“Kur dole n’çardak faqen per marak” (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“Bukuroshja lales”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kur dole ne lom
Beli nji pellom x2

Bukuroshja e lales
Synin si bajam x2

Kur dole n’çardak
Faqen per marak x2

Bukuroshja e lales
Dukesh si zamak x2

Kur dole ne der
Belin me qemer x2

Bukuroshja e lales
Ndrite si fener x2

Kur dole n’oborr
Ftyren bardh si bor x2

Bukuroshja e lales
Eja t’vejm kunor x2

‘S’më lejnë lotët djalë me t’shikju’ (VIDEO)

Elina Duni është një ndër këngëtaret më unike të trojeve shqiptare. Ajo është vajza e shkrimtares Besa Myftiu dhe e regjizorit Spiro Duni.

Për herë të parë ka performuar në moshën 5 vjeçare, dhe në këtë moshë edhe ka filluar studimin e violinës. Dhe prej atëherë ka filluar të hedhë bazat për karrierën e saj mjaft të bujshme.

Ajo kohë pas kohe mban koncerte të ndryshme, të cilët lënë një shije të veçantë për adhuruesit e muzikës.

KultPlus ju sjell tekstin dhe këngën ‘Sytë për ty i kam të njomë’ të interpretuar nga Elina Duni gjatë një koncerti në Prishtinë:

N’kët natë lehtë gjumi s’më merr
vetëm hana m’ban shoqni
Veç për ty i dashtun qaj
Pse s’vjen ma?
S’di ç’ka të baj.

S’më lejnë lotët djalë me t’shikju
Eja eja xhanin me ma qet’su

Sytë për ty i kam të njomë
Si s’ndjen dhimbje hiç për mu?
E ty hanë t’lus me m’dihmu
ta gjejmë djalin që e du./KultPlus.com

‘Kur e përcolla Ylberin’, me zërin magjik të Elina Dunit (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.

“Kur e përcolla Ylberin”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kur e përcolla Ylberin
ktheva hyna n’odë.
Kur ja pashë mamzerin vjehrro
ja lava me lot.

Mos e laj me lot oj zano
mos e laj me lot.
Se shkon viti parë oj zano
porsi dita sot.

Kaluen ditët, kaluen vitet
zemra m’u dogj flakë.
S’na lanë hallet, s’na lanë dertet
me jetue bashkë.

Vitet e kurbetit Ylber
qofshin të mallkuem.
Ndahu nanë e bir o Ylber
ndahu burrë e grue.

Mora harxhet dola në bahçe
çorapin me e shkru.
Prej marakut o mbi çorape
plasa tuj lotu.

O Ylber i dadës o
a thu m’ke harru ?
Vitet e kurbetit Ylber
qofshin të mallkum !/ KultPlus.com

Fundjava e Eda Zarit dhe Elina Dunit, në Porto Palermo Festival

Fundjava që lamë solli në Porto Palermo dy nga zërat dhe zhanret më interesante muzikore. Këngëtaret Eda Zari, Elina Duni, pianisti Genti Rushi e kuarteti AJS ishin disa prej artistëve që i janë bashkuar nismës së Olen Cesarit, në Porto Palermo Festival.

“Magjisë së trashëgimisë kulturore dhe detit, Eda Zari dhe AJS Quartet i shtuan magjinë e muzikës. Porto Palermo Festival , një nga destinacionet më të bukura kulturore të verës, mbështetur nga Ministria e Kulturës” shkroi ministrja e Kulturës, Elva Margariti, në rrjetet sociale.

Skena e pazakontë e kalasë mesjetare të Porto Palermos u mbush me artistë të cilët shpërfaqën pasionin dhe aftësitë e tyre. Imazhi i mirë që ky festival ka krijuar edhe në netët apo edicionet e kaluara, ka bërë që një pjesë e spektatorëve të niseshin enkas nga qytete të tjera, për të ndjekur performancat e kësaj fundjave.

