Fëmijët shijojnë aktivitetet e South Outdoor Festival (FOTO)

Gili Hoxhaj

South Outdoor Festival tashmë është në ditën e dytë derisa po shënon rrugëtimin e edicionit te dytë të Festivalit. Ky festival që ngërthen shumë aktivitete sportive, kreative dhe kulturore dhe si i tillë ka mbledhur mjaft shumë vizitorë rreth vetes, të cilët po e gjejnë veten në fusha të ndryshme. Fshati Vuno që është në afërsi të Himares, këtë vit është epiqendra e këtij edicioni, ndërsa në shumë vende rreth Himarës po zhvillohen aktivitetet të këtij festivali. Arkitektura e veçantë e kësaj zone e veçmas e fshatit Vuno po e bën edhe më të paharruar eksperiencën që ky festival po e sjellë. Pozita gjeografike po i jep edhe më shumë gjallëri aktiviteteve të këtij edicioni.


E veçanta e këtij festivali është se ka mbledhur rreth vetes njerëz të moshave te ndryshme duke u dhënë të gjithëve mundësinë që ta përjetojnë një përvojë te paharruar nga ky vend e festival. Shumë fëmijë sot kanë shijuar atë çfarë ka përgatitur ky festival për ta. Me këngë, poezi e shumë lojëra atraktive, e aktivitete artistike ata kanë vallëzuar e shprehur kreativitetin e tyre.
Një pjesë e trajnerëve të Qendrës Sportive “Smart”, janë pozicionuar në një ambient të fshatit Vuno, prej nga shihen shumica e ndërtesave të këtij fshati. Përmes eksperiencave të tyre, ata po i njoftojnë të pranishmit më mënyra te ndryshme te argëtimit dhe aktiviteteve sportive.

Njëri nga trajnerët e kësaj Qendre është edhe Gentian Vuca i cili tha për KultPlus se këto aktivitete janë mjaft të rëndësishme për shkak se i njoftojnë turistët dhe shqiptarët me natyrën e kësaj zone dhe gjatë kësaj kohë të jenë edhe sa më aktiv përmes lojërave të ndryshme.

“Ne ofrojmë aktivitete sportive për fëmijë të grupmoshave të ndryshme dhe duke iu përshtatur edhe terenit malor, ne përpiqemi që tu ofrojmë gjithë sigurinë fëmijëve në mënyrë që të kënaqen sa më tepër në këtë aktivitet. E veçanta e kësaj është se edhe të rriturit po bëhen pjesë e aktiviteteve në lojëra të ndryshme dhe sfidat po rriten nga momenti në moment ndërsa po vijnë secilën herë e më tepër njerëz andaj po e shfrytëzojmë sa më shumë këtë dite të bukur”, u shpreh ai për KultPlus.

South Outdoor Festival po ashtu mbrëmë ka sjellë edhe një koncert të mrekullueshëm të “Tre muskutierëve”, duke e bërë kështu këtë edicion të paharruar. Edhe sot pritet që të ketë mjaft shumë aktivitete për pjesëmarrësit e këtij festivali. / KultPlus.com

Kosta Zhonga në South Outdoor Festival: Çdo fëmijë është artist, t’iu ndihmojmë të mbesin të tillë

Gili Hoxhaj

Shtëpitë mahnitëse të fshatit Vuno, e pozita gjeografike i japin një pamje të mahnitshme këtij fshati. Ky fshat ka marrë një pamje krejtësisht tjetër pasi që South Outdoor Festival, këtë vit ka zbritur aty, duke e bërë pamjen e tij edhe më të dukshme. Sot dhe dje Vuno është bërë një pikëtakim për shumë mysafirë që kanë ardhur nga vende të ndryshme e të cilët janë mbledhur për t’i shijuar aventurat e paharruara që South Outdoor Festival po i sjellë në eksplorimin e kësaj pjese. South Outdoor Festival organizohet nga GIZ dhe tashmë është kthyer në një traditë me qëllim promovimin e fshatrave për zhvillimin e turizmit.

