Udhëtim në botën e dëshirës

Nga Luan Rama

Nga ekspozita e fundit “Udhëtimi onirik” në Bruksel muajin e kaluar, Dastid Miluka na fton tashmë në Paris, në “Maison d’Albanie”, në një udhëtim të ri, në atë të “Dëshirës”, “Le Désir”.

Tani nuk kemi para nesh ëndrrën e supozuar si në Bruksel por realen e prekshme, ajo reale që ngacmon shqisat dhe shpirtin e të bën njëherësh të ndjesh dëshirën. Që në librin e tij të famshëm “Banketi”, Platoni pohonte se “dëshira të nxit aty ku ajo të mungon; Thomas Hobbes pohonte se “dëshira është në thelb në burim të motiveve të çdo veprimi njerëzor”. Dhe ja tek jemi përpara këtyre vizatimeve plot ngjyra që na fusin njëherësh në botën e dëshirës. Janë vizatime dhe akuarele, krijuar më së shumti gjatë kohës së kovidit, ku në atmosferën e rëndë, artisti ka gjetur prehjen e tij drejt dëshirës, rikrijimit të imazhit të gruas, gruas universale, herë-herë lozonjare, ku pulson jeta që në kohën antike, jo vetëm atë çka kemi parë në veprat e Praksitelit apo piktori Eufronios por dhe në terrakotat e kuqe apo të zeza të mjeshtrave anonimë me linjat e amazonave apo femrave të adhuruara.

Që nga epoka e Renesancës, artistët e kuptuan se një dimension i jashtëzakonshëm piktural ishte dëshira, që e ndrydhur, më pas ajo do të shprehej me tablotë plot dritë të Botiçelit, Rafaelos, etj., duke na shfaqur trupin njerëzor në perfeksionin dhe drithmën e saj. Dhe që atëherë shprehja e kësaj ndjesie humane gjeti shprehjet e veta pikturale, çka e gjejmë dhe në këto vizatime ku objekt është dëshira, çka është e pandashme nga jeta jonë. Çdo të ishte jeta pa dëshirë, do të thonim ndërkohë që jemi të rrethuar nga këto vizatime ku primon e bukura, elokuenca e figurës, ngjyrat që ngjizen mes tyre, dhe ato në dëshirë. Gjashtë tablo të mëdha prijnë në këtë ekspozitë, gjashtë figura të një feste pranverore që të kujtojnë vajzat e antikitetit që nxitonin në ditën e hyjnisë Afërdita për tu mbledhur në tempullin e saj, në festën e madhe për t’iu dhënë dashurisë. Shohim këto vizatime plot hire dhe vetvetiu na vjen muzika e Stravinskit “Kurorëzimi i Pranverës”. Gjithçka është e lehtë, ajrore, frymëzuese dhe delikate, ku me to bashkohen vizatimet në bardh e zi, ato portrete femrash e trupash të kolmë të « origjinës së botës » çka na ngasin në një tjetër dëshirë…

Lapsi i tij udhëton mbi trupa femërore nëpër torse, gjinj, kofshë, vithe ku një nudo adhuron një lule, shihet në pasqyrë, ndërsa një tjetër na kundron paqësisht, portrete në interiore, ulur në divane, një nudo me një nargjile çka na evokon Matisse-in kur shkonte në kasbahun e Algjerit për të vizatuar këto krijesa në “shtëpitë e gëzimit”. Portrete ovale të Milukës ku dhe pse ne B/Z ka mbi ball dhe një njollë të kuqe, blu apo violet, që e bëjnë portretin akoma më origjinal dhe shprehës.

Duke folur për dëshirën, në një shënim të tij kritik Baudelaire shkruante dikur: « Është i lumtur artisti që zien brenda tij nga dëshira!… Ka gra që të ngasin dëshirën për ti bërë për vete dhe të lumturohesh nga ato, por kjo në fakt të jep dëshirën të vdesësh ngadalë nën vështrimin e tyre… » Dhe unë thjesht mund të shtoj : Dastid Miluka ka dëshirën për të zbuluar hiret e botës femërore… dhe ne kemi dëshirën të prehemi ëmbëlsisht para figurave të tij! / Gazeta Shqiptare / KultPlus.com

Fantazia ’98-’21”, ekspozita e veçantë e piktorit të talentuar Dastid Miluka

Artisti dhe piktori Dastid Miluka vjen me një tjetër ekspozitë të hapur në Tiranë të titulluar, “Fantazia ’98-’21” e cila përmban 17 piktura tejet të veçanta.

