tradicionale shqipe nga Maqedonia, “Meu Amor”, “Vishnja” dhe melodi të tjera të bukura që rrjedhin prej zërit të veçantë të Elinës.

Nga dje albumin mund ta bleni kudo në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan KultPlus.

Elina Duni mbetet ndër zërat më të mirë shqiptarë në botën e muzikës jazz. Ajo ka qenë disa herë me koncerte edhe në Prishtinë.

‘Partir’ kësisoj është projekti i radhës i cili e sjellë Elinën edhe më afër shqiptarëve dhe kulturës e muzikës shqipe, pasi brenda albumit janë përfshirë këngë të trevave të ndryshme shqiptare. / KultPlus.com