Porto Palermo Festival zhvillohet cdo fundjavë, nga 14 korriku në 14 gusht. Njëkohësisht në lokacione të tjera bregdetare, gjatë fundjavës u zhvilluan aktivitete artistiko-kulturore. Për të qenë të përditësuar me këto informacione, ministrja Margariti kujtoi edhe  një herë për të shkarkuar aplikacionin TEA. / atsh / KultPlus.com

‘Ani more djalë përpara bajrakut ani seç mu dogj zemra prej marakut’ (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“O ti n’at kodër e unë n’ket kodër”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Ani more djalë përpara bajrakut
ani seç mu dogj zemra prej marakut.

Ani more djalë përpara shtëpisë
seç po ti merr era tufat e shamisë.

Ani unë n’at kodër, ti n’kët kodër
ani boll e mirë po veç pak e vogël.

Ani as e vogel, as e madhe
ani porsi dardha rrushëtake
ani porsi molla o rrumbullake./ KultPlus.com

Elina Duni dhe Rob Luft me koncert special në Prishtinë

‘Music Export Kosovo’ në bashkëpunim me ‘RAVE Production’ dhe ‘AMC Corporation’ prezanton një koncert special më 17 Shkurt me të talentuarit si: Elina Duni dhe Rob Luft, për nder të 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në AMC Hall.

Koncerti mbështetet nga ProCredit Bank dhe do të filloj nga ora 21:00 në AMC Hall, më datë 17 shkurt.

Mbrëmja do të zgjerohet më tej me një performancë speciale pas koncertit me ‘Soulmate’ nga Kasheme. / KultPlus.com

Koncert special për 15 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, Elina Duni dhe Rob Luft sjellin magjinë e tingujve të muzikës jazz

Një koncert tejet i veçantë i muzikës jazz do të festojë 15 vjetorin e Pavarësisë së vendit tonë.

Për të shënuar këtë rast të rëndësishëm, Music Export Kosovo në bashkëpunim me RAVE Production dhe AMC Corporation do të prezantojnë koncertin special më 17 Shkurt me të talentuarit si: Elina Duni dhe Rob Luft, në AMC Hall, mbështetur nga banka më e madhe në vend, ProCredit Bank.

Duke qenë ndër muzikantët më të mirë të jazz-it në vend, Elina Duni dhe Rob Luft kanë bashkuar forcat për të sjell para jush një sërë stilesh xhaz, nga tradicionale në bashkëkohore, dhe jemi të sigurt se do të kënaqeni çdo minutë të performancës.

Mbrëmja do të zgjerohet më tej me një performancë speciale pas koncertit me Soulmate nga Kasheme. 

Ndërsa do të dëgjoni muzikën e kësaj mbrëmje dhe festoni pavarësinë tonë, do të keni rast të kujtoni edhe sakrificat dhe kontributet e atyre që erdhën para nesh dhe atyre që vazhdojnë të formësojnë historinë e kombit tonë.

Le të bashkohemi në frymën e unitetit më datë 17 Shkurt, nga ora 20:30 në AMC Hall. / KultPlus.com

‘S’na lanë hallet, s’na lanë dertet me jetue bashkë’ (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.

“Kur e përcolla Ylberin”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus më poshtë ua sjell tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kur e përcolla Ylberin
ktheva hyna n’odë.
Kur ja pashë mamzerin vjehrro
ja lava me lot.

Mos e laj me lot oj zano
mos e laj me lot.
Se shkon viti parë oj zano
porsi dita sot.

Kaluen ditët, kaluen vitet
zemra m’u dogj flakë.
S’na lanë hallet, s’na lanë dertet
me jetue bashkë.

Vitet e kurbetit Ylber
qofshin të mallkuem.
Ndahu nanë e bir o Ylber
ndahu burrë e grue.

Mora harxhet dola në bahçe
çorapin me e shkru.
Prej marakut o mbi çorape
plasa tuj lotu.