Aktivitetet e këtij festivali janë të përqendruara në shume lokacione të Himarës por në pjesën e poshtme të fshatit Vuno, pranë Kishës së Shën Spiridonit, ndodhet epiqendra e edicionit të dytë të këtij festivali. Një kënd i veçantë i është kushtuar fëmijëve, të cilëve ky festival u ka dhënë një mundësi të jashtëzakonshme që të shprehin veten përmes aktiviteteve sportive, argëtimit, lojërave, këndimit, vizatimit dhe recitimit.


Në këtë hapësirë, një tavolinë e posaçme i është kushtuar fëmijëve, të cilët në duart e tyre mbajnë ngjyra të llojllojshme, e vizatojnë mbi hijezimin e duarve të tyre të vogla. Përmes mjeteve ricikluese, ata mbushën ambientin me punime të veçanta. Pranë tyre ishte piktori i njohur, Kosta Zhonga. Ai e trajtonte me një kujdes të rrallë çdo detaj që sillte një produkt artistik nga duart e këtyre fëmijëve, e për çdo pyetje të tyre kishte një përgjigje dhe një formë demonstrimi. Zhonga ka kohë që u kushton rëndësi aktiviteteve të tilla me fëmijët, kjo bazuar edhe në eksperiencën disavjeçare në emisionin “Artist Tak Fak” në Tring Tring.

Ai tregoi për KultPlus se kishte vite që nuk ka ecur nëpër këtë pjesë të Shqipërisë ndërsa në Vuno po vinte për herë të parë andaj tha se aktivitete të tilla janë shumë të nevojshme si për këtë pjesë të Shqipërisë, ashtu dhe për Kosovën e vende të tjera pasi që fëmijët kanë shumë nevojë të zhvillohen edhe në aspektin artistik.

“Këto aktivitete janë shumë të rëndësishme ngaqë fëmijët të çlirojnë emocionet dhe fantazinë e tyre andaj jam shumë i kënaqur që më kanë ftuar në këtë festival që ishte iniciativë e GIZ-it. Kryesorja është riciklimi dhe këtu u mundova që për këtë t’i përdorim pjatat e plastikes, me pipëza që përdoren për të pirë lëngje dhe pikturën pasi që fëmijët duan të argëtohen me të gjitha”, u shpreh piktori Kosta Zhonga.

Fëmijë të moshave të ndryshme sot e shprehen kreativitetin e tyre artistik përmes formave të ndryshme rreth tavolinës. Ata përdornin pothuajse çdo gjë që kishin pranë vetes. Më tutje Kosta Zhonga tregoi për KultPlus për rëndësinë e artit tek fëmijët. Ai tha për KultPlus se arti është pjesë e pandashme e fëmijëve qysh në moshën e hershme dhe që po që se u dhuron ngjyrat fillojnë të pikturojnë, para se të fillojnë të shkruajnë e të lexojnë. Zhonga tha se për të çdo fëmijë është artist dhe për këtë duhet kushtuar një rëndësi e veçantë fëmijëve që ta zhvillojnë artistin që gjendet brenda tyre.

“Për mendimin tim çdo fëmijë është artist , këtë e ka thënë edhe Picasso por detyra jonë është që edhe kur të rriten të mbeten të tillë, sidomos e prindërve që duhet t’i sjellin fëmijët që ta zhvillojnë atë”, u shpreh tutje piktori Zhonga.

Mbrëmja e sotme do të sjellë në skenë Tre Musketierët, me koncertin që është paraparë të nisë me fillim nga ora 20:00. Ndërsa eksplorimi i Vunos, do të vazhdojë edhe nesër më 29 prill, kur edhe përfundojnë tre ditët e këtij festivali./ KultPlus.com

Vuno, fshati që sivjet hapi dyert për South Outdoor Festival (FOTO)

Sarandë Selimi

Shumë qytetarë shqiptarë dhe të huaj rrugën për në Himarë e kanë marr goxha shpesh por shumica nga ta, pak kilometra para se të mbërrijnë në Himarë nuk kanë vënë re se aty ndodhet një mrekulli tjetër shqiptare të cilën mund ta eksplorojnë.