Piktori i talentuar Miluka është një artist që ka studiuar në vitet 2000 në Akademinë e Arteve të Bukura në specialitetin e artit figurativ. Pas studimeve për skenografi dhe kostumografi, ai emigroi jashtë Shqipërisë duke ju dedikuar pikturës prej afro 20 vjetësh ku edhe shprehet se kjo i ka sjell një të ardhme më të mirë në Belgjikë, vendi ku ai jeton prej vitesh.

Ekspozita e hapur prej tij këto ditë është e dyta pasi edhe më herët ka qenë prezent në Shqipëri me një tjetër ekspozitë dhe se interesi i njerëzve të cilët e pëlqejnë dhe vlerësojnë punët e tij si piktor, bëri që ai të vinte serish për publikun me këtë ekspozitë të dytë.

Piktori Dastid Miluka rrëfen për ATSH-në të gjithë rrugëtimin e tij si artist dhe për prezencën e tij tek publiku artdashës dhe që janë admirues të pikturave.

“Vërtetë që kam studiuar për kostumografi dhe skenografi, mirëpo piktura gjithmonë ka qenë diçka që më ka bërë mua që të ndihem shumë mirë. Është një rrugëtim interesant në kohë sepse më jep mundësinë edhe mua që të kthehem mbrapa në kohë dhe të zbuloj veten time. Evoluimin ndër vite. Ekspozita e tregon më së miri këtë gjë me 17 punimet që janë në këtë ekspozitë.  Hapësirat e ekspozimit janë të limituara këtu ndaj artistët duhet të gjejnë mundësi alternative siç kam bërë unë në ambientet e kësaj banke dhe ka pasur një interes shumë të madh”, shprehet më tej artisti.

Duke ndaluar në pjesën më të madhe të krijimeve të tij, Miluka na bën edhe një lloj ekspozeje të krijimeve të tij.

“ “Netët mediterane” quhet kjo pikturë e cila tregon shijimin e një nate mediterane dhe e kuqja që unë kam përdorur është paksa e rrezikshme në eksperimentim, por në të njëjtën kohë edhe e suksesshme kur ajo përdoret ashtu siç duhet. Piktura tjetër flet për një elefant i cili është i rrethuar me figura të tjera çka krijon edhe një histori duke ju bashkangjitur figurës së elefantit.  Piktura tjetër është paksa surrealiste sepse bëhet fjalë për figurën e një femre që me frymën e saj bën që të ndodh edhe lundrimi. Ky është edhe titulli që i përshtatet kësaj pikture që është emërtuar në shqip “Lundro Tutje”.  Tregon edhe për fuqinë e saj të mbi natyrshme dhe stilin surrealist të krijimit”.

Duke udhëtuar në kohë nëpërmjet pikturave të artistit ne arrijmë të kuptojmë edhe ndryshimin apo më saktë transformimin që ai ka pasur ndër vite. Ndalojmë tek puna e parë që artisti e ka bërë në periudhën e studimeve ne akademi, ku ai në pikturë përveç bojërave dhe imazheve tipike ka përfshirë edhe materie sikurse është rëra për të krijuar fraksione të ndryshme. Pra martesa e dy teknikave.

“Në pikturën “Histori Dimri” krijohet mundësia që gjithkush mund të krijojë një histori të vetën. Përse jo mund ta konsiderojmë edhe si Adami me Evën moderne shqiptare në një simbol dhe teknik komplet tjetër”, shprehet për ATSH piktori i talentuar.

Artisti na ndalon tek dy nga punët që ai i konsideron ndër më të rëndësishmet pasi në këto piktura ai ka sjell folklorin shqiptar nëpërmjet kostumeve tradicionale shqiptare.