O Ylber i dadës o
a thu m’ke harru?
Vitet e kurbetit Ylber
qofshin të mallkum! / KultPlus.com

‘Hej u rrit vasha o n’hije t’manit, of aman aman, bilbilat po këndojnë’ (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.com

“U rrit vasha”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

U Rrit Vasha

Hej u rrit vasha o n’hije t’plepit
Of aman aman bilbilat po këndojnë.
Hej o shkoi nuse rrethit t’qytetit
Of aman aman bilbilat po këndojnë.

Hej u rrit vasha o n’hije t’manit
Of aman aman bilbilat po këndojnë.
Hej o shkoi nuse rrethit t’Gjilanit
Of aman aman bilbilat po këndojnë.

Hej u rrit vasha o n’at’ malësie
Of aman aman bilbilat po këndojnë.
Hej o ju rrit shtati o si selvie
Of aman aman bilbilat po këndojnë./ KultPlus.com

“Ani more djalë përpara bajrakut ani seç mu dogj zemra prej marakut” (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.

“O ti n’at kodër e unë n’ket kodër”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elina Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge:

Ani more djalë përpara bajrakut
ani seç mu dogj zemra prej marakut.

Ani more djalë përpara shtëpisë
seç po ti merr era tufat e shamisë.

Ani unë n’at kodër, ti n’kët kodër
ani boll e mirë po veç pak e vogël.

Ani as e vogel, as e madhe
ani porsi dardha rrushëtake
ani porsi molla o rrumbullake. / KultPlus.com

‘Za Fest’ së shpejti në Shkodër, artistë shqiptarë e të huaj bashkohen për festën kulturore

Edicioni i 6-të me radhë i festivalit të muzikës ‘Za Fest’, i cili do të mbahet në qytetin e Shkodrës, do të nis në fund të muajit korrik.

Datat 28-29 dhe 30 korrik do të jenë të rezervuara për festivalin ‘ZA’ i cili grumbullon një kast të madhe artistësh vendor dhe ndërkombëtarë.

Elina Duni ishte artistja e parë, emri i së cilës u bë i ditur për publikun ditë me parë. Elina Duni bashkë me bendin muzikor “Rob Luft” do të performojnë më 29 korrik.

Lylit është artistja tjetër që pritet të performoj në datën e njëjtë më 29 korrik. Në anën tjetër, kantautorja e muzikës italiane, Cristiana Verardo vjen me datë 30 korrik në Kalanë e Rozafës.

Data 28 mirëpret Linda Rukajn dhe Arben Bajraktarajn për të vazhduar me emra të tjerë artistësh.

Po ashtu, grupi i rock-ut “Jericho” do të performojë live në edicionin e ri të këtij festivali me datë 30 korrik. / KultPlus.com

Elina Duni me koncert në një prej sallave kryesore të muzikës jazz në Vjenë

Artistja e njohur shqiptare e muzikës jazz, Elina Duni, do të mbaj koncert në Sargfabrik në Vjenë, shkruan KultPlus.

Projekti është bashkëpunim i Këshillit Koordinues të Shoqatave Shqiptare në Austri me Sargfabrik dhe ka një rëndësi të veçantë pasi që kjo sallë është një prej sallave kryesore të muzikës jazz në Vjenë.

Menaxheri i kulturës, Ermal Vejsa, ka njoftuar për KultPlus se performanca e Elinës do të jetë e përgatitur ekskluzivisht për publikun shqiptar por eventi do të jetë i hapur për publikun e gjerë.

Koncerti do të mbahet më datë 4 maj ë ora 19:30 në Sargfabrik K u l t u r h a u s. / KultPlus.com

“Ani more djalë përpara bajrakut ani seç mu dogj zemra prej marakut” (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.

“O ti n’at kodër e unë n’ket kodër”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elina Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge:

Ani more djalë përpara bajrakut
ani seç mu dogj zemra prej marakut.

Ani more djalë përpara shtëpisë
seç po ti merr era tufat e shamisë.

Ani unë n’at kodër, ti n’kët kodër
ani boll e mirë po veç pak e vogël.