Është fshati Vuno. Një mister tjetër i Shqipërisë që duket se qysh moti ka kërkuar sytë e njerëzve të tjerë, përpos atyre që banojnë aty. Një arkitekturë e mahnitshme, natyrë që të bënë për vete e traditë e lashtë e cila mori sivjet vëmendjen e të gjithëve përmes edicionit të dytë të South Outdoor Festival.

Dita e premte, data e 27 prillit ishte ajo që startoi këtë edicion të këtij festivali që organizohet nga GIZ. Një ditë që startoi me aktivitete të ndryshme duke u pasuar nga sot, ditë e shtunë e 28 prillit, me eksplorime edhe të fshatrave të tjera përreth Himarës por me theks të veçantë të Vunos.

Rruga për të shkuar deri te vendi ku mbahen aktivitete kryesore ishte shumë pak minuta e krejt kjo për arsye se bukuria e atij vendi të zvogëlonte rrugën dhe të hapte sytë që nuk mjaftonin të shihni aq sa ofronte ky vend. Aktivitete për fëmijë, adoleshent e të rritur. Ushqime të llojeve të ndryshme, me veçanti ushqime të jugut të Shqipërisë. Panaire të gjërave ushqimore, artizanale e të pijeve. E në fund fare, por jo më pak e rëndësishme, një skenë e madhe që sonte do të digjet nga Tre Musketierët, me një koncert madhështorë që do jehojë thellë në muret e bukura dhe plot kreativitet të fshatit Vuno.

KultPlus, duke qenë i pranishëm në këtë festival që po promovon me një seriozitet të madh turizmin, traditën dhe kulturën e Shqipërisë së Jugut, bisedoi sot me ambasadoren e këtij edicioni të South Outdoor Festival, Valbona Selimllari. Ajo për KultPlus, përveç të tjerash tregoi se mbi të gjitha e rëndësishmja e këtij festivali, sipas saj është se e para promovohet ky vend dhe tjetra që shijohet kjo bukuri.

“Ky është edicioni i parë që marr pjesë dhe të them të drejtën jam shumë e kënaqur. Kur e them këtë, e para është sepse arrijmë të promovojmë këtë perlë që kemi, sepse unë e quaj perlë gjithë jugun e Shqipërisë, dhe nuk është nevoja ta komentoj shumë, sepse është diçka që shihet dhe nuk ka nevojë për koment, dhe e dyta është që kur më thanë se isha ambasadore e këtij festivali, u ndjeva krenare në një mënyrë”, tha ajo për KultPlus.

Duke pas parasysh se çka të ofron kjo pjesë e Shqipërisë, duket qartë që është dashur shumë më herët të ketë ndonjë aktivitet të tillë që të promovohet sa më shumë. Sipas Valbona Selimllarit, kjo është dashur të ndodhë, por që, sipas saj me mirë vonë se kurrë.

“Ne kemi një thënie që e pëlqej dhe dua ta rithem, më mirë vonë se kurrë, është vonë ndoshta, por mendoj që tani u poqën gjërat dhe është mirë”, u shpreh ajo.

Festivali South Outdoor, organizohet nga GIZ. Për KultPlus, foli edhe përfaqësuesja e organizatorëve Dhurata Gazulli, e cila shpalosi pjesë nga programi i këtij edicioni.

“Këtë vit ne jemi zhvendosur në Vuno, dhe mendojmë që vitin tjetër të zhvendosemi në një vend akoma më të bukur. Mendoj që dita e parë ka kaluar shumë mirë, sportet janë ndarë, njerëzit janë nëpër aktivitetet përkatëse që po ndodhin në fshatra të ndryshme dhe mendoj që këtu ka shumë aktivitete në fushë, aktivitete për fëmijë, adoleshentë dhe më të rritur ku secili mund ta gjejë vetën në diçka. Shqipëria ka shumë asete për të pasur një turizëm gjithë vjetorë. Jugu ka shumë asete, që janë gjëra që japin mundësi që sezoni të fillojë shumë herët apo të themi më mirë të mos mbarojë kurrë. Poashtu ka shumë njerëz që po vijnë po dëgjojnë dhe po bëhen pjesë e eventit. Ka pasur francez, gjerman e shumë të tjerë që na u janë bashkangjitur. Jemi të lumtur që kemi arrit ta kthejmë këtë vëmendje nga kjo pjesë e mrekullueshme e Shqipërisë”, u shpreh Gazulli nga GIZ.