“Kjo është edhe mbyllja e ekspozitës ku me dy vajzat e veshura me kostume tradicionale shqiptare kam sjell figurën e femrës shqiptare bashkë me veshjet, por shoqëruar me elemente dhe simbole të tjera shqiptare. Njëri nga kostumet është marrë nga zona e Brarit në Tiranë e cila më tërhoqi shumë për nga bukuria dhe nuk mund ta lija pa e sjell, madje dua të vazhdoj të punoj ende me këtë kostum dhe këtë pikturë”, tregon Dastid Miluka.

Ai gjithashtu na tregon edhe interesin e madh që ka pasur nga publiku në mënyrë që ti blejnë ato dhe kjo është shumë e rëndësishme sipas tij, pasi artin që ai krijon kërkon ta ndaj me të tjerët duke i parë ato të ekspozuara edhe në ambiente private të njerëzve që i blejnë pikturat e tij.

“Nuk jam aq egoist sa që artin tim ta mbaj vetëm për veten time, atë dua ta ndaj me të tjerët”, shprehet artisti Dastid Miluka për ATSH-në./atsh/ KultPlus.com

Dastid Miluka, nga Brukseli në Tiranë me “Fantasia 98-21”

Piktori shqiptar Dastid Miluka, i cili jeton dhe punon prej vitit 2003 në Bruksel, Belgjikë, vjen në Tiranë me një përzgjedhje të një koleksioni prej 17 punimesh, të cilat përfshijnë periudhën nga viti 1998 deri në vitin 2021.

Miluka është pjesëmarrës në shumë aktivitete artistike personale dhe kolektive, të zhvilluara në Belgjikë, Francë, Hollandë, Gjermani, Zvicër etj. Kompozimet e tij janë vlerësuar gjithmonë nga kritika dhe publiku, duke u vlerësuar me çmime të ndryshme.

Është ky një koleksion retrospektivë i veçantë pasi piketon dukshëm një pjesë tepër të rëndësishme të rrugëtimit të tij artistik, i shtrirë ky në një hark kohor 23 vjeçar. Një udhëtim absolutisht i ndryshëm, i vendosur në kohë dhe vënde imagjinare, me karaktere personazhesh, të cilat vijnë për të rrëfyer një histori sa të vjetër po aq dhe të re. Një arratisje në një botë fantastike ku komunikimi vjen me nje tjetër metaforë dhe ku liria e perceptimit ndjesor e meditativ, miksohet natyrshëm me dimensione të tjera, më brendore, subkoshienciale. Surrealizëm e metafizikë, simbolizëm e kompozime të shprehura guximshëm në formë e ngjyrë, i bejnë keto punime të kalojnë vrullshëm përpara syve tanë aq shpejt por dhe në mënyrë po aq esenciale, sa dhe vetë ndjesia e të jetuarit.

Dastid Miluka është lindur në Tiranë, më 15 Shtator 1974. Në vitin 2000 diplomohet në Universitetin e Arteve, pranë Fakultetit të Artit Skenik, në specialitetin e Skenografisë dhe Kostumografisë. Nga viti 2003 jeton dhe punon në Bruksel, Belgjikë. / Diaspora Shqiptare / KultPlus.com

Kostumografia popullore shqiptare në telajon e piktorit të diasporës

Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko, solli sot në vëmendje talentin e piktorit të diasporës Dastid Miluka e cili vjen me ekspozitë nga kostumografia popullore shqiptare.

“Dastid Miluka është një piktor i talentuar shqiptar që jeton prej kohësh në Belgjikë, i cili vjen para publikut me një stil të veçantë e goditës”, shprehet Majko.

Po ashtu Majko vë theksin te thelbi i ekspozitës që është vendi i origjinës, Shqipëria.

“Me ekspozita këndej e andej kufijve, Miluka kësaj radhe i është përkushtuar një projekti ku punimet e tij do të jenë të frymëzuara nga ‘rrënjët’:  vendi i origjinës, njerëzit e sidomos nga kostumografia popullore shqiptare”, shprehet ai. / atsh / KultPlus.com