Ani as e vogel, as e madhe
ani porsi dardha rrushëtake
ani porsi molla o rrumbullake. / KultPlus.com

Elina Duni nis turin në Francë

Këngëtarja e njohur shqiptare Elina Duni dhe kuarteti i saj do të zhvillojnë një tur disa ditor në Francë: Charleville-Mézières, Grignan, Lormont, Roanne dhe në New Morning në Paris.

Turi i cili do të nisë në datën 17 nëntor “Le New Morning” (7 Rue des Petites Écuries 75010 Paris) do të promovoje albumin e fundit të këngëtares “Lost Ships”. Një album i dedikuar të gjithë emigrantëve. Kriza e migracionit tashmë është një nga temat kryesore të eksploruara në albumin e Elina Dunit. “Ka këngë që i referohen së shkuarës, me tinguj të nxjerrë nga folklori shqiptar dhe mesdhetar, të gjallë edhe sot. Por ne gjithashtu donim të eksploronim tradita të tjera muzikore: gjejmë balada xhaz të përjetshme, këngë franceze, melodi popullore amerikane … “, ka thënë me herët në një intervistë këngëtarja.

Albumi bashkon pjesë tradicionale dhe kompozime origjinale, duke përfshirë këngë të bëra të famshme nga Frank Sinatra ose Charles Aznavour. Anijet e humbura u regjistruan në Studios la Buissonne në jug të Francës në shkurt 2020 .

“Për këtë album të ri, Elina Duni mori frymëzimin e saj nga folklori shqiptar dhe mesdhetar, të cilin e ka përzier me mjeshtëri me baladat e përjetshme të xhazit, për një rezultat të shijshëm”, shkruan Jazz Radio. / KultPlus.com

Elina Duni nesër nis turneun në Itali

Artistja shqiptare e muzikës xhaz, Elina Duni do të nis këtë të shtunë turneun e saj në Festivalin e Ethnos në Napoli. Më pas më datë 23 shtator këngëtarja shqiptare do të performojë në Firence, dhe një ditë më pas më 24 shtator në Venecia.

Gjatë kësaj vere artistja Elina Duni zhvilloi një tur ballkanik, ku sigurisht nuk mund të mungonte Shqipëria. Këngëtarja shqiptare e xhazit, e cila kombinon këngët tradicionale folklorike shqiptare me jazzin, interpretoi me Rob Luft, Gent Rushin dhe Viktor Filipovski.

Në vitin 1991 Elina u largua në Zvicër së bashku me mamanë e saj, shkrimtaren Besa Myftiu.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore. / KultPlus.com

Pas turit në Maqedoninë e Veriut, Elina Duni performon sot në Shqipëri

Artistja e mirënjohur Elina Duni, e cila jeton në Zvicër, do të interpretojë sot në mbrëmje në një koncert në “Pepperon the Beach”, Dhërmi.

Këngëtarja shqiptare e xhazit, e cila kombinon këngët tradicionale folklorike shqiptare me jazzin, do të interpretojë me Rob Luftin, Gent Rushin dhe Viktor Filipovskin.

Më herët Elina dhe grupi i saj prej 30 korrikut deri më 2 gusht performoi në Maqedoninë e Veriut.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore. / KultPlus.com

Elina Duni me turne në Maqedoninë e Veriut

Këngëtarja zvicerane me origjinë shqiptare, Elina Duni, e vlerësuar si një nga zërat më intersante në skenën e Evropës mes folkut dhe xhazit, nga 30 korriku deri në 2 gusht 2021 do të jetë në një turne në Maqedoninë e Veriut, përcjellë KultPlus.

Këngëtarja shqiptare e xhazit, e cila kombinon këngët tradicionale folklorike shqiptare me jazzin, do të interpretojë me Rob Luft dhe Gent Rushin.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore. / KultPlus.com

Elina Duni, në mesin e 5 artistëve më të mirë bashkëkohorë të Jazz-it në Evropë

Artistja shqiptare Elina Duni është përzgjedhur mes pesë këngëtarëve bashkëkohor më të mirë të Jazzi-it në Europën Qendrore dhe Lindore.