Përpos aktiviteteve që përmendëm, një rëndësi të madhe organizatorët iu kishin kushtuar fëmijëve. Plotë gjëra që ata të paraqesin kreativitetin e tyre, ishin organizuar nga ky festival. Lojëra të ndryshme, këngë, pikturë, e shumëçka tjetër patën rastin që fëmijët që kishin ardhur me prindërit e tyre, t’i shijonin nën bukuritë e Vunos.

Disa nga fshatrat ku pjesëmarrësit e këtij festivali po eksplorojnë bukurinë dhe misteret që fshehin janë: Kuçi, Kudhësi, Çorraj, Qeparoi dhe Borshi, ku nuk po mungojnë edhe aktivitetet e plazhit (kayaking, zhytje, volejboll, plazh) në gjiret e mahnitshme të Jalës dhe Gjipesë.

Argëtimet gjatë ditës dhe çlodhja në mbrëmje rreth zjarrit në kampin me çadra të ngritura, janë thelbi i mikpritjes së këtij festivali. Nuk do të mungon edhe muzika live, si dhe iso-polifonia (Trashëgimia Kulturore e ruajtur nga UNESCO), që do të dëgjohet gjatë gjithë festivalit.

Mbrëmja e sotme do të sjellë në skenë Tre Musketierët, me koncertin që është paraparë të nisë me fillim nga ora 20:00. Ndërsa eksplorimi i Vunos, do të vazhdojë edhe nesër më 29 prill, kur edhe përfundojnë tre ditët e këtij festivali./ KultPlus.com

Së shpejti fillojnë aventurat e “South Outdoor Festival”

South Outdoor Festival i kthyer tashmë në një traditë me qëllim promovimin e fshatrave për zhvillimin e turizmit këtë vit do të startojë në Vuno dhe do të zgjas për tri ditë nga data 27 deri më 29 prill, shkruan KultPlus.

Disa nga fshatrat ku pjesëmarrësit e këtij festivali do të eksplorojnë bukurinë dhe misteret që fshehin janë Kuçi, Kudhësi, Çorraj, Qeparoi dhe Borshi, ku nuk do të mungojnë edhe aktivitetet e plazhit (kayaking, zhytje, volejboll, plazh) në gjiret e mahnitshme të Jalës dhe Gjipesë! Argëtimet gjatë ditës dhe çlodhja në mbrëmje rreth zjarrit në kampin me çadra të ngritura, do të jenë thelbi i mikpritjes së këtij festivali. Nuk do të mungojë edhe muzika live, si dhe iso-polifonia ( Trashëgimia Kulturore e ruajtur nga UNESCO), që do të dëgjohet gjatë gjithë festivalit.

Fshati i Vunoit ka një arkitekturë të pasur dhe unike në gjithë zonën e bregdetit dhe konsiderohet si një nga qendrat më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore, ku gjendet në afërsi të Kishës së Shën Spiridonit. Atje do të mbahen shumë aktivitete, do të ketë muzikë, kampe, lojra, seminare, forume, aktivitetet kulinarie, etj. Ujërat e mrekullueshme të plazhit të Jalës, ofrojnë mundësi për sportet ujore. Aktivitete të tjera si hiking, biking, do t’i ofrojë mali.

Vunoi ka një pamje magjepsëse, ku të jep përshtypjen e një Akropoli të madh që del nga shkëmbinjtë. Është një shembull i shkëlqyer i arkitekturës rajonale si në shtëpitë dhe kishat, të ruajtura që nga shekulli i tetëmbëdhjetë. / KultPlus.com