Sipas “Emerging Europe”, Duni  është përzgjedhur bashkë me Inga Berzina nga Letonia, Milan Svoboda nga Çekia, Anna Maria Jopek nga Polonia dhe Camellia Todorova nga Bullgaria.

Ky është vlerësimi që “Emerging Europe” bën për Elinën:

“Këngetarja dhe kompozitorja zvicerano-shqiptare Elina Duni ishte vetëm 10 vjeç kur regjimi komunist i Shqipërisë dhe familja e saj emigroi në Gjenevë të Zvicrës. Atje ndoqi studimet për muzikë në Universitetin e Arteve në Bern, ndërsa e përshkruan muzikën tradicionale shqiptare si një frymëzim kryesor për punën e saj. Në 2004 ajo formoi kuartetin e jazz-it me pianistin zviceran Colin Vallon me të cilin nxori katër albume me tituj shqiptarë: Baresha (2008), Lume Lume (2010), Matanë Malit (2012) dhe Dallëndyshe (2015).

Në vitin 2014 ajo gjithashtu publikoi Muza e Zezë me një brend shqiptar. Që nga viti 2017, Duni ka performuar së bashku me partnerin e saj të jetës, kitaristin dhe kompozitorin e njohur të xhazit britanik Rob Luft. Në albumin e tyre më të fundit të vitit 2017, Partir, Duni këndon në nëntë gjuhë të ndryshme. / KultPlus.com

‘Kur e përcolla Ylberin’, me zërin magjik të Elina Dunit (VIDEO)

Elina Duni është një nga zërat më unik që ka i gjithë spektri artistik shqiptar, me të cilin po i mban gjallë këngët e vjetra qytetare, shkruan KultPlus.

“Kur e përcolla Ylberin”, është vetëm njëra nga këngët që ka kënduar Duni me interpretimet tashmë të njohura të saj.

Intepretimet skenike të Elia Dunit janë krejtësisht të thjeshta, por një thjeshtësi artistike në të gjitha dimensionet. Këmbëzbathur e plotë emocione, mund të përshkruhet shkurt performanca e saj.

KultPlus, këtu ka sjellur tekstin si dhe videon e kësaj kënge.

Kur e përcolla Ylberin
ktheva hyna n’odë.
Kur ja pashë mamzerin vjehrro
ja lava me lot.

Mos e laj me lot oj zano
mos e laj me lot.
Se shkon viti parë oj zano
porsi dita sot.

Kaluen ditët, kaluen vitet
zemra m’u dogj flakë.
S’na lanë hallet, s’na lanë dertet
me jetue bashkë.

Vitet e kurbetit Ylber
qofshin të mallkuem.
Ndahu nanë e bir o Ylber
ndahu burrë e grue.

Mora harxhet dola në bahçe
çorapin me e shkru.
Prej marakut o mbi çorape
plasa tuj lotu.

O Ylber i dadës o
a thu m’ke harru ?
Vitet e kurbetit Ylber
qofshin të mallkum !/ KultPlus.com

Elina Duni, koncert në Teatrin San Materni në Ascona

Teatri San Materni në Ascona priti pasditen e kësaj të diele këngëtaren zvicerane me origjinë shqiptare, Elina Duni, e vlerësuar si një nga zërat më intersante në skenën e Europës mes folkut dhe xhazit.

Bashkë me Dunin, në koncert ishte dhe Rob Luft, ylli në rritje i skenës bashkëkohore të xhazit në Londër. Me kitarën e tij Luft sjell gjallërinë e Afrikës Perëndimore dhe folkut kelt, duke plotësuar më së miri zërin e Elinës.

Së bashku, të dy artistët na çojnë në një udhëtim përmes këngëve popullore të përjetshme (përfshirë italishten), si dhe përmes këngëve të papublikuara për çështje aktuale. Për shkak të situatës publiku ishte i kufizuar./ KultPlus.com

“Lost Ships” i Elina Dunit nominohet për albumin më të mirë ndërkombëtar

Albumi “Lost Ships” i këngëtares shqiptare të xhazit Elina Duni nominohet nga Deutscher Jazzpreis.

Albumi i këngëtares shqiptare, e cila jeton në Zvicër, është nominuar në kategorinë “Album Vokal des Jahres International” (Albumi i vokalit ndërkombëtar më të mirë të viit). Albumi është publikuar me 13 nëntor 2020, me këngë dashurie dhe mërgimi.

Ky është një album i dedikuar të gjithë emigrantëve. Promovimi i këtij albumi nisi me disa koncerte në tetor në Gjenevë të Zvicrës ku ajo jeton prej vitesh. Albumi është një bashkëpunim me muzikantin anglez të muzikës Jazz, Rob Luft.

“Albumi im “Lost Ships” në bashkëpunim me Rob Luft dhe Fred Thomas është publikuar sot në ECM Records. Ju mund të merrni një kopje të CD ose ta dëgjoni atë në platformat e transmetimit. Pavarësisht masave nga pandemia ne do të zhvillojmë një koncert sot në “Festival de Jazz de Lugo, Galicia”, është shprehur më herët Elina Duni në faqen e saj në Facebook.

Në vitin 1991 Elina u largua në Zvicër së bashku me mamanë e saj, shkrimtaren Besa Myftiu.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore. / Diaspora Shqiptare / KultPlus.com

Elina Duni pushton ballinën e ‘Jazz’n’more Magazine’

Këngëtarja shqiptare Elina Duni ka zënë vend në ballinën e ‘Jazz’n’more Magazine’, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë këngëtarja nëpërmjet një postimi në Instagram ku ajo dhe ka postuar fotografinë e ballinës së kësaj magazine.

Duni në nëntor të këtij viti ka publikuar albumin e saj ‘Lost Ships’, dedikuar të gjithë emigrantëve.

Në vitin 1991 Elina u largua në Zvicër së bashku me mamanë e saj, shkrimtaren Besa Myftiu.

“De Saussure” ishte shkolla artistike ku Duni zbuloi jazz-in dhe e gjeti veten në këtë rrymë muzikore./KultPlus.com

Elina Duni me performancë nga shtëpia për festivalin ‘Green Fest’

Këngëtarja shqiptare Elina Duni përshendeti edicionin e dhjetë të festivalit “Green Fest”.

Festivali “Green Fest” është mbyllur me një performancë të artistes Elina Duni nga shtëpia.

Ky festival tradicionalisht është organizuar në hapësirat e qytetit të Mitrovicës, këtë vit ka depërtuar tek publiku përmes platformave virtuale.

Festivali ka shtrirë aktivitetet mes një programi edukativ dhe kulturor, i cili është i përcjellë edhe me performanca muzikore online.

“Ne jemi munduar ta realizojmë programin ashtu siç e kemi paraparë. Kemi pasur një program të gërshetuar mes programit edukativ dhe programit kulturor, kështu që qëllimi ynë është arritja edhe pse në rrethana të ndryshme. Ne kemi arritur që këto programe t’i zhvillojmë krahas njëra-tjetrës përmes platformave online”, ka treguar Lulzim Hoti, drejtor i “Green Fest”.

Përvec Elinës edhe shumë këngëtarë të tjerë kanë përshëndetur festivalin si Nezafete Shala, Genc Salihu, Eugent Bushpepa, Plator Gashi nëpërmjet platformave online. /diasporashqiptare/ KultPlus.com

Albumi i Elina Dunit vlerësohet me çmim në Festivalin prestigjioz muzikor

Këngëtarja shqiptare që ka shkelur skenat evropiane, Elina Duni, është vlerësuar për albumin e saj më të ri, shkruan KultPlus.

“Lost Ships” në ngjarjen muzikore Presto Music Awards 2020 është vlerësuar si “Jazz recordings of the year Winners 2020”.

Ky çmim padyshim që përbën një sukses, duke pasur parasysh pjesëmarrjen e artistëve të shumtë nga vende të ndryshme.

Albumi më i ri i Dunit, “Lost Ships” iu dedikohet të gjithë emigrantëve. / KultPlus.com